Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer!


Kosova siguron 1.213.290 vaksina në marrëveshjen me Pfizer! Është arritur marrëveshja me Pfizer për blerjen e 1.213.290 dozave të vaksinës COVID-19. Ky moment shënon hapin më të rëndësishëm për Republikën e Kosovës përballë Covid-19, duke ruajtur shëndetin e qytetarëve dhe sistemin tonë shëndetësor. Pas një pune intensive të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ekipit Negociator të […]

5 maskat më efektive të të gjitha kohërave për çdo tip lëkure


[ad_1] Vajzat dhe zonjat që janë të përkushtuara ndaj kujdesit të lëkurës e dinë mirë se ç’kënaqësi është përgatitja e maskave të fytyrës dhe sidomos rezultatet që ato garantojnë. Sot do t’ju mësojmë përgatitjen e disa maskave të reja që kombinojnë produkte tërësisht organike si mjalti, jogurti, fruta të ndryshme, etj. Jo vetëm lëkura, por […]

A duhet të mbajnë maska fëmijët mbi 2 vjeç? Studimi italian hedh dritë mbi shqetësimin kryesor të shumë prindërve


[ad_1] Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale s’ krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël. Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në Universitetin La Sapienza i Romës, lindi si nevojë për të verifikuar udhëzimet që thonë se fëmijët nën 6 vjeç s’ duhet të përdorin maska […]

Disa ide për ditëlindjen e fëmijës suaj


[ad_1] Ditëlindja e fëmijës është nje eveniment shumë i rëndësishëm për familjen, sidomos e para. Bebushi ka fituar aftësi të ndryshme, tashmë është më i rritur dhe është në gjendje të shijojë muzikën, lojërat apo të zbavitet nën praninë e fëmijëve të tjerë. Idealja do të ishte organizmi i festës me anën e një agjensie, […]

Si të Përdorni Vitaminën E për Flokë të Shëndetshëm – Përfitimet dhe Vlerat


[ad_1] Tashmë është e ditur që flokët e shëndetshëm i japin të gjithë portretit një pamje më të freskët dhe rinore. Thuhet se gjysma e bukurisë përcaktohet nga to, andaj edhe vëmendja që i kushtohet është njësoj e madhe. Gjithsesi pavarësisht kujdesit, flokët janë delikatë dhe mund të dëmtohen shumë shpejt. Kjo varet që nga […]

Me “green pass”, maskat në shtëpi, rikthim në realitet për të vaksinuarit, dy botë paralele. Izraeli demostron se si do të jetojmë me Covid -19 pas përdorimit të vaksinës


[ad_1] Pas vaksinimit në masë në Izrael qytetarët janë të lirë të udhëtojnë, të shkojnë në palestër, bare restorante apo të zhvillojnë çfarëdolloj aktiviteti dëshirojnë në publik pa maska. Në Izrael disa aktivitete janë të ndaluara për qytetarët që s’ kanë marrë të dyja dozat e vaksinës. Falë pasaportës jeshile jeta po rikthehet në normalitet. […]

Çfarë të bëni Vetëm po të mbajtja e maskës acaron lëkurën dhe shkakton aknet?


[ad_1] Acarimi i lëkurës nga mbajtja e maskave është kthyer në shqetësim për shumë njerëz Për aknet e shkaktuara nga maska ka një zgjidhje shumë më të lehtë nga ç’mendoni. Lajmi i mirë është se rutina për ta mbrojtur fytyrën është shumë, po shumë e thjeshtë. Një hile e lehtë dhe 30-sekondëshe: Lani fytyrën direkt […]

Personat e vaksinuar mund të qëndrojnë pa maskë dhe të grumbullohen – specialistët kritika ndaj udhëzimeve të reja


[ad_1] Rekomandimet e para federale për njerëzit që kanë bërë vaksinën kundër COVID-19 lejojnë ndërmarrjen e hapave të kujdesshëm drejt jetës normale. Por, kritikët thonë se këto janë hapa tejet të kujdesshëm. Udhëzimet që Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) publikoi të hënën se ata që kanë bërë vaksinën mund të mblidhen […]

COVID-19 – Mënyrat Për Të Qenë Të Sigurt Kur Frekuentoni Një Restorant


[ad_1] Pas muajsh izolimi është e kuptueshme Vetëm po të doni të dilni dhe të shoqëroheni. Sigurisht që do të ishte më e sigurt Vetëm po të të gjithë do të qëndronim në karantinë të rreptë për një kohë të pacaktuar, por ne jemi qënie sociale dhe të qenit vetëm s’ është diçka e mirë […]

Kush e mbron nga gjoba “dhëndrin e socialistëve”?


[ad_1] Policia e Shtetit ka nisur aksion për të gjobitur jo vetëm qytetarët që lëvizin pa maska dhe s’ respektojnë rregullat, por edhe politikanët, të cilët në kohë pandemie po organizojnë grumbullime në ambiente të mbyllura në kuadër të fushatës zgjedhore. Këto lëvizje të politikanëve janë kthyer në një bombë shëndetësore për jetën e shumë […]

Ky trend i ndritshëm dhe i guximshëm i grimit ka fokusin te sytë


[ad_1] Për një kohë të gjatë, rimeli i zi ishte standardi falë shkathtësisë së tij. Ai shkon mirë me çdo grim sysh, nga ato neutrale, të përditshme deri te pamjet më të guximshme të mbrëmjes. Disa sezone më parë, rimeli kafe dhe blu ishin kthyer për një kohë të shkurtër, por trendi kalimtar përfundoi. Tani […]

Reagon Sindikata e Shëndetësisë për shkeljen e masave anti COVID për tubimet në fushatat zgjedhore


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSShK) me shqetësim është duke përcjellë tubimet publike të partive politike në zgjedhjet e parakohshme të cilat s’ janë duke iu përmbajtur  masave të përcaktuara në Ligjin për Pandeminë, COVID-19. Sipas një njoftimi për media thuhet se partitë politike me anë të këtyre tubimeve janë duke rrezikuar […]

Shkëndije Dobruna: Mos hidratimi i lëkurës, mund të shfaq patologji lëkurore


[ad_1] Altina Marmullaku Në stinën e dimrit kur temperaturat janë më të ulëta, kujdesi ndaj lëkurës është më i lartë. Lëkura ndryshe nga pjesët e tjera të organizmit, është më e ndjeshme ndaj të ftohtit, pasi ka kontaktin e parë me temperaturat e ulëta. Tharja e lëkurës, skuqja dhe acarimi janë problemet e dukshme që […]

Koronavirusi/ OBSH paralajmëron: Maskat janë më pak efektive në shi


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se maskat janë më pak efektive në shi, për të penguar infeksionin me koronavirus. Sipas tyre, maska duhet ndërruar Nëse laget. “Është shumë e rëndësishme që njerëzit t’i ndjekin udhëzimet, për të siguruar një mbrojtje më efektive ndaj koronavirusit. Maskat duhet të ndryshohen rregullisht dhe kjo është […]

Konfirmohen raste të riinfektimit me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha,  ka bërë të ditur se kohëve të fundit në këtë klinikë janë paraqitur raste të riinfektimit me koronavirus. Sipas drejtoreshës Ajazaj –Berisha, kohëve të fundit kanë pasur raste që u kanë ardhur për herë të dytë, e madje disa prej rasteve duhet edhe të spitalizohen. “Po, […]

specialistët: Duhen vendosur maska me tre shtresa, për t’u mbrojtur nga COVID


[ad_1] Vendosja e maskave me tre shtresa mund të ndihmojë në mbrojtjen nga koronavirusi. specialistët e shëndetit publik thonë se s’ është e nevojshme të vendosen tre maska njëra pas tjetrës, mbasi do të vështirësonin shumë frymëmarrjen, por në vend të kësaj mund të vendosësh një maskë me shtresa të shumëfishta. Ata sugjerojnë të përdoret […]

Përse kanë rënë ndjeshëm rastet me grip sezonal?


[ad_1] Në një kohë kur gjithë bota po përballet me një valë në rritje me numrin e të infektuarve me COVID-19, gripi sezonal duket se është zhdukur. Mjekët kanë regjistruar shumë pak raste krahasuar me vitet e mëparshme, pikërisht në kohën ku rastet e të sëmurëve me gripe arrinin kulmin. Qendra Evropiane për Kontrollin dhe […]

“s’ mbrojnë nga koronavirusi i ri”, specialistët francezë: Mos përdorni maska të bëra në shtëpi!


[ad_1] specialistët francezë të shëndetësisë i kanë këshilluar njerëzit, që të mos mbajnë maska të bëra vetë në shtëpi. Kjo pasi sipas tyre, ato ofrojnë më pak mbrojtje ndaj varianteve të reja të koronavirusit që janë edhe ngjitëse. Komiteti i shkencëtarëve, që i raporton qeverisë franceze, thotë se maskat e kategorisë së dytë ka gjasa […]

Gjermania vendosë masa të reja kundër COVID-19


[ad_1] Ambasada e Kosovës në Gjermani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar se Gjermania ka marrë masa të reja në luftë me koronavirusin. Më tutje, në njoftim bëhet e ditur se masat e ndërmarra në janar do të zgjasin deri në mes të muajit shkurt, saktësisht deri më 14 shkurt, […]

Efektet Që Pritet Të Sjellë Covid 19 Në Të Ardhmen


[ad_1] Si po ndikojnë masat kundër Covid-19 në përhapjen e gripit dhe sëmundjeve të tjera sezonale? Çfarë efekti do të kenë ato në të ardhmen? Vendosja e masave të rrepta për të luftuar pandeminë si mbajtja e maskave, distancimi social, larja e shpeshtë e duarve, dhe reduktimi i udhëtimeve të panevojshme, ka pasur pasoja të […]

Autoritetet britanike: Disa persona s’ do ta heqin më kurrë maskën


[ad_1] Një pjesë e personave mund të mos heqin kurrë më maskat. Ky është mendimi i një nga autoriteteve mjekësore më të rëndësishëm të Britanisë së Madhe, Jonathan Van-Tam. “Pandemia ka ndryshuar shumë gjëra. Ka ndryshuar marrëdhënien tonë me higjienën, saqë të gjithë mbajmë dezinfektant me vete. Mendoj se do të ketë njerëz që do […]

Trajtimet e fytyrës duhen para apo pas dushit? Ja ç’ duhet bërë për efekt maksimal


[ad_1] Trajtimet e fytyrës janë gjithnjë të nevojshme për të pasur një lëkurë sa më të butë dhe të re. Më të mirat ndër to janë sigurisht trajtimet natyrale, të përgatitura në shtëpi me baze frutash, perimesh apo vajrash bimorë. Përveçse e bëjnë fytyrën të ndihet më e rigjeneruar, maskat kanë veti purifikuese dhe pastruese […]

A duhet mbajtur maskat edhe pas shërimit nga COVID-19? Përgjigjet Lul Raka


[ad_1] Përgjatë afro një ore sa ishte i ftuar në emisionin “Takim virual me Shëndritin”, Lul Raka foli edhe për cështjen e mbajtjes së maskave nga personat që e kanë kaluar koronavirusin. Sipas tij, mbajtja e maskave është edhe më tutje e dobishme pasi akoma jemi në sezonën e gripave që mund të kenë efekte […]

Si përhapet varianti i ri i coronavirus? Ja çfarë dinë shkencëtarët


[ad_1] Një formë më ngjitëse e coronavirusit ka filluar të qarkullojë në Shtetet e Bashkuara. Në Britani, ku u identifikua për herë të parë, varianti i ri u bë forma mbizotëruese e coronavirusit në vetëm tre muaj, duke përshpejtuar valën e atij kombi dhe duke mbushur spitalet e tij. Një variant që përhapet më lehtë […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


[ad_1] Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


[ad_1] Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së […]

Infermieri amerikan rezulton pozitiv, gjashtë ditë pasi mori vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Historia e një infermier në dhomën e urgjencës i cili doli pozitiv për COVID-19 pasi mori vaksinën është një gjë që na rikujton se larja e duarve, distancimi shoqëror dhe maskat do të jenë akoma thelbësore, edhe gjatë vitit 2021. Sipas AbcNews, Matthew W., një infermier 45-vjeçar në San Diego, mori vaksinën e Pfizer më […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

OBSH: 14% e Të Infektuarve me COVID-19 Janë Punonjës Shëndetësorë


[ad_1] Punonjësit shëndetësor përbëjnë tre përqind të popullatës së përgjithshme të botës, megjithatë nga numri i përgjithshëm i të infektuarve në botë, 14 përqind prej tyre janë punonjës shëndetësorë.  Këtë konstatim e ka konfirmuar kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, gjatë një konference për media në Gjenevë. Tedros Gebreyesus ka lavdëruar punën e palodhshme të […]

Sot Festa e Krishtlindjes


[ad_1] Ipeshkvia e Kosovës sonte organizon programin për Festën e Krishtlindjes në katedralën e Shën Nënë Terezës në Prishtinë, më fillim nga ora 23:30. Në ora 23:30 mbahet Koncerti i Krishtlindjes nga një grup studentësh të Akademisë së Muzikës dhe fëmijët e Famullisë së Prishtinës në Katedralen Shën Nënë Tereza. ndërsa në orën 24:00 Mesha […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


[ad_1] Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që […]

Klinika Digjitale, startup i zhvilluar me amerikanë që shqiptarët të konsultohen online me doktorët!


[ad_1] Klinika Digjitale është “Start-Up” i zhvilluar me partnerët në SHBA dhe Evropë në një platformë digjitale të avancuar të kujdesit shëndetësor! Softueri i saj unik, mundëson videokonsultimin me mjekun e zgjedhur, në çdo kohë dhe nga çdo pajisje. Klinika Digjitale, ofron shërbime më të shpejta, më të afërta dhe më të lira për pacientët, […]

Pse s’ duhet të vishni doreza kur shkoni në supermarket për t’u furnizuar


[ad_1] Coronavirusi futi maskat ​​mbrojtëse dhe doreza “në modë”. Por veshja e dorezave kur shkoni në market është e panevojshme – dhe madje mund të jetë katastrofike. Sot, çdokush është i kujdesshëm kur shkon për t’u furnizuar me artikuj ushqimorë; të gjithë duan të mbrohen me maska ​​dhe doreza. Kur bëhet fjalë për dorezat, ju mund t’i […]

Studiuesit: Vendosja e të njëjtës maskë më shumë se një herë, është më keq sesa të mos vendosësh aspak


Studiuesit që ekzaminuan maska ​​të palosura kirurgjikale me tre shtresa, të cilat shpesh vishen nga profesionistë të kujdesit shëndetësor, zbuluan se ato filtruan gati tre të katërtat e grimcave në zonë. Kjo më pas u pakësua në një të katërtën kur maskat u përdorën më shumë se një herë, thanë ata. Studiuesit, nga Universiteti i […]

FOTO/ Ky është qeni që mund të nuhasë koronavirusin


[ad_1] Ushtria austriake prezantoi qenin e parë ushtarak të stërvitur për të zbuluar koronavirusin duke nuhatur maskën mbrojtëse të të infektuarve, njoftoi Ministria e Mbrojtjes së Austrisë Në deklaratën e kësaj ministrie thuhet se qeni belg Fantasy Forever vom Seetalblick po merr pjesë në një program që duhet të zbulojë Po qe se qentë mund […]

Austria prezanton qenin ushtarak që mund të nuhasë coronavirusin


[ad_1] Ushtria austriake paraqiti qenin e parë ushtarak të stërvitur për të zbuluar virusin korona duke nuhatur maskën mbrojtëse të të infektuarve, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes së Austrisë Në deklaratën e kësaj ministrie thuhet se qeni belg Fantasy Forever vom Seetalblick po merr pjesë në një program që duhet të zbulojë Vetëm po të […]

A do të duhet të vazhdojmë të mbajmë maskë, edhe pasi të marrim një vaksinë për COVID-19?


[ad_1] Maskat mbrojtëse kundër koronavirusit për shumë njerëz kanë filluar të bëhen të bezdisshme. Tashmë kur po vijnë lajmë të mira nga bota për fillimin e procesit të vaksinimit, ngritet dilemma Me kusht që duhet t’i mbajmë ose jo maskat pas marrjes së vaksinës. Përgjigjja është po. Edhe përkundër marrjes së vaksinës, efekti i saj […]

Haziri: Ka pasur vështirësi në furnizimin me oksigjen në Spitalin e Gjilanit


[ad_1] Kryetari i komunës së Gjilanit, Lufti Haziri, ka udhëhequr mbledhjen e mbajtur me Komitetin e menaxhimit dhe parandalimit të përhapjes së pandemisë. Pas kësaj mbledhje, Haziri iu drejtua mediave për t’i sqaruatr zërat e fundit se në Spitalin e Gjilanit ka pasur mungesë të sasisë së oksigjenit. Ai e pranoi se ka pasur vështirësi […]

Pse edhe te vaksionuarit kundër COVID-19 duhet të vazhdojnë të bartin maskë?


[ad_1] Vaksinat e reja COVID-19 nga Pfizer dhe Moderna, janë vaksina të zbuluara kundër COVID-19. Madje në Britaninë e Madhe që nga sot është filluar edhe vaksinimi i shtetasve të tyre. Është e qartë që personat e vaksionuar do të jenë të mbrojtur nga koronavirusi, por ajo cfarë shkencëtarët s’ e kanë akoma të qartë […]

Masat kundër pandemisë, policia shqiptoi mbi 700 gjoba në 24 orë


[ad_1] Policia e Kosovës në 24 orëshin e fundit i ka shqiptuar 772 gjoba. Këto tiketa janë shqiptuar në bazë të ligjit kundër COVID-19, përkatësisht ndaj qytetarëve që s’i kanë respektuar masat ndaj pandemisë. Qytetarët e Kosoëvs janë të obliguar me ligj që të mbajnë maskat. Gjithashtu në Kosovë, mes tjerash është i ndaluar grumbullimi […]

Mjeku shqiptar në Nju-Jork: Maska kurrë s’ lejonë infektimin


[ad_1] E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 10:50 albinfo.ch Sulejman Çelaj është Drejtor i Pavijonit të Kardiologjisë në një prej spitaleve Covid, në Bronks të Nju-Jorkut, përcjell albinfo.ch. Mjeku shqiptar ka komentuar situatën e pandemisë në vendin tonë. “Kontaktet shumë të dendura tregon se njerëzit s’ po izolohen dhe po vazhdojnë jetën normale. Kam punuar […]

22 të vdekur sot nga Covid-19, IKSHPK vjen me një apel


[ad_1] 22 viktima janë regjistruar përgjatë 24 orëve të fundit me Covid-19 në Kosovë, duke bërë kështu që numri i tyre të arrijë në 1.062, shkruan GazetaBlic. Pas këtij numri, Instituti Kombëtar i Shëndetit ka apeluar tek qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve për parandalimin e përhapjes së virusit korona. Apeli i plotë: TË DASHUR QYTETARË! […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


[ad_1] Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë […]

Maskat thyejnë vitrinën e biznesit dhe vjedhin mallin


[ad_1] .Një biznes në lagjen nr.2 ka rënë pre e grabitësve gjatë natës.Autorët e ngjarjes janë fiksuar nga kamerat e sigurisë në kohën kur kanë goditur dhe thyer xhamarinë dhe vitrinën e dyqanit dhe kanë marrë prej andej dhjetra ora dhe sende të tjera me vlerë.Autorët kanë vepruar të maskuar, ndërkohë policia ka marrë pamjet […]

Zgjedhjet në Podujevë – s’ respektohen masat anti-COVID-19 në fshatin Lluzhan


[ad_1] Qytetarë e komisionerë janë parë duke mos respektuar masat ndaj COVID-19 në komunën e Podujevës. Ekipet e KALLXO.com që janë duke i monitoruar zgjedhjet atje, kanë parë që qytetarët dhe komisionerët s’ janë duke i mbajtur maskat në Qendrën e Votimit në fshatin Lluzhan të Podujevës. Në këtë Qendër të Votimit s’ është duke […]

COVID-19 në Gjilan, Haziri: Bie numri i të infektuarve, por jo rreziku


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se ditëve të fundit kjo komunë ka numër më të vogël të të infektuarve me COVID-19, por ka apeluar qytetarët që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të profesionistëve shëndetësorë. “Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 po angazhohet cdo ditë në vlerësim ditor […]

Bie numri i të infektuarve në komunën e Gjilanit


[ad_1] Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se numri i të infektuarve me COVID-19 në Gjilan ka rënë paksa, por u bëri apel qytetarëve që t’u përmbahen rekomandimeve nga profesionistët shëndetësorë. Ai theksoi se komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e pandemisë po angazhohet cdo ditë në vlerësimin ditor dhe parandalimin e pandemisë. […]

Mjeku amerikan: Kjo është gjëja e fundit që e shohin ata që vdesin nga koronavirusi (VIDEO)


[ad_1] Një mjek nga Misuri i SHBA-së ka publikuar një video, në të cilën ai simulon se cilat mund të jenë skenat e fundit që i shohin pacientët që vdesin nga koronavirusi. Video-ja e tij është publikuar me qëllimin e inkurajimit të njerëzve që të mbajnë maskat. Dr Kenneth Remy i tha BBC-së se mbajtja […]

Si funksionon spërkatësi i hundës që vret 99 për qind të koronavirusit brenda 55 sekondave?


[ad_1] Pandemia globale tani duket se ka një datë përfundimi falë një triumvirat vaksinash që janë provuar të jenë shumë efektive. E fundit është vaksina e Oksfordit, e cila ofron deri në 90 për qind efektivitet (doza e lejuar), sugjerojnë të dhënat. Lajmi inkurajues ndjek vaksinat Pfizer dhe Moderna, të cilat treguan 95 për qind mbrojtje. […]

Spërkatësi i hundës që vret 99 për qind të coronavirusit brenda 55 sekondave – si funksionon?


[ad_1] Pandemia globale tani duket se ka një datë përfundimi falë një triumvirat vaksinash që janë provuar të jenë shumë efektive. E fundit është vaksina e Oksfordit, e cila ofron deri në 90 për qind efektivitet (doza e lejuar), sugjerojnë të dhënat. Lajmi inkurajues ndjek vaksinat Pfizer dhe Moderna, të cilat treguan 95 për qind […]

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë


[ad_1] Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia pushtoi botën. Mbajtja e maskës është bërë një normale e re për ne ku s’ mund të dalim nga shtëpia pa të që është kthyer në një kërkesë ligjore Fatkeqësisht, maskat mund ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen dhe të mos […]

Policia në Prizren në aksion për respektimin e masave kundër COVID-19


[ad_1]  Gjatë ditës së djeshme, duke u bazuar në vendimet e Qeverise për masat mbrojtëse kundër COVID-19, Drejtoria rajonale e policisë në Prizren, Inspektorët Komunal dhe Inspektorët Sanitar nga AVUK-u, kanë zhvilluar aktivitete në parandalimin dhe respektimin e masave kundër Covid-19. “Gjatë kryerjes së detyrës zyrtare, angazhimet policore në zbatim të masave kundër COVID-19 në […]

Njerëzit asimptomatikë janë përgjegjës për shumicën e rasteve të coronavirusit


[ad_1] ndërsa shkencëtarët janë përpjekur të kuptojnë më shumë rreth infeksionit me coronavirus që nga fillimi i pandemisë, shumë njerëz kanë bërë një pyetje – a mundet që dikush pa asnjë simptomë të përhapë virusin? Tani, pas disa muajsh, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thanë se shumica e rasteve me COVID-19 përhapen […]

Deputeti i PDK-së shërohet nga koronavirusi


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Elmi Reçica është shëruar nga koronavirusi. Këtë e ka bërë të ditur ai vet ku tregon se pas dy javësh izolim ka rezultuar negativ në testin për Covid-19, raporton Gazeta Blic. Ai shprehu mirë njohje ndaj personelit të Spitalit Regjional të Ferizajt. Reçica u uron shërim të shpejtë të prekurve nga […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


[ad_1] Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar […]

54 pacientë me oksigjeno-terapi po trajtohen aktualisht në Spitalin e Gjakovës


[ad_1] Spitali i Përgjithshëm në Gjakovë ka prezantuar gjendjen e pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në këtë institucion shëndetësor. Ky spital njofton se aktualisht po trajtohen 61 pacientë të konfirmuar me koronavirus. Tutje bëhet e ditur se 54 pacientë janë në oksigjeno-terapi. Njoftimi i plotë: Raporti 24 orësh për Spitalin e Gjakovës, datë 22 […]

Virusi është gjithandej, mos lejoni të rrezikoni kaq shumë jetë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik përmes një postimi ka vazhduar të apeloj tek qytetarët që të kenë kujdes të shtuar për mbrojtje nga COVID-19. “Qyetarë të dashur, mbani maska, mbroni të afërmit tuaj. Maskat janë të obliguara kudo, mbani distancën”, thuhet në apelin e IKSHPK-së. Tutje IKSHPK ka bërë apel duke thënë se virusi […]

IKSHPK me apel për qytetarët: Bartni maskat kudo që jeni


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka apeluar qytetarët që të mbajnë maskat si në ambiente të hapura, ashtu edhe në të mbyllura. E gjithë kjo ka pasuar pas numrit të lartë të vdekjeve të lidhura me koronavirusin. IKSHPK, përmes një postimi në ‘Facebook’, ka kërkuar kujdes të shtuar nga qytetarët e Kosovës, duke ruajtur […]

Komuna e Vushtrrisë nënshkruan kontratë 14 mijë euro për funizim me paisje dhe materiale mbrojtëse për pandeminë


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë gjatë muajit korrik ishte furnizuar me materiale higjenike në bazë të një kontrate të nënshkruar në vlerë 27 mijë e 331. Pas furnizimit me këtë material, Komuna e Vushtrrisë kishte nënshkruar kontratë për të bërë një studim për ndikimin e pandemisë në Vushtrri. Vlerë e kontratës për studimin e ndikimit të […]

Deputetja e PDK-së infektohet me koronavirus: Virusin po e kalojmë së bashku me gjyshin


[ad_1] Deputetja e PDK-së, Floretë Zejnullahu, është infektuar së fundmi me koronavirus. “Gjyshi dhe unë po e kalojmë bashkë virusin Covid-19. Deri tani me simptoma të lehta dhe pa ndonjë problem të madh shëndetësor”, ka shkruar ajo në Facebook. “Urojmë që gjithë të infektuarit ta kalojnë sa më lehtë këtë sfidë. Ju lutem, ruani distancën […]

IKSHPK apel qytetarëve: Mbani maskat, virusi është gjithandej


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publik të Kosovës ka publikuar një fotografi të stafit gjatë një dite të punës në këto ditë të vëshira me Pandeminë Ata kanë bërë thirrje edhe njëherë të mbahet maska pasi virusi është gjithandej. Postimi i plotë: Puna vazhdon par nderpre! Mbani maska, mbroni te afërmit tuaj!Në punë maskat obligative!Virusi […]

specialisti tregon kur mund të fillojmë të lëvizim pa maska


[ad_1] Që kur nisi pandemia, maskat kanë qenë pjesë e rutinës së përditshme të shumë njerëzve. Por, pas njoftimit për dy vaksina me efikasitet mbi 90%, shumë ekspertë po mundohen t’i japin përgjigje pyetjes se kur s’ do të jetë më e nevojshme që të mbahet maska. Sipas një specialisti spanjoll, maska s’ do të […]

Motrat shqiptare, nga Universiteti i Oksfordit, flasin për vaksinën Pfizer


[ad_1] E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 12:00 albinfo.ch Motrat shqiptare Detina dhe Argita Zalli, kërkuese shkencore në Universitetin e Oksfordit, tregojnë për vaksinën e Pfizer dhe shpërndarjen e saj për publikun. Ato flasin edhe për zhvillimet e vaksinave të tjera, si ajo e Oksfordit etj. Ato shprehen se Me kusht që mjaftueshëm njerëz do […]

Testimi në tenda, Instituti bën thirrje për kujdes nga virusi


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës edhe një herë ka kërkuar nga qytetarët që të kenë kujdes nga virusi Covid-19, në mënyrë që mos të ndodhë mbyllja e të gjithëve për shkak të pakujdesitë të një pjese të qytetarëve. Institute thotë se ata kanë treguar qe nëntë muaj se mund ta mbajnë nën […]

Shamponët pa sulfate zvogëlojnë humbjen e hidratimit të flokëve


[ad_1] Zvogëloni tharjen e flokëve me ritual siç janë zgjedhja e formulës për kurim të flokëve, siç janë regjeneratorët për hidratim dhe shamponët me emoleinte për butësi më të mire të qimeve Sulfatet, të cilët përfshijnë natrium lauril sulfat dhe natrium laureth sulfat, janë ato që japin teksturë shkumore me shamponët tradicionalë. Mirëpo, ato njëherësh […]

Turqia ndalon pirjen e duhanit në ambiente publike si masë ndaj COVID-19


[ad_1] Pirja e duhanit s’ do të lejohet më në udhët e mbushura me njerëz dhe zona të tjera publike në Turqi në një vendim të Qeverisë,  për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ky vendim ka ardhur përderisa pasi pirësit e duhanit po hiqnin maskat ndërsa ishin duke pirë duhan, shkruan Ballkan Insight. Në një […]

Kur mund të ndalojmë së mbajturi maskën?


[ad_1] Maskat janë bërë një pjesë aq e ngulitur e jetës së përditshme saqë tani është e vështirë të imagjinohet të shkosh në dyqane dhe të mos mbash një të tillë.  Maskat e fytyrës kanë qenë të detyrueshme në të gjithë Kosovën në vende si dyqane dhe ambiente të tjera publike që nga fillimi i […]

U kapën pa maska në rrugë, gjobiten 725 qytetarë në 24 orë – VIDEO


[ad_1] Gjatë ditëve të fundit Shqipëria ka shënuar një rritje të të infektuarve me koronavirus, por pavarësisht kësaj qytetarët sërish vijojnë të mos mbajnë maskat.Në 24 orët e fundit, policia ka gjobitur 725 qytetarë të cilët janë konstatuar pa maska në rrugë.Ata janë gjobitur në masën 3000 lekë, një shifër e cila do tu shtohet […]

Ke Të Sëmurë Në Familje? Ja Si Mund Të Mbrohesh


[ad_1] Sado të fiksuar të jemi pas higjenës apo pastërtisë në këto kohë pandemie, shmangia e ekspozimit ndaj virusit apo baktereve të tjera është e pamundur Po qe se një apo disa anëtarë të familjes janë të sëmurë. Sipas mjekëve, Po qe se një anëtar i familjes preket nga një sëmundje infective, të tjerët do […]

Labi bën sërish thirrje për protestë të premten


[ad_1] Për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, janë prezantuar masa të reja. Mirëpo me këto masa duket se s’ po pajtohen gastronomët, por edhe artistët. Këngëtari i njohur shqiptar, njëherësh ish-deputeti Labinot Tahiri, e ka kundërshtuar kategorikisht si në fillim ekzistencën e virusit COVID-19. Ai me anë të një postimi në rrjetet shoqërore […]

CDC ndryshon qëndrim: Maska mbron edhe personin që e mban, jo vetëm të tjerët rreth tij


[ad_1] Mbajtja e maskës së fytyrës mund të ndihmojë edhe personin që e vendos, jo vetëm ata përreth tij, nga përcjellja e koronavirusit. Kështu thotë Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), në udhëzimin e ri të nxjerrë të martën në lidhje me Covid-19. Ky është një ndryshim nga qëndrimi i mëparshëm i […]

Gjobiten 619 qytetarë në Shqipëri, s’ mbajtën maskat


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit 619 qytetarë në Shqipëri janë gjobitur si pasojë e mos mbajtjes së maskës mbrojtëse. Policia shqiptare njofton se gjashtë prej këtyre qytetarëve që kanë refuzuar të tregojnë dokumentin e identifikimit ose s’ e kanë pasur atë me vete janë shoqëruar në komisariat. Njoftimi i policisë: U konstatuan duke lëvizur […]

Si Të Përdorni Kosin Për Shëndetin Dhe Shkëlqimin e Flokëve


[ad_1] Shëndeti flokëve s’ kërkon domosdoshmërisht trajtime të shtrenjta kozmetike. specialistët thonë se disa prej trajtimeve më efikase mund të bëhen duke përdorur produkte që gjenden lehtësisht në kuzhinat tona. I tillë është rasti i të bardhave të vezëve apo edhe kosit. Kosi i bërë në shtëpi është shumë i pasur me vitaminat A, C, […]

Në Mitrovicën e Veriut s’ respektohen masat anti COVID-19, në meshë shumë persona, s’ mbajnë maskë as distancë


[ad_1] Gjatë ditës së sotme Kisha Ortodokse Serbe ka festuar ditën e Shën Dhimitrit. Kjo festë është mbajtur në Mitrovicën e Veriut ndërsa i pranishëm ishte edhe u.d. Kryetari i Komunës, Aleksandar Spiriq. Kjo gjë siç ka raportuar Kossev, festohet në Mitrovicën e Veriut dhe konsiderohet si një festë e qytetit. KoSSev ka raportuar se […]

Sa bën të qëndroni pranë dikujt me coronavirus, por që të mos infektoheni?


[ad_1] Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kohë më parë ka reviduar definicionin e kontaktit të afërt Më parë kontakt i afërt është konsideruar personi i cili kalon së paku 15 minuta në distancë më të vogël se dy metra nga personi i infektuar. Tani ata 15 minuta s’ është e thënë […]

Rënia e Flokëve në Vjeshtë – Vitaminat dhe Mineralet që Ju Vijnë Në Ndihmë


[ad_1] Flokët bien më shumë në vjeshtë dhe kjo është shumë e vërtetë e deri diku normale. Megjithatë kjo s’ do të thotë që kjo eksperiencë është e këndshme apo se s’ duhet të bëni asgjë për ta ndalur. Vjeshta fillon që me 1 Shtatorin e zgjat deri në 30 Nëntor, e në të gjithë […]

​SBASHK kërkon nga DKA-të lirimin nga puna të 300 mësimdhënësve që kanë sëmundje të rënda


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës po kërkon nga Drejtoritë Komunale të Arsimit që të lirojnë nga puna 300 mësimdhënësit të cilët kanë sëmundje të rënda dhe kronike. Kjo sindikatë vlerëson se këta mësimdhënës me paraqitjen e tyre në vendet e punës po e rrezikojnë edhe më shumë shëndetin e tyre. Kryetari […]

Ministri Zemaj flet për masat e reja – thotë se nesër do të saktësohen


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur në lidhur me masat e vëna për parandalimin e transmetimit të koronavirusit për këtë vikend. Zemaj ka thënë se masat e marra duhet të shërbejnë për vetëdijesim “Këto 2-3 ditë duhet të na shërbejnë për vetëdijesim, që të mos qëndrojmë të grumbulluar dhe ta mbajnë maskën”, ka […]

Të jemi të disiplinuar këtë vikend


[ad_1] Pas vendimeve të reja të marra nga Ministria e Shëndetësisë kundër Covid’it, ambasada amerikane në Kosovë iu ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës të jenë të disiplinuar, në mënyrë që t’i kthehen normalitetit në ditëve në vijim. Një gjë të tillë ambasada e ka thënë përmes një postimi në faqen zyrtare në ‘Facebook’, duke […]

Publikohet studimi i fundit nga mjekja shqiptare në Gjermani, për pacientët me Covid


[ad_1] Mjekja shqiptare Aurora Dollenberg publikon studimin e saj per faktorët e rrezikut ndaj COVID-19, moshat dhe gjinia që preken më shumë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin […]

Si përhapet virusi në shtëpi, në një lokal apo në shkollë |Revista Monitor


[ad_1] E përditshmja spanjolle El Pais ka analizuar tre skenarët e përhapjes së virusit në mjedise të mbyllura, përkatësisht në shtëpi, lokale dhe shkollë. Simulimi, shumë efektiv, përdor infografikë, ilustrime dhe animacione dhe mbështetet në përpunimet e një grupi shkencëtarësh, të udhëhequr nga José Luis Jiménez, profesor i kimisë dhe dinamikës së grimcave të ajrit […]

IKSHPK: Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë sërish thirrje që qytetarët t’i përmbahen rekomandimeve, në mënyrë që të mos ketë një mbyllje totale. ‘’TË DASHUR QYTETARË!MOS LEJONI MBYLLJEN E TË GJITHËVE PËR PAKUJDESIN E DISAVE!KUDO QË VËRENI PERSONA QË s’ I PËRMBAHEN REKOMANDIMEVE, I KËSHILLONI!KËSHILLIMI ËSHTË OBLIGIM QYTETAR!JU LUTEMI PËR KUJDES TË SHTUAR!VIRUSI ËSHTË […]

Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave!


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë thirrje që të zbatohen rekomandimet për të mos lejuar mbylljen e të gjithëve. Kjo deklaratë nga IKSHP erdhi pas numrit rekord të rasteve gjatë 24 orëve të fundit. Instituti gjithashtu ka theksuar se kjo situatë po ngarkon sistemin shëndetësor duke shtuar se asnjë vend në botë s’ […]

Blerta Deliu infektohet me COVID-19


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Blerta Deliu përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se ka rezultuar pozitiv me COVID-19. “Pas shfaqjes së disa simptomave kemi konsultuar mjekët dhe i jemi nënshtruar testit për COVID-19, me ç’rast unë dhe bashkëshorti kemi rezultuar pozitiv. Sapo morëm rezultatet, u vetizoluam dhe do t’i nënshtrohemi […]

Lutfi Haziri: Mbani maskat, 237 raste aktive e 48 të vdekur në Gjilan


[ad_1] Komuna e Gjilanit i ka bërë të gjitha përgatitjet sipas planit kontingjent për furnizim me ushqim dhe barëra për familjet me gjendje të rëndë sociale, në kuadër të kujdesit për përballimin e fazës së dytë të COVID-19. Kështu ka thënë me anë të një postimi i pari i Gjilanit, Lutfi Haziri, derisa ka treguar […]

Studentët protestojnë kundër mësimit online në Shqipëri


[ad_1] Dita e parë e mësimit për disa studentë nisi përpara Ministrisë së Arsimit në Shqipëri. Ata protestojnë kundër vendimit të komitetit teknik të specialistëve për mësimin online në muajin e parë, ndërsa duan të rikthehen në auditore.Vendim i vonuar. Me dy standarde ku çdo gjë është hapur vetëm universitetet janë mbyllur. Pa paketa falas […]

Si përhapet coronavirusi në tri situatat e tona të përditshme?


[ad_1] Rreziku i infeksionit me coronavirus është më i madh në ambiente të mbyllura, por mund të zvogëlohet duke aplikuar të gjitha masat në dispozicion për të kontrolluar infeksionin. El Pais publikoi një përmbledhje interesante të gjasave të infektimit në tre skenarë të përditshëm bazuar në zbatimin e masave të sigurisë dhe gjatësinë e ekspozimit […]

Uran Ismaili bashkë me gruan dhe vajzën shërohen nga Covid-19


[ad_1] Është shëruar nga koronavirusi deputeti i PDK-së Uran Ismaili, bashkë me vajzën dhe gruan e tij. Lajmin për shërim e ka bërë të ditur vetë Ismaili me anë të një postimi në profilin e tij në Facebook, teksa apelon te qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve të IKSHPK-së kundër përhapjes së koronavirusit. Postimi i tij […]

Gani Geci s’ i bindet policisë: Tregon pse s’ u largua nga kafeneja


[ad_1] Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gani Gaci, me anë të një shkrimi ka sqaruar se pse fillimisht s’ iu është bindur urdhërave të Policisë së Kosovës, për tu larguar nga një lokal në Prishtinë. U raportua se Geci para se të largohej nga kafeneja ka kërkuar nga forcat e rendit një dokument me urdhër […]

I rezistoi urdhrave të Policisë, Gani Geci sqaron çka dukuri në kafeteri


[ad_1] Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gani Gaci, me anë të një shkrimi  ka sqaruar se pse fillimisht s’ iu është bindur urdhërave të Policisë së Kosovës, për tu larguar nga një lokal në Prishtinë. U raportua se Geci para se të largohej nga kafeneja ka kërkuar nga forcat e rendit një dokument me urdhër […]

Situata alarmante me rastet në rritje me COVID-19, kjo është gjendja në spitalet e Kosovës


[ad_1] Numri i rasteve të shënuara brenda 24 orëve ka thyer rekordin e ri sa i përket infeksionit me COVID-19, 418 gjithsej nga 1,058 mostra të marrura gjatë ditës nga Instituti Komëbtar i Shëndetësisë Publike. Shërbimet shëndetësore në vend janë në përgatitje për ‘valë të dytë’ të infeksionit me pandeminë COVID-19. Rritjen dramatike të numrit […]

Situata alarmante me rastet në rritje me COVID-19, kjo është gjendja në siptalet e Kosovës


[ad_1] Numri i rasteve të shënuara brenda 24 orëve ka thyer rekordin e ri sa i përket infeksionit me COVID-19, 418 gjithsej nga 1,058 mostra të marrura gjatë ditës nga Instituti Komëbtar i Shëndetësisë Publike. Shërbimet shëndetësore në vend janë në përgatitje për ‘valë të dytë’ të infeksionit me pandeminë COVID-19. Rritjen dramatike të numrit […]

Polici qëndron në rrugë pa maskë në mes të Ferizajt


[ad_1] Policët e Kosovës gjatë ditës shqiptojnë mesatarisht 1000 gjoba për qytetarët që s’ vendosin maskë për mbrojtje nga coronavirusi, por jo të gjithë policët i respektojnë këto rregulla. Një qytetar ka dërguar në KALLXO.com, një foto të një zyrtari policor në Ferizaj, që shihet se ai po qëndron pa maskë në rrugë. Në foto […]

Universitet mësim online, mbyllen konviktet! Diskutohet për baret dhe restorantet


[ad_1] Komiteti teknik i specialistëve për pandeminë ka marrë vendimin këtë të enjte të propozojë mbylljen e universiteteve. Lajmi u bë i ditur nga kryetarja Mira Rakacolli. “Universitet vetëm mësim online për një muaj. Konviktet e mbyllura. Po diskutohet mbyllja e bareve dhe restoranteve në Bllok pas orës 22:00. Do të rrezikojmë mbylljen. Secili e […]

200 mijë flamuj në Kongresin Amerikan që përfaqësojnë viktimat e COVID-19


[ad_1] Një projekt unik dhe i zymtë arti i quajtur “Në Amerikë: Si mund të ndodhë kjo …” u hap në kryeqytetin e vendit ditët e fundit. Projekti synon të tërheq vëmendjen tek viktimat që ka shkaktuar pandemia e Covid-19 në Shtetet e Bashkuara. Në kryeqytetin amerikan, një instalim artistik me mbi 200 mijë flamuj […]

Van der Leyen: Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten


[ad_1] Borussia Dortmundi ka shënuar fitore me rezultat 2-0, ndaj Zenitit, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve. Jadon Sancho e zhbllokoi rezultatin në minutën e 78’. Erlind Haaland shënoi për 2-0, në minutën e 90+1’. Pas kësaj fitoreje Dortmundi pozicionohet në vendin e tretë me tri pikë. ndërsa, Zeniti në […]

Polici pa maskë i shqipton një qytetari gjobë


[ad_1] Gjatë ditës gjobisin qindar qytetarë për mosmbajtje të maskave si masë për mbrojtje nga coronavirusi, por jo të gjithë policët i respektojnë vetë këto masa. Një qytetar ka fotografuar një zyrtar policor, i cili teksa po i shkruante gjobën për kundërvajtje në trafik, s’ e kishte të vendosur si duhet maskën. Fotografitë që i […]

IKShPK-ja reagon pas numrit rekord të rasteve me COVID-19


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka shprehur shqetësim lidhur me rritjen e rasteve me COVID-19 në Kosovë, të cilat sot shënuan numrin rekord, me 281 persona të infektuar. IKShPK-ja ka bërë thirrje për respektim të ligjit Anti COVID-19 dhe kujdes të shtuar nga qytetarët pasi që mos-respektimi imasave  “mund të ndikoj në […]

“Vaksinë mund të ketë në dhjetor, por maskat dhe distanca mbeten”


[ad_1] Edhe dita e sotme vazhdon me një numër të lartë të prekurish dhe vdekje nga Covid-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 311 raste të reja ditore. Ndërkohë, 6 pacientë s’ kanë mundur që të fitojnë dot luftën me virusin, duke e çuar […]

Albin Kurti pas infektimit me COVID-19, vjen me një porosi për qytetarët


[ad_1] Pas infektimit me koronavirus, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje ka bërë një porosi. me anë të një postimi në Tëitter, Kurti tha se virusin e ka marrë seriozisht që nga fillimi, andaj ka apeluar qytetarët që t’i mbajnë maskat dhe distancimin social. “Të dashur aktivistë, miq dhe bashkëqytetarë, pasi kam provuar simptoma të lehta, unë […]

error: Content is protected !!