Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar


[ad_1] Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar, pas miratimit të legjislacionit që forcon kompetencat e kancelares, Angela Merkel, në mënyrë që të jetë në gjendje të përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një kohë kur shumë vende, të tilla si Italia, Belgjika dhe Zvicra, po planifikojnë të lehtësojnë kufizimet, ‘ekonomia e parë e Evropës’ po shkon […]

Ja cilat janë veprimet që duhet t’i bëjë ministri Arben Vitia që të jetë i suksesshëm


Ja cilat janë veprimet që duhet t’i bëjë ministri Arben Vitia që të jetë i suksesshëm Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia ka përpara një mori problemesh në shëndetësinë kosovare dhe ne si redaksi kemi renditur problemet kryesore me të cilat duhet të merret dhe t’i zgjidh ministri Dr.Arben Vitia Përmirësimi i kushteve të punës së […]

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që nuk kanë marrë shtesa, raporton Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. […]

Oda e Mjekëve po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që s’ kanë marrë shtesa. Ministria e Shëndetësisë pritet të […]

Policia për 24 orë gjobiti 595 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 595 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka […]

Duket e pabesueshme, por në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë individë të llojit T-Rex!


[ad_1] Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet më parë në Amerikën Veriore. Sipas analizës së studiuesve, numri i përgjithshëm i  T.Rex arrin në 2.6 miliardë. Përllogaritja është bërë duke marrë parasysh faktorë si madhësinë e diapazonit gjeografik, masën trupore, […]

Lenjani: Efektet anësore të vaksinës mund të zgjasin deri në 12 orë, të sëmurët të konsultohen para vaksinimit


[ad_1] Drejtori i Klinikës Emergjente, Basri Lenjani, tha se pandemia e ka penguar shërbimin emergjent, posaqë aty trajton pacientët me lëndime nga më të ndryshmet. Ai në një intervistë për Ekonomia Online tha se Klinika Emergjente iu ka dhënë prioritet të gjitha rasteve, si: goditjet në tru, zemër, gjendjeve aksidentale etj. Mes tjerash, Lenjani shtoi […]

Policia për 24 orë gjobiti 844 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 844 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka […]

Kryetarët e komunave kërkojnë heqjen e orës policore dhe hapjen e gastronomisë


[ad_1] Këshilli i Kryetarëve në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës ka mbajtur sot takimin online lidhur me situatën me COVID-19 nëpër komuna, ndërsa kanë kërkuar heqjen e kufizimit për qarkullim dhe hapjen e gastronomisë. Kryetarët e Komunave në këtë takim kanë diskutuar edhe për masat e tashme, zbatimin e tyre, efektin dhe për […]

Kërkohet sigurimi i vaksinave antiCOVID dhe rishikimi i Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Është mbajtur mbledhja konstituive e Komisionit për Shëndetësi. Në këtë mbledhje u tha se prioritet duhet të jetë menaxhimi i pandemisë dhe sigurimi i vaksinës anti-COVID. Madje anëtarët e Komisionit për shëndetësi i pajtuan që duhet të rishikohet Ligji për luftimin e pandemisë COVID-19. Kryetarja e këtij Komisioni, Fatmire Kollçaku nga Lëvizja Vetëvendosje tha […]

Virgjëria vazhdon të jetë akoma një vlerë në pjesën më të madhe të botës: Këto janë statistikat


[ad_1] Të dhënat tregojnë se vazhdon të jetë e qëndrueshme dhe mesatarisht 18 vjeç, mosha e raportit të parë seksual në të gjithë botën. India mban vendin e parë ku virgjëria ruhet deri në 22.9 vjeç, ndërsa skandinavët deri në 16,5 vjeç Pavarësisht zhvillimeve të jashtëzakonshme dhe ndryshimeve me të cilat po përjeton sot bota […]

Nevoja për sigurime shëndetësore gjatë pandemisë në Kosovë


[ad_1] Pandemia Covid-19 ka shpërfaqur akoma më shumë mungesën e sigurimeve shëndetësore, ligj ky që u miratua në Kuvendin e Kosovës më shumë se 14 vjet më parë Kosova, por që nga atëherë ky ligj s’ ka gjetur zbatim. Kuvendi arriti ta miratojë këtë ligj në vitin 2014 mirëpo, por kurrë s’ hyri në fuqi. […]

Çka është Ligji ?


Çka është Ligji ? LIGJ m. 1. Normë, rregull që vendoset nga organi më i lartë i pushtetit shtetëror dhe që është e detyrueshme për të gjithë organet shtetërore dhe për të gjithë shtetasit. Ligjet e shtetit. Ligji mbi zgjedhjet. Njohja e ligjeve. Zbatimi i ligjit. Sipas ligjeve në fuqi. Është vendosur me ligj. Është […]

AAK-ja kërkon nga Qeveria Ligjin e Pagave, i premton mbështetje


Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar nga Qeveria Kurti që të kthejë procedurën në Qeveri për amendamentimin e Ligjit të Pagave, teksa i ka premtuar se do ta mbështesë. “Ligji i Pagave është një ligj me të cilin është punuar mbi 10 vjet. Për me u arrit deri te ky ligj është dashur punë […]

Gjobiten 699 qytetarë, s’ respektuan masat kundër COVID-19


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 699 persona. Kujtojmë se në muajin gusht të vitit të kaluar ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro. […]

30 marsi, Dita Kombëtare e Mjekëve


[ad_1] 30 marsi, në një pjesë të shteteve, shënohet Dita Kombëtare e Mjekëve. Kjo ditë ka për qëllim njohjen dhe falënderimin ndaj personelit shëndetësor për punën që këta të fundit bëjnë në vazhdimësi. Historia e shenjimit të Ditës së Mjekëve daton prej viteve të 30-ta nëpër botë. Dita e parë e mjekëve në vitin 1933 […]

Për 24 orë policia gjobiti 451 qytetarë për mosrespektim të masave anti-COVID


[ad_1] Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 451 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka […]

Gjobiten 585 qytetarë, s’ respektuan masat kundër COVID-19


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 585 persona. Kujtojmë se në muajin gusht ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro. [ad_2]

Pa sigurime shëndetësore në pandemi


[ad_1] Paracetamol, favipiravir, fraksiparina, enoksaparin, remdesivir, lactoferrina dhe vitamina të ndryshme, janë disa nga ilaçet që kërkohen për mjekimin e koronavirusit. Të gjitha këto ilaçe kanë një kosto. Çmimet e tyre sillen nga 0.50 euro deri në 50 euro. tretmani i sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, zgjat dy deri në tri javë, e në disa […]

Për 24 orë policia gjobiti 731 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 731 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Policia akoma pa sigurime shëndetësore, për 8 mijë pjesëtarë duhen 4 milionë € në vit


[ad_1] Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shaban Tasholli, thotë se u infektua me Covid-19 gjatë orarit të punës. Shërimi i tij i kushtoi afro 2 mijë euro. Në mungesë të një sigurimi shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, Tasholli, u detyrua që të paguajë vetë për shërimin e tij. Tasholli në një intervistë për […]

Gjobiten 783 qytetarë, s’ respektuan masat kundër COVID-19


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 783 persona. Kujtojmë se në muajin gusht ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro.  [ad_2]

Për 24 orë u dënuan 575 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 575 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Për 24 orë policia gjobiti 814 persona për mosrespektim të masave të Ligjit të Pandemisë


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 814 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

s’ respektuan masat kundër COVID-19, gjobiten 548 qytetarë


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 548 persona. Kujtojmë se në muajin gusht ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro.  [ad_2]

Për 24 orë policia gjobiti 198 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë COVID-19


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 198 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Banka në SHBA transferon gabimisht 1 milion dollarë, mund të marrë mbrapsht vetëm gjysmat (


[ad_1] Me kusht që keni kaluar herët a vonë të vështirë në punë, atëherë mund të ngushëlloheni se ka edhe më keq. Një zyrtar i bankës amerikane Citibank ka miratuar disa muaj më parë transferimin e gabuar të rreth 1 miliardë dollarëve, dhe gjykata ka thënë se istitucioni mund të marrë mbrapsht vetëm gjysmën e […]

Policia për 24 orë gjobiti 375 persona për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë, COVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës në vazhdimësi është duke shqiptuar gjoba për qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 375 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

​Shqipëria nxjerr “pasaportën e vaksinimit”


[ad_1] Shqipëria ka bërë gati “pasaportën” për personat që janë vaksinuar kundër COVID dhe ajo mund të merret me anë të e-Albania. Të gjithë mund të futen te e-Albania duke u identifikuar si qytetar, më pas do të zgjidhni shërbimin “Pasaportë vaksinimi Covid-19” duke klikuar mbi dokumentin. Shërbimi elektronik “Pasaportë vaksinimi Covid-19” ju mundëson të […]

Dënohen 474 qytetarë pasi s’ respektuan masat kundër COVID-19


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 474 persona. Kujtojmë se në muajin gusht 2020 ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro. [ad_2]

Policia për 24 orë ka dënuar 502 persona për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Policia e Kosovës në vazhdimësi është duke shqiptuar gjoba për qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 502 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Për 24 orë policia gjobiti 636 persona për mos respektim të Ligjit anti COVID-19


[ad_1] Disa qytetarë janë gjobitur si pasojë e mosrespektimit të Ligjit kundër COVID-19. Në raportin e Policisë së Kosovës bëhet e ditur se janë shqiptuar gjithsej 636 gjoba. Ligji kundër COVID-19 ka hyrë në fuqi gjatë muajit gusht. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro. /familjajone [ad_2]

Për 24 orë u gjobitën 592 qytetarë të cilët s’ respektuan masat anti COVID-19


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marr gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 592 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

s’ respektuan masat kundër COVID-19, gjobiten 540 qytetarë


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 540 persona. Kujtojmë se në muajin gusht ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro.  [ad_2]

Mos u nisni në Gjermani pa dëshmi se jeni negativë nga COVID-19


[ad_1] Gjermania, më 22 janar, ka shtuar 25 vende në listën e atyre që kanë rrezik të lartë për shpërndarjen e koronavirusit. Vendet që janë listuar si të rrezikshme për shpërndarjen e COVID-19, gjatë hyrjes në Gjermani duhet të dëshmojnë se kanë dalë së fundi negativë nga koronavirus (testi jo më i vjetër se 48 […]

Lajm i mirë, faturat e energjisë elektrike deri në maj do t’ju vijnë më lirë


[ad_1] Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike parasheh edhe subvencionimin e konsumatorëve të energjisë elektrike. Pjesa e energjisë elektrike që ata paguajnë për energjinë elektrike që e marrin nga prodhuesit e energjisë nga burimet e ripërtëritshme do të subvencionohet. Kjo, pasi qeveria në bazë të ligjit ka ndarë një shumë deri në 16 milionë euro, e cila […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


[ad_1] Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator […]

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit i kërkon Qeverisë heqjen e kufizimeve


[ad_1] Në një letër të hapur institucioneve të Kosovës, Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka kërkuar heqjen e kufizimeve teksa ka paralajmëruar protesta ose mosrespektim të masave, Po qe se s’ merren parasysh kërkesat e saj. Në një letër drejtuar krerëve të shtetit, OHTK-ja ka kërkuar të hiqen kufizimet aktuale në masat anti-COVID, të hiqet […]

Gjobiten 759 qytetarë për mosrespektim të masave kundër COVID-19


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 759 persona. Kujtojmë se në muajin gusht 2020, ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro.  [ad_2]

s’ respektuan masat kundër COVID-19, gjobiten 473 qytetarë


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 473 persona. Kujtojmë se në muajin gusht ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro.  [ad_2]

FSShK kërkon që të miratohet buxheti për vitin 2021, mosvotimi mund të sjell pakënaqësi te punëtorët shëndetësor


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë kërkuar nga ushtruesja e detyrës së presidentës së Kosovës, Vjosa Osmani, që kjo e fundit të kërkojë nga partitë politike që të sigurojnë vota për miratimin e buxhetit për vitin 2021. Buxheti në fjalë parasheh shtesa për punëtorët shëndetësor. me anë të një komunikate, ata kanë […]

Personalite të rëndësishme në vend mbështesin ligjin për mbrojtjen e fëmijëve (FOTO)


[ad_1] E ardhmja jonë janë fëmijët tanë, andaj është shumë e rëndësishme të luftojmë për të drejtat e tyre! Më 17 Korrik të vitit 2020 është miratuar njëri ndër ligjet më të rëndësishme, Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës. Që nga ajo datë, çdo fëmijë në Kosovë është dhe do të vazhdojë të mbrohet dhe të […]

677 qytetarë gjobiten për mosrespektim të masave kundër pandemisë COVID-19


[ad_1] Disa qytetarëve janë vendosur gjoba për mos përfillje të Ligjit Anti-COVID-19. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, brenda 24 orëve janë gjobitur 677 persona. Kujtojmë se në muajin gusht ishte miratuar Ligji Anti-COVID-19, me qëllim të parandalimit të përhapjes së këtij virusi. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro. [ad_2]

Shqiptohen 650 tiketa për shkelësit e masave antiCOVID-19


[ad_1] Pavarësisht masave antiCOVID-19 dhe dënimeve të shumta nga ana e Policisë së Kosovës, disa qytetarë po vazhdojnë sërish me mosrespektimin e këtyre masave. Gjatë ditës së diele, policia ka shqiptuar 650 tiketa në bazë të ligjit COVID-19. Kujtojmë se në bazë të këtij ligji dënimet shkojnë nga 35 deri në 500 euro.  [ad_2]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


[ad_1] 10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta […]

Protestuesit në Moldavi kërkojnë zgjedhje të reja parlamentare


[ad_1] Mijëra qytetarë protestuan në kryeqytetin e Moldavisë, Kishiniev, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme. Protestuesit u mblodhën në sheshin para ndërtesës së parlamentit dhe brohoritur slogane kundër qeverisë. Tubimi u thirr nga presidentja e zgjedhur, Maia Sandu, e cila është në favor të lidhjeve më të ngushta me Bashkimin […]

Diasporës i pamundësohet tërheqja e Trustit


[ad_1] E Diel, 6 Dhjetor 2020 – 17:30 albinfo.ch Qytetarët që jetojnë jashtë vendit s’ do të mund të tërheqin për familjet e tyre shumën prej 10 për qind të kursimeve pensionale. Kuvendi i Kosovës e ka miratuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike që lejon tërheqjen e 10% të kursimeve pensionale nga Trusti, shkruan lajmi.net. Ky […]

Borxhet e ndjekin ‘këmba këmbës’ buxhetin e Ministrisë


[ad_1] Edhe në raportin e Auditimit për vitin 2019, për Ministrinë e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rrural (MBPZhR), Auditori dha opinion të pa modifikuar, ku sipas raportit, pasqyrat financiare të përgatitura nga ky dikaster qeveritarë pasqyrojnë një pamje të drejtë dhe të vërtetë në të gjitha aspektet material për dallim nga  e kaluara ku kishte […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, shpresë për bizneset kosovare


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

Shpresa e bizneseve te Projektligji për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

Haradinaj i apasionuar pas ngjitjeve në mal, kështu po e kalon të shtunen


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Alija: Dy opsionet pse PDK-ja votoi pro Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike!


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Këto janë ecuritë se si qytetarët mund të tërheqin 10% e Trustit


[ad_1] Të premten, Kuvendi i Kosovës pas dhjetëra tentimesh, ka miratuar me 72 vota pro dhe asnjë kundër, Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Me miratimin e këtij projektligji, i hapet rrugë edhe tërheqjes së 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti. Por, kush do të përfitojë nga ky projektligj dhe cilat do të jenë ecuritë për tërheqjen […]

Ramiz Kelmendi për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike: s’ u përfshi ajo që kam kërkuar me vjet


[ad_1] Ish-zëvendëskryeministri Ramiz Kelmendi ka folur për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. E quan të vonuar një gjë të tillë. “Shpeshherë thuhet që ky ligj, ose është i majtë ose i djathtë, por unë po mendoj që Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike është i drejtë. s’ ka të bëjë me orientime politike, të majta ose të djathta […]

Dita kur mund të tërhiqen paratë e Trustit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë që 212 milionë euro mund të tërhiqen nga qytetarët. Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike u përmend si moti. Por hapa konkretë për jetësimin e tij, u morën këtë të premte kur edhe u votua në Kuvendin e Kosovës. E menjëherë pas kësaj në një konferencë për media, kryeministri […]

Zafir Berisha: Lista Serbe dhe Vetëvendosje s’votuan për Rimëkëmbjen


[ad_1] Koordinatori për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha, me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në facebook ka thënë se përveç Listës Serbe, ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike s’ e votoi as Lëvizja Vetëvendosje. Berisha filloi shkrimin duke thënë se “Lëvizja VV dhe Lista Serbska s’ e votuan Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike”. Tutje, ai tha […]

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


[ad_1] Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë që ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar që synon të dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit. Kritikët vendas dhe të huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se s’ ka ndonjë komplot, por Me kusht që ai shfaqet ndonjëherë, do të jetë kryesisht për shkak […]

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me qëllim që të ndihmohen bizneset dhe qytetarët që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. përmes këtij ligji reduktohet norma e TVSh-së nga 18% në 8% për hoteleri dhe gastronomi, largohet TVSh për lëndën e parë të prodhuar në Kosovë si dhe […]

Rukiqi: Prej sot sektori privat merr frymë më lirshëm


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka shkruar në status se pas miratimit të Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike, sektori privat do merr frymë më lirshëm. ‘Pas 8 muajve te insistimeve, apeleve, propozimeve, ndermjetsimeve, miratohet Ligji per Rimekembjen Ekonomike – Prej sot sektori privat merr fryme me lirshem– Prej sot une, si perfaqesues […]

Hoti flet për mënyrën si do ndahen paratë nga Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur konferencë për media pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Hoti ka thënë se ky ligj ka qenë pjesë e planit të tyre qeverisës që brenda këtij viti dhe viti të ardhshëm të futen 1.2 miliardë euro në ekonomi. “Falënderoj të gjithë deputetet pa përjashtim për mbështetjen […]

Paditet Ministria dhe ZRrE-ja për lejet e KELKOS-it


[ad_1] “Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike ka dërguar sot në gjykatë rastin e saj të parë – një rast i cili ka të bëjë me të drejtën e qytetarëve në ambient të pastër dhe të shëndetshëm. “Qendra jonë i trajton rastet e shkeljeve të institucioneve publike të cilat dëmtojnë shumë qytetarë dhe përmes padive dhe […]

Balaj Halimaj zotohet se Qeveria do të jetë në krah të bizneseve dhe qytetarëve në këtë kohë të vështirë


[ad_1] Zëvëndëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj-Halimaj, ka reaguar pas miratimit të Ligjit për Rimëkëmbjë Ekonomike. Balaj-Halimaj ka shkruar se tani institucionet e vendit kanë mundësi që t’u dalin në ndihmë qytetarëve dhe bizneseve pas humbjeve të shkaktuara nga pandemia COVID-19. Pandemia, sipas saj, ka lënë gjurmë tek bizneset dhe në ekonomitë familjare, andaj i gjithë […]

Hoti: Pas 8 ditësh kur Ligji të hyjë në fuqi, do të hapet sistemi online për tërheqjen e 10%


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti, e quajti ‘punë të madhe’ miratimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Sipas tij, në Ministrinë e Financave veç ka nisur puna për t’u zbatuar më pas nenet e Ligjit për Rimëkëmbje. Hoti tha se ka kontaktuar Trustin, dhe në fillim të javës që po vjen do të ketë takim me ta. […]

Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike ndihmon vetëm bizneset e afërta me qeverinë


[ad_1] Deputetët e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati dhe Mimoza Kusari – Lila kanë kritikuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, pasi ky i fundit u miratua në seancën e sotme. Në një konferencë për media, deputeti Murati deklaroi se ky Ligj ka për qëllim që mjetet të shkojnë drejt bizneseve të […]

Lajm i mirë, paratë e tërhequra nga Trusti do të rimbursohen nga Qeveria


[ad_1] Personat që kanë kursime deri në 9.999 mijë euro në Trust dhe i tërheqin, ato do të kompensohen në formë rimbursimi, duke filluar nga viti 2023. Kjo pasi sot në seancën e Kuvendit u miratua Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Votimi i këtij Ligji parasheh 4 amendamente të propozuara nga Partia Demokratike e Kosovës. Amemdamenti […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për punësimin e dhjetëra konsulentëve të fushave të ndryshme 


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur konkurs për pranimin e dhjetëra konsulentëve për fusha të ndryshme, për nevoja të MKRS-së dhe institucioneve të saja vartëse. Deri në fund të këtij viti kjo ministri planifikon të punësojë punëtorë me kontrata për Shërbime të Veçanta. Sipas njoftimit të njoftimin e MKRS-së, “Shërbime Konsulente me […]

Trusti sqaron ecuritë për tërheqjen e 10% nga ana e qytetarëve


[ad_1] Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës, ka dalë me njoftim pasi Kuvendi i Kosovës miratoi Projektligjinpër Rimëkëmbjen Ekonomike, përmes së cilit ndër të tjerash qytetarëve u mundësohet tërheqja e 10% të mjeteve nga Trusti. Trusti ka bërë të ditur se janë të obliguar që të presin që ky projektligj të nënshkruhet nga Presidenti i […]

Bie faqja online e Trustit


[ad_1] Pak minuta pasi u miratua nga Kuvendi i Kosovës Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19, në të cilin parashihet tërheqja e 10 % e kursimeve të tyre pensionale në  Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës ka rënë webfaqja e Trustit. Ligji në fjalë ishte proceduar nga qeveria që nga vera, në këtë kohë në […]

Kalon Ligji i Rimëkëmbjes Ekonomike, qytetarët do mund ta tërheqin 10 përqindëshin nga Trusti


[ad_1] Kuvendi i Kosovës e ka miratuar në lexim të dytë Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19 në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur sot. Ky projektligj ka arritur të miratohet me 72 vota për, asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim. Votat qeverisë për ta kaluar këtë projektligj ia siguruan deputetët e PDK-së, të cilët propozuan […]

PDK thotë se votimi i Ligjit për Rimëkëmbje s’ lidhet me hyrjen e mundshme në qeveri


[ad_1] Kryetari i grupit parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza në një konferencë për media pas votimit të Ligjit për Rimëkëmbje ka deklaruar se kjo s’ lidhet me ndonjë zhvillim të ardhshëm politik. “Votimi i këtij projektligji s’ lidhet me asnjë zhvillim politik që mund të ndodhë në të ardhmen”, tha Hamza kur u pyet Po […]

Ku mund t’i shikoni hollësitë për mjetet që mund të tërhiqen nga Trusti?


[ad_1] Në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me 72 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Një ndër nenet e këtij ligji, ua mundëson qytetarëve të tërheqin në mënyrë të parakohshme deri në 10% të mjeteve të kursyera në Fondin e […]

Ku mund t’i shikoni hollësitë e aplikimit për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti?


[ad_1] Në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me 72 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Një ndër nenet e këtij ligji, ua mundëson qytetarëve të tërheqin në mënyrë të parakohshme deri në 10% të mjeteve të kursyera në Fondin e […]

Ligji për Rimëkëmbje po bëhet për grupe të interesit


[ad_1] Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje tha se kjo qeveri s’ bënë ligje për qytetarët. Këto ligje sipas tij bëhen për individ, për grupe të interesit, për klane të afërta me këto parti. “Sa prej qytetarëve kanë pa prej pakos që i paskan shpërnda 365 milion euro… Në këtë qeveri ilegale kush përfitoj, përfituan […]

Përkrahja e Ligjit për Rimëkëmbje s’ ndërlidhet me zhvillimet politike


[ad_1] Bedri Hamza, nga Partia Demokratike e Kosovës tha se Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike është ligj për gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës dhe për bizneset. Hamza tha se përkrahja e këtij ligji nga ana e PDK-së s’ ka asnjë ndërlidhje për zhvillimet politike që mund të  ndodhin tashmë. “As s’ paragjykon si do të […]

Plot gjëra interesante të shtunën në “Familja jonë”


[ad_1] “Familja jonë” rikthehet në ekranet tuaja këtë të shtunë më shumë gjëra interesante. Në pjesën e parë të emisionit do të flitet për të drejtat e fëmijëve dhe ligjet për mbrojtjen e tyre. Cfarë obligimesh jep ligji për qytetarët? Sa është i zbatueshëm ky ligj? Cfarë sanksionesh jep ky ligj? Janë vetëm disa nga […]

Hoti: Me votimin e Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike mundësohet tërheqja e 10 % të Trustit


[ad_1] Kryeministri i vendit Avdullah Hoti ka folur sot në seancën ku pritet të votohet Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Ai ka thënë që ndihet mirë që subjektet politike janë bashkuar për të votuar një Ligj thelbësor për jetën e qytetarëve. “Ndihem mirë që u bëmë bashkë për të votuar një ligj thelbësor për jetën e […]

Propozimet e PDK-së e kanë pasuruar Ligjin për rimëkëmbjen


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se amendamentet e propozuara nga PDK-ja, e kanë pasuruar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Ligji i sotëm shpresoj që të marr mbështetjen e të gjithë deputetëve pa përjashtim. Besoj që këto katër amendamente e kanë propozuar këtë projektligj”, tha Hoti. Kryeministri shtoi se e falënderon publikisht PDK-në për […]

“Jemi opozitë kundër Qeverisë por kurrë opozitë kundër SHTETIT dhe qytetarëve të Kosovës”


[ad_1] Deputetja e Kuvendit, Ganimete Musliu, ka lavdëruar Partinë Demokratike, pjesë e së cilës është vetë ajo, shkruan Gazeta Blic. Teksa po mbahet seanca e Kuvendit, ku pritet të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike, ku PDK do të votojë pro këtij ligji, Musliu thotë se PDK është opozitë kundër Qeverisë por kurrë opozitë kundër SHTETIT […]

Ministrja Bajrami shërohet nga COVID-19


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka njoftuar se është shëruar nga COVID-19 dhe se do të marrë pjesë në seancën ku pritet të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. “Sot do të vazhdoj aktivitetin politik. Do të jem në seancën ku do të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Ligjet me rëndësi për jetën e gjithë […]

Nis seanca për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Ka nisur seanca për votimin e Projektligjit për Rimëkëmje Ekonomike e thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës, shkruan Gazeta Blic. Ky Projektligj arriti të kalojë dy ditë më parë në Komisionin për Buxhet dhe Transfere me votat e PDK-së. Ligji për Rimëkëmje Ekonomike ka dështuar disa herë të kalojë në kuvend për shkak të […]

“Ligji për Rimëkëmje Ekonomike favorizon më shumë sektorin publik”


[ad_1] Projektligji për rimëkëmbje ekonomike që pritet të votohet në lexim të dytë gjatë ditës së sotme, s’ pritet të ndihmojë shumë punëtorët e sektorit privat. Kështu po vlerësonkryetari i Sindikatës së punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, i cili në një intervistë për KP, thotë se janë mbi 100 mijë punëtorë të cilët do […]

Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike pritet të votohet sot


[ad_1]   Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike, pritet të votohet sot në Kuvendin e Kosovës, pas shumë përpjekjesh e dështimesh. Kjo seancë pritet të fillojë sot në orën 11:00 dhe ka në rend dite vetëm në pikë, atë të Shqyrtimit të dytë të Projektligjit nr. 07/L-016 për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19. Kujtomë që vetë gjatë kësaj […]

Çka konsideroi rrethanë lehtësuese Gjykata e Apelit kur uli dënimin e Darko Tasiqit?


[ad_1] Ishte viti 2018 kur për herë të parë në bankën e të akuzuarit në Gjykatën e Prizrenit u paraqit Darko Tasiq. Mbi të rëndonin akuza të rënda si plaçkitje, shkatërrim, djegie dhe përdhosje e viktimave të krimeve të luftës që ishin nga rajoni i Prizrenit. Sipas Prokurorisë Speciale, gjatë kryerjes së këtyre krimeve Darko […]

LDK i “vardiset” PDK-së, Bislimi: Jemi mirënjohës ndaj PDK-së për përkrahje të Ligjit për Rimëkëmbje


[ad_1] Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Faton Bislimi është shprehur se votimi i Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, sipas tij, është në interes të qytetarëve kosovarë në këtë kohë pandemie, shkruan GazetaBlic. Në Kanal10, Bislimi ka shtuar se ndryshimi i qëndrimit të Partisë Demokratike të Kosovës për të votuar këtë ligj është për t’iu […]

Miliona euro u paguan në vitin 2019 pas vendimeve të gjykatave dhe përmbaruesve


[ad_1] Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se Thesari i Kosovës ka paguar fatura me vlerë prej 1 milionë e 539 mijë euro, të cilat s’ janë paguar nga institucionet e tjera si dhe janë kryer pagesa në vlerë mbi 25 milionë euro për shkak të vendimeve gjyqësore dhe përmbaruesve. Secila pagesë që bëhet me […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


[ad_1] Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. […]

Pas protestës së krushjanëve reagon Gjykata e Apelit


[ad_1]   Banorë të Krushës së Madhe dhe të Vogël dhe familjarë të viktimave të luftës në këtë zonë protestuan sot para Gjykatës së Apelit pas uljes së dënimit prej 22 në 11 vite për të dënuarin Darko Tasiq. Këta qytetarë vendimin për përgjysmimin e dënimit e konsideruan të padrejtë. Pas kësaj proteste me anë […]

Ligji për punësimin e personave me nevoja të veçanta s’ zbatohet në Kosovë


[ad_1] Arbër Tolaj, deputeti i AAK-PSD, tha se në Kosovë ekziston Ligji për aftësimin dhe riaftësimin profesional dhe punësimin e personave me nevoja të veçanta por sipas tij, ky ligj s’ po zbatohet as nga institucionet private e as publike edhe pse ky ligj sipas tij i obligon që të punësojnë një person me nevoja […]

Grupi më i diskriminuar i shoqërisë sonë janë personat me nevoja të veçanta


[ad_1] Fitim Uka, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se është e pamjaftueshme që të debatojnë dhe të përpiqen t’i ndihmojnë personat me nevoja të veçanta vetëm në herët a vonë të caktuar qoftë ajo edhe me 3 […]

Rreziku nga tërmetet – LIVE


[ad_1] Faton Hoxha nga Shoqata e Ndërtimtarëve të Kosovës ka treguar në debatin e KALLXO.com për sigurinë dhe rrezikun nga tërmetet se mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. “Mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. Po flas për ndërtimet e reja. Njerëzit jetojnë në to, pa pasur pranim […]

Mbi 90% e ndërtesave të reja në Prishtinë s’ kanë pranim teknik


[ad_1] Faton Hoxha nga Shoqata e Ndërtimtarëve të Kosovës ka treguar në debatin e KALLXO.com për sigurinë dhe rrezikun nga tërmetet se mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. “Mbi 90% e ndërtesave në Prishtinë s’ kanë pranim teknik. Po flas për ndërtimet e reja. Njerëzit jetojnë në to, pa pasur pranim […]

Ja kur dalin mjetet e Trustit në llogaritë e qytetarëve, Nëse kalon Pakoja e Rimëkëmbjes


[ad_1] Teksa qytetarët janë në pritje që të premten  para deputetëve të jetë në rend dite Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, tërheqja e 10% nga Trusti, është pika që ka marr vëmendje më së shumti. Zëdhënësi i këtij institucioni, Jeton Demi, thotë se kurdo që ligji të aprovohet, ata janë gati për të mundësuar aplikimin “Besojmë se […]

Trump kërcënon me veto ndaj ligjit mbi shpenzimet ushtarake


[ad_1] Presidenti Donald Trump ka kërcënuan se të vendosë veton ndaj projektligjit të rëndësishëm mbi shpenzimet e mbrojtjes Po qe se Kongresi s’ shfuqizon një prej neneve të përfshira në të, që mbron kompanitë e medias sociale nga përgjegjësia ligjore mbi materialet që përdoruesit postojnë në platformat e tyre. Kërcënimi i Presidentit Trump ndaj Aktit […]

Ramush Haradinaj mirëpret dakordimin e forcave politike për ta votuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka mirëpritur dakordimin e partive politike për ta votuar ligjin për rimëkëmbje ekonomike. Haradinaj ka thënë se izolimi ka qenë i tmerrshëm për bizneset dhe qytetarët në përgjithësi. “Pas një vonese të gjatë, mirëpres dakordimin e forcave politike për votimin e Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike.Izolimi për shkak të gjendjes […]

Dorëzohet PDK, paralajmëron votimin e Ligjit për rimëkëmbje


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike. “Sot kemi pas një mbledhje të gjatë të kryesisë kur kemi biseduar per shumë zhvillime politike në vend. Mbi të gjitha kemi fol për pandeminë […]

Hoxhaj: PDK do inicojë të premten seancë të jashtëzakonshme për ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, thotë se partia e tij do inicojë të premten seancë të jashtëzakonshme për ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Ai ka treguar edhe për katër ndryshimet që PDK i ka bërë këtij ligji, përcjellë Gazeta Blic. “PDK do inicojë një seancë të jashtëzakonshme për ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike, të premten. Presim […]

Ekzkluzive: Të premten seancë e jashtëzakonshme për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike e thirrur nga PDK-ja


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës ka thirrur të premten seancë të jashtëzakonshme për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Kështu merr vesh “Gazeta Blic” nga burime brenda këtij subjekti politik. “Të premten do të thirret seancë e jashtëzakonshme nga PDK-ja për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike” thuhet nga ky burim brenda partisë. Kujtojmë se sot ka kaluar në […]

Daka: Ne s’ mund të parandalojmë personat me akuza të kandidojnë për deputet


[ad_1] Valdete Daka, Kryetare e Këshillit Qëndror Zgjedhor (KQZ), pas pyetjeve të parashtruara nga gjykatësja e Gjykatës Kushtetuese, Gresa Cakaj-Nimani, në seancën publike që po mbahet nga kjo gjykatë, u shpreh se KQZ s’ është në gjendje t’i parandalojë personat me akuza të kandidojnë për deputetë. Daka iu është referuar rastit të Zafir Berishës, pas […]

Merdare – Arrestohet për dhënie të ryshfetit


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shpallur konkurs për 6 ekspertë. Kjo ministri po planifikon të punësojë 2 ekspertë juridikë, një specialist për marrëdhënie me publikun, një specialist për diplomaci ekonomike dhe 2 ekspertë për menaxhim dhe administrim. Ministria ka planifikuar 120 mijë euro për këto kontrata ndërsa kohëzgjatja e kontratave të […]

Ministria e Punëve të Jashtme shpall konkurs për 6 ekpsertë


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shpallur konkurs për 6 ekspertë. Kjo ministri po planifikon të punësojë 2 ekspertë juridikë, një specialist për marrëdhënie me publikun, një specialist për diplomaci ekonomike dhe 2 ekspertë për menaxhim dhe administrim. Ministria ka planifikuar 120 mijë euro për këto kontrata ndërsa kohëzgjatja e kontratave të […]