Renditja finale e Eurovision, ja kur është radha e Shqipërisë


Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021”, me këngën “Karma”. Faqja zyrtare e ‘Eurovision 2021” ka publikuar renditjen e shteteve pjesëmarrëse, të ndara në dy netët gjysmë finale. Anxhelën do ta dëgjojmë në natën e dytë, e renditur e njëmbëdhjeta. Pas publikimit të versionit zyrtar të këngës, shoqëruar me videoklipin, këngëtarja ka marrë […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë ndikimin […]

Zvicra sërish fut Kosovën në listën e shteteve me rrezikshmëri të lartë


Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën. Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrezikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021. Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë […]

Çertifikimi GLOBALG.A.P në Grup. Bileta e Eksportuesve të Fruta – Perimeve Drejt Tregjeve të BE


Sektori i fruta-perimeve po përjeton një bum prodhimi dhe eksportesh prej disa vitesh tashmë. Nxitja e prodhimit me anë të shtimit të sipërfaqeve të kultivuara dhe investimet në ngritjen e pikave moderne të grumbullimit të produkteve të cilat janë të destinuara për eksport kanë ndikuar në një rritje eksponenciale të eksporteve në vitet e fundit. […]

Sa Të Ardhura Gjenerojnë Fermat Në Shqipëri? – Studimi i Organizatës Botërore të Ushqimit


Sipas një studimi të Organizatës Botërore të Ushqimit FAO, vetëm 25% e fermave gjenerojnë më shumë se 3000 euro dhe 5500 euro të ardhura në vit nga aktivitetet bujqësore më 2018. Më shumë se një e katërta (27%) nxjerrin më pak se 750 euro të ardhura dhe pothuajse gjysma e fermave siguron 750 deri në […]

Maqedoni e Veriut: 15 viktima dhe 493 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 366 testime për Kovid dhe prej tyre 493 kanë rezultuar pozitivë me virusin. Instituti i Shëndetit Publik njofton se në 24 orët e fundit janë shëruar 450 pacientë, ndërsa e kanë humbur betejën me virusin 15 pacientë. Në Maqedoninë […]

Maqedoni e Veriut: 17 viktima dhe 498 raste të reja me koronavirus


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 498 raste të reja dhe 17 viktima nga COVID-19. Janë realizuar gjithsej 2 467 teste. Numri më i madh i të prekurve është në Shkup edhe atë 246, pastaj në Prilep 34 dhe në Kumanovë 30 raste të reja. Ndërkohë sërish është i lartë […]

Maqedoni e Veriut: 11 viktima dhe 83 raste të reja me koronavirus në vend


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 700 testime për koronavirus dhe prej tyre 83 kanë rezultuar pozitivë. Ky është numri më i ulët i të prekurve që nga muaji korrik i këtij viti. Në 24 orët e fundit 11 pacientë kanë humbur betejën me virusin […]

Maqedoni e Veriut, 21 viktima dhe 592 raste të reja me koronavirus


Ministria  e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veirut, ka njoftuar  se në 24 orët e fundit janë kryer 2 206 testime të dyshuara për koronavirus, dhe prej tyre 592 kanë rezultuar pozitivë. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe 21 persona të prkur nga virusi. ndërsa Instituti i Shëndetit Publik njofton se […]

Maqedoni e Veriut, 14 viktima dhe 627 raste të reja me COVID-19


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 2.510 testime për koronavirus dhe prej tyre 627 kanë rezultuar pozitivë. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 14 pacientë të diagnostikuar me COVID-19, ndërsa janë shëruar 644 pacientë. Në Maqedoninë e Veriut aktualisht ka 20.718 raste aktive me Covid-19. Që […]

Maqedoni e Veriut: 26 viktima dhe 758 raste të reja me COVID-19, shërohen 944 pacientë


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 2562 testime për koronavirus dhe prej tyre 758 kanë rezultuar pozitivë. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 26 pacientë te diagnostikuar me COVID-19, ndërsa janë shëruar 944 persona. Në Maqedoninë e Veriut ka 20.751 raste aktive me Covid-19. Që nga […]

Maqedoni e Veriut: COVID-19, bie numri i rasteve në nivel ditor


Që nga 25 nëntori, kur në Shkup u regjistruan 570 të prekur me koronavirusi, numri i të infektuarve në bazë ditore në kryeqytet ka qenë më i ulët. Numri i rasteve të reja mbetet treshifror, megjithatë krahasuar më ditët kur virusi pati shpërthim më të fuqishëm, është shënuar rënie. Pas një kohe të gjatë me […]

Maqedoni e Veriut: 31 viktima dhe 657 raste të reja me koronavirus, kurohen 920 persona


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut920 qytetarë u kuruan nga koronavirusi, 31 humbën jetën dhe 657 të tjerë rezultuan pozitivë në testet për COVID-19. Nga 920 të shëruarit, pjesa më e madhe janë nga Shkupi 349, nga Prilepi 70, nga Struga 60, nga Gostivari 45, nga Kumanova 37 dhe po aq nga […]

Maqedoni e Veriut: 25 viktima dhe 865 raste të reja me COVID-19


Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 865 raste të reja nga 2889 testet e bëra. Kjo tregon se 29,9% PCR testeve kanë rezultuar pozitivë nga COVID-19. Sipas qyteteve në Shkup i diagnostikuan 330 raste të reja, Prilep 47, Tetovë dhe Manastir 42, […]

Maqedoni e Veriut: 22 viktima dhe 881 raste të reja me COVID-19


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, janë kryer 2 902 testime për koronavirus dhe prej tyre 881 kanë rezultaur pozitivë, ose 30 per qind e testeve të kryera. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 22 pacientë te diagnostikuar me COVID, ndërsa jano shëruar 806 persona.

Maqedoni e Veriut: 26 viktima dhe 213 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 741 testime të dyshuara për koronavirus dhe prej tyre 213 kanë rezultuar pozitivë. Më shumë raste janë paraqitur në Shkup, e ndjekur nga Kumanova, Tetova dhe Kavadari. Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit nga COVID-19 e kanë humbur […]

Maqedoni e Veriut: 28 viktima dhe 929 raste të reja me COVID-19


Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit numri i të shëruarve është më i lartë se sa i të infektuarve. Përkatësisht, 1,068 pacientë janë shëruar dhe 929 të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me CoVid-19. Bilanci i fundit doli nga 2,758 testet e bëra. Por, shqetësues […]

Maqedoni e Veriut, 46 viktima dhe 504 raste pozitive me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 1 470 testime të dyshuara për koronavirus dhe prej tyre pozitivë kanë rezultuar 504 persona. Kryeson Shkupi me 174 raste, Prilepi me 37 dhe Dibra me 21. Sot ka pasur një rekord viktimash që prej fillimit të pandemisë, kështu […]

Maqedoni e Veriut: 28 viktima dhe 1 mijë e 120 raste të reja me koronavirus


Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer plot 2 993 testime të dyshuara për koronavirus dhe prej tyre 1 120 kanë rezultuar pozitivë, incidenca është rreth 37% e testeve të kryera. Po ashtu në 24 orët e fundit nga virusi s’ e kanë fituar betejën 28 pacientë, ndërsa janë shëruar 916 […]

Fillojnë përgatitjet për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoni


Procesi i vaksinimit dhe mënyra se si do të planifikohet sistemi “Termini im” u prezantua dje para drejtorëve të qendrave shëndetësore në takimin me ministrin e shëndetësisë, Venko Filipçe. Drejtorëve të qendrave shëndetësore u është thënë se fillimi i vaksinimit s’ do të thotë zvogëlim i menjëhershëm i rrezikut të COVID-19 dhe as presioni mbi […]

23 të vdekur nga COVID-19 në Maqedoni të Veriut


Siç informojnë nga Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, gjatë 24 orëve të fundit nga 1,715 testime të realizuara, 659 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Shkup-248, Kumanovë-18, Dibër-1, Shtip-8, Prilep-33, Tetovë-40, Strugë-39, Veles-33, Manastir-46, Ohër-47, Kavadarc-14, Gostivar-21, Gjevgjeli- 1, Strumicë-2, Kriva Pallankë-4, Radovish-3, Koçan-14, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-1, Pehçevë-1, Berovë-11, Vallandovë-1, Vinic-11, Dellçevë-5, […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në ndryshimin […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Fjalimi në Kuvend për “vrasjet politike” ngjall polemika mes Gani Gecit dhe Ismet Kryeziut


Ismet Kyreziu, nga Instituti Demokratik i Kosovës, me anë të një postimi në fFcebook ka thënë se deputetëve të Kosovës duhet t’u ndalohet të flasin për vrasje, duke i reaguar deputetes së Kuvendit të Kosovës nga LDK, Marigona Geci. Deputetja sot në seancën e votimit të Ligjit për Rimëkëmbje doli në foltore për ta arsyetuar […]

Maqedoni e Veriut, 30 viktima dhe 1 mijë e 100 raste të reja me COVID-19


30 viktima dhe 1100 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Gjithsej janë bërë 2824 teste. Viktimat janë të moshës nga 52 deri në 85 vjeçare. Në 24 orët e fundit janë shënuar 585 pacientë të shëruar. Sa i përket rasteve të reja, më shumë raste […]

Dështon takimi i specialistëve maqedono-bullgar për kontestet mes dy vendeve


specialistët e historisë të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë kanë zhvilluar të premten një takim online lidhur me kontestet për personalitetet nga e kaluara, dhe për çështje që lidhen me historinë, por takimi ka përfunduar pa asnjë marrëveshje konkrete. Pala bullgare, sipas anëtarëve maqedonas të komisionit, ka refuzuar të nënshkruajë konkluzionet edhe të mbledhjeve të […]

Maqedoni e Veriut, 22 viktima dhe 1 mijë e 342 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se në 24 orët e fundit, 22 pacientë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi dhe janë regjistruar 1.342 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus. Rastet e reja dalin pas testimit të 3.399 mostrave. Raste e reja janë regjistruar në: Shkup-479, Kumanovë-52, Dibër-20, Shtip-45, […]

33 të vdekur e 946 të infektuar nga COVID-19 në Maqedoni të Veriut


Maqedonia e Veriut të mërkurën ka regjistruar 33 viktima me koronavirus, 946 persona të infektuar si dhe 789 persona të shëruar. Të dhënat i referohen testimit të 2,564 mostrave. Viktimat, sipas raportit të Ministrisë janë, nëntë në Shkup, gjashtë në Prilep, katër në Strugë, dy në Pehçevë dhe nga një në 12 qytete tjera. Numri […]

Maqedoni e Veriut, 33 të vdekur dhe 946 raste të reja me COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 946 raste të reja me COVID-19, si dhe janë shëruar 789 pacientë. ndërsa kanë humbur jetën 33 persona, numri i përgjithshëm i të vdekurve nga koronavirusi atje ka shkuar në 1825. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë së Qeverisë maqedonase thuhet se numri i […]

Maqedoni e Veriut: 29 viktima dhe 1 mijë e 69 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 3 mijë e 12 testime, prej ku 1 mijë e 69 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit 29 pacientë kanë humbur jetën nga ky virus. ndërsa janë shëruar 1 mijëe 242 pacientë./Alsat

Hoxhaj: Enver Maliqi ishte kontribues i madh i çështjeve kombëtare dhe humanist i devotshëm


Ud. i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të nënkryetarit të Shkupit, Enver Maliqi, raporton Gazeta Blic. Hoxhaj thotë se Maliqi si një ndërmarrës i suksesshëm në Maqedoni të Veriut, kurrë s’ ka ditur që të dalloj shqiptarët në bazë të kufijve, por i ka mbështetur dhe […]

Në kohën e pandemisë, rritet për 40% importi i oksigjenit


Në kohën kur Kosova po përballet me pandeminë e COVID-19, importi i oksigjenit ka shënuar rritje për 40 për qind. Importuesi kryesor  mbetet  Maqedonia e Veriut. Për dhjetë muajt e sivjetmë në Kosovë, të dhënat nga Dogana së Kosovës tregojnë se janë importuar mbi 1.87 milionë litra oksigjen me vlerë të përgjithshme, pa përfshirë taksat, […]

​“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren


Në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, datëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e parë publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, u kujtuan dëshmorët e vendit, ku u tha se rrugëtimi i tyre duhet të shërbejë si shembulli më i mirë për vendin. Kryetari […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë milionë […]

Refuzohet vendimi i Vjosa Osmanit: Një nga konsujt e shkarkuar s’ e njeh këtë vendim


Lindin Kqira, konsull në Maqedoni, të cilin dje e shkarkoi u.d e Presidentit, Vjosa Osmani, thotë se s’ e njeh vendimin e saj Kqira, që u shkarkua bashkë me tre konsuj të tjerë që kishin lidhje politike, në një përgjigje me shkrim dërguan Gazetës Express thotë se vendimi i Osmanit është tendencioz, arbitrar dhe përçarës. […]

Të dhëna dokumentare dhe vlera për hardhinë, rrushin e verën vranç


(Simpozium shkencor mbarëkombëtar “Ardhmëri dhe vlera të Vrançit”, Rahovec 19-20 qershor 2018) Prof. Dr. Andrea Shundi (SHBA), Agr. Rexhep Kryeziu (Zvicër) Në trojet ilire shqiptare, vreshtaria dhe verëtaria janë veprimtari disa mijëravjeçare dhe bëjnë pjesë në vatrën tejet të moçme evropiane për prodhimin e rrushit e të verës. Kjo e vërtetë dëshmohet: me gjetjet arkeologjike […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

Mungesa e mbrojtësit e anuloi seancën për shpërlaje të parave


Është anuluar gjykimi ndaj Nuhi Shalës dhe Shahe Tahirukaj, të akuzuare për shpëlarje të parave dhe shmangie nga tatimi. Arsyeja e anulimit të kësaj seance, ishte mungesa e njërit prej mbrojtëseve, i cili paraprakisht e kishte njoftuar Gjykatën për mos prezencën e tij në seancën e sotme. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Valon Kurtaj, ka […]

Nis Eksporti i Mandarinave të Sarandës – Në 5 Ditë 120 Tonë Drejt Kosovës e Maqedonisë së Veriut


Në Sarandë ka nisur eksporti i mandarinave drejt vendeve të rajonit. Zyra e Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, “se në 5 ditë (nga 05 tetor deri më 09 tetor), nga zona e Konispolit, Sarandë janë eksportuar 120 tonë mandarina, drejt vendeve të rajonit, kryesisht Kosovë dhe Maqedoni e Veriut”. […]

Ja çfarë do të ndodhë sot në Kosovë


Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan Kosova, […]

Agim Bahtiri: Vetëvendosje dhe Kurti të gatshëm për ta mbrojtur UÇK-në dhe të akuzuarit e Speciales


Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka qëndruar në Shqipëri ku ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Bahtiri ka thënë se qëllimi i vizitës së tij në Tiranë ka qenë unifikimi i shqiptarëve karshi situatës së krijuar pas aktakuzave ndaj ish drejtuesve të lartë të UÇK-së. Për Klan Kosova, […]

Hoti u përgjigjet kërcënimeve të Vuçiqit për luftë


Shefi i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka folur pas deklaratave së presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili përmendi një luftë të re Me kusht që dialogu mes dy vendeve s’ ka sukses. Sipas Hotit Kosova dhe Serbia janë në negociata për paqe dhe se ndryshimi i kufijve s’do të diskutohet kurrë. “Ne s’ jemi […]

Avdullah Hoti u përgjigjet kërcënimeve të Aleksander Vuçiqit për luftë


Shefi i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka folur pas deklaratave së presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili përmendi një luftë të re Vetëm po të dialogu mes dy vendeve s’ ka sukses. Sipas Hotit Kosova dhe Serbia janë në negociata për paqe dhe se ndryshimi i kufijve s’do të diskutohet kurrë. “Ne s’ jemi […]

35 të vdekur dhe 387 raste pozitive në Maqedoninë e Veriut në 24 orë


Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 35 viktima nga COVID-19. Sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë janë shënuar edhe 387 raste pozitive. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga koronavirusi kap shifrën 1 mijë e 546, ndërsa ai i rasteve të konfirmuara me këtë virus në 55 mijë e 127. Aktualisht numri […]

“Masat s’ po tregojnë sukses, ka ardhur koha që të vendosen të reja”


Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Muhedin Nushi ka thënë se në kryeqytet është në rritje numri i rasteve aktive me koronavirus. Nushi thotë se pasojë e kësaj janë masat joadekuate që ka vendosur qeveria. “Masat s’ po tregojnë sukses të madh. Ndoshta ka ardhur koha që të vendosen masa të reja. Sidoqoftë lus qytetarët që […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

Aplikimi për Kartonin e Gjelbër, vetëm pas shtatorit 2021


Numri i madh i veturave të paregjistruara është vetëm një nga problemet që Kosova duhet të zgjidhë para se të bëhet aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Byrosë Evropiane që siguron Kartonin e Gjelbër, thotë Sami Mazreku ushtrues i detyrës së drejtorit ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimit. Për të pakësuar numrin e veturave të […]

Sa shtetas të Kosovës jetojnë në Gjermani


Në këto të dhëna s’ përfshihen personat që kanë nënshtetësi gjermane, por vetëm ata me nënshtetësi të vendeve të prejardhjes E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 14:00 albinfo.ch Keystone – @acalmelor Sipas statistikave të fundit, të vitit 2020, në Gjermani aktualisht jetojnë 921,419 shtetas të vendeve nga shtetet e Ballkanit, transmeton albinfo.ch. Këto të dhëna […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, kanë […]

Skandaloze – Armend Zemaj i dha urdhër kompanisë së pa licencuar për t’i mbushur me oksigjen spitalet


Kompania “Lindi Gas” ka mbushur bombolat e oksigjenit të Spitalit të Prizrenit ani pse s’ është i licensuar për oksigjen medicional, pastërtia e cilësia e të cilit duhet të jetë mbi 99.5%. Emisioni i plotë: Përfaqësuesi i kësaj kompanie, Arianit Hoxha, në një përgjigje për InDoks ka pranuar publikisht se s’ kanë licencë për oksigjen […]

Kompani pa-licencë, mungesë oksigjeni, vdekje pas hyrjes në oksigjeno-terapi – Pse Ministria e ShSKUK-ja s’ pranojnë që të japin të dhëna?


Si pasojë e mos menaxhimit për furnizim nga kompanitë të licensuara, disa nga Spitalet Publike janë furnizuara nga kompanitë të cilat s’ as licencë për oksigjen medicional. Njëra prej tyre ka treguar edhe sa herë e ka furnizuar Spitalin e Prizrenit më oksigjen. Emisioni i plotë: Arianit Hoxha nga “Lindi Gas” ka thënë për InDoks […]

Furnizuan Spitalin e Prizrenit me oksigjen të palicensuar – Kompania tregon se sa herë mbushi bombolat e spitaleve


Kompania “Lindi” s’ figuron si kompani e licencuar për furnizim me oksigjen medicional. Emisioni i plotë: Megjithatë, kjo kompania për InDoks ka pranuar se ka furnizuar  mbi 10 herë Spitalin e Prizrenit me oksigjen të palicensuar. Edhe pse s’ ka licencë për oksigjen medicional, megjithatë në faqen e tyre në internet kanë shkruar që ofrojnë […]

​Përfundon turneu i boksit “Adem Jashari”, këta ishin fituesit e çmimeve


Pas dueleve gjysmëfinale të zhvilluara dje dhe shtatë meçeve finaliste të luajtura sot, ka përfunduar me sukses turneu i 22-të me radhë ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”. Në fund të turneut u ndanë edhe çmimet e më të mirëve: Boksieri më i mirë vendos -Besart Pireva (Kosovë) Boksieri më i mirë i huaj – Kimil […]

Vigjilenca Abazi fitoi çmimin “Early Career Award 2020”


E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 18:40 albinfo.ch Pa dyshim që të rinjtë shqiptarë janë duke arritur suksese të mëdha në botë, jo vetëm në fushën e muzikës dhe të sportit, por edhe në atë akademike. E patjetër njëra nga këto është edhe e reja shqiptare nga Shkupi, Vigjilenca Abazi, shkruan albinfo.ch. Vigjilenca Abazi, me […]

Maqedoni e Veriut, shpallet gjendja e krizës


Qeveria e Maqedonisë së Veriut të premten në mbrëmje shpalli gjendjen e krizës në gjithë territorin e vendit, për përballje më efikase me pandeminë, që e ka shkaktuar koronavirusi i ri. Vendimi nënkupton përfshirjen edhe të Armatës në aktivitetet e rendit, si dhe në ndihmë të institucioneve shëndetësore. Shpallja e gjendjes së krizës i mundëson […]

Shqiptarët shpenzojnë miliona në Turqi për shërim nga COVID-19


Nga fillimi i pandemisë së COVID-19, nga aeroporti i Rinasit kanë fluturuar 565 chartera ambulancë drejt Turqisë dhe më pak drejt Italisë, duke u kushtuar pacientëve shqiptarë mbi 6.7 milionë euro për udhëtime dhe 12 milionë euro të tjera për kurimin në spitalet private.   Bilal A*, 54 vjeç, zbuloi se kishte COVID-19 pas një […]

NZZ: “Vatra e xhihadizmit s’ është në Ballkan por në metropolet perëndimore”


Radikalizimi islamik është më shumë fenomen i kultivuar nga myslimanët ballkanas në perëndim se sa në vendin e origjinës E Premte, 20 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Ish korrespondenti i gazetës zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”, njohës i mirë i rrethanave në Ballkanit, Andreas Ernst ka publikuar sot një analizë interesante lidhur me islamin politik dhe […]

“Gjykata Speciale një etnike, situata mund të eskalojë”


Ambasadori i Kosovës, në Maqedoni, Gjergj Dedaj, ka reaguar pasi është djegur baneri “Liria ka emër” në Graçanicë. Dedaj në reagimin e tij në Facebook, ka folur edhe për Gjykatën Speciale. Ai e quan këtë gjykatë një etnike ku edhe paralajmëron për eskalim të situatës. “Gjykata Speciale një etnike, s’ mendoj si i ndihmon pajtimit […]

Numër rekord i viktimave në Maqedoni të Veriut brenda një dite nga COVID-19


Maqedonia e Veriut të hënën ka regjistruar 40 të vdekur me koronavirusin e ri që shkakton sëmundjen COVID-19, ka bërë të ditur Instituti i Shëndetit Publik. Kjo është shifra më e lartë me të vdekur brenda ndonjë ditë që nga paraqitja e virusit korona në këtë vend, në shkurt të këtij viti. Viktima janë; Shkup […]

Maqedoni e Veriut, 40 të vdekur nga koronavirusi vetëm gjatë 24 orëve të fundit


Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se 40 persona me COVID-19 kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit. Po ashtu nga 1 mijë e 683 testime të bëra kanë rezultuar 591 raste pozitive. Gjithashtu gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi janë shëruar 439 pacientë./Alsat

Gol në ndeshjen Maqedoni – Estoni


Gazeta spanjolle Sport pretendon se Barcelona mund të shikojë në Serie A për përforcime mbrojtëse, përfshirë Federico Fazio, German Pezzella dhe Mateo Musacchio, por që Rudiger i Chelseas është favorit kryesor. Blaugrana dëshiron një opsion me kosto të ulët dhe me përvojë për të forcuar radhët e tyre në afatin kalimtar të janarit pas problemeve […]

Nga libraria presidenciale e Clintonit del deklarata e Ibrahim Rugovës në SHBA e vitit 1993, njoftoi amerikanët për terrorin e Serbisë në Kosovë


 Presidenti Rugova kishte deklaruar se atë javë në Amerikë do të njoftonte liderët e Kombeve të Bashkuara dhe liderët e Amerikës për terrorin që po bënte Serbi ndaj shqiptarëve. Për t’u treguar mirë amerikanëve, ai kishte marrë shembuj se si po keqtrajtohen sistamtikisht shqiptarët. Deklarata është e vitit 1993 Rugova kishte shkuar në Amerikë me […]

“Turqia po armatos Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë


Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me luftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që dukuri në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjerrë pasoja të rënda. Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet e […]

Gani Geci: Rifat Jashari është i vetmi që mund të bëjë pajtimin politik gjithëkombëtar


Ish deputeti i LDK-së, Gani Geci deklaron se Rifat Jashari mund të bëjë pajtim politik në Kosovë. Geci deklaron se në bashkëpunim me Jozefina Topallin e Nexhat Dacin mund të bëhet edhe pajtimi politik me shqiptarët e Shqipërisë e Maqedonisë, përcjellë Gazeta Blic. Ai thotë se me një pajtim politik gjithë kombëtar mund t’i dilet […]

Notat e lojtarëve: Gjeorgji – Maqedoni e Veriut, ky është vlerësimi për futbollistët shqiptarë


Maqedonia e Veriut ka mposhtur me rezultat minimal 1-0 Gjeorgjinë në udhëtim, për të siguruar kështu kualifikimin në EURO 2020. Kombëtarja “kuq e verdhë” regjistroi kështu një arritje historike, duke prekur për herë të parë në kompeticionin më të madh të futbollit në Evropë, përcjell GazetaBlic. Goran Pandev realizoi golin e parë dhe të vetëm […]

Kosova, drejt kolapsit ekonomik! – GazetaBlic


Situata pandemike në Kosovë sa vjen e përkeqësohet, gjë që ka sjellë probleme serioze në sektorin e ekonomisë, ku shumë biznese kanë falimentuar. Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike, i cili pritet t’i vijë në ndihmë biznese, ka dështuar të votohet edhe sot në Kuvend për mungesë koorumi. E deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi thotë se ky […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 euro […]

Aktori kosovar shkruan pas tërmetit të sotëm: Zot ruana


Një tërmet me magnitutë 5.0 ka goditur Maqedoninë e Veriut, mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka ndodhur rreth orës 04:55 dhe dridhje janë dëgjuar edhe në Kosovë. Ndër personat që i dëgjuan dridhjet është edhe aktori i njohur, Naser Rafuna. Ai menjëherë ka shkruar në rrjetin social Facebook. “Dridhje pak më parë. Zot Ruana”, ka shkruar […]

Reagon Haki Abazi: Po bëhet fushatë kundër meje


Evi Kokalari një aktiviste e njohur republikane në një emision live e ka pyetur ish-zëvendëskryeministrin e Kosovës në qeverinë e Albin Kurtit, Haki Abazin duke kërkuar nga ai që të përgjigjet për zyrën e tij në Beograd dhe lidhjet e tij me Serbinë. “Juve personalisht keni pasur zyrën në Beograd kur punonit për The Rockefeller […]

Kosova drejt mbylljes, alarmojnë gastronomët: Pa mbështetje s’i respektojmë masat


Komitetit për menaxhimin e Pandemisë gjatë së hënës i dorëzoi propozimet për masa të reja Qeverisë së Kosovës. Vendi, i cili është ndarë në zona në bazë të numrit të të infektuarve, pritet të ballafaqohet me masa më të ashpra. Në to parashihet kufizimi i lëvizjes dhe kufizimi i orarit të punës për bizneset. Për […]

Kosova e mbyllur – mbi 45 mijë qytetarë vikendin e kaluan në Shqipëri, Maqedoni e Mal të Zi


Këtë vikend, Kosova ishte e mbyllur tërësisht duke mos punuar asgjë, teksa disa qytete kanë qenë në karantinë, si pasojë e rritjes enorme të rasteve me Covid-19. Mirëpo, bllokada nga institucionet s’ la shumë përshtypje tek qytetarët të cilët ia mësynë vendeve në rajon, si Shqipëri, Maqedoni e Veriut dhe Mal të Zi për të […]

Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së: Dick Marty s’ ka guxim të ballafaqohet me të vërtetën


Ish-përfaqësuesi politik i UÇK-së, njëherësh publicisti Bardhyl Mahmuti ka reaguar serish ndaj raportit të senatorit zviceran Dick Marty për të ashtuquajturin trafikim organesh dhe shtëpinë e verdhë. Ai në një postim në Facebook ka shkruar se raporti i Dick Marty është përpiluar nga Shërbimi Sekret i Serbisë dhe se janë dashur vite që kjo çështje […]

Publikohen mesazhet telefonike, terroristi Kujtim Fejzullahu dyshohet se financonte një hoxhë në Kosovë


Pas sulmin terrorist në Vjenë të Austrise, ishte konfirmuar se Kujtim Fejzullahu ishte njëri nga personat që mori pjesë në këtë sulm. Ai ishte me prejardhje nga Çellopeku i Tetovës dhe ishte 20 vjeçar. Prejardhjen e tij e kishte konfirmuar edhe Ministri i Brendshëm në Austri, Karl Nehammer, i cili ka thënë se sulmuesi i […]

pranë një mijë raste të reja e 26 të vdekur nga koronavirusi në Maqedoni të Veriut


Maqedonia Veriore ka regjistruar 26 vdekje në 24 orët e fundit nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë tutje ka njoftuar se gjatë kësaj periudhe nga 2 mijë e 667 testime, kanë rezultuar pozitivë 978 persona, ndërsa 23 pacientë janë shëruar. Numri i 26 të vdekurve nga COVID-19 llogaritet si më i larti në Maqedoninë Veriore që […]

12 të vdekur e 1128 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni


12 persona kanë humbur betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë regjistruar edhe 1128 rate të reja. Sipas njoftimit nga autoritet, të premten janë shëruar edhe 307 pacientë. Deri tash Maqedonia ka testuar 265 mijë persona. Nga fillimi i pandemisë e deri tash janë regjistruar 37 mijë e […]

Reagon Rukiqi: Kufijtë e hapur e vendi mbyllet në vikend, të gjithë do të ikin në Shqipëri e Maqedoni


IKSHPK dhe Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës me COVID-19 ka mbajtur takim për ta analizuar situatën epidemiologjike dhe në bazë të rekomandimeve janë shqyrtuar disa propozim-vendime. Disa masa që do të ndërmerren janë: Ndalohet veprimtaria e të gjitha subjekteve afariste dhe bizneseve, qendrave tregtare e rekreative, supermarketeve, subjekteve që ofrojnë shërbimet e gastronomisë […]

Tentohet të kontrabandohen 180 pako me duhan nga Maqedonia e Veriut


180 pako me duhan të përpunuar janë tentuar të kontrabandohen përmes pikës kufitare në Han të Elezit. Sipas policisë, këto pako dyshohet se kanë ardhur nga Republika e Maqedonisë së Veriut për në Kosovë përmes udhëve ilegale. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 20:10 dhe është duke u hetuar nga organet e rendit.     […]

KE: Rënia ekonomike këtë vit në Maqedoni, 4.9 për qind


Kriza ekonomike në Maqedoni të Veriut do të thellohet. Komisioni Evropian ka korrigjuar shkallën e rënies së PBV-së nga parashikimi i pranverës i cili parashikoi një rënie prej -3.9 për qind të PBV-së, tani rënia e për këtë vit është parashikuar në -4.9 për qind. Sipas raportit, rimëkëmbja e ekonomisë do të jetë e ngadaltë […]

Sulmi terrorist në Vjenë, Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar autoritetet […]

Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar autoritetet […]

22 të vdekur dhe mbi 1,100 të infektuar me coronavirus në Maqedoninë e Veriut


22 të vdekur nga koronavirusi, 1,192 të infektuar dhe 359 të shëruar është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë. Rastet e reja, sipas këtyre të dhënave, rezultojnë nga testimi i 3,211 mostrave. Numri i testeve thuhet të jetë rekord, sikurse është edhe numri […]

Pas sulmit terrorist, Policia e Vjenës del me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët


Pas sulmeve terroriste që ndodhën me 2 nëntor në kryeqytetin austriak, Policia e Vjenës ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për qytetarët. Në njoftim thuhet se Zyra Shtetërore për Mbrojtjen e Kushtetues dhe Luftës kundër Terrorizmit ka krijuar një linjë telefonike dhe email adresë, hapur 24 orë në ditë nga sot. Ky veprim erdhi […]

E konfirmon MPB: Tre shtetas maqedonas janë të përfshirë në sulmin në Vjenë


Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) në Maqedoni informon se sot (3.11.2020) Policia e Austrisë, me anë të Europolit, tek MPB ka dorëzuar kërkesë për bashkëpunim dhe informacione në lidhje me sulmin terrorist që gjë në Vjenë. Nga lista e policisë austriake, që është dorëzuar tek policitë e disa vendeve, është konfirmuar se tre persona, […]

MPB: Tre shtetas të Maqedonisë së Veriut janë të përfshirë në sulmin në Vjenë


Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) në Maqedoni ka bërë të ditur sot se Policia e Austrisë, me anë të Europolit, tek MPB ka dorëzuar kërkesë për bashkëpunim dhe informacione në lidhje me sulmin terrorist që dukuri në Vjenë. Nga lista e policisë austriake, që është dorëzuar tek policitë e disa vendeve, është konfirmuar se […]

Goditet rëndë Maqedonia e Veriut: 21 viktima dhe 565 raste të reja me COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit në Maqendoninë e Veriut 21 persona kanë humbur jetën teksa janë regjistruar 565 raste të reja me COVID-19. Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit 154 pacientë kanë fituar betejën me virusin korona. Rastet e reja janë regjistruar në Shkup-230, Kumanovë-35, Stip-13, Prilep-65, Tetovë-39, Strugë-1, Veles-27, Manastir-15, Ohër-3, Kavadar-10, Gostivar-27, […]

Lime Mihasi, Mjeshtri që e renditi Sarandën në elitën e Shahut


Deputeti Alket Hyseni ka shpërndarë sot një profil të mjeshtrit Kombëtar të Shahut Lime Mihasi“Lime Mihasi – Mjeshtër Kombëtar i Shahut♟.Ka mbi 30 vjet që ushtron sportin e shahut si lojtar dhe trainer me ekipin e “Butrintit”. 17 herë kampion🏆 i shumëfisht i Sarandës.Pjesëmarrës në të gjitha kompeticionet kombëtare dhe ndërkombëtare të shahut♟, individuale dhe […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore, […]

Misteri i zhdukjes së Remzi Hoxhës, me anë të rrëfimit të djalit të tij


Janë bërë 25 vjet nga rrëmbimi dhe zhdukja pa gjurmë e biznesmenit Remzi Hoxha dhe familjarët e kanë humbur durimin e shpresën se mund të mësojnë diçka për fatin e tij. Në një intervistë për KALLXO.com, Ardian Hoxha, djali i Remziut ka rrëfyer kujtimet për babanë e tij, një biznesmen me origjinë nga Maqedonia e […]

14 të vdekur e 870 të infektuar me coronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoni të Veriut


Maqedonia e Veriut ka regjistruar të mërkurën 870 persona të infektuar me koronavirusin e ri, që paraqet shifrën më të lartë të të infektuarve brenda një dite që nga paraqitja e rastit të parë në muajin shkurt. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë bën të ditur edhe për 14 viktima, duke e çuar numrin e përgjithshëm […]

Diaspora shqiptare në SHBA donacion për shkollen shqipe në Maqedoni


E Mërkurë, 28 Tetor 2020 – 9:20 albinfo.ch Është bërë e ditur se diaspora shqiptare në SHBA kontribuon në vendin e origjinës. Ismet, Vanesa dhe Qendresa Demiri kanë kontribuar me anë të një donacioni për shkollën fillore “Rilindja Llojan” në Llojan të Kumanovës, përcjell albinfo.ch. Ismeti, Vanesa dhe Qendresa Demiri edhe pse janë të rinj […]

15 të vdekur e 627 të infektuar nga coronavirusi në 24 orët e fundit në Maqedoni të Veriut


Maqedonia e Veriut ka regjistruar të martën 627 persona të infektuar dhe 15 të vdekur me koronavirusin e ri. Autoritetet maqedonase kanë regjistruar edhe 531 persona të shëruar, njëherësh numrin më të lartë të atyre që kanë fituar betejën ndaj sëmundjes COVID -19, që shkakton koronavirusi, që nga muaji shtator. Të dhënat janë publikuar nga […]

22 të vdekur nga coronavirusi në Maqedoni të Veriut në 24 orët e fundit


Maqedonia e Veriut të dielën ka regjistruar 22 viktima me coronavirus që paraqet shifrën më të lartë brenda një dite, që nga fillimi i pandemisë në mars të këtij viti. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka njoftuar se shtatë viktima janë regjistruar në Shkup, të moshës nga 55 deri në 78 vjeç, nga dy viktima […]

I dehuri sulmon të dehurin


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka treguar se mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Maqedonisë së Veriut do të mbahet një mbledhje e përbashkët. Hoti me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur edhe temat për të cilat janë dakorduar me homologun maqedonas, Zoran Zaev. “Me Kryeminsitrin Zaev u dakorduam për: […]

Hoti tregon për çfarë tema janë dakorduar me homologun maqedonas


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka treguar se mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Maqedonisë së Veriut do të mbahet një mbledhje e përbashkët. Hoti me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur edhe temat për të cilat janë dakorduar me homologun maqedonas, Zoran Zaev. “Me Kryeminsitrin Zaev u dakorduam për: […]

​Rimëkëmbja ekonomike, çfarë masa morën Maqedonia e Veriut, Shqipëria e Kosova


Pas shëndetësisë, bizneset janë ato që janë dëmtuar më së shumti nga pandemia COVID-19. Një numër i madh i bizneseve kanë falimentuar, e dhjetëra mijëra punëtorë kanë humbur vendet e tyre të punës për shkak të vështirësive që ka shkaktuar koronavirusi te bizneset. Të gjitha shtetet kanë ndërmarrë veprime konkrete me pako ekonomike për të […]

Pritet mbajtja e një mbledhje të përbashkët e të dy qeverive


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është duke zhvilluar vizitën e tij të parë në Maqedoni të Veriut. Në një konferencë të përbashkët për media me homologun e tij Zoran Zaev, Hoti tha se janë duke bërë plane për mbajtjen e një mbledhje të përbashkët të dy qeverive. Hoti gjithashtu e përgëzoi Kryeministrin Zaev për arritjen […]

Klinika Digjitale ju mundëson të konsultoheni online me kirurgun e njohur shqiptar për sëmundje të zemrës


Klinika Digjitale i mundëson Dr. Kristo Papës, mjekut të njohur nga Anglia, t’u shërbejë pacientëve në vendlindje dhe ta plotësojë mungesën e krijuar pas largimit të tij nga atdheu. Dr. Kristo Papa jeton dhe vepron në Londër, Angli. Duke iu falënderuar Klinikës Digjitale, ai ka mundësi të shërbej pacientët edhe në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni dhe […]

error: Content is protected !!