Princi Harry njofton projektin e madh që askush s’ e priste


Princi Harry është një nga krijuesit dhe prodhuesit ekzekutiv të shfaqjes së shëndetit mendor “The Me You Can’t See” i cili do të filmohet së bashku me manjaten mediatike dhe drejtuesen Oprah Winfrey, dhe transmetimi i tij do të fillojë së shpejti dhe s’ do të jetë falas. Harry, 36 vjeç, njoftoi në një video […]

Shefja e Agjencisë së Barnave: Të gjitha vaksinat funksionojnë


Ndërkohë që mëdyshjet mes njerëzve për t’u vaksinuar apo jo kundër koronavirusit janë akoma në nivele të larta, Shefja e Agjencisë Europiane të Barnave, Emer Cooke, jep lajmin e mirë që mund të ndryshojë sjelljen ndaj vaksinave. Në një intervistë të gjatë për mediat italiane, Emer Cook rendit disa nga arritjet e EMA dhe bën […]

Miliarderi zbulon se vuan nga Sindroma Asperger, Musk: Kam krijuar Tesla dhe po organizoj udhëtimin e parë në Hënë, s’mund të prisni që të jem “normal”


Miliarderi Elon Musk, natën e mbrëmshme ka zbuluar për herë të parë që ai vuan nga Sindroma Asperger. Njerëzit me Asperger interpretojnë mjedisin rreth tyre ndryshe nga njerëzit e tjerë dhe kjo është hera e parë që miliarderi flet publikisht për gjendjen e tij. Musk shtoi se ai është krejtësisht i vetëdijshëm që ndonjëherë thotë […]

Ndjenja e zilisë ndaj atyre që e marrin vaksinën


Qëkur filloi pandemia, Peter Jacobsen, 64-vjeç, ka shkuar vetëm pesë herë në dyqanin ‘Joe’s’. Çdo herë që ai e bënte blerjen shumë shpejt për të kufizuar ekspozimin e mundshëm ndaj coronavirusit. “Unë e di saktësisht për çfarë po shkoj. Unë s’ blej askund tjetër, thjesht marr atë që më duhet, e vendos në një qese […]

Qendra Klinike Universitare, akuza se do të vidhen 500 milionë euro


Ndonëse u arritë një marrëveshje mes krerëve partiakë të  Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM) dhe VMRO-së për zhbllokim të Kuvendit, më saktësisht të disa ligjeve të cilat qeveria I llogaritë prioritare, projekti për Qendrën Klinike mbetet I bllokuar në labirintet e shtëpisë ligjvënëse, transmeton Zhurnal. Për këtë,LSDM akuzon VMRO-në dhe e quan parti që […]

A e dini se çfarë është FOMO? Frika e ndarë nga shumica e njerëzve në mediat sociale


Ky s’ është një fenomen i ri i sjelljes njerëzore, por është në rritje të madhe në vitet e fundit për shkak të popullaritetit në rritje të rrjeteve sociale FOMO më shpesh ndodh kur shfletojmë rrjetet tona sociale dhe kuptojmë se s’ kemi qenë në një vend ku miqtë ose të njohurit tanë kanë qenë. […]

100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi të […]

Mjeku nga Kosova një nga autorët e studimit, sa i përket efikasitetit të vaksinave nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna


Vaksinat e Pfizer/BioNTech dhe Moderna kundër COVID-19, është konstatuar se janë 94 për qind efektive kundër hospitalizimit të personave mbi 65 vjet që janë prekur nga COVID-19. Ky konstatim është bërë nga Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, që realizoi një studim në të cilin mori pjesë edhe mjeku nga Kosova, Dr. Arbër […]

Kroacia me situatën më të keqe epidemiologjike në Evropë


Kroacia ka pamjen më të keqe epidemiologjike në të gjithë Evropën. E gjithë kjo Nëse e shikojmë pasqyrën shtatë ditore, dmth numrin e infektuar rishtas për milion banorë. Në javën e kaluar, ishte 3,736 për milion njerëz në Kroaci, e cila, sipas Worldometers, është situata më e keqe në të gjithë Evropën. Kjo është një […]

Shqiptari e vret me çekiç bashkëshorten në sy të fëmijëve


Një krim i rëndë në një familje emigrantësh shqiptarë ka ndodhur pasditen e së dielës në qytezën Pove del Grappa në provincën e Vincezas në Itali. 51-vjeçari shqiptar Gëzim Alla ka dhunuar për vdekje me çekiç bashkëshorten e tij 39 vjeçe, Dorina Alla. Pas vrasjes 51-vjeçari shqiptar ka telefonuar policinë, ku ka pranuar krimin dhe […]

Si të veproni kur fëmija shfaq varësi nga telefoni


Prindërit e dinë mirë ndjesinë kur fëmija është fiksuar keq pas telefonit celular gjatë gjithë kohës. Gati gjysma e adoleshentëve që janë 10 deri në 13-vjeç kanë një smartfon dhe ky numër vijon të rritet. Madje në vendet më të zhvilluara, shumë prindër ankohen se fëmijët e tyre shpenzojnë shuma të mëdha në lojërat që […]

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar […]

Gruaja i vdiq nga COVID-19, ia la foshnjën e porsalindur – kolegët në kompaninë gjermane befasojnë me ndihmën për burrin nga Kosova


Ndonjëherë fati është i paepur, godet në mënyrë të tillë që të merr frymën dhe shumë njerëz ngrijnë përballë një tragjedie të tillë. Njëjtë gjë edhe me 150 punonjës në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt, por ata s’ u dorëzuan. Për një koleg të ri që u trondit keq nga fati, ata filluan një përpjekje të […]

“Johnson & Johnson” nis dozat e para të vaksinës për në Evropë


Vaksina njëdozëshe amerikane kundër COVID-19, “Johnson & Johnson” ka nisur të hënën dërgesat e para të saj për në shtetet e Bashkimit Evropian, kanë bërë të ditur kompania e prodhimit dhe zyrtarë të BE-së. Kompania në fillim kishte planifikuar të niste dërgesat për në Evropë në fillim të prillit mirëpo kjo ishte shtyrë pak për shkak të disa […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Çfarë lloj trombozash janë ato që kanë ngjallur frikë për vaksinën anti-Covid?


Trombozat e venave të sinusit bënë që në shumë vende të ndalohej vaksina Astrazeneca. Por çfarë lloje trombozash janë ato? Për arsye sigurie një sërë vendesh kanë ndaluar përkohësisht vaksininimin me  AstraZeneca, përderisa brenda një kohe të shkurtër ka pasur mjaft raste të një tromboze të një lloji të rrallë që kanë ndodhur pas një […]

Japonia ka frikë se variantet po çojnë drejt valës së katërt të COVID-19


Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e coronavirusit po çojnë drejt një vale të katërt të pandemisë, me vetëm 109 ditë të mbetura deri në Lojërat Olimpike të Tokios. Variantet duket se janë më infektive dhe mund të jenë rezistente ndaj vaksinave, të cilat akoma s’ janë gjerësisht të disponueshme në Japoni, shkruajnë […]

Sot u publikua revista “Mjeku” nga Oda e Mjekëve të Kosovës


Oda e Mjekёve tё Kosovёs, sot bёri publikimin e revistёs “Mjeku” e cila botohet pёr herё tё parё nё Kosovё. Kjo revistё trajton aktualitete tё ndryshme nga mjekësia kosovare dhe më gjerë. Tema bosht e kёtij numri të parё të revistës ёshtё COVID-19. Gjithashtu, janë trajtuar edhe tematika tjera relevante. Nё këtë eveniment morёn pjesё […]

Shoqata “Autizmi”, me aktivitete për Ditën Botërore të Autizmit


Meqenëse sot shënohet Dita Botërore e Autizmit, Shoqata “Autizmi” ka organizuar disa aktivitete me qëllim që shoqëria të sensibilizohet me këtë sëmundje. Drejtoresha e kësaj shoqate, Sunita Kurti, përmes një njoftimi për media, bëri të ditur se do të zhvillohen tre aktivitete gjatë ditës së sotme: Sesion informues rreth Autizmit dhe rëndësisë së gjithpërfshirjes së […]

9 mënyra, si ta ndëshkoni fëmijën pa e dëmtuar emocionalisht


Sipas statistikave, pothuajse çdo prind i vetëm është i bindur që ata po bëjnë punën e duhur duke rritur fëmijët e tyre dhe duke i mësuar ata mësime. Por në fakt, s’ është gjithçka kaq e thjeshtë dhe e qetë. Shumica e kohës, të rriturit s’ mund të kontrollojnë emocionet e tyre dhe të ndëshkojnë […]

Punëtorët ngatërrojnë përbërësit, shkatërrohen miliona doza të vaksinës kundër COVID-19 të Johnson&Johnson


Prodhuesi i ilaçeve Johnson&Johnson tha të mërkurën se kishte gjetur një problem të cilësisë në një fabrikë në Baltimore. Sidoqoftë, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, çështja s’ do të ndikojë në afatin kohor të administratës së Joe Biden për të patur doza të mjaftueshme vaksinash për popullsinë e rritur në SHBA deri në […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika të […]

VIDEO: E pazakontë! Gruaja futet lakuriq në emision live, tenton të qëllojë me tullë prezantuesen


Një dukuri e pazakontë ka ndodhur në një emision në Rumani. Siç shihet në një video, që tashmë është bërë virale në rrjetet shoqërore, një grua shfaqet tërësisht e zhveshur duke vrapuar në studion e emisionit. Ajo shihet se ka një tullë në dorë, ndërsa përpiqet të godasë drejtuesen e emisionit, Mirela Vaida. Regjisori u […]

Tri këshilla të lehta për të ndaluar ndjenjën e lodhjes dhe plogështis gjatë gjithë ditës


A e dini se shumica e njerëzve vetë-sabotojnë gjumin e tyre duke u dhënë pas zakoneve të këqija të gjumit? Këto sjellje në të vërtetë mund t’ju ndalojnë të flini të qetë katër deri në shtatë net në javë, gjë që natyrshëm mund t’ju çojë të ndiheni të lodhur gjatë ditës. Hulumtimi nga marka e […]

15 vjetori i themelimit të Twitter-it dhe sfida e rritjes së popullaritetit


Platforma Twitter më 21 mars feston 15 vjetorin e themelimit të saj. Me 330 milionë përdorues në të tërë botën, kompania që dikur e quante veten krah i fjalës së lirë është detyruar të luftojë me shpërdorimet e platformës së saj. Në vitin 2006, bashkëthemeluesi i kompanisë Twitter, Jack Dorsey bëri postimin e parë. Rrjeti […]

Si ndikojnë grindjet në mediat sociale në psikikën tonë


A e dini atë ndjenjën neveritëse absolute që ju kap në stomak kur lexoni ose shihni diçka në rrjetet shoqërore që e dini se s’ është e vërtetë? Grindja me personat e panjohur në internet është njësoj e keqe për ju si edhe përjetimi i hidhërimeve – thotë Rachelle Stone, trajnere për shmangie të hidhërimeve, […]

Shkenca: Nëse keni shkrim të keq, atëherë ju jeni njeri i mirë


Keni kaligrafi të keqe? Do të thotë që ju jeni të veçantë! Një studim zbuloi një përfundim të papritur që menjëherë u bë viral në mediat sociale. Kush ka një kaligrafi të keqe është më i zgjuar. Nëse jeni në këtë kategori dhe ndiheni të pakëndshëm për shkrimin tuaj “të shëmtuar”, konsiderojeni veten me fat […]

Video: Grushta, shkelma dhe kapje për flokësh, sherr mes femrave, video bëhet virale


Mbrëmjen e djeshme ka ndodhur një ndodhi e pazakontë në Fushë- Kosovë ku pesë femra janë rrahur me njëra-tjetrën pranë një karburanti. Në një video të publikuar nga mediat e Kosovës  shihen gratë duke u rrahur me grushte dhe shkelma dhe gjithashtu duke kapur njëra-tjetrën për flokësh. Videoja është bërë virale, por megjithatë s’ dihet […]

Numri ditor i vdekjeve nga COVID-19 në SHBA nën 1,000 – për herë të parë në disa muaj


Për herë të parë në gati tre muaj e gjysmë, Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më pak se 1.000 vdekje në ditë nga COVID-19, sipas Universitetit Johns Hopkins. Në 24 orët e fundit, 749 njerëz vdiqën nga coronavirusi, shumë poshtë pikut të 4,473 vdekjeve të regjistruara në 12 janar, sipas të dhënave, shkruajnë mediat e […]

FOTOT E RRALLA: Kryeministri e përmend vazhdimisht, sidomos kur flet për Italinë dhe për italianët, kjo është gjyshja e Edi Ramës, ja si dukej vetë Rama fëmijë


Politikanët e Shqipërisë flasin rrallë ose kurrë për fëmijërinë e tyre. Në Shqipëri ka shumë pak informacion të këtij lloji, ndryshe nga vende të tjerë ku vendim-marrësit shihen me lupë që nga kopshti e ushtria e derisa marrin poste dhe përgjegjësi të rëndësishme. Por Rama flet për gjyshen, të cilën e përmendi edhe dje gjatë […]

Në një familje të Shqipërisë, vdesin nga COVID-19 prindërit dhe djali


Një tragjedi familjare ka ndodhur në një familje nga Rubiku, ku kanë ndërruar jetë prindërit dhe djali nga COVID-19. Siç raportojnë mediat në Shqipëri, për shkak të komplikacioneve nga COVID-19, kanë ndërruar jetë prindërit Hamit dhe Dushe Cara, si dhe djali i tyre i vetëm Arben Cara, 49 vjeç. Fillimisht ka humbur jetën kryefamiljari Hamit […]

Gjermania shtyn sërish izolimin


Kancelarja gjermane, Angela Merkel, takohet sot me 16 kryeministrat e landeve për të diskutuar për masat e reja. Por, sikurse citojnë mediat gjermane, në bazë të një drafti që është zbuluar nga dje, do të ketë lehtësira të vogla, por izolimi do të zgjatet deri më 28 mars. Luleshitësit, dyqanet e librave dhe kopshtarisë do […]

Reduktimi i dëmit nga duhanit, alternativë më e mirë se ndalimi i tij


Keqinformimi mbi alternativat më pak të dëmshme të duhanpirjes po dëmton Shëndetin Publik. Ky është një prej konkluzioneve që vjen nga përtej oqeanit, prej eksperiencës së një ish duhanpirësi qe ja doli falë alternativave, të hiqte dorë nga cigaret. Tek duhanpirësit e rritur amerikanë, prej kohësh është vënë re tendenca e lënies së cigares dhe […]

FOTO: Kur takon gratë, kryeministri bën këtë veprim që mediat po e quajnë seksist dhe joetik. Politikë ballkanike apo tradita bullgare e mikpritjes?


Pedagogu Ilir Kalemaj ka publikuar një foto të kryeministrit bullgar duke futur në gojën e një gruaje ushqim në një foto që është interpretuar si diskriminuese dhe seksiste. “Si të kuptosh politikën ballkanike…, në foto kryeministri bullgar Borissov” – shkruan pedagogu. s’ kanë munguar komentet e shumta, në të cilat një nga ndjekësit shkruan: “Kjo […]

Britani, koronavirusi: Nga maji lejohet seksi mes personave që s’ banojnë në një shtëpi


Qeveria britanike e kryeministrit Boris Johnson tha sot se Po qe se plani i daljes nga izolimi i koronavirusit s’ ka të papritura, nga muaji maj do të lejohen përsëri marrëdhëniet seksuale mes njerëzve të cilët s’ banojnë si çift në një shtëpi. Mediat britanike ankoheshin se njerëzit “janë lënë të vuajnë për seks” pasi […]

Gjermania po hyn në valën e tretë të COVID-19, paralajmëron specialisti i shëndetit


specialisti i shëndetit Karl Lauterbach, nga Social Demokratët e Gjermanisë, thotë se Gjermania është në fillim të valës së tretë për shkak të përhapjes së mutacioneve të coronavirusit. Pas një faze të rënies së rasteve, shkalla e infeksionit me coronavirus është rritur në Gjermani. Sipas mediave, përcjell Telegrafi, të martën numri i rasteve për 100,000 […]

Paraqitja e specialistëve shëndetësorë në media, shumë e rëndësishme për qytetarët


Nisur nga premisa “Shëndeti së pari, tjerat vijnë”, është jetike që të dimë të jetojmë shëndetshëm, duke u informuar saktë nga profesionistët shëndetësorë. Mundësia që ofrojnë mediat sot është shumë e madhe, rrjedhimisht edhe format e komunikimit me doktorin/doktoreshën bëhen më të lehta. Paraqitja e mjekëve nëpër televizione, lidhje direkte, lidhje telefonike etj., fiton rëndësi […]

Hera e parë në botë: Tumori i veshkës hiqet nga një robot kirurgjikal në një spital në Itali, ndërsa pacienti ishte zgjuar


Një tumor në veshkë është hequr nga një “kirurg robot” ndërsa pacienti ishte zgjuar. Ky, sipas mediave italiane, përcjell Telegrafi, është rasti i parë në botë, i ndodhur në Torino të Italisë. Siç bëhet e ditur më tej, operacioni novator u krye të mërkurën në departamentin e urologjisë në Spitalit Molinette. Aty, shkruan ANSA, është […]

Mashtrimi i madh i kinezëve, fituan rreth tre milionë dollarë duke shitur ujë e kripë si vaksina kundër COVID-19


Kina ka arrestuar drejtuesin e një bande që fitoi gati tre milionë dollarë duke shitur vaksina të rreme kundër coronavirusit, raportojnë mediat kineze. në të vërtetë dozat ishin të mbushura me ujë. Zyra e prokurorit të lartë të Kinës tha se Kong Mou dhe bashkëpunëtorët kanë mbushur 58 miijë shiringa me kripë dhe ujë gjersa […]

Meghan dhe Harry paralajmërojnë një intervistë bombë për pallatin mbretëror, ja çfarë rrezikon çifti pas transmetimit të saj


Një nga çiftet më të komentuar në mediat botërore për jetën e tyre private dhe për skandalet e tyre që kanë bërë bujë kohët e fundit. Sipas burimeve bëhet me dije se çifti i njohur i showbiz-it pritet të japin një intervistë bombë që do trazojë ujërat e pallatit mbretërorë. Meghan Markle dhe Princ Harry […]

Vëllezërit shqiptarë që bëjnë art me kafe në Amerikë


s’ është çdo herë e lehtë për një të huaj që t’ia dalë mbanë dhe të nisë një biznes kur është më shumë se 7 mijë kilometra larg nga vendlindja. Shqiptari Valon Dalipi, 27-vjeçar për herë të parë kishte ardhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para shtatë vjetëve si një student ndërkombëtar. Vite më […]

specialistët britanikë: s’ ka prova që vaksinat dëmtojnë fertilitetin


Pretendimet në mediat sociale se vaksina kundër Covid mund të ndikojë në fertilitetin e grave janë të pabazuara, kanë deklaruar specialistët. Postimet kanë sugjeruar gabimisht se vaksina Pfizer mund të shkaktojë infertilitet tek gratë, ose të shkaktojë që trupat e tyre të sulmojnë placentën. “Por s’ ka asnjë mekanizëm të besueshëm biologjik me të cilin […]

Vaksina e Oksfordit për herë të parë do të testohet te fëmijët


Universiteti i Oksfordit ka nisur për herë të parë testimin e vaksinës së saj te fëmijët. Sipas asaj që thonë mediat e huaja, vaksina e zhvilluar nga AstraZeneca fillimisht do ta vlerësojë imunitetin dhe sigurinë te të rinjtë. Testimi i ri në fazën e mesme do të përcaktojë Po qe se vaksina është efektive tek […]

FSSHK kundër lirimit të masave antiCOVID, e quan skandaloz vendimin e Qeverisë


Federata Sindikale e Shëndetësisë së Kosovës, ka thënë se është i papranueshëm vendimi i Qeverisë së Kosovës për lehtësimin e masave antiCOVID. FSHK thotë se vendimi i tillë është skandaloz. “Skandaloze, e papranueshme lehtësimi i masave nga Qeveria në detyrë, aq më keq si duket për apetite politike asnjë parti politike s’ reagon. andaj FSSHK […]

Infeksionet që Vijnë nga Ushqimet – Gjithnjë e Më të Vështira Për t’u Kuruar


Siguria ushqimore dhe ushqimi i mirë e i shëndetshëm, janë nga temat më të përfolura të viteve të fundit. Ky shqetësim është ngritur edhe nga mjekët të cilët tregojnë se është gjithnjë e më e vështirë për ta të kurojnë infeksionet e marra nga ushqimet. Infeksione të tilla merren zakonisht nga mishi ose nënprodukte të […]

Vajza e kthyer nga Shqipëria konstatohet me mutacionin anglez të Covid-19 në Gjermani


Mediat gjermane raportojnë për shfaqjen për herë të parë të mutacionit anglez të koronavirusit në rajonin e Hochtaunus. Siç raporton “Faz.net“, mutacioni B.1.1.7 u konstatua tek një vajzë 22-vjeçare, e cila ishte kthyer nga Shqipëria. Mjekët dyshuan fillimisht për koronavirusin që ka qarkulluar deri më tani, por pas analizave në një laborator më të specializuar […]

Pandemia ktheu shtratin në hapësirë pune


Susan Booth, shitëse pronash në Yorkshire të Britanisë së Madhe, s’ shqetësohet as për t’u veshur. Në vend të kësaj, ajo i bën vetes dy filxhanë çaj (për të kursyer ngjitjen dhe zbritjen e shkallëve), vesh bluzën e saj të preferuar gri, bën laptopin gati dhe nga dritarja shikon diellin duke lindur mbi Swaledale. “Kur […]

Serbët e Kosovës vaksinohen në Kurshumli të Serbisë


Para qendrës së vogël shëndetësore në Kurshumli, vetëm tridhjetë kilometra larg kufirit me Kosovën, është mbledhur nga orët e para të mëngjesit një grup i madh njerëzish. Nga porta e oborrit deri në hyrje në ndërtesë janë vetëm pesëmbëdhjetë shkallë. Shkallët janë bllokuar tërësisht nga njerëzit. Kanë ardhur banorët e enklavave serbe nga Kosova, të […]

OBSH paralajmëron: Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 70 vende të botës


Varianti i ri i coronavirusit që fillimisht u zbulua në Britaninë e Madhe, është përhapur edhe në 70 vende tjera të botës. Këtë e ka konfirmuar edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, në raportin më të ri të gjendjes epidemiologjike, transmeton Telegrafi. Variante të reja të coronavirusit janë zbuluar edhe në Afrikën e Jugut gjatë javës […]

Çfarë është trypanofobia dhe si ta përballojmë atë?


Vaksinimi mund të shkaktojë një frikë të vërtetë për shumë njerëz, por ka mënyra për ta kaluar atë. Për javë të tëra, specialistët e shëndetit publik kanë folur për rëndësinë e vaksinimit kundër COVID-19. Dhe, me të vërtetë, ju duhet vetëm t’i  shikoni të dhënat e fundit për të parë se sa tepër jetike është […]

KOMF reagon ndaj mediave për mënyrën e raportimit të zhdukjes së 15-vjecares nga Prizreni


Komisioni i Oranizatave joqeveritare për Mbrojtjen e Fëmijëve ka reaguar ndaj mediave për mënyrën e raportimit të këtyreve të fundit për zhdukjen e 15-vjecares N.N. nga Prizreni. Sipas tyre, kjo mënyrë e raportimit është në kundërshtim me parimet etike, legjislacionin në fuqi dhe, mbi të gjitha, cenon rëndë privatësinë e fëmijës në fjalë. “Mediat duhet […]

Dyshohet se babai vrau djalin e tij në Prishtinë


Një rast i rëndë ka ndodhur në një familje në Prishtinë, dyshohet se babi ka vrarë djalin e tij në udhën “Ndue Perlleshi”. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë Flora Ahmeti, e cila ka thënë se lidhur me rastin një person i dyshuar është arrestuar. Po ashtu është konfiskuar një armë që […]

Humb jetën në aksident 19-vjeçari shqiptar në Itali


Një aksident tragjik i ka marrë jetën një 19-vjeçar shqiptar në Itali, i cili është identifikuar nga mediat vendase si Mateo Skënderi. Aksidenti ka ndodhur në zonën e Riminit, ku 19-vjeçari, i cili drejtonte një automjet tip “Opel Corsa”, ka dalë nga udha dhe ka përfunduar në pjesën ku punonin disa punonjës të mirëmbajtjes së […]

Humori në rrjet: Dy frazat më të famshme në botë dhe asnjëra prej tyre s’ ka garanci…


Humori në rrjet po përpiqet vazhdimisht të fokusohet përtej politikës dhe pandemisë. Ndonjëherë disa thënie të goditura bëhen virale në mediat sociale, pasi kushdo e gjen veten te pjesa më e madhe e tyre. E tillë është dhe kjo shprehje që kemi përzgjedhur sot. “Dy frazat më të famshme në botë: ‘Të dua’ dhe ‘Made […]

Miqtë i nxjerrin zbuluar: Melania dhe Donald Trump flinin në dhoma të ndara, ajo mezi priste të largohej


Melania dhe Donald Trump thuhet se kanë fjetur në dhoma të ndara në javët e fundit para largimit nga Shtëpia e Bardhë. Mediat e huaja shkruajnë se ish-Zonja e Parë mezi po priste të shkonte në shtëpi në ditët e fundit të mandatit të burrit të saj. Burimet raportuan se”ajo s’ ishte e trishtuar për […]

“The Simpsons” godasin sërish/ Si e parashikuan veshjen e Kamala Harris, fraza për Trump bëhet virale


A e parashikon seriali i animuar “The Simpsons” të ardhmen? Kjo është pyetja që shtrohet prej vitesh në internet dhe risillet në vëmendje herë pas here, për shkak të përkimeve të ndryshme me ngjarjet që ndodhin në botë. Së fundmi, përdoruesit në mediat sociale, vunë në dukje ngjashmërinë e veshjes së zëvendëspresidentës Kamala Harris gjatë […]

VIDEO: “Të mos flas?! Po pse dreqin të duroj kur shpirti po më plas”. 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


  Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar së […]

VIDEO: 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


  Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar së […]

Çudit Nutella – Më Shumë Qumësht Pluhur dhe Më Pak Kakao


Kompania prodhuese e çokokremit me emrin më të madh në botë pranon ndryshimin e formulës së përgatitjes së produktit. Nutella prej vitit 2017 ka një recetë të re dhe konsumatorët s’ janë aspak të kënaqur me lajmin. Qendra e Mbrojtjes së Konsumatorit në Hamburg, Gjermani, prej vitesh ka vënë në dukje se çokokremi i famshëm […]

Psikologët paralajmërojnë “Varësia ndaj rrjeteve sociale është dhunë ndaj vetes”


MSC. SONILA LUZI PSIKOLOGE Sot, në një epokë të globalizuar, e karakterizuar nga konsumizmi i shfrenuar dhe suksesi me çdo kusht, s’ ka më rëndësi se kush jemi në të vërtetë, vlera e mendimeve dhe ndjenjave tona s’ ka rëndësi, por gjithçka bazohet në mënyrën se si ne e shfaqemi atë në mediat sociale. Përdorimi […]

Specialistja publikon fotografitë e rëntgenit – dallimi ndërmjet mushkërive të atyre që konsumojnë duhan dhe atyre të prekur nga COVID-19


Incizimet me anë të rrezeve X në mushkëritë e pacientëve të shëruar nga COVID-19 tregojnë dëmtime që janë ‘shumë më të këqija’ sesa ata që kanë pirë duhan për vite. Kështu së paku thotë Dr Brittany Bankhead-Kendall, një asistent-profesoreshë në Tech University Health Sciences Center në Teksas, ka ndarë fotografi të rrezeve X – për […]

“S’kem çka me ba o bab”, video prekëse e fëmijës që sheh familjarët e vrarë


Masakra e 15 janarit e vitit 1999, njihet si ngjarja e cila ishte ngjarja që ndryshoi fatin e Kosovës gjatë luftës së fundit. Në orët e hershme të mëngjesit të datës 15 janar 1999,fshati Reçak u zgjua i rrethuar nga formacionet e policisë speciale, militare dhe paramilitare serbe të shoqëruar edhe me mjete të shumta […]

Policia shqiptare jep detaje për aksidentin ku vdiqën katër kosovarë: Një fëmijë në gjendje të rëndë


Policia e Shqipërisë ka dhënë detaje për aksidentin e rëndë në udhën e Kombit ku humbën jetën katër kosovarë. Policia me anë të një njoftimi për media ka konfirmuar se viktima të këtij aksidenti janë prindërit  dhe dy fëmijët, shkruan lajmi.net. në atë kohë, fëmiu i tretë i moshës së mitur është në gjendje të […]

FOTO: “Mbështetëse e zjarrtë e Trump”, kush ishte 35-vjeçarja që u vra gjatë sulmit në Kongres


Protesta e dhunshme e mbështetësve të Donald Trump la katër të vdekur ditën e mërkurë, kur ata sulmuan Kongresin amerikan, ndërsa aty pritej certifikimi i Joe Biden si Presidenti i SHBA. Mediat amerikane shkruajnë se një nga viktimat, gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia, ishte një veterane e Forcave Ajrore të SHBA-së. […]

Micotaqis, drekë “në shtëpinë e tij” për Ramën. Po gruaja ku është?


Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë në Greqi, ndërsa ditën e sotme homologu i tij Kyriakos Mitsotakis organizoi një drekë në shtëpinë e tij për kreun e qeverisë shqiptare, sipas mediave proqeverisë. Në pamjet që kanë publikuar mediat greke, në drekë ndodhen Edi Rama, Mitsotakis, Nikos Dendias dhe Eleni Sourani, ish-ambasadore e Greqisë në Shqipëri, […]

Trazirat në Kongresin amerikan, 4 të vdekur dhe 52 të arrestuar


Katër persona kanë humbur jetën gjatë trazirave që u shkaktuan në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas policisë metropolitane të Washingtonit gjithashtu janë arrestuar 52 persona, 47 prej tyre posaqë kanë shkelur urdhrin e shtetrrethimit, bën me dije në një deklaratë për mediat shefi i policisë metropolitane të Washington, Chief Robert J. Contee. […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

FOTO: Kjo është infermierja 41-vjeçare që vdiq dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer


Vetëm dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer kundër COVID, ka humbur jetë një punonjëse e kujdesit shëndetësor në Portugali. Sonia Acevedo, 41 vjeç humbi jetën në ditën e parë të vitit 2021. “Daily Mail (klikoni KËTU)” shkruan se ditën e nesërme pritet që të bëhet autopsia për të parë edhe shkakun e vdekjes. Nëna e dy […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga materialet […]

Mënyrat befasuese se si asimetria e trurit ndikon në jetën tonë të përditshme


Rreth 10% e njerëzve shkruajnë me dorën e majtë, ndërsa rreth 90% shkruajnë me të djathtën. Pothuajse çdokush e di Po qe se janë mëngjarashë, shkruajën me të djathtën, ose, në raste shumë të rralla, ambideksore. Dora përcaktohet nga truri ynë. Pjesa e majtë e trurit kontrollon pjesën e djathtë të trupit, ndërsa pjesa e […]

Rama, kryeministri me numrin më të lartë të postimeve në rrrjete sociale në 2020


Sipas studimit më të fundit të të dhënave të interaktivitetit në “Facebook”, të “Terradata”, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është ndër politikanët me më shumë aktivitet në rrjete shoqërore bashkë me Presidentin e Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, Kryeministrin e Italisë, Giuseppe Conte dhe Kryeministri anglez Boris Johnson. Nga të dhënat e analizuara nga “Terradata” e […]

Austria hyn në bllokimin e tretë shkaku i koronavirusit


Austria hyri në bllokimin e tretë të shtunën ndërsa shumë njerëz akoma festonin Krishtlindjet. Do të zgjasë deri më 24 janar, por nga 18-t njerëzit mund të testohen dhe të dalin herët Në qoftë se testohen negativisht. Disa nga 400 vendpushimet e skive të vendit u rihapën në prag të Krishtlindjes – pronarët e tyre […]

Çfarë duhet bërë për të përballuar stresin e vetmisë


Secili prej nesh ndihet vetëm në një periudhë të caktuar të jetës. Kjo ndodh sidomos pas humbjes së një njeriu të dashur apo një ndryshimi të madh në jetë. Njerëzit janë më të prirur të përjetojnë vetminë pas një divorci, pas daljes në pension, kur shkojnë në një pozicion të ri pune ose kur shtëpia […]

Fillon shpërndarja e ndihmave nga mini-maratona “Vrapo Babadimër” për 350 familje në nevojë


Edicioni i 5-të i mini-maratonës humanitare “VRAPO BABADIMËR” është përmbyllur me sukses. Kësaj maratone i janë bashkuar shumë njerëz të vullnetit të mirë, duke i blerë kostumet e babadimrit. 350 familje do të ndihmohen këtë fundvit dhe ndihmat do të shpërndahen duke filluar nga sot (21 dhjetor) në qytete të ndryshme të Kosovës, duke përfshirë […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Në Belgjikë babadimri viziton banorët – infekton me COVID-19 mbi 75 persona


Babadimri që vizitoi shtëpinë e pleqve në një qytet në Belgjikë, ka infektuar me coronavirus të paktën 75 persona, shkruan CNN. Siç raportojnë mediat lokale, djali i një të moshuari që qëndron në këtë shtëpi të pleqve në qytetin Anvers, ishte veshur me rroba të Babadimrit për të vizituar dhe disponuar paksa të moshuarit. Pa kaluar […]

hollësitë dhe rrëfimi i fqinjit rreth dukurisë, pasi shqiptari nga Kosova vrau kunatën dhe plagosi vëllanë në Gjermani


Pasi një grua (33) u qëllua në Löhne-Gohfeld, një komision i vrasjeve në Bielefeld të Gjermanisë filloi hetimin e tij të shtunën në mbrëmje vonë. Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave, autori i krimit (48) ka qenë i plagosur rëndë, si dhe një tjetër është plagosur rëndë gjithashtu. Sipas informacioneve të medieve gjermane, përcjell Telegrafi, […]

Në Rusi shënohet numër rekord i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19


Në Rusi janë raportuar 28 mijë e 585 raste të reja me COVID-19 dhe 613 vdekje në 24 orët e fundit. Shifrat e të prëmtës shfaqin rritjen më të lartë ditore të viktimave të regjistruara që prej fillimit të pandemisë në këtë shtet. Mediat kredibile ndërkombëtare kanë hedhur dyshime mbi raportimet ruse për numrin e […]

“Ka ditë që s’ marr dot frymë”, 35-vjeçarja tregon efektet e koronavirusit 9 muaj pas infektimit


Një grua kanadeze ka treguar se po i vuan akoma efektet e koronavirusit, 257 ditë pasi u infektua me Covid-19. 35-vjeçarja Ashley Antonio e kaloi sëmundjen me simptoma të lehta, por tani po vuan nga ato që quhen “pasoja afatgjata”. Sot, ajo ka shpesh dhimbje koke të fortë dhe ënjtje të kyçeve. “Ka ditë që […]

Protestat pas vrasjes së të riut nga Policia e Shqipërisë, temë në mediat e huaja


Lajmet për protestën e organizuar në Shqipëri për vrasjen e të riut nga policia, ditë më parë, kanë zënë vend edhe në mediat e huaja. “Protestuesit shqiptarë djegin pemën e Krishtlindjeve për shkak të vrasjes së kryer nga policia”, thotë BBC-ja, teksa thekson se qindra tubues u mblodhën në udhët e Tiranës, pas pretendimeve  se policia e […]

Covid19 – Flasin specialistët: Java Tjetër Vendimtare për Masat të Reja


Prej Shtatorit 2020 në vendin tonë ka pasur rritje të shpejtë ditë pas dite të numrit të infektuarve dhe vdekjeve nga Covid-19. në të tërë Shqipërinë sot numërohen 20973 raste aktive dhe 450 persona të shtruar në tre spitalet e dedikuara. Teksa pritej që dimri të shtonte më tej numrin e infektimeve ditore po kështu […]

COVID-19: Gjermania mund të futet në “karantinë të fortë” pas shtimit të rasteve


Gjermania po e konsideron opsionin e futjes në “karantinë të fortë” që nga 27 dhjetori, pas shtimit të infektimeve me koronavirus. Nëse rregullat e reja do të hynin në funksion, në shtetin gjerman do të punonin vetëm supermarketet. Sipas asaj që raportojnë mediat e huaja, kancelarja Angela Merkel pritet të ketë një takim me krerët […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar nga […]

Raporti i PE që flet për “mediat dezinformuese” – dezinformon vet, thotë se Klan Kosovën e drejton Aleksandër Frangaj


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Sipas pretendimeve në këtë dokument, të cilat janë bërë sipas analizës së mediave sociale, si mediat […]

Do të doja ta përjetoja Premierligën


Massimiliano Allegri, ka deklaruar se do të dëshironte që ta drejtonte një skuadër në Premierligë, duke e përjetuar këtë ligë. Ish-trajneri i Juventusit ka thënë se do të dëshironte që ta përjetojnë Premierligën, pasi në Itali ka drejtuar skuadra të mëdha siç janë Juventusi dhe Milani. “Do të doja ta përjetoja Premierligën. Në Itali isha […]

Tërmeti 5.5 shkallë godet Turqinë


Një tërmet me magnitudë prej 5.5 ka goditur të shtunën brigjet e provincës bregdetare të Antalias, ka konfirmuar Observatori Kandilli, raporton Reuters. Epiqendra e tërmetit ishte në një thellësi prej 93.3 kilometra. Mediat turke raportojnë se tërmeti u ndje në Antalia dhe provincat fqinje. Momentalisht s’ raportohet për viktima apo dëmtime të ndërtesave. The post […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në ndryshimin […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Testi i Shpejtë për COVID-19 në Shqipëri- Si Do Të Veprohet


Nga dita e hënë në Tiranë do të nisin testimet e shpejta për përgjigjet e COVID-19. Do të kryhen deri në 3000 testime ditore duke përfshirë këtu edhe testin e mëparshëm PCR në disa qendra shëndetësore dhe politeknika të kryeqytetit. Këto teste janë të njohura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një ndihmë për të […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe mediat […]

Arta Nitaj: Në klubet e Dubait, më së shumti takova shqiptarë


Arta Nitaj flet për udhëtimet e shpeshta në Dubai. Nitaj është emër shumë i komentuar për udhëtimet e shpeshta në Dubai, për të cilat u tha shumëçka. Në mesin e thashethemeve që qarkulluan, u pretendua se bukuroshja kishte nisur punën në një klub nate atje. Por, ajo ishte e ftuar së fundi tek “Ky emër […]

I pari i bardhebluve, Refik Halili: S’merremi me gjyqtarët, mendjen e kemi te ndeshja e radhës


Derbi i parë i këtij sezoni s’ ka njohur asnjë fitues, teksa përballja u mbyll me rrjeta të paprekura nga të dy krahët. Pas përfundimit të ndeshjes, presidenti i Tiranës ka folur për mediat e pranishme në stadiumin “Air Albania”. Refik Halili ka sqaruar edhe njëherë çështjen e largimeve te bardheblutë, ndërsa sa i përket […]

Gruaja nga Gjermania u lë fqinjve 7.5 milionë dollarë


Banorët e një komuniteti në Gjermaninë qendrore kanë trashëguar papandehur një pronë dhe aksione me vlerë prej 7.5 milionë dollarëve apo 6.2 milionë euro, pas vdekjes se një fqinje të moshuar, raporton CNN. Renate Wedel kishte jetuar në rrethin e Weiperfelden të Wasdsolms në Hesse të Gjermanisë qendrore me burrin e saj, Alfred Wedel, që […]

Shtohen kërkesat për qasje në dokumente zyrtare në Prizren, Haskuka i quan e pakuptimtë dhe sheh se “zgjedhjet janë pranë”


Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur e pakuptimtë kërkesat e shumta për qasje në dokumente publike të bëra së fundi. Sipas tij, një gjë e tillë ndodhë kur zgjedhjet janë pranë. “Si po duket zgjedhjet janë pranë! Vitin e kaluar, para shpalljes së zgjedhjeve në nivelin qendror, si qeverisje lokale u […]

Jens Petter Hauge vlerësohet lartë nga mediat italiane për paraqitjet e tij


Mediat italiane vlerësojnë Jens Petter Hauge i cili shënoi një gol dhe dha një asist për Brahim Diaz në fitoren 4-2 të Milanit kundër Celtic: ‘E ardhmja i takon atij’. Ai shkëlqeu kundër Hoops në një përplasje të Ligës së Evropës në San Siro të Enjten. “Ai kurrë s’ ishte i rrezikshëm në pjesën e […]

Bashkia diskutim për ndryshimin e Planit Urbanistik, largojnë kamerat nga takimi


Bashkia Sarandë diskuton ditën e sotme për ndyshimin e Planit Urbanistik të qytetit, edhe pse s’ kanë kaluar as 2 vjet nga miratimi i këtij Plani Urbanistik.Njoftimi ishte publikuar në faqen e Bashkisë, ku thuhej se “Në kuadër të procesit të Rishikimit të Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Sarandë, bazuar në pikën 2 të […]

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë sot viziton Kosovën


  Sot në Kosovë do të vjen për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës, ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj. Ai do të pritet nga Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla. Pjesë e këtij takimi do të jenë edhe […]

Gent Cakaj viziton sot Kosovën, nënshkruhen tri marrëveshje


Sot në Kosovë do të vjen për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës, ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj. Ai do të pritet nga Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla. Pjesë e këtij takimi do të jenë edhe përfaqësuesit […]