Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

7 shenjat e fshehura që tregojnë se vuani nga hernia diskale


[ad_1] Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit megjithëse këto s’ janë të vetmet simptoma të kësaj sëmundje. Nga takat shumë të larta deri tek keq ushqyerja, dhimbja e mesit mund të ketë një shumësi arsyesh. Gjithsesi dëmtimet e shtyllës kurrizore shkaktojnë sipmtoma të ndryshme të […]

Shtatë Shenjat e Fshehura që Tregojnë se Vuani nga Hernia Diskale


[ad_1] Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit megjithëse këto s’ janë të vetmet simptoma të kësaj sëmundje. Nga takat shumë të larta deri tek keq ushqyerja, dhimbja e mesit mund të ketë një shumësi arsyesh. Gjithsesi dëmtimet e shtyllës kurrizore shkaktojnë sipmtoma të ndryshme të […]

Trafiku Urban shembull për punësimin e grave, personave me nevoja të veçanta e komuniteteve


[ad_1] Ndërmarrja “Trafiku Urban” u ka bërë thirrje grave që të jenë pjesë e konkurseve publike për vende të lira të punës. Aktualisht në këtë ndërmarrje janë të punësuara 50 gra, ku 30 prej tyre kanë pozita operative ndërsa 20 prej në punë administrative, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, kryeshefi ekzekutiv i […]

5 gjëra që do t’ju ndodhin Nëse flini të nevrikosur


[ad_1] Nëse shkoni të zemëruar në shtrat është një nga gjërat më të dëmshme që mund të bëni. Kur jeni zgjuar, keni mundësinë t’i përpunoni emocionet negative dhe t’i lini pas ato. Nëse i mbani për vete dhe flini me to, edhe shqetësimet më të vogla mund të shndërrohen në një dramë të vërtetë Shekspiriane. […]

RREZIQET NDAJ TË CILAVE JANË TË EKSPOZUAR FËMIJËT


[ad_1] Përpos lehtësirave dhe avantazheve që Interneti ofron, duhet thënë që duke pasur parasysh që janë miliona njerëz që përdorin internetin, atëherë edhe numri i keqpërdoruesve është i madh.Përdorimi i internetit nga fëmijët është rritur dhe në këtë aspekt, kërkime të ndryshme kanë gjetur se fëmijët që e përdorin internetin më shumë, kanë mundësi që […]

Shenjat e Shisheve Plastike – Si t’i Dalloni


[ad_1] Me siguri sa herë blini një shishe uji apo lexoni etiketat e tyre shikoni shenja të cilat shpesh mund të uken abstrakte. Jo të gjitha shishet plastike janë njësoj dhe mund të ripërdoren. Këtu hyjnë në funksion pikërisht shenjat dhe ikonat e ndryshme të cilat gjenden në pjesën e pasme të etiketës dhe sinjalizojnë […]

Ju shfaqen vazhdimisht puçrra në ballë, mjekër dhe nofull? Zbuloni ç’problem ka lëkura juaj


[ad_1] s’ është sekret që lëkura është pasqyrim i shëndetit, dhe ata që ndjekin një dietë të shëndetshme kanë edhe një lëkurë më të pastër. Por, çfarë zbulon në të vërtetë lëkura për shëndetin? Të gjithë specialistët bien dakord në një pikë: lëkura fsheh më shumë mesazhe lidhur me shqetësimet shëndetësore se thjesht shqetësimi për […]

Pesë vaksinat anti-COVID: Krahasimi, dallimet dhe efikasiteti


[ad_1] Vaksinat anti-COVID u janë shpërndarë më shumë se tetë milionë njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që nga fillimi i muajit dhjetor. Që atëherë, dy lloje të tjera të vaksinave janë miratuar për shpërndarje masive në të tërë vendin, me dy të tjera që pritet të mbërrijnë së shpejti. Tutje, do t’i krahasojmë të pesë […]

Çfarë është Anhedonia dhe si mund t’i dallojmë simptomat e saj


[ad_1] Shumë njerëz e përjetojnë  Anhedoninë, pa e ditur se cka është ajo në të vërtetë. Ky crregullim ka të bëjë në paaftësinë e personit për të ndjerë kënaqësi dhe është simptomë e zakonshme e depresionit. Ajo është e lidhur me me probleme të tjera mendore Disa e shijojnë të ngasin biçikletën, të dëgjojnë tingullin […]

Psikologu shpjegon si ky truk 12-sekondash ju ndihmon për të qenë më pozitiv


[ad_1] Dr. Rick Hanson thotë se trurit tonë i duhen vetëm 12 sekonda për të krijuar lidhje të reja midis neuroneve Neuronet janë komunikuesit e trurit. Ato bartin mesazhe nga një pjesë e trurit në tjetrën dhe nga truri në zona të tjera të sistemit nervor. Në një fjalim në TEDxMarin, Dr. Rick Hanson, i cili […]

Kur është mosha e duhur që prindërit t’u blejnë fëmijëve një celular?


[ad_1] Kur prindërit vendosin t’u blejnë fëmijëve një celular, praktikisht u kanë dorëzuar atyre një burim informacioni të pafundmë, të rëndësishëm dhe të rrezikshëm, gjithmonë Me kusht që s’ kontrollohet Një vendim i tillë është i diskutueshëm pasi akoma s’ është pranuar një moshë të gjithëpranuar për periudhën se kur fëmijët duhet të kenë telefonin […]

“BioNTech” krijon vaksinën kundër sklerozës së shumëfishtë


Kompania gjermane e bioteknologjisë “BioNTech” ka zhvilluar një vaksinë të mundshme për sklerozën e shumëfishtë, raporton Dailymail, transmeton Express specialistët që qëndrojnë pas “BioNTech”, thonë se e  kanë zhvilluar një tjetër vaksinë e cila, siç ata pretendojnë, shëron sklerozën e shumëfishtë (MS) në minj. Vaksina e re MS punon në një mënyrë të ngjashme me […]

Ankohet femra nga Fushë Kosova, po e kërcënon ish-bashkëshorti me telefonata e mesazhe


[ad_1] Një grua është ankuar në Policinë e Kosovës se ish-bashkëshorti i saj po e alarmon me mesazhe dhe telefonata kërcënuese. Me vendim të prokurorit, I dyshuari pas intervistimit është liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt. /familjajone [ad_2]

Çfarë duhet të bëni dhe çfarë jo Po qe se ju bie telefoni në ujë


[ad_1] Të gjithëve na ka ndodhur të paktën njëherë që telefoni të na ketë rënë në kontakt me ujin dhe të na jetë ngrirë gjaku përse aty mund të kemi foto, kujtime, kontakte, mesazhe dh materiale shumë të rëndësishme, shkruan Living. Skenari tipik është që telefoni të na rrëshqasë nga dora dhe të bjerë në […]

Mbresëlënëse! Detaji që e bën këtë fotografi “më të mirën e vitit 2020”


[ad_1] Viti 2020 ka prodhuar shumë fotografi prekëse dhe me mesazhe të fuqishme. Mes shumë fotove, një shkrepje e dy pinguinëve është zgjedhur si fituese e Ocean Photograph Awards në revistën Oceanographic, shkruan BBC. Fotoja e bërë në Australi është realizuar nga Tobias Baumgaertner. St. Kilda Pier në Melburn ka një koloni prej rreth 1,400 […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Presidenti i ‘Fax News’ humbi betejën me COVID


[ad_1] Ndahet nga jeta presidenti i televizionit “Fax News”, Kasem Hysenbelliu. 59-vjeçvari s’ mundi ta fitojë dot betejën me COVID-19. Prej tre javësh Hysenbelliu ndodhej i shtruar në një nga spitalet e Turqisë ku po kurohej kundër virusit vdekjepruprës. Pavarësisht se ishte nën kujdesin e vazhdueshëm të mjekëve, ai s’ e mundi dot sëmundjen. Mesazhe […]

Viruset s’ na sulmojnë! (Viruset vetëm bartin informata!)


[ad_1] Po qe se trupi s’ pastrohet mjaftueshëm, s’ djersitet, s’ pastrohen zorrët rregullisht, s’ urinon rregullisht, ose vjen deri tek (in)toksikimi përmes ajrit, ujit, ushqimit ose rrezatimit, atëherë mund të vijë deri te prishja e qelizës, nga e cila lëshohet material gjenetik ADN dhe ARN, i mbështjellur me një membranë, pra kjo strukturë e […]

Kujdes! Përdoruesit e Whatsapp paralajmërohen për një sulm të rrezikshëm, ja për çfarë bëhet fjalë


[ad_1] Përdoruesit e Whatsapp po paralajmërohen në lidhje me një sulm të rrezikshëm që mund t’i lejojë kriminelët kibernetikë të hyjnë në mesazhet dhe kontaktet tyre. Krimi në internet përfshin një haker që paraqitet si një mik në mënyrë që të fitojë qasje në llogarinë e një viktime. Hakeri më pas mund të përdorë llogarinë […]

Nëse keni këto 10 karakteristika, ju keni personalitetin më të rrallë në botë!


[ad_1] Çdo personalitet ka karakteristika që e bëjnë atë unik ndër shumë të tjerë. Sidoqoftë, ka personalitete që janë shumë më të rralla. Ka një të veçantë që prek vetëm 1-3% të popullsisë botërore. Po flasim për personalitetin e INFJ, inicialet e të cilit kanë të bëjnë me të qënit introvertë, intuitën, ndjenjën dhe gjykimin, […]

Jeni të Varur nga Telefoni juaj Celular? – Zbulojeni Këtu


[ad_1] Telefonat celularë kanë aftësinë që të nxisin sjellje të rrezikshme dhe varësi tek njeriu. Varësia ndaj telefonit është shumë e ngjashme me atë të bixhozit që ndërhyn fort në jetën e njeriut. Kjo varësi mund të ndikojë fort në produktivitetin e njeriut, funksionet e trurit, balancën mes jetës dhe punës, por edhe në jetën […]

Komuna e Ferizajt shtynë nxënësit të shkelin masat anti-covid


[ad_1] Komuna e Ferizajt në një postim në facebook ka shpërndarë një fotografi të disa nxënësve të shkollës “Vezir Jashari”, ku fëmijët shihen se s’ kanë distancë nga njëri-tjetri. Në postimin e komunës thuhet se kështu u shënua Dita Botërore për parandalimin e abuzimit me fëmijë, por në të njejtën kohë u shpërndanë fotografi të […]

Sot shënohet Dita Botërore për Parandalim të Abuzimit të Fëmijës


[ad_1] Qendra për Arsim në Kosovë në bashkëpunim me Qendrën për Studime të Avancuara shënojnë Ditën Botërore për Parandalimin e Abuzimit ndaj Fëmijës, për vitin e tretë me radhë. me anë të një njoftimi për media tregohet se kjo ditë shënohet në kuadër të projektit “Së bashku kundër abuzimit ndaj fëmijëve” e që është financuar […]

AGK ka raportuar 22 raste të sulmeve ndaj gazetarëve dhe mediave


[ad_1] 22 raste të atakimeve në drejtim të gazetarëve dhe mediave në Kosovë i ka raportuar Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) deri në nëntor të këtij viti. AGK me anë të një shkrimi në Facebook ka njoftuar se këto raportime i ka bërë në kuadër të kornizës së vlerësimit të katërt të nivelit të […]

Flasin nga komuna e Pejës pas kërcënimeve ndaj Gazmend Muhaxherit


[ad_1] Mesditën e së shtunës dy mesazhe kërcënuese iu bën kryetarit të komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri. Kërcënimet të parit të Pejës iu bën përmes rrjeteve sociale. Kështu ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Pejës, Fadil Gashi. Megjithëse konfirmoi rastin, ai s’ ka dhënë detaje se për çka është kërcënuar Muhaxheri. […]

Më shumë njerëz se kurrë janë të shtruar në spital me COVID-19 në SHBA


[ad_1] Në muajt që nga marsi, shumë amerikanë janë habitur nga tmerret e pandemisë. Ata po përballen me një rritje të tretë pandemike që është më e madhe dhe më e gjerë se dy të mëparshmet transmeton The Atlantic përcjell Familja jonë. Në Sh.B.A, shtetet tani raportojnë më shumë njerëz në spital me COVID-19 sesa […]

Tri gjëra të rëndësishme që kërkon ai në shtrat


[ad_1] Këto tri pika kyçe s’ kanë të bëjnë as me truket, këshillat apo kënaqësitë seksuale, madje as për rolin e udhëheqësit në krevat. Këto janë këshilla serioze për një marrëdhënie, madje nga ato që shumë femra i ndeshin çdo natë me partnerët e tyre, por kanë frikë t’i pranojnë, shkruan Blitz. Dhe Po qe […]

Jashari flet për vizitën e Abbott dhe Orlando në Prekaz: Ambasadorët e shteteve mike e njohin luftën tonë për çlirim


[ad_1] Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott dhe ai i Italisë, Nicola Orlando vizituan sot Prekazin ku bënë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari”. E këto vizita, kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, njëherit djali i heroit Hamëz Jashari, i ka quajtur mesazh të përkrahjes së Kosovës nga shtetet mike. “Sot kanë bërë […]

Çifti shqiptar nga Cyrihu që po ‘pushton’ Instagramin


[ad_1] U takuan në Kosovë para gjashtë viteve e përmes rrjeteve sociale nisën lidhjen e tyre që më vonë e kurorëzuan me martesë E Diel, 8 Nëntor 2020 – 14:30 Eriona Hoti Njomza dhe Rinori zhvillojnë jetën e tyre në Cyrih të Zvicrës. Përditshmërinë e tyre e shfaqin në rrjetet shoqërore, ku ndiqen nga një […]

Twitter fsheh postimin e Trumpit për “zhdukjen e avantazhit” të tij


[ad_1] në të ardhmen pas zgjedhjeve në SHBA, Twitter ka fshehur një postim të presidentit Donald Trump, në të cilin ai ka shkruar se avantazhi i tij në shtetet kyçe, të udhëhequra nga demokratët, “ka nisur të zhduket me magji”. Twitter ka ndërmarrë veprim të ngjashëm edhe ndaj një postimi tjetër, në të cilin Trump […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


[ad_1] Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në […]

Trump pret rezultatet nga Shtëpia e Bardhë


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i cili po kërkon një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë, po pret rezultatin e zgjedhjeve nga zyra e tij, raporton CNN. Ndihmësit e Trump kanë dhënë mesazhe të përziera rreth asaj se çka presin nga këto zgjedhje. Përderisa Sekretarja e Shtypit, Kayleigh McEnany, […]

Greqi, flet 14-vjeçari shqiptar që mbeti i plagosur nga tërmeti


[ad_1] Ditën e djeshme, ishulli i Samos-it në Greqi u trondit nga një tërmet 6.7 ballë. Si pasojë e lëkundjeve të fuqishme sizmike, që shkaktuan dëmtim të banesave mbeti i plagosur një 14-vjeçar shqiptar nga Fieri, E.M. “Ju falënderoj shumë që po më dërgoni mesazhe, edhe po kërkoni zgjidhje për mua. Faleminderit shumë dhe gjithçka […]

Erdogan falënderon Kosovën dhe vendet e tjera për solidarizimin pas tërmetit


[ad_1] Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka falënderuar “të gjitha vendet mike” që shprehën ngushëllime dhe gatishmëri për të ndihmuar pas tërmetit të fuqishëm që goditi Izmirin, transmeton Anadolu Agency (AA). “Falënderoj të gjitha vendet mike që shprehën mesazhe ngushëllimi me rastin e tërmetit në Izmir dhe që njoftuan gatishmërinë e tyre për të […]

Erdogan falënderon Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë për solidarizimin pas tërmetit


[ad_1] Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka falënderuar “të gjitha vendet mike” që shprehën ngushëllime dhe gatishmëri për të ndihmuar pas tërmetit të fuqishëm që goditi Izmirin, transmeton Anadolu Agency (AA). “Falënderoj të gjitha vendet mike që shprehën mesazhe ngushëllimi me rastin e tërmetit në Izmir dhe që njoftuan gatishmërinë e tyre për të […]

Identifikohet autori i sulmit vdekjeprurës në Nisë


[ad_1] Autoritetet franceze kanë identifikuar të dyshuarin për një sulm me thikë që la tre të vdekur në qytetin jugor të Nisës. I dyshuari është identifikuar si Brahim Aouissaoui, një tunizian 21-vjeçar. Sipas BBC-së dhe Reuters-it, Aouissaoui mbërriti me anije në ishullin italian të Lampeduzës në shtator. Pasi përfundoi një periudhë karantinë për koronavirusin, atij […]

Jetimja nga Saranda takon nënën pas 48 vitesh: Më rrahu zemra kur e pashë, por më mohoi”


[ad_1] E braktisur nga prindërit që foshnjë, por e rritur në Shtëpinë e Fëmijës në Sarandë, sot Miranda Koçi lufton për të fituar betejën me kancerin. 57-vjecarja e ftuar në studion e emisionit ‘Pa gjurmë’ në ditët e tetorit rozë, rrëfen historinë e saj të trishtë, por jo vetëm, jep mesazhe të forta si një […]

“As mish, as peshk” këto shenjat janë aq konfuze sa ngatërrohen me këmbët e tyre


[ad_1] Ekzistojnë disa njerëz që pavarësisht qëllimeve të mira gjithmonë japin mesazhe të gabuara dhe i ngatërrojnë ata që i rrethojnë. Sipas shenjës së horoskopit këto 5 shenja janë më konfuzet: 1.Peshorja Shumica e peshoreve janë të pavendosura. andaj, kur bëhet fjalë për sinjale të ngatërruara, ata plotësisht e sundojnë atë territor. Shumica e Peshoreve […]

Kina ndërmerr veprime kundër SHBA-së


[ad_1] Kina po vendos sanksione ndaj kompanive amerikane dhe individëve që morën pjesë në shitjen e armëve në Tajvan, tha Zhao Lijian, një zëdhënës i Ministrisë Kineze të Punëve të Jashtme. Ndër kompanitë në listën kineze janë Lockheed Martin, Boeing dhe Raython. Se çfarë saktësisht mbulojnë sanksionet, deri më tani, s’ është deklaruar. Departamenti i […]

E fshehur prej vitesh, kjo është gruaja myslimane e kampionit të UFC (FOTO)


[ad_1] Legjenda e UFC-së, Khabib Nurmagomedov është twrhequr nga UFC në stilin e kampionit. Të shtunën ai arriti fitoren e radhës dhe të fundit në karrierë. Jeta e tij është përfolur shumë, ndërsa ka dhënë vazhdimisht mesazhe në mbështetje të familjes. Khabib është i martuar, por kurrë s’ ka treguar në fotografi gruan e tij. […]

Ambasadori Qëndrim Gashi reagon ndaj deklaratave kundër tij


[ad_1] Ambasdori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, ka reaguar për herë të parë për situatën e krijuar pas shpërndarjes së një artikull të gazetës franceze Le Figaro, në të cilin shfaqet një karikaturë e Pejgamerit Muhamed. Gashi ka shkruar se s’ ka pasur për qëllim ofendim e askujt dhe se sipas tij shumë “njerëz […]

Ambasadaori Qëndrim Gashi reagon ndaj deklaratave kundër tij


[ad_1] Ambasdori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, ka reaguar për herë të parë për situatën e krijuar pas shpërndarjes së një artikull të gazetës franceze Le Figaro, në të cilin shfaqet një karikaturë e Pejgamerit Muhamed. Gashi ka shkruar se s’ ka pasur për qëllim ofendim e askujt dhe se sipas tij shumë “njerëz […]

Agim Bahtiri thotë se është kërcënuar për disa ditë radhazi


[ad_1] Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri ka deklaruar se për disa ditë radhazi është kërcënuar. Ai ka shtuar se pavarësisht kërcënimeve, s’ do të ndalet në punën e tij si kryetar komune. “Falënderoj gjithë qytetarët për mbështetjen që më kanë dhënë, pas kërcënimeve që kam marrë për disa ditë radhazi. Mijëra […]

Muaji tetor, muaji i ndërgjegjësimit ndaj dematritit atopik


[ad_1] Tetori, përveçqë njihet si muaji i vetëdijësimit të kancerit të gjirit, shënon edhe vetëdijësimin për një sëmundje tjetër me jo pak rrezikshmëri. Dematriti atopik është një sëmundje kronike më e shpeshtë e lëkurës dhe paraqitet te të gjitha moshat, por që më të prekurit janë fëmijët.  Shfaqja e saj ndodh kur lëkura është e […]

Kurti fton shqiptarët e Zvicrës në bashkëbisedim


[ad_1] E Enjte, 15 Tetor 2020 – 20:20 albinfo.ch ©Zyra e Kryeministrit Fundjavën e ardhshme, ish-kryeministri i Kosovës njëherit lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti pritet të takojë profesionistë të rinj dhe ekspertë që jetojnë në Zvicër. Këtë e ka bërë të ditur me anë të një njoftimi në Facebook, anëtarja e Vetëvendosjes Fëllanza Podrimja. […]

COVID-19: Pse duhet t’i lani duart gjashtë deri në dhjetë herë në ditë


[ad_1] Larja e duarve është një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur veten dhe të afërmit nga sëmundjet. Është një mësim mjaft i thjeshtë që marrin edhe shumica e nxënësve të klasave të para – lani duart siç duhet, me sapun. Tani, është parë si një nga mënyrat për të mposhtur COVID-19. Këto […]

Ministria e Kulturës ndan çmimet në fushën e artit pamor


[ad_1] Ministria e Kulturës sot ka ndarë çmimet në fushën e artit pamor. Me Çmimin Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Muslim Mulliqi” është vlerësuar akademik Tahir Emra. ndërsa Hysni Krasniqi është laureat i Çmimit Vjetor për të arriturat në fushën e artit pamor. Ministrja e Kulturës Vlora Dumoshi, tha se laureatët kanë kontribuuar në pasurimin e […]

Pak orë pasi mori postin e koordinatorit për siguri kibernetike, i thyhet Facebook-u Zafir Berishës


[ad_1] Vetëm pak orë pasi Agim Veliu e emëroi si koordinator nacional për siguri kibernetike, Zafir Berishës i është thyer profili i tij në rrjetin shoqëror Facebook. Një person ka publikuar në profilin e tij se, Facebook-u i zëvendësministrit nga Prizreni është thyer. “Mos më shkruani mesazhe se ia kthej Facebook-un, as që jam tu […]

Miliarderi që donte të vdiste i varfër… tani zyrtarisht është i varfër


[ad_1] U deshën dekada, por Chuck Feeney, ish-themeluesi miliarder i gjigantit të tregtisë me pakicë në aeroport “Duty Free Shoppers” më në fund i ka dhënë të gjitha paratë e tij për bamirësi. Atij s’ i ka mbetur asgjë dhe për këtë s’ mund të ishte më i lumtur, raporton revista Forbes. Charles “Chuck” Feeney, […]

Cila Është Lidhja Mes Ankthit Dhe Tensionit të Lartë – Kujdesi që nevojitet të Tregoni


[ad_1] Ankthi s’ shkakton hipertension afat-gjatë, megjithatë episodet e shpeshta të ankthit mund të shkaktojnë rritje të përkohshme por dramatike të tensionit të gjakut. Këtë e thonë studimet të cilave u referohet AgroWeb.org sipas të cilave, shpeshtësia e episodeve të ankthit, sidomos kur bëhet fjalë për ccdo ditë, mund të dëmtojë enët e gjakut, zemrën, […]

Çfarë nevojitet të Bëni Për të Mbajtur Ankthin Nën Kontroll?


[ad_1] Dashur pa dashur, ankthi bëhet pjesë e jetës dhe përditshmërisë sonë. Ankthi shoqërohet me ndjenja të frikshme që trondisin të gjithë organizmin deri në qelizë. Ndonëse ndjesia e të qenit të pashpresë është e madhe, ka disa kura natyrale që ndihmojnë në shuarjen e ankthit. Por Vetëm po të asnjë prej këtyre kurave s’ […]

error: Content is protected !!