Ja pse dallon mjeku prej mjekut!


Doktoresh..pot pys diqka.. * PSE DALLON MJEKU PREJ MJEKUT..? * Pse secili e ke mendimin e ndryshem per nje semundje te njejte..?.PSE..? -Piksepari.. kjo eshte nje pytje e padrejte..per arsye se.: — Njerezit nuk jane prodhim serik i nje fabrike.Çdo njeri eshte i ndryshem dhe ne Mjekesi ekziston nje e vertete qe nuk ndryshon fare […]

Pasojat e gjumit të pakët dhe atij të tepërt


[ad_1] Për sportistët cilësorë, një gjumë i mjaftueshëm renditet ndër faktorët më të rëndësishëm për të arritur rezultatet e dëshiruara. Por edhe për njerëzit normalë, mosfjetja mund të sjellë pasoja të rënda. E njëjta gjë ndodh edhe kur e tejkaloni me gjumin. Gjumi i rregullt dhe i thellë për procesin mësimor të trurit njerëzor është […]

Mos e thithni energjinë negative nga të tjerët, 7 këshilla


[ad_1] Nëse s’ mund të shpëtoj nga dhimbja apo edhe lëkundjet e humorit të tjetrit, atëherë edhe unë vuaj. Eshtë e dobishme që çdo temë për empatinë të publikohet, pasi dhjetëra njerëz (të cilët e identifikojnë veten si empatikë) komentojnë anën e vështirë të ndjeshmërisë së tepruar. Për më tepër, fakti që ka njerëz, vullnetarisht […]

“Ngelëm jetimë për nënë e për baba…” – Histori Personale |


[ad_1] Ngelëm jetimë për nënë e për baba Mund t’ju them se familja ime ishte shumë e lumtur, ne jemi tre fëmijë që jetonim në harmoni dhe shumë të lumtur derisa na ra një hall shumë i madh në familje. Mamaja filloi të kishte shenjat e para të një tumori në gjoks. Ajo ishte vetëm […]

A na bën inteligjenca më të pëlqyeshëm nga të tjerët?


[ad_1] Pse na pëlqen dikush tjetër? Ka disa arsye që na vijnë në mendje: Vlera dhe mendime të ngjashme, një personalitet i pëlqyeshëm, tërheqja fizike etj. Një faktor që mund të jetë pak më i komplikuar është inteligjenca. Mund të supozohet se njerëzit në përgjithësi i pëlqejnë njerëzit shumë inteligjentë, por mendojeni pak: Po qe […]

Si të përdorni mendjen me 10 mënyra për mendime pozitive


[ad_1] Njerëzit pozitivë kanë më shumë mundësi të arrijnë sukses në jetë. Që nga mendimi deri te përpjekjet e vazhdueshme, ja se si mund ta bindni veten për të mos rënë në kthetrat e pesimizmit. Këshilla për të menduar pozitivisht i shoqëron njerëzit vazhdimisht gjatë jetës, por përtej sugjerimit, përse duhet që njerëzit të jenë […]

5 shenja që tregojnë se vuani nga rraskapitja emocionale


[ad_1] Shpesh ka situata në jetën tonë që dalin jashtë kontrolli. Ato kërkojnë shumë forcë emocionale, por në disa raste ndihemi të mundura nga stresi i të qenit gjithnjë i forte, gjë që mund të na bëjë të shpërthejmë. Të kujdesesh për jetën tënde emocionale ka rëndësi të madhe dhe gjithmonë duhet të jetë një […]

Terapistët shpjegojnë se çfarë është dhe s’ është trauma


[ad_1] Ju ndoshta dëgjoni fjalën “traumë” të thuhet shumë më tepër sesa dikur – njerëzit në TikTok duke pretenduar se janë të traumatizuar nga prerja e re e flokëve të një të famshmi, për shembull. Koncepti s’ është me të vërtetë ndonjë gjë për të bërë shaka, dhe njerëzit gjithashtu e përdorin atë në kontekste […]

40 kuriozitete për trurin që do ju habisin!


[ad_1]   1. Truri është i përbërë nga 73% ujë. 2. Megjithëse truri përbën vetëm 2% të masës trupore, ai konsumon rreth 20% të oksigjenit të gjithë trupit. 3. Truri i një të sapolinduri peshon 375 g, por deri në ditëlindjen e parë ai trefishon madhësinë dhe peshën për të arritur afërsisht në 1 kg. […]

Tre gjërat për të cilat duhet të ndaloni së kërkuari falje


[ad_1] Çelësi i lumturisë? Ndaloni kërkim faljen! Gratë kanë dy herë më shumë gjasa se burrat të thonë “Më vjen keq”, pa marrë parasysh situatën – dhe kjo ka një mënyrë të poshtër për të rritur stresin dhe për të ulur vetëvlerësimin. Fatmirësisht, ne mund të lirohemi nga sindroma “Më fal”. “Kur lëshojmë ankthin e […]

A luan rol era në përhapjen e virusit? – Faktet nga specialistët


[ad_1] “Sa më shumë erë të ketë, aq më shumë shtyhet reja e aerosoleve që nxjerr njeriu”, shpjegon fizikanti dhe studiuesi i aerosoleve Gerhard Scheuch. Po qe se respektohet distanca s’ ka gjasë që të ketë efekt ngjitës të aerosoleve. Në intervistë për DW Scheuch thotë, se „vetëm me anë të ngrohtësisë së trupit në […]

Sa i lartë është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


[ad_1] Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol vendimtar në përhapjen e koronavirusit. Sipas specialistëve jashtë aerosolet shumë shpejt e humbasin rrezikshmërinë. “Kjo ka të bëjë me […]

Lumnije Çitaku: “Ballafaqimi me diagnozë të rëndë, ka ndikuar që të bëhem më e fortë”


[ad_1] Besimi, shpresa dhe guximi më kanë ndihmuar të përballoj më lehtë periudhën nëpër të cilën kam pasur momente të vështira jete. Ballafaqimi me një diagnozë të rëndë, tek unë ka ndikuar që të bëhem më e fortë dhe më e vendosur në ate së çfarë të lejoj të kaloi në mendjen time. Përveq atyre […]

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?


[ad_1] Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. Por sa gjasë ka që të infektohesh jashtë nga coronavirusi? Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një […]

Rritja e fëmijëve pas divorcit


[ad_1] Në këtë moment që jeni duke lexuar këtë artikull, disa prej jush mund të jenë në mendime për të ndërmarrë hapat e parë drejt një divorci, por në mënyrë automatike ju vjen në mendje ideja se s’ mund t’ia dilni për shkak të mirëqenies së fëmijëve tuaj. Kur fillojmë mendojmë se një divorc i […]

Depresioni Tek Gratë – Pesë Gjëra Që duhet Të Dini Patjetër


[ad_1] Trishtimi dhe mërzia janë reagime normale të kohëve të vështira që gjithkush kalon në jetë. Mërzitja është një reagim që kalon shpesh, por ajo ndryshon kryekëput nga depresioni. Ky i fundit është një sëmundje mjekësore që shfaqet me disa simptoma të cilat ndikojnë në mënyrën e të menduarit, ndjenjave dhe përballjes me aktivitetet ditore. […]

Katër ilustrime se si përjetohet vërtet ankthi


[ad_1] “Ankthi kronik është i çrregullt dhe i paparashikueshëm, mbizotërues dhe tinëzar, fizik dhe mendor, dhe ndonjëherë aq dobësues i papritur, sa unë s’ jam në gjendje të flas ose të mendoj qartë apo edhe të lëviz.” – Steve Barry Në një artikull për Healthline, një nga burimet më të sigurta për shëndetin, Steve Barry – një […]

Problemet Shëndetësore Që Janë Shenjë E Regjimit Të Keq Ushqimor


[ad_1] Zakonisht mendojmë se kilogramët e shtuar lidhen me regjimin e keq ushqimor, por duhet të dini se ka një sërë sëmundjesh që lidhen gjithashtu me të ushqyerit në mënyrën e gabuar. Megjithatë AgroWeb.org bazuar në këshillat e specialistëve botërorë të shëndetit, ju liston disa probleme shëndetësore që lidhen ngushtë me mënyrën e të ushqyerit. […]

Probleme Shëndetësore Që Janë Shenjë E Regjimit Të Keq Ushqimor


[ad_1] Zakonisht mendojmë se kilogramët e shtuar lidhen me regjimin e keq ushqimor, por duhet të dini se ka një sërë sëmundjesh që lidhen gjithashtu me të ushqyerit në mënyrën e gabuar. Megjithatë AgroWeb.org bazuar në këshillat e specialistëve botërorë të shëndetit, ju liston disa probleme shëndetësore që lidhen ngushtë me mënyrën e të ushqyerit. […]

Shenjat që tregojnë se jeni nën ndikimin e energjisë negative dhe si t’i rezistoni asaj


[ad_1] Një sulm mendor është një energji negative e drejtuar ndaj një personi me një qëllim të vetëdijshëm ose të pavetëdijshëm për të shkaktuar dëm. Dëmtimi mund të ndikojë në gjendjen mendore, emocionale, fizike ose shpirtërore të një individi. Një individ mund të rrezatojë energji negative me vetëdije ose pa vetëdije. Për shembull, dikush është […]

Polici i Kosovës dyshohet se bëri vetëvrasje, jepen detaje


[ad_1] Policia e Kosovës në raportin 24-orëhs ka bërë të ditur se zyrtari policor i cili dyshohet se bëri vetëvrasje mbrëmë në stacionin policor në Ranillug, ka qenë në detyrë. Në raport thuhet po ashtu se motivet e vetëvrasjes akoma s’ dihen, ndërsa trupi i të ndjerit është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për […]

Disa ushqime që mund të ndikojnë në rregullimin e disponimit


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka dëmtuar shumë aspekte të jetës sonë. Përvec humbjes së shumë jetëve në këto kohë, edhe dëmi i saj në shëndetin mendor ka qenë shumë i madh Një rishikim sistematik dhe metaanalizë e 13 studimeve zbuloi se depresioni dhe nivelet e ankthit janë rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë.  […]

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje


Shkruan: Dr. Lida Shosha #Rrugetimi i bisturise se nje kirurgeje. Shpesh, doktoresha qe sapo kane mbaruar mjekesine me pyesin, a te marin kirurgjine si specialitet? Me godet shpirtin kjo pyetje. Po, Entela, Ina, Marina, ju mund ta merni kirurgjine, e ku ka profesion me sublim! Po duhet tju them ca te verteta qe te mos […]

Shenjat e Para që Jep Trupi Kur Vuani nga Depresioni


[ad_1] Depresioni është një gjendje emocionale që karakterizohet nga mendimet dhe ndjenjat negative. Shpesh është thellësisht e fshehur në mendje dhe mbetet e pa diagnostikuar, megjithëse efektet e saj rëndojnë mbi organizmin. Si për çdo sëmundje edhe për ato që prekin turin, parandalimi apo kurimi që në zanafillë i tyre bën diferencë të madhe në […]

Tiparet dhe karakteristikat unike të Ujorit, ja 21 sekretet e personalitetit të kësaj shenje


[ad_1] Sot futemi zyrtarisht në sezonin e Ujorit, për të qëndruar deri në 18 shkurt.  Për të kuptuar këtë shenjë, ju thjesht duhet të shikoni nga pranë tiparet dhe karakteristikat unike që përbëjnë personalitetin e Ujorit, dhe sot do të bëjmë pikërisht këtë. Këtu janë 21 nga tiparet dhe karakteristikat më të zakonshme të shenjës […]

Mendimet e tepërta dhe të vazhdueshme: Çfarë mund të bëni për t’i lehtësuar


[ad_1] Shqetësimi dhe mendimi i tepërt janë pjesë e përvojës njerëzore, por Po qe se lihen të pakontrolluar, ato mund të dëmtojnë mirëqenien tuaj Të qëndroni në të njëjtat mendime madje mund të rrisë rrezikun për kushte të caktuara të shëndetit mendor, sipas një studimi të vitit 2013. Pra, çfarë duhet të bëjë një person […]

Psikologët paralajmërojnë “Varësia ndaj rrjeteve sociale është dhunë ndaj vetes”


[ad_1] MSC. SONILA LUZI PSIKOLOGE Sot, në një epokë të globalizuar, e karakterizuar nga konsumizmi i shfrenuar dhe suksesi me çdo kusht, s’ ka më rëndësi se kush jemi në të vërtetë, vlera e mendimeve dhe ndjenjave tona s’ ka rëndësi, por gjithçka bazohet në mënyrën se si ne e shfaqemi atë në mediat sociale. […]

Pesë mënyra të bazuara në shkencë për të mposhtur ndjenjat negative


[ad_1] Negativiteti përfshin të ndjerit të trishtuar, skeptik dhe pesimist. Kur mendimet tona janë të mbuluara me negativitet, ne mund të gjejmë lehtësisht më të keqen në çdo situatë, madje edhe në situata që objektivisht s’ janë aq të këqija Po qe se zbuloni se jeni duke luftuar me negativitetin, s’ jeni vetëm. Në fakt, […]

Teknika me pesë hapa – bllokon menjëherë ankthin


[ad_1] Kur jemi të shqetësuar për diçka ose kur jemi “kapur” në një gjendje shqetësimi, ankthi dhe mendimesh negative, truri ynë përqendrohet në të menduarit për problemin që na bëri në atë gjendje Sa më shumë të mendojmë për burimin e problemit, aq më shumë duket se aftësia jonë për të gjetur zgjidhjen e duhur […]

Gjumi i keq, pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni


[ad_1] Kur ditës së lodhshme i vjen fundi, dëshira për t’u strukur në krevatin e ngrohtë është e pamposhtur. Por ka raste kur kjo strehë aq e dëshiruar të kthehet në një burim ankthi dhe parehatie. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë të qetë ka një ndikim të fortë në jetën e përditshme. […]

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, shtohen tentimet për vetëvrasje


[ad_1] Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Kalifornia do të marrë rreth 2.5 milion doza vaksine këtë vit


[ad_1] Kalifornia pret të marrë këtë muaj pak më shumë se dy milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, të mjaftueshme për të vaksinuar gjysmën e punonjësve të kujdesit shëndetësor në atë shtet. Çdo gjë që ka lidhje me këtë sezon festash është ndryshe: maska fytyre në vend të zbukurimeve, letër higjenike në vend të një […]

Psikologët konfirmojnë: Ata që përpiqen t’u pëlqejnë të tjerëve janë të palumtur


[ad_1] T’u pëlqesh të gjithëve është një kurth tek i cili të gjithë të bien brenda. Të duash me çdo kusht miratimin e tjetrit është një dinamikë që të gjithë e kemi përjetuar të paktën njëherë në jetën tonë, në një fushë të saj apo në një tjetër. Dëshira për t’u dashur nga të tjerët […]

Të prirura për të qenë të pakënaqura, ja cilat janë gratë më pak të lumtura të horoskopit


[ad_1] Gratë s’ janë kurrë të lumtura, por ka disa që janë veçanërisht të prirura për të qenë të pakënaqura. Është një tipar i karakterit të natyrshëm që nga lindja, shkruan Revista Psikologji. 1-Gaforrja Gaforrja është në krye të listës së grave më pak të lumtura në Zodiakut. Gratë e kësaj shenje duket se kanë […]

Shefi i EULEX: Njerëzit në Kosovë besojnë se ne i arrestuam të akuzuarit nga Specialja


[ad_1] Në fillim të muajit nëntor ish-presidenti Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi u dërguan në Hagë pas akuzave të ngritura nga Prokuroria Speciale, ndërsa misioni i BE-së në Kosovë, EULEX ishte pjesë e operacionit të bastisjes së shtëpive të krerëve të UÇK-së. Kjo solli edhe reagimin e një […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe […]

Bllokimi në Francë vjen me kosto për shëndetin mendor


[ad_1] Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe […]

Nga kujtesa tek inteligjenca: Tetë përfitime të shahut


[ad_1] Loja e shahut është e dashur në të gjithë botën. Nga Amsterdami në Zhengzhou, njerëzit mblidhen në dhomat e ndenjes, sheshet dhe bibliotekat për të luajtur shah Shahu është një lojë shumë intensive dhe besojeni ose jo, ndikon pozitivisht në shëndetin e mendjes suaj. Shahu zhvillon aftësinë për të parë nga këndvështrimi i dikujt […]

Deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi


[ad_1] Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e privatizimit dhe Hetimor mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve. Deputetët, anëtarë të këtyre Komisioneve kanë mendime të ndryshme sa i përket rezultateve që mund […]

Ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari


[ad_1] Komandanti legjendar Adem Jashari sot po të ishte gjallë do t’i bënte 65 vjet. Ai ka lindur më 28 nëntor të vitit 1955 në Prekaz të Skenderajt. Ishte djali i tretë i Shaban dhe Zahide Jasharit. Ka mbaruar shkollën e mesme teknike në Skenderaj. Pas shuarjes së të gjitha institucioneve të Kosovës më 1990, […]

Shenjat tipike të depresionit


[ad_1] Shumica e njerëzve, kanë ditë të këqija. Pra ditë kur s’ ndihen aspak mirë, por s’ duhet ngatërruar disa ditë kur s’ e ke humorin aq të mirë, me depresion.Por Me kusht që ditët bëhen javë e javët muaj, atëherë është mirë të konsulltoheni me një psikolog.Depresioni, është një problem që po i prekë […]

Horoskopi ditor, e enjte 26 nëntor 2020


[ad_1] Dashi Edhe pse do të mundoheni të ndërveproni me disa persona njëkohësisht për të harruar një gjë të kohëve të fundit, do ta keni të kot pasi s’ do të mund t’ia arrini qëllimit. Do të shuani disa kuriozitete mbi disa persona gjatë kësaj dite, por këshilla më e mirë është të përjetoni çdo […]

I vunë “flakën” skenës, performanca e zjarrtë e Jennifer Lopez me Maluma rrezikoi të censurohej (FOTO)


[ad_1] Dy këngëtarët e famshëm, Jennifer Lopez dhe Maluma, kanë performuar mbrëmjen e djeshme në ndarjen e çmimeve “American Music Awards”. Ata dhuruan spektakël në skenën e madhe dhe s’ i zhgënjyen aspak fansat e tyre. JLo dhe Maluam performuan për herë të parë duetin e tyre të famshëm “Pa Ti + Lonely” dhe i […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

AGK ka raportuar 22 raste të sulmeve ndaj gazetarëve dhe mediave


[ad_1] 22 raste të atakimeve në drejtim të gazetarëve dhe mediave në Kosovë i ka raportuar Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) deri në nëntor të këtij viti. AGK me anë të një shkrimi në Facebook ka njoftuar se këto raportime i ka bërë në kuadër të kornizës së vlerësimit të katërt të nivelit të […]

Post Festum Muajit të Filmit Kosovar në Bernë, “Kino Kosova”


[ad_1] Intervistë me bashkëthemeluesin e Kulturalink-ut, Sabahet Metën, lidhur me organizimin e muajit të Filmit Kosovar në Bernë E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 17:20 Rromir Imami Synimi i aktivitetit “WMuaji i filmit kosovar” në Bernë ishte që shtatori do t’u kushtohej filmave të prodhuar në Kosovë dhe diasporë, filma që trajtojnë aspekte të ndryshme të […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


[ad_1] Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm […]

10 gjëra që duhet t’i kujtoni vetes kur ndiheni të bllokuar


[ad_1] Ne të gjithë ndihemi të bllokuar në një moment apo në një tjetër – në një marrëdhënie të keqe, në një punë të gabuar, në biznes, ose përgjithësisht në jetë. Cilado që të jetë situata, bllokimi s’ na bën të ndiheni mirë me veten. Ne mund ta humbim veten Po qe se s’ ndihemi […]

Udhëheqja e LAPSH pritet nga Ambasadori i Kosovës në Bernë


[ad_1] Vizitë e përfaqësuesve të Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë «Naim Frashëri» Zvicër në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Bernë E Hënë, 9 Nëntor 2020 – 22:45 albinfo.ch Sot, më 9 nëntor ’20, në ambasadën e Republikës së Kosovës në Bernë, nga ambasadori i sapoemëruar z. Sami Ukelli, u prit një ekip i […]

Shkolla shqipe në Zvicër, 30 vjet të një misioni fisnik


[ad_1] “T`i ndihmoni dhe motivoni fëmijët tuaj të shkojnë në shkollën shqipe meqenëqë kështu përmbushni një obligim njerëzor e kombëtar”, porosit Naser Ulaj, kryetar i LAPSH “Naim Frashëri” për Kantonin e Cyrihut, në 30 vjetorin e shkollës shqipe në Zvicër   E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Këtë vit shënohet 30 vjetori […]

Specialja ka një njoftim për ata që konsiderohen si viktima të Thaçit dhe të tjerëve


[ad_1] Pas publikimit të sotëm më 5 nëntor 2020, të aktakuzës së konfirmuar kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, viktimat e krimeve të pretenduara që përfshihen në këtë aktakuzë, prej këtij momenti mund të bëjnë kërkesë për pjesëmarrje në proces gjyqësor, Vetëm po të mund të demonstrojnë se kanë pësuar dëm […]

Përse Sëmuremi Më Lehtë Kur Jemi Të Stresuar?


[ad_1] Stresi afat-gjatë ka një ndikim mjaft negativ në shëndetin mendor por edhe fizik. Kur njeriu përballet me stresin, trupi aktivizon mekanizmin e njohur si ‘lufto ose ik”. Ky mekanizëm ka si qëllim që të ndihmojë organizmin t’i mbijetojë një situate potencialisht të rrezikshme. Ai nxit çlirimin e disa hormoneve, të cilat mund të ngadalësojnë […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


[ad_1] Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në […]

Kurz: Ne kurrë s’ do të frikësohemi nga terrorizmi


[ad_1] “Ne kurrë s’ do ta lejojmë veten tonë të frikësohemi nga terrorizmi dhe do t’i luftojmë me vendosmëri këto sulme” E Martë, 3 Nëntor 2020 – 0:19 albinfo.at Edhe kancelari austriak, Sebastian Kurz ka reaguar pas sulmit që gjë në Vjenë. Ai ka thënë se kurrë s’ do ta lejojmë veten tonë të frikësohemi […]

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë ndajnë Europën Qendrore


[ad_1] Donald Trump i ka kaluar katër vitet e fundit duke mbjellë përçarje në të gjithë globin. Njeriu që shpreson ta zëvendësojë atë si president i SHBA-së mund të sjellë pak a shumë të njëjtën gjë në Europën Qendrore. Një botë e shkatërruar nga virusi s’ mund ta largojë vëmendjen ndërsa SHBA-ja po i drejtohet […]

“Ego, kokëfortësi, reputacion”, ja disa të vërteta që duhet të dini për shenjat e horoskopit


[ad_1] Dashi Kjo shenjë është më ego istja ndër shenjat e zodiak. Dashi është i pavarur si natyrë dhe s’ i intereson shumë për të tjerët.Sipas tyre, ata janë gjithmonë të parët. Gjithashtu ata mendojnë se janë lindur për të qenë lider por për të tjerët duket se kanë një sjellje diktatoriale. Egoja e Dashit dhe […]

A zhvillohen më ngadalë fëmijët e lindur me anë të trajtimeve mjekësore?


[ad_1] Fëmijët e ngjizur me anë të teknikës IVF dhe trajtimeve tjera të plleshmërisë s’ zhvillohen më ngadalë. Fëmijët e lindur me anë të teknologjisë së riprodhimit të asistuar (ART), kanë më shumë shanse të jenë të parakohshëm ose të kenë peshë më të ulët të lindjes. Këto mendime se fëmijët s’ zhvillohen, kanë qenë […]

Horoskopi ditor, e premte 30 tetor 2020


[ad_1] DashiDisa persona do mundohen t’ua prishin harmoninë ne çift gjate kësaj dite, por dashuria qe ju keni për njeri-tjetrin do i beje balle çdo gjeje. Beqaret do jene te pavëmendshëm ndaj ftesave qe do iu bëhen andaj edhe sot kane për te mbetur vetëm. Gjendja financiare do jete me e privilegjuar dhe do keni […]

Përplasja e re Hoti – Haradinaj, ministrat e AAK-së s’ kishin votuar kundër propozimit të kryeministrit


[ad_1] Përfaqësuesit e partisë së Ramush Haradinajt s’ votuan kundër propozimit që të shuhet Task Forca Anti-Korrupsion, derisa, ditë më vonë, pikërisht kjo pikë e ngjalli një betejë të re LDK – AAK. Deputeti i Aleancës, Pal Lekaj, thotë se koalicioni është stabil. Ehat Miftaraj nga IKD-ja në anën tjetër vlerëson se dy subjektet po […]

​Të luftosh me kancerin: Rrëfimi i 42 vjeçares që mposhti këtë sëmundje


[ad_1] “Ka qenë shumë e vështirë me largu fashën dhe me pa vetën në pasqyre”…Koa hy e kam hequr fashën dhe kam qajtur gjysmë ore të mira, …Flokët më kanë ra në javën e dytë, ajo ka qenë pak “boom” për mua, pas operimit ka qenë sendi i dytë që më ka ra kresë”. Me […]

Horoskopi për ditën e premte


[ad_1] Dashi Këshillohet që gjatë kësaj dite ju të koordinoni veprimet tuaja me dëshirat e të tjerëve. Kjo do të jetë mënyra më e mirë Vetëm po të doni të shmangni problemet me ata që ju rrethojnë. Ndjenjat tuaja të dashurisë janë të lidhura ngushtë me pasionin. Demi Pavarësisht problemeve të ndryshme me partnerin, sa […]

Fruti që “trazoi” shqiptarët – Askush s’ po ia di emrin


[ad_1] Dy foto të publikuara nga faqja “Gramshi tek ju” me mbishkrimin “Kush më thotë çfarë frute është”, ka hasur në një varg reagimesh në rrjetin social Facebook. Bëhet fjalë për një pemë e cila është fotografuar në fshatin Plepas të Njësisë Administrative Tunjë. Autori ka dashur të saktësojë llojin e frutës dhe në profilin […]

Pesë sekrete të vërteta të burrave që ata s’do t’i pranojnë kurrë me zë të lartë, lexojini


[ad_1] Shumica e tyre janë të fiksuar me futbollin, e përjetojnë tmerrësisht keq gripin dhe se përgjithësisht janë më të lezetshëm kur lënë mjekër. Asgjë më tepër s’ dihet me siguri për ta. Çfarë ka që s’të shkruan? Pse s’e mbajti mend kurrë ditën e përvjetorit tuaj? Mos u lodhni shumë të mendoni, thjesht pranojini […]

“Javët e Kulturës Shqiptare” në Austri, s’i ndal as pandemia


[ad_1] Këtë vit “Javët e Kulturës Shqiptare” në Austri do të fillojnë nga muaji tetor dhe do të përfundojnë në muajin shkurt të vitit 2021. E Diel, 18 Tetor 2020 – 10:20 Arben Gjinaj “Javët e Kulturës Shqiptare” janë dukuritë më të rëndësishme kulturore, artistike dhe sportive të komunitetit shqiptarë në Austri. Ato tashmë kanë […]

Pesë arsyet psikologjike pse njerëzit s’ dobësohen?


[ad_1] Ndodh që dikush bën shumë palestër, mban edhe dietë të rreptë, s’ ka asnjë problem shëndetësor dhe prapë s’ arrin të dobësohet! Si shpjegohet kjo? Pesë pengesat psikologjike që mund të çojnë në mungesë rezultati të dëshiruar janë këto: Të qenit mbipeshë është e dobishme Po, është e dobishme, derisa ne mund t’i lidhim […]

5 mënyra për tu stresuar më pak – Gazeta Tribuna


[ad_1] Po qe se vuajtja nga stresi është bërë një pjesë standarde e jetës tuaj, mos u shqetësoni se gjërat mund të ndryshojnë për të mirë. Të gjithë stresohen herë pas here dhe kjo është krejt e natyrshme, trupat tanë janë krijuar për të përballuar këtë eventualitet, transmeton Gazeta Tribuna. Problemi vjen kur shqetësimi s’ […]

LDK kërkon që Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike të votohet sot në lexim të dytë


[ad_1] Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka falënderuar deputetët për votimin e projektligjit të Rimëkëmbjes Ekonomike në lexim të parë. Gashi ftoi deputetët për një seancë tjetër për t’i bashkangjitur propozimet e tyre për këtë projektligj. “Ju falënderoj shumë për këtë projektligjit, Me kusht që kini vullnet meqenëse krejt grupet parlamentare kanë […]

Afaristët nga Diaspora, takim me presidentin Thaçi


[ad_1] Presidenti Thaçi falënderoi afaristët nga diaspora për përkrahjen e vazhdueshme në të gjitha proceset në të cilat ka kaluar dhe po kalon Kosova E Shtunë, 10 Tetor 2020 – 18:20 albinfo.ch Me ftesë të Presidentit të Republikës së Kosovës Hashim Thaçi dhe nën organizimin e Konsullatës së Përgjithshme të RKS-së në Dyseldorf, në ambientet […]

Studimi/ A e ndani shtratin me dikë? Ja përfitimet shëndetësore që merrni duke fjetur me personin e zemrës


[ad_1] Gjumi është i rëndësishëm për shëndetin po aq sa ushqimi, uji dhe ajri, por, ekspertet shëndetësorë thonë se Po qe se ju flini pranë dikujt që e doni atëherë ju rritni edhe më shumë mirëqenien tuaj. Pavarësisht nga fakti që ndonjëherë mund ta dëshironi shtratin tuaj vetëm për vete,shkencëtarët rekomandojnë që në të flemë […]

Stina kur keni lindur tregon diçka të bukur për shpirtin tuaj, zbulojeni


[ad_1] Shikoni stinën në të cilën keni lindur dhe zbuloni aspektet e bukura të shpirtit tuaj. Ata që kanë lindur në pranverë: I dëgjoni gjithmonë me dashuri të dashurit tuaj. Ju kënaqeni duke ndihmuar të tjerët. Ju jeni të vendosur ta bëni botën një vend më të mirë. Personaliteti juaj i hapur i kënaq të […]

Gjumi i Keq – Pse Ndodh Dhe Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Kur ditës së lodhshme i vjen fundi, dëshira për t’u strukur në krevatin e ngrohtë është e pamposhtur. Por ka raste kur kjo strehë aq e dëshiruar të kthehet në një burim ankthi dhe parehatie. Mungesa ose vështirësia për të bërë një gjumë të qetë ka një ndikim të fortë në jetën e përditshme. […]

Masturbimi, proces jo i dëmshëm sipas psikologëve


[ad_1] Ndonëse kanë ekzistuar shumë mite fetare lidhur rreth mëkatit të masturbimit, akoma askush s’ ka gjetur ndonjë dëm fizik ose mendor prej tij. Kanë qenë fetë ato që e kanë përhapur idenë se ata që masturbojnë shpesh kanë probleme të rënda mendore, pasi kjo e fundit llogaritej si diçka jo morale. Psikologu Terry F. […]

Pse ‘dëgjoni’ zëra brenda kokës tuaj kur mendoni?


[ad_1] Kur kemi mendime të vetëdijshme, shpesh mund të dëgjojmë një zë brenda kokës sonë. Një studim i ri po zbulon pse ndodh kjo. Pse i përfshijmë tingujt e fjalëve në mendimet tona kur mendojmë pa folur? A janë ato vetëm një iluzion i nxitur nga kujtesa jonë e të folurit të hapur? Këto pyetje […]

Ky është NJERIU!


[ad_1] Një qenie, që nga natyra e tij, është i ngutshëm! Një qenie, që nga pakujdesia e tij doli nga parajsa, nga një vend “i lartë” në një vend të ulët, “në botë”. prandaj, është e vetëkuptueshme që njeriu piret të kërkojë problemet dhe pastaj, për pasojë, të lutet për rrugëdalje. Ai në tersin e […]

Pezullohet llogaria në Twitter e Qeverisë së Hungarisë


[ad_1] Qeveria hungareze tha të mërkurën se llogaria e saj zyrtare në rrjetin social Twitter është pezulluar “pa ndonjë paralajmërim”. “Ne kemi ndërmarrë hapat e nevojshëm dhe jemi duke pritur një shpjegim zyrtar nga Twitter”, tha zëdhënësi i qeverisë, Zoltan Kovacs në llogarinë e tij në Twitter. Kovacs e quajti pezullimin si një akt censure […]

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Përkthimit


[ad_1] Sot shënohet Dita Ndërkombëtare të Përkthimit, ditë e shpallur edhe nga UNESCO. Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi në lidhje me këtë datë ka thënë se si akti i parë i qytetërimit, përkthimi nevojitet të ketë vëmendjen e duhur shoqërore e institucionale. “Përkthyesi përfaqëson një ndër shtyllat e qytetërimit ngase përkthim nënkupton komunikim dhe komunikimi […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


[ad_1] Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i […]

Fabjola Kodra, kandidatja e dytë më e votuar për këshilltarët komunalë në Itali


[ad_1] E Diel, 27 Shtator 2020 – 12:50 albinfo.ch Është bërë e ditur se Fabjola Kodra është këshilltarja e parë me origjinë të huaj e zgjedhur në Komunën Vignola të Emilia Romagna. Ajo ishte kandidatja e dytë më e votuar në listën për këshilltarët komunalë, përcjell albinfo.ch. Fabjola, në një intervistë për “Albania News Italy”, […]

Gjykata Speciale i fton viktimat për pjesëmarrje në proceset gjyqësore


[ad_1] Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Kosovës ka njoftuar për fillimin procesit të pjesëmarrjes së viktimave në dhomat e specializuara të Kosovës. Duke folur mbi pjesëmarrjen e viktimave Kryetarja Ekaterina Trendafilova tha se “Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë juridiksion mbi krime të rënda, ku përfshihen krime kundër njerëzimit dhe krime lufte. […]

Si të Jetoni Shëndetëshëm në 8 Hapa të Thjeshtë


[ad_1] Ruajtja e shëndetit është një punë që zgjat gjithë jetën. specialistët e AgroWeb.org këshillojnë që secili prej nesh mund të ndërmarrë disa hapa të vegjël çdo ditë për t’u ndjerë më mirë dhe për të shmangur shumë probleme shëndetsore. Janë identifikuar 8 hapat kryesorë prej të cilave njerëzit e shëndetshëm s’ heqin kurrë dorë. […]

Qeveria themelon Këshillin Ndërministror për Ujërat, e drejton Kryeministri


[ad_1] Në mbledhjen e sotme të Qeverisë është marrë vendim që të themelohet Këshilli Ndërministror për Ujërat. Sipas zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj, ky Këshill si trup koordinues dhe vendimmarrës do të shqyrtoj çështjet sistemore të ujërave, harmonizojë nevojat dhe interesat e ndryshme, si dhe do të propozojë masat e zhvillimit për shfrytëzimin dhe mbrojtjen e resurseve […]

Arsyet E Forta Pas Lodhjes Dhe Depresionit Gjatë Verës – Çfarë nevojitet Të Bëni


[ad_1] Ndjesia e lodhjes na shoqëron në një pjesë të madhe të jetës. Puna, shkolla, angazhimet familjare dhe miqësore mund të bëhen nxitës të rregullt të lodhjes. Të qenit të lodhur herë pas here s’ është shkas për shqetësim, por Lodhja e vazhdueshme lë pasoja në organizëm. 7 Arsyet Përse Ndiheni Të Lodhur Gjithë Kohës […]

A keni ndëgjuar për Artritin e të miturve, i cili shfaqet para moshës 16 vjeçare


[ad_1] Shkruar nga Dr Besim Demolli – Reumatolog  MUAJI KORRIK ËSHTË MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR ARTRIT TË TË MITURVE APO THËNË MË DREJTË PËR ARTRITIN I CILI SHFAQET PARA MOSHËS 16 VJEÇARE!  Çfarë është artriti idiopatik i të miturve?  Artriti Idiopatik i të miturver (artriti juvenile idiopatik) është një emër i përgjithshëm për disa lloje […]

Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit


Mungesa e ofrimit të disa shërbimeve mjekësore brenda institucioneve publike shëndetësore në Kosovë, ka bërë që një numër i madh i pacientëve, ato shërbime t’i marrin jashtë vendit fal programit për trajtim mjekësor jashtë institucioneve publike, duke bërë kështu që dhjetëra miliona euro të shpenzohen jashtë vendit. Numri i atyre që kanë përfituar përkrahje financiare […]

Ja çka shkruan Dr.Halil Krasniqi për Qeverinë e re


Shkruan: Dr.Halil Krasniqi Përgëzoj qeverinë e re dhe formimin e Institucioneve shtetërore. Qeveritarëve të rinj ju uroj punë të mbarë dhe shumë suksese në udhëheqjen dhe avancimin e Republikës së Kosovës drejt Evropës në proceset politike, ekonomike, shkencore, sociale, juridike e tjera. Me keqëardhje të madhe dëshiroj të shprej moskënaqesin time personale me sjelljet dhe […]

“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanetet për Ramiz Alinë dhe kush do ishte pasuesi i tij


E veja e Enver Hoxhës, Nexhmije Hoxha, rrëfen ditët e fundit të jetës së ish-diktatorit dhe shqetësimet e tij për të gjetur pasuesin. Në librin e saj “Përjetime dhe meditime në jetën time politike”, Nexhmija rrëfen se pasuesi më i mundshëm ishte Hysni Kapo, por ndarja e tij nga jeta bëri që Enverit t’i shtohej […]

Kush do të pësojë nga Ligji për pagat


Rreth 23 mijë shërbyes civilë në administratën lokale dhe qendrore të Kosovës, po shprehin pakënaqësitë e tyre lidhur më Ligjin e ri për paga, i cili është miratuar në shkurt të këtij viti, kurse ka hyrë në fuqi më 2 nëntor të këtij viti. Sipas këtij ligji, rreth 70 për qind e punëtorëve në sektorin […]

A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓


Rreth 30% e bebeve lindin me kërthizë rreth qafës. Kërthiza (apo kordoni umbilikal siç i thonë mjekët) është një gyp i cili ka gjatësi rreth gjysëm metre dhe i cili e lidh beben me placentën. Përmes placentës dhe kordonit umbilikal bebja merr të gjitha substancat për të cilat ka nevojë. Pra, bebja në mitrën e […]

Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!


“Mos pini asgjë pa e shikuar, mos firmosni asgjë pa e lexuar.” – Thënie spanjolle “Shëndeti është i domosdoshëm, pas moralit.” – Tomas Xheferson “Me sa duket, dy nga problemet më shqetësuese të kohës janë: si të shpëtohet gjysma e popullësisë nga pasojat e urisë dhe gjysma tjetër nga pasojat e mbipeshës.” – Thom J.A […]