Mjeku kardiolog nga VV-ja që po synon kandidaturën për kryetar të Vushtrrisë!


Partitë politike kanë nisur garën e brendshme për kandidaturat për zgjedhje lokale që pritet të mbahen në tetor të këtij viti. Garë interesante pritet të jetë edhe në qendrën e Lëvizjes “Vetëvendosje” në Vushtrri. Indeksonline mëson se njëri prej themeluesve të VV-së në këtë komunë, Artan Krasniqi, pritet t’i futet garës në zgjedhje lokale. Krasniqi, […]

Partia e Albin Kurtit ngre padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, bashkë me avokatin e aktivistin Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet për hidrocentralet që po dëmtojnë Lumbardhin e Deçanit. Sipas […]

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje ngrenë padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, kanë dorëzuar sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë — dy institucionet përgjegjëse për hidrocentralet që po shkatërrojnë Lumbardhin e […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Deputetja Kusari Lila dhe deputeti Hamza, përplasen për pakon e rimëkëmbjes


[ad_1] Mimoza Kusari Lila deputete e LVV-së tha se amendamenti për tërheqjen e mjeteve të trustit është amendament me të cilin LDK-ja ka deklaruar se shkel Kushtetutën dhe është antikushtetuese. “Amendamenti që ka të bëjë me përkrahjen e bizneseve për shpenzime operative në vlerë 200 milionë euro. Kjo vlerë s’ është projektuar në projektbuxhetin që […]

Liburn Aliu LDK-së dhe PDK-së: Bashkë të gjithëve kemi me i’u mundë


[ad_1] UD i Shefit të grupit Parlamentar të LVV-së, Liburn Aliu, ka hedhur kritika në drejtim të LDK-së dhe PDK-së, raporton Gazeta Blic. Aliu ka theksuar se të njëjtit që nga fillimi kanë qenë bashkë, por edhe ashtu do t’i mundin. “Sot kemi ardh në situatën ku përditë qytetari jeton ma keq se dita paraprake. […]

“Vetëvendosje është shndërruar në organizatë për lustrimin e kriminelëve”


[ad_1] Driton Selmanaj nga LDK vlerëson se Lëvizja Vetëvendosje përdorë standarde të dyfishta sa i përket individëve të ndryshëm të cilët janë pjesë e politikës. Sipas tij një person është i mirë për Vetëvendosjen vetëm kur është pjesë e tyre. “Cilido nga njerëzit e LDK-së si të del diku tjetër bëhet i ndryshëm. s’ bëhet […]

Zëdhënësi i VV-së: Presidenti s’ është pronë e askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjitha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre. me anë të një postimi në Facebook, Kryeziu ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje insiston që presidenti s’ i takon […]

Kryeziu: Presidenti s’ i takon askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjtiha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre, ndërsa shtoi se zgjidhja e vetme për çështjen e presidentit janë zgjedhjet. me anë të një postimi në Facebook, […]

Përpjekja për ‘marrëveshje’ për presidentin ka synim zgjatjen e mandatit për qeverinë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ pritet të marrë pjesë në takimin e javës së ardhshme të  paralajmëruar nga kreu i LDK-së për çështjen e presidentit. Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu në një prononcim për KALLXO.com ka thënë që një përpjekje e tillë është vetëm për t’ia vazhduar mandatin qeverisë Hoti. “Pozita e presidentit s’ është […]

Kë po e presin në Kuvend, Nagavci dhe Bajqinovci?


[ad_1] Deputeti i VV-së, Mefail Bajqinovci ka publikuar një fotografi para hyrjes së Kuvendit të Kosovës, shkruan GazetaBlic. “Bashkë me nënkryetaren e kuvendit znj.Arbërie Nagavci në pritje të deputetëve dhe…”, ka shkruar ai në Facebook. Ndonëse s’ ka specifikuar, LVV-ja ka paralajmëruar veprime kundër hyrjes në sallën e Kuvendit të zv/kryeministrit, Driton Selmanaj. Pikërisht cështja […]

AAK vazhdon të këmbëngul: Ramush Haradinaj – President i vendit


[ad_1] Rasim Selmanaj nga AAK thotë se s’ ka përgjigjie tani për tani se a do merr pjesë partia e tij në tryezën për presidentin. Por se kjo parti është e gatshme të marrë pjesë në konsulta, jo vetëm për këtë temë. “Në pyetjen konkrete s’ kam ndonjë përgjigjie meqenëqë s’ e kam taku kryetarin […]

Votat me postë për Podujevën, Vetëvendosje bindshëm para LDK-së


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës ka marrë shumicën dërmuese të votave me postë për zgjedhjet e 29 nëntorit në Podujevë. Sipas rezultateve përfundimtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me postë votuan 221 votues. 199 prej tyre shkuan për, tashmë, kryetarin e ri të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga […]

Deputeti i VV-së: Nga po i vjen gjithë ai mllef e urrejtje Isa Mustafës për Vjosa Osmanin?


[ad_1] Deputeti i LVV-së, Sali Zyba, ka reaguar pas intervistës së ditës së djeshme të Isa Mustafës, ku ky i fundit ka hedhur kritika në drejtim të UD. së Presidentes Vjosa Osmani. Zyba pyet se nga vjen gjithë ky mllef i Isa Mustafës për Vjosa Osmanin dhe Shqipërinë. “Nga cila bazë inspirimi (ideologjik dhe të […]

Me kusht që partitë pranojnë, javën e ardhshme mbahet takimi për postin e presidentit


[ad_1] Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, është shprehur i gatshëm që t’u bëjë ftesë subjekteve politike për të diskutuar për postin e presidentit. Mustafa në TV Klan Kosova deklaroi se takimi për çështjen e presidentit mund të ndodhë javën e ardhshme, Me kusht që, sipas tij, partitë politike shprehin gatishmërinë për […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


[ad_1] Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë […]

Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave


[ad_1] Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë po raporton Gezime Pllana, drejtoreshë e Barnatores Qendrore në SHSKUK-së. Pllana para anëtarëve të komisionit, tha se kanë filluar përgatitjet pas muajit shkurt për furnizim me material, dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së. “Kërkesa ka qenë shumë e madhe edhe sot […]

Përfundon seanca e Gjykatës Kushtetuese për votën e Etem Arifit, vendimi “në ditët në vijim”


[ad_1] Pas më shumë se katër orëve, ka përfunduar seanca dëgjimore e Gjykatës Kushtetuese për votën diskutabile të deputetit Etem Arifi ndaj qeverisë Hoti në Kuvendin e Kosovës. Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese kanë dëgjuar argumentet e palëve të përfshira në këtë çështje. Më 3 qershor, vota për qeverinë e Kosovës nga Etem Arifi po kontestohet […]

Mbrojtja e VV-së: Deputeti Arifi është jashtë mandatit kushtetues, ka dënim të formës së prerë!


[ad_1] Gjykata Kushtetuese po mban live seancën dëgjimore në lidhje me kushtetueshmërinë e deputetit Etem Arifi, raporton Gazeta Blic. Avokati i LVV-së, Blerim Sallaku, ka theksuar se deputeti Etem Arifi është jashtë mandatit kushtetues. “Neni 29 e ndalon për të qenë deputet, e ndalon që zoti Arifi të jetë deputet Vetëm po të është dënu […]

Deputeti i VV-së, Zemajt: Të lejohet lëvizja e lirë, le të shijojnë fëmijët zbukurimin e shesheve


[ad_1] Deputeti nga radhët e LVV-së, Dimal Basha ka kërkuar nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, që të lejohet lëvizja e lirë dhe fëmijët të mund të shijojnë zbukurimin e shesheve për festat e fundvitit. Basha, në llogarinë e tij në “Facebook”, theksoi se është jashtë çdo logjike vendimi që qytetarët të mbyllen e mos […]

Janë ndarë 20 milionë euro për mbrojtjen e të akuzuarve potencialë në Speciale


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se kanë ndarë shtatë milionë për mbrojtje të të akuzuarve potencialë në Gjykatën Speciale dhe 13 milionë rezervë. Selimi përballë Kreshnik Gashit tha se ai ka nënshkruar tri udhëzime administrative për ndihmë për akuzuarit potencialë në Speciale. “Nga këto 20 milionë do të ndahen fonde për mbrojtjen […]

s’ janë konsultuar paraprakisht me mua për shfuqizimin e Task-Forcës anti-korrupsion


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se askush s’ është konsultuar me të paraprakisht për shfuqizimin e Task-Forcës anti-korrupsion. “Edhe pse Ministria e Drejtësisë s’ ka pasur rol aktiv, ka qenë obligim i imi që ta ngris zërin kundër shfuqizimeve të tilla të bëra pa analizë”, tha Selimi në intervistë për KALLXO.com. Selimi […]

Liburn Aliu tregon Po qe se Vetëvendosje i ka bërë ofertë Vjosa Osmanit


[ad_1] Deputeti i LVV-së në Kuvend të Kosovës, Liburn Aliu, ka sqaruar se partia e tij e respekton u.d-në e presidentit, Vjosa Osmanin, për shkak të numrit të votave. Megjithatë, ai e ka mohuar idenë se VV-ja mund t’i ketë bërë ofertë Osmanit. “Lëvizja Vetëvendosje gjithmonë e ka pasur derën hapur për çdokënd. Për më […]

Vazhdon ironia me foton e Kurtit, deputetja e PDK-së: A mos është Molla e Kuqe kjo?!


[ad_1] Deputetja nga PDK-ja në Kuvendin e Kosovës, Blerta Deliu- Kodra, e ka shfrytëzuar fotografinë e kreut të LVV’së dhe fituesit të zgjedhjeve në Podujevë nga partia e tij, Shpejtim Bulliqit. Deliu- Kodra, me anë të ‘Facebook’-ut të saj, ka pyetur fotografinë “a ke molla e kuqe kjo, apo?!”. Në rrjete shoqërore ka qarkulluar një […]

Blerim Latifi ironizon me fotografin e Kurtit dhe Bulliqit


[ad_1] Profesori Universitar, Blerim Latifi ka ironozuar me fotografin e kryetarit të LVV-së Albin Kurti dhe atij të Podujevës Shpejtim Bulliqi, shkruan Gazeta Blic. Latifi përmes një postimi në Facebook, ka thurur vargje ironike për këta të fundit.   Ja postimi i plotë: O malet e Çakorrit dhe ju o lisat e gjatë!Fushat e gjëra […]

Gani Geci: Vjosa Osmani iu gëzua fitores së VV-së në Podujevë më shumë sesa vetë ata


[ad_1] Ish deputeti i LDK-së dhe anëtari i këtij subjekti politik, Gani Geci, vlerëson se ka pasë anëtarë të kësaj partie që i janë gëzuar disfatës në zgjedhjet për Kryetar të Komunës së Podujevës. Në mesin e këtyre personave, ka thënë se është edhe Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani. “Fenomeni Vjosa ka ndikuar […]

Avdullah Hoti deklarohet për humbjen e LDK-së në Podujevë


[ad_1] I pyetur Nëse humbjen në Podujevë e sheh si ndëshkim ndaj tyre për shkak të prishjes së koalicionit mes LDK-së dhe LVV-së në nivel qendror, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se mediat mund të kenë interpretime të ndryshme. “Është një rezultat të cilin të gjithë e kemi pranuar mbasi kanë folur qytetarët e […]

Glauk Konjufca infektohet me COVID-19


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka njoftuar se është infektuar me COVID-19. “Desha ta ndaj me ju faktin që jam diagnostifikuar me virusin COVID-19.  Kjo është një pandemi ndryshe nga të tjerat deri tash. Për ta mposhtur atë duhet bashkëpunim i secilit në koordinim me institucionet publike. Edhe një herë falënderimi shkon për […]

Grumbullimi i njerëzve para selisë së Vetëvendosjes, potencial për shpërndarje të coronavirusit


[ad_1] Mbrëmë, pasi u mbyllën qendrat e votimit në gjithë territorin e komunës së Podujevës, qytetarë të shumtë u mblodhën para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Podujevë. Shumë nga ta s’ respektuan masat për mbajtjen e maskës ndërsa s’ u mbajt as distanca mes njëri-tjetrit. Kreshnik Gashi nga KALLXO.com ka thënë se partia për të […]

Latifi: Podujeva ishte garë për jetë a vdekje mes Kurtit e Veliut


[ad_1] Profesori universitar, Blerim Latifi ka thënë se Podujeva ishte një garë tepër e rëndësishme për LDK-në dhe LVV-në. “Podujeva ka qenë garë për jetë a vdekje mes VV-së dhe LDK-së”, ka thënë ai. “Në njërën anë ka qenë Albin Kurti që shkonte në çdo vend në Podujevë dhe pas tij qëndronte Shpejtim Bulliqi. Në […]

Malishevë, Komuna u siguron tablete dhe internet nxënësve të familjeve me asistencë sociale


[ad_1] Kuvendi Komunal i Malishevës ka marrë sot vendim që nxënësve të familjeve me asistencë sociale dhe të familjeve me nëna vetushqyese t’u sigurojë tabletë (për të ndjekur mësimin online) si dhe t’ua paguajë internetin deri në përfundim të vitit shkollor. Kështu ka bërë të ditur asamblisti i LVV-së, Alban Krasniqi, me anë të një […]

Kusari-Lila: Kjo është forma e vetme që Ramush Haradinaj të bëhet President


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, po vlerëson se kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, kandidaturën për president po e bënë si një “kart” në momentin kur dëshiron të marr më tepër pushtet, shkruan Gazetablic. Ajo në një intervistë për GazetaBlic, ka theksuar se Haradinaj s’ është […]

Rezultati i Podujevës i pakënaqshëm, duhet bërë analiza për t`i parë problemet


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, shefi i grupit parlamentar të kësaj partie ka thënë që në këtë mbledhje kanë diskutuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Temë e diskutimit ishte çështja e ligjit për rimëkëmbje ekonomike, po shpresojmë që brenda javës ky ligj do të kaloj”, tha Gashi. I pyetur Me kusht që është diskutuar […]

Jemi vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, tha se Kosova është vendi me menaxhimin më skandaloz të pandemisë. Uka, në seancën e sotme të Kuvendit, tha se kjo qeveri ka dhënë shumë premtime saqë asnjërën s’ ka arrit ta realizoj. “Ne s’ po flasim për keqmenaxhim por po flasim për mungesë totale të menaxhimit me […]

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvend për fitoren në Podujevë, ironizon me Arban Abrashin


[ad_1] Deputeti i LVV-së dhe kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, në Kuvendin e Kosovës tha se dita e djeshme është ditë e ndryshimit. “Dje ishte ditë zgjedhore në Llap, andaj më lejoni që nga këtu të përgëzoj gjithë qytetarët e Llapit dhe Gollakut për një fitore mahnitëse dhe për sjelljen e ndryshimit pas […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


[ad_1] Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi […]

Pacolli pas fitorës në Podujevë: Shumë shpejtë edhe në Qeveri


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli me anë të një postimi në Facebook ka paralajmëruar se LVV-ja pas fitores në Podujevë, shumë shpejt do të jetë edhe në Qeveri, shkruan Gazeta Blic. Ajo ka theksuar se pas Qeverisë do të vazhdojnë me Prishtinën, Pejën Gjakovën, Ferizajin Ja postimi i plotë i Pacollit: “Shumë shpejtë […]

Abazi:Urime fitoren Shpejtim Bulliqi, Besianë, Kosovë, Urime Lëvizja Vetëvendosje


[ad_1] Ish zëvendëskryeministri nga radhët e LVV-së, Haki Abazi ka uruar kandidatin e kësaj partie Shpejtim Bulliqi për fitoren. Ai në një status në Facebook ka uruar Bulliqin për fitoren. Ja postimi i plotë: Urime fitoren Shpejtim Bulliqi, Besianë, Kosovë, Urime Lëvizja Vetëvendosje! [ad_2]

Qytetarët na thanë ‘T’kryme e ki’


[ad_1] Pas fitores së Shpejtim Bulliqit në Podujevë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se populli është përcaktuar për LVV-në. I pari i LVV-së, theksoi se në takimet që i kishin në Podujevë, qytetarët u thonin “T’kryme e ki”. “Kjo s’ është zgjedhje, s’ është vetëm zgjedhje por është referendum. Edhe në të ardhmen […]

Petrit Zogaj: Sa më shpejtë që LVV-ja të marrë pushtetin aq më mirë për partite qe kane qeverise per 20 vjet


[ad_1] Petrit Zogaj nga Lëvizja Fol, ka thënë se shpartallimi i LDK-se dhe politikaneve te tipit Agim Veliu, s’ka se si te perfundonte ndryshe. Derisa shton se sa më shpejtë që LVV-ja të marrë pushtetin aq me mire per partite qe kane qeverise per 20 vjet. Ja postimi i plotë: Ky shpartallim i LDK-se dhe […]

Deri kur mund të shmangen zgjedhjet nacionale?


[ad_1] Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, me anë të një shkrimi në facebook, ka treguar disa ‘argumente’ për votuesit e Nexhmi Rudarit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kandidat për kryetar në komunën e Podujevës. Sipas Bislimit votuesit e Rudarit gjatë fushatës zgjedhore në Podujevë argumentonin se LVV ka performancë të mirë në […]

Arbërie Nagavci me porosi për LDK-në dhe Agim Veliun


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook ka thënë se në garën për të parin e Podujevës, fitues do të jetë kandidati i LVV-së Shpejtim Bulliqi. Ajo ka shtuar se në atë komunë s’ka bastione por ka Vetëvendosje, shkruan GazetaBlic. ndërkohë, thekson se qytetarët vlerësojnë dhe […]

Atmosfera e LVV në Mitrovicën e Veriut


[ad_1] Dhjetra qytetarë në Mitrovicën e Veriut janë mbledhur tek selia e Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë të Veriut duke brohoritur UCK, Shqipëri Etnike. KALLXO.com sot ka qëndruar që nga orët e hershme të mëngjesit në këto dy qytete për të parë për së afërmi zgjedhjet si dhe atmosferën pas orës 19:00, kur edhe u mbyllën […]

Dyshime se në një vendvotim në Mitrovicën Veriore një person votoi katër herë


[ad_1] Në njërën nga vendvotimet në Mitrovicën e Veriut, më saktësisht në shkollën “Sveti Sava” po dyshohet se një grua ka votuar tri herë, ndërsa ka lëvizur në një vendvotim tjetër për te votuar sërish. ngjarja ka ndodhur në vendvotimin me numër 3805B/08R. Anëtarët e komisionit, Ritvan Retkaliu – LVV dhe Mentor Boja-PDK, të cilët […]

Tensione në konferencën e KQZ-së


[ad_1] Një situatë tensionuese ka qenë sot në konferencën për media të KQZ-së, në të cilën u tregua për mbarëvajtjen në zgjedhje në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Në fund të konferencës, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, pyeti gazetarët nëse kanë ndonjë pyetje, por fjalën deshi ta marrë anëtari i KQZ-së nga radhët e […]

Posterët e kandidatëve për kryetar të Podujevës, në afërsi të shkollave


[ad_1] Posterët e dy kandidatëve të kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga LVV-ja dhe Nexhmi Rudarit nga LDK-ja, janë vendosur në afërsi të shkollave. Ligji për Zgjedhjet e ndalon vendosjen e posterëve të kandidatëve dhe partive në afërsi të qendrave të votimit. Ekipet e KALLXO.com kanë parë se posteri i kandidatit Nexhmi Rudari […]

PZAP mohon se ka pranuar ankesë nga Vetëvendosje për Rakiqin


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Mitrovicën e Veriut, Erden Atiq, ka bërë të ditur se LVV-ja ka dorëzuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ankesën për shkelje të heshtjes zgjedhore nga zëvendëskryeministri Goran Rakiq. Kjo gjë është mohuar nga PZAP. Kryesuesi i sekretariati të PZAP-së, Mul Desku, për klankosova.tv tha se s’ […]

Vjet kandidatë për deputetë e sot për të parin e Llapit, ja cili nga tre kandidatët mori vota më shumë në këtë komunë


[ad_1] Janë duke u mbajtur Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për kryetar të komunës në Komunën e Podujevës, ku në këtë garë janë Naim Fetahu i PDK-së, Nexhmi Rudari i LDK-së dhe Shpejtim Bulliqi i LVV-së. Por kjo s’ është hera e parë që garojnë këta kandidatë. Ata kishin garuar për pozitën e deputetit në zgjedhjet e […]

Skandal – Asamblistët e Prizrenit organizojnë ndejë në kohë pandemie


[ad_1] Asamblistët e Komunës së Prizrenit nga radhët e disa partive politike, kanë organizuar ndjejë mbrëmjen e 28 Nëntorit. Edhe pse në në kohë pandemie s’ lejohet grumbullimet e më shumë se pesë personave, kjo gjë si ka ndaluar këshilltarët komunal prizrenas që të festojnë, pa respektuar masat kundër COVID-19. KALLXO.com mëson se ndeja është […]

VV pretendon se vetura të MPB-së po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në Podujevë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë pretendon se vetura të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB), që udhëhiqet nga Agim Veliu, ish kryetar i Podujevës, po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në këtë komunë. Sipas Vetëvendosjes, në shkolla të ndryshme të Podujevës deri më tani janë parë 16 vetura të MPB-së, të cilat sipas Vetëvendosjes, […]

E dhash votën për të ardhmen e komunës sonë


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka hedhur votën e tij në zgjedhjet për të parin e kësaj komune. Në një adresim para mediave, Bulliqi ka thënë se e ka dhënë votën për të ardhmen e komunës së tij. “E dhash votën për të ardhmen e komunës sonë […]

Reagon Vetëvendosje, pasi vëzhguesi i LDK-së mbajti maskë me numër të Nexhmi Rudarit


[ad_1] Një vëzhgues i Lidhjes Demokratike të Kosovës në shkollën “Sami Frashëri” në Podujevë, është parë duke mbajtur maskën me numër të kandidatit për kryetar të kësaj komune, Nexhmi Rudari. Një veprim të tillë e kanë kritikuar subjektet tjera politike në vend. Pas reagimit të PDK-së, ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje në Podujevë. LVV thotë […]

Nisin problemet e para në zgjedhjet në Podujevë: VV akuzon se i është ndaluar vëzhguesi i tyre


[ad_1] Lëvizja Vetëvendose, dega në Podujevë, ka akuzuar menaxherin e qendrës së votimit në fshatin Metehi, se ka ndaluar, siç thuhet në reagim, pa ndonjë arsye vëzhguesin  e tyre, raporton GazetaBlic. Me këtë rast, VV ka ftuar organet kompetente që ta trajtojnë këtë. “Menaxheri i Qendrës së Votimit në Metehi (1830e), e ndalon vëzhguesin e […]

Gani Geci: Jemi në LDK se Rugova ka qenë i shkollum, se për si Ramushi jemi edhe vetë


[ad_1] Ish-anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Gani Geci, ka rrëfyer për kohën kur kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i kishte bërë ofertë të anëtarësohej në partinë e tij. Geci, i ftuar në emisionin ‘Personale’, ka thënë se arsyeja përse iu kishte bashkëngjitur LDK’së ishte figura e ish-presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova. “Ka qenë në […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

LVV me ftesë për qytetarët: Vendosni flamuj kombëtar dhe të UÇK-së në ballkone apo dritare


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ka ftuar gjithë qytetarët e Kosovës që për nderë të festës së 28 nëntorit të vendosin flamuj kombëtar dhe të UÇK-së në ballkone apo dritare të shtëpive apo banesave. Këtë ftesë Lëvizja Vetëvendosje meqenëqë organizimet në sheshe në këtë kohë pandemie s’ janë […]

“Gërxhul, gjallë je a?” – mjeku i QKUK-së ofendon rëndë Mustafën


[ad_1] Mjeku i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës në Qendrën Emergjente, Ibrahim Maliqi, ka përdorur gjuhë fyese ndaj kreut të LDK-së, Isa Mustafës, duke iu referuar si “gërxhul”. Maliqi, në postimin ku Mustafa reagoi pas përleshjes ndërmjet aktivistëve të LDK-së dhe të VV-së, komentoi duke thënë “gërxhul, gjalle je a”. “Llapjanët kanë ditur çdoherë të […]

Mustafa reagon pas ngjarjeve në Podujevë: Llapjanët s’ e duan zhurmën dhe tollovinë


[ad_1] Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore në Podujevë mes aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe atyre të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ndaj kësaj ka reaguar kreu i LDK-së Isa Mustafa. Në një postim në Facebook, Mustafa ka thënë se sjelljet dhe mentaliteti i tillë që demonstron LVV dhe kandidati i tyre për krye komunar […]

Isa Mustafa lavdëron Nexhmi Rudarin, fajëson VV-në për incidentin në Podujevë


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa sot ka vizituar Podujevën ku ka takuar kandidatin e partisë për kryetar të komunës, Nexhmi Rudarin. Këtë të diel do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në postimin e tij në Facebook, Mustafa ika kushtuar vëmendje një […]

Vetëvendosje akuzon LDK-në për incidentin në Podujevë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje Dega në Podujevë ka publikuar një video-incizim në të cilën pretendojnë se ka pasur një incident para zyrave të LVV në Podujevë. Në një njoftim të LVV-së thuhet se incidenti ka ndodhur rreth orës 14:00. “Sot, rreth orës 14:00, para zyrave të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Besianë, aktivistët tanë u provokuan disa herë […]

Isa Mustafa reagon pas incidentit në Podujevë: Sjelljet që demostron VV-ja dhe kandidati i tyre, janë denigruese, na kthejnë prapa!


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas incidentit që ka ndodhur sot mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së  në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Mustafa ka deklaruar se  zhurmat dhe tollovitë, dhuna dhe mentaliteti arkaik s’ janë veçori e familjeve, e grave, burrave, të rinjëve dhe të rejave të Llapit. Ai tutje shkruan se […]

VV pas përleshjes së aktivistëve në Podujevë: Agim Veliu po tenton ta ndalojë fitoren e Shpejtim Bulliqit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë ka reaguar pas përleshjes që ka ndodhur sot mes aktivistëve të partisë së tyre dhe aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. LVV pohon se “aktivistët e tyre janë provokuar nga banditët e Agim Veliut”. “Sot, rreth orës 14:00, para zyreve të Lëvizjes Vetëvendosje në Besianë, aktivistët tanë u provokuan […]

Shpejtim Bulliqi reagon ashpër pas incidentit në Podujevë: Zyrtarët policor kanë provokuar situatën, janë sjellë nga Ministri i Brendshëm!


[ad_1] Gjatë ditës së sotme ka ndodhur një përplasje fizike mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së në Podujevë në ditën e fundit të fushatëz zgjedhore, raporton Gazeta Blic. Pas këtyre përplasjeve ka ardhur reagimi i kandidatit për kryetar komune nga radhët e VV-së, Shpejtim Bulliqi. Bulliqi ka dealaruar se ky incident është provokuar nga ana […]

Isa Mustafa dhe Agim Veliu bëjnë fushatë në Podujevë, brohoriten nga aktivistë të Vetëvendosjes


[ad_1] Dy ditë para zgjedhjeve për kryetar komune, është tensionuar situata në Podujevë, raporton GazetaBlic. Në disa video që ka siguruar GazetaBlic, shihet se në sheshin e qytetit të Podujevës janë grumbulluar simpatizantë të të dyja partive, VV dhe LDK. Pikërisht aktivistë të LVV-së, kanë brohoritur pak para se në këtë shesh të zbriste kreu […]

Agim Veliu dy herë radhazi s’ paraqitet në Kuvend për interpelancë, reagon opozita


[ad_1] Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu as në seancën e sotme të Kuvendit s’ po merr pjesë për interpelancë. Në rend dite është interpelanca e ministrit Veliu, sipas  kërkesës së deputetes Fatmire Kollçaku nga LVV-ja, mbështetur edhe nga 5 deputetë të tjerë, në lidhje me shmangien për të raportuar në […]

s’ kalojnë propozim-rezolutat nga interpelancat e Hotit në Kuvend


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që t’i miratojë pikat e papërfunduara nga seanca plenare e mbajtur më 21 dhe 29 tetor 2020. Bëhet fjalë për tri propozim-rezoluta nga interpelancat e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti. Për shkak të mungesës së kuorumit, s’ u arrit që të miratohen këto pika. Votimi i Propozim-rezolutës nga […]

Liburn Aliu tregon se a do të kundërshtojë LVV praninë e Driton Selmanajt në Kuvend


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje beson që Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj s’ do të marrë pjesë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës. Ushtruesi i detyrës së shefit të deputetëve të LVV-së, Liburn Aliu ka thënë për KALLXO.com, se akoma s’ e dinë se çfarë masa do të ndërmarrin, pasi javën e kaluar kanë paralajmëruar se refuzojnë të […]

Teatri i Vushtrrisë emërohet “Adem Mikullovci”


[ad_1] Teatri i Vushtrrisë  është emëruar me emrin e aktorit të mirënjohur dhe ish-deputetit nga radhët e Vetëvendosjes Adem Mikullovci. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtoresha e Kulturës e kësaj komune Fatmire Cecelia. Për emërimin e këti teatri pati shumë “përplasje” mes partive politike në Vushtrri. Pas vdekjes së aktorit Adem Mikullovcit, LVV-Qendra në […]

Vetëvendosjes i shtohet edhe një anëtar


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë të ditur se në partin e tij sot është shtuar edhe një anëtar i ri Arxhend Blakçori. I pari i LVV-së, ka theksuar se Blakçori është duke punuar si konsulent politik në Organizatën Joqeveritare “Rinia Unifikon”. Ja postimi i plotë: Arxhend Blakçori i ka përfunduar studimet […]

Ish-këshilltari i Thaçit i reagon Albulena Haxhiut, deklaratat e saj i quan të krisura


[ad_1] Ish-këshilltari i ish-presidentit Hashim Thaçi, Adil Behramaj ka reaguar pas një deklarate të anëtares së kryesisë së LVV-së, Albulena Haxhiut. Behramaj ka thënë se Albulena Haxhiu është shfaqur mbrëmë si eksperte e tendencave, duke cituar deklaratën e saj. “Albulena Haxhiu mbrëmë na qenka shfaqur si eksperte e tendencave, duke thënë se “ka pas tendencë […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Premtimet e kandidatit të PDK-së për Podujevën


[ad_1] Kandidati për kryetar të Komunës së Podujevës nga Partia Demokratike e Kosovës. Naim Fetahu, ka shpalosur plan-programin për qeverisje Vetëm po të ai dhe partia e tij dalin të parët në zgjedhjet e së dielës në Podujevë. Podujeva udhëhiqet nga nënkryetari Nexhmi Rudari që nga shkurti i këtij viti pasi ish-kryetari, Agim Veliu dha […]

Vetëvendosje kërkon që Presidentin e ri ta zgjedhë Kuvendi i ri


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se s’ do të hyjë në bisedime me partitë tjera politike rreth gjetjes së një emri për President të vendit pa u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Debati për zgjedhjen e Presidentit është ringjallur që nga dorëheqja e Hashim Thaçit pas shpalljes së aktakuzës ndaj tij nga Gjykata […]

Ja çfarë do të ndodhë sot në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan […]

Agim Bahtiri: Vetëvendosje dhe Kurti të gatshëm për ta mbrojtur UÇK-në dhe të akuzuarit e Speciales


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan […]

Jeta Xharra e “qeras” me “Coca Cola” Shpend Ahmetin


[ad_1] Autorja e emisionit “Jeta në Komunë”, Jeta Xharra, ia ka përmendur kryetarit të Prishtinës, pijen e tij të preferuar – “Coca Cola” (zero). Kryetari Shpend Ahmeti s’ ka pranuar të ballafaqohet në debat me premtimet që ai i kishte dhënë më 2017. Ahmeti kishte garuar për mandatin e dytë për kryetar të Prishtinës duke […]

E premtuar më 2015, qendra për personat me autizëm dhe ata me sindromën Down akoma s’ është ndërtuar


[ad_1] Leonora Shabani, këshilltare nga LVV tha se akoma s’ ka filluar ndërtimi i qendrës për personat me autizëm dhe sindromën down. Ajo tutje në debatin “Jeta në Komunë” tha se është habitur me rapotin e GAP që e shfaqin si projekt të realizuar. “Unë u habita që ai ka thënë se ka filluar pasi […]

Sa herë që e kritikojmë, Shpend Ahmeti përgjigjet me arrogancë


[ad_1] Këshilltari komunal nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Egzon Azemi, në debatin “Jeta në Komunë” deklaroi se kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, shfaq arrogancë sa herë që kritikohet në Kuvendin Komunal. Sipas tij, debati me Shpend Ahmetin në Asamble pamundësohet, meqenëse siç thotë Azemi, ai e kalon debatin në çështje personale. “Arroganca e […]

Njeriu që dorëzohet s’ ke pse merresh me të


[ad_1] Shefki Gashi, këshilltar nga radhët e LDK-së në Prishtinë, në debatin ‘Jeta në Komunë’ për kryetarin Shpend Ahmeti tha se s’ ke pse merresh me një njeri që është dorëzuar. Kjo sipas Gashit pasi ai s’ ka pranuar që të vijë të përballet me kritikat për punën dhe mospunën e tij. “Njeri kur dorëzohet […]

Shpend Ahmeti i vetmi kryetar shqiptar që i iku debatit


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, s’ ka pranuar të vijë në debatin “Jeta në Komunë” që organizohet tash e disa vjet me kryetarët e të gjitha komunave të Kosovës. Pa dhënë ndonjë shpjegim të hollësishëm, i pari i Prishtinës ka refuzuar të jetë pjesë e debatit. Ahmeti ka qenë kryetari i vetëm […]

Albin Kurti dhe ambasadori amerikan bisedojnë për situatën politike në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti, së bashku me nënkryetarin Besnik Bislimi, kanë zhvilluar një bashkëbisedim virtual me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip Kosnett. Në njoftimin për LVV-së bëhet e ditur se Kurti e Kosnett kanë diskutuar për situatën politike në vend si dhe pandeminë. “Gjatë këtij takimi diskutuam rreth […]

Bajqinovci: Selmanaj e ka vendin në Beograd e jo në Qeverinë e Kosovës


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, thotë se s’ do ta lejojnë në Kuvendin e Kosovës zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, për shkak të deklaratave të tij për personat e pagjetur. Bajqinovci thotë se Selmanaj e ka vendin në Qeverinë e Beogradit dhe jo në Qeverinë e Kosovës. “Ai njeri që u lodhe me punën e […]

Deputeti i LVV-së kritikon ministrin e Arsimit për vendimin që të rritet numri i studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, e ka kritikuar ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për vendimin e tij që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Këtë kritikë ai e dha në Kuvendin e Kosovës, ku po bëhet shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, […]

Deputetët s’votojnë, shtyhen gjashtë pika të rendit të ditës


[ad_1] Për shkak të mungesës së kuorumit në vendimmarrje, Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që t’i kalojë gjashtë pika të rendit të ditës. Në votime morën pjesë maksimumi vetëm 31 deputetë. Kësisoj është shtyrë edhe   votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

Kuvendi i Kosovës të hënën do mbajë seancë plenare


[ad_1] Kuvendi i Kosovës njofton se ditën e hënë do mbajë seancë plenare. Seanca e Kuvendit do fillojë në ora 10:00, përcjellë Gazeta Blic. Kuvendi tregon se në këtë seancë do votohet propozim-rezoluta nga interpelanca e Kryeministri Hoti për çështjen “tretmani i dëmshëm i temës së të pagjeturve në zotimet e 4 shtatorit, duke e […]

Njeriu i PDK-së fillon të ndërtoj objekt pa leje në Skenderaj


[ad_1] Kompania “Grande Sh.p.k” ka nisur tash e dy muaj, punimet për një objekt banesor në qytetin e Skenderajt, përkatësisht në udhën “17 Shkurti”, pa leje një ndërtimore. Inspektorët komunal shkuan t’i ndalin punimet, vetëm pasi rasti u lajmërua në stacionin policor nga një asamblist i Komunës së Skenderaj nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Të […]

Deputetja e LVV-së pas vdekjes së 24-vjeçares: s’ shkon kështu më, kur sëmuren ministrat e ish-ministrat, shteti ka para për ta


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli ka reaguar pas vdekjes së 24-vjecares nga Ferizaj, pasi e njëjta vuante nga leukemia, shkruan GazetaBlic. Pacolli, në një postim në Facebook, ka thënë se miliona euro po investohen në autostrada e projekte, që sipas saj, janë të destinuara të dështojnë, ndërkohë që sic thotë ajo, Kosovës i […]

s’ mbështetet nisma e VV-së për lehtësimin e votimit për diasporën


[ad_1] Në Kuvendin e Kosovës ka pasur edhe përplasje fjalësh rreth kësaj pike mes deputetëve të Vetëvendosjes dhe atyre të LDK-së e PDK-së. E Enjte, 19 Nëntor 2020 – 20:00 albinfo.ch Debat i ashpër është zhvilluar në Kuvendin e Kosovës për sa i përket propozimit të hedhur nga Lëvizja Vetëvendosje për plotësim-ndryshimin e ligjit për […]

Pacolli: Mërgata s’ voton personat e korruptuar, s’ voton kriminelët


[ad_1] Deputetja nga Lëvizja Vetëvendosje, Fitore Pacolli ka thënë se duhet t’i ofrohet mundësi mërgatës të votoj. Ajo madje ka theksuar se mërgata s’ voton personat e korruptuar. Në seancën e sotme në Kuvendin e Kosovës që po vazhdon të mbahet edhe në këto orë, Pacolli ndër të tjerash ka thënë se mërgata voton për […]

Ambasadat e Kosovës tërë ditën rrinë duke qitë fall


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, ka kritikuar stafin e ambasadave të Kosovës në vende të ndryshme të botës. Ai ka thënë se punonjësit në ambsada gjithë ditën qesin fall. “Ne e dimë që nëpër ambasadat, sikur që e kemi në Hungari nëpër vende të ndryshme s’ kanë asnjë punë, tërë ditën […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve […]

Albin Kurti s’ e përkah kandidaturën e Ramush Haradinajt për president


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një intervistë të gjatë për KALLXO.com, ka deklaruar se s’ e përkrah kandidaturën e shpallur të Ramush Haradinajt për president të ardhshëm të Kosovës. Kurti ka thënë se besojnë që duhet të zgjedhin një president ose presidente që është shprehje e unitetit. “Ne besojmë që duhet ta […]

Kuvendi s’ ka kuorum për ta votuar në parim Projektligjin për të drejtën ndërkombëtare private


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, ka prezantuar shqyrtimin e parë të Projektligjit për të drejtën ndërkombëtare private. Për këtë Projektligj diskutimi u zhvillua në Kuvend, ndërsa s’ kishte kuorum për vendimmarrje. Tahiri në mungesë të ministrit të Drejtësisë, Selim Selimi, e ka paraqitur Projektligjin duke thënë se ai e sjell Kosovën në hap me […]

Gashi reagon për diskutimet e ‘personalizuara’ në Kuvend


[ad_1] Shefi i Grupit Parlamentar të të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka reaguar ndaj polemikave që kishte sot me deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, gjatë interpelancës së kryeministrit Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për çështjen “tretmani i dëmshëm i temës së të […]

VV në Deçan kërkon të bëhet publike marrëveshja për ndërtimin e udhës Deçan-Plavë


[ad_1] Më 12 nëntor, kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, njftoi se është arritur një marrëveshje për ndërtimin e udhës Deçan-Plavë. Për këtë marrëveshje, siç kishte thënë Ramosaj, ishin angazhuar edhe ambasadorë të shteteve të QUNT-it, përfaqësues te KFOR-it dhe nga Zyra e BE-së në Kosovë. “Sipas kësaj marrëveshjeje, Komuna e Deçanit do të […]

Kusari Lila e mohon se kishte përleshje fizike sot në seancë


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila, ka sqaruar sot situatën në Kuvendin e Kosovës, ku deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe ata të Lidhjes Demokratike të Kosovës kishin zënka lidhur me fjalimet në seancën plenare. Kusari Lila tha për Kallxo.com, se situata filloi të acarohet kur Arben Gashi kryetar i Grupit Parlamentar të LDK-së […]

IKD kërkon të merren masa disiplinore ndaj deputetëve që u konfrontuan sot në Kuvend


[ad_1] Instituti Demokratik i Kosovës(KDI), ka bërë të ditur se po përcjellë me shumë shqetësim degradimin e mospajtimeve mes deputetëve të subjekteve politike parlamentare deri në përplasje verbale mes tyr. KDI dënon sjelljet jo parlamentare në seancën e sotme, gjegjësisht konfrontimet verbale mes deputetëve të LDK-së dhe LVV-së gjatë interpelancës e cila shtjellonte një temë […]

error: Content is protected !!