Mali i Zi teste falas PCR edhe për turistët


Nga sot, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhen PCR falas për Koronavirusin në Malin e Zi. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të ardhshëm turistik. Ministria e Shëndetësisë ka informuar Institutin e Shëndetit Publik dhe të gjitha qendrat shëndetësore në vendin tonë […]

Mali i Zi bën teste falas PCR edhe për turistët


Nga e enjtja, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhet një provë PCR falas për coronavirusin në Malin e Zi për ata që kanë nevojë për të që të kthehen në vendin e tyre të lindjes. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të […]

Gastronomët e Kosovës kërkojnë dorën e shtetit


Sekretari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Arian Vranica, ka thënë se sektori i grastonomisë po vuan nga masat joadekuate të Qeverisë së Kosovës. Në një intervistë në “Sytë 7”, ai tha se s’ kanë mbështetje financiare dhe se ky sektor ka pësuar dëme të papara. “Për dallim prej Qeverisë së kaluar, në këtë Qeveri […]

Inside Moroccan maternity ward where Malian mother gave birth to record breaking NINE babies


Incredible footage from inside a Moroccan maternity unit has captured the astonishing birth of nine babies to a single mother – as the premature newborns beat the odds to survive. Doctors today revealed how they delivered the five girls and four boys on Tuesday, and have confirmed that all nine newborns and their mother Halima […]

Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc, Shqipëria e dyta në rajon për numrin e lartë


Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc në vitin 2019 (26.1 divorce për 100 martesa nga 21 vitin e mëparshëm), duke shënuar një nivel rekord dhe rritje të ndjeshme në raport me 1990-n, kur ky tregues ishte vetëm 9.2 divorce. Ndonëse në rritje në raport me vitet e mëparshme, divorcet akoma […]

11 stërvitje që mund t’i bëni me të dashurin tuaj në shtëpi


Koordinoni veprimet tuaja për të forcuar lidhjen tuaj emocionale edhe më shumë Shumica e gjërave janë më të kënaqshme kur bëhen me një person tjetër. Sidomos ushtrimet fizike. Pra, pse të mos bashkoheni me gjysmën tuaj tjetër dhe të bëni një stërvitje të përbashkët në shtëpinë tuaj? Ku ka më mirë se këto ushtrime t’i […]

US State Department will issue ‘Level 4: Do Not Travel’ advisory for 80% of countries


BREAKING NEWS: US Department of State will issue ‘do not travel’ advisory for 80% of countries due to COVID-19 risk The U.S. Department of State announced it will be issuing ‘Level 4: Do Not Travel’ advisories for 80% of countries In a statement on Monday, officials recommended that Americans ‘reconsider all travel abroad’ Level 4 is […]

COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, dallime të mëdha në fushatat e vaksinimit


Ka mungesë vaksinash, sistemet shëndetësore që lëngojnë janë të mbingarkuara, të dhënat ekonomike janë të këqija për shkak të papunësisë së lartë. Sipas Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (wiiw) me shpejtësinë aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në Ballkanin Perëndimor. Në të njëjtën kohë, sipas wiiw, varet nga nivelet e […]

US health officials monitor 27 people for Ebola amid fears they contracted it in West Africa


Four people in Oregon and 23 in Washington are being monitored for the Ebola virus after returning to the US from West Africa, the Oregon Health Authority said on Thursday. The individuals had returned from Guinea and the Democratic Republic of the Congo, where small outbreaks of Ebola have been recorded.  The state health authority said […]

Fyti i Tharë – Pse Shkaktohet Dhe Cilat Janë Zgjidhjet Natyrale


Fyti i thatë është një problem i pakëndshëm dhe shpesh i dhimbshëm, që mund të çojë në një shumëllojshmëri sëmundjesh shoqëruese. Ato përfshijnë vështirësinë e gëlltitjes, kollitjen, urthin, dhimbje të trupit, vjellje dhe ethe. Fyti i thatë është shpesh i lidhur me frymëmarrjen dhe nganjëherë është një simptomë e hershme e një ftohjeje apo gripi. […]

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës


Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre të […]

Zvicra dhe Shqipëria të tretat në Europë për “lumturinë”. Njëra nga fillimi dhe tjetra nga fundi


Shqipëria ka indeksin më të ulët të lumturisë në rajon dhe ndër më të ulëtit në Europë sipas raportit të Lumturisë në Botë të vitit 2020. Të dhënat e marra në periudhën 2017-2019, tregojnë se Shqipëria renditet e 105-ta nga 153 vende. Të vetmet vende europiane më poshtë janë Ukraina dhe Armenia. Sa i përket […]

Zvicra sërish fut Kosovën në listën e shteteve me rrezikshmëri të lartë


Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën. Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrezikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021. Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion doza […]

Mali i Zi shtrëngon masat pasi numri i rasteve të reja me COVID-19 s’ zvogëlohet


Autoritetet shëndetësore në Mal të Zi shtrënguan masat epidemiologjike të mërkurën pasi numri i rasteve të reja ishte mesatarisht 500 në ditë për javë, që do të thotë se pothuajse 0,1 për qind e popullsisë totale është e infektuar me koronavirus në baza ditore. Masat e reja futën mbylljen në Herceg Novi dhe të njëjtat […]

Për një javë 27 viktima nga koronavirusi – Kosova akoma pa vaksina anti-Covid


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regjistruar të shtunën 292 raste të reja me coronavirus, pas testimit të 2,833 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar tri viktima të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19. Prej 13 marsit të vitit të kaluar, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë […]

Qeveria merr vendim për lirimin e studentëve nga pagesa e semestrit veror


Ministrja në detyrë e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se gjatë këtyre ditëve, Qeveria e Kosovës ka përmbyllur me sukses ekzekutimin e pagesës prej 20.9 milionë euro për mbi 17,000 fermerë. “Pagesa e këtyre mjeteve – nga Programi për Rimëkëmbje Ekonomike – është përmbushje e plotë e zotimit tonë për dyfishimin e mbështetjes financiare për […]

Çertifikimi GLOBALG.A.P në Grup. Bileta e Eksportuesve të Fruta – Perimeve Drejt Tregjeve të BE


Sektori i fruta-perimeve po përjeton një bum prodhimi dhe eksportesh prej disa vitesh tashmë. Nxitja e prodhimit me anë të shtimit të sipërfaqeve të kultivuara dhe investimet në ngritjen e pikave moderne të grumbullimit të produkteve të cilat janë të destinuara për eksport kanë ndikuar në një rritje eksponenciale të eksporteve në vitet e fundit. […]

Plani i shpërndarjes nga COVAX – Dozat E Dedikuara Për Shqipërinë


Shqipëria pritet të marrë nga programi COVAX 141 mijë e 600 doza, të zhvilluara nga AstraZenceca. COVAX  dhe GAVI kanë bërë publik planin për shpërndarjen e dozave të para të vaksinave kundër koronavirusit për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Rreth 1.2 milionë doza të AstraZeneca dhe Pfizer pritet të shpërndahen nga […]

Gjendet e mitura që ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren


Është gjetur e mitura e cila ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren. Nga Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit kanë bërë të ditur se e mitura në mbrëmjen e së dielës kishte kaluar në pikën kufitare “Kullë” ku edhe ka hasur në policinë e Malit të Zi. “Pas një punë të përbashkët […]

Çfarë Mund Të Bëni Me Bukën E Mbetur – Receta Plot Shije


Në familjet shqiptare vështirë të ketë në të ardhmen kur s’ ka bukë në shtëpi. Por furnizimi i tepërt me bukë automatikisht nënkupton praninë e bukës së ftohtë e të mbetur në dollap. Megjithatë, fakti që është e ndenjur s’ e bën bukën të pangrënshme. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për përdorimet […]

Një Filxhan Çaj Nga Çdo Qytet i Shqipërisë


Pirja e çajit është një ndër zakonet më të përhapura në mbarë botën. Mund të sjellim si shembull Japoninë e largët me traditën e saj me konsumimin e çajit jeshil. Madje edhe Turqinë fqinje e cila e ka kthyer në një art të vetin përgatitjen dhe pirjen e çajit të zi. Por gjithçka ndryshon kur […]

Sa Të Ardhura Gjenerojnë Fermat Në Shqipëri? – Studimi i Organizatës Botërore të Ushqimit


Sipas një studimi të Organizatës Botërore të Ushqimit FAO, vetëm 25% e fermave gjenerojnë më shumë se 3000 euro dhe 5500 euro të ardhura në vit nga aktivitetet bujqësore më 2018. Më shumë se një e katërta (27%) nxjerrin më pak se 750 euro të ardhura dhe pothuajse gjysma e fermave siguron 750 deri në […]

E Ardhmja e Turizmit të Aventurës Që Po i Reziston Pandemisë


Në shtator, Organizata Botërore e Turizmit, në partneritet me Oliver Wayman, publikuan një raport që titullohej “Drejt rimëkëmbjes dhe përtej: e ardhmja e udhëtimit dhe turizmit në kushtet e COVID-19”. Publikimi përfshin të dhëna të përgjithshme mbi efektet e pandemisë dhe ato që do të vazhdojë të ketë edhe në të ardhmen. Studimi nxjerr në […]

Zemaj: Do të hapet konkursi për specializantët nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka deklaruar se do të hapet konkurs për specializantët nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut. Zemaj ka thënë se konkursi do të hapet në pajtim me Ligjin për Shëndetësi Nr. 04/L-125, Udhëzimin Administrativ mbi shkollimin specialistik Nr.05/2017, në bazë të propozimit të Bordit Qendror për […]

Biskota me Çaj – Zgjidhja e Shëndetshme Për Diçka të Ëmbël


Këto ditë të ftohta janë perfekte për të shijuar një filxhan të ngrohtë me çajit tuaj të preferuar. Me xhenxhefil, kanellë, çaj mali, boronice apo sherbelë e kamomili, ka një llojshmëri të pafundme sa çdo ditë mund të shijoni një ndryshe. Shoqërueset më të shijshme të çajit janë padyshim biskotat. Por AgroWeb.org ju sugjeron një […]

Thesaret e Malit të Munellës – Panairi i Vlerave të Produkteve të Kësaj Zone


Në qytezën e Fushë-Arrëzit, u organizua panairi me produkte lokale kushtuar Malit të Munellës, strehës kryesore të rrëqebullit të Ballkanit në Shqipëri. Panairi u organizua nga Qendra Sociale në Ndihmë të Njerëzve në Nevojë, në bashkëpunim me Bashkinë Fushë-Arrëz, të cilat u mbështetën nga PPNEA në kuadër të Programit për Rimëkëmbjen e Rrëqebullit të Ballkanit. […]

Shqipëria, ndër 10 shtetet e Europës me peshën më të lartë të energjisë së rinovueshme


Shqipëria renditet e teta në Europë sa i takon peshës së lartë të energjisë nga burimet e rinovueshme, që për vitin 2019 ishte 36.7% e totalit, pothuajse në të njëjtat nivele me Malin e Zi dhe Danimarkën. Pesha e lartë lidhet me faktin që Shqipëria e siguron energjinë elektrike nga burimet ujore, ndërsa vendi ka […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga 39% […]

30 vjeçari me ide gjeniale/ Kush është shqiptari që mahniti Forbes, nga shërbyes tani ka kompaninë e tij


Revista Forbes i ka kushtuar një shkrim shqiptaro-amerikanit Premtim Gjonbalaj dhe firmës së tij Butler Hospitality që shërben si “kuzhinë fantazëm” e disa prej hoteleve më të famshëm në New York e përtej. Premtimi ishte vetëm 23-vjeçar kur si menaxhues i një restoranti i kishte shkuar mendja për një zgjidhje të një problemi që prej […]

3 Pije Për të Ngrohur Organizmin Gjatë Netëve të Dimrit


Stina e dimrit është tepër romantike. Mbrëmjet dimërore pranë zjarrit ose nën batanije shijohen shumë me një filxhan caji të ngrohtë. Në AgroWeb.org do të mësoni tre receta pijesh të ngrohta që do i bëjnë mbrëmjet tuaja magjike. Lëng i Nxehtë Molle Me Erëza Kjo pije rekomandohet në dimër dhe i vjen në ndihmë fytit të […]

“Zgjatet” Mali Everest, kjo është shifra e re zyrtare e majës më të lartë në botë


Mali Everest, më i larti në botë, nga dita e sotme ka një lartësi të re zyrtare: 8848,46 m. Shifra e re u bë me dije pas matjeve të përbashkëta të qeverive të Nepalit dhe Kinës. Në këtë mënyrë, i jepet fund debateve mes dy vendeve, pasi Nepali thoshte se lartësia e Everestit është 8848 […]

​Mali i Zi me masa të reja antiCOVID-19 në fillim të javës së ardhshme


Qeveria malazeze do të miratojë një seri të re masash kundër epidemisë COVID-19 në fillim të javës së ardhshme dhe një këshill do të formohet në seancën e dytë të këtij organi, i cili do të jetë përgjegjës për monitorimin e epidemisë, tha ministrja e re e Shëndetësisë Jelena Boroviniq-Bojoviq. Në një intervistë për Radio […]

Viktimat nga COVID-19 në Kosovë edhe pa sëmundje shoqëruese


diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë, por ka pasur raste me koronavirus, që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. Kështu thotë, Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë. Hoti tregon se këto të […]

Miratohet qeveria e re në Mal të Zi, Abazoviç zëvendëskryeministër


Pas tre ditësh debatesh Parlamenti i Malit të Zi, miratoi qeverinë e re të drejtuar nga Zdravko Krivokapic, i cili me dy koalicionet e tjera të opozitës fituan zgjedhjet e 30 gushtit. Në seancë morën pjesë 70 deputetë. 41 deputetë votuan pro qeverisë së re, 28 kundër ndërsa një deputet abstenoi. Qeveria e re ka […]

Military officer elected head of Mali’s interim legislature


Issued on: 05/12/2020 – 14:31 Mali’s interim legislature on Saturday elected Colonel Malick Diaw, a member of the military junta that toppled president Ibrahim Boubacar Keita in August, as its president.  The 121-seat body known as the National Transition Council was meeting for its inaugural session in the capital Bamako, and is a key part […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Zvicra fut në karantinë Ballkanin, jashtë listës Kosova dhe Shqipëria


E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Zürich, Switzerland – Photo by: Tomek Baginski Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrëzikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 14 dhjetor 2020, shkruan albinfo.ch. Kosova dhe Shqipëria janë dy shtetet […]

Dritan Abazoviç habit me deklaratën: Më kanë oftuar 21 milionë euro për mos ta rrëzuar nga pushteti Gjukanoviç


Parlamenti i Malit të Zi ka nisur diskutimet për miratimin e qeverisë së re. Ajo që bëri jehonën më të madhe ishte fjalimi i drejtuesit të Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviç, i cili tha se i janë ofruar 21 milionë euro në mënyrë që të mos rrëzonte presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviç. Abazoviç, […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin e […]

Mediet serbe propaganduan idenë se Trump dhe Putin do zgjidhnin konfliktin Kosovë-Serbi në të mirën e tyre


Një projekt i titulluar “Zbulimi i rrjeteve dezinformuese ruse dhe masave aktive që nxisin secesionizmin dhe revizionizmin kufitar në Evropën Qëndrore dhe Lindore” ka arritur të nxjerrë narrativat dominuese nëpër mediumet serbe, të cilat kryesisht e portretizojnë Rusinë si aleatin e tyre kryesor. Projekti, i realizuar nga Nikola Burazer, studiues serb në politikat bashkëkohore në […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

BE i bën thirrje Malit të Zi ta revokojë vendimin për dëbimin e ambasadorit serb


Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim i ka bërë thirrje Mali të Zi që ta revokojë vendimin e saj për përjashtimin e Ambasadorit Serb – i cili u morr ditë para se një qeveri, më pro-serbe, ta marrë qeverisjen e vendit.   Komisioneri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerimin, Oliver Varhely, i ka bërë thirrje Malit […]

Serbia tërhiqet nga vendimi për të dëbuar ambasadorin malazez


Serbia e ka tërhequr vendimin për të dëbuar ambasadorin e Malit të Zi. në të ardhmen më parë, Mali i Zi dhe Serbia kishin vendosur të dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit. Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq njoftoi për vendimin më 29 nëntor pas një takimi që zhvilloi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe pas konsultimeve […]

Serbia i bie pishman, tërheq vendimin për ta dëbuar ambasadorin malazez


Serbia e ka tërhequr vendimin për të dëbuar ambasadorin e Malit të Zi. në të ardhmen më parë, Mali i Zi dhe Serbia kishin vendosur të dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit. Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq njoftoi për vendimin më 29 nëntor pas një takimi që zhvilloi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe pas konsultimeve […]

Mali i Zi e Serbia dëbuan ambasadorët e njëri-tjetrit, politikani shqiptar në Podgoricë tregon arsyet


Me akuzën për ndërhyrje në punët e brendshme, qeveria në ikje e Malit të Zi ka dëbuar nga vendi ambasadorin serb. E irrituar, Serbia ka reaguar me masë reciproke, duke i dhënë 72 orë kohë për t’u larguar ambasadorit malazez në Beograd. Këto janë episode, të cilat reflektojnë marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve të […]

Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit


Qeveria në shkuarje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serbisë person të padëshiruar (non grata) dhe i ka kërkuar që të largohet nga shteti, ka njoftuar Ministria e Jashtme më 28 nëntor. Serbia është përgjigjur disa orë më vonë duke e shpallur ambasadorin e Malit të Zi, po ashtu person të padëshiruar dhe […]

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”


Ambasadori serb në Malin e Zi Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga Mali i Zi. Ministria e Punëve të Jashtme malazeze njoftoi se në përputhje me nenet 9 dhe 41 të Konventës së Vjenës mbi privilegjet dhe imunitetet diplomatike, e kanë shpallur […]

“Liria ka emër” Lansohet dueti nga Veli Sahiti-Trix dhe Fero


Veli Sahiti-Trix dhe Fero sapo publikuan me videoklip duetin e tyre “Liria ka emër”. Dueti që askush s’ e priste erdhi i shoqërua me klip, në të cilin reperin Fero e shohim të veshur me uniformën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Tekstin e këngës e shkroi Nehat Mustafa- Mali dhe Agim Doçi, orkestrimin e bëri […]

Një Gotë me Çaj Mali Shqipërie – Pse duhet Ta Pini Para Gjumit


Tokat shqiptare janë të bekuara me thesarin natyral të bimës madhështore të Çajit të Malit. s’ është aspak çudi që jo vetëm vendasit, por edhe të huajt që takojnë kulturën shqiptare mbeten të mahnitur nga kura e shpirtit siç shpesh e quajnë zakonin e të pirit të çajit avullues të malit shqiptar. Diçka është e […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

Kërcënime nga klani mafioz, kërkohet që Dritan Abazoviq të vihet në mbrojtje


Zdravko Krivokapiç, i cili është i mandatuari për krijimin e qeverisë së re të Malit të Zi ka reaguar pas kërcënimeve kundër Dritan Abazoviçit duke kërkuar që të vihet në mbrojtje urgjentisht. “Mali i Zi s’ duhet të jetë më kurrë një vend në të cilin vihen në diskutim të drejtat themelore të njeriut. Kërcënimet […]

Mali i Zi me masa më të ashpra kundër përhapjes së COVID-19


Organi koordinues shtetëror për sëmundje ngjitëse i Malit të Zi do t’i shtrëngojë masat duke vendosur mbyllje në gjithë vendin nga ora 7 e mbrëmjes deri në orën 5 të mëngjesit përderisa marketet, kafenetë e restorantet do të jenë të hapura nga ora 7 e mëngjesit deri në 6 në mbrëmje, raporton Balkan Insight.. Ky […]

The new leader of al Qaeda in the Islamic Maghreb will aim to ‘keep entrenching in local dynamics’


Issued on: 23/11/2020 – 19:19Modified: 23/11/2020 – 19:43 Five months after the killing of Abdelmalek Droukdel by French forces in northern Mali, al Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM) has announced that Abu Ubaïda Yussef al-Aanabi, the head of the group’s “Council of Dignitaries”, is its new leader. Aanabi responded to questions from FRANCE 24 in […]

​Mali i Zi i treti në botë me numër të të infektuarve për një milion banorë


Sipas të dhënave nga faqja Worldometers, Mali i Zi është në vendin e tretë në botë në numrin e rasteve të koronavirusit për një milion banorë, raportojnë mediat malazeze. Vetëm Andorra (80,917) dhe Bahrejni (49,707) janë përpara Malit të Zi, i cili sipas faqes ka 49,454 raste për një milion banorë. Sipas informacionit të autoriteteve […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. “Spitali […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

Prezantohet projekti për ndërtimin e Spitalit të Podujevës…


Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Armend Zemaj dhe Saudin Maliqi, i cili po kryen detyrën e ushtruesit të detyrës së drejtorit të përgjithshëm të ShSKUK-së, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit… More Source

Armend Zemaj dhe Ekrem Hyseni prezantojnë projektin për Spitalin e Podujevës


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, së bashku me U.D. Drejtorin e ShSKUK-së, Saudin Maliqin, deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit të Podujevës. Zemaj ka thënë se spitali do të ketë sipërfaqe rreth 7.700 m2. Në këtë spital do të ofrohen […]

COVID-19, vaksina e AstraZeneca më e lirë se vaksinat e tjera


Kompania farmaceutike AstraZeneca tha më 23 nëntor se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të jetë rreth 90 për qind efektive, duke i ofruar botës edhe një armë në luftën kundër pandemisë. Vaksina e kësaj kompanie pritet të ketë çmim të lirë dhe shpërndarja e saj të jetë më e shpejt se e kompanive rivale […]

Mbi 200 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


645 persona kanë rezultuar pozitië me koronavirus vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar që sërish Prishtina prin sa i përket numrit të rasteve me COVID-19. ‘Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 248 raste, Prizren 53 raste, Mitrovicë 42 raste, Gjakovë 33 raste, Podujevë 33 raste, Gjilan 28 raste, […]

S3-Leitlinie Hodgkin-Lymphom aktualisiert – Biermann Medizin


Das Leitlinienprogramm Onkologie hat unter Federführung der Deutschen Gesellschaft für Hämatologie und Medizinische Onkologie (DGHO) die S3-Leitlinie zur Diagnostik, Therapie und Nachsorge des Hodgkin-Lymphoms bei erwachsenen Patienten ab 18 Jahren überarbeitet und neue Empfehlungen formuliert, etwa zu bildgebenden Untersuchungsverfahren, der Therapie von Subgruppen und der Rehabilitation. Das Hodgkin-Lymphom ist eine bösartige Erkrankung des lymphatischen Systems […]

Netanyahu, vizitë sekrete në Arabinë Saudite


Disa media izraelite kanë raportuar se kryeministri i këtij vendi, Benjamin Netanyahu ka vizituar në mënyrë sekrete Arabinë Saudite më 22 nëntor, për të takuar udhëheqësin de fakto të mbretërisë, si dhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Transmetuesi publik izraelit, Kan, ka cituar disa zyrtarë anonimë të Izraelit duke konfirmuar se Netanyahu dhe udhëheqësi […]

353 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit 24 orëve janë shëruar 353 pacientë. Po ashtu IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542  mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i […]

Rastet e reja me koronavirus, janë nga këto komuna dhe fshatra


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit, janë shënuar 645 raste pozitive, ndërsa 353 pacientë janë shëruar, njofton Gazeta Blic. Poashtu në 24 orët e fundit, nga ky virus kanë humbur jetën, 12 persona. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 248 raste, Prizren 53 raste, Mitrovicë 42 […]

Nenad Rashiq: Krime në Kosovë ka pasur edhe nga forcat serbe, edhe nga UÇK-ja


“Beogradi dhe Prishtina po përdorin një diskurs nacionalist që po i mban popujt larg pajtimit ndërsa gjyqet për krimet e luftës mund të ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, kështu mendon Nenad Rashiq, drejtues i Partisë Demokratike Progresive, i cili foli rreth situatës që po kalojnë dy vendet. “Vetëm po të dëshirojmë të bëjmë paqe duhet […]

Përse duhet të Përdorni Çajin e Ngrohtë të Rigonit Për Tretjen


Kërkesat për eksport janë në rritje dhe fermerët nga Shqipëria dhe nga Kosova janë tejet të përkushtuar për të rritur rigonin. Rigoni është një barishte aromatike plot shije që përdoret në kulinarinë Mesdhetare, i cili është i famshëm për aftësitë e mrekullueshme. Rigonin e alpeve shqiptare e gjeni në tregjet e fshatarëve ose në pikat […]

Malishevë, vidhet arka me para në barnatore


Në udhën ‘Hamdi Berisha’ në Malishevë është vjedhur arka e një barnatoreje. Në raportin e policisë thuhet se personi i cili ka raportuar rastin, ka njoftuar se persona të panjohur kanë depërtuar më forcë në barnatore dhe kanë vjedhur arkën me para të gatshme. Policia njofton se njësitë përkatëse kanë dal në vendin e dukurisë […]

Zbulohet Formula Për Një Zemër Të Shëndetshme Gjithë Jetën         


Shëndeti i mirë i zemrës është një objektiv parësor që duhet ta ketë çdo njeri. Ai s’ ka plotësisht një origjinë gjenetike dhe është në varësi edhe të stilit të jetesës. Rrjedhimisht, njeriu mund të marrë disa masa, sado të vogla, për të bërë një ndryshim rrënjësor në shëndetin e zemrës. Rreziku i sëmundjeve të […]

Pesë Mënyra Si Të Ndryshoni Ushqimin Me Kalimin e Moshës


s’ mund ta mohoni: Ju s’ jeni më njësoj siç keni qenë në të 20-tat tuaja. Dhe kjo s’ lidhet me faktin që ju jeni më të pjekur. Trupi juaj ka nevojë që ju ta ushqeni ndryshe me çdo vit që kalon. andaj që të ndiheni sa më mirë, duhet të ndiqni këto pesë këshilla. […]

Netanyahu made secret trip to Saudi Arabia, met MBS, says Israeli media


Issued on: 23/11/2020 – 10:41 Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu secretly visited Saudi Arabia on Sunday and met Crown Prince Mohammed bin Salman (MBS) and visiting US Secretary of State Mike Pompeo there, Israel’s Kan public radio and ArmyRadio said on Monday.  The broadcaster cited unnamed Israeli officials as saying that Netanyahu and the head of […]

Këto janë vendime që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë


Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore. Në mbledhjen e sotme, vendimi i parë i miratuar ishte për ndryshimin dhe plotësimin e vendimit për vazhdimin […]

Ferizaj, policia shqipton mbi 350 gjoba gjatë fundjavës për mosrespektim të masave anti-COVID-19


Policia e Kosovës i ka shqiptuar 357 gjoba ndaj qytetarë2ve në Ferizaj për shkak të mos respektimit të masave nga ana e tij, për shkak të pandemisë COVID-19. Policia këto gjoba i ka shqiptuar gjatë fundjavës. “Gjatë vikendit bazuar në vendimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës lidhur me masat mbrojtëse kundër virusit Covid 19,njësitet […]

Qeveria e miraton nismën e Marrëveshjes për Eliminimin e Tatimit të Dyfishtë me Malin e Zi


Qeveria e Kosovës e ka miratuar nismën për negocimin e “Marrëveshjes për Eliminimin e Tatimit të Dyfishtë dhe Parandalimin e Evazionit Fiskal Lidhur me Tatimin në të Hyra dhe Kapital”, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi. Zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi tha se procesi i nënshkrimeve të marrëveshjeve tatimore ndërkombëtare luan […]

Qeveria miraton nisjen e negociatave me Malin e Zi për tatim të dyfishtë


Qeveria e Kosovës në mbledhjen që është duke e mbajtur sot ka miratuar nisjen e negociatave për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Malin e Zi. Kjo marrëveshje përmban 21 nene që do të lehtësojnë ekonominë mes dy vendeve. Kryeministri Avdullah Hoti tha se kjo marrëveshje ka për qëllim “Eliminimin e tatimi të dyfishtë dhe […]

Trial of Former French president Nicolas Sarkozy over corruption opens in Paris


Issued on: 23/11/2020 – 03:44 Former French president Nicolas Sarkozy goes on trial Monday for attempted bribery of a judge in what could turn into a humiliating postscript to a political career tainted by a litany of legal woes. Though he is not the first modern French head of state in the dock — his […]

Flet specialisti i gazrave: Spitalet mbesin pa oksigjen veç Po qe se ka keq-menaxhim


Besim Cena është një specialist i gazrave industriale. Me theks të veçantë është specialist i oksigjenit. Ishte drejtor prodhimi që kur nisi fabrika e përpunimit e prodhimit të gazrave për industri e atyre medicional në Kosovë, në ndërmarrjen shoqërore “Deva” që u privatizua e më pastaj doli nga tregu- fati që e kanë pasur shumë […]

Al-Qaeda in North Africa appoints new leader to replace Droukdel


Issued on: 22/11/2020 – 08:09 Al-Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM) has chosen a new leader to replace Abdelmalek Droukdel, who was killed in June by French forces, the SITE monitoring group reported Saturday. Algerian Abu Obaida Yusuf al-Annabi, the head of AQIM‘s “Council of Dignitaries”, was named as Droukdel’s successor, SITE said. Al-Annabi has […]

Nëna e plagosur më lutej t’i japë ujë


Disa orë pasi NATO kishte nisur sulmet ajrore, njësi ushtarake u futën në familjen Gashi në Tërrnje të Suharekës. Në dokumentarin e KALLXO.com thuhet se 46 familjarë tëj familjes Gashi u vranë nga grupi që sulmoi këtë familje. Bekim Gashi nga fshati Tërrnje në Suharekë, ka rrëfyer për KALLXO.com për masakrën në të cilën mbetën […]

Macron takes on the English-language press, a controversial security law and the myth of Charles De Gaulle


Issued on: 21/11/2020 – 17:58 French President Emmanuel Macron criticised the English-language press this week amid a campaign against “Islamic separatism” in France; fears of election violence in Uganda; France’s parliament debates a controversial security law, sparking fears of censorship; and the man behind the myth of Resistance hero Charles De Gaulle.  ARTICLES ‘Legitimising’ violence? Macron takes on the Anglo-American press President […]

NZZ: “Vatra e xhihadizmit s’ është në Ballkan por në metropolet perëndimore”


Radikalizimi islamik është më shumë fenomen i kultivuar nga myslimanët ballkanas në perëndim se sa në vendin e origjinës E Premte, 20 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Ish korrespondenti i gazetës zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”, njohës i mirë i rrethanave në Ballkanit, Andreas Ernst ka publikuar sot një analizë interesante lidhur me islamin politik dhe […]

Nëntë viktima të koronavirusit në Mal të Zi


Në Malin e Zi, janë regjistruar 639 raste të reja të infektimit me koronavirus dhe nëntë njerëz kanë humbur jetën si rezultat i virusit, raportojnë mediet malazeze. Në Institutin e Shëndetit Publik të Malit të Zi thonë se janë analizuar 2.003 mostra për koronavirus, nga të cilat 639 rezultate ishin pozitive. Pretendohet se shumica e […]

Mali i Zi nga nesër me masa të reja, këto janë rregullat për kosovarët që duan të shkojnë atje


Shteti i Malit të Zi nga nesër do të ketë masa të reja kundër koronavirusit. Mali i Zi e ka vendosur Kosovën në “Listën e Verdhë”, shtet me rrezik mesatar. Kosovarët që duan të shkojnë për qëndrim në Mal të Zi duhet të kenë test PCR Negativ jo më të vjetër se 72 orë ose […]

Senior al Qaeda commander’s killing exposes ‘deep divisions’ between French and Malian authorities


France on Friday announced the killing of Bah Ag Moussa, a top commander of an al Qaeda-linked militant group, during an operation in northeastern Mali. Ag Moussa was allegedly responsible for several attacks against Malian and international forces in recent years. But what are the implications of his death for the security situation on the […]

Mësoni 14 shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza


Pasaportat janë të nevojshme Po qe se dëshironi të udhëtoni jashtë vendit pasi ato verifikojnë identitetin dhe kombësinë tuaj. Ato i japin bartësit kalim të sigurt dhe mbrojtje në një tokë të huaj. Ekzistojnë disa lloje të pasaportave në varësi të statusit të bartësit në vendin e tyre të lindjes. Por, si qëndrojnë vendet e […]

Deklarata e Vuçiç, Majko: Serbia po armatoset vrullshëm, s’besoj se është për gjueti rosash


Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko është shprehur se deklarata e presidentit serb Aleksandër Vuçiç s’ duhet parë si provokim, por është protokoll i vërtetë i marrëdhënies shqiptaro-serbe, një konflikt i ngrirë. “Mendoj që s’ duhet parë si provokim apo retorikë, por një fakt që politika serbe po prodhon për rajonin. Aktualisht s’ mendoj […]

France says it has killed senior al Qaeda operative in Mali


Issued on: 13/11/2020 – 08:24 French forces have killed Bah ag Moussa, a military leader of al Qaeda’s North Africa wing, during an operation in northeastern Mali, Armed Forces Minister Florence Parly said on Friday. The former Malian army colonel, also known as Bamoussa Diarra, was a right-hand man of Iyad Ag Ghali, the leader of Mali‘s most […]

Haxhiu kritikon Hotin për menaxhimin e pandemisë: Të ka humbur busulla


Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, për menaxhimin e pandemisë së COVID-19. Haxhiu me anë të një shkrimi në Facebook ka thënë se Hotit ‘i ka humbur busulla’. “Zotëri Hoti, ju ka humbur busulla, s’ po dini çka po deklaroni as çka po bëni! Si është […]

Më kishte munguar Kombëtarja e Kosovës


Vedat Muriqi është rikthyer te Kombëtarja e Kosovës me gol, duke shënuar në humbjen e “Dardanëve”, me rezultat 2-1, në miqësoren ndaj Shqipërisë. Pas ndeshjes ka folur Vedat Muriqi, duke thënë se u ndje mirë me rikthimin e tij te Kosova, ai thotë se e kishte marrë malli për fanellën e “Dardanëve”. “Me të vërtet […]

Prodhuesit e Kosovës organizojnë edicionin e pesë të Green Business Expo


Klubi i Prodhuesve të Kosovës po organizon edicionin e 5-të të Green Business Expo, i cili këtë radhë do të jetë tërësisht virtual. Green Business Expo do të mbahet me 1 dhe 2 dhjetor, 2020 në businessexpo.greenkosovo.com. Organizimi i këtij edicioni bëhet në partneritet me GIZ Kosovo, Procredit Bank dhe Ambasadën e Mbretërisë së Holandës në Kosovë. […]

Mali’s former president Amadou Toumani Touré dies at 72


Issued on: 10/11/2020 – 09:50Modified: 10/11/2020 – 09:51 Mali’s former president Amadou Toumani Touré, who led the Sahel nation for 10 years before being ousted in a coup, has died in Turkey aged 72, a family member and a doctor said on Tuesday. “Amadou Toumani Touré died during the night of Monday to Tuesday in […]

Revista Prestigjioze Jep Vlerësimin Për Sistemin Shëndetësor në Shqipëri


“The Lancet”, revista mjekësore më prestigjioze në botë ka publikuar një renditje të sistemeve shëndetësore të 204 vendeve të ndryshme të globit, bazuar mbi 42 kritere, teknike, të gjitha të bazuara në efektshmërinë e trajtimeve mjekësore. Sipas pretigjiozes, kjo është e vetmja mënyrë shkencore për të matur cilësinë e sistemit shëndetësor të një vendi. Grumbullon […]

Hendboll: Kosova mposhtet nga Suedia


Kombëtarja e Kosovës A, në hendboll në kategorinë e meshkujve, ka pësuar humbje nga Suedia me rezultat 30-16. Kjo ndeshje është luajtur në kuadër të kualifikimeve për Euro 2022. “Dardanët”, ndeshjen e radhës do ta luajnë ndaj Malit të Zi në Podgoricë. Federata e Hendbollit të Kosovës, ka shkruar në Facebook, se Suedia është superfuqi […]

Më 21 dhe 22 nëntor mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”


Federata e Boksit e Kosovës, ka njoftuar se më 21 dhe 22 nëntor do të mbahet turneu ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”. Deri tani e kanë konfirmuar pjesëmarrjen boksierë nga gjashtë shtete si: Bullgaria, Zvicra, Sllovakia, Maqedonia, Mali i Zi e Shqipëria, ndërsa po pritet konfirmim edhe nga Suedia e Kroacia. Turneu “Adem Jashari”, do […]

Joe Biden ishte propozuesi i rezolutës që autorizoi presidentin Bill Clinton të filloj sulmet ajrore ndaj Ushtrisë jugosllave


Njëzetenjë vjet më parë Kongresi amerikan me anë të një rezolute kishte autorizuar presidentin e atëhershëm të Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton që të ndërmerr sulme ajrore kundër Federatës Jugosllave, përkatësisht ndaj Serbisë dhe Malit të Zi. Kjo rezolutë ishte inicuar nga senatori i Delaware, Joseph Biden, i cili tashmë është zgjedhur president i SHBA-së. […]

Skandaloze: “Miku” i shërbimeve sekrete ruse, kërkon hetimin e Francës për përkrahjen e Kosovës


Deputeti kontrovers francez Thierry Mariani, ka thënë në një postim në media sociale se “se duhet të themelohet një komision për hetim për mbështetjen që Franca ia ka dhënë Thaçit dhe Kosovës kundër Serbisë”. Mariani është i martuar me rusen Irina Chaikhoullina. Sipas medias gjermane Deutche Welle, Mariani ka qenë bashkëkryetar i OJQ-së “Shoqata e […]

Vazhdon më tutje të rëndohet bilanci me COVID-19, 5000 raste aktive në Kosovë


Në Kosovë po vazhdon trendi negativ i bilancit me koronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 546 raste të reja me koronavirus – nga gjithsej 1626 testime të kryera, shkruan lajmi.net. Numri total i rasteve pozitive është 21.545 raste nga 100.395 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2. Gjatë kësaj kohe, në […]

Tierschutz in der Schweinefleischerzeugung


Feldstudie untersucht Immunkastration als Alternative zur betäubungslosen Ferkelkastration Ein neues Verbundvorhaben begleitet eine Initiative von Landwirtinnen und Landwirten sowie Landwirtschaftsorganisationen zur Erprobung der sogenannten Immunkastration als Alternative zur chirurgischen Ferkelkastration. Das Bundesministerium für Ernährung und Landwirtschaft fördert das Vorhaben bei dem die Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (CAU), die Georg-August-Universität Göttingen und das Max-Rubner-Institut Kulmbach sowie diverse […]

error: Content is protected !!