QKMF në Prizren me njoftim të rëndësishëm për mjekët e papunë


QKMF ka njoftuar mjekët e papunë në Komunën e Prizrenit, por të cilët kanë licenca, të paraqiten në QKMF. Përmes një postimi në rrjetin social facebook, drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka shkruar se qëllimi i këtij informacioni është sistemimi i të gjithe mjekëve të cilët ndërkohë janë diplomuar, […]

Paditet Ministria dhe ZRrE-ja për lejet e KELKOS-it


[ad_1] “Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike ka dërguar sot në gjykatë rastin e saj të parë – një rast i cili ka të bëjë me të drejtën e qytetarëve në ambient të pastër dhe të shëndetshëm. “Qendra jonë i trajton rastet e shkeljeve të institucioneve publike të cilat dëmtojnë shumë qytetarë dhe përmes padive dhe […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Komuna e Pejës pranon më pak rekomandime nga Auditori


[ad_1] Përgjatë periudhës gjashtë vjeçare, komuna e Pejës pati raste ku s’ arriti t’i respektoj si duhet disa ligje si: ligjin për Buxhetin e Kosovës, ligjin për menaxhimin e financave publike, ligjin për prokurimin publik, ligjin për shërbyesit civili pastaj rregulloren për vlerësimin e pasurisë dhe atë të dhënies së subvencioneve.  Ndonëse çështja e auditorit […]

SHBA aprovon përdorimin e testit për Covid-19 që realizohet në kushte shtëpiake


[ad_1] Drejtoria për Ushqim dhe Barëra e SHBA-së (FDA) aprovoi një komplet për testim për virus korona në kushte shtëpie për persona mbi moshën 14 vjeçare. Testi, i cili mund të blihej vetëm me recetë të mjekut, jep rezultate për 30 minuta. “FDA ka aprovuar testin e parë të shpejtë që mund të bëhet në […]

Mbingarkimi i spitaleve, Zemaj: Ordinancave private iu merret licenca po refuzuan t’i shërbejnë pandemisë


[ad_1] Vetëm po të Kosova përballet me një krizë të mbingarkesës në spitalet shtetërore, ato private ligjërisht do të vihen në shërbim të qytetarëve. Kështu u zotua ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili më parë njoftoi se ka diskutuar me odën e spitaleve private për të bërë zgjidhje për një mbingarkesë të mundshme që […]

Do t’i publikoj të gjitha lejet dhe licencat për hidrocentrale


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka deklaruar sot se do t’i bëjë publike të gjitha lejet dhe licencat që janë dhënë për hidrocentralet në Kosovë. Kuçi ka deklaruar po ashtu se këtë veprim do ta bëjë me “kënaqësinë më të madhe”. “Jam duke u përgatitur për t’i bërë publike, të gjitha lejet […]

ZRrE i jep leje 40 vjeçare KELKOS-it për prodhim të energjisë me dy hidrocentrale


[ad_1] Zyra e Rregullatorit të Energjisë në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë vendim që kompanisë KEKLOs t’i japë leje për prodhim të energjisë për 40 vjet me kushtin që ta ripërtërijë lejen mjedisore në kohëzgjatje brenda pesë viteve. Me tri vota për dhe një kundër ky propozim i ZRrE ka kaluar duke i dhënë […]

Kosovës i rrezikohen 300 milionë euro nga arbitrazhet


[ad_1] Ministri i Drejtësisë Selim Selimi tha që Kosova aktualisht i ka të rrezikuara 300 milionë euro nëpër arbitrazhe. Ai tha se rastet që e kanë dërguar në arbitrazh janë në proces e për disa kanë angazhuar kompani të huaja për t’i mbrojtur. “Kjo çështja Iute Credit është në fazën fillestare. Ne jemi në proces […]

Operacioni i koduar ‘Blitz’ përfundon me aktakuzë kundër 29 personave


[ad_1] Aktakuza e ngritur sot nga Prokuroria Speciale kundër 29 perosnave për veprat penale shpërlarje të parave, organizim të skemave piramidale dhe bixhoz të paligjshëm është rrejdhojë e aksionit të Policisë të njohur si “Blitz”. Policia e Kosovës më 23 prill 2015 sipas urdhëresës së Gjykatës ssë Pejës kishte zhvilluar kontrollin në pesë lokacione të […]

Prokuroria Special ngrit aktakuzë kundër 29 personave


[ad_1] Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë – Departamentit Special, kundër 29 të pandehurve për veprat penale “Pastrimi i parave”, “Organizimi i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm” si dhe  për veprën penale “Ndihma”. Të akuzuarit e Prokurorisë Speciale janë: S.K. A.D.  A.K. Z.Z. B.A. B.B. B.B. […]

29 persona nën akuzë për shpëlarje të parave dhe organizim të bixhozit


[ad_1] Prokuroria Speciale ka njoftuar se sot ka ngritur aktakuzë ndaj 29 perosnave për veprat penale të shpëlarjes së parave, organizimin e skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm si dhe veprës penale të ndihmës. Të akuzuarit e Prokurorisë Speciale janë: S.K. A.D.  A.K. Z.Z. B.A. B.B. B.B. F.M. N.P. N.E. N.E. H.E. B.B. T.D. D.SH. […]

Mbushet me ujë lumi në Grykën e Deçanit (VIDEO)


[ad_1] Niveli i ujit në Grykën e Deçanit ka filluar të rritet për shkak të reshjeve të shiut të ditëve të fundit dhe pasi dy ditë më parë për iu hoq licenca për prodhimin e energjisë  elektrike për kompaninë KELKOS. Më 14 tetor, Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka ndaluar prodhimin e energjisë nga kompania […]

Aktivistja Shpresa Loshaj tregon se si e ka degraduar ‘KELKOS’ Grykën e Deçanit


[ad_1] Aktivistja nga organizata jo-qeveritare ‘Pishtarët’ Shpresa Loshaj, sot në debat përballë Jeta Xharrës ka treguar se sa i ka degraduar kompania KELKOS Bjeshkët e Deçanit. Loshaj tha se punimet e kompanisë në hidrocentralet për prodhimin e energjisë elektrike e kanë degraduar natyrën e Bjeshkëve të Deçanit. “Në Grykën e Deçanit është një tragjedi shumë […]

Kelkos thotë se i mbylli në mënyrë vullnetare tre hidrocentralet


[ad_1] Zyra Rregullative e Energjisë sot ka marrë vendim që të ndërprerje prodhimin e energjisë në tri hidrocentrale përgjatë rrjedhës së  Grykës së Deçanit, në të cilat ishte duke operur kompania Kelkos. Kjo e fundit ka reaguar ndaj këtij vendimi të ZRrE duke thënë se të tre hidrocentralet janë mbyllur në mënyrë vullnetare dje. “ […]

ZRrE ndalon prodhimin e rrymës në tri hidrocentrale në Deçan


[ad_1] Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka ndaluar prodhimin e energjisë nga kompania Kelkos në tri hidrocentrale në grykën e Deçanit. Në mbledhjen e mbajtur sot, drejtori i ZRRE-së Petrit Pepaj ka thënë se kjo ndalesë do të mbetet deri në rilicensimin e kompanive. Vendimi është marrë në ditën kur kësaj kompanie i ka skaduar […]

ZRrE mban të mbyllur mbledhjen ku diskutohet për licencimin e KELKOS-it, reagojnë ‘Pishtarët’


[ad_1] Organizata Jo Qeveritare “Pishtarët” ka reaguar ndaj mbledhjes së ardhshme të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, e cila pritet të mbahet e mbyllur për mediat dhe publikun. “Pishtarët” me anë të një letre kanë ngritur dyshimet se arsyeja e mbylljes së mbledhjes për mediat dhe publikun është që ZRrE do të shqyrtojë licencimin e […]

Avdullah Hoti pezullon vendimin për refuzimin e lejes së qëndrimit për këshilltarin e Albin Kurtit


[ad_1] Kryeministri, Avdullah Hoti, ka pezulluar vendimin për deportimin e këshilltarit të ish- kryeministrit Albin Kurti, Tienmu Ma. Njoftimi për pezullim të këtij vendimi u bë gjatë ditës së sotme. “Bazuar në fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe Ministrive, ka marrë vendim  për pezullimin e ekzekutimit të vendimeve A. Nr. 555/2020 me […]

Tienmu Ma u dëbua pasi MPB-ja pretendonte se s’ kishte dëshmuar qarkullimin vjetor të pagës


[ad_1] Departamenti për Shtetësi, Azil dhe Migrim – Divizoni për të Huajt kishte marr vendim për dëbimin nga Kosova të shtetasit amerikan Tienmu Ma, ish këshilltartit të ish-kryeministrit Albin Kurti. Vendimi ishte marrë pasi i ishte refuzuar kërkesa për vazhdimin e lejes së qëndrimit në Kosovë. Divizionet përkatëse të MPB-së, në refuzimin e kërkesës së […]

Qytetarët, të pakënaqur me testime në laboratoret private


[ad_1]   afër tregut në lagjen Ulpiana në Prishtinë, çdo ditë po krijohen radhë të gjata të qytetarëve, të cilët presin për të bërë testet për koronavirus. Në këtë lagje gjendet laboratori “Medical & Laboratory Services”, që është i vetmi laborator privat në kryeqytet ku bëhen teste virologjike me metodën PCR. Një tjetër është në […]

10 profesionet më të paguara në botë


1.Mjekët, kirurgët, Dentistët Mjekët janë më të paguarit në këtë listë. Mjekët anestezist kanë një pagë mesatare vjetore prej 235,070 dollaësh, të ndjekur nga kirurgët, të cilët fitojnë 233.150 dollarë. Obstetërit dhe gjinekologët janë mjekët e tretë me pagat më të lartë me një mesatare vjetore rreth 212,570 dollarë dhe ortodontët fitojnë 196,270 dollarë viti. […]

error: Content is protected !!