​Ushqimet që shkaktojnë ankthin


A e dini se ajo që hani mund të kontribuojë në ankth? Sjellja dhe gjendja shpirtërore mund të kontrollohen nga ushqimet që marrim në trupin tonë. Stresi mund të ndikojë në dietën tuaj, por ushqimi gjithashtu mund të ndikojë në nivelet e stresit tuaj. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, gati një e treta e […]

Shenjat që tregojnë se jeni të lodhur shpirtërisht, jo fizikisht


Kur njerëzit ndihen të rraskapitur, instinkti i tyre i parë është të kontrollojnë shëndetin e tyre. Sidoqoftë, shkaku i rraskapitjes s’ duhet të kërkohet gjithmonë në trup, pasi shpirti gjithashtu mund të jetë i lodhur. Mendimet për të ardhmen tuaj ju bëjnë të ndjeheni të frikësuar dhe të pasigurt. Kur shpirti është i rraskapitur, s’ […]

Djathanik i ëmbël: s’ do t’jua marrë mendja se sa do t’ju pëlqejë shija e kësaj piteje!


Janë ngazëllyer madje edhe ata të cilët s’ e duan edhe aq shijen ëmbël-njelmët. Mos u bëni skeptikë, provoni këtë djathanik të ëmbël dhe do të jeni të kënaqur me shijen sa që do ta gatuani vazhdimisht! – transmeton Telegrafi. Përbërësit për brumë: 280 g miell 250 g margarinë 2 të verdhë të vezëve 7 […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Shkaktarët dhe parandaluesit e rënies së flokëve


Përderisa rënia e flokëve konsiderohet më tepër si një problem apo shqetësim te meshkujt, edhe femrat mund të përjetojnë rënien apo dobësimin e flokëve. Ekzistojnë faktorë të ndryshëm; të brendshëm e të jashtëm të cilët mund të na çojnë deri te humbja e flokëve. Mungesa e vitaminave dhe mineraleve, vlerat ushqyese të dobëta, tymi i […]

Kek i Butë Pa Vezë – Receta me Ëmbëlsi të Mrekullueshme


Kur flitet kër kekun e shtëpisë, mënyrat e përgatitjes janë të pafundme. Me kos, qumësht, vaj ulliri, madje dhe pa miell, zgjedhjet janë të panumërta. Po kek pa vezë a ju kishte shkuar ndonjëherë mendja? Keku pa vezë është një ëmbëlsirë e lehtë e delikate për çdo moment të ditës. Me një brumë jashtëzakonisht të […]

Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore. Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë. andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre. Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat Ankthi i shëndetshëm […]

7 shenjat e fshehura që tregojnë se vuani nga hernia diskale


Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit megjithëse këto s’ janë të vetmet simptoma të kësaj sëmundje. Nga takat shumë të larta deri tek keq ushqyerja, dhimbja e mesit mund të ketë një shumësi arsyesh. Gjithsesi dëmtimet e shtyllës kurrizore shkaktojnë sipmtoma të ndryshme të cilat […]

Si të Përdorni Vitaminën E për Flokë të Shëndetshëm – Përfitimet dhe Vlerat


Tashmë është e ditur që flokët e shëndetshëm i japin të gjithë portretit një pamje më të freskët dhe rinore. Thuhet se gjysma e bukurisë përcaktohet nga to, andaj edhe vëmendja që i kushtohet është njësoj e madhe. Gjithsesi pavarësisht kujdesit, flokët janë delikatë dhe mund të dëmtohen shumë shpejt. Kjo varet që nga kushtet […]

Pesë Mënyrat Se Si Pranvera Ndikon Në Shëndetin Tuaj


Pranvera është padyshim stina më festive për njeriun. Rrobat e trasha paketohen ‘larg syve, larg trupit’ dhe garderoba bëhet gati për rroba të lehta e plot ngjyra. Megjithatë, ndikimi i pranverës shtrihet përtej garderobës. I gjithë organizmi përmirëoshet a thua se sistemi imunitar ka fituar llotarinë. Gëzimi i pranverës ndihet në ajër dhe specialistët besojnë […]

Shtatë Shenjat e Fshehura që Tregojnë se Vuani nga Hernia Diskale


Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit megjithëse këto s’ janë të vetmet simptoma të kësaj sëmundje. Nga takat shumë të larta deri tek keq ushqyerja, dhimbja e mesit mund të ketë një shumësi arsyesh. Gjithsesi dëmtimet e shtyllës kurrizore shkaktojnë sipmtoma të ndryshme të cilat […]

Të Mirat e Shurupit të Rozmarinës për Shëndetin e Zemrës dhe Veshkave


Rozmarina është një bimë shumë e përhapur në rajonin e Mesdheut. Ajo vlerësohet jashtëzakonisht shumë për aftësinë që ka në përmirësimin e shëndetit mendor. Në mjekësinë tradicionale aziatike, rozmarina është përdorur prej shekujsh si tonik për trurin, shëndetin e veshkave, heqjen e toksinave, stabilizimin e tensionit të gjakut dhe shëndetin e zemrës. Në këtë artikull […]

10 rregullat e një personi të lumtur


Barrierat psikologjike, një mentalitet negativ dhe një mendje e ngushtë s’ na lejojnë të jetojmë jetë të lumtur. Për të thyer këtë rreth vicioz, shumë njerëz lexojnë libra të ndryshëm për të gjetur motivimin, qetësinë dhe lumturinë. Psikiatri i famshëm, Mikhail Efimovich Litvak, ka shkruar një  libër ku ka përshkruar pengesat psikologjike. Të cilat s’ […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut se […]

Si të bëni një gjumë të shkëlqyeshëm natën, sipas specialistëve


Çështjet e gjumit kanë qenë një nga problemet më të mëdha të raportuara të mirëqenies gjatë karantinës. Dhe, si çdokush që është shtrirë ndonjëherë në shtrat duke vështruar i dëshpëruar në tavan në orën 4 të mëngjesit, kjo s’ është për të qeshur. Një në tre persona vuajnë nga problemet e gjumit sipas NHS, dhe […]

Zbuloni 4 gabimet që bëni kur nisni dietën për rënie në peshë


Zbatimi i një regjimi më të shtrënguar ushqimor kërkon disa elemente të rëndësishme: mendësinë e duhur, aktivitetin fizik dhe një plan ushqimor që plotëson shumë nevoja të organizmit. Në këtë artikull do të mësoni për katër gabimet që bëni në nisjen e dietës, të cilët pengojnë suksesin e saj. Zgjedhja e ushqimeve të lehta Në […]

Disa mënyra për të stiluar flokët e gjata


Po qe se jeni kujdesur për flokët tuaj gjatë karantinave të zgjatura të vitit të kaluar, ndoshta tani duken shumë më gjatë se zakonisht. Dhe sigurisht, gjatësia sjell mundësi të pafundme. Nga një ngjyrë e ndritshme ombre te shtesat e gjata, frymëzimi i flokëve të gjata mund të gjendet kudo. s’ ka nevojë të eksperimentoni […]

Pse i Trembemi Nikotinës Kur Problemi Kryesor Është Tymi


Në opinionin e përgjithshëm mesatar, duhanpirja shpesh lidhet me nikotinën dhe tymin. Studimet kanë treguar se pavarësisht mendimit të zakonshëm, nikotina, edhe pse s’ është pa rrezik, s’ është një shkaktar i sëmundjeve që lidhen me pirjen e duhanit. Ajo gjendet në gjethen e duhanit, por në sasi të vogël e hasim dhe në perimet […]

8 mënyra për të përmirësuar IQ-në tuaj


Përderisa ka shumë karakteristika që ju lejojnë të zhvilloni të menduarit tuaj në përgjithësi, inteligjenca është diçka që mund të përmirësohet përmes praktikës Ja disa mënyra për të përmisuar IQ-në tuaj: Shkruani mendimet Duke shkruar mendimet që keni, ju mund të ndihmoni trurin që të jetë më i fokusuar, më i organizuar dhe do të […]

Studimi/ Në qoftë se dikush ju flet ndërkohë që jeni duke fjetur, a përgjigjeni?!


kurse pushojmë trupin, mendja jonë s’ është plotësisht e larguar nga bota reale (dhe vazhdon të punojë për ne): sipas hulumtimit të botuar në Biology aktuale, gjatë fazës REM një individ është në gjendje të perceptojë stimujt që vijnë nga realiteti dhe të reagojë në përputhje me rrethanat. “Kushdo që ëndërron i kupton pyetjet e […]

Si të Masni në Mënyrën e Duhur Përbërësit e Recetave


Pavarësisht sa herë që nevojitet të përgatisni një recetë, qoftë një byrek apo kek, përbërësit nevojitet të maten. Shumë herë s’ i kushtohet vëmendja e duhur dhe pasojat janë një recetë jo ashtu siç nevojitet. Zakoni që amvisat shqiptare kanë ndjekur është që përbërësit shpesh i masin ‘me sy’. Një traditë e vjetër e cila […]

Ja Se Si Ndikon Cilësia E Gjumit Në Shëndetin Tuaj


Trupi juaj e përdor gjumin për të forcuar sistemin imunitar, për të përpunuar informacionin dhe për të rimarrë energji para se të fillojë ndonjë ditë e re. Por çfarë ndodh kur s’ flini aq sa nevojitet ose kur s’ bëni një gjumë të qetë? AgroWeb.org ju tregon më poshtë se si gjumi ndikon në shëndetin […]

Këshilla Për Një Sistem Imunitar të Shëndetshëm – Kujdesi Që Ju nevojitet


Sistemi ynë imunitar ka një funksion madhor në organizëm; të mbrojë trupin nga ‘rreziqet’ e jashtme. Tek këto rreziqe përfshihen sigurisht bakteret, viruset dhe mikrobet e ndryshme. Në situatën në të cilën gjendemi, ku përhapja e virusit COVID-19 vazhdon dhe bëhet më shqetësuese, nevojitet kthyer vëmendja nga sistemi imunitar. Por a mund ta forcojmë atë? […]

Çka i ndodh trupit kur dikush na thyen zemrën?


Ndarjet e këqija zakonisht lënë plagë të thella emocionale të cilat janë të vështira për t’u shëruar, në këtë kohë shkencëtarët faktikisht pajtohen se koncepti i thyerjes së zemrës ekziston dhe ka efekte fizike në trup. specialistët shëndetësorë tregojnë se në sindromën e zemrës së thyer, një pjesë e zemrës përkohësisht zmadhohet dhe s’ pompon […]

Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshme edhe në Dimër – Çfarë duhet të Dini


I ftohti, lagështira dhe ngricat ndikojnë të parën lëkurën dhe flokët. Në fakt si çdo ekstrem tjetër atmosferik dhe s’ janë të paktë njerëzit që në periudha të caktuara të vitit kanë probleme me lëkurën dhe flokët. Në vjeshtë flokët bien, në verë digjën më shpejt, në dimër hollohen e dëmtohen nga i ftohti e […]

specialistët shpjegojnë se si ëndrrat mund të ngatërrohen me kujtimet tuaja


A keni pasur ndonjëherë një kujtim kaq të gjallë sa betoheni se ka ndodhur, por askush s’ mund ta verifikojë atë? Ndonjëherë kufiri midis realitetit tuaj të zgjuar dhe përvojave të ëndërruara mund të mjegullohet. Pra, a mund të shkaktojnë kujtime të rreme ëndrrat? Përgjigja e shkurtër është po. Për fillestarët, kujtesa njerëzore është mjaft […]

Vëllezërit shqiptarë që bëjnë art me kafe në Amerikë


s’ është çdo herë e lehtë për një të huaj që t’ia dalë mbanë dhe të nisë një biznes kur është më shumë se 7 mijë kilometra larg nga vendlindja. Shqiptari Valon Dalipi, 27-vjeçar për herë të parë kishte ardhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para shtatë vjetëve si një student ndërkombëtar. Vite më […]

Katër ilustrime se si përjetohet vërtet ankthi


“Ankthi kronik është i çrregullt dhe i paparashikueshëm, mbizotërues dhe tinëzar, fizik dhe mendor, dhe ndonjëherë aq dobësues i papritur, sa unë s’ jam në gjendje të flas ose të mendoj qartë apo edhe të lëviz.” – Steve Barry Në një artikull për Healthline, një nga burimet më të sigurta për shëndetin, Steve Barry – një shkrimtar, […]

COVID i merr jetën 35-vjeçarit te “Shefqet Ndroqi”, mesazhi i të riut ndonjë ditë para se të vdiste


Në sallën e reanimacionit në COVID 2, s’ është e njëjta situatë si pak muaj më parë. Vështirë të mendosh se një djalë apo një vajzë e re, lufton për jetën pas infektimit me koronavirusin, që deri dje besonim se i rrezikonte jetën një moshe të thyer. I tillë ishte dhe fati i 35 vjeçarit, […]

Përmbytjet në Nënshkodër dhe shkaqet e tyre


Zona fushore e Nënshkodrës vazhdon të përballet prej gati një muaji me përmbytje, që janë shtrirë në njësitë vendore të Dajçit, Anës së Malit, Velipojës, Bërdicës, por edhe rrethinave të qytetit. Mëngjesin e sotëm sipërfaqja e tokës bujqësore nën ujë arriti në 3655 hektarë, pjesa më e madhe të mbjella me grurë, foragjere, bimë dekorative, […]

Sipas studimeve, shëndeti mendor luan një rol të rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës


Studiuesit po theksojnë lidhjet e rëndësishme midis shëndetit tuaj mendor dhe shëndetit të zemrës. Ata po u bëjnë thirrje klinicistëve për t’i kontrolluar dhe adresuar problemet me shëndetin mendor kur kërkojnë të trajtojnë sëmundjet e zemrës. Në një deklaratë  të botuar në revistën Circulation më 25 janar, Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) ekzaminoi kërkimin e […]

Vesi i mbretëreshës Elizabeth, që askujt s’ do t’ia merrte mendja


Mbretëresha Elizabeth është një nga personazhet e njohur të Britanisë së Madhe. Sipas “Cosmopolitan France”, ajo shfaqet gjithmonë e kuruar në daljet e saj publike, ndaj s’ është habi që të gjithë të pyesin si ia del mbretëresha të jetë kaq në formë. Sigurisht që regjimi ushqimor është një ndër pjesët kryesore për titullin që mban, […]

Si ta kontrolloni zërin tuaj të brendshëm negativ


s’ ka shpëtim nga zëri në kokën tonë, pavarësisht Në qoftë se është memorizimi i informacionit ose krijimi i skenarëve imagjinare dhe ndikon në gjithçka që bëjmë. Kjo është arsyeja pse Ethan Kross, një profesor i psikologjisë në Laboratorin e Emocionit dhe Vetëkontrollit në Universitetin e Miçiganit, thotë se bisedat më të rëndësishme që kemi […]

Mbulesa, vazhdon të jetë paragjykim dhe pengesë shtesë në punësim


Altina Marmullaku Në Ditën Ndërkombëtare të Shamisë portali “Familja Jonë” sjell një anë që s’ është shpalosur më parë nga tri gra të mbuluara, të cilat na tregojnë për përvojat, për stigmatizimin e tyre në sferat shoqërore edhe institucionale të Kosovës. Arbnora Fejza Idrizi, Rekordere e Librit Guinness, thotë se pa dyshim se kur je […]

Kundër Inflamacionit dhe Sëmundjeve – Çfarë duhet të Përdorni?


Kur mendoni për ushqimet që largojnë inflamacionin dhe forcojnë imunitetin me siguri mendja ju shkon tek ato më të pasurat me vitamina. Fruta, perime, arrorë, lloje të peshkut, mishit apo bime e erëza të caktuara, të gjitha të pasura me vlera për shëndetin. Megjithatë në këtë artikull do të flasim për një tjetër përbërës ushqimor […]

Sa Orë duhet Të Flemë – Rëndësia E Gjumit Në Mirëqenien Tonë


Gjumi është gurthemeli i mirëqenies sonë. Vetëm po të flemë të paktën 7 orë, atëherë hedhim hapa të rëndësishëm drejt shëndetit optimal. Mungesa e gjumit ka një ndikim të fortë e negativ jo vetëm në humor dhe temperament por edhe në aftësinë për tu përqendruar në punët e përditshme. Ndikimi i parë vërehet në ushqimet që […]

Shenjat që tregojnë se vuani nga ankthi


Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente te çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës apo jetës. Problemet e jetës së përditshme arrijnë të krijojnë luhatje dhe përmbysje të mëdha humori ndaj përjetimi i këtyre ndjenjave është i shpeshtë. Zakonisht stresi apo ankthi largohet në kohë të shkurtra […]

Katër shenjat më hakmarrëse të horoskopit, zbuloni Po qe se keni njerëz të tillë në udhën tuaj të jetës


Hakmarrja është një nga ndjenjat më tërheqëse në botë. Po qe se takoni njerëz hakmarrës në udhën tuaj të jetës, jini shumë të kujdesshëm dhe mos u përpiqni t’i mashtroni ose tradhtoni. Dënimi do të vijë tek ju herët a vonë. Këtu janë 4 nga shenjat më hakmarrëse të zodiakut: Demi Sapo të zemëroheni me […]

Shenjat që Tregojnë se Vuani nga Ankthi – Kujdesi që Ju duhet


Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente tek çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës apo jetës. Problemet e jetës së përditshme arrijnë të krijojnë luhatje dhe përmbysje të mëdha humori ndaj përjetimi i këtyre ndjenjave është i shpeshtë. Zakonisht stresi apo ankthi largohet në kohë të shkurtra […]

Arsyet Pse Ndodh Mjegullimi i Trurit – Çfarë duhet të Dini dhe Si të Mbroheni


Mjegullimi i trurit s’ është një gjendje mjekësore. Është një term i përdorur për disa simptoma që mund të ndikojnë në aftësinë tuaj për të menduar. Mund të ndiheni të hutuar ose të çorganizuar ose ta keni të vështirë të përqendroheni dhe të vendosni mendimet tuaja në fjali. Sindroma e lodhjes kronike Me këtë gjendje, […]

Mëngjesi – Disa Ndryshime Të Vogla Për Rënien Në Peshë


Rënia në peshë është një mision i vështirë por jo i pamundur. Ky mision kërkon shumë vullnet dhe mbi të gjitha disa ndryshime nga regjimi i mëparshëm ushqimor. Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org kanë identifikuar disa ndryshime të vogla që mund të bëni që në vaktin e parë të ditës, të cilat rezultojnë të […]

9 mënyra si ta trajtoni dhimbjen e dhëmbit gjatë natës


Një nga arsyet që dhimbja e dhëmbëve bëhet më e padurueshme gjatë natës është prejse ka më pak shpërqendrime. Kështu është më e lehtë që e gjithë vëmendja juaj të shkojë tek dhimbja e dhëmbit dhe të mos ju zërë gjumi. Sidoqoftë ju mund të provoni këto mënyra për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve: Marrja […]

9 Mënyra Si Të Trajtoni dhimbjen E Dhëmbit Gjatë Natës


Një nga arsyet që dhimbja e dhëmbëve bëhet më e padurueshme gjatë natës është meqenëse ka më pak shpërqendrime. Kështu është më e lehtë që e gjithë vëmendja juaj të shkojë tek dhimbja e dhëmbit dhe të mos ju zërë gjumi. Sidoqoftë ju mund të provoni këto mënyra për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve: Ilaçet […]

10 Rregullat e Arta Si Të Ushqeheni Shëndetshëm Për Trupin në Formë


Ushqyerja e shëndetshme s’ ka të bëjë me kufizime, humbje drastike në peshë apo heqjen dorë tërësisht nga ushqimet e preferuara. Ushqyerja e shëndetshme ka të bëjë me ndjesinë e të qënit mirë, plot energji, shëndet dhe humor. Në ditët e sotme, të gjjithë janë të tejngopur, në konflikt dhe konfuzë nga informacionet dhe këshillat […]

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?


𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia, […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


“E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa ty […]

Sa i Rëndësishëm Është Dimri Për Gjumin, Infeksionet Dhe Lëkurën


Moti i ftohtë mund të duket si ndëshkimi më i madh për dikë që preferon pranverën a verën, megjithatë, ai ofron përfitime shumë të rëndësishme për organizmin. I Ftohti E Bën Trurin Më Të Mprehtë Temperaturat e ulëta e bëjnë njeriun të mendojë më qartë. Studimet thonë se njeriu e ka më të lehtë të […]

10 arsye pse duhet të lexosh çdo ditë


s’ duhet të ketë arsye të caktuar se pse duhet të lexojmë, megjithatë për ata që kanë nevojë për shtysa të jashtme, më poshtë gjeni disa nga përfitimet që vijnë nga të lexuarit Stimulon mendjen Studimet kanë treguar se stimulimi i mendjes ndihmon në parandalimin dhe ngadalësimin e zhvillimit të sëmundjeve si Alzhajmeri dhe demenca […]

Shihni çfarë u bën tymi i cigares mushkërive, zemrës dhe trurit tuaj


Po qe se shikoni këtë video alarmante, menjëherë do t’ju shkojë mendja të hiqni dorë nga ky ves juaj i keq Po qe se do ta dinit që çdo herë që thithni tymin e duhanit, do të shkatërronit drejtpërdrejt mushkëritë, zemrën dhe trurin tuaj, ne besojmë se menjëherë do të ndalonit pirjen e duhanit. Megjithëse […]

30 vjeçari me ide gjeniale/ Kush është shqiptari që mahniti Forbes, nga shërbyes tani ka kompaninë e tij


Revista Forbes i ka kushtuar një shkrim shqiptaro-amerikanit Premtim Gjonbalaj dhe firmës së tij Butler Hospitality që shërben si “kuzhinë fantazëm” e disa prej hoteleve më të famshëm në New York e përtej. Premtimi ishte vetëm 23-vjeçar kur si menaxhues i një restoranti i kishte shkuar mendja për një zgjidhje të një problemi që prej […]

Pse shumica e njerëzve s’ i mbajnë mend ëndrrat e tyre?


Mënyra në të cilën janë formuar ëndrrat tona ka mbetur një mister në qarqet shkencore Sot ne e dimë që truri ynë ndërton ëndrra nga kujtimet tona që janë të pranishme në jetën e përditshme, si dhe nga nënvetëdija. Kjo do të thotë që kujtimet e fundit të kombinuara me informacionin që kemi ruajtur në […]

Formacionet zyrtare: Trepça’89 – Gjilani


Trepça’89 – Gjilani është njëra nga dy ndeshjet e ditës së sotme në Superligë. Por, vëmendja kryesore do të jetë pikërisht në “Riza Lushta”, me të dyja skuadrat që do të synojnë fitore, për të vazhduar rrugëtimin drejt objektivave, përcjell GazetaBlic. Para pak çastesh janë mësuar edhe formacionet zyrtare për duelin që ia fillon nga […]

Jesse Owens, njeriu me ngjyrë që ia prishi planet Hitlerit për Lojërat Olimpike 1936


Në vitin 1933, pak pasi e mori pushtetin si kancelar i Gjermanisë, synimet e Adolf Hitler kishin të bënin me planet e tij për t’i shëndrruar Lojërat Olimpike Verore dhe Dimërore të vitit 1936 në një sukses për regjimin e tij. me anë të këtyre lojërave olimpike Hitleri priste të shpërfaqte racën e tij superiore […]

“Forbes”: Biznesmeni shqiptaro-amerikan, storie suksesi për vitin 2020


E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 14:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se revista e njohur amerikane e biznesit, “Forbes”, ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan, Premtim Gjonbalaj, në listën “30 Nën 30” për vitin 2021, transmeton albinfo.ch. Kjo listë përfshin 30 të rinj të suksesshëm në fushën e biznesit dhe industrisë pa mbushur moshën 30-vjeçare. duhet […]

“Forbes” ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan si storie suksesi për vitin 2021


E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 14:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se revista e njohur amerikane e biznesit, “Forbes” ka renditur biznesmenin shqiptaro-amerikan Premtim Gjonbalaj, në listën “30 Nën 30” për vitin 2021, transmeton albinfo.ch. Kjo listë përfshin 30 të rinj të suksesshëm në fushën e biznesit dhe industrisë pa mbushur moshën 30 vjeçare. […]

Rrëfim drithërues i doktoreshës Venera: E përfundova ditën e 25-të të luftës me COVID-19, mezi ngrihem në këmbë


Prof. Dr. Venera Berisha-Muharremi ka bërë një postim vetëdijësues për situatën me COVID-19 në vend. Drejtoresha e Klinikës së Endokrinologjisë, me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, ka njoftuar se sot e përfundoi ditën e saj të 25’të në luftë me COVID-19 dhe që gjendja e saj vazhdon të jetë e rëndë. Rezultatet: 539 […]

Rama në banesën e rindërtuar, i zoti i shtëpisë: Mirë është me i heq këpucët! Kryeministri, batuta me çorapet e Ahmetajt


Diçka e pazakontë ka ndodhur me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, të cilët kanë përuruar shtëpitë e para të rindërtuara pas prishjes nga tërmeti. Ata janë detyruar të heqin këpucët përpara se të hyjnë në banesën e re  në Gjepalaj të Shijakut. ndërsa s’ kanë munguar as batutat mes kryeministrit Rama dhe Ministrit Ahmetaj, […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

“Partitë politike në rend të parë kanë interesat klanore e individuale”


Në kohën kur po pritet një tryezë e përbashkët mes partive politike lidhur më çështjen e presidentit, analisti politik Faton Abdullahu , thotë se beson që do të ketë marrëveshje ndërmjet palëve. “Do të arrihet një marrëveshje mes partive politike për presidentin meqenëse përndryshe duhet të shkohet në zgjedhje. Ndërkohë që ma thotë mendja se […]

Liverpooli “bie” në fund, përkohësisht merr kreun!


Liverpooli ka dështuar të shënojë fitore në udhëtim te Brightoni, ani pse ishte në epërsi deri në çastet e fundit të ndeshjes. Pikërisht në lojën shtesë, vendasit fituan penallti, të cilën me sukses e konvertoi në gol Gross, me çka edhe regjistroi shifrat përfundimtare, 1-1, përcjell GazetaBlic. Gjatë gjithë ndeshjes, kampionët aktualë ishin më të […]

Mbyllen pjesët e para në ndeshjet e Europa Ligës, këto janë rezultatet


Janë mbyllur para pak çastesh pjesët e para në ndeshjet e mbrëmjes në Europa Ligë. Vëmendja kryesore ishte në Francë e Norvegji, aty ku po luajnë skuadrat elitare si Milani e Arsenali, përcjell GazetaBlic. Në të dyja duelet, s’ është shënuar as edhe një gol i vetëm. Në fakt, nga të 13 takimet sa po […]

Parashikimi i Veton Surroit: Zgjedhjet e reja parlamentare do të mbahen brenda tre muajve


Publicisti Veton Surroi ka thënë se më s’ është e diskutueshme Në qoftë se do të ketë zgjedhje në Kosovë, por se pyetja qëndron se kur në këta tre muaj do të ndodhin. Megjithëse në opinionin publik është krijuar perceptimi se Në qoftë se zgjedhjet mbahen ato do të nxjerrin fitues Vetëvendosjen në koalicion me […]

Shqipëri, pas tërmetit 27 familje në Klos presin dimrin e dytë në çadra


Edhe pse ka 57 shtëpi të dëmtuara nga tërmeti i vitit 2018 dhe ai i nëntorit të vitit 2019 dhe 27 familje që jetojnë në çadra, bashkia e Klosit s’ është përfshirë në planet e rindërtimit të qeverisë dhe banorët po presin me frikë dimrin. Mehmet Kaceli, 75 vjeç, nga fshati Unjatë i Klosit jeton […]

Ushqimet për ta mbajtur të shëndetshëm zorrën e trashë


Zorra e trashë është shumë e rëndësishme, ndonësë s’ i kushtohet vëmendja e duhur – derisa s’ paraqitet ndonjë problem.Për të mos pasur problem me zorrën e trashë, duhet kujdesur për të.Këto ushqime do iu ndihmojnë të keni një zorrë të pastër e te shëndetshme Shtoni Vitminë C në dietën tuaj Kjo vitaminë gjendet në […]

Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?


E sigurt të themi që të gjithë jemi duke u ndjerë më shumë se paksa të mbingarkuar me gjendjen aktuale në botë për shkak të pandemisë me coronavirus dhe kjo mund të çojë në disa momente të trurit të mjegulluar Jessica Caldwell, një neuro-psikologe dhe drejtoreshë e Qendrës së Parandalimit të Lëvizjes Alzheimer të Grave […]

Ministri Kuçi flet për Dhomën e Përgjimeve në Telekomin e Kosovës


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka deklaruar se Qeveria e Kosovës është duke investuar në Dhomën e Përgjimeve në Telekomin e Kosovës. Në një intervistë me Jeta Xharrën ai ka thënë se dy projektet për investimin në pajisje, shërbime dhe në Dhomën e Përgjimeve kushtojnë rreth 4.2 milionë euro. “Procesi i pajisjeve dhe […]

Kampionët të qetë drejt zhveshtoreve, mbyllet pjesa e parë Monaco – PSG


PSG ka shkuar në pushim me epërsi të dyfishtë. Madje, të dy golat i realizoi vetëm një futbollist. Po, pikërisht ai që po iu shkon mendja së pari, Kylian Mbappe, përcjell GazetaBlic. Ylli i skuadrës dhe kombëtares franceze shënoi në minutat 26′ dhe 36′, për të regjistruar shirat përfundimtare të fraksionit të parë. Lexo edhe: […]

Tejet interesant në Ligën e Kombeve – Vëmendja jonë, në Prishtinë e Elbasan


Sot zhvillohen ndeshjet e xhiros së gjashtë në kuadër të fazës së grupeve të edicionit të dytë të Ligës së Kombeve. Përkundër faktit se zhvillohen ndeshje interesante në Ligën A, si ajo mes Anglisë e Islandës apo Bosnjës e Italisë, vëmendja jonë do të jetë në Prishtinë e Elbasan, përcjell GazetaBlic. Në kryeqytet, Kosova do […]

Si të Gatuani Orizin Kaf në Mënyrë Perfekte – Receta e Duhur e Shëndetit


Edhe Me kusht që e fusni veten tek kuzhinierët e mirë, gatimi i orizit kërkon një aftësi më tepër. Sidomos tek orizi kaf i cili njihet për shijen e fortë të kokrrave të tij dhe vështirësinë në gatim. Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë gjashtë mënyra se si të gatuani më mirë orizin kaf […]

Bukuria e vërtetë e një femre! Me kusht që i ke këto karakteristika, ti je e paharrueshme


“Bukuria e një femre s’ varet nga veshjet që mban, nga format e trupit, apo nga mënyra se si lyhet e rregullohet. Bukuria e një femre buron nga sytë, derisa ata janë porta e zemrës, vendi ku qëndron dashuria e vërtetë. Bukuria e vërtetë e një femre është e reflektuar në shpirtin e saj dhe […]

Gashi i LDK-së për Haskukën: Kryetar koti, po lejon uzurpimin e hapësirave publike për shërbime korruptive


Sekretari i Degës së LDK-së Nderim Gashi, ka kritikuar kryetarin e Prizrenit, Mytaher Hasakuka i cili po lejon uzurpimin e hapësirave publike në Ortakoll. Gashi ka shkruar se në sytë e pushtetarëve po ndodhin uzurpimet e hapësirave publike dhe po betonizohen parqet publike. Ai thotë se kjo heshtje nga zyrtarët komunal po bëhet për shërbime […]

Abrashi-Hotit: Tregoni arsyen e vërtetë të shfuqizimit të task-forcës, a po hetohet dikush i udhëheqjes së LDK-së?


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi thotë se sa herë që flitet për korrupsionin, mendja dhe shikimi të shkon te ndërtesa shumëkatëshe e qeverisë. E që sipas tij, qeveria aktuale s’ ka interes të luftojë atë, prejse ka interesa klanore dhe partiake. Ai gjatë interpelancës së kryeministrit Avdullah Hoti, në lidhje me shfuqizimin e task-forcës […]

Pas kërcënimit me luftë, Edita Tahiri ngre alarmin: Serbia po armatoset nga Rusia


Ish-kryenegociatorja në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka reaguar ashpër pas kërcënimeve të presidentit serb për nisjen e një lufte të re në Kosovë, shkruan Gazeta Blic. Tahiri në një shkrim në twitter, ka ngritur alarmin e armatimit të Serbisë nga ana e Rusisë. Ajo ka kërkuar nga Perëndimi që të alarmohet për një gjë […]

Kërkohet me ngulm prej kohësh nga Barcelona, vjen komenti i madh nga Memphis Depay


Memphis Depay ka refuzuar t’i japë fund thashethemeve që e lidhin atë me një lëvizje në Barcelonë, pasi sulmuesi i Lyon pranoi pas barazimit 1-1 të Hollandës kundër Spanjës që ai do të dëshironte të luante në Camp Nou. 26-vjeçar i vjetër ishte synimi i dëshiruar i Ronald Koeman për të zëvendësuar Luis Suarez në […]

Filozofia e Kafes Shqiptare – Një Histori që Vjen nga Kultura


Shqiptarët e dashurojnë kafenë. Meqë vij nga Rusia, e cila njihet për obsesionin ndaj çajit, (Rusia renditet e dyta pas Kinës në sasinë e çajit të konsumuar për person, madje ne rusët pijmë çaj, në kuptimin e plotë të fjalës, 10 herë në ditë.) Duke parë shqiptarët që shijojnë çdo gllënkë të ekspresit apo të […]

Gjithçka që ndodhi rreth Gjykatës Speciale gjatë dy javëve të fundit


Dy javët e para të nëntorit të 2020-tës dolën të jenë javët e Gjykatës Speciale. Pothuajse gjithçka që ndodhi nga fillimi i këtij muaji ishte e lidhur me Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë. Mëngjesin e katër nëntorit udhët e Prishtinës dhe të Drenasit u shkelën nga uniformat e policisë së EULEX-it. […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të Kimisë […]

Kosova drejt mbylljes, alarmojnë gastronomët: Pa mbështetje s’i respektojmë masat


Komitetit për menaxhimin e Pandemisë gjatë së hënës i dorëzoi propozimet për masa të reja Qeverisë së Kosovës. Vendi, i cili është ndarë në zona në bazë të numrit të të infektuarve, pritet të ballafaqohet me masa më të ashpra. Në to parashihet kufizimi i lëvizjes dhe kufizimi i orarit të punës për bizneset. Për […]

Përplasje në mes avokatit të Thaçit dhe gjykatësit të Speciales: Pse s’ ka simbole të Kosovës këtu?


Avokati i ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit është përplasur në Gjykatën Speciale me gjykatësin Nicolas Guillou edhe lidhur me simbolet e Kosovës, që mungojnë në këtë institucion të drejtësisë. David Hooper ka ngritur çështjen e mungesës së simboleve të Kosovës në Gjykatën Speciale. “Jo vetëm që është njollë për Kosovën dhe Kosovarët. Gjykatë e Kosovës, […]

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka vlerësohet me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Sporteve të Tiranës


Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, është vlerësuar ditën e sotme me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Sporteve i Tiranës. Ky titull i është dhënë kreut të qeverisë së futbollit shqiptar me motivacionin “Për kontributin e çmuar në promovimin e modeleve dhe praktikave në të mira në fushën e sportit dhe […]

Zëdhënësi i përjetshëm i luftës


Shkruan: Faik Krasniqi Lufta po shtrihej gjithandej Kosovës dhe tanimë ishte e njohur, si për opinionin vendor, ashtu edhe për atë ndërkombëtar, se qindra-mijëra djemve e vajzave, burrave e grave, u kishte sosur përmbajtja dhe kishin kapur armët, për t’ia kthyer ato armikut. Po afrohej mesi i vitit 1998 dhe pavarësisht figurave të luftëtarëve që […]

Çfarë i Bën Kolesteroli Trurit – Si Të Mbani Nivelet e Duhura Në Organizëm


Lidhja mes zemrës dhe trurit s’ bazohet vetëm tek emocionet, stresi apo harmonia. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, si truri, ashtu edhe zemra janë të varur plotësisht nga një sistem i shëndetshëm qarkullimi të gjakut. Çdo ndryshim ose vështirësi në qarkullimin e gjakut shkakton probleme në zemër dhe në tru. Shkencëtarët e Universitetit Leiden në […]

Biden më pranë fitores, Trump me akuza për procesin zgjedhor


Numërimi i votave nëpër shtetet kyçe është duke vazhduar në Shtetet e Bashkuara. Kandidati për president i Partisë Demokratike, Joe Biden, është më pranë fitores, ndërsa ai republikan, njëherësh president i SHBA-së, Donald Trump, ka bërë akuza që sulmonin procesin demokratik të vendit. Në tri nga katër shtete kyçe, ku fituesi s’ është parashikuar akoma, […]

Ndeshje interesante në Superligë, vëmendja në Drenas


Pas tri ndeshjeve të ditës së djeshme, sot radha për dy të të tjerat që premtojnë goxha spektakël. Vëmendja do të jetë në Drenas, aty ku skuadra që së fundi ndryshoi trajner, Feronikeli do të ndeshet me Ballkanin, përcjell GazetaBlic. Në Gjilan në këto fjalë e sipër, ekipi me po të njëjtin emër do të […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në Hotel […]

Liga e Kampionëve vazhdon sot, përballje interesante


Gara më e madhe për klube në kontinentin e vjetër, Liga e Kampionëve, sot vazhdon me ndeshjet e radhës. Padyshim se vëmendja jonë do të jetë në duelin Zenit – Lazio, aty ku pritet që të ketë minuta edhe për sulmuesin kosovar, përcjell GazetaBlic. Manchester United që e ka filluar në mënyrën më të mirë […]

Florida lë pa frymë demokratët dhe republikanët


Përderisa votat në disa shtete të SHBA-ve kanë filluar të numërohen, është një shtet në të cilin është përqendruar vëmendja e të gjithëve. Florida është duke ofruar një betejë të ashpër ndërmjet kandidatit republikan, Donald Trump, dhe atij demokrat, Joe Biden. Përderisa në fillim Trump udhëhiqte garën me një epërsi të lehtë, tani Biden ka […]

Fëmijët me “miq imagjinarë”, më të shoqërueshëm dhe kreativë


Shpesh ndodh që lidhja e fëmijës me një mik imagjinar të konsiderohet alarmante nga prindërit dhe mësuesit. Kjo frikë për fëmijën buron nga ideja se ai/ajo do të jetë i pashoqërueshëm në të ardhmën, pasi e ndien veten mirë në një mjedis virual, me miq që s’ ekzistojnë në botën reale. E pyetur se a […]

Sot Liga e Kampionëve, këto ndeshje janë në program


Pas ndeshjeve interesante në fundjavë në kampionatet elitare, radha për Ligën e Kampionëve. Gara më e madhe në kontinentin e vjetër vjen me xhiron e tretë të fazës së grupeve, teksa në fokus janë emra të mëdhenj si Bayern, Real Madrid, Inter e Liverpool, përcjell GazetaBlic. Vëmendja kryesore do të jetë në “Santiago Bernabeu”. Real […]

Ministri Abrashi me hapa konkret për sanimin e akseve të rrezikshme


Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, bashkë me grupin punues të përbërë nga specialistët e ministrisë dhe Policia e Kosovës, të hënën, ka qenë në terren për t’i parë nga pranë vendet ku është i nevojshëm intervenimi për ta rritur sigurinë e qytetarëve në komunikacion. Ministri tha se grupi punues ka bërë evidentimin e disa akseve […]

​Problemet e shqiptarëve në veri të vendit, përplasen Rexhaj e Simiq


Tema rreth pengesave të banimit për shqiptarët në veri të vendit ka përplasur deputetët e Kuvendit të Kosovës në seancën e sotme. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj në reagimin e tij ndaj deputetit të Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë se kjo parti është në Kuvend meqë ata u bënë kërcënime qytetarëve për të […]

SHBA, e gjithë vëmendja te zgjedhjet


Në Shtetet e Bashkuara, e gjithë vemendja këtë javë është e përqendruar te zgjedhjet: sa njerëz do të dalin për të votuar, sa shpejt do të dihen rezultatet dhe, më në fund, kush do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit. në të ardhmen para zgjedhjeve, si Presidenti Donald Trump ashtu edhe sfiduesi i tij, […]

Jahja Lluka me anë të poezisë përshkruan betejën e tij me COVID-19


Jahja Lluka, kryetar i Shoqatës për Kthimin e Shqiptarëve, i cili është prekur nga COVID-19, me anë të një poezie ka shprehur tërë vuajtjet, që po kalon në përballje me virusin e rëndë. Lluka, i cili tash nëntë ditë po përballet me këtë virus, është duke u trajtuar në shtëpi. Më poshtë po ua sjellim […]

Hallouin në kohën e pandemisë


Autoritetet shëndetësore amerikane po dekurajojnë zhvillimin e aktiviteteve tradicionale të Hallouinit për të parandaluar përhapjen e COVID19. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Veronica Balderas Iglesias, vizitoi një lagje në Virxhinian Veriore ku banorët po gjejnë mënyra të tjera për të mbajtur gjallë këtë traditë. Çfarë pëlqen më shumë për Hallouin 4 vjeçarja Ema Mink dhe […]

Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?


ndërsa kanë mbetur pak ditë nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, kandidati demokrat për Shtëpinë e Bardhë Joe Biden duket se ka një epërsi të ngushtë përballë Presidentit Trump, tregojnë anketat në shkallë kombëtare. Materiali në vazhdim i hedh një vështrim zhvillimeve më të fundit nga fushatat e të dy kandidatëve, ndërsa miliona amerikanë kanë […]

Problemet e vjetra me kryetarin e ri në Kamenicë


Komuna e vogël e Kamenicës udhëhiqet nga kryetari më i ri në Kosovë, Qëndron Kastrati, por tre vite pas fillimit të mandatit e tij, në Komunën e Kamenicës vazhdojnë të ekzistojnë disa probleme të vjetra. Mungesa e ujit, kanalizimit, ujësjellësit, bërlloku, mungesa e asfaltit e ndriçimit janë disa nga problemet me të cilat përballen qytetarët […]

Sot radha për Superligën, spikat derbi Gjilani – Feronikeli


Sot fillon edhe faza e dytë e edicionit të ri në elitën kosovare të futbollit. Vëmendja do të jetë në Gjilan, aty ku “bardhë e kuqtë” do të jenë nikoqirë të Feronikelit, që ka regjistruar një fillim jo edhe aq të sezonit, përcjell GazetaBlic. Në Therandë, lideri do të luajë përballë Besës së Pejës, skuadër […]

Nesër ndeshje interesante në Superligë, vëmendja në Gjilan


Nesër fillon edhe faza e dytë e edicionit të ri në elitën kosovare të futbollit. Vëmendja do të jetë në Gjilan, aty ku “bardhë e kuqtë” do të jenë nikoqirë të Feronikelit, që ka regjistruar një fillim jo edhe aq të sezonit, përcjell GazetaBlic. Në Therandë, lideri do të luajë përballë Besës së Pejës, skuadër […]