“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


[ad_1] Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u […]

Presidentja Vjosa Osmani dhe ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, vizitojnë Klinikën Pediatrike në QKUK


[ad_1] Presidentja e Republikës së Kosovës, Znj. Vjosa Osmani- Sadriu dhe ministri i Shëndetësisë, Dr. Arben Vitia, vizituan Klinikën Pediatrike në QKUK, me rastin e fillimit të misionit të shoqatës ndërkombëtare “Gift of Life” për trajtimin karidokirurgjik të fëmijëve kosovar. Këtë e beri të ditur për mes një postimi në Facebook Shërbimi Spitalor dhe Klinik […]

Poleni Apo Propolis – Cila Është Më e Mirë Nga Mjalti


[ad_1] Konsumi i polenit ul lodhjen dhe rrit kapacitetin intelektual Poleni i bletës është një produkt natyral që nxirret nga shumica e bimëve me lule, vlerat e të cilave janë të mrekullueshme për organizmin tonë. Këto vlera vijnë si pasojë e vitaminave, enzimave dhe mineraleve që gjenden tek poleni. Konsumi i polenit ul lodhjen dhe […]

Si Të Mbroni Shëndetin E Syve Tek Fëmijët – Këshillat e specialistëve


[ad_1] Që në të gdhirë e deri në fund të ditës, misioni i një prindi është ta mbajë fëmijën e tij, të sigurtë, të mbrojtur e të shëndetshëm. Fëmijët përshkruhen si ‘drita e syve’ të prindit, por sytë e të vegjëlve janë ndjeshëm të rrezikuar jo vetëm nga televizori, por edhe nga ushqyerja, kompjuteri, tableti […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


[ad_1] Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë, edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


[ad_1] Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte […]

Serotonina – Si Të Nxisni Prodhimin E Hormonit Të Lumturisë Në Mënyrë Natyrale


[ad_1] Serotonina është një neurotransmetues që gjendet në trurin tuaj, gjakun dhe sistemin tuaj tretës. Ajo ndikon në çdo pjesë të trupit tuaj, që nga emocionet deri tek aftësitë tuaja motorike. Serotonina konsiderohet si një stabilizues natyral i humorit dhe përbëhet nga aminoacidi thelbësor i quajtur triptofan, i cili merret me anë të ushqimit. Mungesa […]

Covid-19 s’ ka gjasa të ketë rrjedhur nga laboratori kinez


[ad_1] Koronavirusi ka shumë të ngjarë të jetë shfaqur për herë të parë pas kalimit nga një kafshë tek njeriu, tha një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë që po hetonin origjinën e Covid-19. Ata thanë se s’ ka gjasa që të jetë e vërtetë teoria alternative se virusi e ka origjinën në një laborator kinez. […]

Informacione të reja në lidhje me “prejardhjen e COVID-19”, ekipi hetues i OBSH-së tregojnë se çfarë zbuluan në Wuhan


[ad_1] Koronavirusi i ri mund të ketë qenë duke qarkulluar në rajone jashtë Wuhanit përpara rasteve të para të raportuara të shpërthimit, sipas një misioni të përbashkët që po heton origjinën e pandemisë. Sipas mediave të huaja, të dhënat e pabotuara sugjerojnë se mostrat e SARS-CoV-2 u gjetën disa javë para rasteve të para të raportuara […]

Siguria Ushqimore – Cilat Janë Sëmundjet që Vijnë nga Ushqimi


[ad_1] Siguri ushqimore do të thotë të ruash, të përgatisësh e ta shërbesh ushqimin në mënyrën e duhur. Në mënyrë që vlerat ushqimore të tij apo kushtet higjenike të mbeten të paprekura dhe të ushqejnë organizmin. Me morinë e produkteve që qarkullojnë sot në botë, duket se misioni i një bote me ushqim të sigurt […]

Teknika Të Lashta Në Kohë Moderne – Pemla Sjell Gjalpin Arror Shqiptar


[ad_1] Çdo ditë e më shumë në raftet e maketeve shtohen produkte të procesuara dhe me konservantë që e bëjnë të vështirë zgjedhjen e të duhurit. Të gjithë kërkojmë që produkti që marrim të jetë me vlera dhe i shëndetshëm, ndaj dhe duket se tanimë, ato që po kërkohen më shumë janë produktet sa më […]

Një ekip prej 10 shkencëtarëve do të udhëtojë në Wuhan, për të hetuar origjinën e koronavirusit


[ad_1] Një ekip prej 10 shkencëtarëve ndërkombëtarë do të udhëtojë në qytetin kinez, Wuhan muajin e ardhshëm, për të hetuar origjinën e coronavirusit, ka njoftuar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Pekini ka hezituar që të pajtohet për një hetim të pavarur andaj kanë kaluar shumë muaj negociata me OBSH-në për të fituar qasje në qytet. […]

OSBE ndihmon me mjete mbrojtëse, gazetarët, fotoreporterët dhe kameramanët në Prishtinë


Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës – AGK, ka pranuar donacion, mjete mbrojtëse, xhaketa dhe jelekë nga Misioni i OSBE-së në Kosovë për gazetarët, fotoreporterët dhe kameramanët e medieve në Prishtinë. “Në donacionin e siguruar, shpërndarja e të cilit do të fillojë të hënën, bëjnë pjesë: 55 xhaketa, 55 jekelë, 50 veshje mbrojtëse, 50 mburoja fytyre, […]

Nuse europiane për dhëndurë aziatikë


[ad_1] Sipas të dhënave të publikuara nga qeveria qipriote në maj, rreth 3,600 martesa të dyshuara të rreme u referuan në polici në 2018 dhe 2019. “Grupi i organizuar kriminal përbëhet nga organizatorët në krye të piramidës, të cilët zakonisht janë avokatë, dhe punonjësit e tyre që organizojnë veprimtaritë kriminale”, i tha BIRN ministria e […]

Kina bëhet vendi i dytë që vendos flamurin në Hënë


[ad_1] Kina ka vendosur flamurin e saj në Hënë, më shumë se 50 vjet pasi Shtetet e Bashkuara kanë bërë një gjë të tillë me flamurin e tyre. Fotografia nga Administrata e Kinës për Hapësirë ka shfaqur flamurin e kuq me pjesë yje në sipërfaqen hënore. Pamjet janë krijuar nga një kamerë pas përfundimit të […]

Mendojmë se në Serbi ka akoma varreza masive


[ad_1] “Në këtë lokacion gjenden eshtrat e njerëzve të vrarë gjatë konfliktit në Kosovë, të cilët janë transferuar këtu për të mbuluar krimin”, deklaroi të premten Ibrahim Makolli, kreu i Grupit punues të delegacionit të Kosovës për Personat e Zhdukur, gjatë një vizite të vendit ku po bëhen gërmime të mbetjeve mortore në varrezën masive […]

​Reshitaj: Për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar u fol shumë, u bë shumë pak


[ad_1] Deputetja e Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), njëherit Kryetare e Komisionit Parlamentar për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitaj, ka thënë se sot për Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar në Kosovë u fol shumë, por u bë shumë pak. “U fol edhe sot edhe dje…dhe gjithe […]

Shefi i EULEX: Njerëzit në Kosovë besojnë se ne i arrestuam të akuzuarit nga Specialja


[ad_1] Në fillim të muajit nëntor ish-presidenti Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi u dërguan në Hagë pas akuzave të ngritura nga Prokuroria Speciale, ndërsa misioni i BE-së në Kosovë, EULEX ishte pjesë e operacionit të bastisjes së shtëpive të krerëve të UÇK-së. Kjo solli edhe reagimin e një […]

Shaip Kamberi inicon peticion për krijimin e Qendrës Memoriale në Batajnicë


[ad_1] Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka bërë thirrje që të nënshkruhet një peticion, i cili ka për qëllim krijimin e Qendrës Memoriale në Batajnicë të Serbisë. Më 2011 në Batajnicë ishte zbuluar një varrezë masive, ku u gjetën 744 trupa të shqiptarëve të Kosovës, të vrarë gjatë luftës së […]

Akuza e kundër akuza për keqpërdorime në EULEX


[ad_1] Në Kosovë komisioni parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, vendosi të premten që t’i mundësojë raportim para tij, ish shefit të gjykatësve të EULEX-it, Malcolm Simmons, rreth pohimeve të tij për keqpërdorime në Misionin e Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit. Zoti Simmons kishte dhënë dorëheqje […]

Burri i Vjosa Osmanit paralajmëron padi për shpifje ndaj Time Kadrijajt


[ad_1] Prindon Sadriu, bashkëshorti i ushtrueses së detyrës së presidentes Vjosa Osmani është kundërpërgjigjur ndaj kërkesës së deputetes së AAK-së për shkarkimin e tij nga posti “konsull në Shkup”. Sadriu ka paralajmëruar padi për shpifje ndaj deputetes Time Kadrijaj, pasi që sipas tij, s’ është e as që s’ ka qenë ndonjëherë konsull. Ai thotë […]

Ish-gjyqtari i EULEX-it dëshiron t’i tregojë “shkeljet” Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Një ish-kryegjyqtar për misionin e sundimit të ligjit të BE-së në Kosovë, EULEX, Malcolm Simmons, ka kërkuar që t’i tregojë Kuvendit të Kosovës për shkeljet e pretenduara që ai tha se ai dëshmoi gjatë kohës së tij në detyrë, tha për BIRN të mërkurën kreu i Komisionit Parlamentar të Kosovës për Legjislacionin, Shkëmb Manaj. […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


[ad_1] Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe […]

Tri institucionet kyçe të kulturës akoma punojnë me ligje të UNMIK-ut


[ad_1] Institucionet kyçe të kulturës dhe të trashëgimisë kulturore akoma funksionojnë me ligje të miratuara në kohën e UNMIK-ut. Ligji për Filharmoninë, Baletin dhe Operën, si dhe Ligji për Trashëgiminë Kulturore, janë akoma nga koha kur Kosova qeverisej nga Misioni i Kombeve të Bashkuara, UNMIK. Ndryshim-plotësimi i këtyre ligjeve nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe […]

S’lejojmë mbajtjen e seancave Nëse Selmanaj është prezent


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Enver Haliti, në emisionin “Imazh” të RTK-së ka thënë se deputetët e kësaj partie s’ do të lejojnë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës Nëse aty prezent do të jetë zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj. Ky reagim i LVV-së vjen pasi që ata pretendojnë se Selmanaj e ka fyer deputeten Saranda […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


[ad_1] Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, […]

Tri lagje të Prishtinës pa energji elektrike, KOSTT-i ka një njoftim


[ad_1] Lagjia Bregu i Diellit, një pjesë e Velanisë dhe Matit 1 sërish sot kanë mbetur pa energji elektrike. Nga Operator Sistemi, Transmisioni dhe Tregut- KOSTT kanë njoftuar se nga ora 13:00 është duke u punuar në realizimin e intervenimit të domosdoshëm në Nënstacionin 110/10 kV Prishtina 2 për të eliminuar prishjen e paraqitur të […]

KQZ miraton planin operacional për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka akredituar vëzhguesit e radhës për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar në komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Gjithashtu në mbledhje është miratuar plani operacional për ditën e zgjedhjeve të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në këto dy komuna, raporton EO. [ad_2]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Nënkryetarit të Beogradit i ndalohet hyrja në Kosovë, acarohen serbët


[ad_1] Një delegacion nga Beogradi që udhëhiqej nga nënkryetari i komunës, Goran Vesic u ndalua sot rreth orës 09:30 në Jarinje nga Policia e Kosovës. Emisioni i INDOKS: Vesic s’ u lejua të hyjë në Kosovë, derisa, në mediat serbe shkruajnë se policia e Kosovës, saktësisht dy xhipa të policëve të armatosur s’ e lejuan […]

Ndërpritet seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka arritur që ta shqyrtojë edhe pikën e fundit të seancës së sotme, e që ishte formimi i Komisionit Ad-Hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për dy anëtarë të Komisionit të Pavarur të Mediave, nga radhët e komunitetit shqiptar. Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci tha se s’ ka kuorum për të […]

Avazi i njëjtë, Kuvendit i mungon sërish kuorumi për votim


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum për ta votuar Raportin Vjetor të Komisionit Rregullator të Prokurimit Publik për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se grupi Parlamentar i tyre ka konsideruar se një agjenci e tillë ka rol shumë të rëndësishëm në mbarëvajtjen e procesit të prokurimit publik. Murati tha […]

Deputeti i LVV-së kritikon ministrin e Arsimit për vendimin që të rritet numri i studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, e ka kritikuar ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për vendimin e tij që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Këtë kritikë ai e dha në Kuvendin e Kosovës, ku po bëhet shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, […]

I vazhdohet mandati Komisionit për njohjen e statusit të ish- të dënuarve dhe ish- të përndjekurve politikë


[ad_1] Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës vendimi i parë i miratuar ishte për ndryshimin dhe plotësimin e vendimit për vazhdimin e mandatit të Komisionit qeveritar për njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politik. Sipas njoftimit të qeverisë, me ndryshimet e aprovuara, në bazë të vendimit të Kuvendit […]

Mungesa e qeveritarëve në Kuvend, s’ shqyrtohet raporti i buxhetit për vitin 2019


[ad_1] Në rend të ditës së seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës, ka qenë edhe shqyrtimi i Raportit të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019. Por kjo pikë s’ ka mundur të shqyrtohet për shkak të mungesës së qeverisë në seancë. Nënkryetarja e Kuvendit, Arbërie Nagavci tha se kjo pikë s’ mund […]

Kuvendi pa kuorum, s’ka vota për të miratuar rezolutën për të pagjeturit dhe asnjë projektligj


[ad_1] Në mungesë të kuorumit ka dështuar të miratohet propozim-rezoluta e Lëvizjes Vetëvendosje për të pagjeturit. Vetëm 31 deputetët e partisë së Albin Kurtit votuan pro saj, ndërsa grupet tjera parlamentare u përmbajtën nga votimi. Krahas kësaj, të zgjedhurit e popullit dështuan të miratojnë edhe gjitha projektligjet tjera që ishin në rend të ditës. Ndërkohë […]

LVV kërkon nga kryeministri ta shkarkojë Driton Selmanajn


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti që ta shkarkojë nga detyra e zëvendëskryeministrit Driton Selmanajn. Aliu tha se kjo kërkesë për shkarkimin e tij, vjen pas deklarimeve dhe qëndrimeve të fundit të Driton Selmanaj që i bëri në televizione të Kosovës lidhur me çështjen e diskutimeve […]

I vazhdohet mandati edhe për tre muaj Komisionit Hetimor për hidrocentralet


[ad_1] Kuvendi i Kosovës ia ka zgjatur mandatin edhe për tre muaj shtesë Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Kosovë. Kjo u mundësua në seancën e sotme të Kuvendit, për të cilin votuan për 61 deputetë. Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha arsyetoi kërkesën për zgjatjen […]

Këto janë vendime që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë


[ad_1] Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore. Në mbledhjen e sotme, vendimi i parë i miratuar ishte për ndryshimin dhe plotësimin e vendimit për […]

Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite edhe votimi i rezolutës për të pagjeturit


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot do të vazhdojë seancën plenare, e cila ka mbetur në gjysmë nga java e kaluar. Seanca është thirrur për në orën 10:00. Në këtë seancë, mes tjerash në rend dite është edhe votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes së LVV-së, Saranda Bogujevci, mbështetur […]

​Mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë COVID-19


[ad_1] Sot do të mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-19 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Para anëtarëve të këtij komisioni do të raportoj ish-drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Basri Sejdiu. Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga […]

Këshilli i mësimit shqip për Diasporën video edukative për Ditën e Alfabetit


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Këshilli i mësimit shqip për Diasporën për nder të 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit, Kongresit të Manastirit përgatiti një video, ngaqë amaneti i delegatëve të Kongresit të Manastirit ishte dhe është ta ruajmë gjuhën shqipe, ngaqë ajo iu duhet fëmijëve tanë. A mund t`i lëmë fëmijët […]

Ish-drejtori i ShSKUK’së raporton sot para Komisionit Parlamentar Hetimor për Menaxhimin e Pandemisë


[ad_1] Ish-drejtori i ShSKUK’së, Basri Sejdiu, sot do të raportojë para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19. “Ish-drejtori i SHSKUK-së Basri Sejdiu raporton në Komisionin hetimor parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 14:00)”, bëhet e ditur në […]

Së shpejti prishtinasit mund të testohen për Covid-19 dhe të marrin rezultatin për 15 minuta


[ad_1] Në 10 ditët e ardhshme pritet që qytetarët e Prishtinës të mund të kryejn teste të shpejta për Covid-19 dhe rezultatin ta marrin brenda ditës. Emisioni i INDOKS: Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, Bujar Gashi ka dhënë detaje. “Një risi e cila do të ndodh në fund të javës së ardhshme, brenda […]

Sot vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Sot do të vazhdojë seanca plenare në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Seanca do të nis në orën 10:00, me këtë rend dite: 4. Votimi i Propozim-rezolutës nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, z. Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për […]

“O moj bukuroshe” – Kryetari i Pejës në ndejë me muzikë live kur qyteti që ai drejton është në karantinë


[ad_1] Kryetari i Pejës Gazmend Muhaxheri, pavarësisht se komuna që ai drejton është në zonën e kuqe dhe ka orë policore pas orë 19:00, mbrëmë u pa në një ndejë me muzikë live nën shoqërimin e disa personave, shkruan Insajderi. Emisioni i INDOKS: Nën tingujt e muzikës live, alkoolit e shoqërisë, i pari i Pejës […]

​Mjeku gjerman vret pacientët me koronavirus


[ad_1] Dy pacientë me koronavirus në një spital gjerman vdiqën pasi një mjek dyshohet se administroi ilaçe që çoi ata në vdekje të menjëhershme, tha policia e Essen. Emisioni i INDOKS: Autoritetet po hetojnë rrethanat e vdekjes së pacientëve, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin duke u trajtuar për sëmundjen e shkaktuar […]

Skandaloze – Armend Zemaj i dha urdhër kompanisë së pa licencuar për t’i mbushur me oksigjen spitalet


[ad_1] Kompania “Lindi Gas” ka mbushur bombolat e oksigjenit të Spitalit të Prizrenit ani pse s’ është i licensuar për oksigjen medicional, pastërtia e cilësia e të cilit duhet të jetë mbi 99.5%. Emisioni i plotë: Përfaqësuesi i kësaj kompanie, Arianit Hoxha, në një përgjigje për InDoks ka pranuar publikisht se s’ kanë licencë për […]

Flet specialisti i gazrave: Spitalet mbesin pa oksigjen veç Po qe se ka keq-menaxhim


[ad_1] Besim Cena është një specialist i gazrave industriale. Me theks të veçantë është specialist i oksigjenit. Ishte drejtor prodhimi që kur nisi fabrika e përpunimit e prodhimit të gazrave për industri e atyre medicional në Kosovë, në ndërmarrjen shoqërore “Deva” që u privatizua e më pastaj doli nga tregu- fati që e kanë pasur […]

Këtë rol patën ndërkombëtarët rreth gjetjes së personave të pagjetur në Serbi


[ad_1] Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur ka treguar rolin e tyre në gërmimet në Kizhevak pranë Rashkës. Aty ku pas pesë vitesh punë, erdhi edhe rezultati. U gjetën mbetje mortore e rroba. Kjo pas një bashkëpunimi mes dy komisioneve të personave të zhdukur nga shteti i Kosovës dhe ai i Serbisë. Por, ndihmë të […]

Hashim Thaçi tentoi t’i zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit e tjerë. “Për më tepër, pasi […]

Hashim Thaçi tentoj ti zgjedhë avokatin një të dyshuari


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se ka prova se Hashim Thaçi u përpoq që të sigurohej që avokati që kishte përfaqësuar një të intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, të mos përfaqësonte të intervistuarit tjerë. “Për më tepër, pasi [REDAKTUAR] […]

Hashim Thaçi mund ta përdorë inteligjencën dhe policinë për t’ju shmangur drejtësisë :


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se katër të akuzuarit mund t’i ikin drejtësisë. Në seksionin “rreziku i ikjes”, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka theksuar se ish-komandantët e UÇK-së lehtësisht mund t’i shmangen drejtësisë ngaqë kanë qasje në fonde dhe inteligjencë. […]

Prokurori i Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka ndikin në Polic të Kosovës


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar pretendon se Rexhep Selimi ka kontaktuar një polic pas një tentim vrasje që është bërë nga njerëz që kanë punuar me të. Sipas Zyrës së Prokurorit të Specializuar, policit i është kërkuar që marrë provat të cilat […]

Prokurori i Specializuar pretendon se ShIK-u pagoi dëshmitarë të Hagës


[ad_1] Në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si provë kërcënimin e dëshmitarëve që dëshmuan kundër ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar thuhet se Shërbimi Informativ i Kosovës (ShIK) dhe […]

Haradinaj: Shumica e dëshmitarëve të Speciales janë shqiptarë


[ad_1] Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj beson që nga gjykimi për lidershipin e Kosovës në Hagë do dalë e vërteta dhe për të shkuar tek e vërteta, ai thotë se duhet të krijohet një klimë korrekte e marrëdhënieve të Kosovës, me gjykatën. I ftuar në News 24, Haradinaj foli edhe për ndjesitë e tij se […]

EULEX jep detaje për varrezën masive të zbuluar në Serbi


[ad_1] Të hënën më 16 nëntor 2020, specialistët nga Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), Instituti i Mjekësisë Ligjore të Kosovës dhe Komisionit Qeveritar të Serbisë për Personat e Zhdukur zbuluan mbetje mortore në Kizhevak, ku ndodhet një gurore e madhe në Serbi. specialistët e EULEX-it kanë kryer gërmime në […]

Misioni i OSBE-së në Kosovë trajnon mësimdhënësit për menaxhimin e stresit te nxënësit gjatë pandemisë


[ad_1] Misioni i OSBE-së në Kosovë ka përfunduar sot fazën e parë të projektit “Shëndeti mendor i nxënësve gjatë pandemisë COVID-19″. Projekti i zbatuar në bashkëpunim me organizatën joqeveritare ‘Edukimi dhe Menaxhimi në Kosovë’ (EDUMEN-K) – e specializuar për të mbështetur sektorin e arsimit, përfshin trajnime për mësimdhënës se si të zbusin shqetësimet mbi shëndetin […]

Ushtarët italianë të KFOR-it përkrahin qendrat e mjekësisë familjare në Kaçanik dhe Han të Elezit


[ad_1] Qendrat e mjekësisë familjare në Kaçanik dhe në Hanin e Elezit kanë pranuar sot nga kontingjenti ushtarak italian i KFOR-it disa pajisje mjekësore, përfshirë elektrokardiografe digjitale, defibrilatorë dhe makina të oksigjenit. KFOR-i ka bërë të ditur se kjo nismë u financua nga Ministria Italiane e Mbrojtjes me synim të rritjes së aftësive të dy […]

Katër astronautë ngriten në hapësirë


[ad_1] Anija kozmike ‘SpaceX’ me katër astronautë është ngritur mbrëmë në hapësirë. Astronautët e NASA-s Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker dhe Soichi Noguchi, astronaut me agjencinë hapësinore të Japonisë, janë tani në orbitë, duke hipur në një kapsulë ‘SpaceX Crew Dragon’ që pritet të ankorohet me International Space Station (ISS)  të hënën në orën […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


[ad_1] Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. […]

Shefi i Pentagonit në detyrë, me mesazh kontradiktor mbi trupat në Afganistan


[ad_1] Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller dërgoi një mesazh konfuzues lidhur me luftën globale të udhëhequr nga SHBA kundër terrorizmit, në një atmosferë të shtimit të shqetësimeve lidhur me mundësinë e ndryshimeve madhore në politikat e mbrojtjes gjatë javëve të fundit të administratës Trump. “Lufta s’ ka mbaruar. Jemi në prag të mposhtjes […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


[ad_1] Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza […]

“Kërcënimi” me konflikt, llogaritë e Vuçiqit në sytë e analistëve kosovarë


[ad_1] Krahasimi i raporteve të Kosovës me Serbinë me konfliktin në Nagorno Karabak nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nxitur reagime në vend. Menjëherë pas kësaj deklarate, pala kosovare kërkoi që bashkësia ndërkombëtare të reagojë, ndërsa sipas analistëve, presidenti serb ka qëllim që të mos arrihet një marrëveshje dhe të krijohet një […]

Gjenerali italian Federici merr komandën e KFOR-it


[ad_1] Gjeneralmajori italian Franco Federici ka marrë sot komandën e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë nga gjeneralmajori Michele Risi i cili përfundoi misionin e tij operacional njëvjeçar. Sipas një njoftimi për media, komandanti në largim, Risi përshëndeti pasardhësin e tij dhe falënderoi 3.500 ushtarët dhe të gjithë partnerët e KFOR-it që kontribuuan në arritjet […]

NATO pas deklaratës së Vuçiqit: Mbështesim dialogun


[ad_1] Zyrtarë të NATO-s s’ pranuan të komentojnë deklaratat e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt si në Nagorno Karabak, Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë. Në pyetjen e Radios Evropa e Lirë se si e sheh NATO paralelen që ka tërhequr Vuçiq midis Kosovës […]

Hoxhaj: Kadri Veseli do të dalë fitimtar nga këto aktakuza të pabaza


[ad_1] UD.i kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka reaguar pas paraqitjes së parë para Dhomave të Specializuara të ish-liderit të PDK-së, Kadri Veseli, shkruan Gazeta Blic. Hoxhaj thotë se misioni i tij para dhe pas luftës përherë ka qenë i jashtëzakonshëm në shërbim të çështjes kombëtare, dhe në veçanti të Kosovës së pavarur. “përmbajtja i […]

Shkolla shqipe në Zvicër, 30 vjet të një misioni fisnik


[ad_1] “T`i ndihmoni dhe motivoni fëmijët tuaj të shkojnë në shkollën shqipe meqenëqë kështu përmbushni një obligim njerëzor e kombëtar”, porosit Naser Ulaj, kryetar i LAPSH “Naim Frashëri” për Kantonin e Cyrihut, në 30 vjetorin e shkollës shqipe në Zvicër   E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Këtë vit shënohet 30 vjetori […]

Uran Ismaili: s’ ka pasur bastisje në PDK


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Uran Ismaili, ka konfirmuar se në PDK s’ ka pasur kurrëfar bastisje nga Policia e EULEX-it dhe ajo e Kosovës. “s’ ka bastisje ne PDK. s’ kemi pranuar asnjë urdhëresë nga misioni i Eulexit apo Policia e Kosovës për bastisje në PDK. Pra, në PDK s’ ka pasur dhe […]

Bastisje në shtëpinë e Rexhep Selimit


[ad_1] Njësitë e Policisë së EULEX-it dhe Policisë së Kosovës e kanë rrethuar shtëpinë e shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes së Vetëvendosje, Rexhep Selimi. KALLXO.com ka kuptuar se edhe në shtëpinë e Selimit në Lagjen Bregu i Diellit në Prishtinë është duke u bërë bastisje, sikurse u bënë më herët në shtëpinë e ish-presidentit, […]

Përsëri bastisje të shtëpive nga Specialja


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka njoftuar se përsëri gjatë ditës së sotme është duke kryer bastisje. “Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) aktualisht është duke kryer operacione në Kosovë”, thuhet në njoftimin e ZPS-së. Operacionet e ZPS-së janë duke u kryer me mbështetjen e Policisë së Kosovës dhe Misionit të Bashkimit. Aktulisht, misioni […]

Lufta, politika dhe gjyqi ndaj Hashim Thaçit


[ad_1] Historia politike e presidentit tashmë të dorëhequr të Kosovës, Hashim Thaçi është padyshim e lidhur edhe me historinë  e vet Kosovës. Studenti i historisë nga fshati Burojë e Skenderajt, ka qenë një ndër figurat kryesore të Kosovës së luftës, pasluftës dhe pavarësisë. Sot pas konfirmimit të aktakuzës për krime lufte nga Gjykata Speciale, presidenti […]

Rufki Suma përballë Jeta Xharrës


[ad_1] I ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës është kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma. Në debatin e sontëm Suma do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën e zgjedhjeve lokale të vitit 2013 dhe 2017. kur kishte garuar si kandidat i pavarur,  punët […]

Asamblisti Ballazhi s’ pranon se mori subvencion nga Komuna


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë” është diskutuar dhe për subvencionet të cilat i jep Komuna e Hanit të Elezit. Njëri ndër përfituesit e këtyre subvencioneve është edhe asamblisti Mehmet Ballazhi nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Në vitin 2019 ka përfituar një subvencion prej 175 për kultivimin e mjedrave. Ballazhi ka konfirmuar se […]

Pse Hani i Elezit s’ ka stomatolog?


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë”, kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, ka treguar pse kjo komunë s’ ka stomatolog në Qendrën e Mjekësisë Familjare. “Dy drejtorat që kanë qenë më herët, kanë qenë edhe stomatologë edhe drejtorë të QKMF-së dhe në momentin që ata janë largu dhe tashti drejtori i QKMF-së […]

Suma tregon pse çerdhja s’ është akoma funksionale


[ad_1] Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, në zgjedhjet e vitit 2017 ka premtuar që do të ndërtojë çerdhen për fëmijë. Premtimi është mbajtur por çerdhja akoma s’ është funksionalizuar. “Sivjet është marrë vendimi i Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Arsimit për hapjen e çerdhes dhe jemi në procedura të konkursit, […]

E konfirmon Specialja: Jakup Krasniqi është transferuar në Hagë


[ad_1] Jakup Krasniqi është arrestuar sot në Kosovë dhe është transferuar në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (“DHSK”), në Hagë. Lajmin e ka konfirmuar njoftimi i fundit i Speciales. “Arrestimi u krye nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (“ZPS”) në bazë të një aktakuze të konfirmuar për krime lufte dhe krime […]

Leipzigu mposht Parisin (VIDEO)


[ad_1] Për problemin e banorëve të Hanit të Elezit me ujë të pijshëm është diskutuar në emisionin “Jeta në Komunë”. Kyetari Rufki Suma ka treguar se ku është zanafilla e këtij problemi. “Çështja e ujit të pijes, unë kurrë s’ kam thënë që do ta zgjidhim problemin e ujit, mbasi s’ varet prej nesh. si […]

Rukfi Suma tregon pse ekzistojnë problemet me ujë të pijshëm në Han të Elezit


[ad_1] Për problemin e banorëve të Hanit të Elezit me ujë të pijshëm është diskutuar në emisionin “Jeta në Komunë”. Kyetari Rufki Suma ka treguar se ku është zanafilla e këtij problemi. “Çështja e ujit të pijes, unë kurrë s’ kam thënë që do ta zgjidhim problemin e ujit, përderisa s’ varet prej nesh. si […]

Kryetari i Komunës që i mbajti premtimet


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë” me kryetarin e Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, u diskutua për realizimin ose jo të premtimeve të dhëna në zgjedhjet elektorale. Kryetari kishte premtuar se do të regjistronte pronën në emër të përbashkët me gruan e tij dhe këtë e ka bërë. “Deri para dy-tre viteve kanë […]

“Është gati e sigurt që Biden do të jetë president i SHBA-së”


[ad_1] Ish-ambasadori i Kosovës në Bruksel, Bernard Nikaj, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kandidati demokrat për president të SHBA’së, Joe Biden, po shkon drejt fitores në garën presidenciale. “Është gati e sigurt që Biden do të jetë president i SHBA’së”, ka thënë ai. “U pa edhe në sondazhet e mëhershme, edhe pse […]

Nëntë muaj pa kryetar, llapjanët presin zgjidhje për hallet nga komuna


[ad_1] Agim Veliu braktisi pozitën e Kryetarit  në Podujevë për të marrë drejtimin e një ministrie në ekzekutivin qendror. Që nga shkurtii i këtij viti, Komuna e Podujevës udhëhiqet nga numri dy i kësaj komune, Nexhmi Rudari. Derisa zgjedhjet pritej të mbaheshin në mars të këtij viti, pandemia e COVID-19 shtyu ato për disa muaj. […]

Avdullah Hoti takohet me kryeministrin italian, Giuseppe Conte


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është takuar sot në Romë me homologun e tij italian, Giuseppe Conte. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se Hoti ka shprehur mirënjohje për mbështetjen e Italisë për avancimin e agjendës euro-atlantike të Kosovës, duke kërkuar nga kryeministri Conte mbështetjen e Qeverisë së tij për ta shtyrë këtë proces përpara, […]

Bashkatdhetaret nga Zvicra, iniciativë për “Down Syndrome Kosova”


[ad_1] Betinë Baleci dhe Dafina Ismaili, Lauara Sopa bashkatdhetaret të cilat jetojnë në Zvicër iniciativë për “Down Syndrome Kosova” E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 11:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Betine Baleci dhe Dafina Ismaili kanë nisur një iniciativë për Down Syndrome Kosova. Është një OJQ, e cila qe shumë vjet ka përfaqësuar […]

Ish-kreu i Shërbimit Informativ: Terroristët po vijnë në Shqipëri t’u fshehur


[ad_1] Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, komentoi sulmet e fundit terroriste, që tronditën mbrëmjen e kaluar Vjenën e Austrisë dhe pak ditë më parë Francën. Klosi tha se terroristët kanë si qëllim të trembin Evropën dhe i kryejnë sulmet aty ku mendojnë se aktiviteti i tyre ka efekt më të lartë. Duke u […]

Shefi i EULEX-it i shkruan Hagës për Mandatin e Speciales: Thaçi s’na konsultoi, të hidhet poshtë amendamenti


[ad_1] Shefi i EULEX-it, Lars – Gunnar Wigermark ka dorëzuar komente për mandatin e Speciales në Tribunalin Special. Në dokumentin e publikuar, kreu i EULEX’it, thotë se presidenti i vendit, Hashim Thaçi s’ është konsultuar e as takuar me ta para se të propozonte ndryshimin e amendamentit për Specialen. Rrjedhimisht, një propozim të tillë në […]

Ushtarët nga Maqedonia e Veriut do të bëjnë sigurimin e Manastirit të Deçanit


[ad_1] Sot, misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë, KFOR, mirëpriti kontingjentin e 27-të nga Maqedonia e Veriut. 44 trupa nga kazermat “Kuzman Josifovski – Pitu” në Tetovë, të udhëhequr nga kapiteni Hristijan Dimchevski, do të shërbejnë në Komandën Rajonale të KFOR-it Perëndim me qendër në Pejë. Sipas njoftimit të NATO-s, ata do të kontribuojnë […]

Shteti i papërgatitur për trajtimin e të kthyerve nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme


[ad_1] Kosovarët të cilët janë kthyer nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme, s’ u është dhënë trajtimin i duhur për ri-integrim në shoqëri. Institucionet kompetente s’ janë më marrë sa duhet me këta burra, gra e fëmijë, pasi s’ ishin mjaftueshëm të përgatitura për kthimin e tyre dhe deredikalizim. Kështu po konsiderojnë ekspertë […]

Mesazhi i infermierit të Infektivës: s’ do të pendohem kurrë në jetë


[ad_1] Infermieri i Klinikës Infektive, Fitim Havolli ka theksuar se ai s’ do të pendohet kurrë në jetë për asgjë, raporton Gazeta Blic. Havolli i cili udhëheq me sindikatën e Infermierëve në Kosovë, ka shkruar se ishin pikërisht këta punjonës shëndetësor që s’ lejuan që Kosova të bëhej “horë” para botës. Reagimi i plotë: s’ […]

Dëshmitarët e mbrojtur, gjykatat pa sistem për ta


[ad_1] Seancat gjyqësore ku ka dëshmitarë të mbrojtur zhvendosen në Gjilan, kur ka sistem që mbron dëshmitarët e mbrojtur. Brenda këtij objekti, janë 16 salla të gjykimit. Por, brenda Gjykatës Themelore në Prishtinë, në Departamentin Special të saj mungon një sistem i rëndësishëm. Bëhet fjalë për pajisjen që mundëson ruajtjen e identitetit të dëshmitarëve të […]

Në pritje të një Task-Force të re kundër korrupsionit


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka shuar Departamentin Special Anti-Korrupsion brenda Policisë së Kosovës, por s’ dihet se kur do të formohet një departament i ngjashëm. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha të premten në një konferencë për media se organogrami i ri i policisë do të përgatitet në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë. Megjithatë, ai s’ […]

Injorimi i rekomandimeve të Auditorit të Brendshëm


[ad_1] Auditori i Brendshëm vazhdon të mos merret seriozisht nga shumë prej ministrive. Në bazë të një analize të bërë, një pjesë e ministrive s’ i kanë kompletuar Njësitë e Auditimit dhe Komitetin e Auditimit, ndërsa disa të tjera s’ i zbatojnë rekomandimet që marrin nga Auditori i Brendshëm. Janë vetëm një numër i kufizuar […]

Botohet artikulli i parë i shkruar nga një kompjuter: Njerëzimi mos të ketë frikë, s’ do ta shkatërrojmë


[ad_1] duhet të vinte edhe ky moment. Pas 70 vitesh nga novela “Unë, Roboti” i Isaac Asimov, për herë të parë në historinë e publicistikës botohet një artikull i shkruar nga dikush, ose diçka, që s’ ka të bëjë me qeniet njerëzore. Bëhet fjalë për GPT-3, që s’ është pseudonim letrar, por emri i modelit […]

Si e humbi Trump Ballkanin


[ad_1] Diplomacia e administratës amerikane e tipit ti-mbyllim-sytë-ndaj-së-keqës ka prodhuar një zgjidhje të rrezikshme përgjatë krejt rajonit. Në Ballkan, zëri i një superfuqie ka shumë vlerë. Fjalët shpërfillëse të Sekretarit Amerikan të Shtetit, James Baker, në qershorin e vitit 1991 – “s’ kemi interes aty, s’ na intereson rezultati” – kanë ndihmuar mjaftueshëm në nisjen […]

SBS/ Njësia speciale britanike kapi për 7 minuta çisternën e marrë peng nga afrikanët


[ad_1] Natën e mbrëmshme një skuadër prej 16 marinsash britanikë kryen një bastisje dramatike por metodologjike të një çisterne nafte në brigjet e ishullit Isle of Wight në jug të Anglisë, që kërcënohej nga gjashtë njerëz të ngjitur në bord. Sot mediat thonë se aksioni u krye nga njësia sekrete e operacioneve detare SBS, e […]

Përplasja e re Hoti – Haradinaj, ministrat e AAK-së s’ kishin votuar kundër propozimit të kryeministrit


[ad_1] Përfaqësuesit e partisë së Ramush Haradinajt s’ votuan kundër propozimit që të shuhet Task Forca Anti-Korrupsion, derisa, ditë më vonë, pikërisht kjo pikë e ngjalli një betejë të re LDK – AAK. Deputeti i Aleancës, Pal Lekaj, thotë se koalicioni është stabil. Ehat Miftaraj nga IKD-ja në anën tjetër vlerëson se dy subjektet po […]

Ambasada e SHBA në Turqi paralajmëron amerikanët për kërcënime terroriste


[ad_1] Misioni diplomatik amerikan në Turqi paralajmëron shtetasit e saj për sulme të mundshme terroriste. Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara në Turqi kanë paralajmëruar shtetasit amerikanë në atë vend për mundësinë e sulmeve terroriste në Stamboll dhe zona të tjera brenda vendit. me anë të një paralajmërimi të publikuar të premten, misioni tha se kishte […]

KFOR-i dhuron strehimore të përkohshme për testim të COVID-19


[ad_1] Misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë – KFOR, dhuroi dy kontejnerë në hapësirat shëndetësore të vendosura në Graçanicë dhe Llapnasellë. Të dy strukturat do të shërbejnë si strehimore të përkohshme për laboratorët e testimit per Covid-19. Dorëzimi u krye nga njësitë logjistike të KFOR-it irlandez dhe austriak, në bashkëpunim me Koordinatorin për Zhvillim […]

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv


[ad_1] Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të […]