Parashikoi rënien e kullave binjake, Nostradamusi tregon çfarë do ndodhë me mbretëreshën Elisabeth II!


[ad_1] Fizikani dhe astrologu francez, Michel de Notre Dame, që historikisht njihet si Nostradamus, konsiderohet si njëri nga parashikuesit më të saktë të historisë. Në librin e tij të titulluar “Profecitë” ai ka shkruar më shumë se njëmijë vjersha, kryesisht me nga katër rreshta, që duket se parashikojnë të ardhmen. Michel kishte filluar të ketë […]

Sa kushton sigurimi shëndetësor në Zvicër?


[ad_1] Pak gjëra janë të lira në Zvicër – dhe kjo sigurisht shtrihet në kujdesin shëndetësor. Sidoqoftë, në varësi të llojit të mbulimit që ju duhet, ku jetoni dhe sa fitoni, kostot mund të ndryshojnë. Ja çfarë duhet të dini në lidhje me kostot e sigurimeve shëndetësore në Zvicër. Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


[ad_1] Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u […]

Zyrtari i Agjencisë Evropiane të Barnave: Ka një lidhje ‘të qartë’ midis rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës AstraZeneca


[ad_1] Një zyrtar i lartë nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka thënë një të përditshme italiane se është “e qartë” se ekziston një lidhje midis vaksinës AstraZeneca dhe një forme të rrallë të mpiksjes së gjakut, por që shkaku s’ dihet akoma. “Sipas mendimit tim, ne mund ta themi tani, është e qartë […]

Mbretëria e Bashkuar ka injektuar më shumë se 5 milionë njerëz me dozat e dyta të vaksinës


[ad_1] Më shumë se pesë milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar me dozat e dyta të vaksinës kundër coronavirusit. Sipas shifrave të qeverisë deri më datën 2 prill, numri i njerëzve që morën dozat e dyta ka tejkaluar shifrën prej 5.2 milionë, duke e çuar kështu numrin e përgjithshëm të imunizimeve në më […]

Gjërat që duhet t’i dini për vaksinën AstraZeneca, e cila vjen sot në Kosovë


[ad_1] Në total, Kosova do të furnizohet me 100,800 doza të vaksinës kundër koronavirusit të kompanisë britanike, AstraZeneca, që e ka zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin e Oksordit. Kontingjenti i parë me vaksina, në Kosovë arrin në mbrëmjen e 28 marsit dhe është në kuadër të vaksinave që Kosova do të marrë falas nga programi […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


[ad_1] Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut […]

Studimi/ Ky është vendi më i lumtur në botë! Ja në cilin vend renditet Shqipëria, Kosova më e lumtur se ne


[ad_1] Finlanda është vendi më i lumtur në botë. Kombet Nordike dominojnë listën globale ndërsa Mbretëria e Bashkuar bie pesë vende në vendin e 18-të – ndërsa Zimbabve vjen i fundit në listë. Ndërkohë për sa i përket Shqipërisë, vendi ynë rendit i 63. ndërsa për sa i përket Kosovës renditet në vendin 31. Shumë […]

Covid s’ ndalon pushimet/ Si po përgatiten vendet për verën 2021


[ad_1] Edhe vera e 2021-shit ashtu si vera e një viti më parë s’ i shpëton dot pandemisë së Covid-19 dhe masave parandaluese kundrejt saj.  Të gjithë shtetet janë duke hartuar dhe studiuar strategji për një hapje të sezonit veror e për t`i dhënë në të njëjtën kohë një shtysë sektorit të turizmit, i cili […]

Zvicra sërish fut Kosovën në listën e shteteve me rrezikshmëri të lartë


[ad_1] Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën. Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrezikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021. Kosova dhe Maqedonia e Veriut […]

Njerëzit në Angli nga mosha 56 deri në 59 vjeç, në radhë për t’u vaksinuar


[ad_1] Shërbimi Shëndetësor Kombëtar iu bëri thirrje njerëzve në Angli nga mosha 56 deri në 59 vjeç, që të rezervojnë vendet nga java e ardhshme për t’u vaksinuar kundër COVID-19. “Ftesat e fundit janë dërguar pasi më shumë se tetë në 10 persona të moshës 65 deri në 69 vjeç morën ofertën për t’u vaksinuar”, […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

LANSOHET KAMPANJA “BASHKË KUNDËR COVID-19”


[ad_1] Në vazhdën e aktiviteteve për parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-19, është lansuar sot fushata nacionale për informimin dhe ndërgjegjësimin e popullatës për mirëmbajtjen dhe forcimin e zbatimit të masave parandaluese dhe përgatitjen për fushatën e vaksinimit kundër COVID-19. Ministri në detyrë i Shëndetësisë z. Armend Zemaj, tha se një vit i ballafaqimit […]

lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit


[ad_1] Sipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti. Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë. Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve […]

Shtetet me më shumë njerëz me mbipeshë kanë më shumë viktima të Covid-19


[ad_1] Shtetet me përqindje më të madhe të popullsisë me mbipeshë, si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, kanë gjithashtu shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19, sipas një raporti, duke nxitur thirrje për qeveritë që ta luftojnë mbipeshën dhe t’u japin përparësi për vaksinim personave me mbipeshë. Rreth 2.2 milionë nga 2.5 […]

Si të mësojmë fëmijën të përdorë uturakun


[ad_1] Nga Lira Gjika/E para gjë që duhet të kini parasysh në këtë trajnim duhet të mos imponoheni apo të përdorni forcën dhe etiketimin. Kjo mënyrë është shumë e gabuar dhe mund të krijojë vështirësi.Shumë prindër nxitojnë të fillojnë trajnimin e uturakut reth moshës 18-24 muajsh. Por studimet tregojnë që s’ ekziston një kohë e […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


[ad_1] Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


[ad_1] Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


[ad_1] Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë […]

Boris Johnson: Britania e Madhe do të japë një sasi të madhe të vaksinave për vendet e varfra


[ad_1] Më shumë se 110 milion njerëz janë infektuar deri më tani në botë dhe më shumë se 2.44 milion kanë humbur jetën. Më shumë se 61.1 milion njerëz janë rikuperuar, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Derisa imunizimi po vazhdon në shumë vende të botës, kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se vendi […]

Për katër javë rresht, po bie numri i njerëzve të infektuar me koronavirus


[ad_1] Për të katërtën javë me radhë, numri i të sapo infektuarve me coronavirus në të gjithë botën po zvogëlohet, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ky është një tregues që njerëzimi mund të jetë në gjendje të triumfojë kundër pandemisë. Për javën e dytë me radhë, numri i vdekjeve po zvogëlohet. Pati 88 mijë […]

Pesë vaksinat anti-COVID: Krahasimi, dallimet dhe efikasiteti


[ad_1] Vaksinat anti-COVID u janë shpërndarë më shumë se tetë milionë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i muajit dhjetor. Që atëherë, dy lloje të tjera të vaksinave janë miratuar për shpërndarje masive në të tërë vendin, me dy të tjera që pritet të mbërrijnë së shpejti. Tutje, do t’i krahasojmë të pesë […]

Ku është bërë vaksina Oxford / AstraZeneca?


[ad_1] Pas aprovimit të vaksinës Pfizer / BioNTech vitin e kaluar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), dha miratimin për vaksinën e Universitetit të Oxfordit / AstraZeneca për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock përshkroi miratimin e vaksinës si një “hap masiv përpara” për luftën e Mbretërisë së Bashkuar […]

OBSH i Kërkon Europës Masa Më Të Ashpra Kundër Koronavirusit


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve evropiane të bëjnë më shumë për të frenuar një variant të ri të koronavirusit, i cili është detektuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar. Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha se duhen masa më të ashpra për të “rrafshuar vijën vertikale” të […]

Bota ka mbi 25 milionë raste aktive me koronavirus


[ad_1] Aktualisht ka 25,359,612 raste aktive me coronavirus në botë dhe gjithsej 97,325,443 persona deri më tani janë infektuar, sipas portalit statistikor worldometer. Kjo do të thotë se 71,965,831 s’ janë më raste aktive, gjegjësisht 69,882,007 njerëz u shërruan ndërsa 2,083,754 njerëz vdiqën. Midis rasteve aktive, 99.6 për qind kanë simptoma të lehta ose të moderuara, […]

Mbretëria e Bashkuar po vaksinon mesatarisht 140 persona për minutë


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar po vaksinon mesatarisht 140 persona për minutë kundër Covid-19, kanë thënë nga ministria e Shëndetësisë. “Do të shihni përmirësimin derisa do të hapim më shumë qendra të vaksinimit, 17 në total këtë javë dhe 50 deri në fund të muajit”, tha Nadhim Zahaëi. Ai shtoi se në disa zona ku ka […]

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë. Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara […]

specialisti britanik: Mbretëria e Bashkuar do të përballet me periudhën më të rrezikshme të pandemisë përgjatë javëve


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar do të përballet me “periudhën më të rrezikshme” të pandemisë përgjatë javëve para se të ketë ndikim shtrirja e vaksinave, paralajmëroi zyrtari kryesor mjekësor i Anglisë, Chris Whitty. Sipas BBC, Whitty nxiti njerëzit të minimizojnë të gjitha kontaktet e panevojshme. Javët e ardhshme do të jenë “më e keqja” e pandemisë për […]

Britania do të hapë qendra masive vaksinimi kundër COVID-19


[ad_1] Mijëra persona do të vaksinohen këtë javë kundër koronavirusit në Britani, teksa pritet të hapen shtatë qendra të mëdha në gjithë territorin britanik. Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Britani të Madhe ka thënë se qindra shërbime tjera spitalore do të jenë të qasshme më vonë gjatë kësaj jave. Qeveria britanike synon të vaksinojë 15 […]

OBSh: Situata është alarmante me variantin e ri të koronavirusit


[ad_1] Dega për Evropë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha sot se duhet të bëhet më shumë, pas situatës “alarmante”, për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit, të zbuluar së fundmi. Duke folur në një konferencë për media, drejtori për Evropë i OBSH-së, Hans Kluge, tha se situata aktuale “pikë kthese e […]

Vaksinimi në Britani ndërsa shtohen rastet e infektimeve


[ad_1] Shoqata kryesore e mjekëve në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se mungesa e “transparencës” nga ana e qeverisë mbi shpërndajen e vaksinës ka krijuar probleme të mëdha planifikimi për skemën e vaksinimit. Përfaqësuesja e Shoqatës Mjekësore Britanike Helena McKeown tha të dielën se shumë mjekë akoma s’ e dinë se kur do të mbërrijë […]

Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të parandaluar një valë të tretë të COVID-19


[ad_1] Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të shmangur një valë të tretë të shpërthimit të koronavirusit – është ky përfundimi i një studimi nga universiteti i Londrës për higjenën dhe mjeksinë tropikale (LSHTM). Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Britania ka pasur më shumë se 71,000 vdekje nga koronavirusi […]

Vaksina anti-Covid s’ do të arrijë imunitetin kolektiv para verës


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar ka filluar me vaksinim e qytetarëve të saj. Por, Mbretëria e Bashkuar s’ ka gjasa të arrijë imunitetin e tufës me anë të një programi vaksinimi COVID-19 përpara verës, ka thënë një shkencëtar që këshillon Qeverinë. Shkencëtari dhe Profesori Calum Semple përshkroi vaksinën Oxford / AstraZeneca si një ‘ndryshues loje’ Me […]

Koreja e Jugut ka identifikuar tri raste të variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Koreja e Jugut njoftoi se ka identifikuar variantin e ri të coronavirusit, që u zbulua së pari në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas CNN, lloji i ri u zbulua në mesin e tre vizitorëve që kishin ardhur nga qyteti i Londrës më 22 dhjetor. Të tre vizitorët që ishin nga e njëjta familje rezultuan pozitivë […]

Varianti i ri i koronavirusit përhapet edhe në Suedi


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit që po qarkullon në Britani u zbulua edhe në Suedi. Një udhëtar nga Mbretëria e Bashkuar u sëmur pas mbërritjes në Suedi dhe rezultoi pozitiv, tha të shtunën Agjencia Suedeze e Shëndetësisë. Zyrtarët thanë se udhëtari, i cili s’ është identifikuar me emër, është mbajtur i izoluar pas mbërritjes […]

Më shumë se 600 mijë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë injektuar me dozat e para të vaksinës Pfizer-BioNTech


[ad_1] Më shumë se 600 mijë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë injektuar me dozën e parë të vaksinës Pfizer-BioNTech, bazuar në deklaratën e lëshuar nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, të dhënat e fundit tregojnë se 613,933 persona u vaksinuan midis datës 8 dhe 20 dhjetorit. “Ne përputhje me […]

Britania e Madhe raporton edhe dy raste të variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Matt Hancock tani thotë se ka dy raste të reja të variantit të ri në Mbretërinë e Bashkuar. Të dy janë kontakte të rasteve që kanë udhëtuar nga Afrika e Jugut, raporton bbc. “Ne jemi tepër mirënjohës ndaj qeverisë së Afrikës së Jugut për shkencën e tyre”, thotë ai. “Ky virus është akoma më i […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


[ad_1] Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur […]

Vaksinat për COVID-19 kanë filluar të shiten edhe në tregun e zi


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar ka porositur 40 milionë doza të vaksinës shumë të lavdëruar të coronavirusit të Pfizer/BioNTech. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në këtë vend rreth 800,000 doza pritet të mbërrijnë brenda ditëve të ardhshme; 10 milionë të tjera do të bëhen të disponueshme menjëherë pas kësaj; dhe të paktën 50 spitale në […]

Bisedimet për Brexit pezullohen pas dallimeve të thella mes Britanisë dhe BE-së


[ad_1] Bisedimet për arritje të një marrëveshjeje pas Brexitit janë pauzuar, pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian, kanë thënë se vazhdojnë të ekzistojnë “mospajtime të konsiderueshme”. Michel Barnier dhe David Frost kanë thënë se kushtet për marrëveshje në mes të të dyja palëve s’ janë arritur. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen […]

Fëmijët me nevoja të veçanta pritet të mbështeten me 800 tabletë


[ad_1] UNICEF në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane pritet që të ndajnë 800 tabletë për fëmijët me nevoja të veçanta. Sipas të dhënave nga UNICEF, rreth 345 mijë fëmijë në nivelet parashkollore, fillore dhe të mesme s’ e kanë vijuar mësimin në shkolla gjatë bllokimit, duke rezultuar kështu në një numër të fëmijëve që s’ mund […]

Kush, kur dhe si? Programi britanik i vaksinimit kundër COVID-19


[ad_1] Rregullatorët britanikë janë bërë të parët që kanë miratuar vaksinën për koronavirus, të zhvilluar nga kompania amerikane, Pfizer dhe ajo gjermane, BioNTech, për përdorim urgjent. Meqë testimet e vaksinave kanë treguar 95 për qind efikasitet, ekziston interes i madh rreth asaj se si planifikon të realizojë Mbretëria e Bashkuar programin më të madh për […]

BBC thotë se javën tjetër fillon vaksinimi kundër Covid-19 në Britani të Madhe


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar është bërë shteti i parë perëndimor që autorizon një vaksinë Covid-19, një moment historik në pandeminë e koronavirusit që hap udhën për dozat e para që do të shpërndahen në të tërë vendin javën e ardhshme. “Ndihma është në rrugë e sipër”, njoftoi Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock të mërkurën në […]

Mbretëria e Bashkuar aprovon vaksinën Pfizer kundër COVID-19


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar bëhet vendi i parë i cili aprovon për përdorim vaksinën kundër koronavirusit, shkruan Sky Neës Për vaksinën është dhënë drita e gjelbër nga rregullatorët shëndetësorë të këtij vendi dhe gjithcka do të fillojë nga java e ardhshme. Studimet e fundit kanë treguar se Pfizer ka efektivitet mbi 94 për qind ndaj […]

Lajm i mirë: Britania e Madhe aprovon përdorimin e vaksinës Pfizer në javën tjetër


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën kundër COVID-19 për përdorim të gjerë. Vaksina është e kompanisë Pfizer dhe BioNTech. Rregullatori britanik, MHRA, thotë se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95% kundër sëmundjes COVID-19, është e sigurt për t’u përdorur në masë. Imunizimet mund të fillojnë […]

Kosova dhe Britania e Madhe nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi


[ad_1] Kosova dhe Britania e Madhe kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi. Me këtë memorandum, Mbretëria e Bashkuar do ofrojë mbështetje për Këshillin e specialistëve dhe zyrës së Kryeministrit për procesin e dialogut me Serbinë. Ky memorandum u nënshkruar nga Kryeminsitri Hoti dhe Ambasadori britanez, Nicholas Abbott. Ky është postimi i plotë i Hotit: Qeveria e […]

Ja si mund të punësoheni në Britani të Madhe


[ad_1] Rregullat e reja për imigrim në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë “të thjeshta dhe fleksibile”, kanë premtuar ministrat e këtij shteti, teksa pritet të nisë së zbatuari sistemi i ri i bazuar në pikë. Nga dita e martë, të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, që dëshirojnë të punojnë në […]

BREXIT pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq Po qe se dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian s’ dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi […]

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq Në qoftë se dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian s’ dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Ndryshimet e nuhatjes, mund të ofrojnë informacione kyçe në lidhje me sjelljen e coronavirusit


[ad_1]  Një grup shkencëtarësh ka ndaluar për të studiuar fenomenin e “parosmia”: një ndryshim në perceptimin e aromave, pas një humbje të zgjatur të saj. Shkencëtarët po hetojnë prova të reja që mund të shpjegojnë se si coronavirusi sulmon sistemin nervor falë studimit të humbjes së nuhatjes, e cila ndodh në disa pacientë për disa muaj pas […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Gjykata në Serbi s’ është informuar për varrezën masive pranë Rashkës


[ad_1] Gjykatës së Lartë në Beograd s’ i është dorëzuar njoftimi për gjetjen e mbetjeve mortore më 16 nëntor në afërsi të Rashkës në Serbi, të cilat dyshohet se i përkasin viktimave shqiptare nga Kosova, thuhet në një përgjigje të kësaj gjykate dhënë Radios Evropa e Lirë. E pyetur se a është njoftuar gjykata me […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


[ad_1] Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


[ad_1] Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza […]

Lavrov paralajmëron sanksione kundër zyrtarëve gjermanë e francezë


[ad_1] Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha se Moska do të ndërmarrë veprime ndëshkuese kundër zyrtarëve gjermanë dhe francezë, në shenjë hakmarrjeje për sanksionimin e disa zyrtarëve rusë. Muajin e kaluar, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar u kanë ngrirë asetet dhe u kanë vënë ndalesa udhëtimi gjashtë zyrtarëve rusë, që besohet se […]

Zgjidhje me anë të dialogut ose konflikt i mundshëm


[ad_1] Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë para gazetarëve se në mëngjesin e të enjtes (12 nëntor) ka pasur takim me ambasadorët e vendeve të Kuintit, dhe ka thënë që konflikti në Nagorno-Karabak ka treguar shembull se si është një konflikt i ngrirë dhe që kur dikush e shkrin atë, mund të përshkallëzojë një katastrofë […]

Britania regjistron pranë 600 vdekje brenda ditës, mbi 50 mijë nga fillimi i pandemisë


[ad_1] Britania e Madhe ka regjistruar më shumë se 50,000 viktima nga Covid-19, pasi autoritetet britanike raportuan 595 vdekje në 24 orët e fundit. Sipas shifrave zyrtare nga qeveria e Britanisë, numri i përgjithshëm i humbjeve të jetëve është 50,365. Vendi arriti bilancin e zymtë ndërsa Anglia, ku u raportuan më shumë vdekje, përfundoi javën […]

Ambasadori britanik, Abbott nga Prekazi: Britania e Madhe ndërhyri për ta parandaluar katastrofën humanitare


[ad_1] Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka bërë këtë të mërkure, nderime në Kompleksin memorial të Familjes Jashari në Prekaz. Abbott shkruan se Britania e Madhe gjithmonë do të qëndrojë pranë ndërhyrjes së saj si të drejtë për të parandaluar katastrofën humanitare, për të lejuar kosovarët të jetojnë të lirë nga shtypja. ”Këtë mëngjes […]

Franca regjistron mbi 46 mijë raste me COVID-19


[ad_1] Bllokada njëmujore në Angli e shpallur nga Kryeministri Boris Johnson këtë fundjavë mund të zgjatet. Kështu ka paralajmëruar ministri i lartë i kabinetit Michael Gove, shkruan Reuters. “Mund të themi përfundimisht se Po qe se s’ marrim masa tani, [shërbimi shëndetësor] do të mbingarkohet në mënyrë që askush prej nesh s’ mund ta pranojë”, […]

Bllokada në Angli mund të vazhdojë, paralajmëron ministri britanik


[ad_1] Bllokada njëmujore në Angli e shpallur nga Kryeministri Boris Johnson këtë fundjavë mund të zgjatet. Kështu ka paralajmëruar ministri i lartë i kabinetit Michael Gove, shkruan Reuters. “Mund të themi përfundimisht se Po qe se s’ marrim masa tani, [shërbimi shëndetësor] do të mbingarkohet në mënyrë që askush prej nesh s’ mund ta pranojë”, […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në […]

Mbretëria e Bashkuar “shtetrrethim” për një muaj, për shkak të Covid-19


[ad_1] Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, në një konferencë të jashtëzakonshme, njoftoi mbylljen e dytë të vendit për shkak të shtimit të rasteve me COVID. Mbyllja do të hyjë në fuqi ditën e enjte (5 nëntor) dhe do të zgjasë të paktën një muaj, deri në fillim të dhjetorit (2 dhjetor). “Nga e […]

Sipas një studimi: Në Angli rreth 100,000 persona infektohen çdo ditë


[ad_1] Një studim i Kolegjit Imperial në Londër sugjeron se rreth 100,000 persona janë duke u infektuar me koronavirus çdo ditë në Angli. Studimi vlerëson se ritmi i pandemisë po përshpejtohet, andaj numri i personave të infektuar është duke u dyfishuar çdo nëntë ditë. Qeveria britanike është duke zbatuar strategjinë e saj rajonale, mirëpo specialistët […]

Rreth 100 mijë persona infektohen me COVID-19 çdo ditë në Angli, thotë një studim


[ad_1] Një studim i Kolegjit Imperial në Londër sugjeron se rreth 100,000 persona janë duke u infektuar me koronavirus çdo ditë në Angli. Studimi vlerëson se ritmi i pandemisë po përshpejtohet, andaj numri i personave të infektuar edhe duke u dyfishuar çdo nëntë ditë. Autorët besojnë se aktualisht ky vend është në një “fazë kritike” […]

Kosova duhet të jetë me transparente


[ad_1] Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbot gjatë një forumi të organizuar nga Lëvizja FOL ka folur rreth marrëdhënieve në mes Kosovës dhe vendit që ai përfaqëson. Abbot theksoi se pavarësisht se kush është në pushtet, Mbretëria e Bashkuar do të jetë partneri kryesor i Kosovës. Tutje, si pjesë e diskutimit ishte […]

Pse qeveria suedeze rekomandon që popullata e moshuar të mos izolohet?


[ad_1] Derisa vendet e tjera evropiane po shtrëngojnë masat kufizuese për shkak të rritjes së numrit të njerëzve të infektuar me COVID-19, Suedia ka porositur qytetarët e saj mbi moshën 70 vjeçare që të mos izolohen. Njoftimi erdhi nga Qeveria suedeze të enjten, më 22 tetor, me shpjegimin se Suedia regjistron numër më të ulët […]

Koronavirusi – Rreth 40,8 milionë raste të konfirmuara në mbarë botën


[ad_1] COVID-19 ka shkaktuar të paktën 1 milion e 124 mijë e 974 të vdekur dhe mbi 40 milionë e 786 mijë e 216 të infektuar në të tërë botën që nga shfaqja e tij në dhjetor 2019, ndërkohë që më shumë se 30 milionë e 451 mijë e 155 pacientë janë shëruar. Në Shtetet […]

Numri i të infektuarve me COVID-19 në botë kalon 40 milionë


[ad_1] Numri global i rasteve të konfirmuara me koronavirus kaloi të hënën 40 milionë. Të dhënat e Universitetit Johns Hopkins bazohen në raportimin zyrtar të vendeve veç e veç. Sipas tyre, numri i përgjithshëm i viktimave është mbi 1.1 milion, ndërsa i të shëruave mbi 27.5 milionë. specialistët, megjithatë, besojnë se numri i vërtetë i […]

Mbretëria e Bashkuar ndanë dy milionë euro për shëndetësi dhe arsim në Kosovë


[ad_1] Dy milionë euro janë ndarë për shëndetësinë dhe arsimin në Kosovë nga Mbretëria e Bashkuar. Këtë e ka bërë të ditur Ambasadori, Nicholas Abbott. “Sot, me kënaqësi t`iu njoftoj se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka vendosur që t’i ndajë 2 milionë euro përkrahje shtesë për të ndihmuar popullin e Kosovës që të kthehet […]

Disa shtete evropiane me masa të reja ndaj COVID-19


[ad_1] Një pjesë e vendeve evropiane po marrin masa të reja kundër koronavirusit, derisa numri i të infektuarve po rritet. Franca po shënon një rritje të shpejtë të rasteve të reja. Gjatë vikendit, ky vend shënoi 30.000 persona të infektuar me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Autoritetet kanë ndërmarrë masa të reja […]

Kanceri i gjirit: Një milion gra në Mbretërinë e Bashkuar mund të kenë humbur kontrollet


[ad_1] Pothuajse një milion gra në Mbretërinë e Bashkuar kanë humbur kontrollin jetësor të gjirit për shkak të coronavirusit. Programet e kontrollit të gjirit u ndërprenë në mars, kurse shërbimi shëndetësor kombëtar përqendroi burimet në tretmanin e pandemisë. “Breast Cancer Now”, me seli në Londër, llogarit që rreth 8,600 gra s’ kanë bërë një skanim […]

Rrjedhja e dokumenteve minon punën e Gjykatës në Hagë


[ad_1] Rrjedhja e dokumenteve të Dhomës së Specializuar dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë, që ndryshe njihen edhe si Gjykata Speciale, është një skandal i madh dhe shumë i rrezikshëm për dëshmitarët, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Johanna Deimel, anëtare e bordit të Shoqatës për Evropën Juglindore (Southeast Europe […]

800 amerikanë vdesin brenda një dite/ SHBA-ja i afrohet 200 mijë viktimave


[ad_1] Shtetet e Bashkuara i janë afruar regjistrimit të 200,000 vdekjeve me koronavirus, ndërkohë që presidenti amerikan, Donald Trump pretendon se më e keqja ka kaluar për amerikanët. Mesatarisht rreth 800 amerikanë janë duke vdekur brenda një dite si pasojë e këtij virusi, ndonëse kjo shifër ka rënë nga 2,800 vdekje sa regjistroheshin në mesin […]

SHBA-të në prag të regjistrimit të 200,000 viktimave nga COVID-19


[ad_1] Shtetet e Bashkuara i janë afruar regjistrimit të 200,000 vdekjeve me koronavirus, ndërkohë që presidenti amerikan, Donald Trump ka pretenduar se më e keqja ka kaluar për amerikanët. Mesatarisht rreth 800 amerikanë janë duke vdekur brenda një dite si pasojë e këtij virusi, ndonëse kjo shifër ka rënë nga 2,800 vdekje sa regjistroheshin në […]

Përballja me koronavirusin, dimri mund të jetë i vështirë, por ekziston një shpjegim shkencor që jep edhe shpresë!


[ad_1] Dimri vjen shpejt dhe bashke mete eshte edhe koha e ftohjes dhe gripit. Kjo ka ngritur frikën se coronavirusi do të rritet kur stinët të ndryshojnë, ndoshta duke çuar në një valë të dytë të sëmundjes që është edhe më e madhe se e para. Sidoqoftë, parashikimi se si do të duket një dimër […]

“Pse CoVid vret disa njerëz, kurse të tjerëve s’ u jep as dhembje koke?” Shkencëtarët nisin studimin


[ad_1] Shkencetarët britanikë do të studiojnë gjenet e mijëra pacientëve të infektuar nga COVID-19, në përpjekje për të hedhur dritë në ate qe konsiderohet si një nga enigmat më të mëdha të kësaj pandemie: pse koronavirusi vret disa njerëz, kurse disa të tjerëve s’ u jep as dhembje koke, pra janë simptomatikë? Shkencetaret nga e […]

Specialistët britanikë: Ky është “elementi” që i mbron femrat nga Covid-19


[ad_1] Një pyetje që shtrohet së tepërmi kohëve të fundit është pse Covid-19 godet më rëndë meshkujt sesa femrat. Studiues nga Shërbimi Kombëtar Shëndetësor Angli dhe Kolegji i Londrës po shohin Vetëm po të përgjigja qëndron pjesërisht tek hormoni estrogjen. Specialistja e menopauzës Dr. Louise Newson thotë se ky hormon mund të ketë një lloj […]