Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

Nxënësit dhe mësimdhënësit infektohen me Covid-19, shkolla “Meto Bajraktari” kalon në mësim online


[ad_1] Në shkollën fillore “Meto Bajraktari”, në bazë të dhënave që ka publikuar Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, 4 mësimdhënës, 8 nxënës dhe 2 punëtorë teknik janë konfirmuar me Covid-19. “Ju njoftojmë që në shkollën tonë, ”Meto Bajraktari” janë konfirmuar nga IKSHPK-ja raste pozitive me COVID-19. Janë 4 mësimdhënës të shkollës, si dhe 8 nxënës […]

SBASHK me aktivitete të shumta kujton dhe uron ditën e mësuesit


[ad_1] SBASHK-u me anë të një komunikate për media ka uruar të gjithë mësimdhënësit për  7 Mars. SBASHK në komunikatën drejtuar mediave thotë se “duke uruar gjithë të punësuarit në arsim për ditën e madhe të tyre i kujton se do të vazhdojë të jetë zëri i tyre dhe në përpjekje për realizimin e kërkesave […]

Qehaja për kërkesën e SBAShK-ut për vaksinim: Prioritet i caktojnë IKShPK-ja dhe MSh-ja


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19. Mirëpo, specialisti i arsimit Rinor Qehaja në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kërkesa e […]

SBAShK-u kërkon që mësimdhënësit të jenë prioritet për vaksinim kundër Covid-19


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër Covid-19. Nga SBAShK-u thuhet se në periudhën e parë të këtij viti shkollor sektori i arsimit ishte nga […]

“Udhëtimi nëpër internet” projekt për sigurinë e fëmijëve në internet


[ad_1] Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, është diskutuar për sigurinë e fëmijëve në internet, në fokus të veçantë kanë qenë të vegjëlit. Viti i pandemisë, ka bërë që fëmijët të jenë më të ekspozuar në internet dhe në rrjete shoqërore, për shkak të mësimeve online. CIPOF së bashku me organizatën GIZ, në kuadër të […]

MASh thirrje institucioneve arsimore: Respektoni masat antiCOVID-19


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh), u ka bërë thirrje të gjithë akterëve të përfshirë në sistemin arsimor që të vazhdojnë të respektojnë masat kundër pandemisë COVID-19, në mënyrë që mësimi të vazhdojë të zhvillohet sipas skenarit A, pra me prezencë në shkollë. “Mësimdhënësit, nxënësit, prindërit dhe menaxhmenti i shkollave nevojitet të kenë kujdes […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se […]

Sot mbyllet gjysmëvjetori i parë shkollor, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar


[ad_1] Për shkak të pandemisë, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundojë sot. Sipas vendimit të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar. Nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës është thënë se planprogrami mësimor është realizuar në një masë të konsiderueshme, në këtë kohë […]

Nxënësit me COVID-19 në Prishtinë do të mbajnë mësim plotësues gjatë pushimit dimëror


[ad_1] Të gjithë nxënësit që kanë qenë të infektuar me COVID-19 në komunën e Prishtinës do të mbajnë mësim shtesë në distancë gjatë pushimit dimëror. Liridona Preniqi, zyrtare e lartë e arsimit të mesëm të ulët në këtë komunë, në një përgjigje për IndeksOnline ka thënë se kjo po bëhet për shkak të fillimit të […]

Ese per Shkollën – Ese të ndryshme


Ese për Shkollën Shkolla ime, vendi të cilin çdo ditë e vizitoj, dhe vendi i cili çdo gjë mua më mëson. Ajo është vendi më i mirë për mua, aroma që lëshon shkolla ështe ushqim i trurit tim, oborri i saj është si parajsa, muret e saj janë si shtëpia ime, shokët dhe shoqet janë […]

SBAShK të gatshëm ta pranojnë vendimin që gjysëmvjetori  i parë të përfundojë më herët


[ad_1] Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, gjysëmvjetori i parë në të gjitha shkollat në Kosovë mund të përfundojë më herët. Përfundimi i këtij gjysëmvjetori pritet të ndodhë pas dy javësh, saktësisht më 15 dhjetor. Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës janë deklaruar se cfarëdo vendimi që vjen nga […]

Jashari: Nesër për shkollat në Skenderaj, do të jetë ditë pune


[ad_1] Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, përes një postimi në FB ka njoftuar se nesër në shkollat dhe institucionet komunale, do të jetë ditë pune. “Vendimet e institucioneve tona, të ndertuara me shumë mund e sakrificë duhet të respektohen e zbatohen nga të gjithë ne. Pas ditëve të humbura të mësimit si shkak i gjendjes […]

Pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi sipas SBASHK-ut


[ad_1] Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që dita e hëne të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dal në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita […]

​SBASHK-u jep arsyet pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi për mësimdhënësit e nxënësit


[ad_1] Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që e hëna të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dal në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita e […]

Shkolla Shqipe LAPSH në Cyrih, uron festën e 28 Nëntorit me aktivitete të ndryshme


[ad_1] E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 13:30 albinfo.ch Ani pse në këtë vit, për shkak të situatës pandemike, s’ do të ketë ndonjë organizim të madh si herave tjera, Shkolla Shqipe LAPSH-Cyrih, edhe këtë vit uron festën e 28 Nëntorit me disa aktivitete në shkollat shqipe në këtë kanton, transmeton albinfo.ch. Më poshtë mund […]

Rinor Qehaja: Mësimi me prezencë fizike është ndikuar nga shkurtimi i orëve


[ad_1] Përvec sferave të tjera që janë ndikuar jo pak nga pandemia, edhe procesi mësimor ka pësuar ndryshim në mbajtjen e tij. Ndryshimi i skenarëve, njëherë online dhe pastaj me prezencë fizike, ka pasur ndikim shumë në mbarëvajtjen e procesit mësimor. Sipas njohësit të arsimit, Rinor Qehajës, mësimi me prezencë fizike është cunguar shumë, si […]

​Gjilani pranon 175 laptopë nga organizata gjermane GIZ për nxënësit në nevojë


[ad_1] Komuna e Gjilanit ka filluar sot me shpërndarjen e 175 laptopëve për nxënësit e shkollës fillore “Thimi Mitko”, të cilët kanë nevojë për ndjekjen e programeve online. Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili ishte i pranishëm në këtë gjë, tha se organizata GIZ është njëri nga partnerët më të mëdhenj të Gjilanit në […]

Nxënësit e “Pavarësisë” sot iu rikthehen bankave të shkollës


[ad_1] Nxënësit e Shkollës Fillore të Mesme të Ulët (ShFMU) “Pavarësia” në Prishtinë do të kthehen sot në bankat shkollore. Sipas njoftimit të shkollës, sot do të vazhdohet procesi edukativo-arsimor sipas skenarit A dhe orarit mësimore. “Nxënës të dashur, prindër dhe mësimdhënës të nderuar! Nesër, do të kthehemi në shkollë për të vazhduar procesin edukativo-arsimor, […]

Mbyllet gjimnazi në Kaçanik, nëntë arsimtarë infektohen me Covid-19


[ad_1] Në gjimnazin “Skënderbeu” në Kaçanik dy javët e ardhshme mësimi do të zhvillohet vetëm online. Nëntë mësimdhënës të kësaj shkolle rezultuan pozitivë me Covid-19 duke detyruar stafin e shkollës dhe IKSHPK’në që të rekomandojnë mbylljen e shkollës. Mësimi në distancë parashihet të zhvillohet deri më datën 4 të muajit dhjetor. “Sipas të dhënave të […]

Gjimnazi ‘Ahmet Gashi’ rikthehet në shkollë me skenarin B


[ad_1] Gjimnazi “Ahmet Gashi” në Prishtinë nga dita e hënë do të fillojë mësimin sipas skenarit B, apo të kombinuar. Kjo është bërë me vendim të Task Forcës së shkollës në mbledhjen e mbajtur sot, e cila shkollë deri më tani ishte duke mbajtur mësim nga distanca për shkak të rasteve me COVID-19. “TASK FORCA […]

Misioni i OSBE-së në Kosovë trajnon mësimdhënësit për menaxhimin e stresit te nxënësit gjatë pandemisë


[ad_1] Misioni i OSBE-së në Kosovë ka përfunduar sot fazën e parë të projektit “Shëndeti mendor i nxënësve gjatë pandemisë COVID-19″. Projekti i zbatuar në bashkëpunim me organizatën joqeveritare ‘Edukimi dhe Menaxhimi në Kosovë’ (EDUMEN-K) – e specializuar për të mbështetur sektorin e arsimit, përfshin trajnime për mësimdhënës se si të zbusin shqetësimet mbi shëndetin […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve […]

Vdes një mësues nga koronavirusi në Kosovë


[ad_1] ka humbur jetë Bedri Raçi, mësimdhënës në Komunën e Podujevës, pasi i njëjti ka qenë i infektuar me koronavirus, shkruan GazetaBlic. Këtë e ka bërë të ditur nënkreytari i kësaj komune, Nexhmi Rudari. “Me pikëllim mora lajmin për ndarjen nga jeta të mësimdhënësit Bedri Raçi, i cili s’ arriti t’i mbijetojë përballjes me Covid-19. […]

COVID i merr jetën profesorit të gjimnazit “Ahmet Gashi”


[ad_1] Si pasojë e COVID-19 ka humbur jetë profesori Milaim Berisha, i cili ishte pjesë e trupës pedagogjike të gjimnazit “Ahmet Gashi” në kryeqytet. Lajmi u konfirmua nga vet shkolla, që shprehu ngushëllimet më të sinqerta për familjen. “Me pikëllim të thellë iu njoftojmë se si pasojë e virusit COVID-19 u nda nga jeta mësimdhënësi […]

Vdes ish-kandidati i LDK-së për deputet, partia ngushëllon familjarët


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar se ka ndërruar jetë ish- kandidati i kësaj partie për deputet në Kuvendin e Kosovës në zgjedhjet e fundit, Milaim Berisha. LDK me anë të një njoftimi ka thënë se kryetari i kësaj partie ka dërguar telegram ngushëllimi te familjarët e Berishës. “Me rastin e ndarjes nga jeta […]

Ndahet nga jeta zyrtari i LDK-së, Mustafa telegram ngushëllimi


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa,ka dërguar telegram ngushëllimi me rastin e ndarjes nga jeta të veprimtarit Milaim Berisha, raporton Gazeta Blic. “Me pikëllim të thellë mora lajmin për ndarjen nga jeta të veprimtarit të LDK-së dhe mësimdhënësit shumëvjeçar, Milaim Berisha” shkruhet në telegramin e ngushëllimit të Mustafës. Mustafa i ka shprehur ngushllime familjes, miqve […]

Enver Hoxhaj në mbështetje të Naim Fetahut, i kërkon Podujevës të kthejnë një faqen të re me PDK-në


[ad_1] Ushtruesi i Detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka vizituar sot Podujevën, dhe së bashku me kandidatin për kryetar të kësaj komune nga radhët e PDK-së, Naim Fetahun, Hoxhaj ka vizituar Qendrën e Mejkësisë Familjare dhe shërbimin emergjent të kësaj komune. “Përmirësimi i shërbimeve shëndetësore dhe funksionalizimi i spitalit të Podujevës do të […]

SBAShK në përkrahje të vendimit të Qeverisë së Kosovës për arsimin parauniversitar


[ad_1] Me ndërmarrjen e masave të reja kundër COVID-19 u përcaktua edhe forma e mbajtjes së mësimit për arsimin parauniversitar. Sipas vendimit të Qeverisë, mësimi do të vazhdojë të zhvillohet edhe më tutje në objekte shkollore. E ky vendim gjeti edhe përkrahjen e SBAShK, të cilët u shprehen të gatshëm të vazhdojnë mësimin në këtë […]

Komuna e Prishtinës ka siguruar pajisje teknologjike për të gjithë nxënësit


[ad_1] 14 shkolla të Prishtinës janë duke funksionuar sipas skenarit C apo mësim online, për shkak të rasteve me COVID-19. Ardiana Ismaili nga Drejtoria e Arsimit në këtë Komunë  në emisionin “Jeta në Komunë” ka bërë të ditur se në vitin shkollor 2019/20 janë shpërndarë mbi 400 pajisje teknologjike për nxënësit e Prishtinës. Ajo ka […]

Ndërron jetë veterani i arsimit në Ferizaj


[ad_1] Komuna e Ferizajt njofton se është ndarë nga jeta veterani i arsimit dhe ish drejtori i shkollës “Gjon Serreçi”, Rasim Tasholli. Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu i shprehë ngushëllime familjet së të ndjerit, pëcjellë Gazeta Blic. Ky është postimi i plotë i Komunës së Ferizajt: TELEGRAM NGUSHËLLIMI Me pikëllim morëm lajmin […]

​Likaj viziton vendin e xhirimeve të njësive mësimore


[ad_1] Ministri i Arsimit, Ramë Likaj ka vizituar vendin e xhirimeve të njësive mësimore në Fakultetin e Edukimit, ku ka thënë se po punohet pandërprerë dhe me përkushtim të madh, në mënyrë që njësitë mësimore t’iu ofrohen nxënësve tanë vazhdimisht. Ai ka shkruar në facebook se njësitë mësimore ofrohen me anë të kanalit RTK4 të […]

​SBASHK kërkon nga DKA-të lirimin nga puna të 300 mësimdhënësve që kanë sëmundje të rënda


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës po kërkon nga Drejtoritë Komunale të Arsimit që të lirojnë nga puna 300 mësimdhënësit të cilët kanë sëmundje të rënda dhe kronike. Kjo sindikatë vlerëson se këta mësimdhënës me paraqitjen e tyre në vendet e punës po e rrezikojnë edhe më shumë shëndetin e tyre. Kryetari […]

Shkollat duhet të mbyllen të fundit dhe të hapen të parat


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, tha se janë duke punuar me parterët e UNICEF-it që të mbështesin shkollat në Kosovë, në mënyrë që ato të mbyllen të fundit dhe të rihapen të parat. “Gjatë muajit të kaluar, ekipi im i vizitoi më shumë se 100 shkolla në të gjithë Kosovën, […]

Mbyllet shkolla “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë, gjashtë mësimdhënës dhe 11 nxënës të infektuar me koronavirus


[ad_1] Është mbyllur shkolla e mesme e ulët në komunën e Fushë Kosovës, “Mihal Grameno”, për shkak të rasteve të paraqitura me COVID-19 te mësimdhënësit dhe nxënësit. Gjashtë nxënës dhe 11 mësimdhënës janë infektuar në këtë shkollë me koronavirus, raporton Telegrafi. Sipas drejtorit të arsimit në këtë komunë, Islam Shabani, mësimi tash e tutje në […]

Pesë shkolla në Vushtrri u mbyllën, mësimi mbahet në distancë


[ad_1] Nga fillimi i vitit shkollor më 14 shtator deri më 30 tetor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Vushtrrisë nga 198 mësimdhënësit e testuar për COVID-19, 31 prej tyre kanë rezultuar pozitivë. 39 nga 435 nxënësit e testuar po ashtu kanë rezultuar pozitivë. Për shkak të rrethanave të krijuara nga pandemia,pesë […]

Rastet me COVID-19 në shkollat e Prishtinës


[ad_1] Që nga fillimi i vitit të ri shkollor në Komunën e Prishtinës me COVID-19 janë infektuar mbi 45 mësimdhënës dhe mbi 85 nxënës. deri më tani në këtë komunë 12 shkolla janë duke zhvilluar mësimin nga shtëpia, sipas skenarit C. “Procesi edukativo arsimor sipas planit A, është duke u zhvilluar në 35 shkolla fillore […]

Gjendja me pandeminë në shkollat e Prizrenit


[ad_1] Që nga fillimi i vitit të ri shkollor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Prizrenit 44 mësimdhënës, 3 punëtorë ndihmës dhe 5 nxënës kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtoresha e Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi. deri më tani asnjë nga shkollat në këtë komunë s’ ka […]

Gjimnazi “Xhevdet Doda” në Prishtinë kalon në mësim online


[ad_1] Nga nesër me datë 02 nëntor Gjimnazi “Xhevdet Doda” në Prishtinë nga mësimi i rregullt kalon në mësim online. Në njoftim bëhet e ditur fillimisht mësimi online do të mbahet deri më datën 06 nëntor. Njoftimi i plotë: Nga nesër me dt. 02/11/2020 sipas rekomandimeve nga IKSHPK kalojmë në mësim nga distanca (online). Orari […]

85 nxënës dhe 45 mësimdhënës me COVID-19 në Prishtinë


[ad_1] Përderisa në kryeqytet vazhdon të jetë numri i lartë i rasteve të reja me COVID-19, s’ planifikohet që procesi mësimor të kalojë të mbahet online. Në komunën e Prishtinës që nga fillimi i vitit të ri shkollor, janë 85 nxënës që janë infektuar me COVID-19, ndërsa janë edhe mbi 45 mësimdhënës që kanë rezultuar […]

Zëdhënësi i Erdoganit infektohet nga koronavirusi


[ad_1] Edhe pse numri i të infektuarve nga pandemia është në rritje në të gjithë Kosovën, komuna e Ferizajt vazhdon të jetë një nga komunat me numër më të vogël të të prekurve me virusin Covid-19, megjithëse në fillim të pandemisë ishte një nga komunat lidere sa i përket numrit të rasteve me koronavirus. Kryetari […]

​Katër nxënës dhe dy mësimdhënës me Covid-19 në Ferizaj


[ad_1] Edhe pse numri i të infektuarve nga pandemia është në rritje në të gjithë Kosovën, komuna e Ferizajt vazhdon të jetë një nga komunat me numër më të vogël të të prekurve me virusin Covid-19, megjithëse në fillim të pandemisë ishte një nga komunat lidere sa i përket numrit të rasteve me koronavirus. Kryetari […]

COVID-19, Gjimnazi ‘Ahmet Gashi’ në Prishtinë kalon në mësim online


[ad_1] 17 nxënës, gjashtë mesimdhënës dhe një punëtorë Teknik kanë rezultuar pozitiv me COVID-19 në Gjimnazin e shkencave shoqërore ‘Ahmet Gashi’ në kryeqytet, për këtë arsye shkolla do të filloj të zhvilloj mësimin sipas skenarit C, mësimit online. Kjo është bërë e ditur me anë të një shkrimi në facebook në ueb faqen e shkollës. […]

Situata me COVID-19, mbyllet për dy javë Shkolla ‘Faik Konica’ në Prishtinë


[ad_1] Gjatë ditës së sotme IKSHPK njoftoi se kanë rezultuar pozitiv me coronavirus 418 persona. Me anë të një njoftimi Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Faik Konica” ka marrë vendim pas rekomandimeve të IKSHPK që nxënësit dhe mësimdhënësit të futen në izolim për dy javë ditë. “Si rezultat i ngritjes së numrit të personave […]

Tri shkolla në Drenas shënojnë raste pozitive me COVID-19


[ad_1] Shifrat e rasteve të reja me COVID-19 janë rritur ditëve të fundit në mënyrë drastike në Kosovë. Vetëm brenda gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 418 persona pozitiv me këtë sëmundje nga 1.608 mostra të marra. Nga ky rezultat, shtatë janë komunën e Drenasit. Virusi ka prekur edhe mësimdhënësit e nxënësit nëpër shkollat […]

Kryetari dhe opozita debatojnë për hallet e Rahovecit


[ad_1] Qyteti i Rahovecit është një ndër qytetet më të vjetra të Kosovës. Ky qytet që nga paslufta është udhëhequr nga LDK, PDK dhe AAK. Por, qyteti i rrushit edhe pse ka dalur komuna e tretë më e mira në raportin e performancës komunale nga Ministria e Pushtetit Lokal, vazhdon të ballafaqohet me problemet elementare. […]

Gjilani me 192 raste aktive me COVID-19


[ad_1] Komuna e Gjilanit sot regjistroi 27 raste të reja me coronavirus. Numri total i rasteve aktive me coronavirus në Gjilan sipas Drejtorit të Shëndetësisë Selami Xhemajli, është 192. Xhemajli gjithashtu tregoi edhe se të gjithë nxënësit të cilët kanë qenë të infektuar me coronavirus në shkollën fillore “Selami Hallaqi” janë shëruar. “Me rezultatet e […]

Polemika mes asamblistit të LVV-së dhe Smajl Latifit për arsimin


[ad_1] Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është i ftuari i radhës në emisionin “Jeta në Komunë”. Latifi u pyet nga Jeta Xharra se pse i është shpallur konkursi mësimdhënësit të Gjeografisë në shkollën “Isa Boletini”, Gazmend Hajdës. Por, ai tha se ai s’ është larguar, por se Hajdës i ka skaduar kontrata. “Ky […]

Sfidat e integrimit të fëmijëve me Sindromën Down


[ad_1] Sindroma Down është një nga anomalitë e shpeshta gjenetike. E paraqet çrregullimi kongjenital me shprehjen karakteristike të fytyrës dhe shpesh sipas dukjes së fytyrës mund të caktohet diagnoza edhe te të sapolindurit. Njëra ndër karakteristikat e sindromës Down është zhvillim i pamjaftueshëm mendor (nga zhvillimi i lehtë deri te ai i vështirë, por më […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


[ad_1] Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania […]

16 mësimdhënës të infektuar me COVID-19 në Gjilan


[ad_1] Në komunën e Gjilanit janë të infektuar 16 mësimdhënës me virusin COVID-19. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, drejtori i Arsimit në këtë komunë Nazim Gagica. “Tani për tani i kemi të infektuar 16 mësimdhënës në shkollat publike me COVID-19, bile shumica priten të kthehen këtë javë”, ka thënë Gagica përmes telefonit. Ai ka […]

Gjilan: 52 mësimdhënës të infektuar me koronavirus


[ad_1] 52 mësimdhënës janë infektuar deri më tani me koronavirus në komunën e Gjilanit. Situata në këtë komunë po shihet e menaxhueshme nga kryetari i saj, Lutfi Haziri. deri më tani asnjë shkollë publike s’ është mbyllur, ndërsa dy të tjera private janë konsideruar si burim infeksioni, kësisoj janë mbyllur përkohësisht, transmeton Telegrafi. Haziri njoftoi […]

52 mësimdhënës infektohen me COVID-19 në Gjilan


[ad_1] 2 mësimdhënës në komunën e Gjilanit janë infektuar me sëmundjen COVID-19. Mirëpo situata me shkollat në këtë komunë është e menaxhueshme. Këtë e pohoi për KosovaPress edhe kryetari i komunës, Lutfi Haziri. Megjithatë, asnjë shkollë publike s’ është mbyllur, ndërsa Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19 ka mbyllur dy shkolla […]

Telashet me reformën e arsimit në Kamenicë, flet Qëndron Kastrati


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka thënë që riorganizimi i shkollave apo siç njihet ‘reforma’ në arsim ka qenë iniciativë e guximshme e me kosto politike. Në emisionin ‘Jeta në Komunë’ Kastrati ka treguar për sfidat që i ka pasur si kryetar për të filluar riorganizimin e shkollave. “Ishte diçka e domosdoshme […]

Mbyllet shkolla “Xhemajl Mustafa” në Prishtinë, mësimdhënës e nxënës rezultojnë pozitivë me COVID-19


[ad_1] Është mbyllur shkolla fillore dhe e mesme e ulët “Xhemail Mustafa” në kryeqytet, pasi që disa mësimdhënës dhe nxënës të kësaj shkolle kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala, e cila ka thënë se janë 4 mësimdhënës dhe 13 nxënës që […]

Mësimi në Kosovë në dy variante


[ad_1] Në shkollat e Kosovës, mësimi vazhdon të mbahet herë në shkolla e herë në platformën online, për shkak të situatës që po përballen me pandeminë Covid -19. Për këtë kalim nga një skenar në një tjetër, specialistët dhe prindërit thonë se ka ndikim te nxënësit si dhe vështirësi në procesin mësimor. Ndërkohë, udhëheqësit e […]

Shumë institucione shkollore në Kosovë, pa kompjuterë e internet


[ad_1] Një kabinet i informatikës në shkollën “Ibrahim Rugova” në Obiliq ka gjithsej 20 kompjuterë. Që të gjithë janë të vjetërsuar dhe s’ i plotësojnë kushtet për mësim. Madje, në këtë kabinet mungon edhe rrjeti i internetit. Mësimdhënësi i teknologjisë, Nusret Zeka, tregon se 14 vjet më parë kur e kishte filluar punën i kishte […]

Kosovë, 56 mësimdhënës dhe 25 nxënës të infektuar me COVID-19


[ad_1] Pandemia e COVID-19 ka detyruar nxënësit e mësimdhënësit të mbajnë distancë e maska për të parandaluar përhapjen e virusit, kështu duke bërë një fillim – vit shkollorë ndryshe nga herat tjera. Edhe pse nën respektim të masave të vendosura sipas Qeverisë së Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike virusi ka prekur […]

41 mësimdhënës e 13 nxënës të infektuar me COVID-19 në të gjithë vendin


[ad_1] Që nga fillimi i vitit të ri shkollor me COVID-19 janë infektuar 41 mësimdhënës dhe 13 nxënës. Në Komunën e Prishtinës e atë të Fushë Kosovës janë shënuar më së shumti raste pozitive të mësimdhënësve me koronavirus. Këto të dhëna janë bërë të ditura nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, ku në një përgjigje […]

Testohen e gjithë klasa dhe mësimdhënësit në një shkollë të Prishtinës


[ad_1] Në shkollën fillore dhe të mesme të ultë “Ismail Qemali” në Prishtinë nxënësit e një klase dhe mësimdhënësit kanë rezultuar negativë pas testimit për COVID-19. Sipas njoftimit që ky institucion arsimor e ka bërë dje një nxënës kishte rezultuar pozitiv. “Të nderuar prindër, mësimdhënës dhe të gjithë ju që na percillni në faqen tonë […]

Sot fillon viti i ri akademik për institucionet e arsimit të lartë


[ad_1] Sot ka filluar viti i ri akademik 2020/2021 për institucionet e arsimit të lartë në Kosovë. Ministri i Arsimit, Ramë Likaj i ka uruar suksese studentëve gjatë studimeve. “Po fillojmë këtë vit akademik, me një sfidë të përbashkët – pandeminë COVID-19. Por, studentët dhe mësimdhënësit e Kosovës, kanë ditur gjithmonë t’iu prijnë proceseve të […]

UNICEF dhe USAID shpërndajnë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19  në shkollën ‘Selami Hallaqi’ në Gjilan


[ad_1] Organizatat UNICEF dhe USAID kanë shpërndarë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19, në shkollën “Selami Hallaqi” në Gjilan. Përfitues nga donacioni janë nxënësit e klasave të para dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle, njofton komuna e Gjilanit. Në ceremoninë e dorëzimit të 200 pakove, ka marrë pjesë kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, drejtori i […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


[ad_1] Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i […]

5 mësues të një shkolle rezultojnë pozitivë me COVID-19


[ad_1] Pesë mësimdhënës të shkollës “Tefik Çanga” në Ferizaj kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur drejtori i kësaj shkolle, Basri Hasani. Hasani me anë të një postimi në Facebook ka thënë se shkolla tashmë do të kalojë në skenarin C të mësimit online si dhe ka kërkuar nga prindërit që […]

Prioritizoni shëndetin mendor të nxënësve


[ad_1] Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF në Kosovë, me anë të organizatave anëtare ka përcjellë rifillimin e procesit mësimor e më specifikisht mbarëvajtjen e procesit mësimor gjatë dy javëve të para. KOMF me anë të një njoftimi për media ka thënë se krahas marrjes së masave për një rikthim të sigurt […]

Zemaj viziton një shkollë në Deçan


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, ka vizituar Shkollën ‘Lidhja e Prizrenit’ në Deçan – ku ka parë zbatimin e masave anti-COVID-19. “Vizitova Shkollën “Lidhja e Prizrenit” në Deçan, ku pashë zbatimin në nivel të masave për parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19. Në takim, deklarova se në çdo institucion arsimor në Kosovë duhet të […]

Fazat e dytë e mësimit ka filluar sot


[ad_1] Faza e dytë e vitit të ri shkollor ka filluar në shkollat fillore dhe të mesme të Kosovës, ndërsa faza e parë ka filluar me 14 shtator. KALLXO.com ka kontaktuar me disa nga drejtoritë komunale të Arsimit për fillimin e fazës së dytë. Në komunë e Ferizajt janë dy shkolla të cilat s’ kanë […]

UNICEF-i dhe Microsoft lansojnë platformën e të mësuarit për të ndihmuar në adresimin e krizës së arsimit për shkak të COVID-19 në Kosovë


Derisa mbyllja e shkollave në më shumë se 188 vende i ka larguar më shumë se 1.57 miliard nxënës nga klasat e tyre, Pasaporta e të Mësuarit synon t’i mbajë fëmijët të angazhuar në mësime. Kosovë, 20 prill 2020 –UNICEF-i dhe Korporata Microsoft sot kanë lansuar zgjerimin e një platforme globale të të mësuarit për […]

error: Content is protected !!