COVID-19 dhe sfidat që sjell për personat me aftësi të kufizuara


Më shumë se një miliard njerëz në botë jetojnë me një formë ose një tjetër të aftësive të kufizuara dhe janë më të rrezikuar nga pandemia e COVID-19. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Veronica Balderas Iglesias njofton. Lidhja e Ellie Carney-it me qenin e saj Olive, e ka bërë pandeminë më të përballueshme. Ellie është […]

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe ka […]

Çka është Ligji ?


Çka është Ligji ? LIGJ m. 1. Normë, rregull që vendoset nga organi më i lartë i pushtetit shtetëror dhe që është e detyrueshme për të gjithë organet shtetërore dhe për të gjithë shtetasit. Ligjet e shtetit. Ligji mbi zgjedhjet. Njohja e ligjeve. Zbatimi i ligjit. Sipas ligjeve në fuqi. Është vendosur me ligj. Është […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e Qeverisë: […]

Ministria e Shëndetësisë sqaron pse refuzoi t’i marrë vaksinat kineze nga Shqipëria


Ditë më parë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kishte bërë të ditur se pas vaksinimit të mjekësve nga Kosova, shteti shqiptar do të ndihmojë edhe në vaksinimin e mësuesve kosovarë. Por dje, Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se ka refuzuar ndihmën e ofruar nga Shqipëria për vaksinimin e mësuesve. Një gjë e tillë […]

ShSKUK jep sqarime rreth tenderit për furnizimin me Heparinë


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës me anë të një komunikate për media ka dhënë disa sqarime rreth tenderit për furnizim me Heparinë. Lidhur me publikimet për tenderin për furnizim me Heparinë, e cila është jetike për pacientët në dializë (asnjë dializë s’ mund të bëhet pa të), Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe duke […]

Shoqata e Gastronomëve: Zyrtarët policorë kanë sjellje të pahijshme ndaj klientëve dhe stafit


Shoqata e Gastronomëve të Kosovës kanë reaguar ndaj zyrtarëve të Policisë së Kosovës për sjellje të pahijshme që janë duke treguar ndaj klientëve dhe stafit të bizneseve. përmes një statusi në rrjetin social në Facebook ata i kanë bërë thirrje zyratrëve policorë dhe  inspektorateve përgjegjëse që të zbatojnë në përpikmëri vendimet e Qeverisë për kontrollin […]

Sindikata e Policisë paralajmëron masa Po qe se Qeveria s’ i merr parasysh kërkesat e tyre


Sindikata e Policisë së Kosovës ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës realizimin e të drejtave për zyrtarët policorë të cilët kanë punuar dhe punojnë në kohë pandemie për parandalimin e COVID-19. Sipas një njoftimi për media, ata thonë se Po qe se pagesat e tyre s’ kryhen në këtë fund vit do të shikojnë mundësinë […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe […]

Personalite të rëndësishme në vend mbështesin ligjin për mbrojtjen e fëmijëve (FOTO)


E ardhmja jonë janë fëmijët tanë, andaj është shumë e rëndësishme të luftojmë për të drejtat e tyre! Më 17 Korrik të vitit 2020 është miratuar njëri ndër ligjet më të rëndësishme, Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës. Që nga ajo datë, çdo fëmijë në Kosovë është dhe do të vazhdojë të mbrohet dhe të gëzojnë […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta respektojnë […]

Partia e Albin Kurtit ngre padi për hidrocentralet në Deçan


Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, bashkë me avokatin e aktivistin Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet për hidrocentralet që po dëmtojnë Lumbardhin e Deçanit. Sipas njoftimit […]

VV-ja ngre padi për hidrocentralet në Deçan


Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur padi për hidrocentralet në Deçan. përmes një njoftimi për media, thotë se koordinatori i qendrës së kësaj partie në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, dorëzoi sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së […]

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje ngrenë padi për hidrocentralet në Deçan


Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet përgjegjëse për hidrocentralet që po shkatërrojnë Lumbardhin e Deçanit. […]

Plot gjëra interesante të shtunën në “Familja jonë”


“Familja jonë” rikthehet në ekranet tuaja këtë të shtunë më shumë gjëra interesante. Në pjesën e parë të emisionit do të flitet për të drejtat e fëmijëve dhe ligjet për mbrojtjen e tyre. Cfarë obligimesh jep ligji për qytetarët? Sa është i zbatueshëm ky ligj? Cfarë sanksionesh jep ky ligj? Janë vetëm disa nga pyetjet […]

Ministrja Bajrami shërohet nga COVID-19


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka njoftuar se është shëruar nga COVID-19 dhe se do të marrë pjesë në seancën ku pritet të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. “Sot do të vazhdoj aktivitetin politik. Do të jem në seancën ku do të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Ligjet me rëndësi për jetën e gjithë qytetarëve […]

Historia dhe përdorimi i tyre


Teknologjia e dronëve në botë është duke u zhvilluar fuqishëm viteve të fundit. Ndërkohë, shumë pak dihet lidhur me atë se kur u bë fluturimi i parë i një droni apo i një avioni pa pilot.    Sipas Muzeut të Luftës Perandorake Britanike, automjetet ajrore pa pilot (UAV) apo, të njohur ndryshe si dronë, janë avionë […]

Hykmete Bajrami shërohet nga COVID-19


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, është shëruar nga COVID-19, shkruan Gazeta Blic. Lajmi është bërë i ditur nga vetë ajo, me anë të një njoftimi në rrjete shoqërore. Bajrami i ka falenderuar të gjithë mjekët që janë kujdesur për të. Gjithashtu, ajo ka shprehur falenderim për secilin deputet dhe deputete që do ta votojnë sot […]

Në mungesë kuorumi dështon votimi i rezolutës për personat me nevoja të veçanta


Ka dështuar votimi i rezolutës në Kuvendin e Kosovës për personat me nevoja të veçanta. Kjo rezolutë ishte propozuar nga deputeti i LDK-së, Fetah Rudi. Në momentin kur duhej të hidhej për votim, të pranishëm në sallën e Kuvendit ishin vetëm 30 deputetë. Deputeti Fetah Rudi falënderoj deputetët që kontribuan për këtë temë, ndërsa kryesuesja […]

Nga 55 mijë nxënës në 144 shkolla të Kosovës, 2% e tyre me aftësi të kufizuara


HANDIKOS me mbështetje të Zyrës së UNICEF-it në Kosovë sot ka lansuar raportin hulumtues “Qasja e shkollave të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë’’, i cili tregon nivelin e qasjes që ato ofrojnë për fëmijët me aftësi të kufizuara, i realizuar në kuadër të projektit “Avancimi […]

Ministria e Kulturës sqarohet për vendimin që ua ndalon punëtorëve të saj postimet në rrejtet sociale


Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka lëshuar sot një Qarkore Administrative, me anë të së cilës ua ndalon punëtorëve të saj postimet dhe komentet politike në rrejtet sociale. me anë të kësaj Qarkore të brendshme, i bëhet thirrje stafit të civil MKRS që të përmbahet dhe të jetë i kujdesshëm gjatë deklarimeve në formë […]

Maliqi: Personat me aftësi të kufizuar vazhdojnë të jenë të diskriminuar


Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, HANDIKOS ka mbajtur konferencë lansuese të raportit vlerësues mbi qasjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në ndërtesat shkollore të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët në Kosovë. Drejtori i HANDIKOS-it, Afrim Maliqi ka thënë se personat me aftësi të kufizuar vazhdojnë të […]

Pas protestës së krushjanëve reagon Gjykata e Apelit


  Banorë të Krushës së Madhe dhe të Vogël dhe familjarë të viktimave të luftës në këtë zonë protestuan sot para Gjykatës së Apelit pas uljes së dënimit prej 22 në 11 vite për të dënuarin Darko Tasiq. Këta qytetarë vendimin për përgjysmimin e dënimit e konsideruan të padrejtë. Pas kësaj proteste me anë të […]

​Gjykata e Apelit deklarohet lidhur më rastin e kriminelit serb Darko Tasiq


Gjykata e Apelit ka reaguar pas protestës që është bërë para objektit të kësaj gjykate, lidhur me zbutjen e dënimit për të akuzuarin për krime lufte, Darko Tasiq. Prishtinë, 03.12.2020 – Gjykata e Apelit ka përcjellë më vëmendje reagimet dhe shqetësimet që kanë ardhur pas publikimit të vendimit të kësaj gjykate, lidhur më rastin e […]

609 shkolla në Kosovë me qasje për fëmijët me nevoja të veçanta


Në ditën Botërore të Personave me Aftësi të Kufizuar, HANDIKOS ka publikuar raportin e qasjes në shkollat Fillore dhe të Mesme të Ulëta për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë. Afrim Maliqi, drejtor në HANDIKOS ka bërë të ditur se përmes këtij raporti është vlerësuar situata e shkollimit të fëmijëve me aftësi të kufizuara. […]

Numri i personave me nevoja të veçanta në Kosovë konsiderohet të jetë deri në 200 mijë persona


Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, tha se legjislacioni i Kosovës është i përshtatur në masë të madhe me definimin që ka bërë në kuadër të aftësisë së kufizuar nga Konventa e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e personave me nevoja të veçanta. Reçica, tha se numri i personave me nevoja të […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet ndaj […]

Vetëvendosje kërkon të shpallet e pavlefshme vota e Etem Arfit për Qeverinë Hoti


Sot, në seancën dëgjimore që po mban Gjykata Kushtetuese për ankesën e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje për votën e deputetit Etem Arifit. Përfaqësuesi ligjor i Vetëvendosjes, Blerim Sallahu, ka kërkuar që vota e Arifit ndaj qeverisë së Avullah Hotit të shpallet e pavlefshme dhe zgjedhja e ekzekutivit kosovar të shpallet kundër kushtetuese. “Grupi Parlamentar […]

Në tenderin për dhurata të Zveçanit edhe libri ku Kosovës i referohet ‘Kosova i Metohije’


Duke u thirrur në Ligjin për Prokurimin Publik, Komuna e Zveçanit njoftoi për tenderin për dhurata për të cilën parashikoi kontratë deri në 15 mijë euro. Por, në mesin e tyre është edhe libri në të cilin Kosovës i referohet si “Kosova i Metohije”. Javën e kaluar, Komuna e Zveçanit publikoi thirrjen për kontratë me […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

Nga Kosova kërkohet rritje të përpjekjeve për sundim të ligjit, për liberalizmin e vizave s’ ka të reja


Këshilli i Bashkimit Evropian edhe këtë vit do të miratojë konkluzat për procesin e zgjerimit dhe procesin e stabilizim-asocimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, me anë të së cilave do të bëjë ftesë për nevojë urgjente për reforma dhe për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Drafti i Konkluzave tashmë është përgatitur dhe teksti […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një zonë […]

Prishtinë: Një person tenton ta grabisë një femër


Një femër është tentua të grabitet nga një person mbrëmë rreth orës 21:00 në udhën “Bill Kllinton” në Prishtinë, raporton GazetaBlic. I dyshuari, sic ka njoftuar Policia e Kosovës, ka tentuar të ikë nga vendi i dukurisë, por që më pas është arrestuar. “Njësia kompetente e stacionit policor Jugu në Prishtinë ka dal në vendin […]

Premtime për infrastrukturë, transparencë e barazi gjinore në Mitrovicën e Veriut


Tradicionalisht e udhëhequr nga Lista Serbe dhe me kritika të shumta për mungesë transparence, në Mitrovicë të Veriut është nisur gara mes katër kandidatëve për kryetarë komune. Pasi ish-kryetari Goran Rakiq la udhëheqjen e kësaj komune për t’iu bashkuar qeverisë si Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Pushtetit Lokal, mitrovicasit do të dalin në zgjedhje për kryetar […]

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme


Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik, Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e mungesës së një programi të harmonizuar qeveritar. “Kjo qeveri është krijuar si rrufe, pa ndonjë harmonizim apo koordinim të programeve, andaj aleatët s’ kanë homogjenitet”, tha Muhaxhiri për Radion Evropa e […]

Maqedonia e Veriut synon dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës


Në Maqedoninë e Veriut ka nisur debati për dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës, pas deklaratës së kryeministrit, Zoran Zaev, se Ohri dhe qendrat e tjera turistike në vend duhet të mendojnë seriozisht të ndjekin shembullin e Amsterdamit, kur bëhet fjalë për përdorimin e marihuanës, në mënyrë që të zhvillohen dhe ngritet turizmi në nivelin evropian. […]

​PDK e gatshme të votojë Ligjin për Rimëkëmbje, LDK premton se do të merren parasysh kërkesat e tyre


Në mungesë të kuorumit në vendimmarrje në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike kanë mbetur për një mbledhje tjetër. Megjithatë është parë një gatishmëri e Partisë Demokratike të Kosovës që të ulet me partitë në pushtet […]

Në mungesë kuorumi, Projektligji për Buxhetin 2021 mbetet për mbledhjen tjetër


Në mungesë të kuorumit në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike ka mbetur për një mbledhje tjetër. Deputeti i LDK-së, Shkelzen Hajdini, ka kërkuar që votimi për këto dy pika të shtyhet për një mbledhje tjetër. […]

Tri institucionet kyçe të kulturës akoma punojnë me ligje të UNMIK-ut


Institucionet kyçe të kulturës dhe të trashëgimisë kulturore akoma funksionojnë me ligje të miratuara në kohën e UNMIK-ut. Ligji për Filharmoninë, Baletin dhe Operën, si dhe Ligji për Trashëgiminë Kulturore, janë akoma nga koha kur Kosova qeverisej nga Misioni i Kombeve të Bashkuara, UNMIK. Ndryshim-plotësimi i këtyre ligjeve nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve […]

PDK: Falë nesh qytetarët morën dy herë nga 170 euro


Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi thotë se Qeveria e ka provokuar vet këtë situatë bllokimi. Ai thotë se PDK si para tetë muajsh ka bërë një seri propozimesh por që sipas tij edhe me votë kjo qeveri ka penguar atë projektligj. Deputeti opozitar thotë se megjithatë PDK ka votuar rishikimin e buxhetit që ua ka […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të jenë […]

Kuvendi pa kuorum, s’ka vota për të miratuar rezolutën për të pagjeturit dhe asnjë projektligj


Në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratohet propozim-rezoluta e Lëvizjes Vetëvendosje për të pagjeturit. Vetëm 31 deputetët e partisë së Albin Kurtit votuan pro saj, ndërsa grupet tjera parlamentare u përmbajtën nga votimi. Krahas kësaj, të zgjedhurit e popullit dështuan të miratojnë edhe gjitha projektligjet tjera që ishin në rend të ditës. Ndërkohë ushtruesi […]

Një gjykatës në Pensilvani hedh poshtë kërkesën e Trumpit për votat me postë


Një padi nga fushata e presidentit amerikan Donald Trump, me anë të së cilës kërkohej ndalimi i certifikimit të miliona votave me postë në Pensilvani, është hedhur poshtë nga një gjykatës federal. Në vendimin e 21 nëntorit, gjykatësi Matthew Brann shkruan se fushata e Trumpit ka përdorur “argumente të pabazuara ligjore dhe akuzime spekulative… të […]

Vazhdon trendi i rritjes i braktisjes së shkollimit


Numri i nxënësve që braktisin shkollimin në Kosovë po vazhdon të rritet. Këtë vit në krahasim me vitin e kaluar ka pasur një rritje të lehtë sa i përket fëmijëve që e kanë lënë shkollën, por një gjë që mbetët e njëjtë është se numri më i madh i fëmijëve që braktisin shkollën janë djemtë. […]

S’mbaj përgjegjësi Vetëm po të s’ riakreditohet Mjekësia


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, Suzana Manxhuka-Kërliu, është shprehur kundër vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj, për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Sipas saj, ky vendim s’ është në dakord me vendimet e Këshillit Shtetëror të Cilësisë dhe është në kundërshtim me rregullat akademike dhe ligjet e […]

Shaip Kamberi sërish i ashpër me politikanët serbë, Vulinin e quan të padijshëm


Deputeti shqiptar në Parlamentin e Republikës së Serbisë, Shaip Kamberi, ka reaguar prap ndaj ministrit serb, Aleksandër Vulin që po vazhdon të përdorë termin “siptari” kur iu referohet shqiptarëve. Kamberi ka thënë se Vulin ka probleme serioze me mosdijen për Serbinë, ligjet dhe vendimet e saj. “Mirë do të ishte të filloj t’i mësojë në […]

Guardia di Finanza s’ heton vjedhjen e dy milionëshit në Thesarin e Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Po qe se do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

‘Guardia di Finanza’ s’ heton vjedhjen e dy milionëshit nga Thesari i Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Vetëm po të do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

Ish-ushtari i UÇK-së: Kam refuzu dy ftesa nga Specialja, më arrestojnë me 28 nëntor


Faik Zogaj, ish- ushtar i UÇK-së thotë se ka refuzuar të pranojë dy ftesa nga Specialja. Ftesën e dytë tha se e ka marrë në 22 nëntor dhe e ka refuzuar ama është vënë në dijeni se Vetëm po të s’ i përgjigjet kësaj ftese brenda datës 28 nëntor do të arrestohet. Sipas Zogajt kjo […]

Bizneset kërkojnë ndihmën e Qeverisë, thonë se s’ mund t’i mbijetojnë masave të reja kufizuese


Masat e reja për kufizim të lëvizjes dhe mbyllje të bizneseve pas orës 18:00, po rezultojnë se jenë të papërballueshme për bizneset në Komunën e Prishtinës. Qeveria e Kosovës ka vendosur kufizime si pjesë e masave të reja anti-COVID-19, të cilat kanë hyrë në fuqi nga e premtja e kaluar dhe do të qëndrojnë në […]

Dhëndri dinamik i presidentit Erdogan bie nga froni


Mes një krize të thelluar ekonomike, dështimit të politikave fiskale dhe përpjekjeve ambicioze për të zgjeruar ndikimin e tij, dhëndri i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan Berat Albayrak është detyruar të japë dorëheqjen si ministër i financave të Turqisë. Të hënën vonë, pas ndonjë ditë heshtjeje duke i lënë në mëdyshje mediat lidhur me atë se […]

Deputetja e LDK-së s’ i do zgjedhjet, kërkon nga liderët partiak ta gjejnë një president të pranueshëm


Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Besa Gaxherri ka deklaruar se zgjedhjet në kohë pandemie s’ janë zgjidhje. Ajo ka kërkuar nga subjektet politike përgjegjësi që temat e tilla nacionale të ulën dhe t’i diskutojnë së bashku. “Gjithmonë duhet të jetë, çdo subjekt politik i gatshëm për zgjedhje edhe Lidhja Demokratike e […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. “Këto […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e […]

​Mungesa e kuorumit vazhdon të pengojë punën e Kuvendit të Kosovës


Tri seanca të Kuvendit të Kosovës kanë dështuar të mbahen gjatë kësaj jave si pasojë e mungesës së kuorumit. Deputetët s’ kanë marrë pjesë as në seancën e jashtëzakonshme të thirrur për t’u votuar Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike në lexim të dytë, ku në sallë në kohën kur duhet të votohej ishin vetëm 31 deputetë, […]

IKD: Gjykatësit e caktuar favorizojnë politikanët e akuzuar


Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan – Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit (INL) dhe NED-it, ka publikuar raportin “Krimet e Përgjithshme në Kosovë – 2019”. Ky raport është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë të Departamenteve të Përgjithshme – Divizioneve Penale në Sistemin e […]

“Ekonomia është duke rënë tmerrësisht keq, e ligjet s’ po votohen për inate personale”


Mos votimi i Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike në Kuvendin e Kosovës po bëhet për inate personale sipas kryetarit të Skenderajt, Bekim Jashari. Në intervistën e tij në emisionin “Përballje”, Jashari ka thënë se gjithçka po bëhet me inat dhe se ekonomia në komunën ku ai është kryetar është duke rënë tmerrësisht shumë, ndërsa megjithëse po […]

Në kohë pandemie Komuna Leposaviqit pagoi 1,600 euro për ‘Iphone 11 Pro Max’


Komuna Leposaviqit, së fundmi ka iniciuar ecuritë e prokurimit për blerjen e 10 telefonave celular për nevojat e saj. Edhe pse komuna parashikoi kontratë në vlerë deri në 4,600 euro, ajo tejkaloi parashikimin duke nënshkruar kontratë  në vlerë 5,135 euro, apo 535 euro më tepër. Me këtë tender, komuna pagoi 1,600 euro për një telefon […]

Nga sot në ora 18:00 hyjnë në fuqi masat e reja


Qeveria e Kosovës dje ka miratuar masat e reja për mbrojtjen dhe parandalimin e përhapjes së mëtejme të pandemisë COVID-19. Vendimi për masat e reja përfshin 30 masa, të cilat hyjnë në fuqi sot, në orën 18:00 Ky vendim do të vlerësohet pas dy jave, varësisht nga situata epidemiologjike në vend dhe vlen deri në […]

Lidhja e Historianëve “Ali Hadri” thotë se Hoti kapitulloi para Manastirit të Deçanit


Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka reagur lidhur me marrëveshjen e kryeministrit Hoti me përfaqësuesit e Manastirit të Deçanit. Historianët kanë thënë se sipas deklaratës së kryeministrit Hoti (pasi marrëveshja s’ është bërë publike), s’ është asgjë më shumë se sa vënie nën kontroll e pasurive të Deçanit nga ana […]

Këto janë të gjitha masat e reja anti-Covid, që i ka miratuar sot Qeveria


Ministria e Shëndetësisë e Kosovës i ka publikuar masat e reja të ndërmarra nga Qeveria e Kosovës në përgjigje ndaj rritjes së numrit të të prekurve me Covid-19. Janë gjithsej 31 pika kryesore në rregulloren e re e cila hyn në fuqi nga data e premte (13 nëntor) nga ora 18:00. Mes masave është që […]

Gjithçka që s’ Dini Për Vajin e Palmës – Vlerat e Fshehura Shëndetësore


Psonisja është një lloj meditimi për mua, sidomos kur bëhet fjalë për “shëtitjen” mes rafteve të supermarketit duke lexuar përbërësit e produkteve. Fatkeqësisht ekziston edhe ana tjetër e medaljes kur fillon të ndihesh keq duke mësuar se çfarë përbërësish kanë ushqimet që konsumojmë. Është një përbërës i cili shfaqet kudo, si në supermarketet shqiptare ashtu […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 euro […]

BMW-të janë blerë në kohën kur Ministria udhëhiqej nga Behgjet Pacolli


Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) ka thënë se kontrata për blerjen e tri veturave BMW është nënshkruar më 14 qershor të vitit 2019 ndërmjet BMW AG Munchen dhe Ambasadës së Kosovës në Berlin, kur Ministria drejtohej nga ish-ministri Behgjet Pacolli. Sipas njoftimit të Ministrisë, veturat janë sjellë në Kosovë në dhjetor të […]

Refuzimi i Drejtësisë si qëndrim nacionalist


Sido që të jetë rezultati i gjyqit, edhe Po qe se ata dënohen, hapja e udhës për drejtësinë, tregoi se shqiptarët s’ e mbrojnë krimin, s’ i fshehin kriminelët, s’ i gradojnë, edhe kur ata janë çlirimtarë, edhe kur krimet e tyre kanë brenda pafajësisnë e një luftëtari të pamësuar me ligjet e luftës, edhe […]

Vjosa Osmani kërkon ndërprerjen e dialogut me Serbinë


Në një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces. Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës […]

Biden s’ e ka shkopin magjik për ta rregulluar Kosovën


Zgjedhja e Joe Biden si President i SHBA-ve ka bërë që të bie perdja e një epoke të çmendurisë, por duke pasur parasysh rekordin e tij në të kaluarën dhe fuqinë në rënie të Perëndimit, Kosova s’ mund të pres që problemet e saj në skenën ndërkombëtare të zgjidhen menjëherë.   Humbja e Trump ka […]

Ylli shqiptar e konfirmon se do të luajë në ‘vëllazëroren’ Shqipëri – Kosovë


Ministria e Sportit me anë të një qarkoreje po i udhëzon federatat sportive që më së largu deri më 28 mars t’i mbajnë Kuvendet e Rregullta Zgjedhore për ciklin olimpik 2021-2023. Sipas këtij dikasteri qeveritar, këtij udhëzimi duhet t’i përmbahen të gjitha organizatat sportive dhe klubet, pa asnjë përjashtim. Ministria e Sportit thotë se mandatet […]

Shteti kërkon zgjedhje në të gjitha federatat, përfshirë FFK-në


Ministria e Sportit përmes një qarkoreje po i udhëzon federatat sportive që më së largu deri më 28 mars t’i mbajnë Kuvendet e Rregullta Zgjedhore për ciklin olimpik 2021-2023. Sipas këtij dikasteri qeveritar, këtij udhëzimi duhet t’i përmbahen të gjitha organizatat sportive dhe klubet, pa asnjë përjashtim. Ministria e Sportit thotë se mandatet s’ mund […]

Grenell i “shokuar” pas humbjes, s’ e thotë asnjë fjalë


Kandidati i demokratëve, Joe Biden ka triumfuar në zgjedhjet e 4 nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, derisa ka mposhtur republikanët që garuan me presidentin aktual, Donald Trump, shkruan GazetaBlic. Pikërisht ka qenë shteti i Pensilvanisë që ua vulosi fitoren demokratëve, në këto fjalë e sipër së fundi triumfuan edhe në Nevada. Por, me […]

“Amelika, Amelika. Gleneli, Gleneli”


Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është deklaruar pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Trump ka dhënë një deklaratë për BBC, derisa besohet se ishte duke luajtur golf në shtëpinë e tij në Virxhinia kur mediat publikuan projeksionet se Joe Biden do të jetë presidenti i 46-të i SHBA-ve. “Ne të gjithë e […]

Reagon Trump: Këto zgjedhje janë larg fundit


Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është deklaruar pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Trump ka dhënë një deklaratë për BBC, derisa besohet se ishte duke luajtur golf në shtëpinë e tij në Virxhinia kur mediat publikuan projeksionet se Joe Biden do të jetë presidenti i 46-të i SHBA-ve. “Ne të gjithë e […]

Biden president, ky është reagimi i fundit i Trumpit


Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka refuzuar ta pranojë humbjen e tij. Ai ka thënë se kundërkandidati i tij, Joe Biden, është paraqitur në mënyrë të gabuar si fitues. Trump ka thënë se aleatët e Bidenit të mediave po e ndihmojnë atë. “Duke filluar nga e hëna, ne do të fillojmë […]

Këto janë shtetet ku Trump mund të kërkojë rinumërim votash


Në presidencialet amerikane, fitorja e Joe Biden varet vetëm nga 6 mijë vota në Pensilvani, të cilave thuhet se do t’i shtohen 1.000 ne Georgia, 11 mijë ne Nevada dhe 47 mijë në Arizona. Por në shumë raste, diferenca është mjaft e ngushtë. Kjo është arsyeja pse Trump ka kërkuar rinumërimin në Michigan, ku Biden […]

Këshilltari i Vjosa Osmanit – Isa Mustafës: I pëlqeu dikujt apo jo, Vjosa është në këtë pozitë siç thotë Kushtetuta


Këshilltari i u.d., të presidentes së Kosovës, Faton Peci i është kundërpërgjigjur liderit të LDK-së, Isa Mustafa, pasi ky i fundit ka deklaruar se s’e pranonin Osmanin për presidente të vendit, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Facebook, Peci ka thënë se Osmani, sipas tij, ka bërë pikërisht atë që ia kërkon kushtetuta. “UD. Presidentja […]

Disa e trajtojnë kushtetutën e ligjet si ‘llastiku’


Faton Peci, këshilltari i Ushtueses së Detyrës së Presidentes Vjosa Osmani, në një postim në facebook ka thënë se ushtrimi i një funksioni shtetëror s’ është çështje dëshire, por obligim kushtetues. “Në rastin e pozitës së Presidentit, ky obligim është shumëfish më i madh mbasi për dallim nga pozita e Kryeministrit e Kryetarit të Kuvendit, […]

Qeveria e Kosovës del me deklaratë pas dorëheqjes së Thaçit nga posti i presidentit


Qeveria e Kosovës përmes një deklarate ka theksuar se vlerëson se në situatën e re të krijuar pas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi, kushtetuta dhe ligjet në fuqi garantojnë tranzicion të qartë të ushtrimit të përgjegjësive pa krijuar vakum institucional. Gjatë kësaj faze, Qeveria e Kosovës thotë së me përkushtim do t’i kryej obligimet dhe […]

Hoti pas dorëheqjes së Thaçit: Kushtetuta garanton tranzicion të qartë të ushtrimit të përgjegjësive, pa krijuar vakum


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka reaguar pas dorëheqjes së presidentit Thaçi. Hoti thotë se në Kushtetuta dhe ligjet garantojnë tranzicion të qartë të ushtrimit të përgjegjësive pa krijuar vakum institucional. “Gjatë kësaj faze, Qeveria e Republikës së Kosovë me përkushtim do t’i kryej obligimet dhe përgjegjësitë kushtetuese dhe do të bashkëpunojë me të gjithë […]

Zafir Berisha: Jakup Krasniqi s’ mund të njolloset nga asnjë gjykatë e Serbisë dhe argatëve të saj


Zyrtari i Nismës, Zafir Berisha ka reaguar pas bastisjes së Speciales në shtëpinë e Jakup Krasniqit. Me anë të një postimi në Facebook, Berisha ka thënë se Krasniqi “ishte dhe mbetet ikonë e luftës së UÇK-së”. Berisha thotë se Jakup Krasniqi dhe lufta titanike e UÇK-së s’ mund të njëlloset nga asnjë gjykat e Serbis […]

Deklaratat e Thaçit e Mustafës për dialogun e Brukselit mund të kenë pasoja për Kosovën


Deklaratat e ditëve të fundit nga liderët politikë e institucionalë të Kosovës karshi dialogut me Serbinë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian s’ po shihen si veprime me vend . Dje, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e cilësoi “të pakuptimë“ dialogun që po zhvillohet në Bruksel “Nëse në të s’ përfshihet njohja reciproke”. Një deklaratë afërsisht […]

Auditori tregon në Kuvendin e Kosovës gjetjet nga auditimi i buxhetit të shtetit


Auditori i Përgjithshëm, Besnik Osmani, ka prezantuar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës raportin vjetor të auditimit për vitin fiskal 2019. Ky raport përmban rezultatet kryesore të punës audituese përfshirë opinionin, gjetjet si dhe rekomandimet e ZKA-së. Osmani tha se fokusi kryesor i këtij procesi të auditimit ka qenë në vlerësimet për cilësinë e raportimit […]

FemArt, festivali që në kohë pandemie zgjati dorën e “Solidaritetit dhe qëndrueshmërisë”


Pas një mbyllje të totale si masë për tu mbrojtur nga pandemia COVID-19, të gjitha festivalet artistike u shndërruan në festival online. Por festivali FemArt, pas masave që Qeveria e Kosovës mori për një hapje duke respektuar masat anti-Covid, vendosi që të vazhdojë edhe edicionin e 8-të, ashtu si edicionet e tjera, veçse kësaj radhe […]

Universitetet nisin studimet online mes protestave dhe paqartësive


Dita e parë e vitit të ri akademik nisi sot në Shqipëri me auditore bosh dhe protesta të studentëve në rrugë pas vendimit të autoriteteve shëndetësore që universitetet ta nisin studimin online. Grupe studentësh u paraqitën sot para fakulteteve për regjistrime dhe informacione, ndërsa disa grupe të tjera u bashkuan në një protest para ministrisë […]

duhet të garantojmë të drejta të barabarta të shqiptarëve në veri


Time Kadrija nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës tha se e drejta për banim dhe e drejta në pronë, janë të drejta themelore të njeriut të garantuara në Kushtetutë dhe ligjet në fuqi të Republikës së Kosovës. Kadrija gjatë debatit parlamentar lidhur me problemet e banorëve shqiptarë në Mitrovicën Veriore dhe komunave të tjera në […]

Kuvendi s’ ka kuorum për votimin e Projektligjit për të Drejtat Pronësore të shtetasve të huaj


Kuvendi i Kosovës e ka shqyrtuar në parim Projektligjin për të Drejtat Pronësore të shtetaseve të huaj në Republikën e Kosovës por ky projektligj pas debatit s’ kishte kuorum për t’u votuar. Deputetët e opozitës s’ e përkrahën këtë projektligj duke dhënë kritika për deputetët e shumicës të cilët sipas tyre, janë vetëm 12 në […]

Qytetarët e komunave në veri të vendit, që nga përfundimi i luftës, s’ i paguajnë asnjë takim Kosovës


Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. Rreth […]

Borxhet e veriut të Kosovës


Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. Rreth 12 milionë euro […]

Kush po i frikësohet fitores së Joe Bidenit?


Amerika e Korporatave ka korrur suksese nën presidencën e Donald Trumpit, i cili aplikoi taksa dhe rregulla lehtësuese. Por, Wall Street dhe liderët e biznesit kanë marrëdhënie më të mirë me nënpresidentin, Joe Biden “Ekziston një argument që biznesi t’iu shkojë mirë dhe ekonomia të rritet, ju duhet një qeveri që është funksionale”, tha profesori […]

Amerikanët votojnë të martën për president, ja pse s’ votojnë të dielën si shtetet tjera të botës


Zgjedhjet presidenciale në SHBA, që fitojnë vëmendjen e tërë botës, këtë vit do të mbahen më 3 nëntor. Është interesant se si kjo datë s’ bie të jetë të dielën, por të martën – e arsyeja fshihet në traditën e demokracisë në SHBA. Kur anëtarët e Konventës Kushtetuese të SHBA-së u mblodhën në vitin 1787, […]

Pse amerikanët votojnë të martën, e jo të dielën si pjesa tjetër e botës


Zgjedhjet presidenciale në SHBA, që fitojnë vëmendjen e tërë botës, këtë vit do të mbahen më 3 nëntor. Është interesant se si kjo datë s’ bie të jetë të dielën, por të martën, e arsyeja fshihet në traditën e demokracisë në SHBA. Kur anëtarët e Konventës Kushtetuese të SHBA-së u mblodhën në vitin 1787, delegatët […]

Ku ndryshon politika e jashtme e zotit Trump nga ajo e zotit Biden?


Si kandidatë të dy partive politike rivale, Presidenti Donald Trump dhe ish-Nënpresidenti Joe Biden kanë pikëpamje të ndryshme sesi Shtetet e Bashkuara duhet të ndërveprojnë me pjesën tjetër të botës. Në një plan të përgjithshëm, ndarja mund të shihet në doktrinën “Amerika e Para” të Presidentit Trump dhe nga ana tjetër, të përqafimit që zoti […]

Avokati i Popullit me raport e rekomandime për rastin e këshilltarit të Albin Kurtit


10 faqe raport, ka dërguar Avokati i Popullit në Zyrën e Kryeministrit Avdullah Hoti, te Ministri i MPB-së, Agim Veliu si dhe te Kryesuesi i Komisionit për të huajt, Agron Gashi në lidhje me rastin e këshilltarit të ish- kryeministrit Albin Kurti, Tienmu Ma për refuzimin e kërkesës për leje qëndrim në Kosovë. Avokati i […]

“Hulumtimi” i Fiks aspak për ministrin Kuçi: s’ zbulon asgjë të re, ripublikon zbulimet e mediave kosovare


Rreth tri javë pasi Gazeta Insajderi raportoi hollësisht për një tender të vlefshëm 5 mln euro të ShSKUK-së për kompaninë e ministrit Blerim Kuçi, emisioni nga Shqipëria, Fiks aspak ka publikuar një “storje hulumtuese” për këtë tender. Por, kronika të cilën emisioni Fiks aspak e ka transmetuar të enjten, s’ është asgjë tjetër veçse riprodhim […]

Tenderi 5 mln euro për kompaninë e ministrit Kuçi – zyrtarët përgjegjës për kontratën, “ikin” nga gazetarja


Kompania Hidroterm, me 100% kapital i Ministrit të Ekonomisë në Kosovë, Blerim Kuçi, fiton tenderin rreth 5 milion euro për ndërtimin e spitalit ‘Nëna dhe fëmija’, Prizren. Sipas tij fitues është shpallur para se të bëhej ministër dhe deputet. Procedura e tenderit ka zgjatur rreth 1 vit, pasi ka patur shumë ankesa nga operatorët pjesëmarrës. […]

Dy personave u është hequr koka në Francë, sulmuesi thërriste “Allahu ekber””


Kryetari i qytetit Nice, ku të enjten gjë një sulm me thikë, Christian Estrosi, tha se sulmuesi vazhdimisht thërriste “Allahu Akbar”, madje edhe pasi u arrestua nga policia. Gazeta Daily Mail raporton se nga tri viktimat, dy prej tyre u është hequr koka. Sulmi filloi rreth orës 9 të mëngjesit gjatë një meshe në basilikën […]

​Rukiqi: Të zbatohen ligjet e rimëkëmbjes ekonomike, në të kundërtën do të ketë kolaps


Numri i rasteve pozitive me COVID-19 në Kosovë ka shënuar rritje. Vetëm të martën në vend janë shënuar 281 raste të reja me COVID-19. Për çka kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi thotë se çdo plan për masa kufizuese shtesë duhet të përcillet me zbatim urgjent të Ligjit të Rimëkëmbjes dhe me […]

Me çfarë matematike e keni zgjedhur drejtorin?


Arbreshë Kryeziu, deputete e Vetëvendosjes dhe anëtare e Komisionit Parlamentar për Media, në raportimin e kryesuesit të Bordit të RTK-së në këtë komision tha që kurrë s’ kanë dashur të bëjnë presion mbi RTK-në. “kurrë s’ kemi ushtruar presion, por ju kemi ftu për të dhënë llogari për një drejtor të paligjshëm që është zgjedh […]

Bordi s’ e ka shkelur ligjin me zgjedhjen e Drejtorit të RTK-së


Sali Bashota, kryesues i Bordit të Radio televizionit të Kosovës (RTK), në raportimin e tij para Komisionit parlamentar për media tha që në këtë komision po diskutohet për një proces i cili ka ndodhur kohë më parë përderisa, sipas tij, s’ është shkelur aspak ligji. Bashota dhe anëtarë të Bordit të RTK-së po raportojnë për […]

Miliona euro paga pa punë në emër të integrimit


Një hulumtim i bërë nga BIRN ka zbuluar se ministritë e Kosovës kanë paguar, të paktën, 2.5 milionë euro në paga për ish anëtarët e Trupave të Mbrojtjes Civile Serbe, CPC, të cilët s’ jane paraqitur aspak në vendin e tyre të punës. Më 5 janar të vitit 2016, M.M., ishte kontraktuar të punojë si […]