Demi Lovato pranon zytarisht se ka natyrë ‘a-seksuale’: Unë jam krenare t’ju bëj të ditur se identifikohem si ‘asnjëanëse’


[ad_1] Këngëtarja Demi Lovato me anë të një postimi në Twitter ka shprehur zyrtarisht se ajo i përket gjinisë asnjëanëse duke nënkuptuar se pelqimet e saj s’ janë tek asnjëra gjini. “Unë jam krenare t’ju bëj të ditur se unë identifikohem si ‘asnjëanëse’ dhe zyrtarisht do të ndryshoj përemrat e mi në ata /ato duke […]

Malaysian man wins landmark challenge against Muslim gay sex ban


[ad_1] The Muslim man in his 30s — whose name has been withheld by his lawyer to protect his privacy — filed the lawsuit after he was arrested in the central Selangor state in 2018 for attempting gay sex, which he denies. Same-sex acts are illegal in Malaysia, although convictions are rare. The country, which […]

Benjamin Netanyahu, long a supporter of LGBTQ rights, courts homophobes and racists in bid to cling to power


[ad_1] For the traditional Israeli supporter of Prime Minister Benjamin Netanyahu, the electoral meal he now offers includes medieval aspak — dishes bitter with racism and homophobia. But for the Likud, under Netanyahu, this seems to be a meal its members are prepared to consume out of political desperation. In the past the party, and […]

How to help and get help


[ad_1] Arts and culture How to give American Guild of Musical Arts Relief Fund: The AGMA is a labor union that represents artists involved in America’s operatic, choral and dance heritages. Their relief fund will support members who have lost opportunities and income during the coronavirus crisis. Broadway Cares: This non-profit helps vulnerable people in […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Politikani hungarez jep dorëheqje pas pjesëmarrjes në orgji të Brukselit


[ad_1] Një politikan hungarez ka dhënë dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, pas pjesëmarrjes së tij në atë që mediat belge e kanë quajtur orgji në Bruksel. Kjo ndenjë është organizuar në kundërshtim me kufizimet me qëllim të frenimit të koronavirusit. Dorëheqja e Jozsef Szajer më 2 dhjetor ka ardhur në të ardhmen […]

Votimet në SHBA, zgjidhet me plebishit senatorja e parë transgjinore


[ad_1] Përtej sfidës Trump-Biden, zgjedhjet në Amerikë kanë prodhuar edhe histori paralele që gjithsesi mundë të kujtohen në librat e historisë. Një prej tyre është zgjedhja si senatore e shtetit të Delauer, 30-vjeçares Sarah McBride. Por s’ do të jetë përqindja e fitores me rreth 90% të votave, praktikisht një plebishit, gjëja që do të […]

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë ndajnë Europën Qendrore


[ad_1] Donald Trump i ka kaluar katër vitet e fundit duke mbjellë përçarje në të gjithë globin. Njeriu që shpreson ta zëvendësojë atë si president i SHBA-së mund të sjellë pak a shumë të njëjtën gjë në Europën Qendrore. Një botë e shkatërruar nga virusi s’ mund ta largojë vëmendjen ndërsa SHBA-ja po i drejtohet […]

Pasiguria dhe sfidat e komunitetit LGBTI në Kosovë


[ad_1] Komuniteti LGBT vazhdonë të ballafaqohet me sfida të përditshme. Në një anketë të Raportit nga Instituti Kombëtar Demokratik (NDI) thuhet që vetëm 3 për qind e të anketuarve do ta pranonin dhe mbështesnin fëmijën e tyre Po qe se është person LGBT, ndërsa 97 për qind kanë thënë të kundërtën, se s’ do t’i […]

Edhe një anëtare e VV-së haptas homofobe – i pengon një spot ku një vajzë i propozon martesë një vajze tjetër


[ad_1] Leonora Shabani-Bajraktari, asambliste e VV-së në Kuvendin Komunal të Prishtinës, ka thënë se s’ është kundër komunitetit LGBT, por sipas saj reklamat në televizion, të sponzoruar nga ta, ku një vajzë i propozon vajzës tjetër martesë, është e tepërt. Shabani-Bajraktari përmes një postimi në Facebook tha se komuniteti LGBT mbrohet edhe me kushtetutë dhe […]

Me parakalimin e veturave u mbajt sot “Parada e Krenarisë” në Prishtinë


[ad_1] 30 vetura të mbuluara me flamuj të komunitetit LGBTI parakaluan sot në udhët e  Prishtinës për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të komunitetit LGBT. Persona nga komuniteti, përkrahës, aktivistë e zyrtarë dolën që të shënojnë këtë ditë në kushte pandemie. Lendi Mustafa nga Qendra për Barazi dhe Liri të Komunitetit LGBTI (CEL) tha për KALLXO.com […]

Klinë, arrestohet burri nën dyshimin se rrahu gruan


[ad_1] Sot në Kosovë shënohet ‘Java e Krenarisë’, me qëllim të mbështetjes dhe garantimit të drejtave të komunitetit LGBTIQ+. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka premtuar mbështetje për këtë komunitet konformë të drejtave kushtetuese e ligjore. “Në vazhdimësi ka pasur dhe do të ketë mbështetjen time për nismat dhe veprimet të cilat qojnë drejt përmbushjes […]

Kryeministri Hoti premton mbështetje për komunitetin LGBTIQ+


[ad_1] Sot në Kosovë shënohet ‘Java e Krenarisë’, me qëllim të mbështetjes dhe garantimit të drejtave të komunitetit LGBTIQ+. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka premtuar mbështetje për këtë komunitet konformë të drejtave kushtetuese e ligjore. “Në vazhdimësi ka pasur dhe do të ketë mbështetjen time për nismat dhe veprimet të cilat qojnë drejt përmbushjes […]

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, premton mbështetje për komunitetin LGBTIQ+


[ad_1] Sot në Kosovë shënohet ‘Java e Krenarisë’, me qëllim të mbështetjes dhe garantimit të drejtave të komunitetit LGBTIQ+. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka premtuar mbështetje për këtë komunitet konformë të drejtave kushtetuese e ligjore. “Në vazhdimësi ka pasur dhe do të ketë mbështetjen time për nismat dhe veprimet të cilat qojnë drejt përmbushjes […]

Shpend Ahmeti flet sërish për përplasjen me asambleistin e Vetëvendosjes


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka komentuar sërish përplasjen e tij verbale të një dite më parë me asamblistin e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal, Egzon Azemi. Ahmeti ka thënë se për të udha prej emocionit deri te përleshja fizike është shumë e gjatë dhe se sipas tij s’ e ka arritur […]

Nisin punimet për parkingun nëntokësor në Prishtinë, Shpend Ahmeti flet për projektin


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, në një postim të gjatë në Facebook ka renditur disa lajme rreth projekteve, ndodhive dhe qeverisjen e tij në kryeqytet. Ahmeti mes tjerash ka bërë të ditur se kanë filluar punimet te parkingu nëntokësor te Fakulteti i Filologjisë. “Sigurisht shumë prej jush i keni vërejtur punimet që kanë filluar […]

error: Content is protected !!