Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

Shenjat që tregojnë se jeni të lodhur shpirtërisht, jo fizikisht


Kur njerëzit ndihen të rraskapitur, instinkti i tyre i parë është të kontrollojnë shëndetin e tyre. Sidoqoftë, shkaku i rraskapitjes s’ duhet të kërkohet gjithmonë në trup, pasi shpirti gjithashtu mund të jetë i lodhur. Mendimet për të ardhmen tuaj ju bëjnë të ndjeheni të frikësuar dhe të pasigurt. Kur shpirti është i rraskapitur, s’ […]

1 Maji – Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve


1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. “Do të vijë një kohë kur heshtja jonë do të jetë më e fuqishme, se zëri që ju po mbytni sot”. Ishin këto fjalët e […]

Javën tjetër rihapen shkollat në Shqipëri


E para e këtij dikasteri qeveritar, Evis Kushi, ka njoftuar se mësimi do të nisë nga java që vjen derisa ka apeluar që respektimi i rregullave të vijojë. “Deri këtu ia kemi dalë me sukses vetëm falë bashkëpunimit, mirëkuptimit dhe solidaritetit që treguam për njëri-tjetrin. Duke njoftuar me kënaqësi hapjen e udhës për rikthimin e […]

OIK: Pa infermierët lufta me COVID-19 do të ishte e humbur


Oda e Infermierëve të Kosovës ka theksuar se jeta dhe shëndeti i qytetarëve është pika jetike në sfidën globale të shënimit të Ditës Botërore të Shëndetit, e cila shënohet çdo vit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Naser Rrustemaj, kryetari i Odës së Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë, ka thënë se në luftën me pandeminë […]

Lufta me sindromën e rrallë


Çfarë mund ta shtyjë një person të vrapojë 880 kilometra për dikë me të cilin është njohur në Facebook? Që nga viti 2015 dentistja e suksesshme nga Uashingtoni Tara Zier, ishte përpjekur të zbulonte se përse i merrej fryma, përse kishte lodhje të këmbës dhe dhimbje torturuese në shpinë. Simptomat iu shfaqën jo shumë kohë […]

Efektet e forta të turshive për tretjen dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit)


Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere të ndryshme të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin dhe kundër sëmundjeve. Turshitë, ushqimet më […]

Efektet e Forta të Turshive – Për Tretjen, diabetin (sëmundjen e sheqerit) Dhe Trupin Në Formë


Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere të ndryshme të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin dhe […]

Lufta globale kundër tuberkulozit goditet nga pandemia e Covid-19


Në prag të Ditës Botërore të tuberkulozit më 24 mars, mjekët po paralajmërojnë se përparimi në luftën globale kundër kësaj sëmundjeje është sprapsur me më shumë se një dekadë nga pandemia e koronavirusit. Pas fillimit të pandemisë, shumë spitale i dhanë përparësi trajtimit të pacientëve me Covid-19. Tuberkulozi vrau 1.4 milion njerëz në të gjithë […]

Gaforrja blu në ujërat shqiptare rrit dëmet për peshkatarët


Përhapja e gaforreve blu në ujërat shqiptare po rrit dëmet për peshkatarët, të cilët shohin tashmë si zgjidhje të vetme konsumin e tyre. Gaforrja e ardhur vitet e fundit nga brigjet e Gjirit të Meksikës po bllokon rrjetat dhe po dëmton ekosistemin duke vënë në vështirësi mijëra familje që jetojnë me peshkimin. Në brigjet e […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të ketë […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe do […]

VIDEO: “Ne ia kemi vënë emrin ‘alien’ pasi s’ të lë të gjesh qetësi”, gaforrja blu e ardhur nga brigjet e Gjirit të Meksikës në ujërat shqiptare rrit dëmet për peshkatarët


Përhapja e gaforreve blu në ujërat shqiptare po rrit dëmet për peshkatarët, të cilët shohin tashmë si zgjidhje të vetme konsumin e tyre. Gaforrja e ardhur vitet e fundit nga brigjet e Gjirit të Meksikës po bllokon rrjetat dhe po dëmton ekosistemin duke vënë në vështirësi mijëra familje që jetojnë me peshkimin. Në brigjet e […]

FOTO: Shprehja e Bushit për Kosovën, instalacion i veçantë në Tiranë për 30-vjetorin e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri


Në 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, deklarata e Presidentit Bush për pavarësinë e Kosovës është përkujtuar me anë të një instalacioni në kryeqytet. “Enough is Enough” është një vepër arti publik e artistit Alban Muja, e cila lind prej deklaratës së bërë prej Presidentit George Bush […]

Lufta ndaj covid, ku ndryshojnë testet e shpejta dhe testet për përdorim në shtëpi


Testet për Covid-19 synojnë të shoqërojnë hapat e parë lehtësues, testet vetjake dhe testet e shpejta. Testet vetjake për përdorim në shtëpi janë miratuar në Gjermani që nga java e kaluar. Të gjithë duhet të kenë të drejtë për një test të shpejtë falas në javë për Covid-19, që nga 8 marsi. Testet do të […]

Ese për 5 marsin – Ese të ndryshme


5 MARSI NUK ËSHTË VETËM I PREKAZIT DHE I KOSOVËS. ËSHTË I TRASHËGIMISË BOTËRORE TË LUFTËS KUNDËR FASHIZMIT Secila datë historike, botërisht, është rastësi. Nuk ka asnjë veçanti për 5 marsin para vitit 1998. Dhe nuk ka asnjë gjë që mund ta shlyjë rëndësinë e 5 Marsit pas vitit 1998.Kështu pra, një veprim i një […]

Kaliforni, fushatë për vaksinimin e punonjësve të sektorit bujqësor


Për herë të parë, punëtorët morën pushim nga vjelja e produkteve në fermën Tudor në shtetin perëndimor amerikan të Kalifornisë për të bërë vaksinën. Drejtori ekzekutiv i fermës, George Tudor thotë se punëtorët e fermave dhe mirëqenia e tyre, janë kritike për Shtetet e Bashkuara. “Unë mendoj se kjo është e qartë. Dyqanet ushqimore, frigoriferët […]

Hollivud, trëndafilat e kuq nderojnë viktimat nga COVID-i


Petal pas petali, mijëra trëndafila të kuq krijojnë një lumë. Është një vepër e artistit nga Los Anxhelos, Marcos Lutyens, për të nderuar qindra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë pësuar vuajtje për shkak të koronavirusit. “… Ndjehet pikëllimi përreth nesh në të tërë Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu tek individët, ndoshta meqë […]

Rrëfimi i nënës “Dashuria me emrin Mjalta”


Shkruar nga nëna Leonora Shabani Bajraktari 17.05.1999  Durrës U zgjova në mëngjes, të shkoj të gjejë spitalin e Gjinekologjisë që kur t’i kem dhembjet e lindjes me e  ditë kah me u drejtu, pasi që ishim refugjatë dhe s’ e njihja mire qytetin e Durrësit. Mezi e prisja ditën që kam me e lind Mjaltën, […]

Jetëgjatësia në SHBA shënon rënie me një vit 


Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) publikuan të enjten statistikat që tregojnë se jetëgjatësia në përgjithësi ra me një vit të plotë në gjysmën e parë të vitit 2020, rënia më e madhe që nga Lufta e Dytë Botërore. Të dhënat paraprake të lëshuara nga Qendra Kombëtare e Statistikave Shëndetësore e CDC për periudhën […]

Mohonte ekzistencën e koronavirusit, konspiracionisti i njohur infektohet me COVID. Thoshte mos u testoni, por për vete testin e bëri


Alfred Cako i njohur si konspiracionist është infektuar me Covid. Cako është një nga personat që ka mohuar ekzistencën e virusit madje për vaksinën është shprehur se është një formë eutanazie për të ulur numrin e popullsisë në botë. Në daljet e tij televizive ai është shprehur se koronavirusi është një plan për të zhdukur […]

Infeksionet që Vijnë nga Ushqimet – Gjithnjë e Më të Vështira Për t’u Kuruar


Siguria ushqimore dhe ushqimi i mirë e i shëndetshëm, janë nga temat më të përfolura të viteve të fundit. Ky shqetësim është ngritur edhe nga mjekët të cilët tregojnë se është gjithnjë e më e vështirë për ta të kurojnë infeksionet e marra nga ushqimet. Infeksione të tilla merren zakonisht nga mishi ose nënprodukte të […]

A ndikon vërtet COVID-19 në harresë?


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Një cështje e ngritur së fundi edhe nga specialistët e shëndetit mendor është ajo se a ndikon koronavirusi në harresë. Personat e infektuar së fundi me COVID-19 kanë shfaqur simptoma të tilla pas shërimit, mirëpo s’ kanë qenë të bindur Nëse ka qenë pikërisht virusi shkaktar i drejtpërdrejtë në këtë proces. […]

Njihuni me Fahrije Hotin, imazhin e fuqishëm të Kosovës


Fahrije vjen nga Krusha e Madhe, e njohur edhe si Fshati i Vejave të Luftës. Gjatë luftës në Kosovë, një nga masakrat më të këqija ndodhi në këtë fshat, ku u vra e gjithë popullsia mashkullore e fshatit. Grave të fshatit s’ u janë kthyer kurrë eshtrat e të dashurve të tyre. Deri më sot, […]

Bill Gates zbuloi se sa para investoi në vaksinat kundër COVID-19


Bill dhe Melinda Gates botuan një letër vjetore në faqen e tyre të internetit në të cilën flasin për pasojat e mundshme të kësaj dhe pandemive të ardhshme. Sipas tyre, ashtu si Lufta e Dytë Botërore ishte një gjë vendimtare për brezin e prindërve tanë, pandemia e coronavirusit do të përcaktojë tonën. “Dhe ashtu si […]

Shkaqet Përse Sëmureni Shpesh – Këshillat që Forcojnë Sistemin Imunitar


Të sëmuresh rregullisht mund të jetë një presion i vazhdueshëm dhe i bezdisshëm për gjithsecilin. Stresi kronik apo problemet me gjumin janë faktorë që shpesh mund të shkaktojnë dobësim të trurit dhe organizmit. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të sëmurë, të rënduar dhe të lodhur gjatë gjithë kohës. Gjithsesi për të parandaluar ndjenjën e […]

Diarreja mund të jetë një simptomë e hershme e COVID-19


Pavarësisht fushatës së saj të vazhdueshme të vaksinave, lufta e Mbretërisë së Bashkuar kundër coronavirusit është e vështirë. Varianti i ri i coronavirusit i zbuluar në Kent mendohet të jetë prapa këtij vërshimi. Aktualisht s’ ka asnjë provë që sugjeron që lloji i ri është më virulent se versionet e mëparshme, por transmetueshmëria e tij […]

Sipas psikologëve,COVID-19 po shihet si një kërcënim serioz për shëndetin mendor


Pandemia COVID-19 po përbën kërcënimin më të madh për shëndetin mendor që prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Sipas Dr. Adrian James, drejtor në Kolegjin e Psikiatërve në Mbretërinë e Bashkuar, një kombinim i sëmundjes me pasojat që ajo ka sjellë në ekonomi dhe shoqëri kanë një ndikim shumë të madh në rëndimin e […]

Infermierët anulojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat


Infermierët, mamitë dhe profesionistët e tjerë shëndetësor kanë marrë vendim që ta pezullojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat. Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, u ka kërkuar grevistëve ta ndërpresin grevën pasi do të iu plotësohen kushtet. Tashmë kur është e sigurt se vendi do të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditëve, greva është […]

Ulen rastet e të prekurve me Covid në Gjilan


Nënkryetari Ismajli ka konfirmuar se në dy ditët e fundit, në këtë komunë ka ulje të infeksionit me COVID-19, sikurse edhe të të shtruarve në spital. “Pavarësisht kësaj, unë u apeloj të gjithë qytetarëve që t’i respektojnë masat antiCOVID-19, posa lufta kundër virusit vazhdon edhe më tej, dhe kjo në mënyrë agresive. Duke iu uruar […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të vitit […]

Grupi i parë i vaksinave për COVID-19 të Pfizer/BioNTEch arrin në Kanada


Vaksinat e para për COVID-19 zbarkuan në tokën kanadeze të dielën, ka thënë kryeministri Justin Trudeau, dhe disa kanadezë pritet të zhveshin mangët e tyre për një vaksinim që nga dita e hënë. Kjo pasi që, sipas Reuters, përcjell Telegrafi, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara pritet të bëhen këtë javë vendet e para perëndimore pas […]

FOTO / ‘Time’ i “heq kryqin” vitin 2020: Më i keqi që kemi përjetuar ndonjëherë, shumica prej nesh s’ kanë parë kurrë diçka të ngjashme


Një kopertinë me sfond të bardhë, me të zeza e shkruar shifra 2020 dhe sipër saj një kryq i madh i kuq. E gjitha kjo, e shoqëruar me shkrimin: “Viti më i keq që kemi përjetuar ndonjëherë”. E përjavshmja amerikane “Time” i vë kryqin kështu vitit që po mbyllet, i shenjuar nga makthi i pandemisë. […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe mediat […]

Hidhet shorti, këto janë duelet gjysmëfinale të Ligës së Kombeve


Është hedhur shorti për gjysmëfinalen e edicionit të dytë të Ligës së Kombeve. Italia do këtë përballë Spanjën, derisa Belgjika do takohet me Francën. Ndeshja mes Italisë dhe Spanjës do zhvillohet në Milano në datën 6 tetor. ndërsa, Belgjikë – Francë do zhvillohet me 7 tetor në Torino. ‘Lufta’ për vendin e tretë dhe finalja […]

Merkel mban një takim ‘online’ me Vuçiqin, bisedojnë edhe për dialogun Kosovë-Serbi


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka biseduar sot me anë të një lidhje me video me kancelaren gjermane Angela Merkel, raporton Tanjug. Më herët gjatë ditës, u bë e ditur se temat e këtij takimi elektronik do të jenë lufta kundër koronavirusit dhe pasojat e pandemisë, dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, marrëdhëniet midis dy vendeve […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

15 vite jashtë ringut, ky është reagimi qesharak nga Mike Tyson pas meçit


Pesëmbëdhjetë vjet pas pensionit, ish-kampioni i peshave të rënda, Mike Tyson u ndesh me legjendën tjetër të boksit Jones Jr, në një meç që përfundoi me barazim. Këshilli Botëror i Boksit (WBC) mbështeti, përkujtoi dhe shënoi ngjarjen drejtpërdrejtë katër orëshe në Staples Center në Los Anxhelos.GazetaBlic. Mike Tyson pavarëssisht që kishte 15 vite pa u […]

Kullat në Prekaz kanë mbetur në mëshirën e fatit


Për kryetarin e komunës së Skenderajt është e pakuptimtë se si shteti 21 vjet pas luftës, s’ ka arritur akoma të bëjë konservimin e kullave të Jasharajve. Nipi i komandantit Adem Jashari, Bekimi po thotë se këto kulla kanë mbetur nën mëshirën e fatit, meqë dita ditës priten të shemben. Kritika ka edhe për mos […]

Liburn Aliu tregon se a do të kundërshtojë LVV praninë e Driton Selmanajt në Kuvend


Lëvizja Vetëvendosje beson që Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj s’ do të marrë pjesë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës. Ushtruesi i detyrës së shefit të deputetëve të LVV-së, Liburn Aliu ka thënë për KALLXO.com, se akoma s’ e dinë se çfarë masa do të ndërmarrin, pasi javën e kaluar kanë paralajmëruar se refuzojnë të lejojnë […]

Nesrete Kumnova i bashkohet protestës së Rogovës për shkarkimin e Driton Selmanajt


Drejtorja Ekzekutive e Rrjetit të Grave të Kosovës (RrGK), Igballe Rogova, edhe sot do të vazhdojë protestën për të kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratës së tij lidhur me çështjen e të pagjeturve. Rogova, për të pestën ditë me radhë, duke filluar nga ora 12:00 do të qëndrojë para ndërtesës së Qeverisë së […]

Misteri i vdekjes së Arkanit- A e porositi Ceca vrasjen e tij?


Krimineli serb Arkan Zhelko Razhnatoviq u vra në fillim të vitit 2000 në hotelin e Beogradit Intercontinental, ‘Crowne Plaza’ e sotme, por vrasja e tij është planifikuar për vite me radhë. Në dokumentacionet e shërbimeve të huaja të zbulimit thuhet, se qëllimi i qarqeve të caktuara nga strukturat shtetërore dhe nëntoka serbe ishte të dobësonin […]

Jahjaga: duhet punuar çdo ditë që listës së grave që kanë ndërruar jetë nga dhuna të mos i bashkohen më shumë emra


Ish Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, është bërë pjesë e fushatës 16 ditore kundër dhunës ndaj grave. Ajo me anë të një video sensibilizuese ka thënë se , gratë që kanë ndërruar jetë si pasojë e dhunës – s’ janë vetëm numra, ato kanë identitet. Sipas saj këto ditë s’ mjaftojnë për t’i ndal abuzuesit, […]

Edhe pas 21 vjetësh familjaret i presin të gjallë personat e zhdukur në luftë


Disa familje në Kosovë që kanë të zhdukur familjar nga lufta e fundit, po refuzojnë të japin mostrat e gjakut për disa mbetje mortore që presin në Morgun e Prishtinës për t’u identifikuar me shpresën se ata mund të jenë gjallë diku. Kryesuesi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Ramë Manaj ka thënë se […]

“Testet PCR në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik janë çështje dite”


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë vizitës që i ka bërë sot Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Gjilanit, ka bërë të ditur se pas arritjes së pajisjeve PCR në Kosovë, brenda disa ditëve do të përfundojë procedura teknike për shpërndarjen e tyre edhe në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik. Në Gjilan, ministri Zemaj foli […]

Kryeministri Hoti i kundërpërgjigjet kërcënimeve me luftë të Vuçiqit


Kryetari i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka folur pas deklaratave së presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili përmendi një luftë të re Vetëm po të dialogu mes dy vendeve s’ ka sukses. Sipas Hotit Kosova dhe Serbia janë në negociata për paqe dhe se ndryshimi i kufijve s’do të diskutohet kurrë. “Ne s’ jemi […]

Hoti u përgjigjet kërcënimeve të Vuçiqit për luftë


Shefi i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka folur pas deklaratave së presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili përmendi një luftë të re Me kusht që dialogu mes dy vendeve s’ ka sukses. Sipas Hotit Kosova dhe Serbia janë në negociata për paqe dhe se ndryshimi i kufijve s’do të diskutohet kurrë. “Ne s’ jemi […]

Avdullah Hoti u përgjigjet kërcënimeve të Aleksander Vuçiqit për luftë


Shefi i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka folur pas deklaratave së presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili përmendi një luftë të re Vetëm po të dialogu mes dy vendeve s’ ka sukses. Sipas Hotit Kosova dhe Serbia janë në negociata për paqe dhe se ndryshimi i kufijve s’do të diskutohet kurrë. “Ne s’ jemi […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë kaq […]

Hoti kërkon falje por i quan “të shtrembëruara” deklaratat e Driton Selmanajt


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur para gazetarëve në lidhje me deklarimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, në lidhje me personat e pagjetur nga lufta fundit në Kosovë. Hoti ka thënë se ato deklarata janë shtrembëru nga persona të caktuar. “Në qoftë se do të kishte një element më të vogël në bindje ose në […]

Rrjeti i Grave të Kosovës i kërkon Hotit shkarkimin e Driton Selmanajt


Rrjeti Grave të Kosovës (RrGK) përmes një letre drejtuar kryeministrit Avdullah Hoti, ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratës së tij në lidhje me të pagjeturit nga lufta e fundit në Kosovë. Në këtë letër drejtuar kryeministrit, Rrjeti i Grave ka përmendur kërkesat e vazhdueshme të familjarëve të personave të pagjetur, drejtuar qeverisë […]

Krenari dhe dhimbje nga lufta, Vasfije Krasniqi sjell videon e ushtares së orëve të para të UÇK-së


Hamide Xhemajli-Ferizi, nga Drenica, kishte qenë vetëm 19-vjeçare kur i ishte bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 1996, atëherë kur pak kush dinte se po organizohej lufta në mbrojtje të vendit. Këtë rrëfim të jashtëzakonshëm të një prej ushtareve të orëve të para të UÇK-së e ka publikuar Vasfije Krasniqi-Goodman. “LIRIA KA EMER: Hamide Xhemajli […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur edhe […]

Këtë rol patën ndërkombëtarët rreth gjetjes së personave të pagjetur në Serbi


Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur ka treguar rolin e tyre në gërmimet në Kizhevak pranë Rashkës. Aty ku pas pesë vitesh punë, erdhi edhe rezultati. U gjetën mbetje mortore e rroba. Kjo pas një bashkëpunimi mes dy komisioneve të personave të zhdukur nga shteti i Kosovës dhe ai i Serbisë. Por, ndihmë të madhe […]

Haradinaj: Shumica e dëshmitarëve të Speciales janë shqiptarë


Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj beson që nga gjykimi për lidershipin e Kosovës në Hagë do dalë e vërteta dhe për të shkuar tek e vërteta, ai thotë se duhet të krijohet një klimë korrekte e marrëdhënieve të Kosovës, me gjykatën. I ftuar në News 24, Haradinaj foli edhe për ndjesitë e tij se si […]

OKB paralajmëron se Jemeni mund të përballet me krizën më të rëndë të urisë


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se Jemeni i shkatërruar nga lufta, është “në rrezik të pashmangshëm të përballjes me urinë më të rëndë që bota ka parë në dekada”, ku jeta e miliona njerëzve është në rrezik. Ky paralajmërim i shefit të OKB-së vjen pas raportimeve nga Shtetet e […]

Shqiptarëve në veri s’ u jepet leje për ndërtimin e shtëpive


Në veri të Mitrovicës në lagjet me shumicë të popullsisë shqiptare po vazhdon ndërtimi i shtëpive për serbët, raporton TV21. Në lagjen “Kroi i Vitakut”, tashmë po investohet për popullimin e kësaj pjese me serbë, derisa shqiptarët s’ po mund të marrin leje të ndërtojnë në pronat e tyre. Nazim Ismajli, kryetar i këshillit të […]

Jemi lodhur nga politikanë të papërgjegjshëm


Ushtruesja e detyrës e presidentes, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova është lodhur nga politikanë të papërgjegjshëm, të cilët tregojnë mosdurim ndaj së vërtetës e ndaj familjeve të viktimave dhe tolerancë ndaj politikave mohuese të Serbisë. “Për të gjithë ata që pyesin “Çfarë ka Kosova për t’i dhënë Serbisë si kompromis në dialog”, përgjigja jonë, […]

​Drejtësi e specializuar apo diversion dhe mashtrim special


Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, me anë të një deklarate të përbashkët kanë dënuar njëzëri veprimet e fundit të Gjykatës Speciale karshi ish-krerëve të UCK-së. Në deklaratën e përbashkët të këtyre shoqatave ndër të tjera thuhet se “Hapja spektakolare […]

s’ është vështirë të bëhet lista e uzurpatorëve


Naim Ismajli, kryetari i Komunës së Shtimes, thotë se Komuna që drejton ai ka regjistruar të gjitha pronat që ka në posedim. Ismajli në emisionin “Jeta në Komunë” ku u diskutua për pazaret me prona komunale thotë se ka bërë edhe listën e uzurpatorëve të pronës së komunës. “Komuna e Shtimes ka bërë regjistrin e […]

Coronavirusi ka vënë në hije luftën kundër tuberkulozit: “akoma përdoren metodat e vjetruara të shërimit”


Botës po i ik rasti që të ndalë “tragjedinë bashkëkohore” të cilën po e shkakton sëmundja më vrasëse ngjitëse – tuberkulozi, paralajmërojnë specialistët dhe theksojnë që për shkak të coronavirusit ka shpërthyer pandemia “e vjetër” botërore.  Lufta kundër tuberkulozit, sëmundje e frymëmarrjes, që mund të parandalohet dhe trajtohet, por akoma vret më shumë se 1.4 […]

A ka dashur Florim Ejupi të vrasë Xhavit Halitin e PDK-së?


Florim Ejupi, i akuzar për disa vrasje në Kosovë, ka treguar për arratisjen nga Bondsteel-i, shkruan GazetaBlic, Por, në “Debat Plus”, Ejupi ka mohuar akuzën e bërë nga Shkumbin Mehmetit se ka dashur të vrasë zyrtarin e PDK-së, Xhavit Halitin. “Jo, s’ është e vërtetë se kam dashur ta vrasë Xhavit Halitin. Kjo është hajgare, […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve të […]

Deputetët e LDK-së e Vetëvendosjes u përplasën edhe fizikisht në Kuvend- Vjen reagimi i ashpër nga Avdullah Hoti


Kryeministri i Vendit, Avdullah Hoti ka reaguar pas përleshjes fizike ndërmjet deputetëve të LDK-së dhe atyre të Vetëvendosjes, raporton Gazeta Blic. Hoti i ka cilësuar si të papranueshme sjelljet e tilla, derisa e ka cilësuar edhe si të papranueshme gjuhën e përdorur nga disa deputetë. Reagimi i plotë i Hotit: Kryeministri i Republikës së Kosovës, […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin […]

Pacolli kërkon nga Rama që ta kundërshtojë raportin e Dick Martit


Kryetari i Aleancës për Ardhërminë e Kosovës, Behgjet Pacolli, ka kërkuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, që të drejtojë një përpjekje të gjerë kombëtare për të kundërshtuar në mënyrë diplomatike raportin e Dick Marty, shkruan GazetaBlic. Sipas Pacollit, Dick Marty ishte rezultat i një dezinformimi dhe fushate politike të sponsorizuar nga Rusia dhe Serbia […]

Pacolli letër Ramës për të kundërshtuar raportin e Dick Martyt


Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, i ka dërguar nëj letër kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, për të nisur një përpjekje të gjerë kombëtare për të kundërshtuar raportin e Dick Marty. Pacolli në letër shkruan se Dick Marty ishte rezultat i një dezinformimi dhe fushate politike të sponsorizuar nga Rusia dhe Serbia për të sulmuar pavarësinë […]

E rëndë: 11 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, në mesin e tyre një 31 vjeçar


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka reguar sot pas konferencës së radhës të prokurorisë ndaj ish presidentit Thaçi, kryetarit Veseli, ish-kryeparlamentarit Krasniqi dhe deputetit Selimi. Hoxhaj ka thënë se në ditën kur në Serbi po zhvarrosen eshtrat e shqiptarëve, viktimave të ndërmarrjes së përbashkët kriminale, në Hagë po gjykohen ushtarët e lirisë së […]

Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?


Dalji është në anën kroate të lumit Danub, rreth 20 kilometra në veri të Vukovarit. Më 1 gusht 1991, Ushtria Popullore Jugosllave, së bashku me vullnetarë paraushtarakë nga Serbia, sulmuan dhe morën kontrollin mbi atë që atëherë ishte një fshat i përzier etnikisht. Në kohën kur Vukovari ra, Dalji ishte bërë pjesë e Rajonit Autonom […]

Guardia di Finanza s’ heton vjedhjen e dy milionëshit në Thesarin e Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Po qe se do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

‘Guardia di Finanza’ s’ heton vjedhjen e dy milionëshit nga Thesari i Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Vetëm po të do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

Ish-ushtari i UÇK-së: Kam refuzu dy ftesa nga Specialja, më arrestojnë me 28 nëntor


Faik Zogaj, ish- ushtar i UÇK-së thotë se ka refuzuar të pranojë dy ftesa nga Specialja. Ftesën e dytë tha se e ka marrë në 22 nëntor dhe e ka refuzuar ama është vënë në dijeni se Vetëm po të s’ i përgjigjet kësaj ftese brenda datës 28 nëntor do të arrestohet. Sipas Zogajt kjo […]

Ramiz Lladrovci publikon intervistën e heroit Fehmi Lladrovci për BBC, kur thoshte: UÇK-ja s’ vret njerëz të pa armatosur


Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka publikuar intervistën e vëllait të tij, heroit Fehmi Lladrovci, të dhënë për BBC-në, në fillim të majit të vitit 1998, shkruan GazetaBlic. Ai përmes një postimi në Facebook, ka theksuar se intervista dëshmon misionin e UÇK-së. “Kushdo që e ka harruar apo dëshiron ta rishkruaj historinë e […]

Rusia po e fsheh gjendjen me pandeminë: Spitalet po mbi popullohen me kufoma


Pamjet e spitaleve të mbipopulluara tregojnë se numri aktual i vdekjeve në shtetin rus është shumë më i lartë sesa tregojnë të dhënat zyrtare. “Trupi i pajetë bartet me një barelë në repartin e spitalit ndërsa pacientët me coronavirus po luftojnë për jetën e tyre vetëm disa metra larg. Gruaja e moshuar po merr frymë […]

Presidenti i Armenisë bën thirrje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme


Presidenti i Armenisë, Armen Sarkissian, ka bërë thirrje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Armeni, duke thënë se ato janë të nevojshme për të zgjidhur një krizë politike të shkaktuar nga lufta në rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Zgjedhjet do të “shpëtonin vendin nga përmbysja” pas konfliktit gjashtë-javor që rezultoi me humbje […]

Rrëfimi i Fatmires për luftën në Kosovë merr çmimin e parë në Zvicër


Fatmire Sopa-Zenelaj ka fituar vendin e parë në konkursin në nivel zviceran, në kuadër të festivalit të letërsisë “StadtLesen” që mbahet në gjithë hapësirën gjermanishtfolëse E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 17:10 albinfo.ch Fatmire Sopa, punon në Departamentin e Integrimit në komunën Oberriet të kantonit St. Gallen. Në fund të shtatorit ajo ka fituar në […]

KMDLNJ-Qeverisë: Grupet e margjinalizuara të furnizohen falas me mjete mbrojtëse kundër COVID-19


Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të intervenojë shpejt në mënyrë që grupet e margjinalizuara të mos privohen nga të drejtat që iu takojnë. KMDLNJ shpreh me anë të këtij reagimi, brengen që këto grupe të margjinalizuara, me një paqëndrueshmëri të madhe ekonomike […]

Reagon Instituti i Historisë për akuzat e Speciales: Agresori dhe viktima janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta


Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzave ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në reagim theksohet fakti se agresori dhe viktima me këtë rast janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta viktima dhe agresori. Reagimi i plotë: Me konfirmimin […]

Mbetet i panjohur fati i ushtarëve nga Kosova të zhdukur gjatë shërbimit në Ushtrinë Jugosllave


Pas tre dekadash, akoma s’ dihet se çfarë i gjë me dhjetëra ushtarëve të rekrutuar shqiptarë të Kosovës që u zhdukën ndërsa shërbenin në Ushtrinë Popullore Jugosllave gjatë shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë. Muhamet Gashi kujton se ishte herët a vonë me shi më 30 qershor 1991 kur djali i tij Veseli u largua për […]

Kërkesat për rritjen e numrit të studentëve të mjekësisë, Dekanja e Fakultetit i përgjigjet Zemajt


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë i përgjigjet Zemajt për rritjen e numrit të studentëve


Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për arsye […]

Vdes ish-ushtari i UÇK-së – GazetaBlic


Bajram Popaj, ish ushtar i UÇK-së ka humbur jetë. Këtë e bëri të ditur kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi i cili thotë se Popaj ishte një nga luftëtarët e parë të luftës për liri, përcjellë Gazeta Blic. Ky është postimi i tij i plotë: BAJRAM POPAJ E KREU ME NDER MISIONIN E ÇLIRIMIT TË ATDHEUT […]

A e rriti pandemia rrezikun nga terrorizmi në Kosovë?


Pasi rreth 200 ish luftëtarë u riatdhesuan nga zonat e luftës në Siri dhe Irak, Kosova po përballet me pasojat e sigurisë – veçanërisht gjatë periudhës së pandemisë. Disa qindra kosvarë kanë udhëtuar në Siri dhe Irak që nga fillimi i luftës në Siri në vitin 2012, duke iu bashkuar grupeve të ndryshme terroriste islamike […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, ndërkohë […]

“Gjak derrash”- Reporteri i shtatë luftërave tregon se çka pa e filmoi në Shtëpinë e Verdhë në Shqipëri


Një nga akuzat më të rënda të Dick Martyt ishte që në Shqipëri, nën drejtimin e UÇK-së ka ekzistuar e ashtu-quajtura shtëpia e Verdhe e ku pretendohej se janë hequr organe civilësh për tregun e zi të organeve. Kjo akuzë më vonë është hedhur poshtë edhe nga hetimi paraprak që është kryer nga Prokurori Clint […]

Ministrja Bajrami takon specialistët italianë: Kundër hajnave edhe me Guardia di Finanzia


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, me anë të një postimi në FB ka bërë të ditur se sot ka pritur Guardia di Finanza bashkë me Ambasadorin Italian, Nicola Orlando. Ajo thotë se në këtë takim kanë biseduar për një projekt të përbashkët, i cili do të financohet nga BE, e që ka për qëllim luftimin […]

“Heqje e transplatim organesh”- A kishte kushte Shtëpia e Verdhë për akuzat e Dik Martit?


Dick Marty ishte shprehur i sigurt: Shtëpia e verdhë në Burrel i ka shërbyer UÇK-së si sallë operimi për të zhvilluar kontrabandën e saj me organe njerëzish. Viktimat kanë qenë serbë dhe romë. Në fillim të Raportit të tij (Pikat 1-20, Faqe 1-4) ai përsërit të njëjtat akuza si në raportin e tij të parë […]

Reçica kërkon që personat që kryen gjenocid në Kosovë të përballen me drejtësinë: Kosova duhet të nxjerrë fakte


Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica thotë se aktakuzave ndaj liderëve të UÇK-së duhet të i kundërvihemi me fakte. Reçica i NISMA-s shkruan se kryetari i tij, Fatmir Limaj është përballur me disa procese gjyqësore, e kjo si rezultat i shpifjeve të atyre që sollën gjenocidin në evropë gjysëm shekullli pas nazistëve, përcjellë […]

Shefi i Pentagonit në detyrë, me mesazh kontradiktor mbi trupat në Afganistan


Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller dërgoi një mesazh konfuzues lidhur me luftën globale të udhëhequr nga SHBA kundër terrorizmit, në një atmosferë të shtimit të shqetësimeve lidhur me mundësinë e ndryshimeve madhore në politikat e mbrojtjes gjatë javëve të fundit të administratës Trump. “Lufta s’ ka mbaruar. Jemi në prag të mposhtjes së […]

​Reagon familja e Xheladin Gashit: Gjykata Speciale po anashkalon krimet e shtetit serb


Familja e Gjeneral Xheladin Gashit- Komandant “Plakut”, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzave ndaj drejtuesve të Ushtrisë Clirimtare të Kosovës, duke thënë se s’ janë kundër gjykatës, por janë kundër gjykimit të luftës tonë të drejt, duke i anashkaluar krimet makabre të shtetit serb që ka bërë që nga koha e Rankoviqit e deri në […]

Nisma kërkon nga Gjykata Speciale të marr në pyetje Ivica Daçiqin


Anëtari i Kryesisë së Nismës Socialdemokrate, Bilal Sherifi, në një konferencë për medie, ka kërkuar nga Prokuroria e Kosovës që të jap detaje Po qe se ka dërguar aktakuza për krimet që ka kryer Serbia në Kosovë, njofton GazetaBlic. Sherifi, po ashtu, ka theksuar se Gjykata Speciale duhet t’i marrë në përgjegjësi edhe zyrtarë të […]

Biznes me fatin e personave të pagjetur nga lufta e Kosovës


Në pjesën e dytë të emisionit “Jeta në Komunë”, u transmetua reportazhi për biznesin në kurriz të personave të pagjetur. Reportazhi tregon se si s’ ka akoma hetime rreth këtij rasti. Edhe pse personat të cilët  merren me fatin e të zhdukurve e përmendin këtë dukuri. Bajram Qerkini nga Mitrovica, përfaqësues i familjareve të zhdukurve […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm është […]

“Kërcënimi” me konflikt, llogaritë e Vuçiqit në sytë e analistëve kosovarë


Krahasimi i raporteve të Kosovës me Serbinë me konfliktin në Nagorno Karabak nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nxitur reagime në vend. Menjëherë pas kësaj deklarate, pala kosovare kërkoi që bashkësia ndërkombëtare të reagojë, ndërsa sipas analistëve, presidenti serb ka qëllim që të mos arrihet një marrëveshje dhe të krijohet një konflikt […]

Abrashi-Hotit: Tregoni arsyen e vërtetë të shfuqizimit të task-forcës, a po hetohet dikush i udhëheqjes së LDK-së?


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi thotë se sa herë që flitet për korrupsionin, mendja dhe shikimi të shkon te ndërtesa shumëkatëshe e qeverisë. E që sipas tij, qeveria aktuale s’ ka interes të luftojë atë, prejse ka interesa klanore dhe partiake. Ai gjatë interpelancës së kryeministrit Avdullah Hoti, në lidhje me shfuqizimin e task-forcës […]

Pas kërcënimit me luftë, Edita Tahiri ngre alarmin: Serbia po armatoset nga Rusia


Ish-kryenegociatorja në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka reaguar ashpër pas kërcënimeve të presidentit serb për nisjen e një lufte të re në Kosovë, shkruan Gazeta Blic. Tahiri në një shkrim në twitter, ka ngritur alarmin e armatimit të Serbisë nga ana e Rusisë. Ajo ka kërkuar nga Perëndimi që të alarmohet për një gjë […]

Aktakuza ndaj ish-liderëve të UÇK-së është e pasaktë dhe e njëanshme


Aktakuza e prokurorëve të Hagës ndaj Hashim Thaçit dhe te ish-zyrtarëve të tjerë të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës shtrembëron historinë dhe heq në mënyrë selektive fakte duke bërë që çështja të jetë e njëanshme. Midis emocionit të zgjedhjeve presidenciale amerikane dhe lajmeve të frikshme për COVID-19, për pak e humba gjyqin e ish-Shtabit […]

Edi Rama i reagon ashpër Vuçiqit pas kërcënimit të Kosovës me luftë


Kryeministri Edi Rama ka folur për Kosovën dhe komentoi deklaratat provokuese të Aleksandër Vuçiq. Sipas Ramës s’ ka asnjë mundësi që Kosova dhe Serbia të përfshihen në luftë. “Për çfarë lufte flitet. Çfarë lufte provokoi Vuçiq. Serbia e ka humb luftën. Kosova është një shtet i pavarur dhe demokratik. Po, Kosova ka bërë shumë gabime […]

s’ jemi të interesuar për luftë, por mos e harroni skëterrën e Koshares!


Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, ka reaguar pas deklaratës së presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili paralajmëroi një konflikt të mundshëm me Kosovën. Quni me anë të një postimi në Facebook tha se Kosova s’ është e interesuar për luftë dhe se sipas tij, duam të jetojmë në paqe. “aspak s’ jemi të interesuar për […]