Ese për dashurinë – Ese të ndryshme


Ese për dashurinë Dashuria nuk njeh largësi, ajo nuk ka kontinent; sytë e saj janë për yjet.Dashuria e vërtetë nuk njeh keqkuptime. Dashuria është ari i vetëm. Një zemër e dashuruar është fillimi i gjithë dijes.Ne jemi më të gjallë kur ne jemi në dashuri. Në dashuri tepër nuk është mjaft. Dashuria është verbim kur […]

Frutat që duhet të zgjidhni për muskuj të fortë dhe shëndet të plotë


[ad_1] Po qe se po përpiqeni të mirëmbani ose të shëroni muskujt, frutat janë të vetmet që s’ ju vijnë ndërmend. Por gaboheni. Frutat janë po aq të rëndësishme sa çdo ushqim tjetër. Kaliumi që ato përmbajnë ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojnë djegien e muskujve dhe antioksidantët i mbrojnë ato nga dëmet e oksidimit, transmeton AgroWeb. […]

Si mund të reagojë trupi pas marrjes së proteinave?


[ad_1] Ju po përpiqeni të bëni gjënë e duhur për trupin tuaj dhe t’i siguroni atij proteina që i duhen për të ruajtur funksione të ndryshme trupore, duke përfshirë ndihmën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve. E gjitha ju përpiqeni të bëni është të hani mirë, dhe në kthim ju merrni gazra të pakëndshëm. Është […]

Pse është e mirë të ecurit vetëm?


[ad_1] Shumë prej nesh dalin në shëtitje të paktën një herë në ditë. Por Po qe se keni tendencë të dilni për një shëtitje me një shok ose partner rregullisht, do të ishte një ide e mirë të mbani vëzhgimin e ritmit. Si pjesë e një studimi të ri, studiuesit nga Universiteti Purdue analizuan kohën […]

Si të veproni kur fëmija shfaq varësi nga telefoni


[ad_1] Prindërit e dinë mirë ndjesinë kur fëmija është fiksuar keq pas telefonit celular gjatë gjithë kohës. Gati gjysma e adoleshentëve që janë 10 deri në 13-vjeç kanë një smartfon dhe ky numër vijon të rritet. Madje në vendet më të zhvilluara, shumë prindër ankohen se fëmijët e tyre shpenzojnë shuma të mëdha në lojërat […]

Ngrënia e mëngjesit, hap i rëndësishëm për humbjen e peshës


[ad_1] Ritmi kaotik i një dite të zakonshme, shpesh shkakton dilema: Të hash apo të mos hash mëngjes? Kjo është çështja! Në shumë raste, vendimi është i thjeshtë: ushqim i shpejtë ose një vezë të zier. Ka të tjerë më pas që i përkushtohen me devotshmëri vaktit të mëngjesit, si vakti më i rëndësishëm i […]

10 rregullat e një personi të lumtur


[ad_1] Barrierat psikologjike, një mentalitet negativ dhe një mendje e ngushtë s’ na lejojnë të jetojmë jetë të lumtur. Për të thyer këtë rreth vicioz, shumë njerëz lexojnë libra të ndryshëm për të gjetur motivimin, qetësinë dhe lumturinë. Psikiatri i famshëm, Mikhail Efimovich Litvak, ka shkruar një  libër ku ka përshkruar pengesat psikologjike. Të cilat […]

Covid-19/ Bill Gates optimist: Deri në vjeshtë do t’i kthehemi një lloj normaliteti


[ad_1] “Do të isha i shokuar Po qe se në vjeshtë një numër i madh i shkollave do të vazhdonin mësimin nga distanca (online). akoma duhet të arrijmë të bindim veten që të marrin vaksinat, e në veçanti në vendet e varfra. duhet të tregojmë që njerëzit tonë më të mençur po marrin vaksinën, dhe […]

Kultivimi i Thanave Shqiptare – Risia Fitimprurëse nga Frutat Medicinale    


[ad_1] Shumë prodhime shqiptare janë krejt autentike, natyrale e shumë të çmuara për vlerat shëndetësore që kanë. Së fundmi, fermerët kanë nisur me mençuri t’i kushtojnë një rëndësi të veçantë kultivimit të bimëve medicinale, e në veçanti frutave medicinale. Sipas të dhënave të AgroWeb.org falë kushteve klimatike të përshtatshme, Shqipëria është ndër zonat më ideale […]

Parandaloni Rënien e Flokëve me Produktet e Duhura Organike


[ad_1] E dini se një njeri ka rreth 100 mijë fije floku e 100 prej të cilave mund t’i humbasë çdo ditë? Disa prej tyre këputen nga stilimi, digjen, dëmtohen apo bien për një mori arsyesh. Ky problem prek një numër shumë të madh personash, e po kaq të mëdha janë dhe mënyrat që përdoren […]

Mënyrat e Reja – Si Të Përdorni Xhenxhefilin E Freskët Në Gatime


[ad_1] Xhenxhefili është një zhardhok që ofron përfitime të mëdha shëndetësore. Vlerat e tij shtrihen përtej tretjes, dhembjeve muskulare dhe infeksioneve. Xhenxhefili është gjithnjë pjesë e një zgjedhjeje të mençur ushqimore. Këtë zhardhok mund ta përdorni në mënyra shumë të larmishme, jo vetëm në përgatitjen e ushqimeve, por edhe në dekorimin e shtëpisë apo në […]

Kina miraton shitjen e produkteve të mjekësisë tradicionale për të trajtuar COVID-19


[ad_1] Kina ka miratuar tri produkte të ilaçeve tradicionale kineze (TCM) për shitje për të ndihmuar në trajtimin e Covid-19, njoftoi të mërkurën Administrata e Qeverisë për Produktet Mjekësore. Sipas CNN, agjencia përdori një procedurë të posaçme miratimi për tri produktet, të cilat “ofrojnë më shumë mundësi për trajtimin Covid-19”, citohet të jetë thënë në një […]

Remember when Jane Fonda revolutionized exercise in a leotard and leg warmers?


[ad_1] Written by Jacqui Palumbo, CNN Remember when Jane Fonda became the queen of 1980s at-home exercise? Released in 1982, “Jane Fonda’s Workout” is one of the bestselling VHS tapes of all time. Following on the heels of her New York Times bestseller of the previous year, “Jane Fonda’s Workout Book,” the home video helped […]

New York Times: Second former aide accuses Cuomo of sexual harassment


[ad_1] The former aide, Charlotte Bennett, alleges that Cuomo asked her questions about her sex life, whether she had monogamous relationships and if she ever had sex with older men, according to the Times. Bennett told the newspaper that the alleged incidents happened late last spring, during the height of the state’s fight against the […]

Trump supporters who breached the Capitol: ‘It was not Antifa’


[ad_1] Many of the alleged rioters facing charges also embraced this conspiracy. But according to a CNN review of court documents, nearly a dozen defendants have explicitly pushed back, saying that they and other Trump supporters deserve the credit for storming the Capitol — not Antifa. “There’s a lot of memes and posts flying around […]

Nigeria: 42 people including students abducted last week released


[ad_1] The released group included 27 students, teachers and family members, the state government said in a statement at the time of the kidnapping. The gunmen, wearing military fatigues according to witnesses, stormed the Government Science Secondary School Kagara on February 17. A student who died during the attack was named as Benjamin Habila. The […]

Lady Gaga pleads for safe return of her dogs


[ad_1] “My beloved dogs Koji and Gustav were taken in Hollywood two nights ago,” Gaga wrote in an Instagram post on Friday. “My heart is sick and I am praying my family will be whole again with an act of kindness. I will pay $500,000 for their safe return.” “If you bought or found them […]

What you need to know about Khashoggi’s 2018 murder


[ad_1] Jamal Khashoggi, looks on during a press conference in the Bahraini capital Manama, on December 15, 2014. Mohammed Al-Shaikh/AFP/Getty Images The US just released an intelligence report about the 2018 killing of Jamal Khashoggi, a Saudi journalist and a Washington Post columnist. Khashoggi was critical of Saudi Arabia and Crown Prince Mohammed bin Salman’s policies. He […]

US court awards $2.3 billion to USS Pueblo crew held hostage by North Korea more than 50 years ago


[ad_1] More than 100 crew members and their relatives filed a suit against North Korea in February 2018 in a federal court under the Foreign Sovereign Immunities Act, which allows victims to sue state sponsors of terrorism for torture, hostage-taking, personal injury or death. The award is among the largest sums ever handed out in […]

Malaysian man wins landmark challenge against Muslim gay sex ban


[ad_1] The Muslim man in his 30s — whose name has been withheld by his lawyer to protect his privacy — filed the lawsuit after he was arrested in the central Selangor state in 2018 for attempting gay sex, which he denies. Same-sex acts are illegal in Malaysia, although convictions are rare. The country, which […]

Your top questions about Covid-19 and vaccines


[ad_1] How long will immunity last after getting a Covid-19 vaccine? Vaccine transmission treatment & prevention work/life family What are the side effects of the vaccines? Some vaccine trial volunteers have reported feeling flu-like effects after getting the shots. Don’t freak out if this happens to you, health experts say. “These are immune responses, so […]

Democratic women poised to shake up male-dominated industry with new political media firm


[ad_1] Political consulting is still a male-dominated world, and that’s particularly true for ad making. The number of female-owned TV ad firms, on both sides of the aisle, can practically be counted on one hand. That’s beginning to change, though, with a notable shift even since the 2020 elections. “It’s a moment for us,” Myers […]

Close ally of Marjorie Taylor Greene among those in Capitol mob


[ad_1] In fact, Anthony Aguero, a conservative livestreamer, activist and associate of Greene, said on video following the January 6 assault on the Capitol that he had been among those who entered and attacked those who falsely claimed it was done by “Antifa.” “We were all there. It was not Antifa and it was not […]

Steve Bannon investigation gains steam as Manhattan prosecutors subpoena financial records


[ad_1] Prosecutors sent the subpoenas after Trump pardoned Bannon in late January for federal conspiracy crimes tied to the southern border-wall project, making Bannon among the Trump world figures — including the former president — subjects of criminal investigations by Manhattan district attorney Cyrus Vance. The grand jury subpoenas were sent to Wells Fargo, one […]

Nisolo sale: Save on shoes and accessories


[ad_1] (CNN) —   You know Nisolo for its ethically made shoes, accessories and leather goods, and now through March 1 you can snag all of the above at a discount. Shop Nisolo’s Semi-Annual Sale for up to 60% off some of the brand’s most popular styles, and take an additional 16% off full-price items […]

Si nevojitet të veproni Vetëm po të keni tension të lartë gjaku


[ad_1] Në Amerikë, pothuajse një në tre të rritur po jeton me presion të lartë të gjakut, prandaj tema e rekomandimeve dietike për presionin e lartë të gjakut po bëhet gjithnjë e më shumë popullore këto ditë. Çfarë shkakton presionin e lartë të gjakut? Zakonisht mos-konsumimi i perimeve dhe frutave të mjaftueshme mund të rezultojë […]

The Best Tote Bags of 2021


[ad_1] (CNN) —   Don’t underestimate the impact a good tote bag can have on your day. Whether you’re heading to work with your laptop in tow or going on a grocery run with all your everyday essentials looped under your arm, you want to make sure you pick one that properly suits your needs. […]

White House works to inject stateliness into a virtual visit from Justin Trudeau


[ad_1] In-person visits from foreign leaders are still off-limits as the novel coronavirus continues to rage. So Canadian Prime Minister Justin Trudeau will beam into the West Wing from Ottawa, his bearded visage positioned next to Biden on a large screen as each man does his best to replicate the traditional choreography of a White […]

Problemet Më Të Përhapura Shëndetësore Në Moshën 60 Vjeçare


[ad_1] Me kalimin e moshës, thonë që njeriu bëhet më i mençur, ndërkohë që sa i përket shëndetit, specialistët konfirmojnë se ai bëhet më i ngatërruar. Në moshën e tretë ose në dekadën e tetë të jetës, njerëzit përballen me sëmundje nga më të ndryshmet. Hipertensioni Hipertensioni njihet si vrasësi i heshtur posaqë shfaqet pa […]

What Matters: What America’s next pandemic year will look like


[ad_1] As we enter our second year with Covid, it’s becoming more and more clear that it will take more time to get back to how life looked in February of 2020. There will be permanent changes to the way we interact, work, travel, eat and learn. When you find yourself wondering, as I often […]

Opinion: The mysterious case of Lindsey Graham’s political transformation


[ad_1] How, though, did he morph into former President Donald Trump’s chief lickspittle in the US Senate, who just this past weekend headed down to Mar-a-Lago to discuss the Republican Party’s future? One could speculate endlessly about the reasons: his desire to avoid a Trump-inspired primary against him in 2020, potential presidential aspirations, etc. But […]

The fashion police are judging you on Zoom (Opinion)


[ad_1] Indeed, now we need to make ourselves and our homes presentable while also managing the new demands of kids learning remotely from home. Some people have settled for a designated “Zoom shirt” reserved specifically for video appearances while others have taken to quarantine-friendly athleisure designed to communicate a down-to-earth nonchalance. We stage managed webcam-friendly […]

Hadaka Matsuri: Japan’s famed Naked Festival cancelled for all but a select few


[ad_1] (CNN) — This time a year ago, thousands gathered for Japan’s annual Hadaka Matsuri — also popularly known as the “Naked Festival”– in Okayama prefecture in the southern part of Honshu island. In today’s climate of social distancing, the video highlights from last year’s event (see above) are a surreal reminder of how much […]

Cocaine in corn flakes in Cincinnati: Customs agents in Cincinnati seized 44 pounds of corn flakes covered in cocaine instead of sugar


[ad_1] CBP officers in Cincinnati, Ohio, intercepted the package on February 13 containing about 44 pounds of cocaine-coated corn flakes, according to a news release. While working on incoming freight from Peru, a CPD narcotic detector dog named Bico flagged the cereal shipment going to a private residence in Hong Kong. Upon further inspection, officers […]

Novak Djokovic beats Daniil Medvedev in Australian Open final to claim 18th grand slam title


[ad_1] The match had all the hallmarks of a classic, in particular after a stunning opening set from both men, but the Serb world No. 1 soon put his foot down and raced to a 7-5 6-2 6-2 win in less than two hours. Victory secures a record-extending ninth Australian Open title for Djokovic, who […]

30% of people with Covid-19 continue to have symptoms up to 9 months after infection, study finds


[ad_1] People of color have been vastly underrepresented in US-based vaccine trials for the last decade, according to a new study released Friday by researchers at Fred Hutchinson Cancer Research Center, Harvard, Emory and other institutions. The study, which examined data from 230 vaccine trials with nearly 220,00 participants, found that White people made up […]

Japan’s ruling LDP party faces sexism backlash as it invites women to look but not talk at key meeting


[ad_1] Toshihiro Nikai, secretary general of the country’s leading Liberal Democratic Party (LDP), on Tuesday proposed that women lawmakers should be able to observe the party’s key meetings — but not speak in them. The 82-year-old’s plan to allow five female lawmakers to observe the party’s main gatherings was a response to criticism that the […]

Nordstrom Winter Clearance Sale – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Nordstrom sales are the kind of thing you set calendar reminders for, but there’s no need this time with the department store’s Winter Clearance Sale already underway. Running now through February 21, the sale offers shoppers solid discounts on men’s and womenswear, as well as kids’ clothing and homewares. Read on […]

Black-owned beauty brands to shop now


[ad_1] (CNN) —   We don’t know about you, but our beauty routine could definitely use a refresh. And while we’re looking to spend our hard-earned money on new products, there are a whole lot of Black-owned beauty brands that have award-winning, top-rated products we’re dying to try (and beauty staples we already use and […]

The best jewelry picks under $100


[ad_1] (CNN) —   The right accessories can make or break an outfit. While fine jewelry is great, we believe that each piece in your collection doesn’t have to be a splurge. Whether you’re looking to explore new trends or build up your collection with some new go-to pieces, we scoured the web to find […]

Presidents Day Sales 2021 – CNN Underscored


[ad_1] (CNN) —   Another long weekend, another set of sales to shop — and these deals are worthy of the highest office in the land. Presidents Day weekend means dozens of discounts on everything you’ve been waiting to buy, from mattresses and kitchen appliances to fashion, furniture and electronics. The sales listed below have […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Po qe se Hani Panxhar Çdo Ditë


[ad_1] Panxhari është një zhardhok të cilit i janë thurur shumë lavde për shkak të vlerave fantastike që ofron për shëndetin e njeriut. Në praktikë, kjo perime e nëntokës merr prej saj vlerat dhe ushqyesit më të mirë e të rëndësishëm për organizmin. Kjo perime duhet konsumuar rregullisht që të përmirësojnë funksionimin e trupit. Në […]

Inteligjenca artificiale identifikon personat në rrezik nga COVID-19


[ad_1] Një aplikacion i bazuar në inteligjencën artificiale mund të identifikojë personat në rrezik infektimi nga Sars-Cov-2, edhe Me kusht që është asimptomatik, duke u bazuar në të dhënat GPS të telefonave të mençur. Sistemi është zhvilluar nga Universiteti i Hamburgut dhe kompania private “Synergies Intelligent Systems”. Sipas krijuesve të tij, ky aplikacion mund të […]

Stresi, armiku më i madh i shëndetit tonë


[ad_1] Stresi ndikon në ritmin e rrahjeve të zemrës sonë. Për shembull, në EKG, rrahjet e zemrës së qetë janë valë butësisht të barabarta. Nga ana tjetër, zemra nën stres, lë linja kaotike, disharmonike. Kjo ndikon edhe tek truri, për pasojë, personi më s’ mundet as të mendojë qartë. Por, si të përballemi me stresin? […]

Si ta kontrolloni zërin tuaj të brendshëm negativ


[ad_1] s’ ka shpëtim nga zëri në kokën tonë, pavarësisht Në qoftë se është memorizimi i informacionit ose krijimi i skenarëve imagjinare dhe ndikon në gjithçka që bëjmë. Kjo është arsyeja pse Ethan Kross, një profesor i psikologjisë në Laboratorin e Emocionit dhe Vetëkontrollit në Universitetin e Miçiganit, thotë se bisedat më të rëndësishme që […]

Sa Vakte duhet Të Hani Në Ditë – Zbuloni Të Vërtetën Interesante


[ad_1] Mëngjesi, dreka dhe darka janë konsideruar gjithmonë vakte të mjaftueshme për të plotësuar nevojat për ushqim të njeriut. Megjithatë, kohët e fundit, studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, janë të ndarë mbi sasinë optimale të vakteve ushqimore që një njeri duhet të konsumojë çdo ditë. Sipas disa prej tyre, 5 deri në 6 vakte […]

Sa Orë duhet Të Flemë – Rëndësia E Gjumit Në Mirëqenien Tonë


[ad_1] Gjumi është gurthemeli i mirëqenies sonë. Vetëm po të flemë të paktën 7 orë, atëherë hedhim hapa të rëndësishëm drejt shëndetit optimal. Mungesa e gjumit ka një ndikim të fortë e negativ jo vetëm në humor dhe temperament por edhe në aftësinë për tu përqendruar në punët e përditshme. Ndikimi i parë vërehet në ushqimet […]

Pjetër Ndrecaj përsëri kërkon nga Apeli uljen e dënimit apo rigjykim, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm


[ad_1] I dënuari me 24 vite e gjysmë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij, Pjetër Ndrecaj, për herë të dytë po kërkon nga Gjykata e Apelit anulimin e vendimit të shkallës së parë, apo kthimin e rastit në rigjykim. Në anën tjetër, Prokuroria Themelore në Prishtinë përsëri ka kërkuar që i akuzuari Ndrecaj […]

9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit


9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit Shkruan: Dr. Besim Demolli – mjek reumatolog ☃️ Artriti është ënjtja dhe ndjeshmëria e një ose më shumë nyjeve tuaja. Simptomat kryesore të artritit janë dhimbja dhe ngurtësia e kyçeve, të cilat zakonisht përkeqësohen me moshën. Llojet më të zakonshme të artritit janë […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


[ad_1] Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me […]

“Lamtumirë ma!”, ish-ministrja humb nënën: Model që s’di a do ta arrijë dot


[ad_1] Ditën e sotme është ndarë nga jeta nëna e ish-ministres së Kultures, Mirela Kumbaro dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë ish-ministrja në rrjetet shoqërore. Ajo i ka dedikuar disa fjalë tepër prekëse, teksa se e ëma, zysh Azbija e matematikës, ka shërbyer si një model, të cilin Kumbaro s’ do ta […]

Joint inflammation So You: The Best Way To Treat Your Symptoms


It may be really hard to determine what can really do away with your joint inflammation with the amount of treatment methods offered. This post contains ideas which can be used to get the best and most knowledgeable choice. Go over your joint disease using the younger individuals your family. Small kids could be concerned […]

Seeking Anti-Growing older Ideas? Verify These Out!


Everyone wants to era gracefully. But that isn’t easy to perform. It’s tough to have a vibrant visual appeal without having done things that could make you appearance and feel a little less like on your own. In this post, you’ll find some very nice tips concerning how to maintain looking wonderful while you become […]

Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor jetik për ekzistencën e një kombi


Shkruan: Dr.Lida Shosha – Kirurge e Përgjithshme Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor  jetik për ekzistencën e një kombi. 🔴Prej vitesh politika shëndetesore të ceketa,gjysmake, të gabuara, të drejtuara jo për të përmirësuar sistemin ,po për të pasuruar një grusht njerëzish qe drejtuan ministritë, të paafte të bënin ndryshime […]

Test/ Kafsha e parë që vure re tregon se si të ka ndryshuar koha, le ta zbulojmë


[ad_1] Le të provojmë të kuptojmë ndryshimet tona. Ky test i shpejtë viziv do të na ndihmojë të bëjmë pikërisht këtë. Cilën kafshë patë në fillim? Kukuvajka Jeni bërë më të mençur, më të kujdesshëm. s’ jeni më kategorikë si më parë. E kuptoni që jo gjithçka varet nga njeriu. Keni mësuar të vlerësoni edhe rrethanat në lidhje me zgjedhjet tuaja. Ariu […]

Dermatologët këshillojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


[ad_1] Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për […]

Këto janë 3 ushqimet që duhet të shmangni gjatë periodave


[ad_1] Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë ciklit menstrual dhe luhatja e hormoneve s’ është arsyeja e vetme për këtë gjë. Gjatë atyre ditëve ju humbni gjithashtu minerale thelbësore dhe vitamina nga gjakderdhja. Për të rikthyer këto humbje specialistët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periodat e tyre. andaj, Living me anë të […]

Dermatologët rekomandojnë se disa produkte për lëkurë s’ e arrijnë efektin e dëshiruar


[ad_1] Ne e dimë se më shumë se kurrë se sa e rëndësishme është të mos harxhosh shumë, andaj është mençuri të blesh produkte që do të arrijnë atë që ke parashikuar. Ju sjellim tetë produkte që specialistët thonë se s’ e kanë efektin e dëshiruar: Mjetet e shtrenjta për pastrim të fytyrës Preparati për […]

A duhet të pimë 8 gota ujë në ditë? A janë të gjitha yndyrat të dëmshme? A mund të shkaktojnë kancer deodorantët?


[ad_1] Këto dhe shumë mite të tjera për shëndetin ekzistojnë në shoqërinë tonë për vite me radhë Për shekuj me radhë, histori dhe këshilla të ndryshme rreth shëndetit kanë qarkulluar në folklor, siç është “mos u ul në një dysheme të ftohtë” të zakonshme që gjyshet u jepnin nipërve dhe mbesave të tyre. Edhe sot, […]

​10 arsyet pse personat e lindur në dhjetor janë të veçantë – Gazeta Tribuna


[ad_1] Njerëzit e lindur në dhjetor janë aventurierë të mëdhenj dhe bujarë. Sidoqoftë, nganjëherë krenaria e tyre mund të pengojë, kështu që ata dinë të planifikojnë lehtë. Ata duhet të jenë vazhdimisht në lëvizje dhe thjesht s’ mund të rrinë të qetë për shumë kohë. Këtu janë dhjetë arsye kryesore pse njerëzit kanë lindur në […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


[ad_1] Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen […]

Rusia akuzon Perëndimin për “ndërhyrje” në Bjellorusi


[ad_1] Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se ka ndërhyrë në Bjellorusi, teksa u takua me Alyaksandr Lukashenkën, i cili po përballet me protesta të pandërprera tash e disa muaj, ku po kërkohet dorëheqja e tij dhe po kontestohen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale. Lavrov zhvilloi takime me Lukashenkën dhe zyrtarë të tjerë […]

Fjolla Morina pranon dhuratë nga i dashuri


[ad_1] Fjolla Morina ka pranuar një dhuratë nga i dashuri i saj Fisnik Syla. Ajo ndau me ndjekësit e saj fotografinë ku shihen dy telefona të mençur – iPhone 12, pra modelin e ri. Këngëtarja thjeshtë etiketoi të dashurinë e saj në postim bashkëngjitur me emoji me sy zemra dhe zemër. Në qoftë se s’ […]

Dezinfektanti i Duarve – Dëmet Në Imunitet Nga Përdorimi i Përditshëm


[ad_1] Dezinfektantët i duarve është një prej artikujve të detyrueshëm që duhet të mbajmë me vete në këtë epokë të COVID-19. Alkooli në këtë solucion shkatërron bakteret, përfshirë edhe koronavirusin në mënyrë të shpejtë dhe efikase. Megjithatë, jetesa në një botë ku duhet dezinfektuar çdo gjë me alkool për ironi të fatit ndikon për keq […]

IBAS është i licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës për emetimin e parasë elektronike


[ad_1] IBAS është i licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës për emetimin e parasë elektronike, shërbimin e pagesave, transferit të parasë dhe kredive për pagesa. I pari dhe i vetmi i këtij lloji në Kosovë. me anë të IBAS ju tashmë e keni më të lehtë kryerjen e shumë shërbimeve, falë lehtësisë së përdorimit dhe […]

Zi në familjen e Milaim Zekës, i vdes një familjar


[ad_1] me anë të një postimi të bërë në rrjetin social Facebook, ish-deputeti kosovar, Milaim Zeka ka njoftuar se sot i ka humbur jetën një familjarë. “Lamtumire Asllan ZekaUne dhe fisi im, tane jeten do te jemi krenar me Ty. Ke qene nga njerezit me te mire dhe me te mençur qe ka pas Kosova.Abria, […]

Studim- Çka mund të vonojë pirja e alkoolit?


[ad_1] ndërsa plakemi, është e mençur t’i kushtojmë më shumë vëmendje shëndetit tonë të trurit Me kusht që duam të shmangim rënien njohëse dhe sëmundjen Alzheimerit. Hulumtimet kanë treguar se adoptimi i zakoneve të caktuara në dietën tonë dhe mënyrën e jetesës mund të rrisë – ose të ulë – në mënyrë dramatike shanset tona […]

Pirja e lehtë mund të vonojë plakjen e trurit, sugjeron studimi


[ad_1] ndërsa plakemi, është e mençur t’i kushtojmë më shumë vëmendje shëndetit tonë të trurit Po qe se duam të shmangim rënien njohëse dhe sëmundjen Alzheimerit. Hulumtimet kanë treguar se adoptimi i zakoneve të caktuara në dietën tonë dhe mënyrën e jetesës mund të rrisë – ose të ulë – në mënyrë dramatike shanset tona […]

Në kohë pandemie Komuna Leposaviqit pagoi 1,600 euro për ‘Iphone 11 Pro Max’


[ad_1] Komuna Leposaviqit, së fundmi ka iniciuar ecuritë e prokurimit për blerjen e 10 telefonave celular për nevojat e saj. Edhe pse komuna parashikoi kontratë në vlerë deri në 4,600 euro, ajo tejkaloi parashikimin duke nënshkruar kontratë  në vlerë 5,135 euro, apo 535 euro më tepër. Me këtë tender, komuna pagoi 1,600 euro për një […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


[ad_1] Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 […]

4 Arsye të Vlefshme Përse duhet Të Marrësh Drekën Me Vete


[ad_1] Ruajtja e ekuilibrave mes punës dhe angazhimeve të përditshme me ushqyerjen e shëndetshme gjatë drekësështë një aspekt sfidues i përditshmërisë tonë. Në shumicën e rasteve, pikërisht prej këtyre angazhimeve, njerëzit mjaftohen me një ushqim të shpejtë sa për të shuar urinë, duke anashkaluar rëndësinë e ushqyerjes së shëndetshme. Studimet tregojnë se në pjesën më […]

Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s’është vonë!


Drejtori i Kirurgjisë Abdominale në SHSKUK, dr. Ferat Sallahu, ka dalë me anjë apel të fortë për Qeverinë e Kosovës, në kohën kur mjekët po përballen me luftimin e pandemisë COVID-19, që nga muaji Mars dhe kur tashmë edhe një pjesë e mjekëve janë të infektuar, shkruan Gazeta Scanner përcjell Gazeta Shëndeti. Kirurgu kosovar i […]

error: Content is protected !!