Blind patients hope to gain vision in medical first of CRISPR editing DNA inside their bodies


In a world first, scientists are using the controversial CRISPR technology to edit genes while the DNA is still inside a person’s body. Typically, the tool –  used to treat conditions like sickle cell disease – removes cells from the body, edits out the mutated parts and then reinserts them, along with instructions to create […]

Jo vetëm një i fiksuar pas kompjuterit, zbulohet e kaluara e shthurur e Bill Gates


Bill Gates s’ ka qenë thjesht një person i fiksuar pas kompjuterëve dhe programeve. Përkundrazi, ai ka qenë një beqar që shkonte në klube striptizmi dhe shpesh herë i merrte ato në shtëpinë e tij në Seattle. Kështu shkruan biografi i tij James Wallace, i cili ka shkruar dy libra për Bill Gates në vitin […]

Scientists insist a woman’s fertility doesn’t always fall off a cliff after 35


One of the UK’s top fertility experts has hit out at older celebrity mothers who ‘mislead’ women into thinking having a baby in their 40s is easy. In March, BBC presenter Christine Lampard, 42, became the latest in a line of famous faces to give birth in their 40s, following the likes of Nicole Kidman, […]

4-vjeçari porosit mbi 2600 $ lëpirëse “online”, zbraz llogarinë bankare të nënës


Një fëmijë 4-vjeçar zbrazi llogarinë bankare të nënës së tij, pasi gabimisht porositi 918 lëpirëse që kushtonin mbi 2600 dollarë. Ishte vetë nëna e të voglit, Jennifer Bryant, e cila tregoi ngjarjen në Instagram, duke theksuar se as s’ mund ta kthejë porosinë, pasi Amazon ndjek politikën “malli që blihet, s’ kthehet”. Duke qenë se […]

Boris Johnson will confirm hugs from Monday at 5pm briefing


Britain’s Covid alert level was downgraded to three today because of the success of the vaccination roll-out and dwindling case numbers. Health chiefs say infections, hospital admissions and deaths have ‘fallen consistently’ over the past few months, with social distancing measures and the huge inoculation drive to thank. The move to downgrade the alert level […]

Short-term spikes in air pollution ‘may speed up brain decline in older men’


CAUSE CHILDREN TO HAVE A LOW IQ: Researchers at the University of California, San Francisco, found in May 2019 that children born to mothers who live in polluted areas have an IQ that is up to seven points lower than those living in places with cleaner air. CAUSE CHILDREN TO HAVE POORER MEMORY: Researchers at the […]

Miliarderi zbulon se vuan nga Sindroma Asperger, Musk: Kam krijuar Tesla dhe po organizoj udhëtimin e parë në Hënë, s’mund të prisni që të jem “normal”


Miliarderi Elon Musk, natën e mbrëmshme ka zbuluar për herë të parë që ai vuan nga Sindroma Asperger. Njerëzit me Asperger interpretojnë mjedisin rreth tyre ndryshe nga njerëzit e tjerë dhe kjo është hera e parë që miliarderi flet publikisht për gjendjen e tij. Musk shtoi se ai është krejtësisht i vetëdijshëm që ndonjëherë thotë […]

Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

Homemade ‘natural’ toothpaste recipes shared online are a health hazard, dentists warn


Homemade ‘natural’ toothpaste recipes shared online are a health hazard and should be avoided, dentists warn Social media influencers are promoting trendy ‘natural’ toothpaste recipes  University of Nantes researchers found the toothpaste recipes can be harmful  Some of the recipes include ingredients than can contain toxic heavy metals  By Shaun Wooller Health Correspondent For The […]

Blendi dhe Batoni emocionojnë fansat, i shprehin dashurinë njëri tjetrit. Mos e humbni: Blendi zbulon sa vende ka vizituar!


Një nga miqtë e ngushtë të Blendi Fevziut është super analisti i analizave Baton Haxhiu, i cili e ka surprizuar në një emision TV me anë të një videomesazhi. Batoni tha se te Blendi ai vlerëson profesionalizmin, miqësinë dhe dashurinë e tij për të tjerët. “Jam krenar që të kam patur, të kam dhe do […]

Shkatërrohet ura prej xhami, turisti mbetet i varur në lartësinë 100 metra


Një turist rrezikoi jetën e tij kur panelet prej xhami të një ure të lartë 100 metra në Kinë u dëmtuan nga era e fortë. Ura me panele xhami është ndërtuar në malin Piyan në qytetin kinez të Longjing. Fotot e publikuara në rrjetet shoqërore tregojnë turistin teksa mundohet të mbahet në parmakët e urës […]

Just two thirds of Black Caribbean Brits have had a Covid vaccine, official data shows


Just two thirds of black Caribbean Brits have taken up the offer of the Covid vaccine compared to nearly 95 per cent of white adults, official data revealed today. Office for National Statistics (ONS) figures released today show 66.8 per cent of black Caribbean people over 50 in England had a first dose between December […]

Gruaja pretendon se është rrëmbyer nga alienët, thotë se ka dhe fakte


Gjyshja e dy fëmijëve pretendon se është rrëmbyer nga alienët më shumë se 52 herë në jetën e saj dhe si prove tregon disa shenja në trupin e saj . 50-vjeçarja nga Bradford, tha se takimi i saj i pare me jashtëtokësoret gjë kur ajo ishte vetëm gjashtë vjeç. Gjyshja tregon se ka ‘heshtur’ në […]

Qenushi presidencial humb betejën me kancerin, Obama: I thamë lamtumirë shokut tonë më të mirë


Barack dhe Michelle Obama kanë dhënë lajmin e vdekjes së qenushit të familjes. Bo ka humbur betejën me kancerin në moshën 12-vjeçare dhe ishte qenushi i familjes i cili u bë i njohur edhe për publikun gjatë presidencës së Obama-s. “Kjo pasdite qe e vështirë për familjen tonë. I thamë lamtumirë shokut tonë më të […]

“Dritat e Kuqe” drejt mbylljes, Amsterdami do ndërtojë qendrën tregtare të “mëkatit”


Amsterdami, i njohur si Sodoma e ditëve moderne, duket se s’ do të zgjasë dhe për shumë kohë kështu. Bashkia e kryeqytetit holandez po planifikon që njëherë e mirë të mbyllë distriktin me Drita të Kuqe, një atraksion për miliona turistë çdo vit. Së fundmi, është prezantuar në këshillin bashkiak projekti për ndërtimin e një […]

Mushkonjat e modifikuara gjenetikisht të lëshuara në natyrë


Kompania e bioteknologjisë Oxitec, pas dekadash thyerje të barrierave rregullatore, sapo ka lëshuar mushkonjat e saj të modifikuara gjenetikisht në Florida Keys. Eksperimenti, i cili është lirimi i parë i organizmave të hakuar gjenetikisht në një shkallë të madhe ekologjike në Shtetet e Bashkuara, është duke u zhvilluar. ndërsa vazhdon, Oxitec dhe komiteti lokal i […]

Leonardo DiCaprio s’ ndalet, bën sërish thirrje që Lumi Vjosa të shpallet Park Kombëtar


Aktori i Hollywood-i, Leonardo DiCaprio s’ di të ndalet kur bëhet fjalë për mbrojtjen e Lumit Vjosë në Shqipëri. Ai ka reaguar sërish disa orë më parë dhe këtë herë ka bërë thirrje përmes Twitter, duke kërkuar shpalljen e Vjosës si Park Kombëtar. DiCaprio është shprehur se ky status ‘do ta mbrojë zonën nga digat […]

EVE SIMMONS: Why the NHS must stop treating people with anorexia like prisoners


Six years ago, at the age of 23, I sat cross-legged on a hospital bed, screaming – wailing – for my mummy. A nurse shooed my distraught mother out of the room as we reached for each other’s hands. She wasn’t allowed to say goodbye. There were metal bars on the windows. I tried to […]

Lulzim Basha mbyll emisionin e Alfred Lelës te Ora News. Sms-ja që morën drejtuesit e programeve të Televizionit


Një sms e drejtores së programacionit javën e shkuar ka trazuar ujrat në televizionin Ora News në pronësi të Ylli Ndroqit, por në sekuestro shtetërore prej muajsh. Dy drejtues programesh i thanë gazetës DITA se sms ishte një “porosi” e pronarit të televizionit sipas së cilës në edicionet e lajmeve dhe në emisionet politike të […]

FOTO: Sa më shumë plaken aq më të mirë bëhen, kush janë aktorët “Silver fox” të Hollywood-it


Herët ose vonë, njerëzit plaken! Në vend që të largohen nga e pashmangshmja, shumë fytyra të Hollivudit kanë pranuar veten e tyre dhe flokët e argjenda duke marrë një tjetër pamje por edhe nofkën “silver fox”. Për kë bëhet fjalë? Përmendim sigurisht të parin George Clooney, Matt LeBlanc, Richard Gere etj.    

“Gëzimi i parë” pas humbjes së 25 prillit, Aurela Basha publikon foton me kryedemokratin për përvjetorin e martesës


Ky mund të konsiderohet “gëzimi i parë” pas humbjes së 25 prillit. Bashkëshortja e Lulzimit, Aurela Basha i ka zilepsur gjithë gratë e Rolling Hillsit me hiret e saj në këtë foto. Ajo ka publikuar foton me kryedemokratin për përvjetorin e martesës. Gojët e liga thonë që Luli është nga ata burrat e mbarë që […]

FOTO / Kryeministri në versionin tifoz futbolli: Më erdhi dhuratë nga Juventusi, ju interistat silluni mirë


Kryeministri Edi Rama ka marrë një dhuratë për fitoren e 25 Prillit. Bëhet fjalë për një fanellë të skuadrës së Juventusit, që mban emrin e tij me numrin 3 të stampuar në simbol të mandatit të tretë të socialistëve. Rama shkruan se tashmë Interistat duhet të sillen mirë dhe të kenë respekt për të mundurit […]

Polet po lëvizin! Shkak lëkundja e planetit, nga rishpëndarja e ujit


Boshti i Tokës ka zhvendosur vendndodhjet e poleve veriore dhe jugore. Polet vazhdimisht kanë pësuar luhatje, por në vitit 1995 poli i veriut u kthye nga Kanadaja drejt Rusisë dhe u përshpejtua gjatë 15 viteve të fundit, 17 herë më shpejt se vitet e mëparshme. Shpërndarja e ujit mbi planet është një forcë e madhe […]

FOTO: Kërpudha në Mars? Shkencëtarët publikojnë pamjet


A mund të ketë kërpudha në planetin Mars? Në një letër të re, një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve nga vendet përfshirë SHBA-në, Francën dhe Kinën kanë mbledhur dhe kanë krahasuar provat fotografike që ata pretendojnë se tregojnë objekte të ngjashme me kërpudhat që po rriten në Planetin e Kuq. Në punimin e tyre, i cili […]

Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc, Shqipëria e dyta në rajon për numrin e lartë


Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc në vitin 2019 (26.1 divorce për 100 martesa nga 21 vitin e mëparshëm), duke shënuar një nivel rekord dhe rritje të ndjeshme në raport me 1990-n, kur ky tregues ishte vetëm 9.2 divorce. Ndonëse në rritje në raport me vitet e mëparshme, divorcet akoma […]

Two young intensive care workers celebrate Manchester Covid ward for being empty


Two young intensive care workers have shared a celebratory selfie as a Covid ward in Manchester was empty for the first time in months. NHS nurse Hattie Nicholls posted the photo on social media to mark Manchester Royal Infirmary’s ICU being Covid-free. Posing for a selfie with a colleague in front of a row of […]

Situata me COVID-19 në Gjilan është me qetë


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, ka mbajtur sot takimin e radhës të udhëhequr nga nënkryetari, Arbër Ismajli, për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Në konferencën për media, nënkryetari Ismajli ka thënë se situata me COVID-19 në dhjetëditëshin e fundit është më e qetë. “Kanë filluar dukshëm […]

Teacher at Miami school told fifth graders not to HUG vaccinated parents


A fifth-grade teacher at Centner Academy, a private school in Miami, told 10-year-old students not to hug their parents for more than five seconds if their parents were vaccinated.   The teacher also advised the students not to get the COVID-19 vaccine when available to them. The school’s co-founder, Leila Centner, told teachers that her academy would […]

Turqia përgatitet për bllokimin më të rreptë të pandemisë – këto janë masat që do të jenë në fuqi për gati tri javë


Njerëzit në Turqi u furnizuan me ushqime, mbushën tregjet dhe u larguan nga qytetet për në qytetet e tyre të lindjes ose në bregdetin jugor të enjten ndërsa vendi përgatitej të hynte në bllokimin e tij më të rreptë të pandemisë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Rexhep Tajip Erdogan vendosi një “bllokim të […]

VIDEO / Rama çohet dhe merr tabakanë me raki, kapet me të zotin e shtëpisë: Rri, mos luaj! E bëj vetë unë, s’kam nevojë për ju


Pak ditë më parë, në fjalimin e fitores pas zgjedhjeve të 25 prillit, Edi Rama u shpreh i lumtur se do t’i shërbente popullit për 4 vite të tjera. Detyrën e ka marrë seriozisht, pasi është çuar vetë gjatë vizitës tek një nga shtëpitë e rindërtuara në Durrës dhe ka marrë tabakanë me gota rakie. […]

Vaccine passports WON’T be ready by May 17


Heathrow’s boss today warned of his ‘deep concerns’ about impending chaos at arrivals after it emerged covid passports will not be ready for the start of foreign holidays from May 17 and could be delayed until ‘later in the summer’. John Holland-Kaye said the Home Office and UK Border Force ‘need to get a grip’ […]

Ndahet nga jeta aktori spanjoll, e qeshura e tij u bë virale


Aktori i njohur spanjoll që konsiderohej si ikona e komedisë, Juan Joya Borja, ka humbur jetë në moshën 65-vjeçare. Juan Joya Borja u bë i famshëm nga memet, i njohur për videon e tij në të cilën ai s’ mund ta fshihte të qeshurën e tij ikonike. Lajmin për vdekjen e tij e kanë konfirmuar […]

People aged 42 and over are now eligible for a Covid vaccine in England


NHS England has lowered the age for people to get a coronavirus vaccine for the second time this week.  From today, everyone over the age of 42 — or who have their 42nd birthday before July — will be invited to come forward for their jab.  Matt Hancock, 42, revealed the expansion in a video […]

Covid UK: 13.2m – a QUARTER of all adults – now fully vaccinated


A quarter of British adults are now fully vaccinated against Covid, as the UK passed the 13.2million mark for second doses today. Department of Health data shows 33.8million people have now had a first dose, with 47million vaccines now dished out.  Health chiefs have praised the significant step and called for more people to take […]

Covid India: Second wave ‘far more infectious and probably far more deadly’


India’s Covid second wave is being driven by a ‘far more infectious and probably far more deadly’ strain of virus that has pushed hospitals ‘beyond crisis point’ in just a matter of weeks, a top medic has warned. Dr Zarir Udwadia, a physician in hard-hit Mumbai and a government advisor, said India is now ‘in […]

Wealthiest areas in Miami are 100% vaccinated compared to just a third in poor communities


Some of the wealthiest neighborhoods in Miami are completely vaccinated against COVID-19 while poorer communities remain largely unprotected. In exclusive areas such as Fisher Island and Key Biscayne – where homes sell for more than $2 million – 100 percent of residents have received at least one dose, an analysis from the Miami Herald found. But […]

Coronavirus: UK records 17 more Covid deaths and 2,685 cases on Tuesday


Britain today confirmed another 17 Covid deaths and 2,685 infections as the numbers continued to fall but Boris Johnson warned the country is ‘not out of the woods yet’.  Deaths fell by half from 33 a week ago, while positive tests were up just 6.8 per cent on last Tuesday’s 2,524. There are 1,608 people […]

‘Fat genes that raise the risk of having an eating disorder 


Shocking figures show more than 1.2 million people in the UK are estimated to have an eating disorder, and hospital admissions for those severely affected have risen by more than a third in recent years. Meanwhile, Britain’s leading eating disorder charity, Beat, has reported an 80 per cent surge in calls to its helpline since […]

Schoolchildren should be taught to spot anti-vaxx misinformation on social media, scientist claims


Schools should teach children how to spot misinformation on social media at schools so they don’t fall for anti-vaxx propaganda, top expert claims Sir David Spiegelhalter says children should be taught to spot misinformation He says they should learn how people social media can ‘manipulate opinion’ We need to understand ‘the process by which misinformation […]

Zgjedhjet e 25 prillit, sa u shpenzuan dhe kush shpenzoi më shumë për reklama në Facebook


  Nga Besar Likmeta Të dhënat e bëra publike nga rrjeti social Facebook, tregojnëse partitë poltike dhe kandidatët në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, shpenzuan shuma të konsiderueshme për reklama në rrjetin social ‘Facebook’ gjatë fushatës zgjedhore. Shpenzimet më të larta gjatë kësaj fushate në rrejtin social Facebook janë bërë nga Partia Socialiste në pushtet, […]

VIDEO / Vuri bast me Veliajn, a do e mbajë fjalën Grida Duma?


“Po qe se merr ai(Veliaj) në Kavajë dhe në Rrogozhinë 7% të votave, ja ku këtu jemi burrash që unë e lë këtë mandat”. Ky premtim është bërë nga Grida Duma më 6 mars të këtij viti ku ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma në një takim me banorë të fshatit Blerimaj në Kavajë sfidoi […]

“Ububuja si e solli çarku!!!”, gazetari i njohur thotë se Tom Doshi “është zhdukur” pas dorëheqjes


Gazetari investigativ Artan Hoxha me anë të një postimi në Facebook ka komentuar lëvizjen e befasishme të Tom Doshit, që dha dorëheqjen duke u larguar. “Mbani frymen njerez. Sipas lajmeve të fundit, andej nga “Xhamlliku”, akoma pa zbardhur dita, jane pare levizje të personazheve të rendesishem të mazhorances dhe opozites. Thone se po sillen rrotull […]

E veshur me të bardha, nusja nga Kavaja voton pak para se të martohet


Vota është një e drejtë e patjetërsueshme dhe një nuse nga Kavaja, edhe pse në ditën më të rëndësishme të jetës së saj e ka ushtruar këtë të drejtë. Siç duket edhe në foton e publikuar, kjo nuse nga Kavaja, e veshur me të bardha, vetëm pak para se të martohej ka shkuar në qendrën […]

Pse këpucët Christian Louboutin janë të kuqe poshtë?


Po të pyesni çdo vajzë çfarë këpucësh do donte të blinte, me siguri që një palë këpucë me taka, Christian Louboutin, do ishin në majën e dëshirave të thuajse kujtdo. Me takën e tyre stiletto të lartë dhe ngjyrën e kuqe, Louboutin janë një pasaportë mode që çdo njëra nga ne do donte të arrinte […]

s’ e keni rifituar akoma nuhatjen pas Covid-19? Disa këshilla për ta rikthyer


Humbja e nuhatjes është një nga simptomat kryesore pas infektimit me koronavirus, shpesh e shoqëruar me ethe dhe një kollë të vazhdueshme. Në shumicën e rasteve, humbja e nuhatjes kthehet relativisht shpejt pasi qytetarët shërohen nga sëmundja. Por sipas studimeve, rreth një në pesë persona raportojnë se vuajnë akoma nga probleme me nuhatjen tetë javë […]

Hoteli i Messit në Ibiza, pishinë me ‘efekte të konstelacionit’, klientët mund të dëgjojnë muzikë edhe nën ujë


SPANJE – Ylli i Barcelonës, Lionel Messi, zotëron tre hotele të markës “MiM Hotels”, në Sitges dhe Mallorca. Hotelet në Ibiza dhe Mallorca janë rihapur pas pandemisë së koronavirusit dhe janë rinovuar, në një përpjekje për të qenë më të qëndrueshëm dhe joshur turistët, raporton “Mundo Deportivo”. Pishina me pamje të re, është vetëm një nga […]

Edhe Kardashiani qenka për “ndryshim”, apo Berisha kërkon të ironizojë ambasadoren Kim?


Ish-kryeministri Sali Berisha ka shpërndarë një foto të “showgirl-it” amerikan, Kim Kardashian. Kim ka shkrepur një selfie nga dhoma e saj e grimit, ndërsa bën shenjën e paqes me dy gishta. Por Berisha e ka marrë ashtu siç ka dashur, duke e krahasuar me simbolin që ka personifikuar Partinë Demokratike që prej krijimit; dy gishtat […]

Zbulohet arsyeja, pse Meghan dhe Harry s’ duan që vajza e tyre të quhet Diana


Vajza e Princit Harry dhe Meghan Markle s’ ka ardhur akoma në jetë, por bastet për emrin e saj kanë nisur që tani nga fansat e çiftit mbretëror. Ka pasur dyshime se Meghan dhe Harry mund ta pagëzojnë të voglën e tyre me emrin Diana, në nder të princeshës së ndjerë, por kjo gjë s’ […]

Parashikoi rënien e kullave binjake, Nostradamusi tregon çfarë do ndodhë me mbretëreshën Elisabeth II!


Fizikani dhe astrologu francez, Michel de Notre Dame, që historikisht njihet si Nostradamus, konsiderohet si njëri nga parashikuesit më të saktë të historisë. Në librin e tij të titulluar “Profecitë” ai ka shkruar më shumë se njëmijë vjersha, kryesisht me nga katër rreshta, që duket se parashikojnë të ardhmen. Michel kishte filluar të ketë vizione […]

Ferizaj, dënohen 344 qytetarë për mos respektimin e masave antiCOVID


Në zbatim të vendimit të ri të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Drejtoria Rajonale e Policisë në Ferizaj, gjatë këtyre ditëve ka vazhduar zbatimin e masave Covid- 19, gjithnjë në përputhje me Ligjin për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë Covid 19. Në njoftimin e bërë për media nga Policia e Kosovës thuhet se për këtë […]

VIDEO: Duke folur, e fut dorën në… (!!) E pabesueshme ajo që bën Basha përpara turmës së njerëzve (filmimi që po bëhet viral në rrjet)


Kreu formal i PD ka synuar vazhdimisht të ndërtojë për veten imazhin e një individi të edukuar, të butë si qengj e të sjellshëm si shkollar i mirë. Për këtë ai, ose kuruesit e imazhit të tij janë kujdesur vazhdimisht, sidomos gjatë kësaj fushate elektorale. Mjafton të lexosh atë që në PD e quajnë “librin […]

Befasohen shkencëtarët, zbulojnë papritur një vrimë të zezë pranë Tokës


Shkencëtarët kanë zbuluar papritur një vrimë të zezë të vogël e quajtur “Unicorn”,  e cila sipas shkencëtarëve është më e vogla dhe më e afërta me sistemin tonë diellor. Vrima e zezë ndodhet në një distancë prej 1.500 vitesh drite nga Toka, ka rreth tre herë masën e Diellit, ndërsa në orbitë rreth tij është […]

“A ke pirë drogë?”, Rama testohet për pyetjen e vështirë ndërsa ishte përpara makinës së të vërtetës. Kjo është përgjigjia që ka dhënë


Kryeminstri Edi Rama ka qenë mbrëmë i ftuar në emisionin Fiks aspak, ku prezantuesit Devi dhe Dori i kanë kërkuar t’i nënshtrohet testit të makinës së të vërtetës. Sfida është pranuar nga Rama. Ai ka pranuar fillimisht se emrin real e ka Edvin dhe se ia ka vendosur gjyshja. Pyetjes a ka mbajtur maskë përpara […]

Komuna e Gjakovës mbjellë 400 fidanë për martirët e Mejës


400 fidanë për 400 martirët e Mejës ka mbjellë të enjten komuna e Gjakovës për të shënuar Ditën e Tokës. Fidanin e parë e mbolli kryetari i Komunës, Ardian Gjini, i cili u shpreh i lumtur me aktivitetet që po mbahen për të shënuar këtë ditë. Gjini ne një prononcim për media kujtoi se masakra […]

Vdes një i burgosur në Klinikën e Neurologjisë


Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se, të martën mbrëma, në Klinikën e Neurologjisë, ka ndërruar jetë i burgosuri R.S., viti i lindjes 1970. Sipas njoftimit për media, i njëjti gjatë vizitave sistematike nga personeli mjekësor i burgut, është diagnostifikuar me tumor malinj në regjionin e plevikut, i cili më vonë ka dhënë metastaza të […]

Filmi mbi historinë tragjike të familjes së famshme Gucci del në nëntor


Filmi i shumëpritur “House of Gucci“ me protagonistë Lady Gaga dhe Adam Driver, me regji të Ridley Scott, pritet në ekranet tona në nëntor. Filmi, i cili bazohet në gjëra të vërteta, trajton historinë tragjike të familjes së famshme Gucci . Në 1995, Maurizio Gucci, trashëgimtari i shtëpisë së famshme të modës dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali, u vra jashtë zyrës […]

Is social media use a potentially addictive behavior? Maybe not — ScienceDaily


Frequent use of social media may not amount to the same as addiction, according to research at the University of Strathclyde. The study invited 100 participants to locate specific social media apps on a simulated smartphone screen as quickly and accurately as possible, while ignoring other apps. The participants were varied in the extent and […]

Studimi: Ngrënia e akullores për mëngjes mund të ndihmojë në përmirësimin e performancës mendore


E mbani mend kur ishit gjashtë vjeç dhe donit të hani akullore për mëngjes? Epo, rezulton se keni qenë më të zgjuar nga sa keni menduar. Akullorja është një ushqim i preferuar për të gjitha brezat dhe zakonisht shijohet pas ngrënies, midis vakteve, por një studim japonez tregon diçka tjetër – akullorja është zgjedhja e […]

Coronavirus: Lockdown did NOT cause a spike in suicides in England, study finds


England’s first coronavirus lockdown did not lead to a rise in suicides, a study has claimed.   A team of researchers at Manchester University examined official suicide rates in England throughout 2020 and found there was no change in the trend.  They say people may have got through the tough year by checking in with family and […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u thënë […]

“Kur je larg dhe vjen e gjen prindin kështu…” Aktori i njohur, në gjendje të rëndë nga COVID


Artisti i Merituar, Gulielm Radoja, ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore si pasojë e Covid-19. Familjarët dhe miqtë e tij kanë bërë apel për ndihmë që kurimi i tij të bëhet i mundur jashtë vendit. Gulielmi ndodhet prej dy javësh në gjendje të rëndë në spitalin e Durrësit. Për të folur për situatën shëndetësore të […]

Author of study cited by J&J says she did NOT find clots linked to Pfizer, Moderna


Johnson & Johnson defended its COVID-19 vaccine amid worries it may cause blood clots by saying that clots have been reported with all three shots authorized in the U.S., citing a study published in February.  But that study did not find blood clots related to the other two vaccines, made by Pfizer and Moderna.  And […]

JOHN STAPLETON on the ‘cure’ that killed his wife Lynn Faulds Wood


This Saturday will be the first anniversary of the death of my wife Lynn Faulds Wood. Her passing prompted an amazing response — glowing obituaries, 70,000 tweets of condolence, and more than 400 letters and cards This Saturday will be the first anniversary of the death of my wife Lynn Faulds Wood.  Her passing prompted an […]

How to make online arguments productive — ScienceDaily


The internet seems like the place to go to get into fights. Whether they’re with a family member or a complete stranger, these arguments have the potential to destroy important relationships and consume a lot of emotional energy. Researchers at the University of Washington worked with almost 260 people to understand these disagreements and to […]

VIDEO: Për herë të parë në histori, NASA kryen me sukses fluturimin e një helikopteri në Mars


Agjencia amerikane e hapësirës kreu me sukses fluturimin e një helikopteri të vogël në planetin Mars. Sipas BBC, droni, i quajtur Ingenuity u ngrit në ajër për më pak se një minutë, por NASA po feston atë që përfaqëson fluturimin e parë të mundësuar dhe të kontrolluar nga një aeroplan në një planet tjetër. Konfirmimi […]

NHS diabetes health advice campaign will target Facebook adverts at men over 40 


‘Nanny state’ NHS diabetes health advice campaign will target men over 40 with Facebook adverts Men aged 40 and over to be target of diabetes awareness campaign by the NHS Social media drive to advise on best ways to avoid developing type 2 diabetes Follows campaign last year targeting black and South Asian communities By Daily Mail […]

VIDEO: Simpatizanti i zjarrtë i PD-së s’ përmbahet (ruani veshët)


ndërsa ka nga ata që quhen “elktorat gri” të cilët akoma s’ e dinë se për kë dhe Po qe se do të votojnë pas zhgënjimeve të herë pas hershme nga politika dhe politikanët, ka edhe nga ata të tjerë të cilët mbështetjen e tyre e deklarojnë të hapur. Një i ri ka tërhequr vëmendjen […]

VIDEO: Kryeministri ‘hap zemrën’, ky është njeriu që i ka ndryshuar jetën


Ardhja e Zahos në jetë i ka ndryshuar jetën kryeministrit Edi Rama. Në intervistën televizive të radhës, Rama foli për Zahon, djalin e tij të vogël dhe tregoi se perceptimi i tij për fëmijët përpara se të njihej me të, ishte ajo e fëmijëve që qanin në avion. Në rrëfimin e tij, Rama thotë se […]

“Erdhi dita të fluturojë Lasgushi i Bardhë…”, poeti popullor kuksian thur vargje për Aeroportin e Kukësit


Poeti popullor kuksian, Riza Vata ka thurur disa vargje për aeroportin e Kukësit, inaugurimin e të cilit qytetarët kuksianë dhe jo vetëm e kanë pritur me shumë entuziazëm. Ai thotë se erdhi dita që të fluturojë avioni i parë, e të ushtojë Gjallica që të tregojë se jemi gjallë. “Shumë herë kanë tentuar për të […]

Basha dhe bashkëshortja rrëfejnë historinë e dashurisë: Për 5-6 vjet ishim shokë, kur ikëm në Holandë ishim të dashur


Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, së bashku me bashkëshorten Aurela, kanë rrëfyer për herë të parë së bashku njohjen e tyre, që përfundoi më pas me kurorëzimin e martesës. Të ftuar këtë të diel tek Ardit Gjebrea, Lulzimi dhe Aurela rrëfyen se kanë qenë për 5-6 vite shokë, ndërsa më pas, në nga viti […]

Muzika ‘Rep’ në zi, ndërron jetë në moshën 51-vjeçare këngëtari i famshëm amerikan


Reperi Black Rob, i njohur nga të gjithë si Robert Ross dhe artisti i “Bad Boy”, i njohur më shumë për hitin e tij të vitit 2000 “Woah”, ka humbur jetën në moshën 51 vjeçare. Lajmi i hidhur është konfirmuar nga ish-shoku i tij i grupit, Mark Curry, i cili publikoi një videomesazh në profilin […]

Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore, Ambasada e SHBA: Kemi investuar 1.2 mln dollarë për kulturën e pasur shqiptare


Në Ditën Ndërkombëtare të monumenteve kulturore, Ambasada Amerikane thekson nevojën e ruajtjes së tyre dhe investimeve që SHBA ka bënë në Shqipëri për të mbrojtur kulturën e saj të pasur. Ambasada Amerikane thekson se janë investuar 1.2 milionë dollarë në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe rindërtimin e disa nga monumentet që u dëmtuan nga tërmeti […]

Mund të duket ironike, por edhe Zuckerberg përdor Signal


As Mark Zuckerberg duket se s’ është imun kur të dhënat e kompanisë që ka themeluar bëhen shënjestër e një sulmi. Mund të duket ironike, por sipas Dave Walker, studiues i sigurisë kibernetike, Zuckerberg është mes 533 milionë përdoruesve, të dhënat e të cilëve u bënë të aksesueshme para pak ditësh. Për më tepër, CEO […]

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar […]

Pas moshës 40, pse është më e vështirë rënia në peshë dhe çfarë duhet të bëni


Pas të dyzetave, njeriu e ka më të vështirë për të humbur në peshë, pavarësisht përpjekjeve për t’u ushqyer shëndetshëm apo kryer aktivitet fizik. Vështirësia në arritjen e këtij objektivi ka një shpjegim shkencor. Për gratë, kjo grupmoshë nënkupton futjen në periudhën e menopauzës dhe rënien e nivelit të estrogjenit. Mosha është një faktor kyç […]

Covid-19: Aktiviteti fizik dhe lëvizja parandalojnë rrjedhën e rëndë të sëmundjes


Një mënyrë jetese pasive dhe sedentare shton rrezikun që në rast infektimi me Covid-19 të sëmurët ta kalojnë sëmundjen rëndë e madje të vdesin prej saj. Sipas një studimi të botuar në Revistën Britanike të Mjekësisë Sportive, për të cilin studiuesit ekzaminuan rastet e pothuajse 50,000 pacientëve të infektuarve me korona në SHBA, një mënyrë […]

deri më tani janë vaksinuar 1 mijë e 898 të moshuar


Vaksinimi në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori” është duke vazhduar edhe sot. Në këtë qendër deri në mesditë u vaksinuan 220 të moshuar, ndërsa nga procesi i vaksinimit deri më tani janë vaksinuar 1898 të moshuar. Këto i bëri të ditura në një konferencë për media koordinatori i qendrës së vaksinimit Niman Bardhi, […]

Fit matters most when double masking to protect yourself from COVID-19 — ScienceDaily


A study published today in JAMA Internal Medicine shows that wearing two face coverings can nearly double the effectiveness of filtering out SARS-CoV-2-sized particles, preventing them from reaching the wearer’s nose and mouth and causing COVID-19. The reason for the enhanced filtration isn’t so much adding layers of cloth, but eliminating any gaps or poor-fitting […]

Research shows to disrupt online extremism freewill is key — ScienceDaily


Douglas Wilbur ’14, a visiting Ph.D. scholar in the Department of Communication at UTSA, has published a study that shows how researchers can craft message campaigns to protect individuals from adopting extremist views. According to his research, when people are explicitly told that they are free to accept or reject propagandistic claims, the likelihood of […]

“Objekte që vezullojnë dhe lëvizin në qiell”/ Pentagoni pranon ekzistencën e UFO-ve: Pamjet janë autentike, por s’ e dimë çfarë janë këto dukuri ajrore


Departamenti amerikan i Mbrojtjes e konfirmoi se videot e “dukurive ajrore të paidentifikuara” të realizuara në vitin 2019, janë autentike dhe tregojnë vërtet disa imazhe, të cilat Pentagoni s’ arrin t`i shpjegojë. Fotografitë dhe videot e objekteve në formë trekëndëshi që vezullojnë dhe lëvizin nëpër re janë regjistruar nga anëtare personeli të marinës amerikane, sqaroi […]

Duket e pabesueshme, por në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë individë të llojit T-Rex!


Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet më parë në Amerikën Veriore. Sipas analizës së studiuesve, numri i përgjithshëm i  T.Rex arrin në 2.6 miliardë. Përllogaritja është bërë duke marrë parasysh faktorë si madhësinë e diapazonit gjeografik, masën trupore, modelin […]

Vaksinohet me AstraZeneca Angela Merkel


Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, është vaksinuar sot kundër koronavirusit me vaksinën AstraZeneca. Lajmi është dhënë nga zëdhënësi i qeverisë së saj, Steffen Seibert. Në media është publikuar regjistri që dëshmon vaksinimin e Merkel në një nga qendrat e vaksinimit në Gjermani. Gjatë ditës së djeshme vecse u konfirmua lajmi që Merkel ka pranuar të […]

Mjeku nga Podujeva shtrihet në emergjencë pas publikimit të videos


Pulomologut Ibrahim Hoti, i cili u dërgua mbrëmë në mbajtje, meqenëse në një video të publikuar në media shihet duke mos i ofruar ndihmë shëndetësore një qytetari, i është rënduar gjendja shëndetësore. T7 raporton se i njëjti është duke marrë trajtim mjekësor në Emergjencën e Podujevës. Shkaku i rastit, ai është duke u përballur me […]

“Super kinge”, Rama për Kodhelin: Isha i vogël kur më vinte te shtëpia, në jetën e një pubertari krijonte fantazi


Kryeministri Edi Rama gjatë një aktiviteti me gra dhe vajza në Tiranë, ka folur ndër të tjera për figurat më të rëndësishme të kësaj partie. Duke prezantuar gratë socialiste, Rama tregoi histori të ndryshme sesi janë bërë ato pjesë e PS. E veçantë ishte për kryeministrin njohja e hershme me ish-ministren Mimi Kodheli. Rama tha […]

Rrezikohet furnizimi i rregullt me barna dhe material shpenzues nga Lista thelbësore


Ministria e Shëndetësisë përmes një njoftimi për media ka njoftuar se buxheti i alokuar për Programin farmaceutik të MSh-së dedikuar për furnizim të institucioneve shëndetësore me barna dhe material shpenzues nga Lista thelbësore për vitin 2021 është 5,550,000.00 euro, ndërsa ai i vitit 2020 ka qenë 11,476,913.90 euro. Sipas njoftimit, Lista thelbësore për furnizim të […]

Dalin fotot, Brad Pitt shfaqet në karrige me rrota, por s’ do ta besoni arsyen


Aktori i njohur Brad Pitt është shfaqur sëfundmi në një karrige me rrota. s’ do ta besoni, por ka qenë një dhëmballë e hequr që aktorin e ka bërë që të mos ecë vetë, por të shtyhet nga truproja e tij në një karrige me rrota. Mësohet se ai vetëm e ka hequr dhëmballën dhe […]

Basha e pranon: U bë zhurmë e madhe, shkova rinovova patentën meqë m’u dha mundësia


Gjatë emisionit “Log” në ABC, Basha iu përgjigj Braçes, ndërsa zbuloi se patentën e kishte marrë për herë të parë kur ishte 17-vjeç, në 1991. “Kur doli fotografia, më thanë se unë s’ e ndjek, që kishte një lumë entuziazmi të drejtuesve të lartë të kundërshtarit politik që kishin zbuluar se kishte skaduar leja e […]

Kryemadhi: s’ fle në shtrat me Metën, në këtë moshë që jemi ne s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit


Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se s’ fle me presidentin Ilir Meta. Sipas saj, presidenti aktualisht është angazhuar me Kushtetutën dhe demokracinë, ndaj e ka lënë pas dore marrëdhënien bashkëshortore. “Në këtë moshë që jemi ne, s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit. Aktualisht s’ fle me presidentin. Është me kushtetutën dhe demokracinë”, ka […]

Covid-19 UK: More than 30% of black over-60s in England have yet to get their coronavirus vaccine


More than 30 per cent of black over-60s have still not had their first Covid vaccine despite No10’s PR blitz to encourage uptake among BAME people, data has shown. The proportion of black people who have not had a jab is nearly seven times higher than it is for white over-60s and higher than all […]

Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan, sidomos gjatë pandemisë


Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19. Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e specialistëve, […]

Ujërat radioaktiv në oqean/ Si do të filtrohen lëndët e kontaminuara të Fukushimas?


Ambientalistët në të tërë botën janë në alarm për vendimin e një dite më parë të qeverisë japoneze që miratoi shkarkimin e ujërave të rënda radioaktive të centralit bërthamor “Fukushima” në oqeanin Paqësor. “Tepco”, kompania që administron centralin ”Fukushima Daiichi”, planifikon të fillojë ecuritë për lëshimin e ujit të kontaminuar nga impianti i Fukushimas nën […]

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca


Danimarka të mërkurën bëhet vendi i parë që pushon plotësisht administrimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca pas lidhjes së saj të mundshme me raste shumë të rralla të mpiksjes së gjakut, raportuan disa media daneze të mërkurën, duke cituar burime të paemërtuara. Sipas Reuters, vendimi, i cili do të hiqte vaksinën në fjalë nga skema […]

Si të ushqeheni para dhe pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19?


Pas marrjes së vaksinës, rekomandohet një regjim i shëndetshëm ushqimor për të minimizuar simptomat dhe për të mbrojtur sistemin imunitar. specialistët rekomandojnë ushqimet anti-inflamatore ose suplemente të tilla si vitamina C. Megjithëse s’ ka hulumtime të mjaftueshme për ta bërë vaksinën më efektive, dihet që ushqimet me shumë lëndë ushqyese dhe marrja e vitaminës C […]

844 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, 38 nga ta në gjendje më të rëndë


Bazuar në raportin e datës 14 prill 2021 për rastet e dyshuara dhe të konfirmuara me COVID-19, në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 844 pacientë. Në njoftimin për media thuhet se 700 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 38 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 674 janë nën […]

Using emotion and humor to combat science misinformation — ScienceDaily


Misinformation in public debates about scientific issues such as vaccinations and climate change can be found all over the internet, especially on social media. In a new study, Sara K. Yeo, associate professor of communication at the University of Utah, examines why it’s so difficult to detect science misinformation and suggests that using humor may […]

U nda nga jeta në moshën 99-vjeçare, çfarë do të ndodhë me pasurinë e Princit Philip me vlerë 30 milionë dollarë


Princi Filip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth, një ndër figurat kryesore të familjes mbretërore për gati shtatë dekada, vdiq mëngjesin e së premtes në datën 9 prill 2021. Duka i Edinburgut ndërroi jetë në moshën 99 vjeçare, duke lënë pas një familje të madhe me katër fëmijë, tetë nipër e mbesa, tetë stërnipër, si dhe një […]

FSHR dhe ministri i Mjedisit dhe Turizmit çertifikojnë Udhërrëfyes Turistikë të Specialitetit të Veçantë Rafting


Ditën e sotme, Federata Shqiptare e Rafting në prezencë të Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit z. Blendi Klosi zhvilloi një takimin përmbyllës për çertifikimin e të rinjëve si Udhërrëfyes Turistik të Specialitetit të Veçantë Rafting. Fjalën i pari e mbajti presidenti i FSHR z.Zamo Spathara i cili falenderoj z. Klosi për prezencën e tij dhe […]

Banderola që “burgos” Saliun, Ilirin, Lulin dhe Monikën zgjoi demokratët e Voltana Ademit


Partia Demokratike e Shkodrës ka reaguar pas vendosjes së një banderole në qytet, ku shihen Lulzim Basha, Ilir Meta, Sali Berisha dhe Monika Kryemadhi që pozojnë ashtu sikurse  të burgosurit përpara futjes në qeli. përmes një njoftimi për publikun PD Shkodër, i bën thirrje kryeministrit Rama të mos luaj me Shkodrën me tentativa të tilla […]

Pse shumica e njerëzve e urrejnë zërin e tyre në video?


Ju ka ndodhur të dëgjoni zërin tuaj në një video dhe menjëherë jeni ndjerë keq ose keni mbyllur veshët posaqë s’ ju pëlqen? Kjo s’ ndodh përse zëri juaj s’ është i bukur. Ja shpjegimi: Një nga shpjegimet më të zakonshme është se kur dëgjojmë zërin tonë ndërsa flasim, ne marrim dy tinguj të transferuar […]

China admits its Covid jabs are not very effective in major blow to global health battle


China has admitted its Covid vaccines do not work well – which could explain why Chile is suffering a resurgence despite having one of the best rollouts in the world. In an extremely rare confession, the head of the Chinese Centre for Disease Control and Prevention, Gao Fu, said the jabs ‘don’t have very high […]