MASHTI: Të hënën dhe të martën është pushim


Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) ka njoftuar se të hënën dhe të martën, më datë 3 dhe 4 maj, do të jetë pushim në të gjitha shkollat. “Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) njofton drejtoritë komunale të arsimit dhe të gjitha institucionet arsimore se, në pajtim me nenin 2 të […]

Nga 3 maji fillon mësimi plotësues për arsimin parauniversitar (Dokument)


Ministria e Arsimit, Shkencës e Inovacionit ka marrë vendim që të organizohet mësim plotësues që do të implementohet në nivelin e Arsimit Parauniversitar. Kështu ka bërë të ditur vet ministrja, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook. Mësimi plotësues do të fillojë nga fata 3 maj deri në përfundim të këtij viti shkollor. “Nga vlerësimi […]

Nxënësit iu rikthehen bankave, sërish kërkohet vaksinimi i mësimdhënësve


Nga sot nxënësit në të tërë vendin janë kthyer në bankat shkollore. Javën e kaluar arsimi i ulët fillor (I-V) ka vijuar mësimin në objektet shkollore, ndërsa pjesa tjetër pati vazhduar mësimin online sipas skenarit C. Ministria e Arsimit konfirmoi se mësimi ka nisur në të gjitha shkollat e vendit, përjashtim bëjnë vetëm shkolla “Meto […]

Të hënën rifillon mësimi në të gjithë komunat e Kosovës


Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë COVID-19 në klasat nga 6 deri 12 do të zhvillojnë mësimin online, ndërsa nga 1 deri 5 do të rikthehen në bankat shkollore. Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi thotë se ky vendim ka […]

SBASHK: Java e ardhshme do të jetë pushim në shkolla


Në mbledhjen e mbajtur sot mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, përfaqësuesve të Kolegjiumit të DKA-ve, SBAShK-ut, Këshillit të Prindërve, IKShPK-së, drejtorëve të shkollave dhe mësimdhënësve është marrë vendim që java e ardhshme të jetë pushim për shkollat. Lajmin e ka bërë të ditur për Telegrafin, Ymer Ymeri nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës […]

SOT, DITA NDËRKOMBËTARE E SHËNDETIT ORAL


“Vizitat e fëmijëve te dentisti të bëhen të detyrueshme” Dentisti i fëmijëve Xheladin Ujkani, njëherit udhëheqës i projektit “Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur”, në kuadër të shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Shëndetit Oral, kërkon nga qeveria në ardhje, përkatësisht nga Ministria e Shëndetësisë, që vizitat e fëmijëve te dentisti të bëhen të detyrueshme para […]

Këshilli i Prindërve kundërshton pushimin një javor për nxënësit: E dëmshme


Kryetar i Këshillit të Prindërve, Ymret Reshiti, ka thënë se kanë shprehur kundërshtitë e tyre për një pushim të parakohshëm në shkolla, por se u anashkaluan nga Ministria e Arsimit. Ai tha se propozimi i fundit i Ministrisë së Arsimit që të gjitha institucionet arsimore anembanë vendit të shkojnë një javë në pushim për shkak […]

“Udhëtimi nëpër internet” projekt për sigurinë e fëmijëve në internet


Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, është diskutuar për sigurinë e fëmijëve në internet, në fokus të veçantë kanë qenë të vegjëlit. Viti i pandemisë, ka bërë që fëmijët të jenë më të ekspozuar në internet dhe në rrjete shoqërore, për shkak të mësimeve online. CIPOF së bashku me organizatën GIZ, në kuadër të projektit […]

MASh thirrje institucioneve arsimore: Respektoni masat antiCOVID-19


Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh), u ka bërë thirrje të gjithë akterëve të përfshirë në sistemin arsimor që të vazhdojnë të respektojnë masat kundër pandemisë COVID-19, në mënyrë që mësimi të vazhdojë të zhvillohet sipas skenarit A, pra me prezencë në shkollë. “Mësimdhënësit, nxënësit, prindërit dhe menaxhmenti i shkollave nevojitet të kenë kujdes të […]

Qeveria dhe SBAShK-u dakordohen për Kontratën Koletive, pritet të nënshkruhet sot


Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se sot me përfaqësuesin e Sindikatës së Bashkuar të Arismit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, kanë rënë dakord për Kontratën Kolektive për arsim dhe pritet që sot gjatë ditës të nënshkruhet. Hoti në një konferencë për media tha se janë dakroduar për të gjitha çështjet. “I […]

Hoti thotë se Qeveria do të ndajë paga shtesë edhe për arsimtarët


Kryeministrinë detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur sot në takim përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), të cilët i ka siguruar se, Qeveria në detyrë, do të ndajë paga shtesë edhe për punëtorët e arsimit. Në njoftim thuhet se Hoti, fillimisht e ka përgëzuar kryetarin e SBAShK-ut, […]

MASh: Mësimi fillon të hënën, për kërkesën e SBAShK-ut kemi kërkuar nga Qeveria fonde shtesë


Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se gjysmë vjetori i dytë do të nis të hënën më 18 janar 2021. Në një përgjigje për Telegrafin, nga MASH kanë thënë se periudha e pushimit është duke u shfrytëzuar për dezinfektim dhe përgatitje të shkollave me anë të shpërndarjes së materialeve mbrojtëse dhe higjienike. […]

Maliqi: Personat me aftësi të kufizuar vazhdojnë të jenë të diskriminuar


Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, HANDIKOS ka mbajtur konferencë lansuese të raportit vlerësues mbi qasjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në ndërtesat shkollore të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët në Kosovë. Drejtori i HANDIKOS-it, Afrim Maliqi ka thënë se personat me aftësi të kufizuar vazhdojnë të […]

Drenas, kalimi në mësim online për shkak të renovimeve në shkollë nxit reagime të prindërve


Shkolla fillore “Rasim Kiqina” në Drenas që nga e hëna ka kaluar në mësimin në distancë, për shkak të punimeve që po mbahen për renovimin e dyshemesë në këtë shkollë. Njoftimi për kalimin në mësim online që është bërë më 29 nëntor, të dielën, ka nxitur prindërit e nxënëseve që të shprehin shqetësimin e tyre […]

SBAShK pajtohet që të shkurtohet gjysmëvjetori i parë


Për shkak të situatës me pandeminë COVID-19, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor mund të përfundojë më herët se sa është paraparë në kalendarin e përpiluar nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka deklaruar se ekziston mundësia që të shkurtohet gjysmë vjetori i parë për shkollat e […]

SBAShK të gatshëm ta pranojnë vendimin që gjysëmvjetori  i parë të përfundojë më herët


Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, gjysëmvjetori i parë në të gjitha shkollat në Kosovë mund të përfundojë më herët. Përfundimi i këtij gjysëmvjetori pritet të ndodhë pas dy javësh, saktësisht më 15 dhjetor. Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës janë deklaruar se cfarëdo vendimi që vjen nga IKShPK, […]

Avdullah Hoti s’ ka të ndalur, emëron edhe një zëvendësministër të ri


Jashar Qukiqi është emëruar zëvendësministër në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Këtë vendim të cilin e ka siguruar Gazeta Sinjali e ka nënshkruar kryeministri i vendit, Avdullah Hoti. Qurkiqi i cili ka qenë edhe këshilltar në Ministrinë e Drejtësisë, do ta zëvendësojë Erxhan Galushin i cili ditë më parë njoftoi se ka dhënë […]

Pas raportimit të KALLXO.com, Arton Demhasaj heq dorë nga Këshilli Drejtues i UP-së


KALLXO.com më 24 korrik të këtij viti kishte raportuar se njëra nga pozitat e Këshillit Drejtues të UP-së mund të jetë në konflikt të interesit, më konkretisht tek anëtari i këtij këshilli, Arton Demhasaj. Kjo pasi që Demhasaj është drejtor ekzekutiv i organizatës “Çohu” dhe sipas vendimeve të kaluara të Agjencisë Kundër Korrupsion për anëtarët […]

70% e shkollave të Ferizajt s’kanë mbajtur mësim sot


Shumica e shkollave të Ferizajt sot s’ kanë mbajtur mësim, kështu duke i’u përgjigjur pozitivisht thirrjes së SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Afrim Llabjani. “s’ është mbajtur mësimi në të gjitha shkollat, shumica e shkollave s’kanë mbajtur mësim. Diku […]

Shkollat e Fushë Kosovës se përfillin kërkesën e SBAShK-ut, mbajnë mësim


Edhe pse në disa qytete të Kosovës shkollat s’ kanë punuar sot për shkak të kërkesës së SBAShK, në shkollat e Fushë Kosovë sot është zhvilluar mësim. Kështu ka thënë për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Islam Shabani. “Ne kemi mësim në të gjitha shkollat e Fushë Kosovës dhe asnjë prej tyre s’ […]

Një pjesë e shkollave të Gjilanit s’mbajnë mësim


Disa shkolla të Gjilanit sot s’ kanë mbajtur mësim, kështu duke i’u përgjigjur pozitivisht kërkesës së SBAShK që dita e hënë, për nder të festës së 28 nëntorit, të jetë ditë pushimi. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica. “Pjesërisht shkollat e Gjilanit s’janë duke mbajtur mësim, por edhe […]

12 shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

12Shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

MAShT-i del kundër SBASHK-ut: Sot ditë pune


Ministria e Arsimit me anë të një komunikate për media ka bërë të ditur se e dita e sotma është ditë pune, pavarësisht Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, të cilët kanë bërë thirrje që kjo ditë të jetë pushim për punëtorët arsimor, shkruan Gazeta Blic. Sipas MASHT-it, vendimi i Qeverisë që dita e sotme të […]

Ministria e Arsimit u bën thirrje shkollave që të mbajnë mësim


Ministria e Arsimit dhe Shkencës u ka bërë thirrje institucioneve arsimore që të mbajnë mësim dhe të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë për realizimin e plan-programit. “Vendimi që dita e hënë (30 nëntor 2020) të jetë ditë pune edhe në institucionet arsimore, është vendim i Qeverisë së Kosovës në shenjë solidarizimi me të gjithë ata që […]

SBASHK: 90 për qind e shkollave po respektojnë kërkesën për pushim


Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkences ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për nder të Ditës së Flamurit. Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj, tha se kjo kërkesë ka ardhur në bazë të kalendarit që ka publikuar Ministria e Arsimit dhe Shkencës me datë 14 shtator. Jasharaj tha se në bazë […]

Qeveria i reagon SBASHK-ut S’ka pushim, nesër mbahet mësimi në gjithë Kosovën


Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës, kanë bërë të ditur se në të gjitha institucionet arsimore në vend, ditën e nesërme do të punohet me orar të rregullt. Përkundër që nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë, është thënë se të hënën do të pushohet për shkak të […]

SBAShK kundër Hotit, kërkon pushim te hënën për shkollat


Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për të gjithë punonjësit  e këtij sektori. “Të premten punëtorët arsimor në fillimet e  orëve  të  para të mësimit kanë bashkëbiseduar me nxënësit për 28 Nëntorin e flamurit kombëtar dhe të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pastaj kanë treguar se […]

MASH pritet të dal me njoftim Po qe se do jetë e hëna ditë pushimi


Ministria e Arsimit dhe Shkencës pritet të dal sot me njoftim Po qe se e hëna do jetë ditë pushimi në nder të festës së 28 nëntorit. Disa shkolla tashmë kanë filluar të bëjnë njoftime për këtë ditë pushimi. Diellza Kukaj nga zyra për media e MASH për Kallxo.com tha se shkollat janë bazuar në […]

Zvogëlohet numri i përdoruesve të qymyrit në kryeqytet, por vazhdon shitja ilegale e tij


Me të filluar sezoni i dimrit, edhe ndotja e ajrit në masë më të madhe është e dukshme. Faktor kryesor në ndotje shihet të jetë edhe përdorimi i qymyrit nga ana e qytetarëve në vendin tonë, edhe pse bazuar në të dhënat e hulumtimit të realizuar në kuadër të projektit “Zhvillimi i kapaciteteve për Kontrollin […]

Ministria e Shëndetësisë rekomandon mësimin online në Shqipëri


Teksa pandemia COVID-19 vijon të përhapet me shpejtësi në Shqipëri, ministria e Shëndetësisë kërkon që të marrë masa të reja për të frenuar infektimet. Së fundmi përveç universiteteve është kërkuar që edhe në shkollat fillore dhe të mesme në Shqipëri të nis mësimi online. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, […]

Gjimnazi ‘Ahmet Gashi’ rikthehet në shkollë me skenarin B


Gjimnazi “Ahmet Gashi” në Prishtinë nga dita e hënë do të fillojë mësimin sipas skenarit B, apo të kombinuar. Kjo është bërë me vendim të Task Forcës së shkollës në mbledhjen e mbajtur sot, e cila shkollë deri më tani ishte duke mbajtur mësim nga distanca për shkak të rasteve me COVID-19. “TASK FORCA e […]

Shoqëria civile kundërshton vendimin e ministrit për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


13 organizata të shoqërisë civile e kanë kundërshtuar vendimin e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Organizatat përmes një letre e kanë konsideruar të papranueshëm vendimin e njëanshëm të Ministrit të Arsimit dhe Shkencës (MASh) për rritjen e numrit të studentëve për 50 veta […]

Vazhdon trendi i rritjes i braktisjes së shkollimit


Numri i nxënësve që braktisin shkollimin në Kosovë po vazhdon të rritet. Këtë vit në krahasim me vitin e kaluar ka pasur një rritje të lehtë sa i përket fëmijëve që e kanë lënë shkollën, por një gjë që mbetët e njëjtë është se numri më i madh i fëmijëve që braktisin shkollën janë djemtë. […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve të […]

“Përtej lajmeve të këqija- tejkalimi  i besimit duke raportuar mbi zgjidhjet” – trajnim për gazetarët


Organi Shqyrtues i Prokurimit Publik e ka kthyer në rivlerësim tenderin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për blerjen e 5,000  tabletëve, furnizim për digjitalizimin e shkollave me pajisje të shërbimeve online për shkollat e të verbërve. Gjykata e tenderëve vendimin e marrë më 21 tetor, e ka marrë si pjesërisht të bazuar ankesën e […]

Mungesa e Avokaturës Shtetërore në seanca gjyqësore, shkaktare që NARIC po humb rastet


ORCA sot ka publikuar “RAPORTIN E MONITORIMIT TË NARIC KOSOVA 2”, i cili është rezultat i monitorimit të Qendrës Kombëtare për Njohje dhe Informim Akademik-NARIC Kosova, si dhe Këshillit Shtetëror për Njohje, i cili funksionon në kuadër të kësaj qendre. Sipas drejtorit të ORCA-s, Rron Gjinovci, Qendra NARIC po përballet me mungesën e një databaze […]

Skema e 10-përqindëshit në tenderë – LIVE


Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “sepse një numër […]

Mbyllet shkolla “Gjon Serreçi” në Ferizaj, 6 mësimdhënës të infektuar me COVID-19


Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “që një numër […]

FOTO: s’ mjafton akulli dhe COVID-19, në Siberi studentët ngjiten në majë të pemës për mësim online


Rusia raporton një rekord rastesh të reja të përditshme të koronavirusit, çka i ka detyruar autoritetet të marrin një sërë masash në shumë prej zonave me një numër të madh të të infektuarve. Në rajonin e Siberisë, që rezulton të jetë ndër më të prekurit, u vendos mbyllja e restoranteve, qendrave tregtare, bareve për dy […]

Pandemia në shkollat e Kosovës


Mësimi për vitin shkollor 2020/21 për shkak të pandemisë COVID-19 ka filluar në dy faza, e para më 14 shtator dhe e dyta më 21 shtator. Për zhvillimin e mësimit në kohë pandemie Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka përgatitur tre skenarë të ndryshëm. Skenari A është për mësim fizik në shkolla, skenari B – […]

Armend Zemaj kërkon rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se ka kërkuar rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021 për arsye të numrit të vogël të mjekëve në Kosovë. Minstri Zemaj me anë të një postimi në Facebook ka shkruar se këtë kërkesë e ka bërë për arsye të mungesës së […]

Greqia mbyll shkollat fillore dhe kopshtet


Greqia merr një tjetër masë për frenimin e përhapjes së koronavirusit, duke vendosur mbylljen e shkollave fillore dhe kopshteve. Ministrja e Arsimit, Niki Kerameos tha se fëmijët do të zhvillojnë mësim online dhe përmes platformave alternative. Vendimi vjen një javë pasi Greqia hyri në izolimin e dytë. Një javë pas izolimit të dytë, Greqia merr […]

​Mësimdhënësit me COVID-19 angazhohen në mësim online


Mësimdhënësit e infektuar me koronavirus mbeten të angazhuar duke i zhvilluar orët e tyre mësimore online, ndonëse Ministria e Arsimit ka paraparë 1 mijë norma plotësuese të cilat do të ndahen për zëvendësimin e tyre. Megjithatë, MASH thotë se Drejtoritë Komunale të Arsimit janë përgjegjëse për zëvendësimin e mësimdhënësve të infektuar, komunat thonë se ky […]

Viti shkollor në pandemi, sa u zbatuan masat anti-COVID në shkollat e Kosovës?


Nxënësit e Kosovës filluan vitin e ri shkollor 2020/21 më 14 shtator, duke u kthyer në bankat  pas një periudhe disa mujore ku kishin zhvilluar vetëm mësim nga distanca. Mësimi filloi sipas tre skenarëve të përgatitur nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Skenari A që është për mësim fizik në shkolla, skenari B […]

31 mësimdhënës dhe 23 nxënës të infektuar me COVID-19 në Podujevë


Në shkollat Fillore dhe të Mesme të komunës së Podujevës me COVID-19 janë infektuar 31 mësimdhënës dhe 23 nxënës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtori i Arsimit, Agim Blakçori. Në këtë komunë asnjë nga shkollat s’ është duke punuar me skenarin C. “36 shkolla fillore dhe te mesme te ulëta punojnë me skenarin A. […]

Këto janë masat e reja anti-Covid, ky është vendimi për shkollat dhe universitetet


Kryeministri i Kosovës, Avdullah hoti, sot ka njoftuar për masat e reja anti-Covid. Hoti ka bërë të ditur se arsimi i lartë do të kalojë në versionin “online” Hoti tha se për arsimin parauniversitar vlejnë protokollet nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. “Kemi vendosur që arsimi i lartë […]

Masat e Qeverisë për shkollat dhe fakultetet


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditura masat e reja anti COVID dhe zhvillimin e mësimit. Fakultetet do të zhvillojnë mësimin në distancë, ndërsa shkollat Fillore dhe të Mesme do të mësojnë sipas manualeve të Ministrisë së Arsimit. “Kemi vendosur që arsimi i lartë të kaloj plotësisht online, ndërsa për arsimin e ulët […]

Pejë, 11 mësimdhënës dhe 8 nxënës të infektuar me COVID-19 këtë javë


11 mësimdhënës dhe 8 nxënës janë infektuar me COVID-19 në fillim të kësaj jave në shkollat Fillore dhe të Mesme të Pejës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Shqipe Karagjyzi, zyrtare e arsimit në Pejë. “26 shkolla fillore të mesme të ulta janë duke e zhvilluar mësimin sipas skenarit “A” , shkollat e mesme të […]

Gagica tregon sa raste me COVID-19 janë në shkollat e Gjilanit


Drejtori i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica, në emisionin “Jeta në Komunë” ka bërë të ditur se në Gjilan janë infektuar me COVID-19 34 mësimdhënës dhe 13 nxënës. Ai po ashtu ka treguar se pse asnjë shkollë në Gjilan s’ ka kaluar në skenarin C. “Koeficient i infektimeve s’ është alarmant. Me 62 objekte që […]

Gjendja me pandeminë në shkollat e Deçanit


Nga fillimi i muajit nëntor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Deçanit me COVID-19 janë infektuar nëntë mësimdhënës dhe një nxënës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Ramiz Bajrami, nga Drejtoria Komunale e Arsimit në Deçan. Nga e hëna në këtë komunë një shkollë ka kaluar në mësimin në distancë. “Vetëm një […]

Hapet konkursi për tekste të reja shkollore


Tekstet shkollore të cilat ishin përgatitur në vitin 2019, s’ do të përdoren në shkollat e Kosovës deri në fund të vitit shkollor 2022/23. Kjo pasi që Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka hapur konkurs për tekstet të reja shkollore dhe materialet mësimore për të gjitha klasat. Në këtë fazë, MASh ka shpallur konkurs për […]

SBASHK-u: Rastet me COVID-19 nëpër shkolla janë nën menaxhim


Nga Sindikata e Arsimit po thonë që situata momentalisht nëpër shkolla është nën kontroll. Edhe javën që vjen shkolla fillore “Hasan Prishtina” në kryeqytet s’ do të jetë e qasshme për nxënës. Aty mësimi po mbahet virtualisht, për shkak të disa rasteve me COVID-19. Por prindërit e nxënësve po thonë që mësimi s’ duhet të […]

Shkolla shqipe në Zvicër, 30 vjet të një misioni fisnik


“T`i ndihmoni dhe motivoni fëmijët tuaj të shkojnë në shkollën shqipe meqenëqë kështu përmbushni një obligim njerëzor e kombëtar”, porosit Naser Ulaj, kryetar i LAPSH “Naim Frashëri” për Kantonin e Cyrihut, në 30 vjetorin e shkollës shqipe në Zvicër   E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Këtë vit shënohet 30 vjetori i […]

SBASHK kërkon lirimin e 300 mësimdhënësve nga punë


Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës ka kërkuar nga Drejtoritë Komunale të Arsimit lirimin nga puna të 300 mësimdhënësve. Arsyje për këtë po dalin të jenë sëmundjet kronike që bartin këta mësimdhënës. Sipas sindikatës, këta mësimdhënës s’ mund të vazhdojnë tutje punën për shkak të gjendjes së tyre shëndetësore të cilën e kanë. […]

​SBASHK kërkon nga DKA-të lirimin nga puna të 300 mësimdhënësve që kanë sëmundje të rënda


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës po kërkon nga Drejtoritë Komunale të Arsimit që të lirojnë nga puna 300 mësimdhënësit të cilët kanë sëmundje të rënda dhe kronike. Kjo sindikatë vlerëson se këta mësimdhënës me paraqitjen e tyre në vendet e punës po e rrezikojnë edhe më shumë shëndetin e tyre. Kryetari i […]

Shkollat duhet të mbyllen të fundit dhe të hapen të parat


Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, tha se janë duke punuar me parterët e UNICEF-it që të mbështesin shkollat në Kosovë, në mënyrë që ato të mbyllen të fundit dhe të rihapen të parat. “Gjatë muajit të kaluar, ekipi im i vizitoi më shumë se 100 shkolla në të gjithë Kosovën, duke […]

Ministria e Arsimit ndan 40 bursa për vajza


Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka hapur konkurs për bursa për 40 vajza, shtetase të Kosovës. Sipas njoftimit të ministrisë, të gjitha vajzat të cilat  kanë përfunduar shkollimin e mesëm të ulët,  të cilat i plotësojnë kushtet dhe kriteret e përcaktuara në konkurs, kanë të drejtë të aplikojnë për bursë . Fushat në të cilat […]

65 mësimdhënës dhe 14 nxënës kanë rezultuar pozitivë


deri më tani në shkollat fillore dhe të mesme të komunës së Drenasit, 65 mësimdhënës kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, ndërsa numri nxënësve të infektuar është 14. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtori i Arsimit, Muhamet Gjoka. “Të gjitha shkollat e komunës sonë aktualisht janë duke mbajtur procesin mësimor sipas planit A ,përjashtimisht në […]

Pesë shkolla në Vushtrri u mbyllën, mësimi mbahet në distancë


Nga fillimi i vitit shkollor më 14 shtator deri më 30 tetor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Vushtrrisë nga 198 mësimdhënësit e testuar për COVID-19, 31 prej tyre kanë rezultuar pozitivë. 39 nga 435 nxënësit e testuar po ashtu kanë rezultuar pozitivë. Për shkak të rrethanave të krijuara nga pandemia,pesë shkolla […]

Rastet me COVID-19 në shkollat e Prishtinës


Që nga fillimi i vitit të ri shkollor në Komunën e Prishtinës me COVID-19 janë infektuar mbi 45 mësimdhënës dhe mbi 85 nxënës. deri më tani në këtë komunë 12 shkolla janë duke zhvilluar mësimin nga shtëpia, sipas skenarit C. “Procesi edukativo arsimor sipas planit A, është duke u zhvilluar në 35 shkolla fillore dhe […]

Gjendja me pandeminë në shkollat e Prizrenit


Që nga fillimi i vitit të ri shkollor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Prizrenit 44 mësimdhënës, 3 punëtorë ndihmës dhe 5 nxënës kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtoresha e Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi. deri më tani asnjë nga shkollat në këtë komunë s’ ka kaluar […]

Prishtina sonte me ajër “shumë të ndotur”


Përveç numrit të madh të rasteve me COVID-19 kryeqyteti po ballafaqohet edhe me problemin e ajrit të ndotur. Sipas Indeksit të Cilëssisë së Ajrit, tek Ministria e Arsimit, sonte në Prishtinë ajri është “shumë i ndotur”. Vlerta e NO (oksidit nitrik) si një gaz toksik ka vlerën 78.2. Vitin e kaluar Prishtina ishte përballur me […]

​Pesë mësimdhënës me COVID-19, mbyllet shkolla në Gjakovë


Shkolla e mesme teknike “Nexhmedin Nixha” në Gjakovë është mbyllur për shkak të COVID-19. Pesë mësimdhënës janë infektuar me virusin SARS-COV-2, ndërsa një pjesë e konsiderueshme e stafit është mbi moshën 60-vjeçare. Kjo është konfirmuar për KosovaPress nga drejtori i Arsimit të Komunës së Gjakovës, Gjevalin Nikollbibaj, që deklaroi se ky është rasti i parë […]

Shkolla “Emin Duraku” në Prishtinë kalon në mësim online, 3 mësimdhënës me COVID-19


Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Emin Duraku” në Prishtinë nga sot ka kaluar në mësim online, pasi disa mësimdhënës dhe nxënës kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Shkolla ka kaluar nga skenari A në skenarin C me vendim të Ministrisë së Shëndetësisë. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, drejtori i kësaj shkolle, Agron Mexhuani. […]

Mbyllen 11 shkolla në Prishtinë, mësimi mbahet online


Mbyllen 11 shkolla në Prishtinë, mësimi mbahet online 11 shkolla të Prishtinës, të nivelit të ulët dhe të mesëm, kanë kaluar në skenarin C, pra mësimi në distancë për shkak të paraqitjes së rasteve me Covid-19. Pas disa rasteve pozitive së fundi është rekomanduar nga autoritet shëndetësore që të vazhdohet mësimi me skenarin C, pra […]

Shteti i papërgatitur për trajtimin e të kthyerve nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme


Kosovarët të cilët janë kthyer nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme, s’ u është dhënë trajtimin i duhur për ri-integrim në shoqëri. Institucionet kompetente s’ janë më marrë sa duhet me këta burra, gra e fëmijë, pasi s’ ishin mjaftueshëm të përgatitura për kthimin e tyre dhe deredikalizim. Kështu po konsiderojnë ekspertë të […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në kulmin […]

Pse s’ u funksionalizuar shkolla e ndërtuar para tri viteve?


Shkolla fillore “Shaban Shabani” në fshatin Llaposhnik të Dragashit u ndërtua që disa vite por nxënësit e këtij fshati vijojnë mësimet në objektin e vjetër të shkollës. Laurat Krasniqi nga Lëvizja Vetëvendsoje ka pyetur Shabanin se pse akoma s’ është funksionalizuar shkolla e re. “Shkolla e cila është ndërtuar në Llaposhnik ka filluar pak para […]

Injorimi i rekomandimeve të Auditorit të Brendshëm


Auditori i Brendshëm vazhdon të mos merret seriozisht nga shumë prej ministrive. Në bazë të një analize të bërë, një pjesë e ministrive s’ i kanë kompletuar Njësitë e Auditimit dhe Komitetin e Auditimit, ndërsa disa të tjera s’ i zbatojnë rekomandimet që marrin nga Auditori i Brendshëm. Janë vetëm një numër i kufizuar i […]

Një mësuese në shkollën “Faik Konica” në Prishtinë infektohet me koronavirus, izolohet e gjithë klasa


NJë mëuese në Shkollën Fillore “Faik Konica” në Prishtinë ka rezultuar pozitive me virusin korona, shkruan GazetaBlic. Këtë për GazetaBlic e ka konfirmuar edhe drejtoresha e kësaj shkolle, Jehona Oruqi. “Një mësuese është konfirmuar se ka dalë pozitive për COVID-19. Ajo tashmë është vetë-izoluar. Përveç saj, edhe e gjithë klasa ku ajo ka vijuar punën […]

Kriza e COVID-19, në Lipjan ndërpritet mësimi në dy klasë


Klasa e dhjetë e Gjimanzit ‘Ulpiana’ në Gadime dhe klasa e nëntë në Shkollën e Fillore të Mesme të Lartë ‘ Hasan Zyko Kamberi’ në Sllovi të komunë së Lipjanit janë duke punuar sipas skenarit C, vijimi i mësimit online, për shkak të nxënësve të cilët kanë rezutluar pozitivë me COVID-19. “s’ kemi ndonjë shkollë […]

Sfidat e integrimit të fëmijëve me Sindromën Down


Sindroma Down është një nga anomalitë e shpeshta gjenetike. E paraqet çrregullimi kongjenital me shprehjen karakteristike të fytyrës dhe shpesh sipas dukjes së fytyrës mund të caktohet diagnoza edhe te të sapolindurit. Njëra ndër karakteristikat e sindromës Down është zhvillim i pamjaftueshëm mendor (nga zhvillimi i lehtë deri te ai i vështirë, por më së […]

Mbyllen 14 shkolla, infektohen mbi 270 nxënës e mësimdhënës


Për shkak të paraqitjes së rasteve pozitive me koronavirus, si në mesin e nxënësve ashtu edhe të mësimdhënësve, 14 shkolla në Kosovë janë mbyllur, ndërsa mësimi ka kaluar online. Diellza Kukaj, zyrtare për informim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, thotë se numri i nxënësve të infektuar me koronavirus është 130, në këtë kohë i […]

Shoqëria civile kërkon reagimin e Qeverisë ndaj projektit të historisë së Ballkanit


Organizata të shumta të shoqërisë civile kanë kërkuar nga institucionet shtetërore të reagojnë për keqprezantim të shqiptarëve në përgjithësi, e të Kosovës në veçanti, në projektin “Joint History Project” (Projekti i Historisë së Përbashkët), të OJQ-së “Center for Democracy and Reconciliation in Southeast Europe” (CDRSEE) me seli në Selanik të Greqisë. Në një reagim publik […]

Mbyllet edhe një shkollë në Prishtinë, dalin 20 raste pozitive me koronavirus


Shkolla fillore dhe e mesme e ulët “Xhemail Mustafa” në Prishtinë është institucioni shkollor i radhës që është mbyllur për shkak të numrit të madh të rasteve me COVID-19. Në këtë shkollë, që ka rreth 1.200 nxënës, janë regjistruar 20 raste, prej tyre 16 nxënës dhe 4 mësimdhënës. Për këtë arsye, nga e hëna, për […]

Problemet e Vitisë në dy mandatet e Sokol Halitit


Mandatin e tij të dytë në krye të Vitisë, Sokol Haliti e mori duke fituar zgjedhjet në raundin e parë me 52% të votave të qytetarëve të Vitisë. Vitiasit megjithatë po përballen me disa probleme të vjetra që do duhej t’i zgjidhte ekzekutivi.  Mungesa e ujit të pijes, problemi i kanalizimit e  politizimi i sistemit […]

Mësimi në Kosovë në dy variante


Në shkollat e Kosovës, mësimi vazhdon të mbahet herë në shkolla e herë në platformën online, për shkak të situatës që po përballen me pandeminë Covid -19. Për këtë kalim nga një skenar në një tjetër, specialistët dhe prindërit thonë se ka ndikim te nxënësit si dhe vështirësi në procesin mësimor. Ndërkohë, udhëheqësit e shkollave […]

Shumë institucione shkollore në Kosovë, pa kompjuterë e internet


Një kabinet i informatikës në shkollën “Ibrahim Rugova” në Obiliq ka gjithsej 20 kompjuterë. Që të gjithë janë të vjetërsuar dhe s’ i plotësojnë kushtet për mësim. Madje, në këtë kabinet mungon edhe rrjeti i internetit. Mësimdhënësi i teknologjisë, Nusret Zeka, tregon se 14 vjet më parë kur e kishte filluar punën i kishte gjetur […]

Shkolla ‘Halil Alidema’ do të jetë e gatshme për gjysmë-vjetorin e dytë


Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti kishte premtuar ndërtimin e shkollës ‘Halil Alidema’ në Pozheran që nga viti 2016. Ne debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës, Haliti arsyetoi mos përfundimin e punimeve për objektin e ri të kësaj shkolle i cili s’ është funksionalizuar as për këtë vit. “Ka shkollë të re, shkolla […]

MASh pranoi 215 tabletë donacion nga OSBE-ja


Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh) ka pranuar dje 215 tabletë, donacion nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj tha se ky donacion do të ndihmojë në përmirësimin e kushteve të të mësuarit, qasjes dhe gjithëpërfshirjes në sistemin arsimor, gjatë këtyre kohërave të vështira të pandemisë […]

Qeveria aprovon statutet për katër universitete publike


Kabineti qeveritar në mbledhjen e sotme ka marrë vendim për aprovimin e statuteve për universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, “Fehmi Agani” në Gjakovë, Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, dhe “Isa Boletini” në Mitrovicë. Ministri i Arsimit, Ramë Likaj kërkoi që të aprovohen statutet për këto 4 universitete. “Përcaktimi i statuteve të arsimit të lartë, propozohet […]

Qeveria aprovon statutet për katër universiteteve publike


Kabineti qeveritar në mbledhjen e sotme ka marrë vendim për aprovimin e statuteve për universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, “Fehmi Agani” në Gjakovë, Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, dhe “Isa Boletini” në Mitrovicë. Ministri i Arsimit, Ramë Likaj kërkoi që të aprovohen statutet për këto 4 universitete. “Përcaktimi i statuteve të arsimit të lartë, propozohet […]

MASHT pranon 35 loptopë nga KFOR-i


Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka pranuar nga KFOR-i, 35 kompjuterë laptopë, si një kontribut në zhvillimin e mësimit në distancë për shkollat në Kosovë. Ministri Ramë Likaj tha se ky donacion do t’i ndihmojë nxënësit në mësimin online. ndërsa Komandanti i KFOR-it, Mikele Risi tha se ndihen krenar për këtë ndihmë. Ai tha se […]

Fondet e arsimit shkojnë për sallon të floktarisë


Në Maqedoninë e Veriut kanë nisur hetimet, për shkak të dyshimeve se një agjenci për arsim, ka ndarë 270 mijë euro për një sallon të floktarisë dhe ondulimit. Ndryshe, këto para janë fonde të Bashkimit Evropian të dedikuara për arsim. Lidija Dimova si drejtoreshë e Agjencisë Kombëtare për Programe Arsimore Evropiane dhe Lëvizshmëri, është vendosur […]

Studentët presin lirim nga pagesa për semestër


Disa organizata studentore akoma janë në pritje të përgjigjes nga Ministria e Arsimit, lidhur me kërkesën për lirimin e studentëve nga të gjitha pagesat për vitin akademik 2020-2021 për shkak të vështirësive financiare që ka sjellë pandemia. Studentët thonë se kërkesa është e arsyeshme, pasi pandemia i ka prekur ekonomitë familjare të studentëve. Edhe njohës […]

Komisioni i Përbashkët i Shqipërisë dhe Kosovës për tekstet mësimore në Diasporë


E Mërkurë, 14 Tetor 2020 – 9:40 albinfo.ch Është bërë e ditur se komisioni i Përbashkët i Shqipërisë dhe Kosovës për Miratimin e Teksteve Mësimore për Diasporën, i cili po mbahet prej dy ditësh në Prishtinë, ka hartuar dhe ka miratuar standardet për tekstet mësimore të mësimit plotësues të gjuhës shqipe dhe të kulturës shqiptare […]

Kosovë, 56 mësimdhënës dhe 25 nxënës të infektuar me COVID-19


Pandemia e COVID-19 ka detyruar nxënësit e mësimdhënësit të mbajnë distancë e maska për të parandaluar përhapjen e virusit, kështu duke bërë një fillim – vit shkollorë ndryshe nga herat tjera. Edhe pse nën respektim të masave të vendosura sipas Qeverisë së Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike virusi ka prekur një […]

Protestojnë kandidatët që s’ u pranuan në Fakultetin e Mjekësisë


Një grup i maturantëve të cilët kanë aplikuar të regjistrohen në Fakultetin e Mjekësisë, në degën e Mjekësisë së Përgjithshme, tash e disa ditë kanë protestuar para këtij fakulteti. Ata po ashtu kanë nisur edhe një peticion në drejtim të dekanatit, duke kërkuar që të rritet numri i pranimit të studentëve në këtë degë, sipas […]

Përfundon afati i dytë i provimit të maturës


Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka njoftuar se ka përfunduar afati i dytë i provimit të maturës që u organizuar sot në 84 qendra të testimit në gjithë Kosovës. Në afatin e dytë të këtij provimi kanë marrë pjesë 8 mijë e 300 maturantë. Ministria e Arsimit e ka vlerësuar si të suksesshëm procesin e […]

Mbahet afati i dytë i testit të maturës 2020


  Për rreth 8300 nxënës që e kanë paraqitur testin e Maturës Shtetërore 2020 për afatin e dytë, me fillim në orën 10:00, do të mbahet testi në 84 qendra të testimit në gjithë Kosovën. Ministria e Arsimit dhe Shkencës i ka bërë të gjitha përgatitjet që edhe afati i dytë i këtij testi, i […]

Instituti i Historisë reagon për librat e kontestuar të historisë


Instituti i Historisë ‘Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar përmes një deklarate për media lidhur me projektin “Mësimdhënia e historisë bashkëkohore e Evropës Juglindore” (Projekti i historisë se përbashkët) që është realizuar nga Qendra për Demokraci dhe Pajtim në Evropën Juglindore (CDRSEE), me seli në Selanik. përmes kësaj deklarate, që mban firmën e drejtorit, Sabit […]

Nesër mbahet afati i dytë i Testit të Maturës


Për rreth 8,300 nxënës që e kanë paraqitur testin e Maturës Shtetërore 2020 për afatin e dytë, nesër (e shtunë), 10 tetor, me fillim në orën 10:00, do të mbahet testi në 84 qendra të testimit në gjithë Kosovën. Sipas një njoftimi për media, Ministria e Arsimit dhe Shkencës i ka bërë të gjitha përgatitjet […]

41 mësimdhënës e 13 nxënës të infektuar me COVID-19 në të gjithë vendin


Që nga fillimi i vitit të ri shkollor me COVID-19 janë infektuar 41 mësimdhënës dhe 13 nxënës. Në Komunën e Prishtinës e atë të Fushë Kosovës janë shënuar më së shumti raste pozitive të mësimdhënësve me koronavirus. Këto të dhëna janë bërë të ditura nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, ku në një përgjigje me […]

Institucionet që s’ dorëzuan planet e veprimit kanë shpërfillur kërkesat ligjore


Zyra Kombëtare e Auditimit ka reaguar pasi s’ ka marrë planet e veprimeve nga ana e të gjitha institucioneve kosovare. Sipas ZKA-së, edhe pse Ligji për Auditorin e Përgjithshëm dhe Zyrën Kombëtare të Auditimit të Republikës së Kosovës i obligon institucionet apo organizatat buxhetore të audituara, që t’i dorëzojnë zyrës planin e veprimit për adresimin […]

MASh nënshkruan marrëveshje në fushën e edukimit në fëmijërinë e hershme


  Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe “Volontari nel Mondo – Aleanca Për Zhvillimin e Edukimit Parashkollor në Kosovë” kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi, që synon rritjen e cilësisë së shërbimeve edukative të ofruara nga kopshtet publike, private dhe ato me bazë në komunitet në Kosovë. Ky projekt mbështet zbatimin e Planit Strategjik për Sektorin e […]

Ministria e Arsimit tregon arsyen vonesës së bursave të studentëve elitarë


Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka treguar se vonesat e bursave për studentët elitarë për vitin akademik 2019/2020 të cilat jepen nga kjo ministri janë vonuar për shkak të gabime teknike tek xhirollogaritë e studentëve të cilat janë lëshuar nga Institucionet e Arsimit të Lartë. “Ministria e Arsimit dhe Shkencës njofton se, mosekzekutimi i mjeteve […]

Marrëveshje mes Ministrisë së Arsimit dhe Bankës Qendrore, tekstet e edukimit financiar në kurrikulën shkollore


Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit për të institucionalizuar përfshirjen e 5 teksteve të edukimit financiar në kurrikulën shkollore. Sipas një komunikate për media, guvernatori Mehmeti tha tekstet janë përgatitur nga ekspertë përkatës të fushës, tekstshkrues dhe ilustrator, […]

Filloi mësimi i gjuhës shqipe në Parma të Italisë


Dita e parë e shkollës në Parma, viti XII shkollor 2020-2021 E Hënë, 28 Shtator 2020 – 9:20 albinfo.ch Ashtu siç ishte paralajmëruar nga parapërgatitjet mujore, sot në Parma filloi viti i ri shkollor 2020-2021. E veçanta e këtij fillimi ishte mënyra e organizimit për shkak të koronavirusit, shkruan albinfo.ch. Në pamundësi për të bërë […]

Komuna ku LDK-ja qeveris tenderët, punësimet dhe opozitën


Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu desh shumë mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient, infrastrukturë dhe shërbime publike, mandati i ri tregon se komuna është fokusuar […]

error: Content is protected !!