Vdes në QKUK edhe babai i 15-vjeçarit të vrarë në Gradicë të Drenasit


Bekim Muja, babai i 15 vjeçarit A. Muja, i cili u vra në fshatin Gradicë të Drenasit, ka ndërruar jetë pasi s’ ka arritur t’i mbijetojë plumbave që kishte marrë javë më parë. Ai qëndronte që disa ditë i plagosur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, (QKUK). Lajmin e ka bërë të ditur edhe miku […]

Përfitimet shëndetësore nga lulet e brokolit


Brokoli është një perime që rritet mirë gjatë periudhave të freskëta të vitit. Brokoli i përket familjes së kultivarëve Brassica oleracea, që përfshin lakrën, lakrën e vogël, lulelakrën dhe barishte të tjera. Formimi i tufëzave të brokolit në qendër të bimës shënon momentin kur ju duhet të përkujdeseni rregullisht për rritjen e saj. Brokoli mblidhet […]

Katër stampime të lezetshme që ju duhen patjetër në gardërobën tuaj


Me kusht që jeni një minimalist i fortë, mund të dëshironi të mos i shikoni stampimet e përzgjedhura. Por, të gjithë kemi nevojë për pak stimulim vizual herë pas here, dhe kur bëhet fjalë për veshjet, s’ ka më mirë sesa goditjet e rënda grafike të këtij sezoni. Ky s’ është formacioni juaj i zakonshëm […]

Poleni Apo Propolis – Cila Është Më e Mirë Nga Mjalti


Konsumi i polenit ul lodhjen dhe rrit kapacitetin intelektual Poleni i bletës është një produkt natyral që nxirret nga shumica e bimëve me lule, vlerat e të cilave janë të mrekullueshme për organizmin tonë. Këto vlera vijnë si pasojë e vitaminave, enzimave dhe mineraleve që gjenden tek poleni. Konsumi i polenit ul lodhjen dhe rrit […]

Muaji Prill – Gati për Perime dhe Fruta në Vazo


Ka kaluar një muaj që kur bëra mbjelljet e pranverës dhe tashmë gjelbërimi i është shtuar ballkonit tim. Filizat e domates janë rritur e forcuar dhe lulet e verdha të saj kanë shpërthyer ngado. Me specat s’ pata shumë sukses. Ato s’ po merrnin shumë zhvillim ndaj pyeta rreth tyre. Një gabim që mund të […]

Shurup kundër kollës me katër përbërës natyralë


Në stinën e dimrit, një nga betejat më të ashpra të organizmit është ajo me kollën. Ajo është irrituese dhe e dhimbshme, duke u bërë pengesë jo vetëm për kryerjen e angazhimeve të ditës, por edhe në mbrëmje duke penguar një gjumë të qetë. Në shumë raste kolla zhduket falë medikamenteve, por në raste të […]

Besimtarët katolikë kremtojnë Pashkët


Të gjithë besimtarët katolikë, kremtojnë sot festën e Pashkës, ringjalljen e Jezu Krishtit, ndodhur sipas Besëlidhjes së Re, tre ditë pas kryqëzimit dhe vdekjes së tij në kryq. Edhe pse një festë që bie në ditë të ndryshme në varësi të vitit dhe me dallime mes kalendarit katolik, ortodoks dhe hebre, mbetet një nga momentet […]

Shurup Kundër Kollës Me Mjaltë, Kamomil, Kanellë e Limon


Në stinën e dimrit, një nga betejat më të ashpra të organizmit është ajo me kollën. Ajo është irrituese dhe e dhimbshme, duke u bërë pengesë jo vetëm për kryerjen e angazhimeve të ditës, por edhe në mbrëmje duke penguar një gjumë të qetë. Në shumë raste kolla zhduket falë medikamenteve, por në raste të […]

Çaji Bimor nga Eukalipti Shqiptar – Ndihma e Madhe në Shëndet


Vlerat shëndetësore të Çajit Bimor të Eukaliptit Eukalipti është një pemë që çel lule shumë të bukura me ngjyra të ndezura dhe të bardha. Në vitet 1960-1970 shumë prej këtyre pemëve u mbollën në Shqipëri për të pasuruar fondin e pemëve kryesisht dekorative në vend. Që prej asaj kohe, shqiptarët arritën të përfitonin direkt nga […]

Pranvera Vjen Me Lule Por Edhe Me Depresion


Secila prej stinëve ka një bazë të fortë dashamirësish, por pranvera është padyshim më e bukura. Njerëzit i thonë ‘lamtumirë’ dimrit dhe i dorëzohen temperaturave më të ngrohta të pranverës. Pranvera është përgjithësisht një stinë që nxit lumturi dhe shpresë por për disa njerëz ajo shkakton alergji dhe probleme shëndetësore. Stina e polenit mund të […]

Si t’i largoni largoni tetë kilogramë nga trupi juaj për vetëm shtatë ditë?


Qoftë Po qe se dëshironi të keni trup të përsosur meqë do të shkoni në plazh së shpejti, apo thjesht keni nevojë të humbni peshë për arsyeje shëndetësore, ju mund të provoni planin e dietës General Motors. Kjo kompani gjigante e ka themeluar këtë dietë për çdo njeri dhe shumë raportime tregojnë se njerëzit po i […]

Erëza Më e Shtrenjtë në Botë Rritet Edhe në Shqipëri


Dy mijë lekë të reja për një gram. Quhet ari i kuq. Është erëza më e shtrenjtë në botë dhe ndër tre ushqimet më të shtrenjta bashkë me tartufin e bardhë apo Caviarin. Për fat gjendet edhe në Shqipëri, shafrani. Ngjyra e kuqe e pistilave, aroma unike dhe shija pikante e bëjnë shafranin si asnjë […]

Si ta përgatisni vetë qumështin tonik për pastrimin e fytyrës


E dinit që kamomili s’ është vetëm një lule me veti të mëdha kurative dhe medicinale, por ka edhe veti të fuqishme kozmetike? Bëhet fjalë për një përbërës perfekt për përgatitjen e një qumështi pastrues të bërë vetë. Mjaftojnë vetëm disa lule kamomili për të përftuar një qumësht pastrues natyral dhe me kosto të ulët […]

Ujë Hidratues Natyral Për Fytyrën – Si Ta Përgatisni Vetë Në Shtëpi


Tonikët dhe freskuesit e lëngshëm aromatikë, janë pjesë e arsenalit të bukurisë të  çdo gruaje. Freskuesit e lëngshëm për fytyrën janë solucione të thjeshta që përbëhen nga uji, bimë të freskëta ose vajra esencialë. Ato i gjejmë zakonisht në shishe spërkatëse dhe ndihmojnë për t’i dhënë fytyrës më shumë gjallëri por edhe për ta freskuar, […]

Lulekopra, Barishtja e Verdhë e Lëndinave Shqiptare


Lulekopra është një barishte shumë popullore me një histori mjaft interesante. E hollë, e gjatë, lule verdhë. Sot e gjejmë kudo, por në të shkuarën lulekopra ka qenë aq e çmuar sa mbahej e mbrojtur dhe ruhej me fanatizëm si bizhuteri e një rëndësie të madhe. Lulekopra ka emrin botanik Anethum graveolens. Vlera financiare e lulekoprës […]

Bimët e Shtëpisë Që Ushqejnë Lëkurën Me Oksigjen


Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, bimët përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ambient dhe përcjellin ndjesinë e mirëqenies çdo ditë. Ka bimë të caktuara që përveç përfitimeve të lartpërmendura, ofrojnë […]

Sot Dita e Verës! Për të dytën herë festohet në kushte pandemie, ja aktivitetet në Elbasan


14 Marsi shënon sot Ditën e Verës, por festimet kanë nisur që një natë para ku qytetarët kanë ndezur zjarrin që simbolizon zjarrin e fundit për të larguar dimrin dhe të këqijat për të rikthyer dritën e shpresës tek njerëzit. Elbasani është qyteti që e ka këtë festë tradicionale edhe pse Dita e Verës festohet gjerësisht […]

4 Këshilla për Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshme – Çfarë duhet të Zgjidhni


Për t’u ndjerë të shëndetshëm duhet edhe të dukeni të tillë, andaj kujdesi për pamjen e jashtme vitet e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e specialistëve. Lëkura dhe flokët janë një hartë që pasqyrojnë çdo gjë mbi organizmin tuaj dhe po kaq gjithëpërfshirës duhet të jetë edhe kujdesi për to. Në regjimin tuaj të […]

Uji i Luleve apo Ujë me Lule – Cili Është Ndryshimi Dhe Si t’i Përdorni


Me siguri e keni hasur shpesh në produkte bukurie, kremra kozmetike apo trajtime natyrale.a Ujë lulesh, ujë me lule, hidrosol apo hidrolat, Në qoftë se po pyesni veten se si ta quani këtë përbërje dhe se çfarë është jeni në artikullin e duhur. Jo të gjithë emërtimet e mësipërme janë të njejtë me njëri tjetrin […]

Disa ide manikyri me ngjyra pastel që duhet t’i provoni këtë pranverë


Një nga gjërat më të bukura të pranverës janë ngjyrat pranverore pastel që duken jashtëzakonisht të këndshme. Ka disa persona që s’ e pëlqejnë aspak pranverën si stinë, por s’ mund t’i rezistojnë dashurisë për ngjyra pastel. Tani që kemi hyrë në javën e dytë të marsit dhe pranvera është në thelb këtu, është koha […]

Çfarë simbolizon lulja e mimozës dhe kur është e përshtatshme t’ia dhuroni dikujt?!


Për herë të parë u gjet në rritje në Afrikë dhe Azi, lulja e mimozës është një bimë diellore që preferon të rritet në klimat e ngrohta. Tani gjendet në të gjithë botën, megjithatë, duke u rritur edhe në zona si Shtetet e Bashkuara dhe madje edhe Australia. Kjo lule e bukur shpesh merret si […]

Pranvera Vjen Me Alergji E Sëmundje – Çfarë i Ndodh Trupit


Ndryshimi i stinëve shkakton luhatje të shëndetit. Kjo është pranuar shkencërisht kohë më parë kur stinët s’ përplaseshin me njëra tjetrën. Vitet e fundit moti ka pësuar luhatje të thella. Vera është shumë e nxehtë, dimri shumë i ftohtë por i shkurtër. Pranvera zgjat shumë pak. Një mot i tillë shkakton shumë pakënaqësi dhe padyshim […]

Bozhuri i Kosovës dhe Shqipërisë – Fuqia e Petaleve Kundër Stresit dhe Mërzisë


Bozhuret janë lule jashtëzakonisht të bukura të pranverës që zbukurojnë jetët tona edhe në stinën pasardhëse. Në Kosovë dhe Shqipëri ka pafund kultivues fanatikë të kësaj luleje magjiplotë. Pamja e saj e mrekullueshme përkon me studimet e specialistëve të florikulturës si një nga bimët më efikase kundër mërzisë dhe stresit. Bima e bozhures kërkon kujdesin […]

“S’po du lule” mesazhi që shoqëria lulëzonë vetëm kur gratë janë pjesë e vendimmarrjes


Altina Marmullaku Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas, është realizuar kampanja vetëdijësuese “Spo du lule” . Një kampanjë e cila synon të përcjell një mesazh tek audienca për nder të ditës së 8 Marsit Disa nga mesazhet që përcjellën gjatë kësaj kampanje janë: “S’po du lule, po du mu vesh si du”! “S’po du […]

Si të ruajmë freskinë dhe aromën e erëzave në frigorifer


Gatimet më të mira kërkojnë barishte dhe erëza të freskëta për të plotësuar shijen dhe shtuar aromat. Por çelësi i përdorimit të barishteve të freskëta në gatim, është ruajtja e freskisë së tyre. Majdanozi për shembull, s’ arrin të mbijetojë ndonjë ditë në vetme në frigorifer. Ai vyshket dhe shuhet në 24 orë. Në këtë […]

Shurup Me Lule Manushaqe Dhe Mjaltë Kundër Kollës Së Thatë – Si Ta Përgatisni


Kolla dhe e ftohura janë zakonisht probleme shëndetësore që i atribuohen stinës së dimrit, por në shumë raste, kolla e thatë vazhdon edhe në pranverë apo në verë. Kolla e thatë ka të bëjë me një irritim të fytit, shkaktarët e të cilit janë të ndryshëm. Këtu përfshihen: alergjitë nga poleni, ajri i kondicionuar, urthi […]

Për Lëkurën e Shëndetshme të Fëmijëve Tuaj – Çfarë të Përdorni


Një nga proceset më të rëndësishme e të shpeshta në ditën e një fëmije të vogël, padyshim që është mbajtja e higjienës së plotë dhe kujdesi për lëkurën. Këtu me siguri ju vijnë ndër mend banjot me ujë të ngrohtë, shampot delikate dhe kremrat e veçantë të bebeve. Themi të veçantë pasi të gjithë këto […]

Si Të Ruani Freskinë dhe Aromën e Erëzave Në Frigorifer


Gatimet më të mira kërkojnë barishte dhe erëza të freskëta për të plotësuar shijen dhe shtuar aromat. Por çelësi i përdorimit të barishteve të freskëta në gatim, është ruajtja e freskisë së tyre. Majdanozi për shembull, s’ arrin të mbijetojë herët a vonë në vetme në frigorifer. Ai vyshket dhe shuhet në 24 orë. Në […]

2 deri në 10 minuta për të larguar stresin


“Ju s’duhet ta lini stresin të vazhdojë gjatë. Ai mund të ketë efekte që të çojnë deri në humbje kujtese”, kështu shprehet profesori Alberto Oliverio. Ai sugjeron disa ushtrime që secili mund t’i bëjë me veten, për t’u larguar sadopak nga situatat që na zhysin në terr. Kohëzgjatja 2 minuta Të shtrirë ose të ulur […]

Kikirikët, Si t’i Rrisni Krejt Lehtë në Shtëpi


Kikirikët mund të rriten lehtësisht në kushtet e shtëpisë, Po qe se plotësoni kushtet që kjo bimë arrore kërkon. Kikirikët kanë nevojë për 8 orë ndriçim dielli, tokë të pasuruar dhe të shkrifët dhe një sistem të mirë kullimi. Dheu që do të përdorni për rritjen e kikirikëve nevojitet të jetë i pasuruar me pleh. […]

Shëndeti i Lëkurës Fillon nga Pastrimi i Duhur i Saj – Çfarë nevojitet të Dini


E dinit se sipas mjekëve fytyrën nevojitet ta lani të paktën dy herë në ditë, çdo mëngjes dhe çdo mbrëmje. Në këtë mënyrë do të largoni plotësisht nga lëkura juaj çdo papastërti, bakter, yndyrë apo alergji që mund të jetë mbledhur në pore gjatë këtyre dy periudhave kohore. Ujë dhe sapun është një nga rregullat […]

Qetësoni djegiet e stomakut me këtë pije me bazë mollësh


Ndjesia e njohur e hidhërimit në fyt vjen për shkak të ngjitjes së lëngjeve gastrike drejt ezofagut. Dieta e gabuar, stresi, ushqyerja ose bërja e sportit para gjumit janë mes shkaqeve kryesore të këtij çrregullimi. Por a është e mundur të qetësoni urithin me një pije me bazë molle? Këshilla për të parandaluar djegiet e […]

Arsyeja e Rrezikshme Shëndetësore Pse s’ nevojitet Ta Mbani Teshtimën


Kur vjen puna tek teshtima, njerëzit ndahen në kategori: ata që teshtijnë fort dhe hapur dhe ata që e mbajnë atë. Përpjekja për të mbajtur teshtimën niset nga shumë arsye dhe një prej tyre mund të jetë mirësjellja ose bezdia nga zhurma që shkakton ajo. Mbajtja e teshtimës, sipas specialistëve mund të shkaktojë probleme serioze […]

Kultivimi i Trëndafilave – Biznesi i Ri Fitimprurës në Shqipëri  


Kush s’ i dëshiron trëndafilat? Të kuq, rozë, të verdhë a të bardhë, ata të përfshijnë me bukurinë natyrale dhe aromën e mrekullueshme gjithashtu. Por trëndafilat s’ dhurojnë vetëm humor dhe ndijesi të mirë, ato të dhurojnë edhe para gjithashtu. Këtë e konfirmon familja punëtore Toça nga fshati Labinot i Elbasanit, të cilët kanë shndërruar […]

Eksporti i bimëve medicinale – Pandemia e COVID -19 rrit kërkesat nga tregjet evropiane


COVID-19 ka rritur ndjeshëm kërkesën për bimë medicinale nga Shqipëria drejt vendeve të tjera të Evropës. Si kurrë më parë, eksporti ka vazhduar me ritme të larta edhe gjatë dimrit, kryesisht drejt Greqisë, Gjermanisë, Italisë etj . “Bimët medicinale po kërkohen shumë këtë vit jo vetëm nga jashtë, por edhe nga tregu i brendshëm ngaqë kanë […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Pini Çajin E Lulerradhiqes Çdo Ditë


Për mijëra vite me rradhë, lulerradhiqja ka qenë kryefjala e shumë kurave bimore në të mirë të shëndetit. Përdorimi më i përhapur i lulerradhiqes është në formën e çajit. Çaji i lulerradhiqes mund të përgatitet shumë lehtë duke zier petalet e luleve. Lulerradhiqja është shumë e pasur me ushqyes, karotenoidë, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Të […]

Vëllezërit shqiptarë që bëjnë art me kafe në Amerikë


s’ është çdo herë e lehtë për një të huaj që t’ia dalë mbanë dhe të nisë një biznes kur është më shumë se 7 mijë kilometra larg nga vendlindja. Shqiptari Valon Dalipi, 27-vjeçar për herë të parë kishte ardhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para shtatë vjetëve si një student ndërkombëtar. Vite më […]

Sallata e Shëndetshme Me Lakër Të Bardhë Dhe Kastravec


Kastravecat janë ndër dhuratat më të mrekullueshme të natyrës. Ky frut është shumë  i rëndësishëm për ushqyerjen tonë. Po, kastraveci konsiderohet frut pasi vjen nga një lule dhe përmban farat e bimës. Vlerat e Kastravecit Për Organizmin specialistët, të cilëve u referohet AgroWeb.org kanë listuar përfitimet që i vijnë organizmit duke ngrënë nga një kastravec […]

Mimozat e Arta të Shqipërisë – Pse Vlerësohen dhe Si Ruhen Gjatë


Të përkëdhelurat e diellit dimëror kanë çelur dhe hijeshojnë mrekullisht. Janë të parat lule pemësh që me pamjen dhe aromën madhështore sinjalizojnë që s’ ka mbetur edhe shumë dimër. Lulet e mimozës janë nga më të dashurat e shqiptarëve. Por jo vetëm. Kultura të ndryshme anembanë globit i vlerësojnë mimozat si ndër lulet më shprehëse. […]

Bimët Që Mund Të Mbillni Në Shtëpi Në Muajin Shkurt


Shkurti është muaji perfekt për të mbjellë frutat, perimet, barishtet dhe disa prej luleve më të dashura. Në këtë muaj ju mund të vini në përdorim njohuritë tuaja të kopshtarisë dhe të transformoni kopështin apo ballkonin tuaj në një oaz perimesh, barishtesh dhe frutash të larmishme. Bimët Që Mund Të Mbillni Në Shtëpi Në Muajin […]

Çaji i Luledeles Kundër Kollës Dhe Bronkitit – Si Ta Përdorni Për Shëndetin


Luledelet sjellin shumë buzëqeshje tek të rritur e fëmijë. Prania e tyre në lëndina lajmëron ardhjen e pranverës, ndërkohë që çdo petale fluturon në ajër bashkë me dëshirat e rrëfyera në fshehtësi. Luledelet s’ janë të  bukura vetëm për sytë apo për kurorat më të bukura. Ato mund të përgatiten edhe si çaj freskues dhe […]

Si të Përdorni Bimët Mjekësore Kundër Ankthit dhe Stresit


Keni dëgjuar për ‘Herbalizmin’? Tingëllon një fjalë e çuditshme, por në të vërtetë ka të bëjë me përdorimin e barishteve dhe erëzave në kura shëndetsore. Kjo kulturë shumë shekullore ka pasur në zemër të saj bimët më të mira për të kuruar shumë sëmundje. Gjatë studimit të kësaj kulture, specialistët e AgroWeb.org vendosën të ndajnë […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma dhe […]

Kura me Kamomil dhe Sodë Kundër Sinozitit dhe Hundëve të Bllokuara


Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob. Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne. Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të tërë botën. Kamomili është një nga çajrat më popullorë […]

Si mund ta përdorni Gentianën – Lulja shëruese e trevave shqiptare


E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë – por emrin e ka Gentiana Emri i kësaj bime vjen nga Mbreti i Ilirisë, Genti, vendi i të cilit është djepi i shqipeve, shkruan “AgroWeb”. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana lutea. […]

Lulet që Mbushin Shtëpinë me Oksigjen – Cilat duhet të Zgjidhni


E dinit se ajri brenda shëpisë mund të jetë shumë herë më i ndotur se ajri jashtë saj? Ambientet e mbyllura thithin shumë energji dhe kimikate brenda tyre. Për fat të mirë bimët na ndihmojnë që të arrijmë ta filtrojmë ajrin në mënyrë të vazhdueshme dhe natyrale në çdo ambient. Por vetëm një lloj i […]

Gentiana – Si Të Përgatisni Kurat me Bimën Shëruese


E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë – por emrin e ka Gentiana Emri i kësaj bime vjen nga Mbreti i Ilirisë, Genti, vendi i të cilit është djepi i shqipeve. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana lutea. Ajo gjendet […]

Fuqitë Medicinale të Barbarozës – Përdorimet për Shëndetin dhe Trupin


Barbaroza është një bimë e bukur mjaft popullore, e njohur si Mbretëresha e Kopshteve.  Ajo është një lule që rritet në krahinat e jug perëndimit të Ballkanit dhe veçanërisht Shqipërisë. Në Shqipëri gjendet edhe me emra të tjerë si hidërsha ose idrasha. Ajo është përdorur shumë edhe si erëz për t’i shtuar shije reçelërave dhe […]

Sixhadet Pierre Cardin, Mes Artizanatit dhe Artit


Ndjesia e parë që përjeton si vizitor në showroom-et ku ekspozohen sixhadet Pierre Cardin është se ti kurrë s’ do të doje të shkelje mbi këto vepra arti. Mund të rrish t’i sodisësh me orë të tëra, t’u admirosh ngjyrat dhe punimin e imët të detajeve, t’i prekësh për të ndjerë mëndafshin në mollëzat e […]

Lulja që Naim Frashëri Solli në Sarandë


s’ ka person në Shqipëri që s’ e njeh këtë shkrimtar të famshëm i cili ka dhënë një kontribut thelbësor gjatë periudhës së rilindjes kombëtare. Naim Frashëri, sipas të dhënave të AgroWeb.org, përveç pasionit të madh për letërsinë kishte edhe një tjetër kënaqësi. Bëhet fjalë pikërisht për bimët, kryesisht lulet. Kjo mbase lidhet dhe me […]

Si Të Ruani Lulen E Preferuar – Mënyra E Duhur E Tharjes Së Petaleve


Të gjithë ne kemi nga një lule të preferuar të cilën do të donim ta ruanim përgjithmonë. Mënyra më e mirë për të ruajtur lulen dhe atë që ajo simbolizon për secilin prej nesh është tharja. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni teknikat e duhura për tharjen e mirë të luleve të preferuara. […]

Lule Ylli, Bima e Ngjyrave dhe Vlerave Për Shëndetin dhe Ushqimin


Lule Shaja ose siç njihet ndryshe edhe si Lule Ylli është një nga bimët më të hershme të përdorura në gatim Tradita rrjedh nga të parët tanë, qoftë në përgatitjen e salcave, sallatave apo të luleve të sheqerosura si ëmbëlsira. Kjo lule u jep recetave  një aromë të ngjashme me atë të kastravecit, gjë që […]

Zemërpikon – Lulja magjike që shëron zemrat dhe mendjet


Lulja zemërpikon është shembulli më i mirë i bimëve apo luleve që reflektojnë vlerat dhe karakteristikat e tyre. AgroWeb.org ju tregon se kjo lule ka formën e zemrës në pjesën e poshtme të së çilës varet një pikë loti. Kjo lule zemërthyer në fakt është më e komplikuar. Po ta shikosh nga pranë do të […]

Kajota – Vlerat e Rralla të Perimes Dardhë


A keni vënë re në tregjet shqiptare një perime të re që ngjan si një dardhë por ka shijen e kungullit? Kjo perime mban emrin Kajota, por ndryshe njihet edhe si perimja dardhë. Në treg e gjeni me emra si Patate Deti apo Kungull me Gjemba. Kjo perime është pjesë e familjes botanike që përfshin […]

13 mënyra natyrale si ta qetësoni kollën te fëmijët


Kolla është një shqetësim që shfaqet tek fëmija dhe që në më të shumtën e rasteve shkakton panik tek prindërit duke qënë se fëmija s’ është i qetë si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës.Por çfarë është kolla?Kolla është një mekanizëm mbrojtës i organizmit tonë që shërben për të nxjerrë jashtë materialet irrituese si për […]

Formula Kundër Barishteve të Këqija që Dëmtojnë Lulet dhe Bimët në Ballkon


s’ ka kënaqësi më të madhe dhe ndjesi shlodhëse se sa ajo e të paturit vazo me lule nue ballkon apo në kopështin e shtëpisë. Për fat të keq, bashkë me to vijnë edhe barishtet e këqija që kanë tendencën të pushtojnë dhe zaptojnë gjithçka që u del përpara. Barishtet e këqija rishfaqen sado të […]

Nga drita deri tek sasia e ujit që duan; Ja disa këshilla thelbësore rreth kujdesit të bimëve dhe luleve


Kur të blini lule, mendoni mirë për zgjedhjen që bëni, përse luleve duhet përshtatur ambientin ku rriten. Se për çfarë lloji të luleve do të vendosni varet nga preference juaj por edhe mundësia për t’u kujdesur për to ! Po qe se disa lule s’ kanë nevojë për ndonjë kujdesje të madhe (lexojini këtu cilat […]

Idetë më të bukura për buqetën në ditën e dasmës dhe disa rregulla që duhen ndjekur; fotogaleri


Buqeta e luleve, është një detaj shumë i rëndësishëm në ditën më të bukur të një vajze, sa merr një vëmendje të veçantë. Veç fustanit, modelit të flokëve, këpucëve, nusja kërkon orë e orë të tëra nëpër revista online, faqe të ndryshme për të gjetur lulet më të bukura. E bardha, e përdorur shpesh në […]

Si të Përgatisni Çajin e Livandës Për Gjumë Të Qetë


Livanda është një nga bimët më të kërkuara në botë për aromën e saj karakteristike. Kjo lule me ngjyrën e saj të veçantë lejla, konsiderohet gjithashtu si një bimë mjekësore. Një nga vetitë e saj është qetësimi i trupit, ndaj dhe e bën çajin e livandës pijen perfekte para gjumit. Gjithçka lidhet me vetinë e […]

Dera e familjes Zuka në Zvicër, e mbushur me lule dhe qirinj


Katër anëtarëve të familjes Zuka nga fshati Pozheran i Vitisë iu dha lamtumira e fundit para disa ditësh. Pasi një natë para Vitit të Ri, kryefamiljari, F. Zuka, 45 vjeç, dyshohet se vrau gruan M. dhe dy djemtë e tyre, 23 e 18 vjeç, H. e A. Motivet e shuarjes së kësaj familjeje s’ dihen […]

Të Freskëta në Shtëpinë Tuaj – Si të Mbillni Hudhra dhe Qepë në Vazo


A mundesh të mbjellësh një hudhër ose qepë që ka lëshuar filiza? Sigurisht që po! Përjashtimi i vetëm është qepa Po qe se ka nisur të kalbet ose prishet. Po qe se njolla e kalbjes është e vogël, atëherë hiqeni atë dhe qepa është gati për përdorim. Me siguri jeni duke menduar se çfarë do […]

Faktet Që s’ i Dinit Për Bakllavanë E Festave


Dhjetorin mund ta quajmë pa frikë muajin e festave dhe gëzimeve familjare. Çdo vit nëpër shtëpitë tona vendosen zbukurimet dhe nis diskutimi i recetave që do të përgatiten gjatë darkës së ndërrimit të viteve. Ajo që s’ mungon kurrë është pikërisht bakllavaja e shijshme plot sherbet dhe arra. Kjo ëmbëlsirë ka me qindra vite që […]

5 Mënyra Të Thjeshta Se Si Mund Të Pastroni Ajrin Në Shtëpi


Rezulton se ka 5 herë më shumë ndotës në ambientet e mbyllura sesa jashtë! Më poshtë do të listojmë 5 mënyra të thjeshta se si mund të pastroni ajrin në shtëpinë tuaj. Flini me derën hapur Grumbullimi i dioksidit të karbonit në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës, mund të shkaktojë gjumë të parehatshëm. Për […]

5 Lule që Mund ti Rrisni Lehtë Brenda Shtëpisë Tuaj


Lulet brenda shtëpisë jo vetëm që shtojnë harenë dhe i japin vlerë dekorit, por ndihmojnë edhe organizmin. Pastrimi i ajrit nga bimët është zgjidhja më e mirë që mund të gjeni për oksigjen të pastër që mbush mushkeritë tuaja. Megjithatë për shumicën e njerëzve që jetojnë në apartamente apo në zona ku kushtet atmosferike s’ […]

Kamomili, si ta përdorni për stomakun, imunitetin, lëkurën


Çaji, sidomos ai i kamomilit, është pjesë e momenteve ideale të qetësisë shpirtërore dhe fizike. Ndryshe nga çaji jeshil ose ai i zi, kamomili vjen nga një lule e bukur, e cila ka aftësinë qetësuese dhe nxitëse të gjumit. Lulja përmban flavonoidë që janë pjesërisht përgjegjës për nxitjen e gjumit. Çaji bimor me aromë frutash […]

Trëndafili i Krishtlindjeve – Si ta Mbillni në Shtëpitë Tuaja


Mund të mos e keni dëgjuar më parë, por trëndafili i Krishtlindjeve është shumë i njohur në të gjithë botën. Me emrin botanik “Helleborus niger”, kjo lule ka disa karakteristika të veçanta që e bëjnë një domosdoshmëri për kopshtin apo shtëpinë tuaj. Është ndër të paktat lule që çelin në muajt më të ftohtë e […]

Finoku Shqiptar – Perimja e Ëmbël dhe e Panjohur e Vendit


Siç tashmë edhe dihet, Shqipëria hyn tek ato vende që janë të bekuara për nga klima e mirë që i karakterizon. Kjo përkthehet në toka pjellore dhe më shumë bimësi. Pra, një mrekulli e natyrës e cila në vendin tonë mund të shfrytëzohet nga çdokush. Gjenden rreth 300 lloje bimësh aromatike dhe medicinale, shumica e […]

Mjalti i Maresë – Produkti Me Shijen e Veçantë Nga Shqipëria


Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet më shumë vështirësi. Mjalti me veti të veçanta mjekësore vjen nga vetëm katër vende të botës siç janë; jugu i Portugalisë, Sardenja, Shqipëria dhe Greqia. Shija e tij është një përzierje e pazakontë e të […]

Bimët që Mbushin Shtëpinë me Humor të Mirë – Zbulojini me anë të Fotove


Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, bimët përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ambient dhe përcjellin ndjesinë e mirëqenies çdo ditë. Për fat të mirë, ju mund ta zbrapsni energjinë negative […]

Singapor, dritë jeshile përdorimit të mishit të kultivuar në laborator


Vitet e fundit, bota është përballur me një risi: mishin e prodhuar artificialisht. ndërsa shqetësimet mbi pasojat mjedisore dhe etike të prodhimit të mishit vazhdojnë të rriten, shkencëtarët e ushqimit janë përpjekur të zhvillojnë mundësi më të qëndrueshme për të plotësuar nevojat për mish. Së fundmi, Agjencia e Ushqimit e Singaporit miratoi që “kultura e […]

Ramiz Lladrovci pret në shtëpi Ukë Rugovën, e mirëpret dhe diskutojnë për historinë e re


Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka pritur sot në shtëpi, birin e ish Presidentit Ibrahim Rugova, Ukë Rugovën, të cilin e ka mirëpritur dhe shprehur mirëseardhje, duke ia dhuruar edhe librin kushtuar Fehmi e Xhevë Lladrovcit. Lladrovci ka shkruar se “përgjithmonë falënderues për kontribuesit e lirisë tonë, krenar me të kaluarën për të […]

Ese per Shkollën – Ese të ndryshme


Ese për Shkollën Shkolla ime, vendi të cilin çdo ditë e vizitoj, dhe vendi i cili çdo gjë mua më mëson. Ajo është vendi më i mirë për mua, aroma që lëshon shkolla ështe ushqim i trurit tim, oborri i saj është si parajsa, muret e saj janë si shtëpia ime, shokët dhe shoqet janë […]

Aftësi të kufizuara kam unë, ke ti dhe secili


Shkruan: Altina Marmullaku “Hap sytë, shoh vetëm bardh. Prit, ndoshta ka përfunduar. Ndoshta në të vërtet kam ikur. Kthej kokën. Jam e rrethuar nga orenditë e dhomës. Më ikën buzëqeshja. Rri këtu, e shtrirë, duke pritur dikë që të vijë e të më bartë nga shtrati”. Kështu i fillojnë ditët e tyre, me shpresën që […]

Pesë Perdorimet Alternative të Majasë së Bukës


Kur themi maja buke me siguri ju vijnë në mendje përgatitjet e buta të brumit të bukës apo picës. Kjo jo pa qëllim, pasi majaja e bukës është më se e domosdoshme në mënyrë që këto gatime brumi të dalin sa më të mira. Megjithatë pak larg kuzhinës, majanë e bukës mund ta përdorni edhe […]

Blerim Latifi ironizon me fotografin e Kurtit dhe Bulliqit


Profesori Universitar, Blerim Latifi ka ironozuar me fotografin e kryetarit të LVV-së Albin Kurti dhe atij të Podujevës Shpejtim Bulliqi, shkruan Gazeta Blic. Latifi përmes një postimi në Facebook, ka thurur vargje ironike për këta të fundit.   Ja postimi i plotë: O malet e Çakorrit dhe ju o lisat e gjatë!Fushat e gjëra me […]

Çfarë i pret pacientët e shëruar nga Covid-19?


Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim. Por rikthimi më në fund në shtëpi, s’ përfaqëson për të gjithë rifillimin e një jete që është “fushë me lule”. Shpesh duhen muaj të tërë për një shërim të plotë fizik, dhe […]

Haradinaj: Pa heronjtë dhe dëshmorët, festat dhe liria s’ do të kishin kuptim


Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj me bashkëpunëtorë nga Aleanca dhe ministra të Qeverisë së Kosovës, në festën e Flamurit Kombëtar kanë zbuluar sot në Isniq e Carrabreg lapidarët e të rënëve për liri. Haradinaj ka thënë se shumë heronj anekënd Dukagjinit e Kosovës e kanë nderuar Shqipërinë me beteja deri […]

Ushqimet që ua përmirsojë kujtesën – Gazeta Tribuna


Si të përmirësoni kujtesën me ushqime – Lista që ju duhet Shumë njerëz ankohen se kanë një memorie të dobët dhe për këtë ekzistojnë arsye të ndryshme. Por kjo s’ do të thotë që t’ia lëmë fajin moshës, shkruan “AgroWeb”. Të mendosh se s’ mund të bësh asgjë për të përmirësuar situatën, është e gabuar. […]

Si të Përmirësoni Kujtesën me Ushqime – Lista që Ju duhet


Shumë njerëz ankohen se kanë një memorie të dobët dhe për këtë ekzistojnë arsye të ndryshme. Por kjo s’ do të thotë që t’ia lëmë fajin moshës. Të mendosh se s’ mund të bësh asgjë për të përmirësuar situatën, është e gabuar. Neuro-transitorët (qelizat e trurit) janë përgjegjësit për tejçimin e informacioneve në të tërë […]

I dashuri 4 vite më i vogël e surprizon, Dua Lipa: Vajza më me fat në botë


Thuhet se lidhjet në distancë janë të vështira. Por kjo s’ ndodh për Rita Orën dhe Anwar Hadid, të cilët pasi kaluan karantinën bashkë, tani u është dashur që të qëndrojnë në vende të ndryshme. Për shkak të angazhimeve profesionale, këngëtares së famshme iu desh që të largohej nga Kalifornia dhe të zhvendosej në Mbretërinë […]

Përdorimet Interesante Të Llumit Të Kafes Në Shtëpi Dhe Kopësht


Kafja është pija më e konsumuar në botë sipas statistikave më të fundit. Njerëzit zakonisht llumin e saj e hedhin, por pasi të keni lexuar këtë artikull nga AgroWeb.org, mund ta mendoni dhe njëherë. Llumi i kafesë ka shumë përdorime praktike si në shtëpi dhe në kopsht, madje mund t’iu ndihmoj dhe për shëndetin e […]

Deputeti i AAK-së me kritika të mëdha për Agim Veliun dhe Armend Zemajn, rreth dënimit të qytetarëve për masat anti-covid


Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Gazmend Syla, s’ po pajtohen me faktin që po dënohen qytetarët për mosrespektim të masave anti-covid, shkruan Gazeta Blic. Syla thotë se para se të dënohen qytetarët është dashur të aplikohen vërejtje ndaj tyre, teksa ka kërkuar që të ndryshohen masat. Sipas Sylës, Po qe se vazhdon kështu, […]

Test personaliteti/ Cili nga këta fëmijë është vajzë? Përgjigjja juaj zbulon diçka të rëndësishme për veten tuaj


Shumica e testeve të personalitetit bazohen në imazhe dhe pyetje, të cilave kërkohet t’i përgjigjet secili nga ju që zgjedh të lexojë këtë artikull ose të marrë pjesë në test. Bazuar në përgjigjen tuaj, ne do të zbulojmë diçka të rëndësishme për personalitetin tuaj. Në foton e këtij testi shfaqen tre fëmijë, por cili nga […]

“Dardanët” dekorojnë stadiumin “Fadil Vokrri” në mbështetje të grave të dhunuara gjatë luftës


Grupi i tifozëve të Kosovës, Dardanët, ka mbështetur fushatën sensiblizuese kushtuar të mbijetuarave të dhunës seksuale gjatë luftës. Stadiumi “Fadil Vokrri” u mbush me dekorime në secilën karrige të stadiumit. Në secilën nga karriget shihet një lule, e cila simbolizon respekt dhe dashuri për të dhunuarat. “Ne jemi zëri juaj dhe ju jeni forca jonë”, […]

Sonte ”Fadil Vokrri” do ta ketë një pamje speciale, mësoni arsyen


Kosova sonte luan përballë Moldavisë në kuadër të xhiros së fundit të Ligës së Kombeve. Përkundër faktit se tifozët do të mungojnë, pamja e stadiumit pritet të jetë speciale, përcjell GazetaBlic. Kjo pasi “Dardanët” me anë të një njoftimi në rrjetet shoqërore kanë konfirmuar se ulëset do të kenë lule, në kuadër të fushatën senzibilizuese […]

‘Sqaro kush je ti dhe pse të kërkojnë ty?’, Rama-Bashës: Akuzat t’i bëjnë dëshmitarë të masakrave në Kosovë


Kryeministri Edi Rama me anë të një reagimi në rrjetet shoqërore ka hedhur akuza ndaj kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Në një status në rrjetin social “Twitter”, Rama i kërkoi Bashës që të flasë për akuzat që s’ i bëhen prej tij, po nga dëshmitarët e masakrave. Më tej, Rama i kërkoi Bashës që […]

Ramiz Lladrovci pret në shtëpi Ramush Haradinajn dhe Bekim Jasharin


Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka pritur në komunë, ish kryeministrin Ramush Haradinajn, me ç’rast, pranoi edhe medaljen “Me besim në Zot, Atdhe e Shtet”, me motivim për kontributin dhe meritat e jashtëzakonshme në avancimin e çështjes kombëtare. Haradinaj, pas vizitës në komunë, ka vënë kurora me lule te varret e prindërve të […]

Kundër Gripit – Produktet Dhe Bimët Mjekësore Që duhet Të Përdorni


Erëzat dhe bimët mjekësore janë ndër aleatët më të mirë të organizmit në stinën e gripit. Ato forcojnë sistemin imunitar dhe e ndihmojnë atë të mbrojë organizmin në mënyrë më efikase ndaj viruseve. Për më tepër, ato ndihmojnë në shërimin e trupit nga infeksionet shumë herë më shpejt. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të […]

Morena Taraku i jep fund lidhjes me të dashurin misterioz: Shpresoj të gjesh atë çfarë kërkon (FOTO)


Këngëtarja Morena Taraku duket se i ka dhënë fund lidhjes me të dashurin që kurrë s’ i zbuloi identitetin, por që herë pas here tregonte se ishte romantik. me anë të postimeve në rrjetet shoqërore tregonte surprizat që ai i dërgonte në shtëpi, sidomos buqetat me lule. Por tani Morena ka lënë të kuptohet se […]

Trump synon të bllokojë çertifikimin e rezultatit në Pensilvani


Zyrtarët e fushatës së Presidentit Donald Trump nisën një përpjekje të re ligjore këtë javë që synon të pengojë çertifikimin e rezultatit të zgjedhjeve në shtetin e Pensilvanisë, ndërsa presidenti vazhdon të refuzojë fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Në Ditën e Veteranëve, Presidenti Donald Trump vuri një kurorë me lule në varrin e […]

Irisi – Lulja Mahnitëse që Ilirët i Dhuruan Botës


Të gjithë e njohin si Irisi i Ilirisë – Iris Illyrica, një lule e familjes botanike Iridaceae me vendlindje në tokat historike të Ilirisë së lashtë. Irisi Ilir është një nga dëshmitë më të bukura të kësaj zone të famshme ballkanase që mbulon Shqipërinë, Kroacinë, Kosovën, Bosnjën, Malin e Zi, Maqedoninë dhe disa zona të […]

Mënyrat e Shpejta Si të Përdorni Mjaltin për Flokë dhe Lëkurë të Butë


Një nga thesaret e natyrës është padyshim nektari që mbledhin bletët. Një blete i duhet të vizitojë rreth 2 milion lule për të prodhuar vetëm 450 gr mjaltë. Konsiderohet si ëmbëlsuesi më i mirë dhe më i shijshëm, ndaj përdoret gjerësisht në gatime. Përtej shijes së mirë, mjalti është një burim vlerash, vitaminash dhe antioksidantësh. […]

Pas një dite të lodhshme në punë, vetëm një person e çlodh Luanën


Moderatorja Luana Vjollca është njëra ndër prezantueset më të pëlqyera dhe më të përfolura në vend, kjo për shkak punës së saj, emisioneve argëtuese që prezantuesja bënë e shumëçka tjetër. Ajo vazhdimisht ka treguar se një pjesë të madhe të ditës ajo e kalon në zyrë duke punuar, dhe poashtu ka treguar se ka ditë […]

Fotot/ Fustani i Jill Biden dedikim i veçantë për Jackie Kennedy e Hillary Clinton


Në fjalimin e fitores të Joe Biden, bashkëshortja e tij Jill shkëlqeu me fustanin e saj me lule. Fustani i saj u konsiderua nëpër media si një nderim për Jackie Kennedy dhe Hillary Clinton. Teksa qëndronte pranë fituesit të garës presidenciale në SHBA, bashkëshortit Joe Biden, Jill u shfaq e veshur me […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


“s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej tij…Krejt […]

Ambasada e Shqipërisë në Vjenë, deklaratë solidariteti


Me iniciativë dhe organizim të Këshillit Koordinues të Shoqatave Shqiptare në Austri, Ambasadori Roland Bimo mori pjesë në homazhet ku u vendosën kurora me lule e u ndezen qirinj në nderim të kujtimit të viktimave të aktit burracak e të pakuptimtë të terrorit në Vjenë. Njëkohësisht me solidaritetin dhe ndarjen e dhembjes me familjarët dhe […]

Shqiptarët bën homazhe për viktimat e 2 nëntorit në Vjenë


Qirinj dhe lule u ndezën edhe për të riun shqiptar nga Velesha e Strugës. E Enjte, 5 Nëntor 2020 – 21:40 Arben Gjinaj Me lule dhe qirinj në duar, një grup shqiptarësh prej afro 50 vetash kanë zhvilluar homazhe tek vendet ku gjetën vdekjen katër persona të pafajshëm nga sulmi terrorist i ndodhur në mbrëmjen […]

Çfarë të bëni pas një debati? Të gjitha këshillat për të bërë paqe me partnerin tuaj


Një debat, i madh apo i vogël, s’ është kurrë argëtues. Ndoshta fillon me një mosmarrëveshje të lehtë dhe përfundon duke përplasur derën dhe duke ikur. Çfarë të bëni për të bërë paqe me partnerin tuaj pas një sherri? Bërja e paqes pas një debati, ndonjëherë, duket se është e ndërlikuar. Pasi keni vërtetuar se […]

Kopështi me Lulet më të Veçanta në Botë i Fermerit nga Fushë Kruja


Tregtari nga Fushë Kruja, Dritan Gazheli është i dashuruar pas luleve. Pasioni për lulet i ka dhënë guximin atij të nxjërr lulet më të vëcanta në botë. ” Janë bimë të nxjerra nga farat që dalin nga pjellnimi i një luleje nënë që shpërben për të vendos polenin dhe të një lulejë babë. Ka cilësitë […]

“SAE”, Kultura shqiptare, në prag të nëntorit, me iniciativa promovuese


Vlerat kulturore janë krijuar dhe vazhdojnë të krijohen gjatë tërë procesit të zhvillimit të shoqërisë njerëzore. Krijimin e vlerave kulturore shqiptare e kanë mundësuar shumë faktorë që sot ne duhet t’i gëzojmë dhe t’i festojmë në mënyrën më të mirë. Normat kulturore luajnë rol të rëndësishëm për funksionimin e shoqërisë, andaj me rastin e festave […]