Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


[ad_1] Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë […]

Cilat janë pasojat e abuzimit me droga dhe varësitë ?


Pasojat e abuzimit me droga,dhe varësitë Drogat janë lëndë kimike që prekin Sistemin Nervor (Trurin),dhe trupin.Pasojat e përdorimit të drogave janë shumë të gjata,dhe të përhershme,bile janë prezente edhe gjatë stopimit të tyre.Llojet e tyre janë të shumta,por më të zakonshmet prej abuzuesëve janë:~Kanabisi~Kokaina~Heroina~LSD~Ektazi~Amfetaminat~Krokodil Mënyra e përdorimit të tyre është:Inhalimi (Thithja zakonisht me hundë),Injektimi në […]

Lenjani: Emergjenca e ngarkuar, mbi 70% e rasteve mund të trajtohen në nivelin parësor e dytësor


[ad_1] Klinika Emergjente në QKUK është e ngarkuar pasi përveç rasteve emergjente që pranohen, trajtohet pacientë që vijnë edhe nga klinikat tjera duke përfshirë edhe ata me Covid-19, raporton Ekonomia Online. Drejtori i kësaj klinike, Basri Lenjani tha se brenda 24 orëve kërkojnë ndihmë emergjente deri në 300 raste, ndërsa që kanë vetëm 22 shtretër […]

Gaforrja blu në ujërat shqiptare rrit dëmet për peshkatarët


[ad_1] Përhapja e gaforreve blu në ujërat shqiptare po rrit dëmet për peshkatarët, të cilët shohin tashmë si zgjidhje të vetme konsumin e tyre. Gaforrja e ardhur vitet e fundit nga brigjet e Gjirit të Meksikës po bllokon rrjetat dhe po dëmton ekosistemin duke vënë në vështirësi mijëra familje që jetojnë me peshkimin. Në brigjet […]

VIDEO: “Ne ia kemi vënë emrin ‘alien’ pasi s’ të lë të gjesh qetësi”, gaforrja blu e ardhur nga brigjet e Gjirit të Meksikës në ujërat shqiptare rrit dëmet për peshkatarët


[ad_1] Përhapja e gaforreve blu në ujërat shqiptare po rrit dëmet për peshkatarët, të cilët shohin tashmë si zgjidhje të vetme konsumin e tyre. Gaforrja e ardhur vitet e fundit nga brigjet e Gjirit të Meksikës po bllokon rrjetat dhe po dëmton ekosistemin duke vënë në vështirësi mijëra familje që jetojnë me peshkimin. Në brigjet […]

Uji me trangull dhe limon ndihmon në pastrimin e organizimit


[ad_1] Një nga mënyrat më të mira e të shëndetshme për të nisur ditën është pirja e ujit me kastravec dhe limon. pirja e ujit është padyshim zgjidhja e parë për të pastruar organizmin, por duke shtuar kastravecin dhe limonin do të ndiheni dhe do të dukeni më mirë. pirja e ujit me kastravec dhe […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

Këshilla Për Një Sistem Imunitar të Shëndetshëm – Kujdesi Që Ju nevojitet


[ad_1] Sistemi ynë imunitar ka një funksion madhor në organizëm; të mbrojë trupin nga ‘rreziqet’ e jashtme. Tek këto rreziqe përfshihen sigurisht bakteret, viruset dhe mikrobet e ndryshme. Në situatën në të cilën gjendemi, ku përhapja e virusit COVID-19 vazhdon dhe bëhet më shqetësuese, nevojitet kthyer vëmendja nga sistemi imunitar. Por a mund ta forcojmë […]

Fuqia e Trurit, Sekreti Qëndron tek Vitaminat


[ad_1] Shëndeti i mendjes bazohet ndjeshëm në një regjim të pasur ushqimor me produkte që stimulojnë çdo qelizë të tij. Më poshtë do të gjeni një listë nga AgroWeb.org, të 7 vitaminave më të mira që fuqizojnë trurin, përmirësojnë kujtesën dhe performancën mendore. 7 Vitamina Të Mira Për Trurin Vitamina A Të gjithë i njohim […]

Spitali i ri sëmundjeve të brendshme finalizohet këtë vit në Shqipëri


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, ka bërë të ditur se po punohet në përmirësimin e kushteve në spitalet e vendit. “Mirëmëngjes. Fundjavë të qetë dhe kini besim, më të keqen e kemi hedhur pas krahëve, më të mirën e kemi të gjithën përpara”, shkroi Rama. Në videon […]

Gjumi i keq, pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni


[ad_1] Kur ditës së lodhshme i vjen fundi, dëshira për t’u strukur në krevatin e ngrohtë është e pamposhtur. Por ka raste kur kjo strehë aq e dëshiruar të kthehet në një burim ankthi dhe parehatie. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë të qetë ka një ndikim të fortë në jetën e përditshme. […]

Në Spitalin e Gjakovës 47 pacientë me COVID-19, 30 pacientë në oksigjeno-terapi


[ad_1] Në spitalin rajonal të Gjakovës aktualisht janë të hospitalizuar 47 pacientë, prej tyre 30 janë me oksigjeno-terapi. Tre pacientë janë në gjendje të rëndë dhe tretmani i tyre po bëhet me CPAP maskë. Nga ky spital thonë se janë të furnizuar edhe me oksigjen por edhe me terapi të nevojshme. Drejtori i këtij spitali, […]

Vaksina për COVID-19, aspak pranë miratimit pas rekomandimit të grupit të specialistëve


[ad_1] Një grup këshillimor i qeverisë amerikane rekomandoi të enjten miratimin për përdorimin urgjent të vaksinës për koronavirusin të prodhuar nga gjigandi farmaceutik amerikan Pfizer në bashkëpunim me kompaninë gjermane BioNTech. Është një hap madhor në drejtim të një fushate të jashtëzakonshme vaksinimi që më në fund mund ta vërë nën kontroll epideminë. Administrata e […]

Amy Winehouse – ylli që u shua në moshë të re


[ad_1] Ikona e muzikës, fama e së cilës preku qiellin pikërisht si rezultat i suksesit të arritur me albumin që mori edhe çmime Grammy, “Back to Black”, sot vjen si ‘Artisja e Ditës’, në Radio KFOR. Në vitet e para të jetës së saj Winehouse, tregoi interesim të madh për artin, ishte e shkëlqyer në […]

Mezani: Karrierën time e kam ndërtuar me shumë mund, futbollistët e ardhur nga Shqipëria e kanë ngritur nivelin e futbollit kosovar


[ad_1] Gentjan Mezani është larguar nga klubi i Gjilanit pas derbit të humbur ndaj Dritës në vikend. Mezani ka dhënë dorëheqje nga posti i trajnerit të klubit të Gjilanit – ndërsa është rrëfyer për “GazetaSheshi” lidhur me kritikat e shumta që kishte dhe transferimet e shumta nga Kategoria Superiore e Shqipërisë. Ai ka theksuar se […]

Kjo është gjendja shëndetësore e dy të plagosurve në Deçan


[ad_1] Një përleshje fizike ka ndodhur mes pesë personave në komunën e Deçanit, katër prej tyre janë plagosur, ndërkohë që janë përdorur thikat. Të lënduarit, pasditen e së enjtes janë dërguar për trajtim mjekësor në Spitalin e Pejës, por dy nga ta janë dërguar për trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), për shkak […]

Problemet që me vite vështirësojnë jetën e qytetarëve të Leposaviqit 


[ad_1] Projekte të lëna në gjysmë dhe premtime të pambajtura e kanë lënë komunën e Leposaviçit të pazhvilluar dhe në mesin e komunave të vetme në Kosovë ku gjen rrugë të fshatrave të pa asfaltuara e  pa trotuare ndërsa banorët e zonës ankohen edhe për ujin i cili rrjedh skaj një deponie ilegale të mbeturinave. […]

Të dhëna dokumentare dhe vlera për hardhinë, rrushin e verën vranç


[ad_1] (Simpozium shkencor mbarëkombëtar “Ardhmëri dhe vlera të Vrançit”, Rahovec 19-20 qershor 2018) Prof. Dr. Andrea Shundi (SHBA), Agr. Rexhep Kryeziu (Zvicër) Në trojet ilire shqiptare, vreshtaria dhe verëtaria janë veprimtari disa mijëravjeçare dhe bëjnë pjesë në vatrën tejet të moçme evropiane për prodhimin e rrushit e të verës. Kjo e vërtetë dëshmohet: me gjetjet […]

Vjosa Osmani kujton Xhemajl Mustafën: Ai u vra pabesisht


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit dhe ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka përkujtuar aktivistin e LDK-së, Xhemajl Mustafën, në 20 vjetorin e vrasjes. Ajo e ka cilësuar Mustafën si një ndër personalitetet më të rëndësishme të lëvizjes politike të viteve ’90 për liri dhe pavarësi. […]

Zbulohet Formula Për Një Zemër Të Shëndetshme Gjithë Jetën         


[ad_1] Shëndeti i mirë i zemrës është një objektiv parësor që duhet ta ketë çdo njeri. Ai s’ ka plotësisht një origjinë gjenetike dhe është në varësi edhe të stilit të jetesës. Rrjedhimisht, njeriu mund të marrë disa masa, sado të vogla, për të bërë një ndryshim rrënjësor në shëndetin e zemrës. Rreziku i sëmundjeve […]

20 Minuta Ecje Në Natyrë, Kaq Të Duhen Për Të Zhdukur Stresin


[ad_1] Një studim i pak muajve më parë, të cilit i referohet AgroWeb.org ka arritur në konkluzionin se mjaftojnë 20 minuta në ajër të pastër për të zhdukur stresin. Studimi është publikuar në revistën Frontiers in Psychology. Ky studim është i pari në llojin e vet që përcakton saktë minutazhin e duhur që i duhet […]

Syla për Gjykatën Speciale: E fabrikuar dhe qëllim ka largimin e Thaçit nga skena


[ad_1] Ismail Syla, këshilltari i ish-presidentit, Hashim Thaçi, ka thënë se sot ishte në të ardhmen e rëndë për gjithë Kosovën, por që eprori i tij qëndroi sotik dhe i dinjitetshëm. Syla në Edicionin Special në Klan Kosova tha se Thaçi tregoi se bën çdo gjë për të mbrojtur pastërtinë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. […]

Edhe pas katër vitesh, vdekja e Astrit Deharit vazhdon të mbetet mister


[ad_1] Sot bëhen katër vjet nga dita kur aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, ishte gjetur pa shenja jete në Qendrën e Paraburgimit në Prizren ku po mbahej pas dyshimeve për sulmin në Kuvend. Rrethanat e vdekjes së 26 vjeçarit akoma mbetën të pa sqaruara dhe akoma s’ dihet se çfarë saktë kishte ndodhur në […]

Masa të Reja Ligjore për Mjekët që Trajtojnë Shëndetin Mendor


[ad_1] Mjekët që do të kryejnë shtrim të vullnetshëm në spital të personave me çrregullime mendore, pa marrë miratimin nga Ministri i Shëndetësisë do të dënohen me heqje të së drejtës të ushtrimit të profesionit deri në 3 vjet. Ministria e Shëndetësisë hodhi për konsultim publik ndryshimet në ligjin “Për shëndetin mendor”. Drafti parashikon gjobë […]

Shefi i antiterrorit në Shqipëri: Janë identifikuar edhe 4 familje për t’i kthyer nga Siria


[ad_1] Shefi i antiterrorit në Shqipëri, Gledis Nano, i cili ka qenë i përfshirë në misionin e rikthimit të qytetarëve shqiptarë nga kampi Al- Hawl ka treguar detaje të misionit të kryer në Siri. Ndër të tjera Nano tha se janë identifikuar edhe 4 familje të tjera që janë transferuar tashmë për më shumë siguri […]

Rastet Kur Mund Të Shmangni Përdorimin e Antibiotikëve


[ad_1] Antibiotikët janë një ndër ilaçet më të konsumuara sot në Shqipëri. Në fakt, shqiptarët po abuzojnë dhe po i keqpërdorin këto barna të cilat në shumë raste jepen edhe pa recetë. Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik thonë se konsumi i antibiotikëve në Shqipëri është i lartë dhe pse i përafërt me vendet […]

Në qoftë se takimi juaj i parë ishte kështu, mos prisni një të dytë


[ad_1] Para një takimi të parë me dikë që të ka pëlqyer virtualisht gjithçka është ok. Ti ke luksin ta imagjinosh si të duash dhe të ëndërrosh për shumë gjëra të tjera me të. Vjen dita, takoheni dhe ndodh që të dalësh e zhgënjyer dhe as që e mendon më një takim të dytë. Çfarë […]

Qytetet Më të Shtrenjta në Botë – Ku Jetohet Më Mirë


[ad_1] Zhvendosja në një vend tjetër të botës s’ është një vendim i lehtë, por duhet peshuar mirë. Një proverb Latin thotë : ‘ bari është gjithnjë më i gjelbër në anën tjetër’. Kjo mund të jetë padyshim e vërtetë, por kur vjen puna tek zhvendosja duhen marrë parasysh shumë gjëra. Një nga aspektet më […]

Telashet e zëshme në komunën e kryetarit të heshtur 


[ad_1] Në një ndërrim të befasishëm në udhëheqje, Skenderaj, komunë tradicionalisht e PDK-së votoi një kandidat të pavarur për ta udhëhequr për katër vite. Bekim Jashari erdhi në krye të Skenderajt edhepse ishte fjalë pak në fushatë dhe refuzoi të dalë në debate publike për të bërë publike premtimet ndaj qytetarëve të tij. Megjithëse të […]

Gjumi i Keq – Pse Ndodh Dhe Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Kur ditës së lodhshme i vjen fundi, dëshira për t’u strukur në krevatin e ngrohtë është e pamposhtur. Por ka raste kur kjo strehë aq e dëshiruar të kthehet në një burim ankthi dhe parehatie. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë të qetë ka një ndikim të fortë në jetën e përditshme. […]

Krehëri – Dëmet Në Flokë Dhe Përdorimet e Duhura


[ad_1] Përgjigjia e kësaj pyetjeje është disi e komplikuar meqë realisht, si furça ashtu edhe krëhëri mund të shkaktojnë dëme tek floku. Çelësi i sekretit e dini ku qëndron? Kombinimi dhe përshtatja sipas flokut! Si Furça Dhe Krehëri Dëmtojnë Flokun Tënd? Të gjitha furçat dhe pothuajse të gjithë krehërit kanë qime (sintetike ose jo) individuale. […]

Komuna ku LDK-ja qeveris tenderët, punësimet dhe opozitën


[ad_1] Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu desh shumë mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient, infrastrukturë dhe shërbime publike, mandati i ri tregon se komuna është […]

Komuna ku LDK qeverisë tenderët punësimet dhe opozitën


[ad_1] Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu dasht shum mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient infrastrukturë dhe shërbime publike mandati i ri tregon se komuna është […]

Receta për lëng natyral nga tre përbërës që ndihmojnë te aritmia e zemrës


[ad_1] Në natyrë është ilaçi Aritmia kardiake është një sëmundje e njerëzve të të gjitha moshave dhe për shkak të pasojave të saj të përhapura, serioze të neglizhencës dhe kostove të kujdesit shfaqin një problem madhor shëndetësor publik. Zakonisht, aritmia fillon me episode të shkurtra të parregullta të ritmit të zemrës, e cila qetësohet pa […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

Si ndikon coronavirusi në të tërë trupin?


[ad_1] Coronavirusi dëmton jo vetëm mushkëritë, por edhe veshkat, mëlçinë, zemrën, lëkurën, trurin dhe sistemin nervor, thanë mjekët të premten në një përmbledhje të raporteve për pacientëT COVID-19 Ekipi në Qendrën Mjekësore Universitare Columbia Irving në New York City, një nga spitalet e “përmbytur” me pacientë në pranverë, mblodhi raporte nga ekipe të tjera mjekësore […]

Kurat Natyrale Për Shëndetin e Gjakut


[ad_1] Gjaku është energjia që mban në lëvizje organizmin tonë. Normalisht, ai nevojitet të qarkullojë në trup pa u trazuar, duke transportuar ushqyesit e nevojshëm në qeliza dhe duke dhënë dhe mbështetur vazhdimësinë e jetës. Kur gjaku mpikset në një prej enëve ose kapilarëve, gjithçka ngec. Një gjë e tillë mund të jetë kërcënuese për […]

Kodi Penal i Republikës së Kosovës


[embeddoc url=”https://gazetashendeti.com/wp-content/uploads/2020/06/Kodi-Penal-i-Republikës-së-Kosovës.pdf” download=”none” viewer=”google”]

Rrudhat s’ Shkaktohen Vetëm Prej Moshës – Cilët Janë Faktorët e Tjerë


[ad_1] Qeskat e syve dhe rrudhat perceptohen gjithmonë si probleme që kanë të bëjnë me moshën. Në fund të fundit, me kalimin e moshës, lëkura humbet elasticitetin dhe më pas shfaqen rrudhat e mimikës dhe më pas ato të thella. Megjithatë, ka raste kur shenjat e lartpërmendura s’ kanë të bëjnë aspak me moshën. Ato […]

Çka është Depresioni dhe cilat janë shenjat dhe simptomat?


Çrregullimet depresive janë sëmundje në të cilat ulja e vazhdueshme e humorit dhe mungesa e ndjenjës së kënaqësisë në jetë (anhedonia) janë tipare të dukshme dhe të qëndrueshme. Çrregullimet depresive ndahen në Depresion Madhor (që mund të ketë një episod të vetëm ose episode të përsëritura depresive) dhe në Distimi. Një episod depresiv quhet kur […]

Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?


Shkruan: Hashim Thaçi Jam krenar që kam qenë ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që nga themelimi i saj. Ka qenë nderi më i madh në jetën time që ta barti uniformën e UÇK-së dhe të jem Drejtor Politik i saj. Ajo uniformë dhe shërbimi në luftën tonë çlirimtare nuk është hendikep, por nder, përparësi […]

Që të jesh Mjek…


Prof. Dr. Andrea GUDHA: Që të jesh mjek… Hyrje “Mos bëj dëm” titullohet libri bestseller i neurokirugut anglez i ditëve të sotme Henry Marsh, i përkthyer dhe i shqipëruar në mënyrë të përsosur nga eminenca e neurokirurgjisë  shqiptare  Prof. Mentor Petrela e Dr.Florian Dashi. Vet titulli i librit është intrigues. Eshtë një libër histori njerëzore […]