Ja sa mjekë i ka Kosova dhe sa prej tyre janë të papunë


Kosova i ka mbi 4 mijë mjekë të licencuar, derisa të papunë janë 320 prej tyre. Mosha mesatare e mjekëve familjarë në vend është 57 vjeç, ndërkohë që e atyre specialistë 53 vjeç. Nga Oda e Mjekëve thonë se ndonëse ka mjekë të papunë, në klinika të caktuara ka mungesë të theksuar të tyre, e […]

Pesë shenja delikate që paralajmërojnë problemet e zemrës


[ad_1] Sëmundjet kardiovaskulare (CVD) janë shkaku kryesor i vdekjes dhe paaftësisë në botë, me mbi 17.5 milionë të vdekur çdo vit. Vdekshmëria më e lartë është nga sëmundja ishemike e zemrës (sulmi në zemër) dhe sëmundja cerebrovaskulare (goditja në tru). Lajmi i mirë është se shumica e sëmundjeve kardiovaskulare mund të parandalohen duke shmangur faktorët […]

Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


[ad_1] Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja… Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. […]

Si t’i ricikloni qelizat vjetra duke agjëruar


[ad_1] Agjërimi ka treguar rigjenerimin e qelizave të sistemit imunitar vetëm pas tri ditësh. Njerëzit pësojnë ndryshime të shpejta gjatë gjithë kohës, për arsye të ndryshme, ku një nga këto mund të jetë besimi. Kjo gjë ka treguar se kryerja e agjërimit mund të rigjenerojë qelizat dhe mund të sjell qëndrueshmërinë e tyre si dhe […]

Shenjat që tregojnë se fëmija ka nevojë për një vizitë te mjeku


[ad_1] Sëmundja e një fëmije është një përvojë e vështirë për çdo prind. Shumë probleme mund të shmangen Po qe se simptomat vërehen në kohë. Gjeni më poshtë shtatë shenjat më të rëndësishme të shëndetit të dobët të një fëmije që s’ duhet t’i injoroni. Rritja e nishaneve Po qe se në trup shfaqet një […]

Deri tani rreth 300 punonjës shëndetësorë të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri


[ad_1] Rreth 300 punonjës shëndetësor të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri. Procesi i vaksinimit pritet të përfundojë këtë të shtunë. Kështu ka konfirmuar për Telegrafin, kryetari i Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla. “Procesi i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë është duke shkuar mirë. 300 punonjës janë vaksinuar deri sot dhe të shtunën […]

6 këshilla nga psikologët për të rritur fëmijë “të mbarë”


[ad_1] Psikologët e Harvardit kanë bërë një hulumtim, se si mund të edukohen fëmijet në mënyrën më të mirë dhe kanë dhënë disa këshilla për prindërit. Këto janë 6 këshillat nga psikologët e këtij universiteti: 1) Merruni me fëmiëjt. Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj, bëjuni pyetje të hapura për […]

Masat e reja/ Nga sot deri 25 shkurt Shqipëria mbyllet që në orën 20:00


[ad_1] Një vendim i tillë vlen për lëvizjen e njerëzve, por edhe për baret e restorantet, të cilat janë konsideruar si vatra kryesore të përhapjes së infeksion.  Qytetarët s’ do të mund të qarkullojnë më në rrugë pa një leje të posaçme apo pa maskën e vënë që është e detyrueshme. Pas universiteteve, Komiteti i […]

Johnson paralajmëron: Anglia mund të mbyllet edhe gjatë verës


[ad_1] Kryeministri britanik, Boris Johnson, ngriti frikën se kufizimet e vështira të Covidit mund të vazhdojnë edhe gjatë pranverës, por edhe më gjatë. Këto deklarata ai i bëri gjatë të enjtes pasi që  ministrat refuzuan të tërhiqeshin nga planet për ndonjë lehtësim të mundshëm të bllokimit, shkruan “The Guardian”, transmeton IndeksOnline. ndërsa shumica dërrmuese e […]

Lëngu i Rasojit me Fuqi Kurative – Shëndet dhe Organizëm i Fortë


[ad_1] Në zonat më të thella të vendit qasja ndaj mjekësisë moderne ka qenë prej kohësh e kufizuar prej infrastrukturës dhe motit të egër. Në rrethana të tilla, njerëzit kanë shfrytëzuar të mirat e tokës për të marrë vlerat më të mira e për të mbrojtur shëndetin. Një prej tyre është lakra, e cila në […]

Qyteti kinez me 11 milionë banorë mbyllet në tentim për të parandaluar përhapjen e COVID-19


[ad_1] Kryeqendra dhe qyteti më i madh i provincës veriore të Kinës, Hebei, u ka ndaluar qytetarëve që të largohen nga sot, në tentim për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri, pasi që rastet ditore të infeksionit kanë arritur pikën më të lartë në pesë muaj, njofton Reuters. Hebei ka regjistruar 51 nga 52 […]

Sot mbyllet gjysmëvjetori i parë shkollor, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar


[ad_1] Për shkak të pandemisë, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundojë sot. Sipas vendimit të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar. Nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës është thënë se planprogrami mësimor është realizuar në një masë të konsiderueshme, në këtë kohë […]

“Do të mbyllet pothuajse gjithçka”: Holanda pritet të deklarojë sot bllokimin e menjëhershëm, si pasojë e COVID-19


[ad_1] Holanda është vendosur të futë kufizime gjithëpërfshirëse si pasojë e koronavirusit duke përfshirë një bllokim që do të qëndrojë në vend deri në mes të janarit. Kështu, siç shkruan Euronews, shkollat, dyqanet jo-thelbësore dhe muzetë do të mbyllen të gjitha nga mesnata e së martës, sipas mediave lokale. Shkollat fillore dhe të mesme do […]

Fshati Oymayakon në Siberi, aty ku nxënësit detyrohen të shkojnë në shkollë në minus 50 gradë celsius


[ad_1] Nxënësit rus në Siberi, që konsiderohet si rajoni më i ftohtë në planetin Tokë, janë filmuar duke shkuar në shkollë në temperaturat minus 50 gradë celsius. Videoja e publikuar më poshtë shfaq nxënësit e veshur me rroba të trasha duke pritur autobusin që t’i dërgojë në shkollë, në temperature që arrijnë deri në minus […]

FOTO / ‘Time’ i “heq kryqin” vitin 2020: Më i keqi që kemi përjetuar ndonjëherë, shumica prej nesh s’ kanë parë kurrë diçka të ngjashme


[ad_1] Një kopertinë me sfond të bardhë, me të zeza e shkruar shifra 2020 dhe sipër saj një kryq i madh i kuq. E gjitha kjo, e shoqëruar me shkrimin: “Viti më i keq që kemi përjetuar ndonjëherë”. E përjavshmja amerikane “Time” i vë kryqin kështu vitit që po mbyllet, i shenjuar nga makthi i […]

Gjashtë punëtorë të infektuar me coronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë-Kosovë


[ad_1] Komuna e Fushë-Kosovës ka njoftuar prindërit që i kanë fëmijët e tyre në çerdhen publike “Gëzimi Ynë”  në këtë qytet se çerdhja do të mbyllet përkohësisht. Kjo sipas njoftimit të tyre pas testimit të stafit punonjës, me ç’rast gjashtë punëtorë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. “Sipas rekomandimit të IKSHP-së për shkak të sigurisë së […]

Mbyllet një çerdhe në Fushë Kosovë, punonjësit infektohen me COVID-19


[ad_1] Komuna e Fushë Kosoves ka bërë të ditur që është mbyllur cerdhja publike ‘Gëzimi Ynë’ pas infektimit të gjashtë punonjësve të këtij institucioni. Njoftimi i plotë: Njoftojmë prindërit që i kanë fëmijët e tyre në Çerdhen Publike “Gëzimi Ynë” në Fushë-Kosovë se çerdhja do të mbyllet përkohësisht derisa të krijohen rrethana të reja të […]

Mbyllet çerdhja në Fushë-Kosovë, gjashtë punëtorë dolën me koronavirus


[ad_1] Zyrtarët komunalë të Fushë-Kosovës e kanë mbyllur çerdhen publike “Gëzimi ynë” në këtë komunë, pasi gjashtë punëtorë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Në një njoftim të Komunës thuhet se çerdhja publike do të jetë e mbyllur deri më 20 dhjetor. Për çdo njoftim apo vendim tjetër rreth kësaj çështjeje, zyrtarët komunalë kanë thënë se […]

Arsenal – Wolves, mbyllet pjesa e parë me tre gola të shënuar (VIDEO)


[ad_1] Me tre gola të shënuar ka përfunduar pjesa e parë mes Arsenalit dhe Wolvesit, ndeshje e vlefshme për xhiron e 10-të në Premierligë. Wolvesi po udhëheqë me rezultat 1-2. Neto i kaloi mysafirët në epërsi në minutën e 27’. Arsenali e barazoi rezultatin në minutën e 30’, me Gabrielin. Mysafirët e rikthyen epërsinë në […]

Vijon ecuria pozitive e Butrinti U-19 në Kategorinë Superiore


[ad_1] .Ekipi i Butrintit U-19 ka fituar takimin e takimin e sotëm në stadiumin Andon Lapa në Sarandë.Takimi Butrinti – Apolonia u mbyll me rezultatin 2-0.Të dy golat e trepikëshit për Butrintin u shënuan nga M. Malaj në minutat e 76-të dhe 80-të. Me këtë fitore Butrinti ngjitet në 7 pikë dhe ndodhet në vendit […]

Mbyllet pjesa e parë Brighton – Liverpool, mësoni rezultatin


[ad_1] Një penallti e humbur nga vendasit dhe një gol i anuluar nga VAR-i për mysafirët. Ishte kjo gjithçka që u pa në pjesën e parë mes Brightonit dhe Liverpoolit, në të cilën mysafirët ishin diçka më kërkues, por që asnjëra palë s’ arriti të konkretizojë, përcjell GazetaBlic. Me siguri se kampionët aktualë s’ do […]

Mbyllet gjithçka në takimin Rusi – Kosovë, ky është rezultati përfundimtar


[ad_1] Kosova është mposhtur nga Rusia me rezultat të pastër 3-0, në kuadër të xhiros së nëntë kualifikuese për kampionatin evropian te femrat. Vashat kosovare s’ arritën t’u bënin ballë vendasve, që shënuan plotë tri herë në 12′ minutat e para, për të arritur më pas ta mbrojnë me mjaftë sukses këtë epërsi, përcjell GazetaBlic. […]

Ahmeti ndan 100 mijë euro për mediat në Prishtinë, tregon cilat kushte duhet plotësuar


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se do të ndihmojnë mediat që janë me bazë në Prishtinë, me një fond prej 100 mijë euro. Ai ka njoftuar se mediat do të ndahen në tri kategori. Postimi i plotë i kryetarit të Prishtinës: “Shumë media kanë rrezikuar mbylljen për shkak […]

Ahmeti ndan grante për mediat e Prishtinës, kriteret diskriminojnë mediat online


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se ka vendosur që mediat që janë në kryeqytet të ndihmohen me një fond prej 100 mijë eurosh. Por, kriteret që Ahmeti i ka paraqitur përjashton portalet dhe mediat online, pasi që ato s’ janë anëtare të Komisionit të Pavarur për Media. Si media të […]

Inter – Real Madrid, mbyllet pjesa e parë me polemika (VIDEO)


[ad_1] Real Madridi e ka mbyllur pjesën e parë me rezultat 0-1, ndaj Interit. Eden Hazard i kaloi spanjollët në epërsi në minutë ne 7’, nga penalltia. Punët për Interin u vështirësuan në minutën e 33’, kur Arturo Vidal u përjashtua me karton të kuq, pasi kërkonte sqarime nga gjyqtari i ndeshjes për një ndërhyrje […]

COVID-19: 56 të vdekur dh 3 mijë e 603 të infektuar në Kroaci gjatë 24 orëve


[ad_1] Situata me koronavirus në Kroaci po vazhdon të jetë e rënduar. Vetëm gjatë 24 orëve, atje u regjistruan 56 vdekje dhe 3 mijë e 603 persona u infektuan. deri më tani në Kroaci janë shënuar 111 mijë e 617 persona të prekur nga COVID-19, ndërsa 1 mijë e 501 të tjerë kanë humbur jetën […]

Chelsea fenomenal – shënon në fund, fiton dhe siguron kualifikimin tutje


[ad_1] Vendasit barazuan në minutën e 86′ dhe u mendua se dueli do të mbyllet me barazim. Por, kështu s’ menduan londinezët, që u vërsulën sërish drejt portës kundërshtare, përcjell GazetaBlic. Dhe, ia arritën qëllimit. Olivier Giroud shënoi në minutën e 91′, për ta mbyllur çështjen e fituesit dhe për t’ua siguruar bashkëlojtarëve kualifikimin tutje. […]

Mbyllet gjimnazi i Kaçanikut, infektohen 9 mësimdhënës


[ad_1] Është mbyllur gjimnazi “Skenderbeu” në komunën e Kaçanikut, kjo pasi që nëntë mësimdhënës të saj kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Tashmë të rekomanduar nga task forca e kësaj shkolle, drejtoria e saj ka marrë vendim që kjo shkollë të kaloj në skenarin C, përkatësisht për 14 ditë të vijoj mësimin në platformën online. Kjo […]

Kurti vs Veliu – Gara e ashpër mes dy prej rivalëve politikë më të ashpër në Kosovë


[ad_1] E diela e 29 Nëntorit, pritet të nxjerrë emrin e kryetarit të ardhshëm të Komunës së Podujevës. Në garë për kreun e Komunës së Podujevës, janë tre kandidatë. Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës, po garojnë për të qenë prijës […]

Mbyllet gjimnazi në Kaçanik, nëntë arsimtarë infektohen me Covid-19


[ad_1] Në gjimnazin “Skënderbeu” në Kaçanik dy javët e ardhshme mësimi do të zhvillohet vetëm online. Nëntë mësimdhënës të kësaj shkolle rezultuan pozitivë me Covid-19 duke detyruar stafin e shkollës dhe IKSHPK’në që të rekomandojnë mbylljen e shkollës. Mësimi në distancë parashihet të zhvillohet deri më datën 4 të muajit dhjetor. “Sipas të dhënave të […]

Mbyllet pjesa e parë Tottenham – Manchester City, ky është rezultati


[ad_1] Është mbyllur para pak çastesh pjesa e parë e duelit të orës 18:30 në Premier Ligë, Tottenham – Manchester City. Vendasit kanë shkuar në pushim me epërsinë e një goli, të cilin e realizoi jug-koreani Son-Heung Min pas vetëm pesë minutash lojë, përcjell GazetaBlic. Lexo edhe: Fillim i zjarrtë i derbit Tottenham – Manchester […]

Orë policore e ndalim i hyrje-daljeve, këto janë masat e reja anti Covid


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar mbrëmë se kanë hyrë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë. Lëvizja e qytetarëve, është e përcaktuar sipas numrit të të infektuarve në 7 ditët e fundit dhe masat janë të marra sipas […]

Vatër infeksioni e Covid-19/ Mbyllet shkolla 9-vjeçare “9 Tetori” në Sarandë


[ad_1] .Mbyllet shkolla 9-vjeçare “9 Tetori” në Sarandë.Mbyllja e ehkollës ka ardhur pas rasteve të shumta me Covid-19.Deri tani në këtë shkollë janë infektuar 5 mësuese, 1 sanitare dhe 1 roje.Burime të Saranda Web informojnë se vendimi është marrë dhe pritet të komunikohet në vijim. Pritet njoftimi i nxënënësve dhe prindërve për mënyrën se si […]

Java e filmit të grave, në kujtim të regjisores shqiptare, Xhanfise Keko


[ad_1] Edicioni i parë i festivalit, “Prishtina International Women’s Film Week” (Java Ndërkombëtare e Filmit të Grave) do të nisë të hënën e ardhshme, më 23 nëntor 2020.  Festivali do të mbledhë filma të cilët për autore kanë gratë dhe temë tretmani kanë po gratë.  Regjisorja More Raça, drejtoreshë e festivalit, në një bisedë për Kallxo.com ka thënë se kjo javë e filmit që u kushtohet grave, […]

Kjo rrugë sot mbyllet për qarkullim


[ad_1] Nga sot duke filluara nga ora 09:00 udha “Agim Ramadani”, segmenti prej udhëkryqit të udhës “Qamil Hoxha” deri tek objekti i Teatrit Kombëtar dhe prej objektit të Kishës Ortodokse deri tek udhëkryqi për hyrje në Fakultetin Ekonomik, do të jetë e mbyllur për qarkullim të trafikut. Nga komuna e Prishtinës kanë njoftuar se mbyllja […]

Kjo rrugë në Prishtinë mbyllet sot për qarkullim


[ad_1] Nga sot duke filluara nga ora 09:00 udha “Agim Ramadani”, segmenti prej udhëkryqit të udhës “Qamil Hoxha” deri tek objekti i Teatrit Kombëtar dhe prej objektit të Kishës Ortodokse deri tek udhëkryqi për hyrje në Fakultetin Ekonomik, do të jetë e mbyllur për qarkullim të trafikut. Nga komuna e Prishtinës kanë njoftuar se mbyllja […]

Virtualisht, nesër fillon konferenca “Diaspora Flet”


[ad_1] Nesër pritet të fillojë konferenca virtuale “Diaspora Flet 2020”, organizuar nga GERMIN, organizata lidere për angazhimin e diasporës me vendet amë. Gjatë datave 19, 20 dhe 21 nëntor 2020, nën moton GlobAL:2020, Lidhu, Krijo dhe Bashkëpuno, shumë emra me renome dhe yje të Diasporës Shqiptare do të jenë folës dhe pjesëmarrës të kësaj ngjarjeje […]

Mbyllet shkolla “Gjon Serreçi” në Ferizaj, 6 mësimdhënës të infektuar me COVID-19


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “që një […]

Mbyllet një shkollë në Kamenicë, 6 mësues dhe një punëtor teknik pozitivë me COVID-19


[ad_1] Shkolla fillore “Abdullah Krashnica-Presheva” në fshatin Koretinë të Kamenicës është mbyllur pasi gjashtë mësimdhëmës dhe një puntorë teknik janë infetkuar me COVID-19. Komuna e Kamenicës ka njoftuar se mësimi do të kaloj në skenarin C, meqë rast do të realizohet në mënyrë,” online”. Njoftim i plotë i Komunës: Për shkak të rasteve me COVID-19, […]

Instilacion artistik për pakon e rimëkëmbjes ekonomike


[ad_1] Krijuesi Arianit Bqiri ka krijuar një instilacioni për pakon emergjente ekonomike të Qeverisë së Kosovës, si shenjë proteste për pamjaftueshmërinë e kësaj pako për të rimëkëmbë vendin, pas pasojave që po shkakton pandemia e Coronavirusit. Instilacioni “Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike” është vendosur para objektit të Qeverisë së Kosovës, në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Në […]

“Ne me 12 mijë teste, të tjerat me nga 100”, vazhdon kundërshtimi i Shpend Ahmetit për futjen e Prishtinës në “zonën e kuqe”


[ad_1] I pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, vazhdon të ankohet kundër masave të reja të Qeverisë së Kosovës të cilat kanë vendosur kryeqytetin në zonën e kuqe për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me coronavirus. Derisa këto masa kanë hyrë në fuqi ditën e premte në mbrëmje, i pari i Prishtinës […]

Slloveni – Kosovë, mbyllet pjesa e parë pa gola


[ad_1] Është mbyllur pjesa e parë pa gola mes Sllovenisë dhe Kosovës, ndeshje e vlefshme për Grupin 4, në Ligën C, të Ligës së Kombeve. Sllovenia ishte më e mirë në këtë ndeshje duke rrezikuar disa herë portën e Kosovës. ndërsa, Kosova u tregua që ta rrezikonte portën e sllovenëve me kundërsulme. [ad_2]

Nesër mbyllet java botërore për përkujtimin e viktimave në trafikun rrugor


[ad_1] Ministria e Infrastrukturës bashkë me Policinë e Kosovës, Kolegjin “Tempulli” dhe Asociacionin Kosovar të Motorizimit “AMRKS”, të dielën do ta bëjnë mbylljen e javës botërore për përkujtimin e viktimave në trafikun rrugor. Ky aktivitet shënohet në sheshin “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë, duke filluar nga ora 16:30. Në kuadër të kësaj fushate janë organizuar një […]

Gjermani – Ukrainë, mbyllet pjesa e parë me tre gola të shënuar (VIDEO)


[ad_1] Gjermania e ka mbyllur pjesën e parë me rezultat 2-1, ndaj Ukrainës, ndeshje e vleshme për Ligën A, të Grupit 4, në Ligën e Kombeve. Të parët që kaluan në epërsi ishin mysafirët me Yaremchukin në minutën e 12’. Gjermanët e barazuan rezultatin me golin e Sanes, pas asistimit të Leon Goretzkës. Goretzka asistoi […]

Mbyllet pjesa e parë në takimin Kosovë U21 – Shqipëri U21, ky është rezultati


[ad_1] Është mbyllur para pak çastesh pjesa e parë e duelit Kosovë U21 – Shqipëri U21. Mysafirët janë në epërsi minimale, pas golit të Qokajt në minutën e 35′, përcjell GazetaBlic. Lexo edhe: Vjen goli i parë në përballjen Kosovë U21 – Shqipëri U21, mësoni kush ka shënuar “Kuq e zinjtë” e Mustedanagic ishin më […]

Stafi rezulton pozitiv me Coronavirus, mbyllet Qendra e Thirrjeve në ATK


[ad_1] Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se stafi i Qendrës së Thirrjeve ka rezultuar pozitiv me Coronavirus dhe si pasojë e kësaj thirrjet e qytetarëve s’ do të gjejnë përgjigje për javë. “Të nderuar tatimpagues, ATK ju njofton se disa nga stafi i Qendrës së Thirrjeve, pas testimeve të bëra kanë rezultuar pozitiv në […]

I prekur nga covid/ Mbërrin në Athinë Kryepeshkopi Anastas -VIDEO


[ad_1] Kryepeshkopi Anastas Janullatos është infektuar me Covid-19, çka ka sjellë përkeqësim të gjendjes së tij shëndetësore.Këto janë pamje të kryepeshkopit Janullatos i cili ka mbërritur në Athinë me urgjencë me një avion ushtarak grek, të llojit C 130, që ishte nisur nga aeroporti i Elevsinës për në Tiranë.Shëndeti i tij paraqitet i rënduar. Në […]

1 prokuror dhe 2 gjyqtarë me Covid-19, mbyllet edhe Gjykata e Apelit Gjirokastër


[ad_1] jykata e Apelit në këtë qytet është mbyllur, meqenëqë një prokuror dhe 2 gjyqtarë janë prekur nga koronavirusi. Koronavirusi ka detyruar edhe Gjykatën e Shkallës së Parë në Gjirokastër që të mbyllë aktivitetin e saj. Burime për Report Tv bëjnë me dije se në këtë gjykatë janë prekur 3 gjykatës dhe 2.Kjo ka detyruar […]

Kundërshton masat e reja antiCovid, Ahmeti: Shumë prej nesh sonte s’ i zë gjumi


[ad_1] Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka reaguar sërish ndaj masave të paralajmëruara nga kreu i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. Ahmeti, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se është kundër masave të reja anti-COVID, sipas të cilave Prishtina bashkë me pesë komuna të tjera futen në […]

Në Shqipëri regjistrohen 507 raste të reja me COVID-19, 11 të vdekur


[ad_1] Sot është shënuar një tjetër ditë tragjike në Shqipëri, pasi coronavirusi ka marrë 11 jetë, ndërsa të infektuarit ashtu sikur prej disa ditësh vijojnë që të jenë mbi 500.  Në 24 orët e fundit, janë kryer 2,384 testime, ku kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 507 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet […]

Masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka bërë të ditura masat e reja anti COVID të cilat pritet të hyjnë në fuqi që nga e premtja në mbrëmje. “Bazuar në numrin e të infektuarve Instituti i ka nxjerrë kategorizimin e komunave sipas të infektuarve”, ka thënë Hoti. -Kategoria  e parë: Komunat me rrezik të ulët, […]

Këto janë masat e reja anti-Covid, ky është vendimi për shkollat dhe universitetet


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah hoti, sot ka njoftuar për masat e reja anti-Covid. Hoti ka bërë të ditur se arsimi i lartë do të kalojë në versionin “online” Hoti tha se për arsimin parauniversitar vlejnë protokollet nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. “Kemi vendosur që arsimi i […]

Masat e reja hynë në fuqi të premten, shtatë komuna me orë policore


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se komunat me rrezikshmëri të lartë hyjnë në orë policorë. “ kemi bë leje ekonimke të zhvillohet deri në orë 19:00, pas mbyllet dhe vendoset mbylle totale e kufizimit të lëvizjesë, dhe e dyta ndalohe hyrjet daljet ne këto komuna nga 19:00 deri 05:00”, ka thënë Hoti The […]

Rukiqi thotë se ka një rezistencë në rritje ndaj një mbyllje të re


[ad_1] Berat Rukiqi, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, ka thënë se rezistenca ndaj mbylljes së dytë tani është më e madhe, derisa ka theksuar se dëmi nga pandemia është zinxhiror. “Ky paralajmërim (për mbyllje) ka qenë edhe nga vikendi. Ka një rezistencë në rritje ndaj një mbyllje të re, që s’ ka qenë e […]

Ndërron jetë veterani i arsimit në Ferizaj


[ad_1] Komuna e Ferizajt njofton se është ndarë nga jeta veterani i arsimit dhe ish drejtori i shkollës “Gjon Serreçi”, Rasim Tasholli. Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu i shprehë ngushëllime familjet së të ndjerit, pëcjellë Gazeta Blic. Ky është postimi i plotë i Komunës së Ferizajt: TELEGRAM NGUSHËLLIMI Me pikëllim morëm lajmin […]

Pylli i Arinjve mbyllet për vizitorë shkaku i COVID-19


[ad_1] Pylli i Arinjve Prishtina do të mbyllet për vizitorë si masë e parandalimit të përhapjes së COVID-19. Kështu kanë bërë të ditur stafi i këtij parku përmes një postimi në Facebook. “Për shkak të gjendjes aktuale me pandeminë Covid-19 në vendin tonë, PYLLI I ARINJVE Prishtina përsëri do të mbyllet për vizitorët deri në […]

Valencia përmbys Real Madridin në pjesën e parë


[ad_1] Valencia ka përmbysur Real Madridin si në pjesën e parë. Përkundër faktit se vendasve iu anulua një gol, ata s’ u ndalën dhe arritën të shënojnë dy herë ndaj kampionëve aktualë, përcjell GazetaBlic. Fillimisht serinë e golave e hapi Karim Benzema në minutën e 25′, por dhjetë minuta më vonë, Soler barazoi gjithçka. Kur […]

Infektohen zyrtarët, mbyllet Drejtoria e Urbanizmit në Komunën e Prishtinës


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave Drejtoria e Urbanizmit do të jetë e mbyllur. Ahmeti bëri të ditur se kjo për shkak të numrit të lartë të zyrtarëve që kanë rezultuar pozitivë ose janë me simptome. I pari i Prishtinës me anë të një postimi […]

Manchester City – Liverpool, mbyllet pjesa e parë me dy gola të shënuar (VIDEO)


[ad_1] Është mbyllur pjesa e parë me rezultat 1-1, në derbin anglez mes Manchester Cityt dhe Liverpoolit, që po luhet në kuadër të xhiros së tetë në Premierligë. Mohamed Salah e kaloi në epërsi Liverpoolin në minutën e 13’. Gabriel Jesus e barazoi rezultatin në minutën e 31’. Kevin De Bruyne kishte mundësinë që ta […]

Bayerni “përmbys” Dortmundin, kalon në epërsi


[ad_1] Është mbyllur para pak çastesh pjesa e parë e duelit Chelsea – Sheffield. Vendasit kanë shkuar në pushim me epërsi minimale, ani pse në minutat e para të duelit ishin në disavantazh, përcjell GazetaBlic. McGoldrick hapi serinë e golave në minutën e 9, para se Abraham t’i barazojë shifrat pas 14 minutash lojë, saktësisht […]

Dortmund – Bayern, mbyllet pjesa e parë me dy gola të shënuar


[ad_1] Ka përfunduar pjesa e parë me rezultat 1-1, në derbin e xhiros së tetë në Bundesligë, ndërmjet Dortmundit dhe Bayernit. Të parët që kaluan në epërsi ishin vendasit me Marco Reusin në minutën e 45’. David Alaba e barazoi rezultatin në minutën e 45+4’. Wilde Schlussphase von Hälfte eins. Erst #Reus, dann #Alaba – […]

Cilat janë arsyet që e fusin në karantinë një komunë?


[ad_1] Institucionet qendrore ua ka lënë topin në duar qytetarëve të komunave Nëse duan të mbesin të hapur, megjithë rastet me COVID-19 që po rriten. Të premten hynë në karantinë shtatë komuna të Kosovës për dy ditët e fundjavës, në këto fjalë e sipër ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj paralajmëroi edhe për karantinim të komunave […]

Reagon Rukiqi: Kufijtë e hapur e vendi mbyllet në vikend, të gjithë do të ikin në Shqipëri e Maqedoni


[ad_1] IKSHPK dhe Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës me COVID-19 ka mbajtur takim për ta analizuar situatën epidemiologjike dhe në bazë të rekomandimeve janë shqyrtuar disa propozim-vendime. Disa masa që do të ndërmerren janë: Ndalohet veprimtaria e të gjitha subjekteve afariste dhe bizneseve, qendrave tregtare e rekreative, supermarketeve, subjekteve që ofrojnë shërbimet e […]

Lajmi i fundit: Masat e reja në Kosovë, mbyllet vendi prej të premtes deri të hënën


[ad_1] Në Kosovë situata epidemiologjike po tregon sinjale të përkeqësimit, pasi të enjten (5 nëntor) Kosova ka shënuar rekord të rasteve të konfirmuara me koronavirusin e ri Covid-19 me 661 raste të reja. Numrin më të lartë të infektimeve nga kjo shifër e mbanë komuna e Prishtinës. Kryeqyteti dje ka numëruar edhe 324 raste të […]

Mbyllet shkolla “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë, gjashtë mësimdhënës dhe 11 nxënës të infektuar me koronavirus


[ad_1] Është mbyllur shkolla e mesme e ulët në komunën e Fushë Kosovës, “Mihal Grameno”, për shkak të rasteve të paraqitura me COVID-19 te mësimdhënësit dhe nxënësit. Gjashtë nxënës dhe 11 mësimdhënës janë infektuar në këtë shkollë me koronavirus, raporton Telegrafi. Sipas drejtorit të arsimit në këtë komunë, Islam Shabani, mësimi tash e tutje në […]

Mbyllet shkolla “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë


[ad_1] Shkolla fillore e mesme e ulët në Fushë Kosovë, “Mihal Grameno” është mbyllur sot me vendim të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Drejtori i kësaj shkollë, Ismet Gashi ka thënë për KALLXO.com se rreth 20 nxënës dhe 5 mësimdhënës nga kjo shkollë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. “Për dy javë shkolla tash kalon në […]

Nga nesër mbyllet edhe një shkollë në Prishtinë


[ad_1] Nesër do të mbyllet shkolla Ismail Qemali në Prishtinë shkaku i rasteve me koronavirus. Në këtë shkollë raportohet të kenë rezultuar 22 nxënës dhe 2 mësimdhënëse, transmeton KOHA. Tani mësimi në këtë shkollë do të vazhdojë online për 14 ditët e ardhshme. [ad_2]

Real Madrid – Inter, mbyllet pjesa e parë me tre gola të shënuar (VIDEO)


[ad_1] Është mbyllur pjesa e parë mes Real Madridit dhe Interit, me rezultat 2-1, për spanjollët. Kjo ndeshje është duke luajtur në kuadër të fazës së grupeve në Ligën e Kampioneve. Karim Benzema i kaloi madrilenët në epërsi pas një gabimi të Achraf Hakimit, në minutën e 25’. Sergio Ramos e dyfishoi epërsinë në minutën […]

​Pesë mësimdhënës me COVID-19, mbyllet shkolla në Gjakovë


[ad_1] Shkolla e mesme teknike “Nexhmedin Nixha” në Gjakovë është mbyllur për shkak të COVID-19. Pesë mësimdhënës janë infektuar me virusin SARS-COV-2, ndërsa një pjesë e konsiderueshme e stafit është mbi moshën 60-vjeçare. Kjo është konfirmuar për KosovaPress nga drejtori i Arsimit të Komunës së Gjakovës, Gjevalin Nikollbibaj, që deklaroi se ky është rasti i […]

85 nxënës dhe 45 mësimdhënës me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Përderisa në kryeqytet vazhdon të jetë numri i lartë i rasteve të reja me COVID-19, s’ planifikohet që procesi mësimor të kalojë të mbahet online. Në komunën e Prishtinës që nga fillimi i vitit të ri shkollor, janë 85 nxënës që janë infektuar me COVID-19, ndërsa janë edhe mbi 45 mësimdhënës që kanë rezultuar […]

Britania në izolim, Austria në mbyllje të pjesshme


[ad_1] Britania e Madhe dhe Austria kanë prezantuar masat e reja kundër koronavirusit, që përfshijnë izolime katërjavore. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johson tha se masat e reja, që përfshijnë izolimin prej katër javësh, do të hyjë në fuqi nga e enjtja e javës së ardhshme dhe do të jenë në fuqi deri më […]

Gjilani – Feronikeli, mbyllet pa fitues


[ad_1] Gjilani dhe Feronikeli i kanë ndarë pikët duke barazuar me rezultat 0-0, në derbin e xhiros së 10-të në Superligën e Kosovës. Skuadra e Gjilanit ishte më këmbëngulëse në pjesën e dytë duke e kërkuar golin e fitores por s’ ia arriti qëllimit. ndërsa Feronikeli kërkoi të shënonte me anë të kundërsulmeve. Pas këtij […]

Masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19: Mbyllet gastronomia pas orës 21:00


[ad_1] Sot Komunteti për vlerësimin dhe koordinimin e situatës me pandeminë shpalosi masat e reja të ndërmarra për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa përfshihen mbyllja e të gjitha qendrave tregtare dhe  gastronomisë(prej orës 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit), ndalim i paraqitjes në punë për personat mbi 60 vjec dhe ata me […]

Situata me COVID-19, mbyllet për dy javë Shkolla ‘Faik Konica’ në Prishtinë


[ad_1] Gjatë ditës së sotme IKSHPK njoftoi se kanë rezultuar pozitiv me coronavirus 418 persona. Me anë të një njoftimi Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Faik Konica” ka marrë vendim pas rekomandimeve të IKSHPK që nxënësit dhe mësimdhënësit të futen në izolim për dy javë ditë. “Si rezultat i ngritjes së numrit të personave […]

Mbylla shkolla fillore “Faik Konica” në Prishtinë


[ad_1] Për shkak të shtimit të rasteve me koronavirus, është marrë vendim që shkolla fillore “Faik Konica” të mbyllet nga java e ardhshme dhe mësimi të kthehet në online, sipas planit C. Vendimi është bërë i ditur nga vetë shkolla në Facebook. Sipas njoftimit, pesë mësimdhënës dhe dy nxënës kanë rezultuar pozitivë në COVID-19. deri […]

Kriza e COVID-19 mbyllet gjimnazi në Prishtinë


[ad_1] Numri i shkollave që po kalojnë në skenarin C (online) po vjen duke u rritur që nga fillimi i këtij viti të ri shkollor. Drejtoresha e arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala për Kallxo.com ka treguar se gjimnazi “Ahmet Gashi” kalon në skenarin C pasi këtu rezultuan me virus 17 nxënës dhe 5 […]

Viti, 11 mësimdhënës pozitivë me COVID-19


[ad_1] Në komunën e Vitisë është paraqitur rasti i parë i infektimit me pandeminë e coronavirusit, që nga rasti i parë e deri më tani në Viti 457 persona janë infektuar nga COVID-19. Infeksioni COVID-19 ka prekur edhe personelin arsimor në këtë komunë. Sipas zyrtarit për arsim Zijadin Ahmeti, 11 mësimdhënës janë pozitivë me COVID-19. […]

Ndahen çmimet e festivalit të monodramës, ‘MonoAKT 2020’ 


[ad_1] Shfaqja “Orët e fundit të jetës së Njegoshit” e Teatri Nacional të Podgoricës nga Mali i Zi ka marrë çmimin kryesor, “Monodrama më e mirë” në kuadër të edicionit të XII-të të Festivalit Ndërkombëtar të Monodramēs, “MonoAKT”.   “Orët e fundit të jetës së Njegoshit” u interpretua nga aktori Slobo Marunoviq.  ndërsa, çmimin “Aktorja më e mirë” e festivalit e mori aktorja bullgare Polya Yardanova, për rolin në shfaqjen […]

14 të vdekur e 870 të infektuar me coronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoni të Veriut


[ad_1] Maqedonia e Veriut ka regjistruar të mërkurën 870 persona të infektuar me koronavirusin e ri, që paraqet shifrën më të lartë të të infektuarve brenda një dite që nga paraqitja e rastit të parë në muajin shkurt. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë bën të ditur edhe për 14 viktima, duke e çuar numrin e […]

Mbyllet përkohësisht Muzeu Etnologjik në Prishtinë


[ad_1] Muzeu Etnologjik në Prishtinë është mbyllur përkohësisht, pasi që një pjesëtar i stafit është infektuar me COVID-19. Drejtoria e Muzeut me anë të një postimi në Facebook ka njoftuar se Muzeu do të qëndrojë i mbyllur derisa të përfundojë periudha e izolimit dy javor. “Meqë në stafin e Muzeut Etnologjik kemi tanimë rast aktiv […]

Mbyllet edhe një shkollë në Prishtinë, dalin 20 raste pozitive me koronavirus


[ad_1] Shkolla fillore dhe e mesme e ulët “Xhemail Mustafa” në Prishtinë është institucioni shkollor i radhës që është mbyllur për shkak të numrit të madh të rasteve me COVID-19. Në këtë shkollë, që ka rreth 1.200 nxënës, janë regjistruar 20 raste, prej tyre 16 nxënës dhe 4 mësimdhënës. Për këtë arsye, nga e hëna, […]

Coronavirusi, ky “mjeshtër i mashtrimit”: specialistët shpjegojnë se pse COVID-19 është kaq vdekjeprurës


[ad_1] Një virus i thjeshtë ka sjellë jetët e njerëzve në vështirësi të mëdha. Ne jemi përballur me kërcënime virale më parë, përfshirë pandemitë, megjithatë bota s’ mbyllet për çdo infeksion të ri ose gjatë sezonit të gripit. Pra, çfarë ka të bëjë me këtë coronavirus? Cilat janë çuditë e tij që shfaqin një kërcënim […]

Barcelona – Real, mbyllet pjesa e parë me dy gola të shënuar (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Mbyllet festivali ‘FemArt 2020’ 


[ad_1] Me shfaqjen e dramës “Zgjimi i pranverës”, dje në mbrëmje (20.10.2020) në Teatrin Kombëtar është mbyllur edicioni i 8-të i Festivalit Ndërkombëtar për Artiste dhe Aktiviste, “FemArt”.  Edicioni i sivjetmë i këtij festivali, i cili organizohet nga Qendra Artpolis solli për publikun aktivitete të shumta të cilat pasqyronin punës krijuese të garave artiste.  Moto e festivalit këtë vit […]

​Mbyllet për qarkullim një rrugë në Prishtinë


[ad_1] Një pjesë e udhës “Agim Ramadani” në Prishtinë sot do të jetë e mbyllur për qarkullim të veturave. Kjo për shkak të punimeve që po bëhen për asfaltimin e kësaj rruge. Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti gjatë ditës së djeshme ka njoftuar se udha do të jetë e mbyllur duke filluar nga […]

Mbyllet shkolla në Dragash, 4 mësimdhënës dhe 1 nxënëse rezultojnë pozitivë me COVID-19


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Dyshime për infektime, mbyllet shkolla në Dragash


[ad_1] Sot në gjimnazin e Dragashit s’ është mbajt mësimi. Kështu vendosi tast forca e cila menaxhon situatën me COVID-19 në këtë komunë. Komuna e Dragashit njoftoi se po presin disa rezultate nga IKShPK ndërsa dita e humbur do të zëvendësohet me herët a vonë tjerë me mësim. Njoftimi i plotë: Pas takimit të task […]

Drita – Gjilani, mbyllet pa fitues


[ad_1] Derbi gjilanas ndërmjet Dritës dhe Gjilanit, ka përfunduar me rezultat 0-0, ndeshje e vlefshme për xhiron e gjashtë në Superligën e Kosovës. Pjesa e parë i takoi Dritës, duke krijuar raste të mira shënimi me Xhevdet Shabanin dhe Ilir Blakqorin, ishte portieri i Gjilanit që u tregua i vëmendshëm. Në pjesën e dytë Gjilani […]

Drita – Gjilani, mbyllet pjesa e parë pa gola


[ad_1] Është mbyllur pjesa e parë pa gola ndërmjet Dritës dhe Gjilanit. Derbi gjilanas nisi me shumë kujdes nga të dy skuadrat, duke tentuar që t’i shfrytëzojnë gabimet e njëri-tjetrit. Xhevdet Shabani kishte rast të mirë për gol në minutën e 33’ nga gjuajtja e lirë, por goditjen e tij e priti portieri Enea Koliçi. […]

Gjashtë nxënës infektohen me COVID-19 në një shkollë të Gjilanit, komuna diskuton mbylljen


[ad_1] Gjashtë nxënës të shkollës “Selami Hallaçi”  në Gjilan kanë rezultuar pozitiv me COVID- 19. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, Drejtori i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica. Ai tha se sot pritet të mbahet takimi me shtabin emergjent për të marrë vendim final për mbylljen ose jo të shkollës. “akoma drejtoria s’ ka marrë […]

Kosova barazon me Greqinë në Athinë


[ad_1] Kosova ka barazuar me rezultat 0-0, ndaj Greqisë, ndeshje e cila u luajtë në Athinë. Kjo ndeshje është luajtur në kuadër të Grupit 3, të Ligës C, në Ligen e Kombeve. Grekët kishin rast që të kalonin në epërsi në minutën e 19’, por portieri Aro Muric e priti penalltinë e Bakasetasit. Pjesën e […]

Rekord rastesh me COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri njoftoi se në 24 orët e fundit janë realizuar 1351 testime, si kurrë më parë dhe janë zbuluar 203 raste të reja me COVID-19, rekord deri tani. Për fat të keq pesë persona s’ kanë mundur të përballojnë betejën me coronavirusit, duke humbur jetën. Lajmi i mirë është se […]

Kosovë U21 – Andorra U21, mbyllet pjesa e parë pa gola


[ad_1] Është mbyllur pjesa e parë pa gola mes Kosovës U21 dhe Andorrës, ndeshje që po luhet për kualifikimet e Euro 2021. Djelmoshat e udhëhequr nga trajneri Rafet Prekazi e dominuan pjesën e parë duke krijuar disa raste për gol. Andorra s’ arriti që kurrë ta rrezikoj portën e “Dardanëve”. [ad_2]

Angli – Belgjikë, mbyllet pjesa e parë me dy gola të shënuar  (VIDEO)


[ad_1] Është mbyllur pjesa e me rezultat 1-1, ndërmjet Anglisë dhe Belgjikës, që po luhet në kuadër të Grupit 2, të Ligës A, në kuadër të Ligës së Kombeve. Belgët kaluan në epërsi me golin e Lukakus në minutën e 16’ nga penalltia. Anglezët e barazuan rezultatin në minutën e 39’ me Rashfordin po ashtu […]

Mbyllet tregu i automjeteve në Prishtinë për shkak të mosrespektimit të masave kundër COVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës e ka mbyllur sot tregun e automjeteve në Prishtinë derisa s’ janë respektuar masat kundër COVID-19. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka thënë për KALLXO.com se informacioni për aktivitete në kundërshtim me masat gjatë pandemisë është marrë sot në mëngjes. “Sot më 11.10.2020, rreth orës 09:05, Policia ka pranuar […]

Mbi 30 pilotë nga Zvicra, Shqipëria dhe Çekia, në ‘Albanian Coast Trip’


[ad_1] Albanian Coast Trip, edicioni i 10-të, mbyllet si çdo vit në Sarandë. E Shtunë, 10 Tetor 2020 – 12:30 albinfo.ch Saranda, përveç që është një nga qytetet më turistike në Shqipëri, është e pasur edhe me aktivitete të ndryshme dhe interesante. Një nga më tërëheqëse është edhe Albanian Coast Trip, e cila çdo vit […]

Nesër mbyllet udha Nacionale N2, Prishtinë-Ferizaj, në fshatin Banullë


[ad_1]   MI njofton qytetarët se të dielën (11 tetor 2020), në projektin “ Ndërtimi i Rrethrrotullimit në udhën Nacionale N2, Prishtinë-Ferizaj, në fshatin Banullë do të bëhet asfaltimi i shtresës së tretë. Për arsye të angazhimit të makinerisë dhe sipërfaqen e madhe të shtrimit me asfalt, si dhe në anën tjetër fluksin e madh […]

Diaspora bashkon fëmijët shqiptarë – Albinfo


[ad_1] Bashkëpunim mes tre shoqatave E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 8:00 albinfo.ch Shoqata kulturore “Korça”, Athinë në bashkëpunim me “Lobi Euroatlantik Shqiptar” dhe “Swiss Albania Event”, organizojnë edicionin e II të konkursit për fëmijë , në poezi dhe prozë të shkurtër (përrallë ose tregim ), shkruan albinfo.ch. Ftohen të gjithë krijuesit e vegjël në […]

error: Content is protected !!