Për vetëm në të ardhmen, Gjermania vaksinon mbi 1 milion banorë


Fushata fillimisht e ngadaltë e vaksinimit për coronavirus në Gjermani po merr shpejtësi, pasi 1 milion njerëz u vaksinuan në në të ardhmen për herë të parë, tha të enjten ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të mërkurën, mjekët e përgjithshëm administruan 730,000 vaksinime dhe qendrat rajonale të vaksinimit 360,000 […]

2,600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19


Në sallën “1 Tetori në Prishtinë”, kundër Covid-19 janë vaksinuar 2 600 persona të moshuar, ndërsa të hënën deri në mesditë janë vaksinuar 85 persona më sëmundje kronike, raporton Ekonomia Online. Koordinatori kësaj qendre të vaksinimit, Niman Bardhi, tha se deri më tani mbi 1 mijë persona të moshës mbi 75 vjeç e më sëmundje […]

Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore, Ambasada e SHBA: Kemi investuar 1.2 mln dollarë për kulturën e pasur shqiptare


Në Ditën Ndërkombëtare të monumenteve kulturore, Ambasada Amerikane thekson nevojën e ruajtjes së tyre dhe investimeve që SHBA ka bënë në Shqipëri për të mbrojtur kulturën e saj të pasur. Ambasada Amerikane thekson se janë investuar 1.2 milionë dollarë në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe rindërtimin e disa nga monumentet që u dëmtuan nga tërmeti […]

Arsyeja befasuese që disa njerëz gjithmonë ndjehen të uritur


Po mendoni pse jeni gjithmonë të uritur – edhe pasi të keni ngrënë ushqime të bollshme? s’ është gjithçka në kokën tuaj. Sipas një studimi të ri, kjo ka të bëjë me sheqerin tonë në gjak dhe sa ulët bie në orët pas ngrënies. Hulumtimi vjen nga ZOE, një kompani që përdor testimin në shtëpi për […]

Mbi 1 mijë e 300 të vaksinuar kundër Covid-19 në sallën “1 Tetori”


Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë janë deri në mesditë janë vaksinuar 14 përsosna në dializë, ndërsa nga e mërkura 26 persona me dializë janë vaksinuar kundër Covid-19. Këto të dhëna i ka bërë të ditur Koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, Niman Bardhi. Ai tha se deri në mesditën […]

Ujërat radioaktiv në oqean/ Si do të filtrohen lëndët e kontaminuara të Fukushimas?


Ambientalistët në të tërë botën janë në alarm për vendimin e një dite më parë të qeverisë japoneze që miratoi shkarkimin e ujërave të rënda radioaktive të centralit bërthamor “Fukushima” në oqeanin Paqësor. “Tepco”, kompania që administron centralin ”Fukushima Daiichi”, planifikon të fillojë ecuritë për lëshimin e ujit të kontaminuar nga impianti i Fukushimas nën […]

Nafta falas për fermerët, janë miratuar 15% e aplikimeve


Agjencia Rajonale e Ekstensionit Bujqësor (AREB) pas shqyrtimit të dokumentacionit dhe verifikimit të parcelave në terren miratuan edhe 1093 aplikime të tjera për përfitim të naftës falas nga fermerët. Ministria e Bujqësisë publikoi në faqen zyrtare listën pjesore me përfituesit e radhës që i përkasin qarqeve, si:  Durrës, Tiranë, Lezhë, Berat, Elbasan, Korçë, Fier, Gjirokastër, […]

Cilat janë simptomat e hershme të çrregullimit të spektrit të autizmit ASD?


Shkruar nga psikologia Naile Rrustolli Vërejtja e hershme e sëmundjes së autizmit te fëmijët është shumë e rëndësishme. Për ta evidentuar sa më parë këtë crregullim, është e rëndësishme përcjellja në vazhdimësi e zhvillimit të fëmijës. Disa prej simptomave që mund të tregojnë shenja të autizmit janë: Kur një foshnje mbi 6 muaj s’buzëqesh me […]

Studimi: Varfëria na e shkurton jetën


Varfëria duhet të konsiderohet si një faktor i madh rreziku për vdekje të parakohshme. Ky është përfundimi i shkencëtarëve pas analizimit të të dhënave të mbi 1.7 milionë njerëzve. Ky është studimi i parë ku krahasohet ndikimi i statusit të ulët social-ekonomik me kërcënime të tjera për shëndetin, si: mungesa e ushtrimit, pirja e duhanit, […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të premten […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga fillimi […]

ISHP: Shqipëria kaloi pikun e valës së tretë të COVID-19


Përhapja më e madhe në Tiranë, Gjirokastër dhe Lezhë. Shqipëria ndodhet në valën e tretë të pandemisë. specialistët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se piku i kësaj vale ishte javën që kaloi, kur në Shqipëri u shënuan 1239 raste, në 4562 testime të kryera. “Jemi në një valë të tretë të pandemisë dhe shpresojmë […]

Qeveria merr vendim për lirimin e studentëve nga pagesa e semestrit veror


Ministrja në detyrë e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se gjatë këtyre ditëve, Qeveria e Kosovës ka përmbyllur me sukses ekzekutimin e pagesës prej 20.9 milionë euro për mbi 17,000 fermerë. “Pagesa e këtyre mjeteve – nga Programi për Rimëkëmbje Ekonomike – është përmbushje e plotë e zotimit tonë për dyfishimin e mbështetjes financiare për […]

QKUK: Radiologjia me shifra rekorde të punës


Klinika e Radiologjisë ka prekur shifra rekorde të ofrimit të shërbimeve mjekësore për pacientët në vitin 2020, ndonëse në kohë të pandemisë COVID-19, kur shumica e shërbimeve ishin kufizuar në QKUK, me qëllim të parandalimit të përhapjes së infeksionit. Gjatë kësaj kohe, janë realizuar më tepër se 80 mijë radiografi, më shumë se 21 mijë […]

Zbulohen antitrupa në 99% të njerëzve pas dozës së parë të vaksinës


Tre javë pas marrjes së dozës së parë të vaksinës anti-Covid, një përgjigje e antitrupave është e pranishme në 99 për qind të të vaksinuarve. ndërsa brenda 7 ditësh nga marrja e dozës së dytë, 100 për qind e të vaksinuarve zhvillojnë antitrupa kundër koronavirusit të ri. Të dhënat e para inkurajuese për efikasitetin e […]

Ankthi dhe depresioni , shumë më të shfaqura gjatë kohës së pandemisë tek adoleshentët


Ne e kemi kuptuar prej kohësh se mjedisi shkollor luan një rol kompleks në zhvillimin e fëmijës. Por pandemia e ka bërë të qartë edhe më shumë se sa vendimtar mund të jetë ai rol për mirëqenien e një fëmije. Në fakt, disa shkolla në Las Vegas po bëjnë presion për të rihapur, pjesërisht, për […]

Si do deklarohen mbjelljet nga fermerët për të përfituar naftë falas


Fermerëve që do t’u pranohet aplikimi për përfitimin e naftës falas kanë të drejtë ta tërheqin atë deri në 30 nëntor 2021. Ministria e Bujqësisë sqaroi me një udhëzim se lista përfundimtare e subjekteve përfituese do të dalë pas përfundimit të fazës se aplikimeve qe është data 25 shkurt 2021. Për të gjithë fermerët e […]

Edi Rama merr dozën e dytë të vaksinës kundër COVID-19


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka marrë dozën e dytë të vaksinës kundër koronavirusit. Ai ka thënë se së ka nisur cikli i injektimit të mbi 1 mijë dozave të reja. “Nis edhe cikli i parë për mbi 1,000 të tjerë me dozat e reja, ndërkohë që në bazë të kontratës me Pfizer parashikohet nisja […]

Mbi 904 persona morën statusin e viktimës së dhunës seksuale


Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, deri tash ka pranuar mbi 1,389 aplikacione për pension, ku 50 për qind e lëndëve janë trajtuar mbi tri herë. Kryetarja e këtij komisionit, Minire Begaj-Balaj, tha se prej aplikacioneve që kanë pranuar, 31 janë burra të […]

OBSH i Kërkon Europës Masa Më Të Ashpra Kundër Koronavirusit


Organizata Botërore e Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve evropiane të bëjnë më shumë për të frenuar një variant të ri të koronavirusit, i cili është detektuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar. Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha se duhen masa më të ashpra për të “rrafshuar vijën vertikale” të rasteve […]

Pse në Kinë ka mbi 1.2 miliard njerëz por ndajnë vetëm 100 mbiemra


Po qe se ndalon një person udhës në Kinë, ka shumë gjasa që mbiemri i tij të jetë Wang, Li, Zhang, Liu ose Chen. Kjo pasi këta janë pesë mbiemrat më të zakonshëm në Kinë – të përdorur nga më shumë se 433 milionë njerëz ose 30 për qind e popullsisë, bazuar në shifrat e […]

Sindikata e Infermierëve i reagon Hotit, kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre


Sindikata e Infermierëve të Kosovës kanë reaguar pas premtimit që ka bërë sot kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili ka thënë se do të ndajë paga shtesë për punëtorët e arsimit. Sipas një statusi të tyre në rrjetin social në Facebook thuhet se kjo sindikatë ka bërë kërkesë të vazhdueshme që të takohet me […]

Më shumë se 1 mijë e 200 infermierë të infektuar me COVID-19 që prej fillimit të pandemisë


Më shumë se 1 200 infermierë u infektuan me coronavirus që nga muaji mars i vitit të kaluar kur edhe në Kosovë u raportuan rastet e para me këtë virus Fitim Havolli, kryetar i Sindikatës së infermierëve, mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësorë ka konfirmuar në një intervistë tha se numri i atyre që janë […]

Shishja e Vaksinës së Parë Anti-Covid do të Vendoset në Muze


Shishja dhe shiringa e parë e përdorur për vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në Muzeun e Shkencës në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike, dhe shiringa që u përdor, do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit të […]

Viti 2020 – Mbi 2400 hektarë më shumë sipërfaqe të mbjella


Mbështetja financiare e qeverisë me anë të Skemës Kombëtare të mbështetjes në Bujqësi 2020 ka dhënë impakt të drejtpërdrejtë në rritjen e prodhimit bujqësor dhe të eksporteve nga ky sektor. Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, bën të ditur se statistikat që vijnë nga sektori i bujqësisë janë me trend pozitiv në rritje progresive. AZHBR […]

specialistët paralajmërojnë përkeqësim të situatës me COVID-19


Mijëra raste të reja të infektuara me COVID-19 po vazhdojnë të regjistrohen në shumë shtete. Tashmë 90 milionë e 156 mijë e 223 persona raportohet të jenë infektuar me këtë virus, ndërsa mbi 1.9 milionë persona kanë humbur jetën si pasojë e këtij virusi. Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në Londër, për shkak të […]

Lul Raka thirrje qytetarëve për vaksinat: Leni anash teoritë konspirative


Mikrobiologu Lul Raka thotë se viti që lamë pas ishte i rëndë për shkak të pandemisë Covid-19. Pavarësisht uljes së numrit të të infektuarve ditëve të fundit, ai bën thirrje për vazhdim të aplikimit të rekomandimeve parandaluese të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. “Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë s’ kanë pasur Vit […]

Shumë shtete ashpërsojnë masat kundër koronavirusit


Shtetet në mbarë botën po ashpërsojnë masat kundër koronavirusit, teksa vaksinimi ka nisur në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera. Përveç rritjes së rasteve të reja, shtetet po vendosin kufizime për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit, që është më i transmetueshëm. Shtetet në mbarë botën po vendosin masa […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se vendet […]

Arrestohet një person në Gjilan – Dyshohet për vjedhjen e mbi 1 mijë pajisjeve


Është arrestuar një person në komunën e Gjilanit, pasi i njëjti dyshohet se ka kryer tri vjedhje në ujësjellësin “Hidromorova”. Personi me inicialet Sh.G ka vjedhur 27 copë bateri-akumulatorë në të kamionëve dhe 205 copë orë matëse të ujit si dhe 1400 copë mbështjellës-pjesë përcjellëse të orëve matëse “Dyshohet se ai ka arritur të vjedhë […]

Sindikata e Policisë paralajmëron masa Po qe se Qeveria s’ i merr parasysh kërkesat e tyre


Sindikata e Policisë së Kosovës ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës realizimin e të drejtave për zyrtarët policorë të cilët kanë punuar dhe punojnë në kohë pandemie për parandalimin e COVID-19. Sipas një njoftimi për media, ata thonë se Po qe se pagesat e tyre s’ kryhen në këtë fund vit do të shikojnë mundësinë […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Një ekip prej 10 shkencëtarëve do të udhëtojë në Wuhan, për të hetuar origjinën e koronavirusit


Një ekip prej 10 shkencëtarëve ndërkombëtarë do të udhëtojë në qytetin kinez, Wuhan muajin e ardhshëm, për të hetuar origjinën e coronavirusit, ka njoftuar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Pekini ka hezituar që të pajtohet për një hetim të pavarur andaj kanë kaluar shumë muaj negociata me OBSH-në për të fituar qasje në qytet. Virusi […]

Konsiderohet historike, shishja e parë e vaksinës anti-COVID do të vendoset në muze


Shishja e parë e përdorur për të administruar vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në një muze në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike dhe shiringa që u përdor do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit të ardhshëm […]

Lotimi i syve, të gjitha arsyet përse ndodh dhe si të kujdeseni


Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre me anë të të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një […]

Mbi 1 milionë e 500 mijë të vdekur nga Covid-19 në botë


66 milionë e 974 mijë e 78 persona raportohet të jeni infektuar me virusin Covid-19 në botë. ndërsa 1 milionë e 536 mijë e 709 vlerësohet të kenë vdekur si pasojë e këtij virusi. Sipas faqes së statistikave ëorldometers.info, deri tani 46 milionë e 354 mijë e 704 persona janë shëruar nga ky virus. Në […]

Gërmimet në Kishevak të Serbisë po vazhdojnë, pritet të fillojnë edhe në lokacione të tjera


Edhe gjatë javëve të ardhshme do të vazhdohet me gërmimet në lokacionin e Kizhevak të Serbisë, për gjetjen e mbetjeve mortore të shqiptarëve të vrarë gjatë kohës së luftës në Kosovë nga serbët. Kështu ka bërë të ditur udhëheqësi i Zyrës në Komisionin qeveritar për të pagjeturit, Kushtrim Gara. Ai ka thënë se në këtë […]

Viktimat nga COVID-19 në Kosovë edhe pa sëmundje shoqëruese


diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë, por ka pasur raste me koronavirus, që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. Kështu thotë, Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë. Hoti tregon se këto të […]

Valbon Krasniqi: Spitalet janë të stërngarkuara me pacientë, situata është e rënduar


Ushtruesi i detyrës si drejtor i ShSKUK, Valbon Krasniqi, është shprehur se spitalet janë të stërgarkuara me pacientë që po trajtohen me COVID-19. Ai tha se numri i atyre që po trajtohen me koronavirus ka kaluar shifrën e një mijë personave. Spitalet tona janë të stërngarkuar me pacientë, ka kaluar shifrën mbi 1 mijë. Rreth […]

OKB: Do të duhen vite për rimëkëmbjen globale nga Covid-19


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së tha të enjten se dëmi që COVID-19 ka bërë globalisht s’ do të zhbëhet vetëm nga një vaksinë dhe se një rimëkëmbje e plotë nga pandemia do të marrë vite, ndoshta dekada. “Ndikimi social dhe ekonomik i pandemisë është jashtëzakonisht i madh dhe në rritje”, tha Antonio Guterres në një […]

Izraeli u transferon palestinezëve mbi 1 miliard dollarë nga fondet e mbajtura


Izraeli ka lëshuar më shumë se 1 miliard dollarë fonde të mbajtura të palestinezëvei Palestinez, tha të mërkurën një ministër i Autoritetit Palestinez. Vendimi është marr disa javë pas rifillimit të koordinimit midis të dyja palëve. “Qeveria e Izraelit transferon të gjitha detyrimet financiare në llogarinë e Autoritetit Palestinez”, shkroi në rrjetet shoqërore, ministri i […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

Maqedonia e Veriut do të zgjasë për gjashtë muaj gjendjen e krizës


Qeveria e Maqedonisë së Veriut i ka kërkuar Kuvendit vazhdimin e gjendjes së krizës në këtë shtet edhe për gjashtë muaj, me qëllim të siç thuhet “përballjes sa më efikase me pandeminë dhe mbrojtjen e shëndetit të popullatës”. Qeveria vendimin e miratoi me kërkesë Komitetit Drejtues të Krizave, organ ky që po menaxhon me situatën […]

Glauk Konjufca infektohet me COVID-19


Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka njoftuar se është infektuar me COVID-19. “Desha ta ndaj me ju faktin që jam diagnostifikuar me virusin COVID-19.  Kjo është një pandemi ndryshe nga të tjerat deri tash. Për ta mposhtur atë duhet bashkëpunim i secilit në koordinim me institucionet publike. Edhe një herë falënderimi shkon për mantelbardhët […]

Moderna kërkon autorizim për vaksinën COVID-19


Kompania e prodhimit të barnave Moderna njoftoi se do të aplikojë sot (të hënën) në SHBA dhe Evropë për marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës së saj kundër COVID-19. Kjo pason daljen e rezultateve të plota të provave përfundimtare sipas të cilave vaksina e saj ishte 94.1 për qind efektive dhe se s’ shkaktonte efekte […]

Ministria e Ambientit i rriti borxhet për 32 milionë euro


Mangësi e dobësi, lëshime e parregullsi janë evidentuar edhe në raportin e vitit 2019 për Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë (MMPH) që tashmë njihet si Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit. Ministria s’ ka arritur ta adresoj as gjysmën e rekomandimeve të vitet paraprake, akoma paguan zyrtarë pa punuar, ministria vonohet në realizimin e pagesave, […]

Moderna pritet të kërkojë sot autorizim për vaksinën COVID-19


Kompania e prodhimit të barnave Moderna njoftoi se do të aplikojë sot (të hënën) në SHBA dhe Evropë për marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës së saj kundër COVID-19. Kjo pason daljen e rezultateve të plota të provave përfundimtare sipas të cilave vaksina e saj ishte 94.1 për qind efektive dhe se s’ shkaktonte efekte […]

Virologu i njohur gjerman thotë se koronavirusi i ri s’ ka origjinë nga Wuhan


Sëmundja vdekjeprurëse COVID-19 është përhapur në të tërë botën ndërsa studiuesit po punojnë për të gjetur një kurë kundër saj. Tani, një virolog i lartë gjerman Alexander Kekule tha se virusi koronavirus që ka qenë i shfrenuar në të tërë botën s’ është me origjinë nga qyteti kinez i Wuhan, por një mutacion nga Italia […]

Mbi 1,000 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë


Që nga filimi i pandemisë në Kosovë janë shënuar mbi 1.000 raste të vdekjes në Kosovë deri më tani në Kosovë nga COVID-19 kanë ndërruar jetë 1,005 persona. Numri total i rasteve pozitive është 39.057 raste nga 142.769 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë derisa numri i […]

Shërimi nga koronavirusi në shtëpi u kushton shtrenjtë qytetarëve


Qytetarët e infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, të cilët kanë simptoma të lehta dhe kurohen në kushte shtëpie, thonë se sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus, është shumë e kushtueshme, pasi godet rëndë buxhetin familjar, jo vetëm për sigurimin e ilaçeve, por edhe të vitaminave të shumta që ua sugjeron mjeku. Përveç kësaj, […]

Nga rënia e flokëve tek gulçimi dhe humbja e kujtesës, këto janë pasojat shëndetësore afatgjata të COVID-19


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19-s


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Në kohën e pandemisë, rritet për 40% importi i oksigjenit


Në kohën kur Kosova po përballet me pandeminë e COVID-19, importi i oksigjenit ka shënuar rritje për 40 për qind. Importuesi kryesor  mbetet  Maqedonia e Veriut. Për dhjetë muajt e sivjetmë në Kosovë, të dhënat nga Dogana së Kosovës tregojnë se janë importuar mbi 1.87 milionë litra oksigjen me vlerë të përgjithshme, pa përfshirë taksat, […]

India prodhon miliona doza të vaksinës për COVID-19


Në Indi ekziston një optimizëm në rritje pasi kompania farmaceutike AstraZeneca me bazë në Britani njoftoi se provat klinike të vaksinës së saj eksperimentale tregojnë se ajo parandalon infeksionet. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Anjana Pasricha nga Nju Delhi, një kompani indiane tashmë po e prodhon këtë vaksinë, edhe pse miratimi përfundimtar për […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë milionë […]

Greqia në mbyllje të përgjithshme, spitalet e stërmbushura


Greqia ka shtyrë lockdown-in (mbylljen) e përgjithshëm deri në datën 7 dhjetor. Lajmi i bë i ditur para pak minutash, nga zëdhënësi i qeverisë, në një konferencë për shtyp. Shtyrja konsiderohej e domosdoshme, pasi në vend vazhdon akoma të ketë një numër të lartë vdekjesh. Kështu vetëm gjatë nëntorit, mbi 1.200 persona kanë ndërruar jetë. […]

Çdo person meriton një jetë pa dhunë


Ambasada amerikane në Prishtinë thotë se nga të dhënat e Ministrisë së Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, del se gjatë pandemisë së koronavirusit, në Kosovë janë rritur për 17 për qind rastet e dhunës në baza gjinore. “Gjatë pandemisë COVID-19, Ministria e Drejtësisë ka parë një rritje prej 17 për qind të rasteve të raportuara […]

Igballe Rugova vazhdon protestën e heshtur para Qeverisë për shkarkimin e Selmanajt


Drejtoresha e Rrjetit të Grave të Kosovës, Igballe Rugova ka vendosur që të protestojnë në heshtje çdo ditë pune, për një orë para objektit të Qeverisë, duke kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratës së tij lidhur me çështjen e të pagjeturve. Rugova protestën e saj duke qëndruar cdo ditë pune një orë para […]

Nis Eksporti i Mandarinave të Sarandës – Në 5 Ditë 120 Tonë Drejt Kosovës e Maqedonisë së Veriut


Në Sarandë ka nisur eksporti i mandarinave drejt vendeve të rajonit. Zyra e Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, “se në 5 ditë (nga 05 tetor deri më 09 tetor), nga zona e Konispolit, Sarandë janë eksportuar 120 tonë mandarina, drejt vendeve të rajonit, kryesisht Kosovë dhe Maqedoni e Veriut”. […]

Serbia po shpopullon Luginën e Preshevës edhe me letra


Fshirja e adresave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, po alarmon në masë të madhe, përfaqësuesit të shqiptarëve atje. Ata, thonë se qëllimi i Serbisë është asimilimi i shqiptarëve në këtë zonë. Përfaqësuesit e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, thonë se procesi i fshirjes së adresave të shqiptarëve po bëhet me qëllim që të ndryshohet […]

17 të vdekur dhe 795 raste të reja me COVID 19 për 24 orë në Shqipëri


Sot në Shqipëri është shënuar numër rekord viktimash. COVID ua mori jetën 17 personave, ndërsa numri i infektimeve arriti në 795 raste të reja brenda 24 orëve nga 2 mijë e 352 testime. Rastet janë nga: Durrësi, tre qytetarë, Tirana, dy qytetarë nga Fieri, dy qytetar nga Korça, një qytetar nga Skrapari, një qytetar nga […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikmëri […]

Në Shqipëri u shënuan 17 viktima nga koronavirusi, 795 raste të reja


Sot në Shqipëri është shënuar numër rekord viktimash. Coronavirusi mori 17 jetë, ndërsa numri i infektimeve arriti në 795 raste të reja brenda 24 orëve nga 2352 testime, që u bënë. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën në spitalet COVID: 4 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetarë nga Tirana, […]

Lajm i keq nga OBSH, paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit


I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet s’ arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në Zvicër […]

Gjermania ka regjistruar mbi 10 mijë raste të reja me koronavirus


Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 10,864 në 929,133, treguan të hënën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infective, raporton Reuters. Numri i raportuar i vdekjeve u rrit me 90 në 14,112, tregoi shifra.

Skandaloze – Armend Zemaj i dha urdhër kompanisë së pa licencuar për t’i mbushur me oksigjen spitalet


Kompania “Lindi Gas” ka mbushur bombolat e oksigjenit të Spitalit të Prizrenit ani pse s’ është i licensuar për oksigjen medicional, pastërtia e cilësia e të cilit duhet të jetë mbi 99.5%. Emisioni i plotë: Përfaqësuesi i kësaj kompanie, Arianit Hoxha, në një përgjigje për InDoks ka pranuar publikisht se s’ kanë licencë për oksigjen […]

Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes


Disa javë në përballje me valën e dytë të koronavirusit, disa vende në Evropë po shqyrtojnë mundësinë e lehtësimit të masave kufizuese, pas disa sinjaleve se masat e ndërmarra kanë frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19. Lehtësimi i mundshëm i masave kufizuese vjen pothuajse një muaj para festave të Krishtlindjes, teksa ka shqetësime për ndikimin social […]

Rukiqi: Mbyllja totale është rrezik i madh për humbjen e vendeve të punës


Mbyllja totale eventuale po konsiderohet e rrezikshme për humbjen e vendeve të punës dhe falimentimin e bizneseve, duke e dërguar në këtë mënyrë vendin drejt kolapsit. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) Berat Rukiqi ka thënë se Vetëm po të vihen në zbatim masat e mbylljes totale rrezikohet stabiliteti financiar i vendit në aspektin […]

Odat ekonomike kundër mbylljes totale: Rrezikohet humbja e vendeve të punës dhe mbyllja e bizneseve


Mbyllja totale eventuale po konsiderohet e rrezikshme për humbjen e vendeve të punës dhe falimentimin e bizneseve, duke e dërguar në këtë mënyrë vendin drejt kolapsit. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi ka thënë se Po qe se vihen në zbatim masat e mbylljes totale rrezikohet stabiliteti financiar i vendit në aspektin […]

Edhe pas nëntë muajsh, Kosova s’ ka marrë hapat e parë për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


Që nga marsi kur në Kosovë është lajmëruar rasti i parë me koronavirus, shteti ka bërë shumë pak për t’i riparuar dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia e virusit COVID-19. Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti s’ po arrin kurrësesi t’i sigurojë votat e nevojshme për ta votuar Ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike […]

Telekomi në krizë – probleme edhe me rrjetin e telekomunikimit


  Telekomi i Kosovës ka probleme të mëdha me rrjetin e telekomunikimit mbasi ka vite që s’ është bërë asnjë investim në mirëmbajte apo investime tjera, thotë për Radion Evropa e Lirë, Menduh Abazi, drejtor i departamentit për marrëdhënie me publikun në Telekomin e Kosovës. “Rrjeti i Telekomit është duke funksionuar me shumë telashe. Që […]

9 muaj pandemi dhe masa kufizuese, Kosova akoma s’e ka bërë hapin e parë drejt Rimëkëmbjes Ekonomike


Që nga marsi kur në Kosovë është lajmëruar rasti i parë me koronavirus, shteti ka bërë shumë pak për t’i riparuar dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia e virusit COVID-19. Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti s’ po arrin kurrësesi t’i sigurojë votat e nevojshme për ta votuar Ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike […]

Pfizer aplikon për të marrë autorizimin për përdorimin urgjent të vaksinës COVID-19


Kompania Pfizer njoftoi të premten se ka aplikuar tek entet rregullatore shëndetësorë amerikane për të marrë autorizimin për përdorim emergjent të vaksinës së saj kundër COVID-19, një hap i rëndësishëm drejt garantimit të mbrojtjes kundër koronavirusit. Aplikimi në Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) vjen vetëm disa ditë pasi kompania Pfizer dhe partneri i […]

Pfizeri aplikon për të marrë autorizimin për përdorimin urgjent të vaksinës COVID-19


Kompania Pfizer njoftoi të premten se ka aplikuar tek entet rregullatore shëndetësorë amerikane për të marrë autorizimin për përdorim emergjent të vaksinës së saj kundër COVID-19, një hap i rëndësishëm drejt garantimit të mbrojtjes kundër koronavirusit. Aplikimi në Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) vjen vetëm disa ditë pasi kompania Pfizer dhe partneri i […]

Ministria e Financave përgënjeshtron Ahmetin se në BQK ka 1 miliard euro


Ministria e Financave ka përgënjeshtruar kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, se Qeveria e Kosovës në Bankën Qendrore i ka 1 miliard euro. me anë të një sqarimi MF-ja ka thënë se sipas të dhënave zyrtare të Thesarit të datës 17 nëntor, që bazohen në gjendjen e llogarive të BQK-së, bilanci bruto bankar është 459.77 milionë […]

21 të vdekur dhe mbi 1 mijë raste me koronavirus në Maqedoninë e Veriut


Maqedonia e Veriut sot ka regjistruar numrin me të lartë të të infektuarve me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. Nga 3 mijë e 398 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, 1 mijë e 406 pacientë kanë rezultuar pozitivë, apo 41 për qind e të testuarve. Ministria e Shëndetësisë regjistron edhe 21 viktima, […]

Vaksina me një dozë e kompanisë J&J mund të jetë gati në fillim të 2021


akoma s’ dihet efikasiteti i vaksinës eksperimentale të kompanisë farmaceutike “Johnson & Johnson’s”. Por, shkencëtari kryesor i kompanisë tha se së shpejti pritet të bëhen gati të dhënat mbi efikasitetin dhe sigurinë e saj. Ndryshe nga kompanitë rivale si Moderna dhe Pfizer që po punojnë për vaksina me dy doza, vaksina e kësaj kompanie është […]

Mbi 1,400 euro pritet të kushtojnë formularët për zgjedhje në Mitrovicën e Veriut


Mbi 1,400 euro pritet t’i kushtojnë buxhetit të Kosovës formularët zgjedhorë për zgjedhjet për kryetar komune në Komunën e Mitrovicës së Veriut. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se ka se ka përzgjedhur një kompani për kontratë për t’u furnizuar me formularë të zgjedhjeve të parakohshme për kryetar që do të mbahen në Mitrovicën e […]

Në kohë pandemie, diaspora dërgoi rreth 800 milionë euro në Kosovë


Dashuria dhe malli për vendin dhe familjen në Kosovë, assesi s’ u ‘karantinua’ për mërgatën e Kosovës, madje të dhënat tregojnë se ajo sa vjen e rritet dhe po kapitalizohet. Djersa e tyre e derdhur në vendet e Bashkimit Evropian, por edhe më gjerë, po kthehet në “infuzion” për imunitetin e dobët të vendit si […]

Haxhiu akuzon qeveritë Kurti e Hoti se u pasuruan gjatë pandemisë COVID-19


Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës(PDK) Bekim Haxhiu, tha se situata me pandeminë COVID-19 është buzë kolapsit, e për këtë fajtor i ka bërë ish-qeverinë Kurti dhe qeverinë aktuale Hoti. Ai tha se të dy qeveritë që kanë menaxhuar me pandeminë COVID-19 e kanë shfrytëzuar situatën për t’u pasuruar, shkruan GazetaBlic. “Pandemia COVID-19 lërë që […]

Mbi 1 milion fëmijë në SHBA janë të diagnostikuar me COVID-19


Gjithsej 1.039.464 fëmijë në SHBA kane rezultuar pozitiv me koronavirus deri me 12 nëntor, njoftuan Akademia e Pediatrisë dhe Shoqata e Spitalit të Fëmijëve, (AAP), raporton Gazeta Express. Në kumtesë thuhet se gjatë një periudhe njëjavore që përfundoi me 12 nëntor, u regjistruan rreth 111.946 raste me koronavirus tek fëmijët. “Si një pediatër që kam […]

Bota në garë për zbulimin e vaksinës kundër COVID-19, çfarë po bën Kosova për ta siguruar atë


Kompanitë farmaceutike botërore janë në një garë të ngushtë për zbulimin e vaksinës anti-COVID, vaksinë kjo që pritet t’i japë fund pandemisë Covid-19. Pas kompanisë gjermane BioNTech e cila ka konfirmuar se vaksina që janë duke testuar ka rezultuar 90% efektive, në garë është futur edhe kompania amerikane e biotekonlogjisë ‘Moderna’, e cila shkon deri […]

Japonia me robot kundër blerësve që s’ mbajnë maska antiCOVID


Japonia ka filluar provat për një robot që do t’ju kujtojë të vendosni një maskë dhe të ruani distancën shoqërore me edukatë, në kohën kur vendi aziatik po përballet me një valë të tretë të koronavirusit. Robovie është zhvilluar nga Instituti i Kërkimit të Avancuar të Telekomunikacionit Ndërkombëtar (ATR) me qëllim të zbatimit të udhëzimeve […]

Rreth 3 mijë persona u liruan nga shtetësia e Kosovës brenda këtij viti, mbi 1 mijë të tjerë kërkuan azil në Kosovë


Përgjatë çdo viti shumë qytetarë zgjedhin që të bëhen shtetas të Kosovës, duke ndjekur disa procedura të cilat shpesh herë dinë të jenë edhe të mundimshme. Por ka edhe prej atyre të cilët për arsye të shumta heqin dorë nga shtetësia kosovare. Gjatë vitit që po lëmë pas, apo saktësisht përgjatë 10 muajve të vitit […]

Shefi i OBSH-së thotë se vaksina e vetme s’ do t’i japë fund pandemisë


Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të hënën se pandemia e koronavirusit s’ do të marrë fund vetëm nga një vaksinë e efektshme, por duhet që komunitetet dhe individët të vazhdojnë të angazhohen në luftën kundër virusit. Komentet vijnë ndërsa kompania farmaceutike amerikane Moderna njoftoi se vaksina e saj […]

Studentët pritet të vendosen në konvikte javën tjetër, 1 student në 1 dhomë


Drejtori i Qendrës së Studentëve, Fatmir Sfishta, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të fillojë sistemimi i studentëve në konvikte. Sfishta për KALLXO.com bëri të ditur se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka rekomanduar që në çdo dhomë të vendoset një student. “Janë dalë listat për studentët e pranuar dhe pritet që […]

Afrikë: Rreth 47 mijë të vdekur e 1.9 milionë të infektuar


Numri i të infektuarve me COVID-19 në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 1 milion e 987 mijë. Gjithsej 1.987.732 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 12.468 persona, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi […]

Autostrada e Dukagjinit s’ është veç ide, u shpenzuan mbi 1.5 milionë euro


Projekti i ish- kryeministrit Ramush Haradinaj për ndërtimin e Autostradës së Dukagjinit tashmë s’ është vetëm një ide projekti. Jetësimi i këtij projekti ka filluar si në mars të vitit 2018, kur Ministria e Infrastrukturës e udhëhequr nga Pal Lekaj i AAK-së kishte nënshkruar kontratë për “Hartimin e Projektit zbatues për ndërtimin e autostradës: Istog-Pejë-Deçan-Gjakovë-Prizren […]

Thaçi, AUV: tretmani i qenve endacak ka kosto të lartë, po punojmë me intensitet për zgjidhjen e këtij problemi


Dokumentari “Expose” prodhim i Gazeta Blic ka trajtuar këtë javë çështjen e qenve endacakë. Megjithëse nga Qeveria janë ndarë miliona euro për këtë çështje, sërish vazhdon të mbetet alarmante. Miliona euro të ndara për këtë cështje, s’ kanë dhënë asnjë efekt. Vetëm në vitin 2018 janë ndarë mbi 1.3 milionë euro, për të vazhduar në […]

Maqedonia e Veriut, mbi 1 mijë të infektuar dhe 25 të vdekur me COVID-19


Maqedonia e Veriut të premten ka regjistruar 25 persona të vdekur nga COVID-19, ndërsa 1.064 të infektuar dhe 507 të shëruar, bazuar në raportin e Institutit të Shëndetit Publik që i referohet 3.096 testeve të bëra në 24 orët e fundit. Viktimat janë: pesë në Kumanovë, katër në Veles, nga tre në Shkup dhe Tetovë, […]

​Punëtorët e Telekomit të hënën në protestë


Federata Sindikale e Pavarur e PTK-së, ka paralajmëruar protestë për shkak të bllokimit të llogarive bankare, me ç’rast mijëra punëtorë kanë mbetur pa paga. Protesta do të mbahet të hënën më datë 16.11.2020 prej orës 13:00 në Sheshin pran Qeverisë të Republikës së Kosovës. Kjo është komunikata e plotë e FSP-PTK-së: Të nderuara media te […]

Rekord i ri ditor i të infektuarve nga koronavirusi në ShBA


Shtetet e Bashkuara arritën të mërkurën një rekord të ri të rasteve të infektimit me COVID-19 brenda një dite. Të dhënat e përpiluara nga “Projekti për Gjurmimin e COVID-it” tregojnë se mbi 144 mijë raste të reja u njoftuan në mbarë Shtetet e Bashkuara, duke ia kaluar rekordit prej 136 mijë personash, të regjistruar vetëm […]

SHBA, rekord i ri ditor i të infektuarve nga koronavirusi


Shtetet e Bashkuara arritën të mërkurën një rekord të ri të rasteve të infektimit me COVID-19 brenda një dite. Të dhënat e përpiluara nga “Projekti për Gjurmimin e COVID-it” tregojnë se mbi 144 mijë raste të reja u njoftuan në mbarë Shtetet e Bashkuara, duke ia kaluar rekordit prej 136 mijë personash, të regjistruar vetëm […]

Kamberi: Lufta kundër Millosheviqit ishte e drejtë dhe antifashiste


Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se lufta kundër regjimit të Millosheviqit ishte luftë e drejtë dhe antifashiste. Kamberi shkruan se vrasja e mbi 10 mijë civilëve shqiptarë nga forcat policore, ushtarake e paramilitare të Serbisë s’ ishin të drejta, përcjellë Gazeta Blic. Luftën e UÇK-së e quan të drejtë e antifashiste, […]

Paralajmërohet ulja e pagave në Telekomin e Kosovës


Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se mund të ketë nivelizim të pagave për punëtorët e Telekomit të Kosovës. Besnik Krasniqi, udhëheqës i Njësisë për politika dhe monitorimin e ndërmarrjeve publike në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, shprehet se shuma e përgjithshme e mjeteve për […]

Rezultatet e mbi 1,500 mostrave të testuara për COVID-19


Pal Rrustemi, i akuzuar për deklarim të rremë dhe falsifikim të dokumenteve për marrje të pensionit të veteranit, pranoi fajësinë. Gjyqtari i rastit, Drilon Haraçia caktoi datën 13 nëntor për shpalljen e aktgjykimit. Sipas aktakuzës së ngritur nga prokurorja Mone Syla, thuhet se në prill të vitit 2016 përpilon dokument të falsifikuar si origjinal, në […]

Alarmi i COVID, pranë 20% e mjekëve të Kosovës të infektuar


Sëmundja COVID-19 ka prekur edhe mantelbardhët. deri më tani në nivel vendi janë infektuar mbi 710 mjekë. Këtë e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve e Kosovës për KALLXO.com. “deri më tani janë mbi 710 mjekë të infektuar (me COVID-19). Me sëmundje aktive janë mbi 50 prej tyre”, thuhet në përgjigjen e Odës. Në […]