Bëni kujdes Vetëm po të ju vjen ky kod në WhatsApp


[ad_1] Një mashtrim shqetësues i WhatsApp është raportuar nga përdoruesit. Përdoruesit kanë marrë një mesazh në dukje nga një mik i cili thotë: “Përshëndetje, më falni, ju kam dërguar një kod 6-shifror gabimisht, a mund të ma kaloni ju lutem? Është urgjente!” Sipas raporteve ky kod u jep kriminelëve akses në llogarinë tuaj. Vetëm po të […]

Një sondazh fals për vaksinat Pfizer vjedh paratë e përdoruesve


[ad_1] Një sondazh i rremë mbi vaksinën Pfizer, e administruar tashmë gjerësisht në botë, mund të çojë në vjedhjen e parave dhe të dhënave personale nga mashtruesit në internet. Ky është një tjetër mashtrim kompjuterik me temën Covid-19 dhe ditët e fundit, studiuesit e “Bitdefender Antispam Lab” paralajmëruan uebin, i cili zbuloi se mashtrimi tashmë […]

Tharja e rrobave në shtëpi, e dëmshme për shëndetin


[ad_1] Në dimër, për shkak të shiut, ose Po qe se s’ kemi ballkon, duhet të varnim rrobat në shtëpi, por kjo s’ është e mirë për shëndetin. Hapja e dritareve për të shmangur nuhatjen e gramës së rrobave ose përdorimi i një dehumidifikuesi janë ide të mira, por le të shohim se çfarë dëmi mund të shkaktojnë rrobat që varen në shtëpi. […]

Mashtrimi i madh i kinezëve, fituan rreth tre milionë dollarë duke shitur ujë e kripë si vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kina ka arrestuar drejtuesin e një bande që fitoi gati tre milionë dollarë duke shitur vaksina të rreme kundër coronavirusit, raportojnë mediat kineze. në të vërtetë dozat ishin të mbushura me ujë. Zyra e prokurorit të lartë të Kinës tha se Kong Mou dhe bashkëpunëtorët kanë mbushur 58 miijë shiringa me kripë dhe ujë […]

Si Të Bëhesh specialist Në Blerjen E Vajit Ekstra Të Virgjër Të Ullirit


[ad_1] Në shumë prej shisheve të qelqit apo plastikës shkruhet që vaji i ullirit është ekstra i virgjër ose i thjeshtë. Emërtimet që u jepen vajit të ullirit mund të shkaktojnë konfuzion dhe shpesh marka e vajit të ullirit s’ ta mbush mendjen. Besimi i konsumatorit në industrinë e prodhimit të vajit të ullirit është […]

Ish-anëtari zbulon sekretet e dëshmitarëve të Jehovait


[ad_1] Në Shqipëri është një komunitet i vogël “tradhëtarësh” të dëshmitarëve të jehovait, që kanë hapur një faqe “ish dëshmitarët e Jehovait”. Top Story arriti të lidhej me njërin prej tyre, por që refuzoi të japë një intervistë. Personi rrëfeu se kishte qenë për 15 vite më radhë pjesë e Dëshmitarëve të Jehovait dhe vetëm […]

Kapen mashtruesit nga Kosova që gënjenin pensionistët gjermanë


[ad_1] Autoritetet e sigurisë në Gjermani kanë arritur t’i identifikojnë disa kosovarë të cilën kanë mashtruar pensionistët gjermanë gjoja se ata do të fitonin në loto me kushtin që t’u japin atyre një shumë të caktuar parash. Krejt ky operacion i policisë gjermane dukuri në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, e cila ndihmoi që të […]

Mediat gjermane e vlerësojnë të suksesshëm bashkëpunimin me Kosovën në aksionin kundër krimit kibernetik


[ad_1] Mediat gjermane e kanë vlerësuar të suksesshëm bashkëpunimin e autoriteteve të tyre me autoritetet policore kosovare, në aksionin ku rezultun nëntë të arrestuar për mashtrim me krime kibernetike. Në artikujt e publikuar thuhet se më ”11 nëntor të këtij viti, autoritetet e sigurisë kosovare, në bashkëpunim të ngushtë me autoritetet gjermane hetimore dhe gjyqësore, […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

“Burdushi” kundërshton aktakuzën e cila e ngarkon për pasurim të kundërligjshëm


[ad_1] Në seancën e shqyrtimit të dytë, Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e Prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, me anë të mbrojtësit të tij, avokatit gjakftohtësi Osmani, ka kundërshtuar të gjitha pikat e aktakuzës. Prokuroria Speciale “Burdushin” e akuzon për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


[ad_1] Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga […]

Gazeta austriake: Mozzik qan para kamerës për Loredanën


[ad_1] Gazeta e përditshme austriake „heute“ në portalin e saj gjatë ditës së diel, i ka kushtuar një artikull (ish)çiftit të famshëm muzikorë shqiptarë, Mozzik dhe Loredana. E Diel, 22 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.at Me titullin „Mozzik qan para kamerës për Loredanën”, shkrimi flet për jetën mes tyre si dhe projektin e ri, që […]

Ka dështuar të mbahet seanca ndaj “Burdushit”


[ad_1] Është anuluar seanca ndaj Hysri Peqanit i njohur si “Burdushi”, i cili akuzohet për veprat penale ushtrim i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore, armëmbajtje pa leje dhe shpëlarje e parasë. Për KALLXO.com, zëdhënësja e Gjykatës, Mirlinda Gashi ka thënë se gjyqtari Arben Hoti i ka anuluar të gjitha seancat për këtë javë. andaj pamundësia e […]

Protesta në përkrahje të Trumpit: Duam zgjedhje të drejta


[ad_1] Mijëra protestues marshuan në Uashington të shtunën, duke mbështetur Presidentin Donald Trump dhe pretendimet e tij të paprovuara për manipulim në shkallë të gjerë të votave në zgjedhjet e 3 nëntorit. Edhe mbështetësit e Presidentit të zgjedhur Joe Biden u mblodhën për të demonstruar, duke kërkuar një tranzicion të rregullt të pushtetit presidencial. Përkrahësit […]

Rrëfimi i gruas nga Mitrovica: Një burrë po shkon në të pame dhe po kërkon borxh të rremë


[ad_1] Një grua nga Mitrovica ka bërë një rrëfim të padëgjuar më herët për një mashtrues që po shfrytëzon vdekjen e personave në këtë komunë për të kërkuar para. Ajo thotë se një person(emër i njohur për redaksinë), kishe shkuar për të ngushëlluar për babain e saj dhe në fund i kishte thënë se i […]

Partia e Limajt ia kthen Daçiqit: S’do të ndalemi derisa të dilni para drejtësisë


[ad_1] Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj, njëherit anëtare e Kryesisë së Nismës i ka çuar porosi kryeparlamentarit serb, Ivica Daciq se, Kosova kurrë s’ do të ndalet se kërkuar drejtesi derisa ai dhe bashkëpunëtorët e tij që kanë bërë gjenocid në Kosovë të dalin para gjyqit. “Ju s’keni si ndiheni të turpëruar, derisa për […]

Nisma i çon porosi Daçiqit: Kosova s’ do të ndalet se kërkuari drejtësi derisa të dilni para gjyqit për gjenocidin e kryer në Kosovë


[ad_1] Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj, njëherit anëtare e Kryesisë së Nismës i ka çuar porosi kryeparlamentarit serb, Ivica Daciq se, Kosova kurrë s’ do të ndalet se kërkuar drejtesi derisa ai dhe bashkëpunëtorët e tij që kanë bërë gjenocid në Kosovë të dalin para gjyqit. “Ju s’keni si ndiheni të turpëruar, derisa për […]

Dosja e Prokurorisë – Tetë kosovarë mashtruan pensionistët në Gjermani, dyshohet se përfituan rreth 500 mijë euro


[ad_1] Prokuroria Speciale ka kërkuar nga Gjykata e Prishtinë caktimin e masës së paraburgimit ndaj tetë personave të dyshuar se mashtruan shtetasit gjerman, duke i nxitur që të iu dërgojnë atyre, shuma të të hollave deri në 100 mijë euro. Të dyshuarit A. K., L. B., K. B., F. G., A. S., E. Z., H. […]

Shtetasi i Maqedonisë, edhepse pronar garazhi, merr 500 mijë franga “social”


[ad_1] Për vite me radhë, një çift nga Maqedonia e Veriut, me vendbanim në Winterthur ka marrë pa të drejtë para nga mirëqenia sociale prej disa qindra mijë frangash. Burri do të mbajë 1 vit burg ndërsa gruaja është dënuar vetëm me kusht E Premte, 13 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Gjykata e Qarkut në […]

Zgjedhjet presidenciale 2020 shkaktojnë ankth tek amerikanët


[ad_1] Ka një gjë për të cilën demokratët dhe republikanët në Shtetet e Bashkuara mund të bien dakord: Ata janë të stresuar. Shumë. Dhe fajin për këtë e kanë zgjedhjet presidenciale 2020. “Lajmet thjesht më bezdisin kur i dëgjoj dhe më shkaktojnë ankth në një shkallë që s’ më zë dot gjumi”, thotë Betty Mattimore, […]

Caktohet seanca gjyqësore ndaj “Burdushit”


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka caktuar seancën gjyqësore ndaj Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Arben Hoti, ka thënë se seanca fillestare në këtë rast do të mbahet më 30 tetor. Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur […]

Gjykata e Apelit vendos për rastin ku 500 qytetarë janë mashtruar me viza pune gjermane


[ad_1] Gjykata e Apelit ka marrë tre vendime të ndryshme lidhur me aktgjykimin e Gjykatës së Prizrenit për rastin për mashtrim, shpëlarje parash, shmangie nga tatimi, dhe falsifikim i dokumenteve. Mbi 100 faqe aktakuzë, e rreth 500 të dëmtuar ishin në rastin e shënjestruar, ku objekt i akuzës ishte mashtrimi me viza punësimi në Gjermani […]

Trump përmend fletëvotimet e pavlefshme si provë për manipulime të mundshme në zgjedhje


[ad_1] Presidenti i SHBA Donald Trump vazhdon të hedhë dyshime mbi integritetin e zgjedhjeve, duke shprehur shqetësim për mashtrim të mundshëm me fletëvotimet postare, një skenar që shumë zyrtarë thonë se po zmadhohet së tepërmi. “Duam të sigurohemi që zgjedhjet do të jenë të ndershme dhe unë s’ jam i sigurt se mund të jenë”, […]

Zyrtarë republikanë kundër hezitimit të Presidentit Trump për transferimin paqësor të pushtetit


[ad_1] Zyrtarë kryesorë republikanë theksuan rëndësinë e një tranzicioni paqësor të pushtetit në Shtetet e Bashkuara, ndonjë ditë pasi Presidenti Donald Trump refuzoi të angazhohet për një premtim të tillë, Po qe se ai humbet përballë kandidatit demokrat Joe Biden. “Do të duhet të shohim se çfarë do të ndodhë”, tha presidenti në përgjigje të […]

Dëmton zyrën sociale me 117.000 franga: 10 vjet dëbim nga Zvicra për shqiptarin


[ad_1] ndërsa gruaja është shpallur e pafajshme pasi që për shkak të paaftësisë, s’ është përgjegjëse penalisht. Por gjykata s’ i ka shqiptuar asaj ndonjë masë për terapi E Enjte, 24 Shtator 2020 – 21:35 albinfo.ch Gjykata e Qarkut Zurzach ka dënuar një shqiptar, shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili, së bashku me gruan […]

Së shpejti nis gjyqi ndaj “Burdushit”


[ad_1] Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”, i cili nga ana e prokurorisë Speciale po akuzohet për tri vepra penale, së shpejti pritet të dalë para Gjykatës. Rastin e tij do të gjykohet në Gjykatën e Prishtinës, përkatësisht nga Departamenti Special dhe procesi do të udhëhiqet nga Arben Hoti. KALLXO.com nga zyra e gjykatësit Hoti, […]

error: Content is protected !!