Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së këtij […]

“Tek unë kjo gjendje zgjati dy ditë”, u prek nga Covid-19, mjeku shqiptar tregon “recetën” si e mundi virusin


Mjeku i njohur shqiptar Edmond Driçi, ka treguar se është prekur nga Covid-19 dhe madje ka infektuar edhe prindërit e tij të moshuar. Me anë të një postimi në rrjetet shoqërore mjeku ka treguar përvojën e tij personale me Covid-19 dhe “recetën” sesi arriti ai ta fitonte këtë betejë. Ai ka treguar se vetëm dy […]

Kur Është Koha E Duhur Për Të Ndërruar Dyshekun – Disa Këshilla Të Vlefshme


Vendi më i rehatshëm i shtëpisë duhet të jetë ai ku flini, krevati e dysheku cilësor. specialistët thonë se një dyshek cilësor mund të ndryshojë mënyrën si ju shkon e gjithë dita, ju bën të ndiheni më të çlodhur dhe mban larg problemet me qëndrimin apo kockat. E Vetëm po të krevati juaj është kthyer […]

Ushqimet e Shëndetshme që Ndihmojnë Trurin


Mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë, është një nga shprehjet që mund të qëndrojnë më së miri për të mbështetur faktet në këtë artikull. Jo vetëm për mirëqenien e organizmit, trupit apo bukurisë së jashtme, ushqimi i mirë ndikon edhe në shëndetin e trurit. Memorie më e mirë, më shumë përqendrim e kthjelltësi si […]

Si ta mësoni një gjuhë të re?


Të mësosh një gjuhë të re, është goxha sfiduese. Disa persona s’ e kanë aspak këtë problem dhe arrijnë që të mësojnë shumë gjuhë. Njëri prej tyre është linguisti dhe mësuesi, Anton Brejestovski, i cili i flet 10 gjuhë. “E përdori këtë metodë, dhe gjithmonë funksionon. Ndonjëherë duket si magji: ju mund të mësoni cfarëdo […]

Ushqimet që ua përmirsojë kujtesën – Gazeta Tribuna


Si të përmirësoni kujtesën me ushqime – Lista që ju duhet Shumë njerëz ankohen se kanë një memorie të dobët dhe për këtë ekzistojnë arsye të ndryshme. Por kjo s’ do të thotë që t’ia lëmë fajin moshës, shkruan “AgroWeb”. Të mendosh se s’ mund të bësh asgjë për të përmirësuar situatën, është e gabuar. […]

Si të Përmirësoni Kujtesën me Ushqime – Lista që Ju duhet


Shumë njerëz ankohen se kanë një memorie të dobët dhe për këtë ekzistojnë arsye të ndryshme. Por kjo s’ do të thotë që t’ia lëmë fajin moshës. Të mendosh se s’ mund të bësh asgjë për të përmirësuar situatën, është e gabuar. Neuro-transitorët (qelizat e trurit) janë përgjegjësit për tejçimin e informacioneve në të tërë […]

“Ndaleni numërimin”, klubet evropiane tallen keq me Donald Trumpin


Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë kryeqendra e vëmendjës botërore javën që jemi, pasi që dihet që zgjdhjet atje ishin shumë dramatike. “Ndaloni numërimin” është një nga frazat që do të mbetet gjatë në memorie, me të cilën Donald Trump bëri thirrje në Twitter, pasi akuzoi për manipulim të votave. Kjo frazë që ka […]

Nëse “humbni” nervat dhe ndjeni lodhje, pini një gotë ujë


Dehidrimi i lehtë mund të çojë deri te ndryshimi i gjendjes shpirtërore, mund të ndikojë në nivelin e energjisë dhe në aftësinë e të vlerësuarit të qartë, thuhet në një hulumtim të Universitetit të Cennecticutit. me anë të këtij hulumtimi është konstatuar se nga humbja e lëngjeve e shkaktuar nga ushtrimet trupore apo thjeshtë nga […]

Shtatë mënyra drithëruese se si stresi mund të ndryshojë fizikisht trurin tuaj


Në doza të vogla, stresi mund t’ju motivojë të përfundoni një detyrë të caktuar apo të arrini një qëllim, por kur stresi bëhet kronik, ju mund të filloni të përjetoni të gjitha llojet e efekteve anësore dhe simptomave, si rezultat. Stresi mund të shkaktojë edhe ndryshime fizike në trurin tuaj: 1 – Mund të ndikojë […]

Sa zgjasin antitrupat te njerëzit që e kanë kaluar coronavirusin? Lajmet s’janë aspak të mira


Nivelet e antitrupave mbrojtës te njerëzit zbehen mjaft shpejt pas infektimit me coronavirus, thonë studiuesit. Antitrupat janë një pjesë kryesore e mbrojtjes sonë imune dhe ndalojnë virusin të futet brenda qelizave të trupit Ekipi i Imperial College London zbuloi se numri i njerëzve që rezultojnë pozitivë për antitrupa ka rënë me 26% midis qershorit dhe […]

“Dhe çasti i pritur me aq padurim erdhi” / Në politikë e futi Ramizi, po ja kush e solli në Tiranë adoleshentin Sali. Një shkrim për Berishën në… “Bashkimin” e 1959-s!


“…Gjithë verës Saliu priste që t’i jepej bursa për në politeknikumin mjekësor të Tiranës. Dhe çasti i pritur me aq padurim erdhi. Seksioni i arsimit e njoftoi Saliun se ia dha bursën atje ku e kërkoi…” Duket e pabesueshme po për Sali Berishën është shkruar në gazeta që në… 1959-n. Pjesa e mësipërme është shkëputur […]

Viti, arrestohet për kontrabandë


  Nga Skocia në Stamboll, me anë të qytetit italian të Pizas   Në verën e vitit 1968, një grup shokwsh e modifikuan një autobus dykatësh (dykuvertësh) dhe u nisën për një udhëtim për në Evropën Lindore. Të sponsorizuar nga dy prodhues skocezë të uiskit, ata hasën në tanke sovjetike, në mungesë birre rumune dhe […]

Një turne me autobus prapa Perdes së Hekurt


  Nga Skocia në Stamboll, përmes qytetit italian të Pizas   Në verën e vitit 1968, një grup shokwsh e modifikuan një autobus dykatësh (dykuvertësh) dhe u nisën për një udhëtim për në Evropën Lindore. Të sponsorizuar nga dy prodhues skocezë të uiskit, ata hasën në tanke sovjetike, në mungesë birre rumune dhe në një […]

Telefonat e Rinj Të 2020 – Zbuloni Trendet e Fundit të Tekonolgjisë


Kompanitë e telefonave, softuerëve apo ato që quajmë kompani të teknologjisë së lartë janë gjithnjë e më shumë në garë për të na prezantuar modele të reja të këtyre paisjeve. Do të ishte pak po të thoshim se janë në hapin e kohës, kur në fakt ato qëndrojnë gjithnjë përpara me shpikjet më të fundit […]

error: Content is protected !!