Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

Lajmëroni menjëherë policinë Nëse shihni këta persona


Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, bazuar në ligjin për publikimin e fotografive me shënime të tjera të personave të kërkuar me urdhëresë të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, ka lëshuar një  kërkesa për bashkëpunim me qytetarët, me qëllim identifikimin, lokalizimin dhe arrestimin e personave të dyshuar për kryerjen e veprave të ndryshme penale. Kërkesë për […]

Pfizer identifikon vaksinën e falsifikuar kundër Covid-19 në Meksikë dhe Poloni


Versione të falsifikuara të vaksinës kundër COVID-19 të Pfizer janë identifikuar në Meksikë dhe Poloni. Kjo është konfirmuar edhe nga një zëdhënës i Pfizer për ABC News – duke shtuar shqetësimin e përpjekjeve të mashtrimit në SHBA dhe ndërkombëtarisht. “Ne jemi të vetëdijshëm se në këtë lloj mjedisi – të nxitur nga lehtësia dhe komoditeti […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Akuza e rëndë për “skenë mashtrimi”, 690 milionë dollarë për vetëm 5 vjet!


Aktori hollivudian, Zach Avery është arrestuar të martën nën akuzën e mashtrimit për të siguruar fonde për kompaninë e tij të shpërndarjes së filmit. 34-vjeçari, emri i vërtetë i të cilit është Zachary J. Horwitz, u mor në paraburgim nën akuzën e mashtrimit në lidhje me skemën Ponzi me kompaninë 1inMM Capital LLC. Ai është […]

Ishte kulla më e gjatë dhe më luksoze e banimit në botë, por tani pronarët në New York po jetojnë një makth


Ndërtesa impresionuese e projektuar nga arkitekti uruguajan Rafael Viñoly u shndërrua në ferr për pronarët e saj milionerë, pasi pati probleme në ashensorë, përmbytje dhe kërcitje të tmerrshme në strukturë. Kulla e gjatë 426 metra në 432 Park Avenue, e cila u bë ndërtesa më e lartë e banimit në botë në vitin 2015, ishte […]

Si Të Bëhesh specialist Në Blerjen E Vajit Ekstra Të Virgjër Të Ullirit


Në shumë prej shisheve të qelqit apo plastikës shkruhet që vaji i ullirit është ekstra i virgjër ose i thjeshtë. Emërtimet që u jepen vajit të ullirit mund të shkaktojnë konfuzion dhe shpesh marka e vajit të ullirit s’ ta mbush mendjen. Besimi i konsumatorit në industrinë e prodhimit të vajit të ullirit është në […]

“Ekuacioni me tre elemente”, mund ta bëjë trurin tuaj më të mprehtë dhe më të shëndetshëm


Kërkimet mbi jetëgjatësinë e trurit janë të pafundme Korrespondenti kryesor mjekësor i CNN, Sanjay Gupta, ia ka kushtuar pjesën më të madhe të karrierës së tij të studimit, çdo gjëje që e mban trurin “të shëndetshëm e të ri”, edhe në moshë të thyer. Pas ditëlindjes së tij të 51-të, Dr. Gupta shkroi se 3 […]

Dimri i Madh – specialistët kanë paralajmëruar se janari do të jetë muaji më i vështirë


Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke paralajmëruar për muaj “të acartë”, deri sa dielli të fillojë të ngrohë sërish, për shqiptaret të mbyllur brenda kufijve e të izoluar si kurrë më […]

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e Arlind Berishës nga Rahoveci


Drejtoria rajonale e Policisë në Ferizaj, kërkon ndihmën e qytetarëve për gjetjen dhe arrestimin e Arlind Imer Berishës, i lindur me 01.12.2000 në fshatin Brestovc, Komuna e Rahovecit. Sipas policisë, Arlindi është i kërkuar për tri vepra penale: Grabitje dhe mashtrim. Policia e Kosovës kërkon nga qytetarët e Republikës se Kosovës që kushdo që ka […]

Ekskluzive: Gjykata Kushtetuese e çon Kosovën në zgjedhje brenda 40 ditësh?


Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës sipas burimeve të Gazetes Express ka nxjerrë aktgjykimin për ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me votën e deputetit, Etem Arifi, e cila ishte vendimtare për krijimin e Qeverisë së drejtuar nga Avdullah Hoti. Vendi pritet të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditësh, meqë Gjykata Kushtetuese ka kontstatuar që vota […]

Do të përdorë Ligjin e Prodhimit për Mbrojtjen Po qe se duhet për shpërndarjen e vaksinës


Presidenti Donald Trump tha të martën se ai do të përdorë Ligjin e Prodhimit për Mbrojtjen Po qe se është e nevojshme për të siguruar që amerikanët janë të parët për të marrë vaksinat e prodhuara në vend, megjithëse shtoi se ai mendonte se kjo s’ do të ishte e nevojshme. Presidenti foli në fillim […]

Nuse europiane për dhëndurë aziatikë


Sipas të dhënave të publikuara nga qeveria qipriote në maj, rreth 3,600 martesa të dyshuara të rreme u referuan në polici në 2018 dhe 2019. “Grupi i organizuar kriminal përbëhet nga organizatorët në krye të piramidës, të cilët zakonisht janë avokatë, dhe punonjësit e tyre që organizojnë veprimtaritë kriminale”, i tha BIRN ministria e brendshme. […]

VV vazhdon të besojë në “raportin” e PE-së për rrëzimin e Qeverisë Kurti, Abrashi: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, duke komentuar “studimin” e Parlamentit Evropian për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ka thënë se zgjedhjet, sipas tij, janë e vetmja zgjidhje, shkruan GazetaBlic. Abrashi këto komente i ka bërë në një postim në Facebook. “Raporti i Këshillit të Evropës na bëri me dije se në Kosovë vepron një ndërmarrje […]

Falsifikoi dokumentet dhe fitoi tenderin me vlerë mbi 900 mijë euro, arrestohet


Policia e Kosovës e ka arrestuar një person në Prishtinë, nën dyshimin për mashtrin dhe keqpërdorim në prokurimin publik. Policia ka njoftuar se dje është bërë arrestimi i këtij personi,  nën dyshimin e bazuar se i njëjti kishte falsifikuar disa dokumente dhe me anë të kompanisë së tij, kishte arritur të fitojë tender për renovimin […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin milionësh


Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin “Letër […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin 200 mijë eurosh


Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin “Letër […]

Lirohen nga akuza për mashtrim të kosovarëve me bileta të rreme


Për më tepër, duke qenë se ata ishin mbajtur në paraburgim për shkak të dyshimit fillestar urgjent në atë kohë, ata kanë të drejtë për kompensim E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 15:15 albinfo.ch Që nga e hëna, tre persona janë gjykuar nga Gjykata Penale e Bazelit për përfshirjen e tyre në shitjen e biletave […]

Selmanaj: Partnerët tanë të koalicionit votuan për Vetëvendosjen në Podujevë


Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, është shprehur se Lëvizja Vetëvendosje është duke i vjel frutet e pakënaqësisë së akumuluar ndaj subjekteve të tjera politike. “Rritja e Vetëvendosjes është aksidentale sesa e organizuar. Është refleksion i akumulimit të pakënaqësive me të gjitha partitë politike. Rritja artificiale do të ndodhë derisa të bindet elektorati”. Selmanaj ka thënë se Albin […]

Deputeti Arifi me pagë, edhe pse në burg


Në fund të nëntorit, Etem Arifi ka pranuar në llogarinë e tij pagën nga Kuvendi i Kosovës, pasi akoma vazhdon të jetë në listën e deputetëve, pavarësisht se aktualisht po vuan dënimin në burgim që nga 29 shtatori, në kohëzgjatje prej 1 viti e 3 muajsh. Nga Zyra e kryetares së Kuvendit, s’ iu përgjigjën […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. Etem […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për Integrim […]

Zyrtari zgjedhor thotë se Trump nxiti dhunë me pretendimet për mashtrim me vota


Një zyrtar i zgjedhjeve të Gjeorgjisë ka thënë se presidenti Donald Trump do të mbajë përgjegjësi për çdo dhunë që ka shkaktuar e që është rezultat i pretendimeve të tij të pabazuara se ka pasë mashtrim me vota. Në një deklaratë të nxehtë, Gabriel Sterling, një republikan, tha: “E gjitha ka shkuar shumë larg! E […]

Gjykata Kushtetuese mbanë seancë për votën e deputetit Arifi për Qeverinë Hoti


Gjykata Kushtetuese sot pritet të mbajë seancë publike online për trajtimin e kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje që Qeveria Hotit të shpallet antikushtetuese për shkak të votës së deputetit Etem Arifit, i dënuar për korrupsion. Arifi ishte njëri prej 61 deputetëve që votoi pro zgjedhjes së Qeverisë Hoti, pas shkarkimit të Qeverisë së Albin Kurtit të […]

Burri pranon vrasjen e të paktën 25 grave në Rusi


38 vjeçari Radik Tagirov, raportohet se ka pranuar vrasjet, pas identifikimit nga provat e ADN dhe shenjat e këpucëve. Hetuesit në Rusi thonë se kanë kapur njeriun përgjegjës të të paktën 25 vrasjeve, të njohur ndryshe si “maniaku i Vollgës”. Autoritetet thonë se Radik Tagirov, ka pranuar serinë e vrasjeve të 26 grave të moshuara […]

Gjykohen për mashtrim të kosovarëve: Kanë marrë 150.000 sfr. për bileta false


Ata të tre akuzohen se në vitin 2015 kanë shitur bileta fiktive të fluturimit në Kosovë me anë të agjencisë së udhëtimit Alba Reisen GmbH në Bazel E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch KEYSTONE Që nga e hëna, tre të dyshuar po përgjigjen për mashtrim komercial, falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash, para gjykatës […]

Kosova s’ është para kolapsit


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës tha se Qeveria e Kosovës është duke punuar që të sigurojë sa më shumë vaksina për COVID-19. Hoti po ashtu theksoi se vendi s’ është para kolapsit, por është në emergjencë shëndetësore. “s’ jemi para kolapsit, jemi në gjende emergjente shëndetësore, kjo është e […]

I akuzuari në rastin e mashtrimit me viza kërkon zhbllokimin e llogarive për t’i paguar avokatët


I.K, i akuzuar në një rast të mashtrimit për viza pune, i ka kërkuar Gjykatës që t’ia zhbllokojë llogaritë që ia kishte bllokuar Prokuroria, pasi s’ po mund t’i paguajë avokatët. Gjyqtari Vesel Ismajli në fillim të seancës së sotme gjyqësore tregoi se dje, i akuzuari kishte qenë në zyrën e tij ku kishte bërë […]

Largohem Po qe se Biden fiton Kolegjin Elektoral


Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë, Po qe se Kolegji Zgjedhor voton për Presidentin e zgjedhur Joe Biden. Edhe pse ai përsëriti pretendimet e pabazuara për mashtrim masiv të votuesve, kjo deklaratë e sjell atë më pranë pranimit të humbjes në zgjedhjet e 3 nëntorit. […]

Mediat gjermane e vlerësojnë të suksesshëm bashkëpunimin me Kosovën në aksionin kundër krimit kibernetik


Mediat gjermane e kanë vlerësuar të suksesshëm bashkëpunimin e autoriteteve të tyre me autoritetet policore kosovare, në aksionin ku rezultun nëntë të arrestuar për mashtrim me krime kibernetike. Në artikujt e publikuar thuhet se më ”11 nëntor të këtij viti, autoritetet e sigurisë kosovare, në bashkëpunim të ngushtë me autoritetet gjermane hetimore dhe gjyqësore, patën […]

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme


Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik, Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e mungesës së një programi të harmonizuar qeveritar. “Kjo qeveri është krijuar si rrufe, pa ndonjë harmonizim apo koordinim të programeve, andaj aleatët s’ kanë homogjenitet”, tha Muhaxhiri për Radion Evropa e […]

Trump fal ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn


Presidenti Trump shpalli falje të plotë për këshilltarin e tij të parë të sigurisë kombëtare, Michael Flynn, të cilit iu desh të përballej me një betejë të gjatë ligjore me prokurorët federalë, si rrjedhojë e hetimit për çështjen e Rusisë. Presidenti Trump e njoftoi lajmin në Twitter në prag të festës së Falënderimeve. “Është nderi […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga Gjykata […]

Ekipi ligjor i Presidentit Trump distancohet nga avokatja Powell


Ekipi ligjor i fushatës së Presidentit Donald Trump po distancohet nga avokatja konservatore Sidney Powell. Vendimi erdhi për shkak të deklaratave kundërthënëse të zonjës Powell, e cila vazhdimisht ka ngritur akuza të rënda për manipulime votash në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, por duke mos ofruar asnjë provë të vetme. Ekipi ligjor i fushatës së […]

Edhe një tjetër deputet i LDK-së mbron Driton Selmanajn


Deputeti i LDK-së, Hatim Baxhaku i ka dalë në krah zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj lidhur me deklaratën e tij. Baxhaku ka shkruar se padashur të luaj rolin e avokatit të Selmanajt por se deklarata e tij është manipuluar. Ai ka thënë se secili që keqpërdorë çështjet e të pagjeturve duhet të mbahet përgjegjës. “Per çka behet […]

Përpjekje të dëshpëruara nga Trump dhe aleatët për të përmbysur fitoren e Biden


Presidenti Donald Trump dhe aleatët e tij po ndërmarrin hapa gjithnjë e më të dëshpëruara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, përfshirë thirrjen e legjislatorëve të shtetit të Miçiganit në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një përpjekjeje me pak gjasa për sukses për të përmbysur fitoren e Joe Bidenit. Ndër taktikat […]

Skandal, avokatit të Trump i del boja e flokëve gjatë fjalimit


Avokatin e Donald Trump, Rudy Giuliani, gjatë një konferencë të mbajtur për të zbuluar prova për një mashtrim “masiv” të votave, e ka tradhtuar ngjyra e flokëve. Pasi pësoi disa humbje ligjore lidhur me manipulimet e pretenduara nga presidenti Trump, Giuliani ju drejtua gazetarëve fort në selinë e Komitetit Kombëtar Republikan në Uashington. Megjithatë, konferenca […]

FOTO: Avokatit të Trump i ‘rrjedh’ boja e flokëve gjatë fjalimit për manipulimin e votave


Avokatin e Donald Trump, Rudy Giuliani, gjatë një konferencë të mbajtur për të zbuluar prova për një mashtrim “masiv” të votave, e ka tradhtuar ngjyra e flokëve. Pasi pësoi disa humbje ligjore lidhur me manipulimet e pretenduara nga presidenti Trump, Giuliani ju drejtua gazetarëve fort në selinë e Komitetit Kombëtar Republikan në Uashington. Megjithatë, konferenca […]

​Drejtësi e specializuar apo diversion dhe mashtrim special


Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, me anë të një deklarate të përbashkët kanë dënuar njëzëri veprimet e fundit të Gjykatës Speciale karshi ish-krerëve të UCK-së. Në deklaratën e përbashkët të këtyre shoqatave ndër të tjera thuhet se “Hapja spektakolare […]

Apeli vërteton dënimet ndaj Rrahim Hashimit dhe Kadri Rexhepit  


Gjykata e Apelit ka vërtetuar dënimet ndaj Rrahim Hashimit dhe Kadri Rexhepit, të cilët ishin dënuar nga shkalla e parë, për veprën penale mashtrim. Gjykata e Prishtinës i kishte dënuar Kadri Rexhepin dhe Rrahim Hashimin në akuzat për mashtrim të Faton Dalladakut lidhur me ndërtimin e një spitali në Prishtinë. Rrahim Hashimi është dënuar me […]

6 vjet e 9 muaj burg për Rrahim Hashimin e Kadri Rexhepin


Departamenti i Përgjithshëm i Gjykatës së Apelit, i ka refuzuar si të pa bazuara, ankesat e prokurorisë dhe avokatëve mbrojtës, në rastin e të akuzuarve Rrahim Hashimin dhe Kadri Rexhepin. Aktgjykimi i Gjykatës Themelore në Prishtinë, i datës 03.04.2020, është vërtetuar. Me anë të këtij aktgjykimit të akuzuarit në fjalë janë gjetur fajtor për shkak […]

Guardia di Finanza s’ heton vjedhjen e dy milionëshit në Thesarin e Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Po qe se do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

‘Guardia di Finanza’ s’ heton vjedhjen e dy milionëshit nga Thesari i Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Vetëm po të do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

Trump shkarkon zyrtarin që kundërshtoi pretendimet e tij për zgjedhjet


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shkarkuar nga puna një zyrtar të lartë federal të sigurisë kibernetike, i cili tha se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin të sigurta, dhe i cili hodhi poshtë pretendimet e presidentit për mashtrim masiv. Trump njoftoi më 17 nëntor se ai kishte marrë vendim të pushojë nga […]

Mimoza Kusari e krahason Armend Zemajn me kryepolicin


Deputetja e Lëvizjës Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës, , ka kritikuar mungesën e Ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj në seancë plenare. Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar punimet me të vetmën pikë të rendit të ditës, “ debat parlamentar në lidhje me gjendjen dhe menaxhimin e COVID-19”. Kusari Lila tha […]

Pandemia ka pamundësuar punën normale të Ansamblit ‘Shota’


Pandemia e Coronavirusit ka pamundësuar zhvillimin normal të  funksionimit të Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, “Shota”. Infektimet brenda stafit dhe kufizimet e vëna nga institucionet për parandalimin e pandemisë kanë pamundësuar realizmin e repertorit sipas planifikimeve të bëra në fillim të vitit. deri më tani, “Shota” është  detyruar të anulojë koncertin tradicional të pranverës, […]

PD i reagon Bekim Haxhiut të PDK-së: Basha s’ ka marrë pjesë në asnjë proces ndaj anëtarëve të UÇK-së


Partia Demokratike e Shqipërisë ka reaguar ndaj deklaratave të deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu, duke shprehur keqardhjen që ky i fundit i është bashkuar taktikave së mashtrimit dhe fabrikimeve të Edi Ramës, duke u bërë kështu pjesë e sulmeve të ulta e të rreme ndaj opozitës në Shqipëri. PD me anë të një komunikate për […]

Më shumë njerëz se kurrë janë të shtruar në spital me COVID-19 në SHBA


Në muajt që nga marsi, shumë amerikanë janë habitur nga tmerret e pandemisë. Ata po përballen me një rritje të tretë pandemike që është më e madhe dhe më e gjerë se dy të mëparshmet transmeton The Atlantic përcjell Familja jonë. Në Sh.B.A, shtetet tani raportojnë më shumë njerëz në spital me COVID-19 sesa në […]

PD reagon ndaj deklaratave të Bekim Haxhiut lidhur me Lulzim Bashën


Partia Demokratike e Shqipërisë ka reaguar ndaj deklaratave të deputetit të PDK-së në Kosovë, Bekim Haxhiu, në lidhje me kryetarin e PD-së, Lulzim Bashën. Duke reaguar ndaj deklaratës së Haxhiut, PD informon se Lulzim Basha në asnjë ditë të punës së tij në UNMIK s’ ka marrë pjesë në asnjë proces ndaj anëtarëve apo drejtuesve […]

Mbështetës të Trumpit protestuan në Uashington


Një javë pasi demokrati, Joe Biden, fitoi zgjedhjet presidenciale në SHBA, dhjetëra mijëra mbështetës të presidentit, Donald Trump, marshuan në Uashington, për të protestuar ndaj rezultateve, dhe për t’i bërë jehonë pretendimeve të tij – të pabazuara – për mashtrim zgjedhor. Duke mbajtur flamuj dhe të veshur me kapele të stolisura me parullën e Trumpit […]

Trump s’e pranon humbjen: Do fitojmë


Pavarësisht se së fundmi në konferencën për media, Donald Trump dha shenja se mbase s’ do të jetë presidenti i ardhshëm amerikan, ai vazhdon të thotë se “do të fitojë”. Mijëra mbështetës të tij sot u mblodhën në Washington për ta përkrahur. Trumpi e shpërndau një video të këtij tubimi në Twitter dhe shkroi “ne […]

Kjo administratë s’ do të vendosë masën e izolimit; vaksina deri në prill


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka sinjalizuar se ai mund të mos e fitojë Shtëpinë e Bardhë, por e s’ pranoi humbjen, derisa epërsia e pakapërcyeshme e demokratit, Joe Biden, u zgjerua dhe republikanët pësuan më shumë pengesa në sfidat e gjyqësore në tre shtete. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, më 13 […]

Miçigan, gjykata refuzon padinë e ekipit të Presidentit Trump


Një gjykatë në shtetin Miçigan refuzoi të premten një kërkesë nga mbështetësit e presidentit amerikan Donald Trump për të bllokuar çertifikimin e votave dhe emërimin e një audituesi të pavarur në Detroit, ku u votua në masë pro Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Vendimi shënon një hap prapa për Presidentin Trump dhe republikanët që po […]

Presidenti i zgjedhur Biden merr Arizonën, konsolidon fitoren


Presidenti i zgjedhur Joe Biden konsolidoi fitoren e tij në zgjedhje duke marrë të enjten vonë shtetin fushëbetejë të Arizonës. Megjithatë procesi i tranzicionit të administratave mbetet i bllokuar pasi Presidenti Donald Trump refuzon të pranojë humbjen. Numërimi i votave në Arizona zgjati më shumë se një javë. Zoti Biden bëhet kandidati i dytë demokrat […]

Dosja e Prokurorisë – Tetë kosovarë mashtruan pensionistët në Gjermani, dyshohet se përfituan rreth 500 mijë euro


Prokuroria Speciale ka kërkuar nga Gjykata e Prishtinë caktimin e masës së paraburgimit ndaj tetë personave të dyshuar se mashtruan shtetasit gjerman, duke i nxitur që të iu dërgojnë atyre, shuma të të hollave deri në 100 mijë euro. Të dyshuarit A. K., L. B., K. B., F. G., A. S., E. Z., H. K., […]

Prokuroria kërkon caktimin e paraburgimit ndaj tetë të dyshuarve


Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë kërkesë te Gjykata Themelore në Prishtinë për caktimin e paraburgimit prej  30 ditësh ndaj tetë të dyshuarve nga Prishtina për veprat penale “Mashtrim” dhe “Pjesëmarrje apo organizim i grupit kriminal të organizuar”. Të dyshuarit janë: A.K., K.B., F.G., A.S., H.K., L.B., L.B., E.Z, për të cilët është ngritur dyshimi […]

Shtetasi i Maqedonisë, edhepse pronar garazhi, merr 500 mijë franga “social”


Për vite me radhë, një çift nga Maqedonia e Veriut, me vendbanim në Winterthur ka marrë pa të drejtë para nga mirëqenia sociale prej disa qindra mijë frangash. Burri do të mbajë 1 vit burg ndërsa gruaja është dënuar vetëm me kusht E Premte, 13 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Gjykata e Qarkut në Winterthur […]

Policia e Kosovës arreston 9 veta për krime kibernetike, dyshohet se i detyronin shtetasit e huaj t’u dërgonin para


Policia e Kosovës ka arrestuar sot 9 persona pas hetimeve disamujore nën dyshimin për krime kibernetike dhe mashtrim ndaj disa shtetasve të huaj. “Me urdhër të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar, përkatësisht Sektori për Hetime të Krimeve Kibernetike, si dhe në kuadër të bashkëpunimit ndërkombëtar (Gjermaninë), pas […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e Bashkuara? […]

Gjykata Federale rrëzon vendimin për dëbim të kosovarit


e cila Ajo, në këtë mënyrë shfuqizoi vendimin e dy shkallëve më të ulëta, të  Gjykatës së qarkut, Laufenburg dhe Gjykatës së Lartë (kantonale) E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Rushiti*, një  45-vjeçar kosovar, i cili ka jetuar në Zvicër për 27 vjet s’ dënohet me largim nga Zvicra për pesë vjet, siç […]

LAJMI I FUNDIT: Nëntë të arrestuar në Kosovë për krime kibernetike, vlera e dëmit të shkaktuar miliona euro


Nëntë persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës, mbi dyshimin për veprën penale krime kibernetike, mashtrim ndaj qytetarëve të shteteve të ndryshme të Europës. Burime brenda institucioneve të Sigurisë në vend, për Klan Kosovën bëjnë me dije ekskluzivisht se në këtë aksion për arrestimin e të dyshuarve u përfshinë rreth 140 policë. Të arrestuarit, janë […]

Provojeni njëherë! Kjo gjëegjëzë e Ajnshtajnit mund të zgjidhet vetëm nga 2 përqind e njerëzve


Gjëegjëza e mëposhtme thuhet se është shkruar nga Albert Ajnshtajni kur ishte fëmijë. Ajo i atribuohet edhe Lewis Carrolit, edhe pse s’ ka evidencë për asnjërin si krijues të saj. E njohur si “Gjëegjëza e Ajnshtajnit” thuhet se mund të zgjidhet vetëm nga dy për qind e njerëzve në botë. Provojeni edhe ju: Janë pesë […]

SHBA, punëtori i postës pranon se i kishte trilluar akuzat për manipulim votash


Një punonjës i postës amerikane në Pensilvani, pretendimet e të cilit janë cituar nga republikanë të rangjeve të larta si provë e mundshme për parregullsi të përhapura në votime, pranoi se i kishte sajuar akuzat, sipas tre zyrtarëve të informuar për hetimin dhe një deklarate nga një komision i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan. […]

​Zyrtarët policorë të dyshuar për mashtrim, vazhdojnë të marrin pensionin e invalidit të luftës


Inspektorati Policor i Kosovës, në korrik të këtij viti ka ngritur kallëzim penal ndaj 141 zyrtarëve policorë, për dyshimet për mashtrim. 94 prej tyre po vazhdojnë të marrin pensionet për çrregullim mendor, përkundër që në vitin 2018 janë ekzaminuar dhe të njëjtit kanë rezultuar që s’ kanë tashmë probleme. Kjo është bërë e ditur sot […]

Si i arsyeton zyrtarët me aktakuza kryetari i Pejës?


Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në emisionin “Jeta në Komunë”, u ballafaqua me hulumtimin lidhur me zyrtarët e kabinetit të tij me aktakuza. Njeriu më i afërt i Gazmend Muhaxherit, Shefi i Kabineti të tij, përmbajtje Sheremeti, po akuzohet për korrupsion nga Prokuroria e Pejës. Ish- zyrtari i kabinetit, Budak Shala, është dënuar […]

Shkaku i COVID-19, shtyhet gjykimi ndaj Pal Lekajt dhe të tjerëve për subvencionet e komunës


Gjykimi ndaj ish-kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, për subvencionet e shpërndara në Gjakovë, pas tre muajsh nga mbajtja e seancës së fundit, ishte planifikuar që të vazhdonte sot nën udhëheqjen e kryetarit të trupit gjykues Shaqir Zika bashkë me anëtarët Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, mirëpo ajo s’ u mbajt. Për seancën e […]

Trump s’ e pranon humbjen, pretendon se është fitues – thotë se i ka 71 milionë vota


Donald Trump assesi të pranojë disfatën nga rivali i tij Joe Biden. Ai edhe njëherë bëri me dije se s’ do të heq dorë nga kërkesa për hetime mbi pretendimet e tij, se kinse ka pasur parregullsi dhe mashtrim në procesin zgjedhor. Në një postim të bërë në Twitter dhe Facebook, Trump ka shkruar se […]

Trump assesi të pranojë rezultatin, ky është veprimi i tij i fundit


Presidenti aktual i SHBA-ve, Dodald Trump, i ka vazhduar akuzat në drejtim të organizatorëve të zgjedhjeve të 4 nëntorit, derisa po pretendon për mashtrim lidhur me numërimin e votave në Pennsylvania, shtet ky i fundit që i ka 20 vota elektorale, shkruan GazetaBlic. Në një postim në Twitter, Trump po thotë se pikërisht në ditën […]

Dy rekorde në zgjedhjet amerikane: Pjesëmarrja më e lartë në 100 vjet, Biden kalon edhe shifrat e Obamës


Joe Biden është kandidati më i votuar në historinë e zgjedhjeve amerikane duke superuar edhe rekordin e Obamës. Një tjetër rekord në këto zgjedhje është niveli i pjesëmarrjes, më i larti në 100 vitet e fundit. Kanë votuar rreth 101 milion amerikanë, rreth 65 milionë e të cilëve, me postë për shkak të pandemisë së […]

Biden pranë për t’u bërë president: Fiton në shtetet vendimtare


Demokrati Joe Biden është vënë të premten buzë fitores në betejën presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi ka thelluar epërsinë e tij kundruall presidentit Donald Trump në shtetet vendimtare të Pennsylvanias dhe Georgias tri ditë pas votimeve. Bideni mban epërsinë me 264 votat e Kolegjit Elektoral dhe Me kusht që i siguron edhe […]

Grenell bëhet ‘horë’ nga gazetari amerikan pas konferencës për shtyp!


Kampanja e kandidatit republikan për të parin e SHBA’ve – Trump mbajti një konferencë për shtyp në Nevada, duke hedhur akuza të pabazuara për mashtrim në këtë shtet, ku Joe Biden ka një epërsi të ngushtë. Kur një gazetar i MSNBC pyeti këshilltarin e fushatës – Richard Grennell mbi akuzat, ai u largua prej tij […]

Vazhdon numërimi i votave në Amerikë, çka po ndodh në gjashtë shtetet që e përcaktojnë emrin e presidentit të ri?!


Amerikanët po presin të enjten të shohin Me kusht që numërimi i votave në disa shtete do ta bëjë të qartë fituesin e zgjedhjeve presidenciale, herët a vonë pasi fitoret në dy shtete vendimtare i rritën shanset për ish-nënpresidentin Joe Biden dhe fushata e Presidentit Donald Trump ndërmori një sërë sfidash ligjore. […]

Manchester Unitedi po mposhtet nga Basaksehiri (VIDEO)


Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si dhe […]

FOTO: “Përmbajtje mashtruese”, Trump akuza për rezultatet e zgjedhjeve, Twitter i bllokon postimet


Donald Trump ka marrë një tjetër goditje në këto zgjedhje presidenciale. Disa postime që ai ka bërë në rrjetin social ‘Twitter’ janë fshirë. Shkrimet e kandidatit për presidentin e ardhshëm të SHBA-ve po etiketohen si përmbajtje që mund të jenë mashtrime ose çorientime në lidhje me zgjedhjet. Vetëm në orën e fundit, Twitter ia ka […]

Shuma prej 500 euro s’ më është kthyer kurrë


Në gjykimin e M. Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I. K. dhe E. K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, kanë dhënë dëshminë e tyre Shkëlqim Kajtazaj dhe Nora Vizdik – Thaqi. Dëshmitari Shkëlqim Kajtazaj, i cili tha se është palë e dëmtuar, në pyetjet e […]

Gjilan aktakuzë për mos respektim të ligjit për pandeminë


Prokuroria në Gjilan ka ngritur një aktakuzë kundër një personi pasi i njëjti s’ e ka respektuar ligjin për pandeminë. Përpos kësaj aktakuze prokuroria në Gjilan gjatë 24 orëve të fundit  ka ngritur 20 aktakuza për vjedhje të shërbimeve dhe 10 të tjera për vepra të ndryshme penale. Dy aktakuza janë ngritur për lëndim të […]

Zgjedhjet presidenciale 2020 shkaktojnë ankth tek amerikanët


Ka një gjë për të cilën demokratët dhe republikanët në Shtetet e Bashkuara mund të bien dakord: Ata janë të stresuar. Shumë. Dhe fajin për këtë e kanë zgjedhjet presidenciale 2020. “Lajmet thjesht më bezdisin kur i dëgjoj dhe më shkaktojnë ankth në një shkallë që s’ më zë dot gjumi”, thotë Betty Mattimore, një […]

Ku ndryshon politika e jashtme e zotit Trump nga ajo e zotit Biden?


Si kandidatë të dy partive politike rivale, Presidenti Donald Trump dhe ish-Nënpresidenti Joe Biden kanë pikëpamje të ndryshme sesi Shtetet e Bashkuara duhet të ndërveprojnë me pjesën tjetër të botës. Në një plan të përgjithshëm, ndarja mund të shihet në doktrinën “Amerika e Para” të Presidentit Trump dhe nga ana tjetër, të përqafimit që zoti […]

Biden llogarit në histori si ndihmë për t’i fituar votat e shqiptaro-amerikanëve


Për një kohë të gjatë kauzat shqiptare e kanë gëzuar mbështetjen e dy partive në Shtetet e Bashkuara. Por, a mundet Biden të llogarisë në më shumë vota shqiptare sesa Trump falë historisë së demokratëve për Kosovën?   Kur Dua Lipa e bëri paraqitjen e saj si mysafire këtë muaj në një tubim online elektoral […]

Zyrtarit policor Veton Elshani dhe 175 të tjerëve iu shkelën të drejtat themelore të njeriut


Avokati i Popullit ka pranuar ankesën e zyrtarit policor Veton Elshani dhe 175 zyrtarëve të tjerë për Inspektoratin Policor me pretendimet për cenimet e të drejtave dhe të lirive themelore të njeriut, të cilët janë përfitues të beneficionit financiar “Inavlid të Luftës së UÇK-së”. Avokati i Popullit ka vendosur të përfundoj hetimet për këtë çështje, […]

Gjykimi për mashtrim me viza, kundërshtohet ekspertizën financiare


Në gjykimin e M. Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I. K. dhe E. K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, ka vazhduar dëshminë e saj Fërdeze Tërshnjaku, eksperte për çështje ekonomike. Kujtojmë se mbrojtësi i të akuzuarit I. K., avokati Ramiz Krasniqi në seancën e kaluar […]

Zhvillime të papritura: Gjykata Kushtetuese brenda pak ditësh mund të rrëzojë qeverinë Hoti?


Vota e një deputeti minoritar për qeverinë Hoti, për shkak që ai ishte i dënuar, ka mundësi që të kthehet në mallkim për këtë qeveri. Gjasat janë reale që Gjykata Kushtetuese ta kthej në pikën zero zgjedhjen e qeverisë Hoti Gjykata Kushtetuese së shpejti pritet ta publikojë aktvendimin lidhur me rastin e […]

‘Kosovo Theater Showcase’, dy aktoret serbe shpalosin përvojat e tyre në teatër 


Dy artiste serbe, Mirjana Karanoviq dhe Jasna Gjuriçiq kanë shpalosur sot në Prishtinë përvojën e tyre si aktore dhe rolin që ka teatri në ngritjen e çështjeve të rëndësishme shoqërore e kulturore, jo vetëm në rajon. Përvojat e tyre, dy aktoret i shpalosen gjatë një diskutimi që panët në kuadër të “Kosovo Theater Showcase 2020”. […]

Gjykata e Gjilanit e gjobit sërish punëtorin e Gjykatës së Prishtinës për ryshfet


Baki Rrahmani, punëtor i Gjykatës së Prishtinës, është shpallur fajtor për të dytën herë nga Gjykata e Gjilanit për mashtrim. Ai edhe pas rigjykimit është dënuar sikurse në gjykimin e parë me 1,500 euro gjobë. Ky rast ishte kthyer në rigjykim nga Gjykata e Apelit për shkak të shkeljeve procedurale. Rrahmani nga Prokuroria akuzohej se […]

Veliu-Sveçlës: Jep llogari për hyrjen në dhomë të përgjimeve dhe hapjen e kasafortës, mos mashtro për targat


Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ka reaguar ndaj deklaratave të Xhelal Svecles duke e  akuzuar për mashtrim të opinionit publik, hyrje në dhomën e përgjimeve dhe mashtrim për tenderin me targa. Svecla akuzoi të hënën Veliun për dallavere me tenderët për targa të automjeteve duke cituar një lajm nëpër medie që tregonte se […]

Vetëm 27 persona ishin pajisur me vizë


Në gjykimin e M.Z. (ish-deputet i Kuvendit të Kosovës), dhe dy të akuzuarve të tjerë I.K. dhe E.K., në rastin e mashtrimit me viza pune gjermane, kanë dhënë dëshminë e tyre ekspertja për çështje ekonomike dhe hetuesi tatimor. Duke iu përgjigjur pyetjeve të prokurorit Atdhe Dema, ekspertja për çështje ekonomike, Fërdeze Tërshnjaku, ka deklaruar se […]

Opozita bjelloruse bën thirrje për grevë të përgjithshme


Opozita bjelloruse ka bërë thirrje për një grevë të përgjithshme në të gjithë vendin më 26 tetor si presion ndaj, Alyaksandr Lukashenkas, për të dhënë dorëheqje. Udhëheqësja e opozitës, Svyatlana Tsikhanouskaya, bëri thirrje që greva të vazhdojë pas goditjes së protestave në Minsk dhe qytete të tjera më 25 tetor. Gjatë ndërhyrjes, policia përdori gazlotsjellës […]

“Gjërat do ndryshojnë 3 ditë para Krishtlindjes”, parashikoi koronavirusin dhe infektimin e Trump, britanikja Adams thotë se çfarë na pret në fundvit


Në muajin shkurt të këtij viti, Jessica Adams e transformoi krejtësisht mënyrën e vet të të jetuarit. Fshiu gjithë çfarë kishte në agjendë, braktisi shtëpinë në Londër dhe u zhvendos në Tazmani ku jeton sot me dy qentë e saj. “E dija se çfarë po vinte”, thotë ajo. “Ndoqa këshillën që i dhashë vetes time, […]

Tashmë ekziston një emër për ata që s’ besojnë në COVID-19, ja cili


Që prej shfaqjes së pandemisë, maskat dhe dorëzat janë bërë mjetet më të përdorura dhe të përfolura gjatë këtyre muajve. Mirëpo, për cudi, një term që po përdoret shumë gjatë kohës së virusit është ai “Covidiot”. Sigurisht, nga vetë prapashtesat e emrit, po nënkuptohet se ky term ka kuptim përcmues për individë të caktuar. Fjala […]

‘Kanë punuar qorrat dhe kanë ngrënë horrat’


Mimoza Muhametit i dridhej zëri nga këputja të dielën në mëngjes; megjithatë ajo dukej më e vendosur se kurrë për të vazhduar grevën e urisë. ndonjë ditë më parë, 56-vjeçarja kishte përfunduar në spital për shkak të hipertensionit, por pasi kishte marrë mjekim nga mjekët – ishte kthyer për t’iu bashkuar protestës në katin e […]

Skema e mashtrimit e një “call center”-i në Ballkan


Në dhjetor 2018, një burrë i quajtur Alexander Ignjatoviç i telefonoi zyrave të policisë federale në qytetin gjerman Wiesbaden, pranë Frankfurtit, dhe kërkoi që ta lidhnin me Departamentin e Krimit Kibernetik. Ignjatoviç, i cili ka lindur në Gjermani, por ishte me origjinë serbe, i tha policisë se ai kishte informacione mbi një operacion mashtrimi prej […]

Performanca e Policisë në mandatin e Rashit Qalajt


Gushtin e vitit 2018, Qeveria e Kosovës kishte emëruar drejtorin e ri të Policisë së Kosovës. Rashit Qalaj ishte vënë në krye të policisë pas shkarkimit nga detyra të ish-drejtorit Shpend Maxhuni. Një muaj pas emërimit si drejtor i Policisë së Kosovës, më saktësisht më 29 shtator të vitit 2018 deri sa po protestohej në […]

Caktohet seanca gjyqësore ndaj “Burdushit”


Gjykata e Prishtinës ka caktuar seancën gjyqësore ndaj Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Arben Hoti, ka thënë se seanca fillestare në këtë rast do të mbahet më 30 tetor. Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë […]

Udhëtimi i prokurorit për në Amerikë shtyn gjykimin ndaj Pal Lekajt për subvencionet e komunës


Gjykimi ndaj ish-kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, për subvencionet e shpërndara në Gjakovë, pas tre muajsh nga mbajtja e seancës së fundit, ishte planifikuar që të vazhdonte sot nën udhëheqjen e kryetarit të trupit gjykues Shaqir Zika bashkë me anëtarët Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, mirëpo e njëjta u shty për muajin nëntor. […]

Nesër do prezentohet ekspertiza e re financiare në gjykimin e Pal Lekaj e tre të tjerëve


Gjykimi ndaj ish-kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, për subvencionet e shpërndara në Gjakovë, pas tre muajsh nga mbajtja e seancës së fundit, do të vazhdoi nën udhëheqjen e kryetarit të trupit gjykues Shaqir Zika bashkë me anëtarët Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli. Pal Lekaj për kohën sa ka qenë në krye të komunës […]

Profesori amerikan i shkruan Hotit, Palmerit dhe Kosnettit për refuzimin e lejes së qëndrimit për ish-këshilltarin e Albin Kurtit


Profesori nga Universiteti “Yale”, James Silk, ka drejtuar në adresë të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, një shkresë me të cilën ka thënë se Kosova mund të bëhet subjekt i një hetimi nga raportuesi special i Organizatës së Kombeve të Bashkuara rreth refuzimit të lejes së qëndrimit në Kosovë të shtetasit amerikan Tienmu Ma, këshilltar […]

‘Ndarja’ e komunitetit mysliman në Kosovë


Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lirinë fetare, të cilin e ka miratuar Qeveria e Kosovës më 21 shtator të këtij viti, në parim është mirëpritur nga bashkësitë fetare, meqë ky projektligj synon të rregullojë statusin juridik të tyre. Por, përfshirja në projektligj e Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës (BTK) si bashkësi e […]

Kosovarja deshi të helmonte burrin e saj: Shpëton në çastin e fundit


Ajo kishte përzier tabletat “Risperal” dhe “Temesta” në pijen e preferuar të burrit të saj, nga e cila ai pi dy gota. Për pasojë, 48 vjeçari bie në një gjendje “gjumi të thellë”… E Mërkurë, 30 Shtator 2020 – 20:45 albinfo.ch Një çift me shtetësi kosovare nga e mërkura po përgjigjet para Gjykatës së Qarkut […]

Brishtësia e koalicionit qeverisës e reflektuar me numrat në Kuvend


Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti e ka vlerësuar si stabile qeverinë e tij, përderisa mungesa e votave për vendimmarrje në Kuvendin e Kosovës ka bërë që shumë nisma qeveritare të mos mund të miratohen, përfshirë Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Më të vështirë situatën me numra për ekzekutivin e ka bërë edhe deputeti nga radhët e […]

error: Content is protected !!