Fëmija rritet në sytë e prindërve


Fëmija rritet në sytë e prindërve. Teorit e vjetra që për fëmijen thelbësore është vetëm prania e nënës është e gabueshme. Fëmijës i duhen të dy prinderit, e nëse njëri mungon, tjetri duhet ti përkushtohet dy herë më shumë. Fëmija të pakten deri në adoleshenc mendon që gjithçka që ndodhë, ndodhë për shkak të tij. […]

“Edhe të mëdhenjtë kanë qenë dikur të vegjël”, njihuni me 12-vjeçaren që ka hedhur produktin e parë në treg


[ad_1] Sara Pëllumbi është një vajzë 12-vjeçare, e cila ka hedhur produktin e saj të parë në treg. Bëhet fjalë për markën e veshjeve të quajtur “SP”. Më poshtë intervista e saj për Apel Media. Sara në moshën tënde mendojnë, ënderrojnë por janë shumë të rrallë ata që realizojnë. Si arrite në një projekt të […]

Masat e reja anti-Covid, Arben Vitia mbledh sot kryetarët e komunave


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të mbajë një mbledhje virtuale me kryetarët e komunave të Kosovës, për të diskutuar rreth masave të reja anti-Covid, Siç mëson Ekonomia Online, mbledhja do të fillojë në orën 10:00, me anë të platformës online, në këto fjalë e sipër aty do të diskutohen në detaje masat […]

Pritet mbyllje totale për 12 ditë e gastronomisë dhe qendrave tregtare, diskutohet edhe ora policore


[ad_1] Nga java e ardhshme pritet që të ketë mbyllje totale për 12 ditë të gastronomisë dhe qendrave tregtare. Në takimin që ministri Arben Vitia ka pasur me kryetarin e Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi është diskutuar edhe ora policore. “Gastronomia dhe qendrat tregtare do të mbyllen për 12 ditë duke filluar nga […]

Klinika Infektive, e mbushur – S’ka shtretër të lirë për të infektuarit me COVID-19


[ad_1] U.D. i drejtorit të Klinikës Infektive, Izet Sadiku, foli rreth situatës me Covid-19 në Infektiv, shkruan Indeksonline. Ai tregoi që po vazhdon gjendja e rëndë në klinikë, teksa tha që s’ ka shtetër të lirë për qëndrim 24-orësh. “Klinika Infektive vazhdon t’i ketë të mbushura kapacitetet me pacientë sepse është klinika e parë për Covidin. […]

Themeluesit e BioNTech-ut parashikojnë “fundin e kufizimeve për shkak të COVID-19”


[ad_1] Strategjia e kufizimeve në pandeminë e coronavirusit shkakton gjithnjë e më shumë pakënaqësi në degë të ekonomisë. Sipas shpikësve të vaksinës Biontech/Pfizer – Özlem Türeci dhe Ugur Sahin – gjakftohtësi duhet edhe vetëm për disa muaj. Shpikësit e vaksinës Biontech/Pfizer, Özlem Türeci dhe Ugur Sahin presin që masat e kufizimit në Gjermani për shkak […]

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


[ad_1] Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët. Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më […]

Covid 19, bilanci i pandemisë përgjatë një viti në Shqipëri


[ad_1] Në 9 Marsin e një viti më parë, kryeministri shqiptar Edi Rama thirri një mbledhje të jashtëzakonshme të Qeverisë për të njoftuar se “laboratori virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, ka konfirmuar mesnatën e mbrëmshme dy raste me COVID 19”. Babë e bir, të cilët kishin vizituar Italinë në fundt të muajit shkurt dhe […]

Pandemia ka rënduar shëndetin mendor të fëmijëve me nevoja të veçanta


[ad_1] Pandemia ka ndikuar drejtpërsëdrejti në shëndetin mendor të fëmijëve me aftësi të kufizuara, fëmijëve me Sindromën Down, dhe atyre pa kujdes prindëror. ndërsa organizatat që merren me përkujdesjen e këtyre fëmijëve janë përballur me mungesë të fondeve, si pasojë e krizës pandemike, raporton Ekonomia Online. Nga Forumi Kosovar i Personave me Nevoja të veçanta, […]

Rastet e reja të koronavirusit rriten në Francë, frikë për mbyllje të tretë kombëtare


[ad_1] Numri ditor i infeksioneve të reja të coronavirusit në Francë qëndroi mbi 20 mijë mesatarisht për të katërtën ditë radhazi ndërsa shtrimet në spital arritën një lartësi prej tetë javësh prej 27,041, duke rritur frikën e një bllokimi të tretë kombëtar. Presidenti Emmanuel Macron akoma shpreson se bllokimet e vendosura 11 ditë më parë […]

Glikoja e Lehtë e Portokallit – Perfekte Për Çdo Rast


[ad_1] *Nga Valbona Furrari Lasku Kjo recetë të cilën ma keni kërkuar shumë prej jush, besoj do jetë dhe e fundit për 2019, një vit i cili në aspektin profesional, familjar, të miqësive dhe te ndjekësve ka qenë i mbarë. Vasilopita ka qenë receta me të cilën kam hapur blogun në 8 Janar 2019 dhe […]

Shpjegimet Shkencore Për 11 Reagime Të Çuditshme Të Trupit


[ad_1] Trupi i njeriut është shumë misterioz, magjik por dhe i çuditshëm. Shumë prej proceseve të trupit shpesh s’ kanë kurrfarë kuptimi, por kjo s’ do të thotë se s’ janë të shpjegueshme shkencërisht. Lemza Pas Ngrënies Së Shpejtë Kur hani me shpejtësi, stomaku enjtet dhe shkakton kontraktime të diafragmës. Një irritim i tillë shkakton […]

COVID-19: Holanda do të shkojë në “mbyllje të rreptë” për të paktën pesë javë


Holanda do të hyjë në një bllokim të dytë të rreptë për të paktën pesë javë, ka njoftuar kryeministri i vendit. Sipas SkyNews Holanda është vendi tjetër evropian që njofton se do të zbatojë masa të rrepta gjatë periudhës festive, pas një rritjeje të infeksioneve, me Gjermaninë që më parë njoftoi kufizime të ngjashme. Njerëzit në […]

​Izolimi Gjatë COVID-19 Jep Pasoja Tek Shëndeti i Të Moshuarve Pas Dy Javësh


Në një kohë kur gjithnjë e më shumë vende po vendosin masa të forta kufizuese për të luftuar valën e dytë të epidemisë së koronavirusit, njerëzit përballen me rreziqe serioze të zvogëlimit të aktivitetit fizik, kështu që krijimi i një plani të aktivitetit fizik mund të ruajë shëndetin.  Shkencëtarët nga Universiteti McMaster në Kanada kanë […]

Izolimi gjatë COVID-19 ndikon në shëndetin e të moshuarve pas dy javësh


[ad_1] Në një kohë kur gjithnjë e më shumë vende po vendosin masa të forta kufizuese për të luftuar valën e dytë të epidemisë së coronavirusit, njerëzit përballen me rreziqe serioze të zvogëlimit të aktivitetit fizik, kështu që krijimi i një plani të aktivitetit fizik mund të ruajë shëndetin Shkencëtarët nga Universiteti McMaster në Kanada […]

Flet cigareshitësi që ia dogjën duart: Video u bë për famë, me dëshirën time


[ad_1] Shitësi i cigareve, Faton Gashi, i cili ndryshe njihet me pseudonimn Vita, është deklaruar sot për rastin ku atij iu lyen duart me dezinfektues dhe iu vu flaka. Ai ka thënë se rastin ka ndodhur më 31 tetor të këtij viti dhe video është bërë me dëshirën e tij për të barë famë dhe […]

Paqartësi në fund të mandatit të Presidentit Trump


[ad_1] Kur kanë mbetur më pak se shtatë javë nga përfundimi i mandatit të tij katër-vjeçar disa pyetje kanë mbetur akoma pa përgjigje mbi Presidentit Donald Trump. A do ta pranojë ai humbjen ndaj Presidentit të zgjedhur Joe Biden? deri më tani, zoti Trump s’ ka bërë asnjë lëshim nga qendrimi i tij dhe as […]

Selimi: Reforma në drejtësi do të ngritë llogaridhënien


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selimi Selimi, sot ka takuar Kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Bahri Hyseni, me të cilin ka diskutuar për draftin e parë të Strategjisë që del nga procesi i Rishikimit Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit me qëllim që të finalizohen rekomandimet të cilat përfshihen në këtë strategji. Ministri Selimi […]

​Deputetët nënshkruajnë vetëm për mëditje, Nagavci paralajmëron masa


[ad_1] Kuvendi i Kosovës ka mbyllur seancën e sotme pa arritur të miratojë një nga 14 pikat e parapara, pasi gjatë shqyrtimit ishin më pak se 50 deputetë. Madje, kishte edhe deputetë që vetëm u nënshkruan për ta marrë mëditjen dhe s’ qëndruan në sallë. Për këta u tha se do të merren masa. Nënkryetarja […]

Sot vendoset për masat e reja – a do të ketë mbyllje të plotë?


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se të hënën do mbajnë takim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik ku edhe do të vendosin Po qe se do të marrin masa shtesë anti-Covid, duke parë se numri i vdekjeve është i lartë dhe personave të infektuar poashtu. “Të hënën pasdite do të […]

Ministri Zemaj thotë se mund të ketë mbyllje totale, nesër merret vendimi


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se të hënën do mbajnë takim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik ku edhe do të vendosin Po qe se do të marrin masa shtesë anti-Covid, duke parë se numri i vdekjeve është i lartë dhe personave të infektuar poashtu. “Të hënën pasdite do të […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Arban Abrashi i infektuar me COVID-19 thyen rregullat e IKSHPK-së, sot shkoi në Podujevë


[ad_1] Sekretari dhe njëherësh anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arban Abrashi, s’ ka qëndruar i izoluar ashtu sic e kërkon ligji për personat që konfirmohen pozitiv me COVID-19, Ai gjatë ditës së sotme ishte në mbyllje të fushatës së LDK-së në Podujevë, ndonëse vetëm nëntë ditë më herët ka deklaruar se është […]

Mbi 200 milionë euro mbështetje dhe risi fiskale për bizneset në vitin 2021


[ad_1] Në vitin që vjen, pritet të ketë mbështetje milionëshe për biznese në Kosovë ndërsa ekzekutivi pritet të hartojë brenda këtij viti bazën ligjore. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, tha se bizneset pritet të mbështeten me mbi 200 milionë euro në vitin 2021 ndërsa foli edhe për risitë fiskale “Pakoja për mbështetje për sektorin privat […]

Greqia në mbyllje të përgjithshme, spitalet e stërmbushura


[ad_1] Greqia ka shtyrë lockdown-in (mbylljen) e përgjithshëm deri në datën 7 dhjetor. Lajmi i bë i ditur para pak minutash, nga zëdhënësi i qeverisë, në një konferencë për shtyp. Shtyrja konsiderohej e domosdoshme, pasi në vend vazhdon akoma të ketë një numër të lartë vdekjesh. Kështu vetëm gjatë nëntorit, mbi 1.200 persona kanë ndërruar […]

Shenjat e zakonshme që tregojnë se keni nevojë për syze optike


[ad_1] Syzet mund t’i ndihmojnë njerëzit të shohin më mirë, por mund të mos e kuptoni që keni nevojë për to. Sytë ndodh që ndryshojnë me kalimin e kohës. Cilat simptoma mund të shfaqen kur keni nevojë për syze? Shikimi juaj ndryshon me kalimin e kohës dhe rritjen në moshë. Jo çdo ndryshim në shikim […]

Mali i Zi me masa më të ashpra kundër përhapjes së COVID-19


[ad_1] Organi koordinues shtetëror për sëmundje ngjitëse i Malit të Zi do t’i shtrëngojë masat duke vendosur mbyllje në gjithë vendin nga ora 7 e mbrëmjes deri në orën 5 të mëngjesit përderisa marketet, kafenetë e restorantet do të jenë të hapura nga ora 7 e mëngjesit deri në 6 në mbrëmje, raporton Balkan Insight.. […]

Ç’do të ndodhë me shkollat në këtë moment të rritjes së infektimeve me COVID?


[ad_1] Gjatë konferencës për shtyp të Komitetit Teknik të specialistëve, drejtuesja e këtij komiteti, zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli u pyet edhe në lidhje me ndonjë vendim të mundshëm për mbylljen e shkollave duke qenë se situata me shifrat e epidemisë në vend po përkeqësohet.“Sa i përket shkollave Komiteti e ka vëmendjen tek mirëqenie […]

2020-ta, përgjysmim i numrit të udhëtarëve dhe fluturimeve në Kosovë


[ad_1] E Diel, 22 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.ch Foto: Aeroporti i Prishtinës Numri i udhëtarëve që e kanë vizituar Kosovën ka rënë për 55%, krahasuar me shifrat e një viti më parë. Që nga 1 janari e deri më 31 tetor të këtij viti, në Kosovë kanë ardhur 906 mijë e 24 persona, ndërsa […]

Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes


[ad_1] Disa javë në përballje me valën e dytë të koronavirusit, disa vende në Evropë po shqyrtojnë mundësinë e lehtësimit të masave kufizuese, pas disa sinjaleve se masat e ndërmarra kanë frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19. Lehtësimi i mundshëm i masave kufizuese vjen pothuajse një muaj para festave të Krishtlindjes, teksa ka shqetësime për ndikimin […]

Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike kurrkund: Qytetarët po mbesin pa punë e bizneset po mbyllen


[ad_1] Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike akoma s’është miratuar, përkundër që në lexim të parë është aprovuar në Kuvendin e Kosovës, shkruan GazetaBlic. Ky projektligj është votuar në një seancë të jashtëzakonshme, me 64 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. I njëjti kap vlerën e 385 milionë eurove. Në po të njëjtin, është paraparë edhe […]

Vaksina e Pfizer mund të fillojë të shpërndahet brenda muajit dhjetor


[ad_1] Bashkëthemeluesi i kompanisë BioNTech, Ugur Sahin, tha të enjten se vaksina kundër COVID-19 të cilën po e zhvillojnë në bashkëpunim me Pfizer mund të dalë në përdorim para vitit të ri në SHBA dhe Evropë. “Ne jemi duke punuar me shpejtësi të madhe,” i tha ai AFP-së në një intervistë me anë të platformës […]

Shpend Ahmeti propozon mbylljen totale të vendit për një javë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se Kosova akoma s’ e ka kaluar valën e parë të coronavirusit. “Po quhet vala e dytë, s’ mund të jetë valë e dytë pa përfunduar vala e parë. s’ ka përfunduar vala e partë dhe tani kemi një përhapje dhe Prishtinë prinë me numra. […]

Lajm i madh: Vaksina anti-Covid mund të fillojë të shpërndahet brenda muajit dhjetor


[ad_1] Bashkëthemeluesi i kompanisë BioNTech, Ugur Sahin, tha të enjten se vaksina kundër COVID-19 të cilën po e zhvillojnë në bashkëpunim me Pfizer mund të dalë në përdorim para vitit të ri në SHBA dhe Evropë. “Ne jemi duke punuar me shpejtësi të madhe,” i tha ai AFP-së në një intervistë përmes platformës Zoom. Sahin […]

Ahmeti propozon mbylljen totale të vendit për një javë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka vlerësuar se Kosova akoma s’ e ka kaluar valën e parë të koronavirusit. “Po quhet vala e dytë, s’ mund të jetë valë e dytë pa përfunduar vala e parë. s’ ka përfunduar vala e partë dhe tani kemi një përhapje dhe Prishtinë prinë me numra. […]

Ahmeti: s’ kam kundërshtuar masat e Qeverisë, kundërshtoj masat qesharake


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, konsideron se shteti i Kosovës akoma s’ e ka kaluar valën e parë të virusit korona. “Po quhet vala e dytë, s’ mund të jetë valë e dytë pa përfunduar vala e parë. s’ ka përfunduar vala e partë dhe tani kemi një përhapje dhe Prishtinë prinë […]

Përplasen fizikisht deputetët e Vetëvendosjes dhe Arben Gashi, Kuvendi shkon në pauzë


[ad_1] Në mbyllje të interpelancës për të pagjeturit, përplasjet mes deputetes së Vetëvendosjes, Mimoza Kusari dhe deputetit të LDK’së, Arben Gashit kanë vazhduar edhe përtej foltores. Kusari gjatë fjalimit për të pagjeturit ka thënë se Gashi më herët gënjeu. Përplasja u pa mes deputetëve të Vetëvendosjes dhe shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi. […]

Autoritetet malazeze kërcënojnë me mbyllje pas mosrespektimit të masave ndaj COVID-19


[ad_1] Autoritetet malazeze kanë paralajmëruar se një mbyllje totale prej dy javësh mund të imponohet Po qe se qytetarët vazhdojnë t’i shkelin masat e qeverisë për të ndalur përhapjen e COVID-19. Të hënën, instituti për shëndet publik tha se ka regjistruar numër të madh të shkeljeve në masat e  sigurisë gjatë fundjavës, duke theksuar se […]

“Ne me 12 mijë teste, të tjerat me nga 100”, vazhdon kundërshtimi i Shpend Ahmetit për futjen e Prishtinës në “zonën e kuqe”


[ad_1] I pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, vazhdon të ankohet kundër masave të reja të Qeverisë së Kosovës të cilat kanë vendosur kryeqytetin në zonën e kuqe për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me coronavirus. Derisa këto masa kanë hyrë në fuqi ditën e premte në mbrëmje, i pari i Prishtinës […]

Enver Hoxhaj në mbështetje të Naim Fetahut, i kërkon Podujevës të kthejnë një faqen të re me PDK-në


[ad_1] Ushtruesi i Detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka vizituar sot Podujevën, dhe së bashku me kandidatin për kryetar të kësaj komune nga radhët e PDK-së, Naim Fetahun, Hoxhaj ka vizituar Qendrën e Mejkësisë Familjare dhe shërbimin emergjent të kësaj komune. “Përmirësimi i shërbimeve shëndetësore dhe funksionalizimi i spitalit të Podujevës do të […]

Shefi i OBSH-së: E gjithë bota duhet të përfitojë nga vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka përshëndetur progresin e shpejtë drejt zbulimit të vaksinës për luftimin e COVID-19, por të premten ai insistoi se çdo vend duhet të përfitojë. “Vaksina do të jetë mjet kryesor për kontrollimin e pandemisë dhe ne jemi të inkurajuar nga rezultatet paraprake të testeve klinike që u publikuan […]

E gjithë bota duhet të përfitojë nga vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka përshëndetur progresin e shpejtë drejt zbulimit të vaksinës për luftimin e COVID-19, por të premtën ai insistoi se çdo vend duhet të përfitojë. “Vaksina do të jetë mjet kryesor për kontrollimin e pandemisë dhe ne jemi të inkurajuar nga rezultatet paraprake të testeve klinike që u publikuan […]

Cilësia e ajrit gjatë mbylljes u përmirësua për 50 për qind


[ad_1] Migjen Shala, nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka folur për ndikimin e faktorëve në cilësinë e ajrit. Shala, tha se stina e dimrit ndikon në cilësinë e ajrit. “Janë dy faktorë që ndikojnë në cilësinë e ajrit. Janë faktori njeri në periudhën e dimrit dhe kushtet klimatike janë të pafavorshme për ajrin. Dhe këta […]

Rukiqi kërkon nga bizneset të respektojnë masat kundër COVID, dënimet janë të mëdha


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi, ka thënë të mërkurën në një konferencë për media se masat e reja të prezantuara për parandalimin e përhapjes së koronavirusit do t’iu mundësojnë bizneseve të punojnë sa për të mbijetuar. “Ekonomia në masë të madhe do të mbetet e hapur dhe do të punojë, […]

Rama paralajmëron qytetarët: Që të mos shkojmë te mbyllja e madhe, bëni mirë të respektoni rregullat


[ad_1] Në mbyllje të komunikimit të gjatë të zhvilluar sot nga Kryeministria me gazetarët, Rama bëri edhe një herë thirrje shqiptarëve që të respektojnë rregullat minimale për të mos shkuar tek ajo që ai e quan “mbyllja e madhe”.“Kam parë shumë intelektualë dhe humoristë në faqen time që thonë “jo po nga ora 22:00 deri […]

Nga sot pas orës 22:00 shtim të efektivëve të policisë, në rrugë edhe civilë


[ad_1] Dhimitraq Ziu, nëndrejtor i DVP ka bërë me dije se pas orës 22:00 do të ketë një shtim të efektivëvë te policisë në rrugë për të parë zbatimin e rregullit të ri që hyn sot në fuqi. Ai ka bërë me dije se do të patrullojnë edhe efektivë policie civil, me qëllim që ky […]

Kapacitetet e institucioneve shëndetësore në Kosovë për të luftuar COVID-19


[ad_1] Kosova është duke u përballuar me pandeminë COVID-19 tash e tetë muaj, deri më tani janë infektuar 25,388 qytetarë. Javëve të fundit numri i të infektuarve është rritur, brenda 24 orëve po infektohen mbi 700 qytetarë. Aktualisht nëpër institucionet e shëndetësore në vend janë 838 shtretër, përderisa 626 pacientë janë të shtrirë nëpër Klinikat […]

Ahmeti reagon pas propozimit të Qeverisë që në Prishtinë të ketë orë policore


[ad_1] Pas propozimit të masave të reja AntiCovid që pritet të votohen sot në mbledhjen e Qeverisë, ku sipas këtyre masave në kryeqytet do të ketë orë policore ka reaguar Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti. Ai ka thënë se s’ duhet të ketë mbyllje pa ndihmë ekonomike për bizneset dhe qytetarët. “Sistemi i […]

Bizneset që s’ i respektojnë masat do të mbyllen “së paku tre muaj”


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes një konfernce për media ka paraqitur masat e reja në luftë kundër pandemisë-19 pas rritjes së numrit të të infekturave në vend. Hoti tha se situata në Kosovë është e rëndë dhe se nevojiten masa ekstreme për të ndalur rritjen e rasteve me COVID-19. Sipas masave të reja […]

Shpend Ahmeti kundër masave të fundit të qeverisë për Prishtinën


[ad_1] Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka reaguar lidhur me masat e fundit të qeverisë për COVID-19. Ahmeti ka thënë se s’ mund ta fusësh në zonë të gjelbër komuna që s’ kanë aspak testime, ndërsa për Prishtinën sipas Ahmetit është e natyrshme të ketë shumë raste pasi ka më së shumti testime. […]

Qytetarët e kanë të vështirë ta përballojnë edhe një mbyllje totale


[ad_1] Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, tha sot se duhet pasur kujdes për marrjen e masave të reja për shkak të pandemisë. Ai theksoi se qytetarët e kanë shumë të vështirë ta përballojnë edhe një mbyllje totale. “Unë personalisht mendoj se duhet të jemi të kujdesshëm. Ekonomia e Kosovës dhe qytetarët e […]

Shpend Ahmeti kundër mbylljes së Prishtinës, pa ndihmë për ekonominë


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka dalë kundër paralajmërimeve të fundit për mbyllje totale të vendit, saktësisht kundër mbylljes së komunës së Prishtinës, Vetëm po të s’ ka ndihmë për ekonominë. me anë të një postimi në rrjetin social, Twitter, Ahmeti shpreh pakënaqësinë e tij në raport me izolimin. “Jo mbylljes së Prishtinës me […]

Shpend Ahmeti kundër mbylljes së Prishtinës “me statistika të paqëndrueshme”


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka dalë kundër mbylljes së Prishtinës edhe pse, sips të dhënave të qeverisë, kryeqyteti është në zonë të kuqe të pandemisë. Ahmeti konsideron se s’ duhet të ketë mbyllje pa statistika të qëndrueshme dhe ndihmë për ekonominë. “Jo mbylljes së Prishtinës me statistika të paqëndrueshme! Jo mbylljes […]

8,253 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 25.388 raste nga 110.041 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 773 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 16.362 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 8.253. Ndryshe, […]

Rukiqi thotë se ka një rezistencë në rritje ndaj një mbyllje të re


[ad_1] Berat Rukiqi, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, ka thënë se rezistenca ndaj mbylljes së dytë tani është më e madhe, derisa ka theksuar se dëmi nga pandemia është zinxhiror. “Ky paralajmërim (për mbyllje) ka qenë edhe nga vikendi. Ka një rezistencë në rritje ndaj një mbyllje të re, që s’ ka qenë e […]

Rukiqi: Ministria e Shëndetësisë s’ u koordinua me ne për masat që mori në vikend


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se s’ ka pasur aspak koordinim me ta nga Ministria e Shëndetësisë për masat e marra gjatë fundjavës, ku pati mbyllje të shumicës së bizneseve gjatë fundjavës. Rukiqi tregon se kanë kërkuar nga ministri i Shëndetësisë të koordinohet me dikasteret e ekonomisë. “Ne tash […]

Armend Zemaj: Do të bëjmë çmos për mosmbylljen e shkollave, por qendrat tregtare do të mbyllen


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se të mërkurën bashkë me kryeministrin Avdullah Hoti do t’i shpallin masat e reja. Por, ai tha se shkollat do të vazhdojnë të punojnë sipas masave që veçse janë ndërmarrë dhe se do të bëjnë çmos që të mos i mbyllin, ato të nivelit fillor dhe të […]

Zemaj: Nesër me Hotin do të tregojmë masat e reja, qendrat tregtare do të mbyllen


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se të mërkurën bashkë me kryeministrin Avdullah Hoti do t’i shpallin masat e reja. Por, ai tha se shkollat do të vazhdojnë të punojnë sipas masave që veçse janë ndërmarrë dhe se do të bëjnë çmos që të mos i mbyllin, ato të nivelit fillor dhe të […]

Zemaj: Do të bëjmë çmos për mosmbylljen e shkollave, por qendrat tregtare do të mbyllen


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë  se të mërkurën bashkë me kryeministrin Avdullah Hoti do t’i shpallin masat e reja. Por, ai tha se shkollat do të vazhdojnë të punojnë sipas masave që veçse janë ndërmarrë dhe se do të bëjnë çmos që të mos i mbyllin, ato të nivelit fillor dhe të […]

Mushkolaj: Jo mbyllje totale, por kontrollë serioze


[ad_1] Analisti, Imer Mushkolaj ka reaguar pas paralajmërimit të kryeministrit Hoti se mund të ketë mbyllje totale. Mushkolaj ka shkruar se s’ duhet mbyllje totale por kontroll serioz, përcjellë Gazeta Blic. Ai shkruan se kontrolla serioze duhet të bëhet, Me kusht që ka mbetë diçka serioze në këtë vend. Ky është postimi […]

Oda Ekonomike e Kosovës kundër mbylljes totale: Do lejë pasoja të pariparueshme në ekonomi


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës është kundër idesë së kryeministrit Hoti, për mbyllje totale. Rukiqi thotë se komentet e tij i dha edhe në komitetin për menaxhimin e pandemisë. Ai deklaron për Gazeta Blic se mbyllja totale do linte pasoja të pariparueshme për ekonominë. “I kam dhënë komentet e mija edhe në komitetitn […]

Pylli i Arinjve mbyllet për vizitorë shkaku i COVID-19


[ad_1] Pylli i Arinjve Prishtina do të mbyllet për vizitorë si masë e parandalimit të përhapjes së COVID-19. Kështu kanë bërë të ditur stafi i këtij parku përmes një postimi në Facebook. “Për shkak të gjendjes aktuale me pandeminë Covid-19 në vendin tonë, PYLLI I ARINJVE Prishtina përsëri do të mbyllet për vizitorët deri në […]

Mjeku i famshëm ka treguar se çfarë do të ndodhë Po qe se infektoheni me coronavirus dhe grip njëkohësisht


[ad_1] Ata të cilët janë të infektuar me coronavirus kanë rrezik dyfish më të lartë që të vdesin Po qe se njëherësh sëmuren edhe nga gripi, paralajmëron Dr. Simon Stevens, drejtor ekzekutiv i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar. Edhe pse është shumë me rëndësi që njerëzit të vaksinohen, prejse Po qe se njëherësh […]

Rukiqi: Kjo është javë vendimtare për mosdërgimin e ekonomisë në kolaps


[ad_1] Të shtunën dhe të dielën Ministria e Shëndetësisë riktheu karantinën për shtatë komuna, duke mbyllur kështu edhe shumë biznese. Reagime të shumta erdhën nga bizneset, e Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka kundërshtuar edhe me protesta. ndërsa gjatë ditës së sotme kanë thënë se s’ do të pranojnë asnjë mbyllje e cila s’ do […]

Mjeku i famshëm ka zbuluar se çarë do të ndodhë Me kusht që infektoheni me coronavirus dhe grip njëkohësisht


[ad_1] s’ është mirë! Ata të cilët janë të infektuar me coronavirus kanë rrezik dyfish më të lartë që të vdesin Me kusht që njëherësh sëmuren edhe nga gripi, paralajmëron Dr Sajmon Stivens, drejtor ekzekutiv i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar. Edhe pse është shumë me rëndësi që njerëzit të vaksinohen, meqenëse Me […]

Cilat janë arsyet që e fusin në karantinë një komunë?


[ad_1] Institucionet qendrore ua ka lënë topin në duar qytetarëve të komunave Nëse duan të mbesin të hapur, megjithë rastet me COVID-19 që po rriten. Të premten hynë në karantinë shtatë komuna të Kosovës për dy ditët e fundjavës, në këto fjalë e sipër ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj paralajmëroi edhe për karantinim të komunave […]

Zemaj paralajmëron edhe mbylljen e komunave të tjera Po qe se vazhdon trendi i rritjes së rasteve me Covid


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka reaguar pas vendosjes së masave të reja anti Covid në vend, shkruan Gazeta Blic. Ai ka falenderuar Policinë e Kosovës për përkushtimin e madh që po tregon në respketim me përpikmëri të këtyre urdhëresave. “Në zbatimin e rreptë të masave janë edhe Inspektoratet sanitare të AUV dhe Inspektoratet […]

Gastronomët kundërshtojnë masat e reja të Qeverisë


[ad_1] Kryetari i Asociacionit të Gastronomëve, Petrit Kllokoqi, ka bërë me dije që pas vendimit të Qeverisë për mbyllje të gastronomisë në ditët e vikendit, gastronomët do mblidhen nesër për t’i shprehur pakënaqësitë nga vendimi i fundit qeveritar. ‘’I Ftoj gastronomët e Kosovës në mbledhje urgjente neser, 07.11.2020 ora 14:00 në zyret e shoqatës së […]

IKSHPK: Mos lejoni mbylljen e të gjithëve për pakujdesinë e disave


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë sërish thirrje që qytetarët t’i përmbahen rekomandimeve, në mënyrë që të mos ketë një mbyllje totale. ‘’TË DASHUR QYTETARË!MOS LEJONI MBYLLJEN E TË GJITHËVE PËR PAKUJDESIN E DISAVE!KUDO QË VËRENI PERSONA QË s’ I PËRMBAHEN REKOMANDIMEVE, I KËSHILLONI!KËSHILLIMI ËSHTË OBLIGIM QYTETAR!JU LUTEMI PËR KUJDES TË SHTUAR!VIRUSI ËSHTË […]

Reagon Rukiqi: Kufijtë e hapur e vendi mbyllet në vikend, të gjithë do të ikin në Shqipëri e Maqedoni


[ad_1] IKSHPK dhe Komiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës me COVID-19 ka mbajtur takim për ta analizuar situatën epidemiologjike dhe në bazë të rekomandimeve janë shqyrtuar disa propozim-vendime. Disa masa që do të ndërmerren janë: Ndalohet veprimtaria e të gjitha subjekteve afariste dhe bizneseve, qendrave tregtare e rekreative, supermarketeve, subjekteve që ofrojnë shërbimet e […]

Greqia futet për herë të dytë në karantinë, aktivitetet që do të mbeten të hapura


[ad_1] Greqia ka vendosur një bllokim të dytë në të gjithë vendin për të ndaluar rritjen e shifrave të të infektuarve me COVID-19.Kështu ditën e nesërme është vendosur që kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe kreun e Komitetit të specialistëve të dalin në një deklaratë dhe të komunikojnë vendimin, me të cilin është dakordësuar edhe BE.Mësohet se […]

Pse s’ ka akoma fitues të zgjedhjeve në SHBA?


[ad_1] Njëzet vjet më parë, rreth një orë pasi vendvotimet u mbyllën në Bregun Lindor të SHBA-së, përfshirë këtu shtetin jashtëzakonisht të rëndësishëm të Floridës, televizionet raportuan: Fitoi demokrati Al Gore, duke e mundur republikanin George W. Bush. Ky ishte nëntori i vitit 2000 dhe vota e ngushtë popullore e bënte të vështirë shpalljen përfundimtare […]

Në Klinikën e Syve s’ po respektohen rekomandimet, kërkohet pezullimi i rasteve elektive për të ruajtur stafin (FOTO)


[ad_1] Në Klinikën e Syve s’ po respektohen masat dhe rekomandimet nga COVID-19. Oftalmologu Dr.Florim Zejnullahu, bëri të ditur se ka rezultuar pozitiv me COVID-19, po ashtu pnjë fotografie ai bëri të ditur se në Klinikën e syve s’ po respektohen rekomandimet. Në fotografi shihen pacientët e grumbulluar duke pritur për shërbime në këtë klinikë. […]

Si ndikon tek fëmijët rihapja dhe rimbyllja e shkollave?


[ad_1] Kur filloi pandemia COVID-19 në pranverën e kaluar, mbyllja e shkollave ndihmoi në ruajtjen e shëndetit fizik të nxënësve. Por gjithashtu kishte një efekt të rëndësishëm në shëndetin mendor, duke kontribuar në një rritje të depresionit, stresit dhe ankthit. Kjo rritje ishte një nga arsyet që disa prindër dhe mësues, ishin të etur për […]

Virusi ka Pësuar Mutacion, Drejtori i Spitalit Covid 2: Maska, Sakrificë për të Shpëtuar Jetë


[ad_1] Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastiliu në nje videomesazh ka publikuar mesazhin e doktor Perlat Kapisyzit, sipas të cilit virusi ka pësuar mutacion gjenetik duke e bërë me aftësi më ngjitëse.  “Virusi Sars-Cov2 ka pësuar mutacion gjenetik ku një nga më të rëndësishmit është D614G. Ky mutacion e ka bërë virusin me aftësi më ngjitëse, […]

Machu Picchu rihapet pas 8 muajsh mbyllje për shkak të Covid-19 |Revista Monitor


[ad_1] Machu Picchu, qyteti antik në malet e larta të Andeve, u rihap pas rreth 8 muajsh, për shkak të mbylljes nga pandemia e koronavirusit. Autoritetet peruane organizuan një ritual Inka, për të falënderuar zotat të dielën, pasi Machu Picchu është atraksioni kryesor turistik i vendit. Por numri i turistëve do të jetë i kufizuar, […]

Izolimi në Britani mund të zgjasë më shumë se një muaj


[ad_1] Një pjesëtar i kabinetit qeverisës në Britani, ka paralajmëruar se masat e mbylljes, që janë paralajmëruar se do të jenë në fuqi për katër javë, mund të zgjasin më gjatë, teksa edhe shtetet e tjera evropiane po aplikojnë masa të reja për të frenuar përhapjen e coronavirusit. Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se shteti […]

Zëdhënësi i Erdoganit infektohet nga koronavirusi


[ad_1] Edhe pse numri i të infektuarve nga pandemia është në rritje në të gjithë Kosovën, komuna e Ferizajt vazhdon të jetë një nga komunat me numër më të vogël të të prekurve me virusin Covid-19, megjithëse në fillim të pandemisë ishte një nga komunat lidere sa i përket numrit të rasteve me koronavirus. Kryetari […]

​Katër nxënës dhe dy mësimdhënës me Covid-19 në Ferizaj


[ad_1] Edhe pse numri i të infektuarve nga pandemia është në rritje në të gjithë Kosovën, komuna e Ferizajt vazhdon të jetë një nga komunat me numër më të vogël të të prekurve me virusin Covid-19, megjithëse në fillim të pandemisë ishte një nga komunat lidere sa i përket numrit të rasteve me koronavirus. Kryetari […]

Britania në izolim, Austria në mbyllje të pjesshme


[ad_1] Britania e Madhe dhe Austria kanë prezantuar masat e reja kundër koronavirusit, që përfshijnë izolime katërjavore. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johson tha se masat e reja, që përfshijnë izolimin prej katër javësh, do të hyjë në fuqi nga e enjtja e javës së ardhshme dhe do të jenë në fuqi deri më […]

Gani Geci s’ i bindet policisë: Tregon pse s’ u largua nga kafeneja


[ad_1] Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gani Gaci, me anë të një shkrimi ka sqaruar se pse fillimisht s’ iu është bindur urdhërave të Policisë së Kosovës, për tu larguar nga një lokal në Prishtinë. U raportua se Geci para se të largohej nga kafeneja ka kërkuar nga forcat e rendit një dokument me urdhër […]

I rezistoi urdhrave të Policisë, Gani Geci sqaron çka dukuri në kafeteri


[ad_1] Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gani Gaci, me anë të një shkrimi  ka sqaruar se pse fillimisht s’ iu është bindur urdhërave të Policisë së Kosovës, për tu larguar nga një lokal në Prishtinë. U raportua se Geci para se të largohej nga kafeneja ka kërkuar nga forcat e rendit një dokument me urdhër […]

Kosova në negociata me Bankën Botërore për sigurimin e vaksinës antiCOVID-19


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka bërë të ditur se janë në negociata intensive me Bankën Botërore në mënyrë që të hyjnë në një projekt të sigurimit dhe financimit të vaksinës antiCOVID19 kur ajo të jetë gati. Këtë deklaratë ministrja Bajrami e dha në një konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës […]

Kriza e COVID-19 mbyllet gjimnazi në Prishtinë


[ad_1] Numri i shkollave që po kalojnë në skenarin C (online) po vjen duke u rritur që nga fillimi i këtij viti të ri shkollor. Drejtoresha e arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala për Kallxo.com ka treguar se gjimnazi “Ahmet Gashi” kalon në skenarin C pasi këtu rezultuan me virus 17 nxënës dhe 5 […]

Universitet mësim online, mbyllen konviktet! Diskutohet për baret dhe restorantet


[ad_1] Komiteti teknik i specialistëve për pandeminë ka marrë vendimin këtë të enjte të propozojë mbylljen e universiteteve. Lajmi u bë i ditur nga kryetarja Mira Rakacolli. “Universitet vetëm mësim online për një muaj. Konviktet e mbyllura. Po diskutohet mbyllja e bareve dhe restoranteve në Bllok pas orës 22:00. Do të rrezikojmë mbylljen. Secili e […]

Infektologu kosovar: Jo mbyllje por masa mbrojtëse, vala e dytë e Covidit ka filluar


[ad_1] Infektologu Ilir Tolaj, ka thënë se ka filluar vala e dytë e virusit Covid-19 edhe në vend. Ai ka thënë se meqenëse numri i rasteve me këtë virus po shtohet dita ditës, duhet të propozohen masa të pranueshme nga qytetarët për t’u mbrojtur nga ky virus. “Vet fakti i rritjes se numrit të rasteve […]

Mjekja shqiptare në Gjermani: Deri 25 mijë euro gjobë Vetëm po të del pa maskë!


[ad_1] Mjekja Aurora Dollenberg Meta nga Gjermania ka deklaruar se situata atje sa i përket Covid është përkeqësuar dhe se vendi rrezikon të shkojë drejt një mbylljeje. Ajo ka deklaruar se gjoba Vetëm po të njerëzit dalin pa maska është deri në 25 mijë euro. “Deri 25 mijë euro gjobë në Gjermani Vetëm po të […]

Hoti dhe Selmanaj dalin për të ngrënë sandwichin në një lokal të Prishtinës


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti pasditen e sotme e ka shfrytëzuar që të haj një sandwich në njërin prej lokaleve të qytetit. me anë të disa fotove shihet edhe zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, duke mbajtur në duar një sendviq, ushqim ky që e merr kryeministri në punë, për të cilin pati shumë komente. “Sot e […]

Me sandviç në dorë, Hoti e Selmanaj vizitojnë baret e Prishtinës


[ad_1] Kryeministri i Kosovës ka publikuar disa fotografi nga një prej bareve të Prishtinës. Ai thotë se ky vend është shembull i respektimit të masave anti-Covid. Hoti u bëri thirrje gastronomëve që t’i respektojnë në përpikmëri masat, përcjellë Gazeta Blic. Në fotografi shihej zëvendësi i tij, Driton Selmanaj me një sandviç në dorë. Deklarata e […]

52 mësimdhënës infektohen me COVID-19 në Gjilan


[ad_1] 2 mësimdhënës në komunën e Gjilanit janë infektuar me sëmundjen COVID-19. Mirëpo situata me shkollat në këtë komunë është e menaxhueshme. Këtë e pohoi për KosovaPress edhe kryetari i komunës, Lutfi Haziri. Megjithatë, asnjë shkollë publike s’ është mbyllur, ndërsa Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19 ka mbyllur dy shkolla […]

Drejtoresha e Arsimit në Prishtinë tregon si është situata me pandeminë në shkollat e kryeqytetit


[ad_1] Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala, ka thënë se për momentin situata me pandeminë në shkollat në Prishtinë është e menaxhueshme. Aj ka shtuar se mbyllja e shkollave për dy javë në rast të rasteve pozitive po rezulton e suksesshme. Por, ajo ka thënë se rritja e numrit të infektuarve me […]

Kur do të finalizohet ‘Spitali COVID-19’?


[ad_1] Dje Komuna e Prishtinës ka raportuar se për shkak të infektimit me virus të disa nxënësve dhe mësimdhënësve, shkolla fillore ‘Xhemail Mustafa’ është mbyllur. Në shkollën ‘Xhemail Mustafa’ u raportua se janë prekur me virus 4 mësimdhënës dhe 13 nxënës, ku vetëm në një klasë kanë qenë 9 pozitivë. E njëjta gjë dukuri edhe […]

SHBA, rekord i ri në infektimet ditore me koronavirus


[ad_1] Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një rekord të ri ditor nga numri i rasteve të reja me koronavirus, duke rritur shqetësimin për një përkeqësim të pandemisë me afrimin e stinës së ftohtë. Sipas gazetës The New York Times, më shumë se 82,000 raste u regjistruan në Shtetet e Bashkuara deri të premten në mbrëmje, […]

Mbi 16 mijë raste të reja me koronavirus në Italj


[ad_1] Në Itali janë regjistruar mbi 16 mijë raste me koronavirus vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Gjithashtu janë regjistruar 136 raste të vdekjes. “Një mbyllje mund të shmanget Po qe se në mënyrë urgjente ndërmerren masat tash”, ka thënë Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza. [ad_2]

Vendoset orë policore në Athinë dhe qytete tjera greke


[ad_1] Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim të parandalimit të përhapjes së mëtejmë të coronavirusit. “Ne kemi për qëllim që të zvogëlojmë qarkullimin dhe tubimet gjatë natës, që favorizon përhapjen e virusit”, tha Mitsotakis, gjatë një adresimi televiziv, ku […]

VIDEO: “Mbajtja e maskës, sakrificë e të gjithëve”. Mjeku: Ky është mutacioni që e ka bërë virusin më agresiv!


[ad_1] Ministrja e Shëndetësisë ka shpërndarë një videomesazh në rrjetin e saj social në Facebook ku tregon se Prof. Perlat Kapisyzi i është përgjigjur pyetjes se Po qe se forca e virusit është rritur dhe ndërkohë ky i fundit ka dhënë edhe këshilla për qytetarët. Prof. Kapisyzi  thotë se COVID-19 ka pësuar mutacion gjenetik duke […]

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve në Kosovë


[ad_1] Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar 1,316 punëtorë në Kosovë. Numri më i madh i bizneseve zyrtarisht të mbyllura kanë punuar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga industria përpunuese, hoteleria […]

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve


[ad_1] Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar 1,316 punëtorë në Kosovë. Numri më i madh i bizneseve zyrtarisht të mbyllura kanë punuar në sektorin e tregtisë me shumicë dhe pakicë, pasuar nga industria përpunuese, hoteleria […]

error: Content is protected !!