Vaksinohet Lul Raka – Tregon arsyet se pse s’ është vaksinuar deri më sot


[ad_1] Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka marrë vaksinën e imunizimit ndaj COVID-19. Raka është vaksinuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dëshmorët e Lirisë” në Kaçanik. Ai ka thënë se s’ ishte nga të parët që u vaksinua në Kosovë që s’ donte që të merrte vaksinën para atyre që janë më të […]

Lul Raka akoma s’ e ka marrë vaksinën AstraZeneca, por thotë se ka një arsye për këtë vendim


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka qenë i ftuar në emisionin “Personale” në RTV Dukagjini ku ka folur për jetën dhe karrierën. Raka ka folur për vaksinat dhe vonesat e ardhjes së tyre në Kosovë. Ai thotë se i gjithë rajoni ka pasur vonesa në vaksina por sipas tij Serbia sidomos mungesën e ka mbuluar me […]

Prof. Lul Raka: Varianti britanik në Kosovë duhet të jetë alarm për të gjithë


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ngre alarmin për variantin britanik të Covid-19, pasi sipas tij, ka shpejtësi më të madhe të përhapjes. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se ka rritje të rasteve të infektimeve te variantin britanik. Sipas tij mbi 97 për qind e mostrave të testuara për këtë variant kanë rezultuar […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Raka: Pos pandemisë kemi luftuar edhe kundër “infodemisë”


[ad_1] Mikrobiologu kosovar, Lul Raka ka folur edhe për një problem tjetër përveç pandemisë. Duke rrëfyer përvojën e tij në emisionin “Kallxo Pernime” , Raka tha se gjatë një vit pandemie është luftuar edhe kundër ‘infodemisë’ që sipas tij, është pandemia e informatave. Ai e ka cilësuar infodeminë si shumë të rëndë dhe që ndikon […]

Paraqitja e specialistëve shëndetësorë në media, shumë e rëndësishme për qytetarët


[ad_1] Nisur nga premisa “Shëndeti së pari, tjerat vijnë”, është jetike që të dimë të jetojmë shëndetshëm, duke u informuar saktë nga profesionistët shëndetësorë. Mundësia që ofrojnë mediat sot është shumë e madhe, rrjedhimisht edhe format e komunikimit me doktorin/doktoreshën bëhen më të lehta. Paraqitja e mjekëve nëpër televizione, lidhje direkte, lidhje telefonike etj., fiton […]

Reagon Lul Raka pas lehtësimit të masave


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se as ai e asnjë anëtarë i Bordit Këshillues s’ janë konsultuar për lirimin e masave antiCOVID, vendim i marrë sot nga Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës. me anë të një postimi në Facebook, Raka ka thënë se e ka parë të arsyeshme të sqaroj se lirimi […]

Raka: Varianti i ri i COVID-19 duhet të jetë alarm për të gjithë – vaksinimi ulë mundësinë e shumëzimit të viruseve


[ad_1] Kujdes të shtuar të qytetarëve nga COVID-19, sidomos në fushatë zgjedhore kërkoi edhe mikrobiologu Lul Raka. Ai vlerësoi se varianti i ri i koronavirusit duhet të jetë alarm për të gjithë. “Ndryshimet gjenetike të virusëve janë normale. Vaksinimi ulë mundësinë e shumëzimit të viruseve. Pra ne duhet t’u përmbahemi masave ngase të gjitha variantet […]

Lul Raka ishte mjek i UÇK’së


Mikrobiologu i njohur Shqiptar Lul Raka është ndër figurat apo personat me të famshëm ditëve e muajve të fundit në Kosovë, kjo për shkak të pandemisë COVID-19, dhe kontributit të tij të madh në këtë drejtim Kontributi human i Lul Rakës përmes profesionit të mjekut është i madh si në Kosovë ashtu dhe jashtë saj. […]

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


[ad_1] Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj […]

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


[ad_1] Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj […]

Zemaj u ndan mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, u ka ndarë mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë, raport Ekonomia Online. Ai ka thënë se bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. “Krahas trupave të tjerë,  bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. Idetë e juaja përkushtimi përcjellja e rekomandimeve tregon që ky […]

A duhet mbajtur maskat edhe pas shërimit nga COVID-19? Përgjigjet Lul Raka


[ad_1] Përgjatë afro një ore sa ishte i ftuar në emisionin “Takim virual me Shëndritin”, Lul Raka foli edhe për cështjen e mbajtjes së maskave nga personat që e kanë kaluar koronavirusin. Sipas tij, mbajtja e maskave është edhe më tutje e dobishme pasi akoma jemi në sezonën e gripave që mund të kenë efekte […]

Lul Raka: Viti 2021 do të jetë vit i fitorës ndaj koronavirusit


[ad_1] Lul Raka shprehet me tone optimiste kur pyetet për fundin e pandemisë. Gjatë emisionit “Takim virtual me Shëndritin” Raka u shpreh se viti 2021 do të jetë vit i fitorës ndaj COVID-19, ndonëse, sipas tij, kjo pritet të ndodhë gradualisht dhe s’ bëhet fjalë për cështje ditësh apo muajsh. “E kam thënë edhe ditën […]

Pfizer, Astrazenca apo Moderna? Cila vaksinë është më efektive kundër koronavirusit sipas Lul Rakës


[ad_1] Gjatë rubrikës së përjavshme në kundër të produksionit Familja jonë, “Takim virtual me Shëndritin”, ishte i ftuar mikrobiologu Lul Raka. Raka foli në detaje për vaksinat kundër COVID-19, sigurinë e tyre dhe efektet e lehta anësore që ato shkaktojnë pas procesit të vaksinimit. Sipas tij, vaksinat kanë arritur një efikasitet shumë të lartë ndaj […]

Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


[ad_1] Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “Familja Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër COVID-19, mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe COVID-19, personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë […]

Lul Raka thirrje qytetarëve për vaksinat: Leni anash teoritë konspirative


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka thotë se viti që lamë pas ishte i rëndë për shkak të pandemisë Covid-19. Pavarësisht uljes së numrit të të infektuarve ditëve të fundit, ai bën thirrje për vazhdim të aplikimit të rekomandimeve parandaluese të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. “Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë s’ kanë pasur […]

Varianti i ri i coronavirusit: Cilat janë simptomat?


[ad_1] Planet e festave janë shkatërruar për miliona njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa kufizimet e reja hyjnë në funksion në pjesën më të madhe të atij vendi, veçanërisht për ato në Londër dhe juglindje të Anglisë. Boris Johnson njoftoi një varg kufizimesh të reja më 19 dhjetor, duke përfshirë shtrëngimin e kufizimeve të Krishtlindjeve. […]

Lul Raka jep shpjegime rreth “variantit të ri të koronavirusit” të shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ka publikuar një shkrim, përmes të cilit ka dhënë shpjegimet e mundshme rresh shfaqjes së një varianti të ri të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, por jo vetëm aty. Shpjegimet e mikrobiologut Raka vijnë pasi gjatë javëve të fundit, Britania e Madhe është përballur me një rritje të shpejtë të rasteve […]

Rritet përdorimi i antibiotikëve në pandemi


[ad_1] Përdorimi i antibiotikëve, shpeshherë pa nevojë, ka bërë që rezistenca ndaj tyre të konsiderohet si sfida kryesore globale e shëndetësisë në shekullin XXI, thotë mikrobiologu Lul Raka për Radio Evropa e Lirë. Ai shton se në këtë mes s’ bën përjashtim Kosova, ku mikroorganizmat, indikatorë të rezistencës ndaj këtij ilaçi, janë dy deri në […]

Zemaj thotë se po i planifikojnë masat e përshtatshme: Po e bëjmë të pamundurën


[ad_1] I pari i Shëndetësisë, Armend Zemaj e ka mirëpritur anëtarin e Komitetit për parandalimin e COVID-19, Lul Raka, pasi ky i fundit ishte infektuar me COVID-19, njofton GazetaBlic. “Mirë se vjen në ekip, prof. Lul Raka. Edhe pse kemi qenë në kontakt të vazhdueshëm, kishim kënaqësinë që sot të na bashkëngjitesh në mbledhjet tona, […]

Lul Raka flet pasi u infektua me COVID 19: Burimi i infeksionit duket se është familjar


[ad_1] Mikrobiologu, Lul Raka, ka deklaruar se ndihet mirë me shëndet dhe se s’ ka simptoma të COVID-19, pavarësisht se sot është testuar pozitiv me këtë virus. I intervistuar në emisionin “Edicioni Special” në Klan Kosova, ai bëri të ditur se me koronavirus është infektuar edhe bashkëshortja e tij, e cila siç tha, ka simptome […]

Lul Raka infektohet me koronavirus


[ad_1] Infektologu, Lul Raka, bashkë me gruan e tij kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, “Pas disa simptomave të shfaqura mbrëmë te gruaja Laura, sot u testuam për COVID. Unë dhe gruaja rezultuam pozitivë (unë s’ kam simptoma). Fëmijët, Lena dhe Lumi dolën negativ. (Learti punon e studion ne Prishtinë)” ka shkruar Raka. [ad_2]

Edhe mikrobiologu Lul Raka infektohet me COVID-19


[ad_1] Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka njoftuar se ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Raka ka sqaruar se s’ ka simptoma të virusit. “Pas disa simptomave të shfaqura mbrëmë te gruaja Laura, sot u testuam për COVID. Unë dhe gruaja rezultuam pozitivë (unë s’ kam simptoma). Fëmijët, Lena dhe Lumi dolën negativ. […]

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 270 nxënës e mësimdhënës


[ad_1] Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, ndërsa mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, në këtë kohë […]

Vala e dytë po vjen


[ad_1] Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando, ka thënë se Kosova mund të përfshihet nga një valë e dytë e COVID-19. Këto komente ai i bëri pas një takimi që pati me profesorin dhe mikrobiologun, Lul Raka dhe ekipin mjekësor ushtarak të Italisë që po ndihmojnë Kosovën në përgjigjen ndaj COVID-19. Ai ka këshilluar […]

Nëse i zbatojmë masat, s’do të ketë mbyllje totale


[ad_1] Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka në emisionin “Imazh” të RTK-së ka thënë se është lajm i mirë që Kosova ka numër të vogël të të infektuarve me koronavirus. “Sot, sipas trendit aktual, jemi nder katër shtetet që ka trend të uljes së infeksionit, bashkë me Bosnjën, Maltën dhe Luksemburgun. Ky është shumë lajm […]

Lul Raka jep lajmin e mirë – Kosova e ka kaluar valën e dytë të koronavirusit


[ad_1] Kosova aktualisht është në mesin e shteteve të Evropës me numër të vogël të të infektuarve me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Kështu tha Lul Raka, mikrobiolog në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë. Sipas tij, Kosova e ka kaluar valën e dytë gjatë […]

Lul Raka tregon Me kusht që Kosovën po e pret një valë e re e pandemisë


[ad_1] Kosova aktualisht është në mesin e shteteve të Evropës me numër të vogël të të infektuarve me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen e COVID-19. Kështu tha Lul Raka, mikrobiolog në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë. Sipas tij, Kosova e ka kaluar valën e dytë […]

Lul Raka: Gripi sezonal, hapja e shkollave dhe kafeterive kërcënuese për përhapjen e Covid-19


[ad_1] Instituti Demokracia për Zhvillim (D4D) ka mbajtur tryezë diskutimi me temën “Bashkëjetesa e pandemisë Covid-19 me gripin sezonal: Sa kemi kapacitet të tretmanit?”. Në këtë tryezë u tha se fillimi i vitit të ri shkollor, hapja e kafeterive dhe gripi sezonal mund të jenë kërcënues për përhapje  të Coronavirusit. Në këtë tryezë ishte i […]

Deputeti i VV-së shërohet nga COVID-19


[ad_1] Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të […]

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal


[ad_1] Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të […]

Armend Zemaj fton Arben Vitinë për këshilla për menaxhimin e pandemisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar së bordi këshillëdhënës për COVID-19 të cilën e themeloi sot, do të ftojë në takim katër ish-ministrat e këtij dikasteri që të “kontribuojnë së bashku me përvojën e tyre në menaxhimin e pandemisë”. Zemaj me anë të një konference për media nga Gjilani, theksoi se ky bord […]

A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?


Shkruan: Prof.Dr.Lul Raka dr.sci. A MUND TË PREKEMI DY HERË NGA VIRUSI SARS-CoV-2? Pos rastit të përshkruar dje në Kosovë, ka edhe raste tjera shumë të rralla në botë që kërkojnë analizë të detajuar. Virusi që shkakton COVID-19 ka shumë të panjohura! Sot, në botë ka shumë pak raste të “rikthimit” të virusit dhe sëmundjes, […]

Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’


Dr.Lul Raka, mikrobiologu kosovar, veprimtaria e të cilit kohë më parë zinte vend në Afrikë, ku përballej me luftën kundër Ebolës, sot është shpallur fitues i çmimit ‘Evropian i vitit’, për vitin 2020, shkruan KultPlus. Lajmin e ka bërë të ditur zyra e BE-së në Kosovë, përmes transmetimit live në Facebook. / KultPlus.com

Këta persona punojnë edhe sot në Ditën e Punëtorëve


[ad_1] 1 maji është Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Këtë vit kjo datë na erdhi më ndryshe se vitet e kaluara. Kemi pothuajse dy muaj që si vend jemi në luftë me virusin korona, e një prej mënyrave për ta luftuar këtë virus është qëndrimi brenda në shtëpi. Por janë disa punëtorë që për dallim nga […]

Lul Raka – Biografia


BIOGRAFIA: LUL (FADIL) RAKA Lul Raka u lind në Kaçanik, më 1969 në një familje pedagogësh. Shkollimin fillor dhe të mesëm i kreu në vendlindje. Studimet në Fakultetin e Mjekësisë i mbaroi më 1994 në Prishtinë dhe gjatë studimeve ishte laureat i Çmimit “Student i dalluar”. Prej vitit 1995-98 punoi si mjek dhe përgjegjës i […]

Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë


Mikrobiologu kosovar, Lul Raka, ka deklaruar se në Kosovë nuk ka teste sa duhet për zbulimin e rasteve të të infektuarve të mundshëm me Covid-19. Raka ka bërë këtë koment, në një postim në profilin e tij në Facebook. “Faleminderit nga politikanë e analistë që e zbuluan ujin e ngrohtë dhe na udhëzuan se po […]

Mikrobiologët dhe infektologët flasim për dallimin mes koronavirusit dhe virusit sezonal


Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, jo rrallë herë janë shpërfaqur edhe të dhënat për numrin e infektimeve dhe fataliteteve që shkakton virusi sezonal. Infektologët dhe mikrobiologët, megjithatë tërheqin vërejtjen se koronavirusi i ri është më i ashpër nga virusët sezonalë, pikërisht për shkak të përhapjes së shpejtë që […]

Raka: Virusi nuk njeh kufi e as superfuqi, nuk njeh kryetar e as kryeministra


Mikrobiologu, Lul Raka, me anë të një statusi në Facebook ka bërë sërish thirrje që të qëndroni në shtëpi, në mënyrë që të parandalohet koronavirusi. “Të dashur qytetarë të Kosovës, Bota po përballet me një pandemi të paparë nga një virus i padukshëm që ka mbyllur globin. Ende nuk kemi ilaç për shërim as vaksinë […]

TI MUND TA PËRHAPËSH VIRUSIN EDHE NËSE NUK KE FARE SHENJA DHE SIMPTOMA TË SËMUNDJES!! • Dilni jashtë vetëm për të blerë …


TI MUND TA PËRHAPËSH VIRUSIN EDHE NËSE NUK KE FARE SHENJA DHE SIMPTOMA TË SËMUNDJES!! • Dilni jashtë vetëm për të blerë bukë, ushqim, barna dhe për të shkuar në punë (nëse jeni duke punuar në shërbimet publike vitale); • Po qe se keni dalur jashtë, mbani distancën prej së paku 2 metra nga çdokush […]

Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë


Mikrobiologu Dr.Lul Raka përmes një postimi në Twitter ka kërkuar nga qytetarët që të jenë shumë të disiplinuar, pasi tani por sipas tij po futemi në dy javët vendimtare për jetë e më të dashurve tanë përcjell Gazeta Shëndeti. “Të dashur qytetarë të Kosovës. Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të […]

Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë


    Të shtrirë në tokë, gjendja e tyre shëndetësore nuk ishte aspak e lehtë. Por, solidaritetit me banorët e Liberisë nuk mungoi kur ata u ballafaquan me këtë virus vdekjeprurës. E në mesin e atyre që vullnetarisht vendosën t’i ndihmojnë banorët e Liberisë, që po ballafaqoheshin me epideminë e Ebolës, ishte edhe Lul Raka, […]