Javën tjetër rihapen shkollat në Shqipëri


[ad_1] E para e këtij dikasteri qeveritar, Evis Kushi, ka njoftuar se mësimi do të nisë nga java që vjen derisa ka apeluar që respektimi i rregullave të vijojë. “Deri këtu ia kemi dalë me sukses vetëm falë bashkëpunimit, mirëkuptimit dhe solidaritetit që treguam për njëri-tjetrin. Duke njoftuar me kënaqësi hapjen e udhës për rikthimin […]

Dita e Tokës shënohet me një sërë aktivitetesh


[ad_1] 51 vite më parë, më 22 prill të vitit 1970, veprimtarë dhe shtete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, organizuan një mbrëmje vallëzimi për nder të planetit tonë dhe e quajtën ”Dita e Tokës”. Kështu, për të parën herë, ngrihej shqetësimi për problemet e mjedisit. Në Avenunë e Pestë të New Yorkut me këtë […]

Nga 3 maji fillon mësimi plotësues për arsimin parauniversitar (Dokument)


[ad_1] Ministria e Arsimit, Shkencës e Inovacionit ka marrë vendim që të organizohet mësim plotësues që do të implementohet në nivelin e Arsimit Parauniversitar. Kështu ka bërë të ditur vet ministrja, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook. Mësimi plotësues do të fillojë nga fata 3 maj deri në përfundim të këtij viti shkollor. “Nga […]

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar


[ad_1] Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka nënshkruar vendimin për organizimin e mësimit plotësues për nxënësit që kanë ngecje në arritjen e rezultateve si pasojë e pandemisë COVID-19. Organizimi i mësimit plotësues do të implementohet për nivelin e arsimit parauniversitar: -Për nxënësit e nivelit të arsimit fillor (klasa I-V), mësimi plotësues […]

Nxënësit iu rikthehen bankave, sërish kërkohet vaksinimi i mësimdhënësve


[ad_1] Nga sot nxënësit në të tërë vendin janë kthyer në bankat shkollore. Javën e kaluar arsimi i ulët fillor (I-V) ka vijuar mësimin në objektet shkollore, ndërsa pjesa tjetër pati vazhduar mësimin online sipas skenarit C. Ministria e Arsimit konfirmoi se mësimi ka nisur në të gjitha shkollat e vendit, përjashtim bëjnë vetëm shkolla […]

Nga e hëna mësimi do të zhvillohet në shkolla pa kufizime


[ad_1] Ministrja e Arsimit, Abrërie Nagavci, ka njoftuar se nga e hëna në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje fizike të nxënësve në shkolla. Nagavci me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se ky vendim është marrë në bashkëpunim me IKSHPK-në dhe Ministrinë e Shëndetësisë. […]

Të hënën rifillon mësimi në të gjithë komunat e Kosovës


[ad_1] Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë COVID-19 në klasat nga 6 deri 12 do të zhvillojnë mësimin online, ndërsa nga 1 deri 5 do të rikthehen në bankat shkollore. Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi thotë se ky vendim […]

Pandemia vështirësoi jetën e komuniteteve Romë, Ashkali dhe Egjiptianë


[ad_1] Komunitetet romët, ashkalinjtë dhe egjiptianët, janë përballur në vazhdimësi me probleme të natyrave të ndryshme, por pandemia ka përkeqësuar edhe më shumë gjendjen tek ata. Organizata “Amnesty International” në raportin e saj për Kosovën ka theksuar se këto komunitete janë të diskriminuara, ndërkohë që në një hulumtim të organizatës “Admovere”, i kryer në korrikun […]

Javën e ardhshme nxënësit nga klasa e parë deri në të pestën fizikisht në shkolla, të tjerët mësim online


[ad_1] Për të diskutuar gjendjen aktuale në arsim dhe hapat që do të ndërmerren është mbajtur sot një takim virtual, ku kanë marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, zyrtarë të Ministrisë dhe drejtorët komunal të arsimit. Në njoftim thuhet se Nagavci i ka njoftuar drejtorët e arsimit për mbarëvajtjen e […]

Vendimi i Qeverisë për shkollat i ngutshëm – Qehaja: Do të shkaktojë probleme afatgjate


[ad_1] Vendimi i fundit i Qeverisë, që të gjitha institucionet publike dhe private parauniversitare të kalojnë në mësim online, po cilësohet i ngutshëm, raporton Ekonomia Online. Në një intervistë për Ekonomia Online, drejtori i Institutit “Ed Guard”, Rinor Qehaja, thotë se vendimi i Qeverisë do të shkaktojë probleme afatgjate në performancën akademike tek fëmijët. “Vendimi […]

Jasharaj kërkon nga Vitia që vaksinimi i mësimdhënësve të jetë prioritet


[ad_1] Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj dhe koordinatori për organizim të brendshëm Ymer Ymeri, janë pritur sot në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë nga Ministri Arben Vitia. Përfaqësuesit e SBASHK-ut kanë përgëzuar Ministrin Vitia për detyrën ne emër të të gjithë të punësuarve në arsim dhe janë shprehur se do të respektojnë vendimet e institucioneve […]

CDC: Mësimi online dëmton shëndetin mendor të fëmijëve


[ad_1] Mësimi online paraqet më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqënien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht, sipas një studimi të botuar nga Qendra Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). CDC thotë se prindërit, fëmijët e të cilëve ndoqën shkollën online, ose bënë një kombinim mes të mësuarit në shkolla […]

specialistët: Mësimi online la pasoja në arsim, ndikimi më i madh te niveli fillor e procesi i vlerësimit


[ad_1] Mbyllja e shkollave për shkak të pandemisë shpërfaqi sfidat në organizimin e mësimit online. specialistët e arsimit po vlerësojnë se mësimi në distancë ka ndikuar në mësimnxënien te niveli fillor si dhe në procesin e vlerësimit, raporton Ekonomia Online. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës për Arsim e Kosovës, Dukagjin Pupovci në një intervistë për Ekonomia […]

Pandemia e COVID-19 në Kosovë, kur filloi dhe si u karakterizua?


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Kronologjia e infektimeve në Kosovë daton që prej 13 marsit të vitit 2020. Atë ditë u shënuan dy të infektuarit e parë. Lakorja e të infektuarve s’ ishte shumë e lartë, por marsi kaloi me shumë shqetësim për mënyrën se si do të manifestohej ky virus dhe sa do të […]

Nxënësit dhe mësimdhënësit infektohen me Covid-19, shkolla “Meto Bajraktari” kalon në mësim online


[ad_1] Në shkollën fillore “Meto Bajraktari”, në bazë të dhënave që ka publikuar Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, 4 mësimdhënës, 8 nxënës dhe 2 punëtorë teknik janë konfirmuar me Covid-19. “Ju njoftojmë që në shkollën tonë, ”Meto Bajraktari” janë konfirmuar nga IKSHPK-ja raste pozitive me COVID-19. Janë 4 mësimdhënës të shkollës, si dhe 8 nxënës […]

Covid 19, bilanci i pandemisë përgjatë një viti në Shqipëri


[ad_1] Në 9 Marsin e një viti më parë, kryeministri shqiptar Edi Rama thirri një mbledhje të jashtëzakonshme të Qeverisë për të njoftuar se “laboratori virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, ka konfirmuar mesnatën e mbrëmshme dy raste me COVID 19”. Babë e bir, të cilët kishin vizituar Italinë në fundt të muajit shkurt dhe […]

SHBA, studentët dhe shkollat akoma përballen me pasojat e COVID-it


[ad_1] ndërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat drithëruese të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve. “Mendoja gjithë kohës se s’ dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria. Studentët […]

MASh thirrje institucioneve arsimore: Respektoni masat antiCOVID-19


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh), u ka bërë thirrje të gjithë akterëve të përfshirë në sistemin arsimor që të vazhdojnë të respektojnë masat kundër pandemisë COVID-19, në mënyrë që mësimi të vazhdojë të zhvillohet sipas skenarit A, pra me prezencë në shkollë. “Mësimdhënësit, nxënësit, prindërit dhe menaxhmenti i shkollave nevojitet të kenë kujdes […]

A po përkeqëson maska belbëzimin tek fëmijët, si nevojitet të sillen prindërit përballë kësaj situate?


[ad_1] Belbëzimi është një çrregullim i rrjedhshmërisë së të folurës, që sipas specialistëve, prek 3 përqind të fëmijëve në moshën parashkollore dhe prek djemtë më shumë se vajzat. Me kalimin e kohës, defekti tenton të zvogëlohet, ngase disa forma janë të lidhura me evolucionin e gjuhës, por në 1 përqind të rasteve problemi vazhdon deri […]

Masat e reja/ Nga sot deri 25 shkurt Shqipëria mbyllet që në orën 20:00


[ad_1] Një vendim i tillë vlen për lëvizjen e njerëzve, por edhe për baret e restorantet, të cilat janë konsideruar si vatra kryesore të përhapjes së infeksion.  Qytetarët s’ do të mund të qarkullojnë më në rrugë pa një leje të posaçme apo pa maskën e vënë që është e detyrueshme. Pas universiteteve, Komiteti i […]

Në dy javët e para, asnjë rast i infeksionit me COVID-19 në shkollat e Gjilanit


[ad_1] Që prej fillimit të gjysmëvjetorit të dytë, asnjë rast i infeksionit me COVID-19 s’ është regjistruar në shkollat e Gjilanit, përfshirë institucionet parashkollore, shkollat fillore e të mesme. Drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, ka bërë thirrje për kujdes të vazhdueshëm, në mënyrë që shkollat të mbahen të hapura dhe të parandalohet mësimi online. “I […]

Mos i thuaj fëmijës tënd


KËSHILLA -Mos i thuaj fëmiut tënd: lutu ose do të shkosh në ferr. Përkundrazi ,thuaj: Eja dhe lutu me mua që të jemi bashkë në parajsë! -Mos i thuaj fëmiut tënd: ngrihu dhe rregullo dhomën tënde e cila është si rrëmujë. Thuaj: A ke nevojë për ndihmë në rregullimin e dhomës? Sepse ty gjithmonë të […]

Studentët me peticion kërkojnë rikthimin në ambientet universitare


[ad_1] Organizata Studentore “Reforma” ,e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka njoftuar se kanë nisur peticionin online për rikthim të ndjekjes së ligjëratave në ambientet e universiteteve publike dhe private që veprojnë në Republikën e Kosovës. Këtë peticion studentët thonë e kanë nisur së bashku me Këshillat studentore në UP, për faktin se s’ pajtohen […]

Zemaj u ndan mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, u ka ndarë mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë, raport Ekonomia Online. Ai ka thënë se bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. “Krahas trupave të tjerë,  bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. Idetë e juaja përkushtimi përcjellja e rekomandimeve tregon që ky […]

MASh: Mësimi fillon të hënën, për kërkesën e SBAShK-ut kemi kërkuar nga Qeveria fonde shtesë


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se gjysmë vjetori i dytë do të nis të hënën më 18 janar 2021. Në një përgjigje për Telegrafin, nga MASH kanë thënë se periudha e pushimit është duke u shfrytëzuar për dezinfektim dhe përgatitje të shkollave me anë të shpërndarjes së materialeve mbrojtëse dhe […]

Konfirmon ministri: Gjysmë vjetori i dytë në shkolla nis më 18 janar


[ad_1] Ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Likaj, me anë të një postimi në FB, ka konfirmuar se gjysmëvjetori i dytë në shkolla do të nisë më 18 janar. Ai thotë se ka kërkuar nga drejtorët e drejtorive komunale të arsimit që të bëhen përgatitjet e nevojshme. Ky është postimi i plotë i tij: Sot […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se […]

Gjermania- numër rekord ditor të të vdekurve shkaku i koronavirusit


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë gjermanë raportuan sot numrin e tyre më të lartë të vdekjeve brenda një dite nga pandemia e coronavirusit. Associated Press raportoi se zyrtarët të Institutit gjerman, Robert Koch, i cili shërben si autoriteti më i lartë shëndetësor i vendit, regjistroi 962 vdekje gjatë një periudhe 24-orëshe të mërkurën në mëngjes, citon thehill. Pak […]

Nxënësit me COVID-19 në Prishtinë do të mbajnë mësim plotësues gjatë pushimit dimëror


[ad_1] Të gjithë nxënësit që kanë qenë të infektuar me COVID-19 në komunën e Prishtinës do të mbajnë mësim shtesë në distancë gjatë pushimit dimëror. Liridona Preniqi, zyrtare e lartë e arsimit të mesëm të ulët në këtë komunë, në një përgjigje për IndeksOnline ka thënë se kjo po bëhet për shkak të fillimit të […]

Një gjysmëvjetor i lënë në gjysmë


[ad_1] “Planprogramet shkollore s’ arrinin të realizoheshin edhe në ato orë të shkurtuara që mbanin fëmijët, e lërë tani që do të përfundojnë më herët”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Ardiana Thaçi, nënë e tre fëmijëve, dy prej tyre nxënës në shkollë fillore. Qeveria e Kosovës, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ka marrë […]

Shkolla “Besa” në Romë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe


[ad_1] E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 13:20 albinfo.ch Shkolla e Gjuhës Shqipe “Besa” në Romë të Italisë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe, historisë, gjeografisë dhe kulturës shqiptare. Në këtë shkollë mësimi zhvillohet çdo të shtunë për rreth 4 orë, transmeton albinfo.ch. Shkollat shqipe në shumë qytete të Italisë zhvillojnë […]

​Reshitaj: Për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar u fol shumë, u bë shumë pak


[ad_1] Deputetja e Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), njëherit Kryetare e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitaj, ka thënë se sot për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar në Kosovë u fol shumë, por u bë shumë pak. “U fol edhe sot edhe dje…dhe gjithe […]

Ferizaj, filloi ndërtimi i çerdhes së premtuar nga Agim Aliu në emisionin “Jeta në Komunë”


[ad_1] Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka marrë pjesë në ceremoninë e vendosjes së gurit të themelit të çerdhes për fëmijë në udhën ‘Rexhep Bislimi’ të qytetit. Ndërtimin e kësaj çerdheje, Aliu e pati premtuar në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Në njoftimin në web-faqen e Komunës thuhet se i pari […]

Drenas, kalimi në mësim online për shkak të renovimeve në shkollë nxit reagime të prindërve


[ad_1] Shkolla fillore “Rasim Kiqina” në Drenas që nga e hëna ka kaluar në mësimin në distancë, për shkak të punimeve që po mbahen për renovimin e dyshemesë në këtë shkollë. Njoftimi për kalimin në mësim online që është bërë më 29 nëntor, të dielën, ka nxitur prindërit e nxënëseve që të shprehin shqetësimin e […]

SBAShK pajtohet që të shkurtohet gjysmëvjetori i parë


[ad_1] Për shkak të situatës me pandeminë COVID-19, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor mund të përfundojë më herët se sa është paraparë në kalendarin e përpiluar nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka deklaruar se ekziston mundësia që të shkurtohet gjysmë vjetori i parë për shkollat […]

Shkolla më e madhe në Fushë Kosovë pa ngrohje, s’ mbahet mësimi


[ad_1] Nxënësit e Shkollës Fillore “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë që nga dita e djeshme s’ kanë mbajtur mësim. Kjo pasi që ngrohja e kësaj shkolle ka qenë jashtë funksionit dhe është dashur Komuna e Fushë Kosovës intervenojë për rregullimin e saj. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i kësaj shkolle, Ismet Gashi, i […]

70% e shkollave të Ferizajt s’kanë mbajtur mësim sot


[ad_1] Shumica e shkollave të Ferizajt sot s’ kanë mbajtur mësim, kështu duke i’u përgjigjur pozitivisht thirrjes së SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Afrim Llabjani. “s’ është mbajtur mësimi në të gjitha shkollat, shumica e shkollave s’kanë mbajtur mësim. […]

Shkollat e Fushë Kosovës se përfillin kërkesën e SBAShK-ut, mbajnë mësim


[ad_1] Edhe pse në disa qytete të Kosovës shkollat s’ kanë punuar sot për shkak të kërkesës së SBAShK, në shkollat e Fushë Kosovë sot është zhvilluar mësim. Kështu ka thënë për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Islam Shabani. “Ne kemi mësim në të gjitha shkollat e Fushë Kosovës dhe asnjë prej tyre […]

Universiteti i Mitrovicës lejon studentët pa maska (FOTO)


[ad_1] Në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”, studentët po lejohen të lëvizin edhe pa maska mbrojtëse nëpër hapësirat e brendshme. Të premten, ekipi i KALLXO.com ka vizituar hapësirat e universitetit ku ka hasur në studentë të cilët s’ kanë qenë duke bartur maska ose s’ i kanë mbajtur ato në formën e duhur. KALLXO.com ka […]

12 shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


[ad_1] 12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo […]

12Shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


[ad_1] 12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo […]

Ministria e Arsimit u bën thirrje shkollave që të mbajnë mësim


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës u ka bërë thirrje institucioneve arsimore që të mbajnë mësim dhe të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë për realizimin e plan-programit. “Vendimi që dita e hënë (30 nëntor 2020) të jetë ditë pune edhe në institucionet arsimore, është vendim i Qeverisë së Kosovës në shenjë solidarizimi me të gjithë ata […]

Nagavci kritikon Qeverinë për “situatën konfuze e konfliktuoze” nëse do të ketë të hënën mësim apo jo


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me situatën nëse të hënën do të punohet ose jo në shkollat e vendit. Nagavci ka deklaruar se përkundër mosmarrëveshjeve të dukshme në Qeveri, është e patolerueshme situata konfliktuoze e konfuze që kanë krijuar në shkolla. […]

Qeveria i reagon SBASHK-ut S’ka pushim, nesër mbahet mësimi në gjithë Kosovën


[ad_1] Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës, kanë bërë të ditur se në të gjitha institucionet arsimore në vend, ditën e nesërme do të punohet me orar të rregullt. Përkundër që nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë, është thënë se të hënën do të pushohet për shkak […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër


[ad_1] E premtja e 27. 11. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica […]

Shkolla Shqipe LAPSH në Cyrih, uron festën e 28 Nëntorit me aktivitete të ndryshme


[ad_1] E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 13:30 albinfo.ch Ani pse në këtë vit, për shkak të situatës pandemike, s’ do të ketë ndonjë organizim të madh si herave tjera, Shkolla Shqipe LAPSH-Cyrih, edhe këtë vit uron festën e 28 Nëntorit me disa aktivitete në shkollat shqipe në këtë kanton, transmeton albinfo.ch. Më poshtë mund […]

Zemaj: Duke ju uruar Festën e 28 Nëntorit, ju bëj thirrje që të festoni në shtëpi


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, me anë të një statusi në Facebook ka treguar që së bashku me Ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Mixhozin, kanë bërë përgatitjet për festën e 28 Nëntorit. Zemaj ka bërë lutje që të gjithë ta festojnë këtë festë në shtëpitë e tyre. ‘Qytetarë të nderuar, Kisha dashur shumë që sot […]

Zemaj uron 28 nëntorin dhe bën thirrje të festohet në shtëpi


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në prag të festës së 28 Nëntorit, ka zhvilluar sot një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, raporton Gazeta Blic. Zemaj thekson se edhe pse sot do të kishte dashur të bënte përgatitje për këtë festë por në këto kushte Pandemie patriotizmi më i madh është […]

Rinor Qehaja: Mësimi me prezencë fizike është ndikuar nga shkurtimi i orëve


[ad_1] Përvec sferave të tjera që janë ndikuar jo pak nga pandemia, edhe procesi mësimor ka pësuar ndryshim në mbajtjen e tij. Ndryshimi i skenarëve, njëherë online dhe pastaj me prezencë fizike, ka pasur ndikim shumë në mbarëvajtjen e procesit mësimor. Sipas njohësit të arsimit, Rinor Qehajës, mësimi me prezencë fizike është cunguar shumë, si […]

Prishtinë, komuna nënshkruan kontratë për kifle, por pandemia pamundëson shërbimin në shkolla


[ad_1] Komuna e Prishtinës që nga fillimi i pandemisë COVID-19 s’ ka shpërndarë kifle për nxënës të ciklit të ulët nëpër shkolla fillore. E arsyeja kryesore nga komuna është se tani bartja e tyre mund të paraqes rrezik si dhe oraret e ndryshuara me skenarët e rinj. Gjithashtu edhe në maunalin e Ministrisë së Arsimit […]

Ministria e Shëndetësisë rekomandon mësimin online në Shqipëri


[ad_1] Teksa pandemia COVID-19 vijon të përhapet me shpejtësi në Shqipëri, ministria e Shëndetësisë kërkon që të marrë masa të reja për të frenuar infektimet. Së fundmi përveç universiteteve është kërkuar që edhe në shkollat fillore dhe të mesme në Shqipëri të nis mësimi online. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta […]

​Gjilani pranon 175 laptopë nga organizata gjermane GIZ për nxënësit në nevojë


[ad_1] Komuna e Gjilanit ka filluar sot me shpërndarjen e 175 laptopëve për nxënësit e shkollës fillore “Thimi Mitko”, të cilët kanë nevojë për ndjekjen e programeve online. Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili ishte i pranishëm në këtë gjë, tha se organizata GIZ është njëri nga partnerët më të mëdhenj të Gjilanit në […]

Covid-19: Gjermania nis vaksinimin e popullsisë në dhjetor


[ad_1] Gjermania ka ndezur makinën e saj të kualiduar organizative për planin e vaksinave. Po lëvizin në mënyrë të shpejtë për të përshtatur qendra të vjetra tregtare, si ish-aeroporte, stadiume, qendra panairesh, salla koncertesh, e deri edhe fusha. Dhe po kërkon në mënyrë frenetike vullnetarë ndërmjet mjekëve në pension, stazhierë, infermierë, ushtarakë, deri edhe veterinarë […]

Nxënësit e “Pavarësisë” sot iu rikthehen bankave të shkollës


[ad_1] Nxënësit e Shkollës Fillore të Mesme të Ulët (ShFMU) “Pavarësia” në Prishtinë do të kthehen sot në bankat shkollore. Sipas njoftimit të shkollës, sot do të vazhdohet procesi edukativo-arsimor sipas skenarit A dhe orarit mësimore. “Nxënës të dashur, prindër dhe mësimdhënës të nderuar! Nesër, do të kthehemi në shkollë për të vazhduar procesin edukativo-arsimor, […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Suma: Në Han të Elezit janë 14 raste aktive me koronavirus, numri më i madh janë punëtorë shëndetësor


[ad_1] Rufki Suma, kryetar i Komunës së Hanit të Elezit ka folur për situatën me Covid-196 në këtë komunë. “Vetëm sot dhe dje kemi shtatë raste të reja. Pra gjithsej aktiv janë 14 raste”, tha Suma. “Shumica prej tyre s’ janë në gjendje të rëndë por kanë simptoma të Covid-19. Po besoj që gati gjysma […]

Ministri i Arsimit kërkon respektim të rregullave: E hëna fillon si ditë mësimi por Covid-19 është mes nesh


[ad_1] Ministri i Arsimit, Ramë Likaj shkruan se e hëna fillon si ditë mësimi, por kërkon kujdes nga të gjithë pjesëmarrësit në shkolla. Covid-19 është mes nesh, madje me shifra të larta, shkruan Likaj, përcjellë Gazeta Blic. Likaj kërkon respektim të rregullave dhe ndihmim i arsimit që shkollat të mbahen të hapura. Ky është postimi […]

Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes


[ad_1] Disa javë në përballje me valën e dytë të koronavirusit, disa vende në Evropë po shqyrtojnë mundësinë e lehtësimit të masave kufizuese, pas disa sinjaleve se masat e ndërmarra kanë frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19. Lehtësimi i mundshëm i masave kufizuese vjen pothuajse një muaj para festave të Krishtlindjes, teksa ka shqetësime për ndikimin […]

Mbyllet gjimnazi në Kaçanik, nëntë arsimtarë infektohen me Covid-19


[ad_1] Në gjimnazin “Skënderbeu” në Kaçanik dy javët e ardhshme mësimi do të zhvillohet vetëm online. Nëntë mësimdhënës të kësaj shkolle rezultuan pozitivë me Covid-19 duke detyruar stafin e shkollës dhe IKSHPK’në që të rekomandojnë mbylljen e shkollës. Mësimi në distancë parashihet të zhvillohet deri më datën 4 të muajit dhjetor. “Sipas të dhënave të […]

Qeveria dështoi të menaxhoj pandeminë në shkolla dhe mësimin online


[ad_1]   Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Sejdi Hoxha, ka thënë sot në një konferencë për media se Qeveria e Kosovës ka dështuar të menaxhojë pandeminë në shkollat e Kosovës duke mos ofruar masa mbrojtëse ndaj covid-19, ku si pasojë, shumë shkolla u mbyllën e shumë nxënës e mësimdhënës u infektuan me virus. Ai […]

Kërcënoi se do të vriste mësuesin, arrestohet adoleshenti francez


[ad_1] Policia e Francës njofton se ka ndaluar nxënësin e një shkolle të mesme, i cili kishte kërcënuar se do të vriste një prej mësueve të tij “njësoj si e pësoi Samuel Paty”. 17-vjeçari nga Annecy, një qytet i vogël në juglindje të Francës, iu dërgoi një mesazh privat shokëve të tij ku iu kërkonte […]

Hyn në fuqi shtetrrethimi antiCovid-19 në Turqi


[ad_1] Disa kufizime të reja, të njoftuara nga presidenti Recep Tayyip Erdogan për të frenuar përhapjen e COVID-19 hyjnë sot në fuqi. Një shtetrrethim natën do të fillojë në orën 20:00, që do të mbahet vetëm gjatë fundjavës, deri në orën 10:00 të ditës pasardhëse. Kufizimi do të marrë fund të hënën në orën 05:00 […]

Gjimnazi ‘Ahmet Gashi’ rikthehet në shkollë me skenarin B


[ad_1] Gjimnazi “Ahmet Gashi” në Prishtinë nga dita e hënë do të fillojë mësimin sipas skenarit B, apo të kombinuar. Kjo është bërë me vendim të Task Forcës së shkollës në mbledhjen e mbajtur sot, e cila shkollë deri më tani ishte duke mbajtur mësim nga distanca për shkak të rasteve me COVID-19. “TASK FORCA […]

Misioni i OSBE-së në Kosovë trajnon mësimdhënësit për menaxhimin e stresit te nxënësit gjatë pandemisë


[ad_1] Misioni i OSBE-së në Kosovë ka përfunduar sot fazën e parë të projektit “Shëndeti mendor i nxënësve gjatë pandemisë COVID-19″. Projekti i zbatuar në bashkëpunim me organizatën joqeveritare ‘Edukimi dhe Menaxhimi në Kosovë’ (EDUMEN-K) – e specializuar për të mbështetur sektorin e arsimit, përfshin trajnime për mësimdhënës se si të zbusin shqetësimet mbi shëndetin […]

Kërkohet dorëheqja e drejtorit të Arsimit në Fushë Kosovë


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar nga drejtori i Arsimit në Fushë Kosovë, Islam Shabani, që të japë dorëheqje. Krejt kjo ka ngjarë pasi, sic thuhet në komunikatën e PDK-së, shkolla e mesme e ulët “Mihal Grameno” tash e 14 ditë s’ ka mbajtur aspak mësim online. “Tash e katërmbëdhjetë ditë s’ është zhvilluar […]

Skema e 10-përqindëshit në tenderë – LIVE


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “sepse një […]

Mbyllet shkolla “Gjon Serreçi” në Ferizaj, 6 mësimdhënës të infektuar me COVID-19


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “që një […]

Mbyllet një shkollë në Kamenicë, 6 mësues dhe një punëtor teknik pozitivë me COVID-19


[ad_1] Shkolla fillore “Abdullah Krashnica-Presheva” në fshatin Koretinë të Kamenicës është mbyllur pasi gjashtë mësimdhëmës dhe një puntorë teknik janë infetkuar me COVID-19. Komuna e Kamenicës ka njoftuar se mësimi do të kaloj në skenarin C, meqë rast do të realizohet në mënyrë,” online”. Njoftim i plotë i Komunës: Për shkak të rasteve me COVID-19, […]

Mos respektim i masave për përhapjen e COVID-19 në oborret e shkollave të Prishtinës


[ad_1] Mësimi në shkolla për shkak të pandemisë COVID-19 s’ është njëjtë si vitet e kaluar, mësimi në shkollat e Kosovës është duke u zhvilluar sipas tre skenarëve. KALLXO.com ka vizituar disa nga shkollat në komunën e Prishtinës për të parë Vetëm po të masat parandaluese për përhapjen e pandemisë janë duke u respektuar në […]

Komuna e Skenderajt hap tender për furnizimin e shkollave me maska dhe dezinfektues


[ad_1] Komuna e Skenderajt ka hapur tender për furnizim me antibakterial, dezinfektues dhe maska për shkollat e kësaj komune, si masa mbrojtëse në luftën kundër COVID-19. Vlera e kontratës është 9,900 mijë euro. Sipas njoftimit të publikuar në e-prokurim, lloji i procedurës është kuotim i çmimit dhe kriter të dhënies ka çmimin më të ulët. […]

Pandemia në shkollat e Kosovës


[ad_1] Mësimi për vitin shkollor 2020/21 për shkak të pandemisë COVID-19 ka filluar në dy faza, e para më 14 shtator dhe e dyta më 21 shtator. Për zhvillimin e mësimit në kohë pandemie Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka përgatitur tre skenarë të ndryshëm. Skenari A është për mësim fizik në shkolla, skenari B […]

Masat e reja në Austri ndaj Covid -19 – çfarë lejohet e çfarë jo?


[ad_1] Për shkak të rritjes së shpejt dhe të jashtëzakonshme të numrit të infeksioneve në javët e fundit, qeveria beson se tani s’ ka rrugëdalje tjetër: Kështu që, Austria nga dita e marte (17 nëntor) hynë në një “bllokim” të dytë. E Diel, 15 Nëntor 2020 – 11:40 albinfo.ch Dan Visan @dsvi Qëllimi i këtyre […]

Vazhdon mësimi në shkollën shqipe në Ostermundigen të Bernës


[ad_1] E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 14:40 albinfo.ch Pavarësisht pandemisë, dëshira për të mësuar gjuhën shqipe nga fëmijët shqiptarë në Zvicër, vazhdon. Shumë nxënës mërgimtarë po mësojnë gjuhën dhe historinë shqiptare me aktivitete të ndryshme në Bernë, transmeton albinfo.ch. Mësuesja Ida Jashari prej 11 vitesh u jep mësim fëmijëve shqiptarë në Bernë. Ajo ka […]

​Mësimdhënësit me COVID-19 angazhohen në mësim online


[ad_1] Mësimdhënësit e infektuar me koronavirus mbeten të angazhuar duke i zhvilluar orët e tyre mësimore online, ndonëse Ministria e Arsimit ka paraparë 1 mijë norma plotësuese të cilat do të ndahen për zëvendësimin e tyre. Megjithatë, MASH thotë se Drejtoritë Komunale të Arsimit janë përgjegjëse për zëvendësimin e mësimdhënësve të infektuar, komunat thonë se […]

SHBA ashpërson masat kundër COVID-19


[ad_1] Disa shtete të Shteteve të Bashkuara janë duke shqyrtuar mundësinë që të ashpërsojnë kufizimet, pasi është rritur numri i rasteve të reja me koronavirus, si dhe i të hospitalizuarve. Më 12 nëntor, në SHBA u regjistruan mbi 150,000 infektime të reja, në ato e sipër numri i personave që janë hospitalizuar për shkak të […]

SBAShK në përkrahje të vendimit të Qeverisë së Kosovës për arsimin parauniversitar


[ad_1] Me ndërmarrjen e masave të reja kundër COVID-19 u përcaktua edhe forma e mbajtjes së mësimit për arsimin parauniversitar. Sipas vendimit të Qeverisë, mësimi do të vazhdojë të zhvillohet edhe më tutje në objekte shkollore. E ky vendim gjeti edhe përkrahjen e SBAShK, të cilët u shprehen të gatshëm të vazhdojnë mësimin në këtë […]

Viti shkollor në pandemi, sa u zbatuan masat anti-COVID në shkollat e Kosovës?


[ad_1] Nxënësit e Kosovës filluan vitin e ri shkollor 2020/21 më 14 shtator, duke u kthyer në bankat  pas një periudhe disa mujore ku kishin zhvilluar vetëm mësim nga distanca. Mësimi filloi sipas tre skenarëve të përgatitur nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Skenari A që është për mësim fizik në shkolla, skenari […]

Sindikata e Arsimit: Mësimi të vazhdojë në shkolla


[ad_1] Masat e reja që ka paraqitur Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Shëndetësisë po vlerësohen jo mjaftë të efektshme. Sipas njohësve të arsimit mësimi online në universitet është i mangët e nga Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës thanë se do ishte e udhës të mbahet sa më shumë mësimi në shkolla. Kryeministri i […]

31 mësimdhënës dhe 23 nxënës të infektuar me COVID-19 në Podujevë


[ad_1] Në shkollat Fillore dhe të Mesme të komunës së Podujevës me COVID-19 janë infektuar 31 mësimdhënës dhe 23 nxënës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtori i Arsimit, Agim Blakçori. Në këtë komunë asnjë nga shkollat s’ është duke punuar me skenarin C. “36 shkolla fillore dhe te mesme te ulëta punojnë me skenarin […]

Përfaqësuesi ligjor i prindërve në Kamenicë dorëzon kallëzim penal ndaj Qëndron Kastratit


[ad_1] Besim Osmani përfaqësues ligjor i disa prindërve të Komunës së Kamenicës të cilët po kundërshtojnë reformën ka dorëzuar kallëzim penal ndaj Kryetarit të Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati dhe Drejtoreshës së Arsimit, Mirhane Morina. Sipas Osmanit, mësimi në Kamenicë pas vendimit të Gjykatës Themelore për pezullimin e një vendimi të Kastratit që është pjesë […]

Masat e Qeverisë për shkollat dhe fakultetet


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditura masat e reja anti COVID dhe zhvillimin e mësimit. Fakultetet do të zhvillojnë mësimin në distancë, ndërsa shkollat Fillore dhe të Mesme do të mësojnë sipas manualeve të Ministrisë së Arsimit. “Kemi vendosur që arsimi i lartë të kaloj plotësisht online, ndërsa për arsimin e […]

Arsimi i lartë kalon plotësisht online


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti me anë të një konfernce për media ka paraqitur masat e reja në luftë kundër pandemisë pas rritjes së numrit të të infektuarve. Hoti ka thënë se është marrë vendim që mësimi i lartë të zhvendoset plotësisht online ndërsa ai parauniversitar të vazhdojë në shkolla. “ Kemi vendosur që […]

Kryeministri Hoti: Arsimi i Lartë vazhdon online


[ad_1] Sot, kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, prezantoi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Ndër të tjera, Hoti foli edhe për Arsimin e Lartë, ku u shpreh se mësimi atje do të vazhdojë edhe më tutje online. “Kemi ndërmarrë masa që vlejnë në të gjithë territorin e Kosovës, duhet të kemi kontrolle […]

Mësimi akoma s’ filloi në disa shkolla të Kamenicës edhe pas pezullimit të vendimit të reformës


[ad_1] Pas pezullimit të vendimit të tretë për riorganizimin e shkollave në Kamenicë nga Gjykata Themelore në Prishtinë,  në shkollat e prekura nga vendimi akoma s’ është duke u mbajtur mësimi. Zyrtarja për informim në Komunën  e Kamenicës, Albulenë Bakiu ka thënë që janë duke i përgatitur objektet në mënyrë që mësimi të fillojë normalisht. […]

Pejë, 11 mësimdhënës dhe 8 nxënës të infektuar me COVID-19 këtë javë


[ad_1] 11 mësimdhënës dhe 8 nxënës janë infektuar me COVID-19 në fillim të kësaj jave në shkollat Fillore dhe të Mesme të Pejës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Shqipe Karagjyzi, zyrtare e arsimit në Pejë. “26 shkolla fillore të mesme të ulta janë duke e zhvilluar mësimin sipas skenarit “A” , shkollat e mesme […]

Mësimdhënësit me sëmundje kronike s’ po lirohen nga mësimi


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, në emisionin “Jeta në Komunë” ka thënë se disa komuna po i lënë të punojnë mësimdhënësit me sëmundje kronike edhe në kushte të pandemisë. “Më e ndjeshme se 1000 gjysëm normat e premtuara, po ju garantoj se komunat e kanë dokumentin se janë siguruar buxhet për t’i kompensuar që […]

Gagica tregon sa raste me COVID-19 janë në shkollat e Gjilanit


[ad_1] Drejtori i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica, në emisionin “Jeta në Komunë” ka bërë të ditur se në Gjilan janë infektuar me COVID-19 34 mësimdhënës dhe 13 nxënës. Ai po ashtu ka treguar se pse asnjë shkollë në Gjilan s’ ka kaluar në skenarin C. “Koeficient i infektimeve s’ është alarmant. Me 62 objekte […]

Arsimi në kushte pandemie – LIVE


[ad_1] Sonte në emisionin e radhës në “Jeta në Komunë” do të diskutohet në lidhje me gjendjen në arsim në kohë të pandemisë së COVID-19. Sa kanë qenë shkollat të përgatitura për mësim në kushte pandemie, si kanë performuar komunat në menaxhimin e pandemisë nga fillimi i vitit shkollor deri më tani, sa mësimdhënës e […]

10 gjëra që duhet t’i kujtoni vetes kur ndiheni të bllokuar


[ad_1] Ne të gjithë ndihemi të bllokuar në një moment apo në një tjetër – në një marrëdhënie të keqe, në një punë të gabuar, në biznes, ose përgjithësisht në jetë. Cilado që të jetë situata, bllokimi s’ na bën të ndiheni mirë me veten. Ne mund ta humbim veten Po qe se s’ ndihemi […]

Gjendja me pandeminë në shkollat e Deçanit


[ad_1] Nga fillimi i muajit nëntor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Deçanit me COVID-19 janë infektuar nëntë mësimdhënës dhe një nxënës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Ramiz Bajrami, nga Drejtoria Komunale e Arsimit në Deçan. Nga e hëna në këtë komunë një shkollë ka kaluar në mësimin në distancë. “Vetëm […]

Rritja e numrit të të infektuarve, Zemaj paralajmëron “veprime urgjente” dhe “masa më të ashpra”


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se mbledhja e Komitetit për menaxhimin e pandemisë, e cila u mbajt sot, kishte karakter informues në lidhje me masat e marra kundër COVID-19. Zemaj përmes një postimi në Facebook ka shkruar se kapacitetet spitalore në vend s’ janë në situatën më të mirë për shkak të […]

SBASHK-u: Rastet me COVID-19 nëpër shkolla janë nën menaxhim


[ad_1] Nga Sindikata e Arsimit po thonë që situata momentalisht nëpër shkolla është nën kontroll. Edhe javën që vjen shkolla fillore “Hasan Prishtina” në kryeqytet s’ do të jetë e qasshme për nxënës. Aty mësimi po mbahet virtualisht, për shkak të disa rasteve me COVID-19. Por prindërit e nxënësve po thonë që mësimi s’ duhet […]

Shkolla shqipe në Zvicër, 30 vjet të një misioni fisnik


[ad_1] “T`i ndihmoni dhe motivoni fëmijët tuaj të shkojnë në shkollën shqipe meqenëqë kështu përmbushni një obligim njerëzor e kombëtar”, porosit Naser Ulaj, kryetar i LAPSH “Naim Frashëri” për Kantonin e Cyrihut, në 30 vjetorin e shkollës shqipe në Zvicër   E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Këtë vit shënohet 30 vjetori […]

​SBASHK kërkon nga DKA-të lirimin nga puna të 300 mësimdhënësve që kanë sëmundje të rënda


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës po kërkon nga Drejtoritë Komunale të Arsimit që të lirojnë nga puna 300 mësimdhënësit të cilët kanë sëmundje të rënda dhe kronike. Kjo sindikatë vlerëson se këta mësimdhënës me paraqitjen e tyre në vendet e punës po e rrezikojnë edhe më shumë shëndetin e tyre. Kryetari […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas […]

Shkollat duhet të mbyllen të fundit dhe të hapen të parat


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, tha se janë duke punuar me parterët e UNICEF-it që të mbështesin shkollat në Kosovë, në mënyrë që ato të mbyllen të fundit dhe të rihapen të parat. “Gjatë muajit të kaluar, ekipi im i vizitoi më shumë se 100 shkolla në të gjithë Kosovën, […]

Shkolla Fillore ‘Dardania’ në Prishtinë kalon në mësimin në distancë


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Dardania” në Prishtinë nga dita e hënë do të zhvillojë mësimin në distancë. “Ju njoftoi se nga dita e hënë me datë  9.11.2020 mësim do të mbahet në distancë duke e ndjekur tv. RTK-4 sipas skemës programore.”, thuhet në njoftimin e shkollës. Tutje, shkolla ka kërkuar nga nxënësit […]

Ministrja Kushi: Me rritjen e rasteve të Covid mësimi do kalojë online


[ad_1] Pandemia na tregoi që s’ mund të parashikojmë zhvillimin e saj dhe Në qoftë se do të vijmë në një moment të tillë, që do të na duhet ta kalojmë të gjithë arsimin parauniversitar në mësim online nga shtëpia, patjetër që ne i kemi marrë masat. Së pari, kemi kanalin televiziv të dedikuar RTSH […]

Mbyllet shkolla “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë, gjashtë mësimdhënës dhe 11 nxënës të infektuar me koronavirus


[ad_1] Është mbyllur shkolla e mesme e ulët në komunën e Fushë Kosovës, “Mihal Grameno”, për shkak të rasteve të paraqitura me COVID-19 te mësimdhënësit dhe nxënësit. Gjashtë nxënës dhe 11 mësimdhënës janë infektuar në këtë shkollë me koronavirus, raporton Telegrafi. Sipas drejtorit të arsimit në këtë komunë, Islam Shabani, mësimi tash e tutje në […]

Mbyllet shkolla “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë


[ad_1] Shkolla fillore e mesme e ulët në Fushë Kosovë, “Mihal Grameno” është mbyllur sot me vendim të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Drejtori i kësaj shkollë, Ismet Gashi ka thënë për KALLXO.com se rreth 20 nxënës dhe 5 mësimdhënës nga kjo shkollë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. “Për dy javë shkolla tash kalon në […]