Për vetëm në të ardhmen, Gjermania vaksinon mbi 1 milion banorë


[ad_1] Fushata fillimisht e ngadaltë e vaksinimit për coronavirus në Gjermani po merr shpejtësi, pasi 1 milion njerëz u vaksinuan në në të ardhmen për herë të parë, tha të enjten ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të mërkurën, mjekët e përgjithshëm administruan 730,000 vaksinime dhe qendrat rajonale të vaksinimit […]

Ministria e Shëndetësisë pranon 15 mijë rapid teste për COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është takuar sot me me Ambasadoren e Francës, Marie-Christine Butel dhe udhëheqësin e BE-së në Kosovë, Riccardo Serri për ta pranuar donacionin e 15 mijë rapid testeve. Në këtë takim, ministri Vitia u shpreh falënderues për ndihmën e vazhdueshme nga shtetet e BE-së, dhe potencoi rëndësinë e përshpejtimit të […]

Vitia akuzon Zemajn për zbulimin e konfidencialitetit lidhur me marrëveshjen për furnizim me vaksina


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës iu drejtua ish-ministrit Armend Zemaj, duke i thënë se ka folur për marrëveshjen e konfidencialitetit për furnizim me vaksina anti-COVID, megjithëse vet e kishte nënshkruar atë, duke qenë i vetëdijshëm se ishte konfidenciale. Vitia tha se ai e ka respektuar marrëveshjen më shumë sesa […]

Avdyli: Mjekët e rinjë s’po kanë as çantën ku me lënë, nuk bëhet specializimi kështu


Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Haxhi Avdyli, thotë se specializantët kanë mbingarkuar klinikat e QKUK-së dhe s’po kanë as çantën ku me lënë. Gjithashtu shprehet se mjekët e rinjë në këso situate s’do të jenë në gjendje me kry asnjë operacion. Sepse mjekët e rinjë nuk kanë raste për t’u futur në sallat e […]

Vitia godet Zemajn: Ke qeverisur 10 muaj, por dëmin që e ke shkaktuar është si për 10 vite


Pas kritikave nga ish-ministri, Armend Zemaj, ka reaguar Ministri aktual i Shëndetësisë Arben Vitia. Vitia ia ka vënë në pahë Zemajt, se ka qeverisuar 10 muaj, por dëmin që e ka shkaktuar është si për 10 vite. “Është shqetësuese gjithë ato kundërthënie në fjalim që i patët z.Zemaj. Folët për specializime, gjëja me e lehtë […]

Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar


[ad_1] Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar, pas miratimit të legjislacionit që forcon kompetencat e kancelares, Angela Merkel, në mënyrë që të jetë në gjendje të përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një kohë kur shumë vende, të tilla si Italia, Belgjika dhe Zvicra, po planifikojnë të lehtësojnë kufizimet, ‘ekonomia e parë e Evropës’ po shkon […]

Armend Zemaj: Arben Vitia nuk ka ide si t’i siguroj vaksinat, po vepron me dyshim


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se të kesh një kontratë në tavolinë për 500 mijë vaksina të mos e nënshkruash, i bie se po vepron me dyshim. Zemaj tha se të kërkosh ndihmë se si ti sigurosh vaksinat, kjo i bie që ti nuk ke ide, dhe vepron me dyshim “qysh është në […]

Ndahen mbi 5 milionë euro shtesa për pagat e punonjësve shëndetësorë dhe zyrtarëve policorë


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë mbi 5 milionë euro për shtesë në paga për punëtorët shëndetësorë dhe zyrtarët policorë. Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se sipas këtij vendimi, mjekët dhe infermierët do të paguhen me nga 150 euro bruto shtesë për muajt prill dhe maj, stafi […]

Ja cilat janë veprimet që duhet t’i bëjë ministri Arben Vitia që të jetë i suksesshëm


Ja cilat janë veprimet që duhet t’i bëjë ministri Arben Vitia që të jetë i suksesshëm Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia ka përpara një mori problemesh në shëndetësinë kosovare dhe ne si redaksi kemi renditur problemet kryesore me të cilat duhet të merret dhe t’i zgjidh ministri Dr.Arben Vitia Përmirësimi i kushteve të punës së […]

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që nuk kanë marrë shtesa, raporton Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. […]

Udhëzimi i ndryshuar nga Zemaj për vaksinat, lejonte barna pa certifikatë të kualitetit dhe pa udhëzues në gjuhën shqipe


[ad_1] Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kishte nënshkruar plotësim ndryshimin e Udhëzimit Administrativ 01/2015 për Autorizim Marketing për Produktet Medicinale më datën 22 mars. Në kuadër të ndryshimeve për mundësimin e blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer, në këtë udhëzim kishin pësuar ndryshime edhe për tregun e barnave në Kosovë, shkruan Gazeta Shneta. Në dokumentin […]

Kryetari i Odës së Farmacistëve të Kosovës: Udhëzimi administrativ i ka hapur rrugë importimit të vaksinave në Kosovë


[ad_1] Arijanit Jakupi, kryetar i Odës së Farmacistëve të Kosovës, është shprehur se Kosova ka pasur një udhëzim administrativ me të cilin s’ janë specifikuar hollësitë e ardhjes së medikamenteve, si vaksina kundër koronavirusit. “Në rastin e vaksinave, produkteve biologjike, onkologjike, ka pasur një dispozitë që ka përcaktuar që barnat e tilla para se të […]

Oda e Mjekëve po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që s’ kanë marrë shtesa. Ministria e Shëndetësisë pritet të […]

Mbi 18 mijë qytetarë morën vaksinën kundër COVID-19, MSh thotë se vaksina s’ ka pasur efekte negative


[ad_1] Më 29 mars Kosova ka filluar vaksinimin e qytetarëve me vaksinat kundër COVID-19, ku fillimisht janë vaksinuar profesionistët shëndetësor e pastaj grup mosha mbi 80 vjeç. Po ashtu, më 16 prill në Prishtinë dhe në të gjitha komunat tjera ka filluar vaksinimi i pacientëve të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike, sipas listës së […]

Vitia e nënshkruan UA-në për vaksinat anti-Covid, hapet udha për blerjen e vaksinave nga Pfizer


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, e ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për vaksinat anti-Covid. Sipas këtij dokumenti, vaksinat duhet të kenë miratimin e EMA-së ose FDA-së. Ky UA i hap rrugë blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer Udhëzimi Administrativ për Ndryshimin dhe Plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr. 01/2015, Autorizimi për Marketing për Produktet Medicinale i […]

Presidentja Vjosa Osmani dhe ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, vizitojnë Klinikën Pediatrike në QKUK


[ad_1] Presidentja e Republikës së Kosovës, Znj. Vjosa Osmani- Sadriu dhe ministri i Shëndetësisë, Dr. Arben Vitia, vizituan Klinikën Pediatrike në QKUK, me rastin e fillimit të misionit të shoqatës ndërkombëtare “Gift of Life” për trajtimin karidokirurgjik të fëmijëve kosovar. Këtë e beri të ditur për mes një postimi në Facebook Shërbimi Spitalor dhe Klinik […]

Masat lehtësuese – nga sot hapen qendrat tregtare dhe gastronomia


[ad_1] Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ndonjë ditë më parë ka vendosur masat e reja anti-COVID. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se në bazë të analizave të fundit, kanë ardhur me propozim vendim për masat e reja që kanë të bëjnë me heqjen e disa kufizimeve të pjesshme. Sipas vendimit, kufizimi […]

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


[ad_1] Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe […]

Këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria


[ad_1] Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme do të diskutojë rreth masave të reja COVID-19. Nga masat aktuale do të mbetet kufizimi i lëvizjes, ndërkohë do të hapen gastronomia dhe qendrat tregtare. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të ia propozojë kabinetit qeveritar masat e reja anti-Covid. Sipas këtij propozimi, shërbimet e gastronomisë […]

Kur ju duhemi jemi heronj e kur s’ju duhemi na trajtojne si kriminelë


Kur ju duhemi jemi heronj e kur s’ju duhemi na trajtojne si kriminelë Shkon në bankë jashtë orarit për të kryer një punë të rëndësishme, e gjen derën e mbyllur. Nuk krijon drama, kthehesh ne shtëpi, fajson veten pse nuk mbrrive nê kohë. Të duhet një dokument i rëndësishem në Komunë, është ora 15:55, zyrtarja […]

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


[ad_1] Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë […]

Rritet numri i viktimave, kritikohet procesi i imunizimit


[ad_1] Kosova të enjten shënoi 17 vdekje të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa specialistët shëndetësorë shprehin pakënaqësi lidhur me ritmin e imunizimit të popullatës. Ata madje thonë se me shpejtësinë aktuale të imunizimit, Kosovës do të duhen tri deri katër vjet që të imunizojë gjithë popullatën. Për 16 ditë nga fillimi […]

Masat do të rishikohen, nga e hëna fillon puna e sektorit të gastronomisë dhe qendrave tregtare


[ad_1] Sot u zhvillua takimi i radhës koordinues i organizuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal – MAPL, Ministrisë së Shëndetësisë dhe kryetarëve të komunave të Kosovës në lidhje me situatën e krijuar nga pandemia COVID – 19. Ministri i Ministrisë së Shëndetësisë, Arben Vitia që në fillimi të takimit theksojë se qëllimi i […]

Norvegjia i dhuron 300 respiratorë Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Moldavisë


[ad_1] Qeveria norvegjeze do t’iu dhurojë 300 respiratorë Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Moldavisë. Më 31 mars të vitit të kaluar, Norvegjia kishte vendos për mbyllje totale shkaku i pandemisë. Atëbotë, kryeministrja Erna Solberg kishte njoftuar se kanë porositur 1000 respirator të urgjencës që të prodhoheshin në Norvegji. Kjo e fundit, fatmirësisht s’ ka pasur […]

FSHR dhe ministri i Mjedisit dhe Turizmit çertifikojnë Udhërrëfyes Turistikë të Specialitetit të Veçantë Rafting


[ad_1] Ditën e sotme, Federata Shqiptare e Rafting në prezencë të Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit z. Blendi Klosi zhvilloi një takimin përmbyllës për çertifikimin e të rinjëve si Udhërrëfyes Turistik të Specialitetit të Veçantë Rafting. Fjalën i pari e mbajti presidenti i FSHR z.Zamo Spathara i cili falenderoj z. Klosi për prezencën e tij […]

Vendos Qeveria, 60 milionë euro kredi për blerjen e vaksinave antiCOVID-19


[ad_1] Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë së datës 14 gusht të vitit 2020 ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore tëKëshillit të Evropës për financimin e projektit “Reagim Emergjent ndaj Covid-19”. Ministri i Financave, Hekuran Murati tha se nevojiten 25 milionë euro shtesë, nga […]

Kërkohet sigurimi i vaksinave antiCOVID dhe rishikimi i Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Është mbajtur mbledhja konstituive e Komisionit për Shëndetësi. Në këtë mbledhje u tha se prioritet duhet të jetë menaxhimi i pandemisë dhe sigurimi i vaksinës anti-COVID. Madje anëtarët e Komisionit për shëndetësi i pajtuan që duhet të rishikohet Ligji për luftimin e pandemisë COVID-19. Kryetarja e këtij Komisioni, Fatmire Kollçaku nga Lëvizja Vetëvendosje tha […]

13,944 raste aktive me koronavirus në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 97.996 raste nga 475.417 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.988 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 82.064 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 13.944. […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


[ad_1] “S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka […]

Spitalet e Parisit “përgatiten për kulmin e valës së tretë të COVID-19”


[ad_1] Franca pritet të arrijë kulmin e valës së saj të tretë të rasteve me COVID-19 rreth 20 prillit, sipas parashikimeve nga grupi i spitaleve të Parisit AP-HP, parë të premten nga Reuters, përcjell Telegrafi. Ata gjithashtu vlerësuan se do të kishte pak më pak se 2,000 pacientë me COVID-19 në njësitë e kujdesit intensiv […]

Vitia: Kontingjenti i dytë me vaksina arrin maksimumi në fillim të majit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se kontingjenti i dytë i vaksinave kundër Covid-19 pritet të vijë në Kosovë në fund të prillit ose në fillim të majit, raporton Ekonomia Online. Vitia tha se asnjë rast i efektit anësor s’ është paraqitur tek asnjë i vaksinuar deri tani në qendrën e vaksinimit në sallën “1 […]

Vitia: Vaksina AstraZeneca s’ ka pasur efekte anësore tek asnjë i vaksinuar në Kosovë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se të vaksinuarit në Kosovë s’ kanë pasur asnjë efekt anësor deri më tani. Gjatë konferencën për medie në Qendrën e Vaksinimit, në sallën “1 Tetori”, Vitia tha se deri më tani ekipa emergjente s’ kanë pasur raste të ankesave nga personat të cilët janë vaksinuar. “Të […]

Çfarë lloj trombozash janë ato që kanë ngjallur frikë për vaksinën anti-Covid?


[ad_1] Trombozat e venave të sinusit bënë që në shumë vende të ndalohej vaksina Astrazeneca. Por çfarë lloje trombozash janë ato? Për arsye sigurie një sërë vendesh kanë ndaluar përkohësisht vaksininimin me  AstraZeneca, përderisa brenda një kohe të shkurtër ka pasur mjaft raste të një tromboze të një lloji të rrallë që kanë ndodhur pas […]

Mjekët që kanë kaluar COVID-in, të shqetësuar për efektet që mund të ju shkaktohen nga vaksinimi


[ad_1] Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë qenë të infektuar me COVID-19, shprehen të painformuar për efektet anësore që mund të ju shkaktohen nga marrja e vaksinës kundër COVID-19. Ndonëse shprehin interesimin për t’u vaksinuar, ata shprehen të shqetësuar se pasi kanë antitrupa, vaksinimi mund të kenë ndonjë problem shëndetësorë. Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë kaluar […]

Vitia: Në fund të prillit apo fillim të majit vjen donacioni tjetër i vaksinave prej 76 mijë dozave


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia në një konferencë për media ka thënë se Kosova pret ardhjen e kontingjentit të ri të vaksinave prej 76 mijë dozave në fund të prillit apo fillim të majit. “Presim edhe kontingjentin tjetër prej 76 mijë dozave si donacion nga COVAX në fund të prillit ose në fillim të […]

Vitia: Situata në institucionet shëndetësore është shumë e rëndë, masat i ndihmojnë procesit të vaksinimit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se situata me Covid-19 është shumë e rëndë, sidomos në institucionet shëndetësore, raporton Ekonomia Online. Ai ka thënë vendimi për masa të reja ka qenë i domosdoshëm. Vitia në një konferencë të përbashkët me ministrin e Financave ka thënë se varianti britanik është duke u përhapur më […]

Nesër fillon vaksinimi antiCOVID-19 i personave mbi moshën 80-vjeçare


[ad_1] Javën e kaluar ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, mirëpo nga nesër (e enjte) do të fillojë vaksinimi edhe për personat mbi moshën 80 vjeçare. Kështu bëri të ditur në një prononcim për Telegrafin, Sami Uka, këshilltar politik i ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia. Ai bëri të ditur se deri të […]

Prof. Lul Raka: Varianti britanik në Kosovë duhet të jetë alarm për të gjithë


[ad_1] Mikrobiologu Lul Raka ngre alarmin për variantin britanik të Covid-19, pasi sipas tij, ka shpejtësi më të madhe të përhapjes. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se ka rritje të rasteve të infektimeve te variantin britanik. Sipas tij mbi 97 për qind e mostrave të testuara për këtë variant kanë rezultuar […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


[ad_1] Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e […]

Gjermania kufizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën moshën 60 vjeçare


[ad_1] Gjermania po pezullon përdorimin rutinë të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 për njerëzit e moshës nën 60 vjeç për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut, përcjell BBC. Rregullatori gjerman i ilaçeve gjeti 31 raste të një lloji të mpiksjes së rrallë të gjakut midis gati 2.7 milion njerëzve, që kishin marrë vaksinën në […]

Gazetarët kërkojnë që të jenë prioritet në vaksinim


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka paralajmëruar se do t’i drejtohet institucioneve kompetente, në mënyrë që gazetarët në Kosovë, të trajtohen me prioritet kur është në pyetje imunizimi i tyre kundër koronavirusit. Për dallim nga Kosova, disa shtete të rajonit veç kanë nisur që të imunizojnë punonjësit e mediave. Kryetarja e Asociacionit të […]

Punëtorët shëndetësorë që u vaksinuan me AstraZeneca tregojnë çfarë efektesh anësore kanë pasur


[ad_1] Efektet e zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca janë paraqitur te një pjesë e punëtorëve shëndetësorë në vend. Temperaturë, lodhje e reaksione tjera janë paraqitur në ditët e para pas vaksinimit te punëtorët shëndetësorë. Ata tregojnë se gjendja e tyre tani është e mirë. Temperaturë, ethe, lodhje e simptoma tjera, iu shfaqën punëtorëve […]

Jasharaj kërkon nga Vitia që vaksinimi i mësimdhënësve të jetë prioritet


[ad_1] Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj dhe koordinatori për organizim të brendshëm Ymer Ymeri, janë pritur sot në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë nga Ministri Arben Vitia. Përfaqësuesit e SBASHK-ut kanë përgëzuar Ministrin Vitia për detyrën ne emër të të gjithë të punësuarve në arsim dhe janë shprehur se do të respektojnë vendimet e institucioneve […]

Vitia: Vaksina antiCOVID-19 është e sigurt, këtë javë nis vaksinimi i personave mbi 80 vjeç


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori”, ka deklaruar se përveç Qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë që po merret vazhdimisht me sigurimin e dozave të tjera të vaksinave, po merret edhe Presidentja Vjosa Osmani. Vitia bëri të ditur se deri më tani janë vaksinuar mbi 3100 persona nga […]

Deklarohet Vitia pas lajmit se mund të ketë sulm në një nga spitalet e Kosovës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është deklaruar pas vizites me presidenten Vjosa Osmani në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Ai foli edhe për sigurinë e pacientëve, pas informacioneve të Policisë së Kosovës që mund të ketë një sulm në një nga spitalet e vendit. Ministri Vitia u shpreh se pacientët […]

Fillon vaksinimi kundër Covid-19 i personelit të shërbimit mjekësor të FSK-së


[ad_1] Departamenti i Mjekësisë së Ministrisë së Mbrojtjes, në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë, sot ka filluar vaksinimin kundër COVID-19 të stafit të shërbimit mjekësor të FSK-së, përfshirë mjekët, infermierët, si dhe stafin administrativ dhe mbështetës të saj. Në Qendrën e improvizuar të vaksinimit në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë, për të përcjellë nga pranë […]

Qeveria miraton masat e reja anti-Covid, kufizohet lëvizja e qytetarëve pezullohet puna e gastronomisë


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid, te propozuara nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia , raporton Ekonomia Online. Në mesin e tyre është ndalimi i qarkullimit të qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00, përveç në rasteve urgjente. Gjithashtu, institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar do kalojnë në online nga […]

Propozohen masat e reja, kufizim i lëvizjes dhe pezullim i punës së gastronomisë nga 7-18 prill


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë , Arben Vita, në mbledhjen e Qeverisë ka paraqitur masat e reja anti-Covid. Në mesin e tyre është ndalimi i qarkullimit të qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00, përveç në rasteve urgjente. Gjithashtu, institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar do kalojnë në online nga 12 deri më 18 prill […]

Gjermani, të vaksinuarit së shpejti do të kenë më shumë liri


[ad_1] Sipas planeve të ministrit gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn (CDU) kush është i vaksinuar ndaj virusit Corona, së shpejti do të ketë më shumë liri. “Kush është plotësisht i vaksinuar, mund të trajtohet në të ardhmen, si dikush që është testuar negativisht”, u shpreh Spahn në fundjavë për gazetën gjermane të së dielës, „Bild […]

Fatmir Xhafaj siç s’ e keni parë, basketboll me të rinjtë: Me besim për të shënuar koshat e fitores


[ad_1] Deputetin socialist Fatmir Xhafaj jemi mësuar ta shohim përherë brenda kostumit të një politikani serioz ku radhë herë janë hasur imazhe të profilit të tij përtej jetës parlamentare. Këtë fundjavë ai ka zgjedhur t’i bashkohet një loje basketbolli të organizuar nga të rinjtë e njësisë 10 ku është rikthyer edhe njëherë te pasioni i […]

Masat e reja anti-Covid, Arben Vitia mbledh sot kryetarët e komunave


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të mbajë një mbledhje virtuale me kryetarët e komunave të Kosovës, për të diskutuar rreth masave të reja anti-Covid, Siç mëson Ekonomia Online, mbledhja do të fillojë në orën 10:00, me anë të platformës online, në këto fjalë e sipër aty do të diskutohen në detaje masat […]

Pritet mbyllje totale për 12 ditë e gastronomisë dhe qendrave tregtare, diskutohet edhe ora policore


[ad_1] Nga java e ardhshme pritet që të ketë mbyllje totale për 12 ditë të gastronomisë dhe qendrave tregtare. Në takimin që ministri Arben Vitia ka pasur me kryetarin e Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi është diskutuar edhe ora policore. “Gastronomia dhe qendrat tregtare do të mbyllen për 12 ditë duke filluar nga […]

Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?


[ad_1] Disa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë. Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina […]

Paralajmërohen masa të reja, ministri Vitia flet edhe për planin e vaksinimit antiCOVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se janë duke punuar me intensitet në sigurimin e kontingjenteve tjera me vaksina antiCOVID-19, ndërsa tha se përveç vaksinave me rëndësi janë masat në fuqi dhe ato të cilat do të ndërmerren në ditët në vazhdim në raport me situatën në […]

Vitia dhe ambasadori Kosnett diskutojnë për menaxhimin e pandemisë COVID-19, s’ përjashtohet mundësia për masa të reja


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia priti sot në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip S. Kosnett, ndërsa u tha se situata me pandeminë COVID-19 është alarmante. Në këtë takim, ministri Vitia dhe ambasadori Kosnett kanë diskutuar për situatën rreth COVID-19 në Kosovë, për të cilën është vlerësuar se është […]

Zemaj thotë se ka marrë konfirmimin për blerjen e vaksinave nga Pfizer-BioNTech


[ad_1] Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se ka marrë konfirmimin për  blerjen e  vaksinave  atni covid nga Pfizer-BioNTech. Ai këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: Edhe një lajm i gëzueshëm për mua, dhe qytetarët e Kosovës, që pas shumë negociatash dhe shkëmbim të […]

Të martën fillon vaksinimi kundër Covid-19, bëhen përgatitjet në sallën “1 Tetori”


[ad_1] Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë janë bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e vaksinimit kundër Covid-19, raporton Ekonomia Online. Në këtë sallë është vendosur edhe stafi mjekësor që do ta kryej këtë shërbim që do të nisë të martën. Pas arritjes së dozave të para të vaksinës kudër Covid-19, ministri i Shëndetësisë, Arben […]

Vaksinat e para në Kosovë do të jepen për stafin e Klinikës Infektive në QKUK


[ad_1] Vaksinat e para në Kosovë të cilat mbërritën dje nga aleanca Covax, do të jepen për stafin e Klinikës Infektive. Kështu ka deklaruar ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, gjatë fjalimit të tij në ceremoninë e pranimit të 24 mijë dozave Astra Zeneca, shkruan Gazeta Shneta. Vitia ka thënë se fillimi i vaksinimit s’ nënkupton […]

Vaksinimi antiCOVID-19 fillon nesër, stafi shëndetësor dhe të moshuarit do ta marrin të parët


[ad_1] Me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, është mbajtur një takim online me Këshillin e Kryetarëve të Komunave në lidhje me koordinimin dhe procesin e fillimit të vaksinimit pas arritjes së kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID-19, ndërsa procesi i vaksinimit do të filloj të martën në Klinikën Infektive dhe sallën “1 Tetor”, […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


[ad_1] Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë […]

Zemaj: Po arrihet qëllimi, sot vijnë 24 mijë vaksinat e para anti-COVID


[ad_1] Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka konfirmuar arritjen në Kosovë të kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID, Astra-Zeneca nga COVAX, duke potencuar se me këtë po arrihet qëllimi, për çfarë Ministria e Shëndetësisë ka punuar muaj të tërë. Zemaj, me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se sot do të arrijnë 24 […]

Vaksinat kundër COVID-19 mbërrijnë në Kosovë në mbrëmje


[ad_1] Kryeministri i Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia do të marrin pjesë në ceremoninë e pranimit të kontingjentit të parë të vaksinave kundër COVID-19. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Ceremonia e pranimit të vaksinave mbahet në pistën e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, me fillim nga […]

Mjekët që u vaksinuan në Shqipëri tregojnë reaksionet pas dozës së parë


[ad_1] Këtë javë pritet të përfundojë cikli i parë i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë kosovarë në Shqipëri. akoma pa përfunduar vaksinimi i rreth 500 mantelbardhëve, Federata Sindikale e Shëndetësisë ka pranuar qindra kërkesa të tjera të personave që kanë kërkuar të vaksinohen. Ndërkohë, disa prej të vaksinuarve patën reaksione të lehta pas marrjes së dozës […]

Ambasada e Japonisë ofron përkrahje për Kosovën dhe ndihmë për furnizim me pajisje mjekësore


[ad_1] I  ngarkuarin me punë i Ambasadës së Japonisë në Kosovë, Mitsunori Ogasawar me bashkëpunëtorë  gjatë ditës ka vizituar Ministrinë e Shëndetësisë,  për t’i uruar ministrit të ri të Shëndetësisë, Arben Vitia marrjen e detyrës dhe për të ofruar mbështetjen e tij për Kosovën. me anë të një komunikate për medie është bërë e ditur […]

Skandaloze: Mjekët Specializantë akoma nuk janë paguar për muajin shkurt të vitit 2021


Qeveri e re, Ministër i ri i Shëndetësisë por problemet e vjetra me pagesa të mjekëve specializantë vazhdojnë. Mospagesa me kohë e specializantëve vazhdon edhe me Qeverinë e re dhe minstrin e ri.Specializantët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk janë paguar akoma për muajin shkurt 2021 ndërsa nuk iu kanë paguar as kujdestaritë e muajit janar 2021që […]

Deri tani rreth 300 punonjës shëndetësorë të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri


[ad_1] Rreth 300 punonjës shëndetësor të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri. Procesi i vaksinimit pritet të përfundojë këtë të shtunë. Kështu ka konfirmuar për Telegrafin, kryetari i Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla. “Procesi i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë është duke shkuar mirë. 300 punonjës janë vaksinuar deri sot dhe të shtunën […]

Covax thotë se vaksinat anti-Covid s’ vijnë as në mars në Kosovë


[ad_1] Aleanca Covax e ka demantuar ish-ministrin Armend Zemaj, duke thënë se vendet janë njoftuar se gjatë muajit mars do të ketë numër të vogël të vaksinave që do të alokohen. Para disa ditësh ish-ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj njoftoi se ua ka dërguar një letër aleancës Covax dhe ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, duke […]

Çfarë po ndodh me COVID në Evropë?


[ad_1] Për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, Gjermania ka forcuar masat në kufirin më Poloninë. Ministri i Shëndetësisë në Varshavë, Adam Niedzielski shprehet se pjesa më e madhe e të infektuarve janë shkaktuar nga varianti britanik i virusit. Në vetëm 24 orët e fundit është raportuar për 21 mijë raste të reja. Polonia zgjati javën e katërt të […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


[ad_1] Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika […]

Arben Vitia kthen në punë Naim Bardiqin, largon ish-sekretarin që e kishte emëruar Armend Zemaj


Pasi Arben Vitia ka marrë detyrën e ministrit të Shëndetësisë, ka kthyer në punë ish-sekretarin e kësaj ministrie, Naim Bardiqin. Burime të Gazetës Express kanë bërë të ditur se Vitia e ka shfuqizuar vendimin e Zemajt, ku ka emëruar si u.d të sekretarit Ardian Mehmetaj. Naim Bardiqi, do të kthehet në pozitën që kishte gjatë […]

Zemaj pas dorëzimit të detyrës: Puna e madhe e bërë deri më sot, do të jetë më e lehtë të vazhdohet


[ad_1] Arben Vitia sot e ka marr zyrtarisht detyrën e ministrit të Shëndetësisë, të cilën ia ka dorëzuar ish-ministri i deritanishëm, Armend Zemaj. Zemaj me anë të një statusi në rrjetin social në Facebook ka thënë se edhe pse  e ka dorëzuar pozitën e ministrit s’ do të ndaloj së përkushtuari për të kontribuuar në […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


[ad_1] Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të […]

Zemaj falënderon Qeverinë e Shqipërisë për vaksinimin e punëtorëve shendetësorë kosovarë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka falënderuar Qeverinë e Shqipërisë për mundësinë që i ofruan një numri të punëtorëve shëndetësorë të Kosovës që të vaksinohen kundër COVID-19 në Kukës. “Në emër të Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Kosovës falënderojmë Qeverinë e Republikës së Shqipërisë dhe Ministrinë e Shëndetësisë dhe të Mbrojtjes […]

MSh njofton Shqipërinë me listën prej 60 mjekëve që pritet të vaksinohen në Kukës


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se e ka informuar Ministrinë e Shëndetësisë të Republikës së Shqipërisë me një liste prej rreth 60 profesionistëve shëndetësor nga Kosova, të cilët kanë shprehur gatishmërinë për t’u vaksinuar vullnetarisht kundër COVID-19 në Kukës të Shqipërisë. “Kjo listë është hartuar nga Shërbimi […]

Klinika e Onkologjisë pajiset me akcelerator linear


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj prezantoi sot pajisjen akcelerator linear në Klinikën e Onkologjisë, projekt ky i financuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe SHSKUK. Ai me këtë rast ka thënë se ky aparat do t’iu ndihmojë pacientëve të Onkologjisë, pasi këta të fundit për këtë shërbim kanë shkuar në vende të huaja […]

Zemaj bisedon me homologun e tij izraelit për sigurimin e vaksinës anti-Covid për Kosovën


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj, sot ka zhvilluar një takim virtual me homologun e tij nga Izraeli Yuli Edelstein. Gjatë këtij takimi është biseduar për gjendjen e pandemisë në Kosovë. Zemaj tha se është diskutuar edhe angazhimin e Kosovës në gjetjen vaksinës anti-COVID. Ai theksoi se bashkëpunimi mes dy vendeve në këtë […]

ShSKUK pajiset me 60 shtretër modernë


[ad_1] 20 shtretër modernë për përkujdesje intensive, me katër thyerje, që dirigjohen nga dy telekomandues, të cilët e bëjnë më të lehtë dhe më të përshtatshëm qëndrimin e gjatë të pacientit, janë vendosur në Mjekësinë Sportive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, aty ku aktualisht po trajtohen pacientët e prekur me COVID-19. 20 të tjerë […]

Këshilli i Prindërve kundërshton pushimin një javor për nxënësit: E dëmshme


[ad_1] Kryetar i Këshillit të Prindërve, Ymret Reshiti, ka thënë se kanë shprehur kundërshtitë e tyre për një pushim të parakohshëm në shkolla, por se u anashkaluan nga Ministria e Arsimit. Ai tha se propozimi i fundit i Ministrisë së Arsimit që të gjitha institucionet arsimore anembanë vendit të shkojnë një javë në pushim për […]

Nga 22 marsi të gjitha nivelet arsimore në pushim një javorë


[ad_1] Nga 22 marsi i gjithë niveli  arsimor do të jetë në pushim. Këtë e ka bërë të ditur ministri në detyrë i Shëndetësisë, pas një takimi  që ka mbajtur me përfaqësues të ministrisë së Arsimit dhe IKSHPK-së, raporton Ekonomia Online. “Në javën e fundit ka pasur rritje të rasteve edhe dje së bashku me […]

Covid s’ ndalon pushimet/ Si po përgatiten vendet për verën 2021


[ad_1] Edhe vera e 2021-shit ashtu si vera e një viti më parë s’ i shpëton dot pandemisë së Covid-19 dhe masave parandaluese kundrejt saj.  Të gjithë shtetet janë duke hartuar dhe studiuar strategji për një hapje të sezonit veror e për t`i dhënë në të njëjtën kohë një shtysë sektorit të turizmit, i cili […]

Hoti: Për disa javë presim arritjen e vaksinave antiCOVID-19


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti në mbledhjen e Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka përgëzuar punën e këtij komiteti duke thënë se kanë bërë një punë të jashtëzakonshme. Hoti tha se presin që për disa javë të arrijnë edhe vaksinat dhe të fillojë procesi i vaksinimit të qytetarëve. “Jemi në […]

9,761 raste aktive me koronavirus


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur numri total i rasteve pozitive është 74.079 raste nga 335.123 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.668 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 452 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 62.650 […]

LANSOHET KAMPANJA “BASHKË KUNDËR COVID-19”


[ad_1] Në vazhdën e aktiviteteve për parandalimin e përhapjes së infeksionit me COVID-19, është lansuar sot fushata nacionale për informimin dhe ndërgjegjësimin e popullatës për mirëmbajtjen dhe forcimin e zbatimit të masave parandaluese dhe përgatitjen për fushatën e vaksinimit kundër COVID-19. Ministri në detyrë i Shëndetësisë z. Armend Zemaj, tha se një vit i ballafaqimit […]

Gjermania dhe Suedia miratojnë vaksinën e AstraZeneca, edhe për ata mbi 65 vjeç


[ad_1] Komisioni i vaksinave të Gjermanisë tani ka rekomanduar vaksinën e AstraZeneca/Oxford për Covid-19, edhe për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për të moshuarit që po presin të marrin vaksinën”, tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn, […]

MSh: Me kusht që ka rritje të numrit të rasteve, masat mund të ashpërsohen dhe të kthehen disa kufizime


[ad_1] Komiteti për vlerësimin dhe koordinimin e situatës epidemiologjike kundër COVID-19, ka kërkuar sot mirëmbajtjen e masave në fuqi kundër COVID-19 dhe respektimin e tyre të plotë. Në takimin e këtij Komiteti të drejtuar nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë, u kërkua nga institucionet monitoruese dhe mbikëqyrëse që ta rrisin angazhimin për respektimin rigoroz të […]

Zemaj paralajmëron taksë për të gjithë ata që kërkojnë teste PCR për të udhëtuar jashtë vendit për dëshirë ose komercializëm


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur për ankesat e bashkatdhetarëve për testet PCR, për të cilat kanë nevojë ata për të hyrë në shtetet e perëndimit. Zemaj në një lidhje direket për Kanal10, ka paralajmëruar edhe për vendosjen e një takse për ata që kërkojnë teste PCR për udhëtime jashtë vendit […]

Gjermania shtyn sërish izolimin


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel, takohet sot me 16 kryeministrat e landeve për të diskutuar për masat e reja. Por, sikurse citojnë mediat gjermane, në bazë të një drafti që është zbuluar nga dje, do të ketë lehtësira të vogla, por izolimi do të zgjatet deri më 28 mars. Luleshitësit, dyqanet e librave dhe kopshtarisë […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe […]

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


[ad_1] Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja. Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër. Të […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


[ad_1] Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion […]

Shefi i UNICEF-it në Kosovë: Sonte vijnë shiringat që do përdoren për vaksinat anti-COVID-19


[ad_1] Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, ka thënë se në fluturimin e sotëm, do të arrijnë në Kosovë shiringat që do të përdoren për vaksinat anti-COVID. me anë të Twitter-it, Sahin tha se së shpejti edhe detaje të tjera për arritjen e vaksinës do të bëhen të ditura. “Me fluturimin e […]

Lenjani: Emergjenca e mbipopulluar


Deklarimi nga ministri në detyrë Armend Zemaj dhe nga përfaqësuesit e tjerë të institucioneve shëndetësore se situata me pandeminë është nën kontroll, ka nxitur reagimin e Basri Lenjanit, drejtor i Klinikës Emergjente në QKUK. Ai tha se emergjenca është e mbipopulluar me persona që kërkojnë shërbime, derisa tha se sukseset e prezantuara i sheh me […]

Zemaj paralajmëron rritje të rasteve me COVID-19 në këtë javë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë takimit të Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka thënë se gjendja me pandeminë në vendin tonë është nën kontroll, por pavarësisht kësaj duhet vazhdimi i masave rigoroze. Zemaj ka shtuar se në dy javët e fundit janë raportuar 4 mijë e 122 raste pozitive, […]

Rritja e rasteve me koronavirus, Zemaj thërret në takim Komitetin për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se sot do të mbajnë një takim me Komitetin për Koordinimin dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19. Siç njoftohet nga Ministria e Shëndetësisë, takimi do të mbahet në ora 11:00. Theksojmë se javë më parë, Qeveria e Kosovës me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë ka […]

Autoritetet shëndetësore të Kosovës pa fokus ndaj variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Kosova s’ po arrin të mbikëqyrë apo të monitorojë raste të mundshme me variantin britanik të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore në janar të këtij viti, kanë konfirmuar se varianti i ri është prezent në Kosovë. Sali Ahmeti, infektolog në Klinikën Infektive të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), tha se testimet për rastet e […]

Varianti i ri i koronavirusit po përhapet shpejt në Gjermani


[ad_1] Varianti më infektiv i COVID-19, i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe, po përhapet me shpejtësi në Gjermani, paralajmëroi sot ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn. “Varianti, i njohur me emrin shkencor B117, tani përbën mbi 22 % të infektimeve në vend, në krahasim me pothuajse 6 % më pak se […]

Rekord testimesh për koronavirus – konfirmohen 246 raste të reja, asnjë i vdekur për 24 orë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit janë konfirmuar 246 raste pozitive me COVID-19. Zemaj ka pohuar se ka pasur rekord të testimeve. “Brenda 24 orëve, kemi rekord testime që nga fillimi i pandemisë, 3.031 teste dhe nga këto mostra vetëm 246 kanë rezultuar pozitiv me […]

Krasniqi: Mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19


[ad_1] Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, infektologu Valbon Krasniqi, thotë se Nëse merren parasysh dukuritë që kanë ndodhur së fundmi në Kosovë, përfshirë rikthimin e nxënësve në shkolla, pastaj fushatat e partive politike dhe tubimet në masë, në javët në vazhdim mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19. […]

Brazili thotë se “varianti Amazon” i COVID-19 është tri herë më ngjitës


[ad_1] Një variant i coronavirusit i identifikuar në Amazon-in brazilian mund të jetë tre herë më ngjitës, por analiza e hershme sugjeron që vaksinat janë akoma efektive kundër tij, tha të enjten ministri i shëndetësisë i vendit, pa siguruar prova për pretendimet. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, i gjendur nën presion ndërsa varianti godet qytetin […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


[ad_1] Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe […]