Ndryshon kategorizimi i komunave 18 në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Nga sot e deri më 26 mars, në zonën e kuqe janë 18 komuna: Leposaviqi, Zubin Potoku, Zvecani, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e […]

Kategorizimi i ri – 15 komuna futen në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Nga sot e deri më 19 mars, në zonën e kuqe janë 15 komuna: Zveçani, Mitrovica e Veriut, Prishtina, Fushë […]

Kategorizimi i ri i komunave, 14 në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka bërë rangimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Sipas këtij njoftimi, numri i komunave të cilat kanë hyrë në zonë të kuqe ka arritur në 14. Kategorizimi i […]

Kategorizimi i ri – 6 komuna futen në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka bërë kategorizimin e ri të komunave sipas zonave, bazuar në rezultatet e IKShPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh. Nga sot e deri më 5 mars, në zonën e kuqe janë 6 komuna: Prishtina, Fushë-Kosova, Obiliqi, Zveçani, Peja, Lipjani. […]

Kategorizimi i ri i komunave për shkak të COVID-19, katër në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë sërish ka bërë kategorizimin e komunave në varësi të numrit të të infektuarve brenda javës. Sipas njoftimit për media thuhet se në zonën e kuqe në të cilat bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës, janë katër komuna si […]

Kategorizimi i ri i komunave në bazë të numrit të rasteve


[ad_1] Bazuar në numrin e rasteve brenda një jave në 100.000 banorë, ky është kategorizimi i komunave sipas zonave: Në zonën e kuqe janë 7 komuna: Prishtina, Fushë Kosova, Podujeva, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e Jugut, Zveçani dhe Gjilani. Në zonën e verdhë janë 14 komuna: Suhareka, Lipjani, Obiliqi, Malisheva, Juniku, Vushtrria, Klina, Shtimja, Prizreni, […]

Dhjetë muaj përballje me pandeminë COVID-19, në Kosovë raste aktive janë 6 mijë e 535


[ad_1] Janë bërë dhjetë muaj që Kosova është duke u përballur me pandeminë COVID-19. Që nga 13 marsi 2020 kur u paraqit rasti i parë e deri më tani, në vend janë shënuar 53 mijë e 523 raste me coronavirus nga 195 mijë e 475 persona sa janë testuar si të dyshimtë. Përveç numrit të […]

Ministria e Shëndetësisë kategorizon sërish komunat: Shtatë në zonën e kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka vazhduar me kategorizimin e përjavshëm të komunave, në varësi të numrit të rasteve të shënuara brenda javës. Shtatë komuna janë në zonën e kuqe, shtatë në të verdhën dhe 24 në të gjelbrën. Në zonën e kuqe, janë vetëm 7 komuna: Prishtina, Fushë-Kosova, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Obiliqi, Zubin Potoku […]

Në mesin e të vdekurve nga Covid-19 janë edhe dy persona, 19 dhe 31 vjeç


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se në mesin e personave që kanë ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e COVID-19, janë edhe dy persona të rinj në moshë. Bëhet fjalë për një 19-vjeçar/e nga Mitrovica dhe një rast 31-vjeç/e në Prizren. deri më tani numri total i rasteve me vdekje […]

Kategorizimi i komunave sipas numrit të të infektuarve- vetëm tetë komuna në zonën e kuqe


[ad_1] Vetëm tetë komuna kanë mbetur në zonën ne kuqe në kategorizimin e ri të komunave në bazë të numrit të të infektuarve gjatë një javë. Në zonën e kuqe janë komunat si: Prishtina, Fushë Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Podujeva, Zveçani dhe Zubin Potoku. Në zonën e verdhë janë 11 komuna: […]

Djaloshi nga Deçani takohet me 19-vjeçaren që dëshiron t’ia japë veshkën


[ad_1] Val Deçani, i cili ka ardhur nga mërgimi ka vendosur t’ia jep veshkën e tij një 19 vjeçareje nga Mitrovica e cila po vuan nga një sëmundje e rëndë. Sot deçanasi ka shkuar në spital për t’u takuar me 19 vjeçaren nga Mitrovica, Nazlije Sherifin. Takimin e ka konfirmuar vëllai i Nazlijes, Iliri, i […]

Emocionuese: Djaloshi që do të dhurojë veshkën takohet me Nazlijen, lutet që t’i bëjë organi


[ad_1] Një veprim emocionues i Val Deçanit, djaloshit që erdhi nga mërgimi për ta dhënë veshkën, befasoi gjithë Kosovën. E sot deçanasi ka shkuar në spital për t’u takuar me 19 vjeçaren nga Mitrovica, Nazlije Sherifin, shkruan “Jepi zë”. Takimin e ka konfirmuar vëllai i Nazlijes, Iliri, i cili ka transmtuar disa fjalë të djaloshit […]

Prishtina më së shumti raste me COVID-19 gjatë 24 orëve


[ad_1] Prishtina sërish ka shënuar më së shumti të infektuar me koronavirusi në nivel komunash në Kosovë. Në kryeqytet janë regjistruar 117 raste të infektimeve. Pas Prishtinës vijnë komunat e tjera si: Mitrovica 39 raste, Podujeva 20 raste, Ferizaji 19 raste, Prizreni 18 raste, Skenderaji 16 raste, Gjilani 14 raste, Vushtrria 14 raste, Lipjani 12 […]

19-vjecares nga Mitrovica i duhen 200 mijë euro për transplantim të veshkës


[ad_1] Nazlije Sherifi është duke vuajtur nga një sëmundje e rëndë. 19-vjecarja, e rritur pa baba, ka nevojë për transplantim të veshkës, operacion ky që kryhet në Turqi. Vajzës në fjalë po i duhen 200 mijë euro për t’i siguruar paratë e shërimit. hollësitë për mënyrën e ndihmës ndaj saj i gjeni në foton më […]

15 mjekët që humbën jetën gjatë luftës me pandeminë COVID-19


[ad_1] Pandemia në Kosovë filloi me dy rastet e para më 13 mars, një në komunën e Klinës dhe një në komunën e Vitisë. Dr.Fadil Zuka, specialist i mjekësisë familjare, ishte mjeku i parë nga Vitia që humbi luftën me COVID-19 dhe shënoi rastin e parë të vdekjes së një mjeku nga koronavirusi. Në kohët […]

Prishtina sërish prin për nga numri i rasteve me COVID-19 brenda ditës


[ad_1] Komuna e Prishtinës sërish ka shënuar numra më të lartë të infektimeve me koronavirus sesa komunat tjera. Në kryeqytet gjatë 24 orëve janë shënuar 198 raste, ku pas saj vijnë komunat tjera si: Peja 38 raste, Podujeva 37 raste, Fushë Kosova 36 raste, Ferizaj 26 raste, Lipjani 21 raste, Drenasi 20 raste, Mitrovica 18 […]

Serbët në Mitrovicë fillojnë ndërtimin e një objekti në kodër, s’ dihet se çfarë është


[ad_1] Serbët duket se janë duke vënë themelet e një objekti, për të cilin autoritetet e vendit s’ janë në dijeni. Mediumi lokal ‘Mitropol’ ka bërë me dije se pamjet e marra janë nga Mitrovica Jugore, teksa të njëjtit dyshojnë se objekti e ka formën e një porte hyrëse. Autoritetet kosovare s’ është se kanë […]

Prishtina prinë për nga numri i rasteve me koronavirus gjatë 24 orëve


[ad_1] Prishtina sërish ka shënuar numra më të lartë të infektimeve me COVID-19. 198 raste janë shënuar në kryeqytet gjatë 24 orëve. Pas Prishtinës vijnë: Gjilani 54 raste, Mitrovica 46 raste, Ferizaji 32 raste, Fushë-Kosova 28 raste, Lipjani 23 raste, Podujeva 21 raste, Drenasi 18 raste, Prizreni 18 raste, Peja 17 raste, Gjakova 15 raste, […]

Burri nga Mitrovica ankohet në Polici se gruaja i ka iku në drejtim të paditur


[ad_1] Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e ditur se një burrë nga Mitrovica është ankuar se bashkëshortja i ka ikur nga shtëpia dhe s’ di asgjë për vendndodhjen e saj. shkruan Gazeta Blic. Rr. Mbretëresha Teute, Mitrovicë Jug 04.12.2020 – 10:30. Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se bashkëshortja e tij, viktima femër kosovar […]

Pasi aferes 7 milionëshe, shteti i bën një tjetër favor të madh Ferronikelit të oligarkut Mane


[ad_1] Shteti i ka kryer një favor të madh kompanisë “NewCo Ferronikeli Complex” L.L.C., në pronësi të oligarkut Samir Mane. Kuvendi i Kosovës i ka liruar nga taksa minerare për pesë muajt e parë të vitit 2021 kompanitë minerare që ushtrojnë aktivitetin e tyre në Kosovë. Me Amandament të veçantë në kuadër të Ligjit për […]

Në tenderin për dhurata të Zveçanit edhe libri ku Kosovës i referohet ‘Kosova i Metohije’


[ad_1] Duke u thirrur në Ligjin për Prokurimin Publik, Komuna e Zveçanit njoftoi për tenderin për dhurata për të cilën parashikoi kontratë deri në 15 mijë euro. Por, në mesin e tyre është edhe libri në të cilin Kosovës i referohet si “Kosova i Metohije”. Javën e kaluar, Komuna e Zveçanit publikoi thirrjen për kontratë […]

Pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut edhe zyra e BE-së në Kosovë ka disa fjalë


[ad_1] Shefi i Zyres së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka shkruar pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Szunyog thotë se i vlerëson votuesit që morën pjesë në zgjedhje, pavarësisht kufizimeve nga Covid-19, përcjellë Gazeta Blic. Ai vlerësoi punën e bërë nga KQZ dhe thotë se përfshirja e qytetarëve ka rëndësi […]

Mbi 110 mijë qytetarë kanë të drejtë vote sot në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] 110 mijë e 694 qytetarë do të kenë mundësinë të votojnë në zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen sot në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 87 mijë e 381 votues do të jenë në Podujevë ndërsa 23 mijë e 313 votues në Mitrovicë të Veriut. Numri i […]

Podujeva e Mitrovica e Veriut votojnë sot


[ad_1] Qytetarët e komunës së veriut të Mitrovicës dhe Podujevës, nën masat anit-covid, sot do të kenë të drejt të zgjedhin kryetarin e tyre, i cili do të ketë mandat deri në zgjedhjet e ardhshme komunale të vitit 2021. Komuna e Mitrovicës Veriore ka mbetur pa kryetar nga muaji qershor, pasi Goran Rakiq nga Lista […]

Mbi 110 mijë qytetarë kanë të drejtë vote nesër në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] 110 mijë e 694 qytetarë do të kenë mundësinë të votojnë në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen nesër në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 87 mijë e 381 votues do të jenë në Podujevë ndërsa 23 mijë e 313 votues në Mitrovicë të Veriut. Numri i […]

Masat kundër COVID-19 po e “kontrollojnë” situatën


[ad_1] Dy javë pasi Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, duke kufizuar lëvizjen e lirë në disa komuna nga ora 19:00 e deri në 05:00 të mëngjesit, profesionistë shëndetësorë thonë se s’ shohin ndonjë përmirësim të gjendjes me të infektuar nga ky virus. Nga Ministria e Shëndetësisë megjithatë thonë […]

Prishtina sërish me më së shumti raste me koronavirus gjatë 24 orëve


[ad_1] Prishtina sërish prinë për nga numri i rasteve ditore me COVID-19 ndaj komunave të tjera të Kosovë. Kryeqyteti prinë me 243 raste, pas saj vjen Mitrovica me 60, Peja 41, Fushë Kosova 36, Gjakova 35, Vushtrria 29, Podujeva 24, Prizreni dhe Klina 20, Lipjani 19, Ferizaji 17, Drenasi, Istogu dhe Rahoveci 11, Skenderaji dhe […]

Masat e Qeverisë anti-COVID-19, profesionistët shëndetësorë s’ po shohin përmirësim të gjendjes


[ad_1] Dy javë pasi Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së coronavirusit, duke kufizuar lëvizjen e lirë në disa komuna nga ora 19:00 e deri në 05:00 të mëngjesit, profesionistë shëndetësorë thonë se s’ shohin ndonjë përmirësim të gjendjes me të infektuar nga ky virus. Nga Ministria e Shëndetësisë […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

Vendimet e fundit të Komisionit Disiplinor – Dënohen Trepça ’89, Llapi e Feronikeli


[ad_1] Komisioni i Disiplinës brenda FFK-së ka dalë me rezultatet e mbledhjes së djeshme. Duke u bazuar në ecuritë disiplinore nga ana e komisarit të garave dhe në përputhje me deklaratat zyrtare, ka marrë vendime për dënime ndaj disa futbollistëve e personave zyrtarë të klubeve në të gjitha rangjet e futbollit kosovar, përcjell GazetaBlic. Më […]

Premtime për infrastrukturë, transparencë e barazi gjinore në Mitrovicën e Veriut


[ad_1] Tradicionalisht e udhëhequr nga Lista Serbe dhe me kritika të shumta për mungesë transparence, në Mitrovicë të Veriut është nisur gara mes katër kandidatëve për kryetarë komune. Pasi ish-kryetari Goran Rakiq la udhëheqjen e kësaj komune për t’iu bashkuar qeverisë si Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Pushtetit Lokal, mitrovicasit do të dalin në zgjedhje për […]

A do të ketë masa të reja në këtë fundjavë?


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka shtuar numrin e komunave në zonën e kuqe që shfaqin rrezik të lartë të përhapjes së infeksionit COVID-19. Por, në këtë fundjavë kur bie edhe festa e 28 Nëntorit s’ do të ketë masa të reja për këto komuna. Këtë e ka konfirmuar Liridona Lluka, zedhënëse e kabinetit të ministrit […]

Ditën e zgjedhjeve, Mitrovica e Veriut dhe Podujeva fitojnë dy orë më shumë “liri”


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se u është aprovuar kërkesa për zgjatjen e orarit të lëvizjes në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut për të paktën dy orë. Të dy këto komuna janë në zonën e kuqe dhe kufizimi i lëvizjes fillon nga ora 19:00. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar […]

MSH rifreskon kategorizimet e qyteteve nën masat anti-Covid, 21 komuna në zonë të kuqe


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar qytetarët për kategorizimin e komunave sipas rrezikshmërisë të infektimit nga COVID-19. Në zonën e kuqe bëjnë pjesë 21 komuna, në zonën e verdhë 15 komuna, ndërsa në zonën e gjelbër vetëm dy sosh. Ky është njoftimi i plotë i MSH-së: Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik […]

Vazhdon të “skuqet” Kosova, tri komuna i shtohen zonës së rrezikshme për COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për ndarjen e komunave sipas zonave dhe numrit të infektimeve. MSh njofton se nga sonte hyn në fuqi kategorizimi i ri i komunave lidhur me COVID-19, sipas numrit të infektuarve në 100 000 banorë brenda një jave. Sipas ministrisë, ky kategorizim do të rishikohet më 4 dhjetor 2020, varësisht […]

Përtej matjeve në kryeqytet, ndotja e ajrit problem edhe në vendet pranë bjeshkëve


[ad_1] Ndotja e ajrit shkakton qindra vdekje të parakohshme në Kosovë dhe vështirëson jetesën e atyre me sëmundje respiratore, ndërkohë edhe qytetet rrëzë bjeshkëve janë ballafaquar me ndotje të ajrit nga një sërë faktorësh. S. Latifi nga Prishtina vuan nga kanceri. Ajri i ndotur në kryeqytet, ndikon edhe më shumë në gjendjen e saj shëndetësore. […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


[ad_1] Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e […]

Prishtinë, mbi 300 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se 775 persona janë infektuar me COVID-19 vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Prishtina sërish prin me më së shumti raste me gjithsej 306 duke pasuar nga Mitrovica ku gjatë 24 orëve të fundit janë paraqitur 64 raste të reja me koronavirus. ‘Rastet pozitive janë […]

“Podujeva e Mitrovica e Veriut s’ e përcaktojnë konfigurimin politik qëndor”


[ad_1] As Podujeva e as Mitrovica e Veriut s’ mund ta përcaktojë konfigurimin politik në nivelin kombëtar, kështu konsideron analisti politik, Ismet Kryeziu. Kryeziu thotë se zgjdhjet komunale janë pak të rëndësishme në substancë, kjo pasi miratimi i buxhetit për vitin që po vjen ka përfunduar dhe se në fund të verës janë zgjedhjet e […]

I zhdukur që nga 1 tetori, Policia kërkon ndihmë për gjetjen e burrit nga Mitrovica


[ad_1] Policia e Mitrovicës ka njoftuar se që nga 1 tetor 2020 në Stacionin Policor në Mitrovicë, nga ana e familjarëve është raportuar se Faik Zeqiri, 59-vjeçar, nga fshati Kutllovc është zhdukur. Policia kërkon ndihmë për gjetjen e këtij personi, pasi nga hetimet e deritanishme s’ kanë rezultuar me ndonjë indikacion konkret për gjetjen e […]

Prishtina e Mitrovica u prijnë komunave me më së shumti të infektuar me COVID-19 gjatë ditës


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vend nga 1 mijë e 590 mostra të testuara, 609 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19 ndërsa 13 të tjera kanë humbur jetën. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 276 raste, Mitrovicë 53 raste, Gjilan 35 raste, Podujevë 30 raste, Vushtrri 27 raste, Fushë-Kosovë 25 raste, Pejë 23 […]

Mungon Daradan Berisha, mësohet emri i kapitenit të Kosovës për dy ndeshjet e nëntorit


[ad_1] Drilon Hajziri do të jetë kapiten i Kosovës në ndeshjet ndaj Sllovakisë dhe Islandës. Hajrizi është zgjedhur kapiten i Kosovës dhe basketbollisti nga Mitrovica si gjithmonë ka premtuar se do të japë 100 % nga vetja në këto sfida. Ai gjithmonë ka dhënë maksimumin me fanellën e Kosovës. Hajrizi është kapiten i Pejës, derisa […]

Mitrovica konsiderohet komuna më e varfër në Kosovës


[ad_1] Agjencia e Statistikave e Kosovës së fundmi publikoj statistikat e Mirëqenies Sociale. Numri i familjeve që kanë kërkuar ndihmë sociale ka shënuar rritje në tre mujorin e fundit. 24 mijë e 496 familje tani për tani janë pjesë e ndihmës sociale. Gjatë muajve prill, maj, qershor numri i familjeve që kërkuan ndihmë sociale ishte […]

Rreth 80 mijë qytetarë u dënuan për mosrespektim të masave anti-Covid për tre muaj


[ad_1] Më 26 gusht të këtij viti, Qeveria e Kosovës ka miratuar ligjin anti-Covid, që nga ajo datë deri më sot që janë më pak se 3 muaj janë shqiptuar pranë 80 mijë gjoba ndaj shkelësve të këtij ligji. Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, që nga data 26,08,2020 janë shqiptuar 79 mijë e […]

Prishtina sërish më së shumti raste me COVID-19


[ad_1] Prishtina sërish ka shënuar më së shumti raste me COVID-19. Numri i të infektuarve në këtë komunë është 309. Pas Prishtinës vijnë: Peja 63, Ferizaji 33, Lipjani 30, Gjilani dhe Podujeva 29, Gjakova 28, Prizreni 22, Fushë Kosova 21, Klina 18, Decani dhe Suhareka 14, Kacaniku dhe Obliqi 11, Istogu, Kamenica dhe Malisheva 10, […]

Orë policore e ndalim i hyrje-daljeve, këto janë masat e reja anti Covid


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar mbrëmë se kanë hyrë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë. Lëvizja e qytetarëve, është e përcaktuar sipas numrit të të infektuarve në 7 ditët e fundit dhe masat janë të marra sipas […]

Edhe Veriu i Kosovës futet në zonën e kuqe


[ad_1] Nga sonte Mitrovica Veriore ka hyrë në zonën e kuqe të komunave të cilat kanë mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës. Në lagjen “Kodra e Minatorve” në këtë qytet e cila ka shqiptarë s’ ka numër të madh të të prekurve me COVID-19. Këtë e bëri të ditur në Edicionin Special […]

Mitrovica kalon në zonën e kuqe, flasin nga policia


[ad_1] Komuna e Mitrovicës ka kaluar nga zona e verdhë në zonën e kuqe për shkak të numrit të madh të rasteve pozitive me Covid-19. Kjo komunë ka 351 raste pozitive, 14 persona të hospitalizuar derisa 865 të tjerë e kanë mundur virusin. Ahmet Xhosha, komandant në rajonin e Mitrovicës së Jugut ka treguar se […]

MSH-ja njofton se që nga sonte do hyjnë në fuqi masat e reja


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte do të hyjnë në fuqi masat e reja. ‘Njoftim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 20 nëntor 2020 Ministria e Shëndetësisë njofton se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin […]

Lista e re e Ministrisë së Shëndetësisë, dyfishohen “komunat e kuqe”


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100,000 banorë. KALLXO.com sjell më poshtë listën e komunave që u shtuan ose hoqën nga një zonë në tjetrën. Në zonën […]

Këto janë komunat që janë futur në zonën e kuqe të rrezikshmërisë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar kriteret lidhur me futjen e zonave në bazë të rrezikshmërisë. Nga ky ndryshim ka pësuar Mitrovica, Leposaviqi, Zubin Potoku, Lipjani, Kamenica, Novobërda dhe Zveçani duke u futur zyrtarisht në zonën e kuqe. Në këtë zonë, tash e tutje do të përfshihen komunat me mbi 151 të infetkuar në 100 […]

Masa të reja nga Ministria e Shëndetësisë, ndryshojnë zonat e komunave


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka dalur më njoftim për masa të reja sa i përket pandemisë COVID-19. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë. Më […]

Ky është numri i të shëruarve nga COVID-19 në 24 orët e fundit


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shëruar 748 pacientë nga COVID-19. Sipas raportit ditor të IKShPK-së,  numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 19,772, ndërsa numri i rasteve aktive është 12,220. ndërsa, Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 855 raste me COVID-19. Sipas […]

Nga këto komuna janë të infektuarit me COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 855 raste me COVID-19. Sipas raportit ditor të IKShPK-së edhe sot Prishtina ka më së shumti raste të të infektuarve dhe pas saj është Mitrovica. “Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 298 raste, Mitrovicë 62 raste, Gjilan 60 raste, Vushtrri 50 raste, Fushë-Kosovë 45 […]

Cilat njësi vranë civilë në Kroaci në vitin 1991?


[ad_1] Dalji është në anën kroate të lumit Danub, rreth 20 kilometra në veri të Vukovarit. Më 1 gusht 1991, Ushtria Popullore Jugosllave, së bashku me vullnetarë paraushtarakë nga Serbia, sulmuan dhe morën kontrollin mbi atë që atëherë ishte një fshat i përzier etnikisht. Në kohën kur Vukovari ra, Dalji ishte bërë pjesë e Rajonit […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton se nesër 12 orë pa rrymë do të mbesin disa lokacione


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara për nesër në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 18-11-2020 1. […]

Drama, më e dalluara nga të gjitha gjinitë letrare


[ad_1] Dramaturgia Albana Muja është fituese e njërit prej tri çmimeve të konkursit të Dramës Origjinale Shqipe, “Katarian Josipi”, për 2020. Muja ka marrë çmimin e tretë të këtij konkursi për këtë viti me dramën “Era”, një dramë kjo e cila sjellë një rrëfim për tragjedinë që pësuan banorët shqiptarë në veri të Mitrovicës pas […]

Rrëfimi i gruas nga Mitrovica: Një burrë po shkon në të pame dhe po kërkon borxh të rremë


[ad_1] Një grua nga Mitrovica ka bërë një rrëfim të padëgjuar më herët për një mashtrues që po shfrytëzon vdekjen e personave në këtë komunë për të kërkuar para. Ajo thotë se një person(emër i njohur për redaksinë), kishe shkuar për të ngushëlluar për babain e saj dhe në fund i kishte thënë se i […]

Në Prishtinë mbi 10 mijë testime për COVID-19, komunat e tjera me mesatare prej 100 në ditë


[ad_1] Prishtina është komuna që ka pasur më së shumti raste pozitive gjatë asaj që po cilësohet si vala e dytë e Covidit. Kryeqyteti ka kryesuar për nga numri i rasteve pozitive, por edhe me testime të bëra. Vetëm gjatë dy javëve të fundit më shumë se 12 mijë persona janë testuar, ku mbi 2 […]

Studimi i fizibilitetit për Ujmanin akoma në pritje


[ad_1] Pika më e kontestuar në Kosovë nga marrëveshja e Uashingtonit akoma s’ ka nisur të zbatohet në praktikë. Studimi i fizibilitetit për Ujmanin, bazuar në këtë marrëveshje, do të kryhet nga ekspertë amerikanë të Departamentit të Energjisë “me qëllim të përdorimit të përbashkët të Liqenit të Ujmanit, si furnizues i sigurt i ujit dhe […]

Prishtina sërish më së shumti raste me COVID-19 brenda 24 orëve


[ad_1] Prishtina sërish ka regjistruar numra të lartë të të infektuave me koronavirus 290 të infektuar janë raportuar brenda ndonjë ditë në këtë qytet. Pas Prishtinës vijnë: Gjilani 96 raste, Mitrovica 61 raste, Peja 53 raste, Fushë-Kosova 42 raste, Lipjani 27 raste, Vushtrri a22 raste, Podujeva 20 raste, Klina 19 raste, Skenderaj 18 raste, Vitia […]

Biznes me fatin e personave të pagjetur nga lufta e Kosovës


[ad_1] Në pjesën e dytë të emisionit “Jeta në Komunë”, u transmetua reportazhi për biznesin në kurriz të personave të pagjetur. Reportazhi tregon se si s’ ka akoma hetime rreth këtij rasti. Edhe pse personat të cilët  merren me fatin e të zhdukurve e përmendin këtë dukuri. Bajram Qerkini nga Mitrovica, përfaqësues i familjareve të […]

Almir Kryeziu: Jam i lumtur me debutimin por jo me rezultatin


[ad_1] Kryeministri i vendit Avdullah Hoti me anë të një postimi në Facebook ka bërë thirrje tek qytetarët që të ndihmojnë në respektimin e masave të vendosura nga Qeveria e vendit. “Të nderuar qytetarë, nga sonte janë në fuqi masat e reja për secilën komunë bazuar në numrit e të infektuarve në shtatë ditët e […]

Mos e shtoni numrin e të infektuarve nga pakujdesia


[ad_1] Kryeministri i vendit Avdullah Hoti përmes një postimi në Facebook ka bërë thirrje tek qytetarët që të ndihmojnë në respektimin e masave të vendosura nga Qeveria e vendit. “Të nderuar qytetarë, nga sonte janë në fuqi masat e reja për secilën komunë bazuar në numrit e të infektuarve në shtatë ditët e fundit. Pa […]

Nisin masat e reja të qeverisë pas shpërthimit të COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka rinjoftuar qytetarët se sot hyjnë në fuqi amsat e reja të vendosura nga Qeveria e Kosovës. “Nga sot, në orën 18:00, janë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Kosovës lidhur me Covid-19. Lëvizja e qytetarëve, është e përcaktuar sipas numrit të të infektuarve në 7 ditët e fundit […]

Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, këto janë kategorizimet sipas komunave


[ad_1] Që nga sot në ora 18:00 kanë hyrë në fuqi masat e reja anti-Covid të qeverisë së Kosovës që e kanë ndarë shtetin në tri zona të ndryshme. Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë, me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës dhe janë 9 komuna si: […]

Intervistë me Shaip Kamberin dhe reportazh për të pagjeturit


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” do të transmetohet intervista me Shaip Kamberin, deputet shqiptar në Kuvendin e Serbisë. Në emision, Kamberi flet për gjendjen e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, fjalimn e tij në parlamentin e Serbisë ditën kur u votua qeveria e re serbe si dhe përplasjen me Aleksandar Vuçiqin rreth teksteve […]

Masat e reja – Loja me shifrat e infektimeve me COVID-19 në Mitrovicën e Jugut


[ad_1] Në hartën e publikuar nga kryeministri Avdullah Hoti për masat e reja, Mitrovica e Jugut dhe Mitrovica e Veriut qëndrojnë të hijezuara me ngjyrë të kuqe, që do të thotë gjenden në zonën me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19, Mirëpo, kjo bie në kundërshtim me raportet ditore të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë […]

Akuzat se e hetoi UÇK-në në Shtëpinë e Verdhë, reagon Basha: Jam nip Kosove


[ad_1] Kryetari i PD-së Lulzim Basha, ka thënë s s’ ka pasur asnjë provë të vetme për Shtëpinë e Verdhë, pasi është pyetur Po qe se ai mund të ketë hetuar UÇK-në. Basha theksoi se është nip Kosove dhe se kur gjyshërit e tij iknin nga masakrat e serbëve, të afërmit e Edi Ramës shkonin […]

Këto janë masat e qeverisë që hyjnë në fuqi nga nesër


[ad_1] Ndalohet hyrje-daljet nga ora 19 në komunat me rrezikshmëri të lartë. Veturat lëvizin pa pengesë këtu në hyrje të Prishtinës. Por, gjithçka do të ndryshojë të premtën në mbrëmje. Duke filluar nga ora 19:00 në këtë vend do të vendoset policia e Kosovës për të ndaluar hyrjet e daljet në kryeqytet. Kjo pasi që  […]

A po e fsheh Basha “kasetën” e masakrës së Krushës – flet kreu i PD-së


[ad_1] Kryetari i PD-së Lulzim Basha, u balafaqua me dëshminë e një qytetari, që thotë se ia ka dhënë një kasetë-dëshmi Lulzim Bashës si hetues për Masakrën e Krushës. Basha u shpreh se s’ e njeh personin që bën këtë deklaratë. Basha tha se e gjitha është përpjekje e kryeministrit Rama, për të hequr vëmendjen […]

Agim Bahtiri i thotë Shpend Ahmetit të merret me punët e veta: Jeni ngulfatur nga rastet me të infektuar


[ad_1] Pas një debati virtual që e pati me homologun gjilanas Lutfi Haziri, i pari i kryeqytetit një të tillë e nisi edhe me mitrovicasin Agim Bahtiri, për situatën epidemiologjike. Pas vizitës së ministrit Armend Zemaj, Mitrovica nga zona e kuqe kaloi në të verdhën dhe kjo s’i pëlqeu Ahmetit i cili duke ironizuar tha […]

Viti shkollor në pandemi, sa u zbatuan masat anti-COVID në shkollat e Kosovës?


[ad_1] Nxënësit e Kosovës filluan vitin e ri shkollor 2020/21 më 14 shtator, duke u kthyer në bankat  pas një periudhe disa mujore ku kishin zhvilluar vetëm mësim nga distanca. Mësimi filloi sipas tre skenarëve të përgatitur nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Skenari A që është për mësim fizik në shkolla, skenari […]

Shpend Ahmeti le të merret me punët në komunën e tij


[ad_1] Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka reagur lidhur me deklaratën e kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili kishte thënë se Mitrovica u hoq nga zona e kuqe pas negociatave që kryetari Agim Bahtiri bëri me ministrin Armend Zemaj. Bahtiri lidhur me këtë reagim të Ahmetit i ka kërkuar këtij […]

Ahmeti krition Zemajn e Bahtirin pasi që Mitrovica e Jugut u largua nga zona e kuqe


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pasi që Qeveria e largoi Mitrovicën e Jugut nga zona e kuqe. Ahmeti e kritikoi ministrin Zemaj meqenëse pas takimit të tij me Agim Bahtirin u largua Mitrovica nga zona e kuqe, përcjellë Gazeta Blic. Ai shkruan për fjalë e Bahtirit “e kemi bind që s’ duhet […]

Qeveria largon Mitrovicën nga zona e kuqe


[ad_1] Të enjten në mëngjes nga Qeveria e Kosovës njoftuan se janë miratuar masat anti-Covid në mënyrë që të kontrollohet më shumë lakorja e përhapjes së koronavirusit në Kosovë. Në bazë të hartës, disa komuna kosovare u vendosën në zonën e kuqë. Zonë kjo me mbi 150 raste të reja për 100 mijë banorë. Në […]

Zemaj konfirmon se Mitrovica këtë javë është në zonën e verdhë, s’ do ketë orë policore


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot gjatë një vizite në komunën e Mitrovicës së Jugut i pritur nga kryetari Agim Bahtiri, kryesuesi i Kuvendit Komunal, Safet Kamberi dhe drejtoresha e Shëndetësisë, Erseka Hasanaj, diskutuan për gjendjen epidemiologjike në qytetin e Mitrovicës si dhe masat e reja që janë marrë nga Qeveria e Kosovës. Komuna […]

Këto komuna do të hynë në zonë të kuqe, të portokalltë dhe të gjelbër


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur komunat të cilat janë futur në zonën e kuqe, të portokalltë dhe të gjelbër, për të cilat ka masa të reja për parandalim të përhapjes së pandemisë së COVID-19. Sipas hartës së publikuar nga Hoti kuptojmë se Prishtina, Fushë Kosova, Gjilani, Obiliqi, Novobërda, Ferizaj, Gjakova, […]

Dokumentari nga Kosova, në mesin e fituesve në Festivalin e filmit sportiv në Milano


[ad_1] E Enjte, 12 Nëntor 2020 – 11:20 albinfo.ch Është bërë e ditur se në Festivalin e filmit sportiv, i cili u mbajt në Milano të Italisë, pjesëmarrëse kanë qenë rreth 40 shtete nga bota, transmeton albinfo.ch. Në Festivalin e filmit sportiv, fitues është shpallur edhe dokumentari i punuar nga Xhemajl Avdyli, i cili bazohet […]

Hoti dhe Zemaj sot vizitojnë Klinikën Infektive, deklarohen edhe për media


[ad_1] Qeveria e Kosovës dje gjatë ditës ka prezantuar disa masa të reja Anti Covid që do të votohen në ekzekutiv. E herët a vonë pas këtij njoftimi, kryeministri Avdullah Hoti së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe u.d. të drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Saudin Maliqi, vizitojnë Klinikën […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër 12 orë pa rrymë mbesin disa lokalitete


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik KEDS njofton se në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. Rajoni i Prishtinës: Punime në projekte investive Data e punimit: 12-11-2020 […]

Prishtina duhet të ulë nga 300 në 40 numrin e infektimeve ditore për të shmangur karantinën


[ad_1] Me masat e reja të propozuara sot nga kryeministri Avdullah Hoti dhe që pritet të votohen në Qeveri gjatë ditës, Prishtina do të jetë një prej disa komunave që do të futet në karantinë. Pra do të ndalohen hyrje-daljet si masë për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Qeveria ka vendosur që të gjitha komunat […]

Prishtina dhe gjashtë komuna tjera vendosen në karantinë, orë policore nga dita e premte


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja që do të ndërmerren për shkak të rritje së rasteve me COVID-19, dhe se në shtatë komuna do të ketë orë policore. Komunat me këtë vendim do të jenë: Prishtina, Podujeva, Mitrovica, Peja, Gjakova, Gjilani, Ferizaj “Lejohet aktiviteti deri në ora 19:00, nga ora […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton se nesër do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara, KEDS njofton se edhe nesër në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është plani i KEDS-it sipas rajoneve të Kosovës: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 11-11-2020 1. Në NS […]

Punime të planifikuara, nesër do të ketë ndërprerje të energjisë në këto lokalitete të vendit


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të planifikuara në kuadër të projekteve investuese por edhe për sigurinë e sistemit nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të Kosovës. Ky është plani sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime të domosdoshme për siguri […]

Këto janë të gjitha masat që pritet të hyjnë në fuqi nga nesër


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë do të ndërmarrë masa të reja kufizuese për qytetet varësisht numrit të rasteve pozitive që kanë. Qytetet ndahen në tri zona të rrezikshmërisë: zona e gjelbër e cila ka rrezikshmërinë më të ulët, zona e verdhë me rrezikshmëri mesatare dhe zona e kuqe me rrezikshmëri të lartë. Këto masa që do […]

Kaq shumë sakrifikon Melinda për t’u dukur provokative!


[ad_1] Reperja nga Mitrovica Melinda Ademi gjithmonë ka treguar kujdes të madh për pamjen e jashtme, duke goditur me paraqitje të zjarrta e mjaftë provokuese. Këtë gjë e ka praktikuar që nga fillimi i karrierës dhe fansat gjithmonë presin diçka të veçantë dhe ndryshe nga ajo. Ajo kalon kohë të madhe duke bërë grime të […]

Prishtina më së shumti raste me COVID-19


[ad_1] Prishtina ka shënuar sërish numrin më të madh të të infektuarve me koronavirus gjatë 24 orëve. Në kryeqytet janë shënuar 215 raste, ndërsa pas tij vijnë: Gjilani 52, Peja 31, Fushë Kosova 25, Gjakova 23, Podujeva 21, Mitrovica dhe Prizreni 17, Vushtrria 12, Vitia 11, Decani, Lipjani dhe Skenderaji 8, Drenasi, Kamenica dhe Obliqi […]

Arrestohet një person në Mitrovicë, pasi dyshohet për vjedhje


[ad_1] Policia e Kosovës ka arrestuar një person nga Mitrovica, pasi i njëjti po dyshohet se ka qenë i përfshirë në shtatë rasteve të veprave penale “vjedhje të rënda”, ku cak i këtyre vjedhjeve ishin pjesë të veturave (katalizatorë). Pas disa provave të siguruara, i akuzuari, F.B., 18 vjec, është arrestuar nga policët. me anë […]

Në Mitrovicë hapet sot bienalja ndërkombëtare e grafikës


[ad_1] Bienalja e parë Ndërkombëtare e Grafikës, “Mitrovica Print 2020” hapet sot në ora 17:00 në Galerinë e Arteve në Qendrën e Kulturës, “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë. Organizatorët kanë bërë të ditur se në këtë bienale do të ekspozohen veprat e 60 artistëve nga vende të ndryshme të botës. Përveç ekspozimit, gjatë kësaj bienaleje do […]

Mitrovica eliminohet nga Liga e Kampionëve


[ad_1] KFF Mitrovica është mposhtur me rezultat 2-0, nga skuadra e njohur austriake St.Polten, në kuadër të rundit të parë kualifikues në Ligën e Kampionëve. Skuadra kosovare në këtë ndeshje kishte mungesa të mëdha, pasi Ambasada e Austrisë në Shkup, ia kishte refuzuar vizat disa futbollisteve. Jennfier Klein i kaloi vendaset në epërsi në minutën […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për lokalitetet që nesër do të mbesin 12 orë pa rrymë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara kompania e distribuimit të energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokalitete të vendit. Rajoni që do të preket më së shumti është ai i Prishtinës, saktësisht Fushë-Kosova, ku nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike deri […]

KFF Mitrovicës i refuzohen vizat për ndeshjen në Ligën e Kampionëve


[ad_1] Klubi i futbollit të vajzave, Mitrovica, s’ mund të luajë në rundin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve. Mitrovica ka njoftuar përmes një postimi në Facebbok, se ndeshja ndaj St.Polten s’ do të zhvillohet derisa Ambasada e Austrisë në Shkup, ka refuzuar vizat e kampionëve të Kosovës. KFF Mitrovica thotë se refuzimi i […]

SKANDAL: Ambasada e Austrisë në Shkup i refuzon vizat futbollisteve të KFF Mitrovicës para ndeshjes së Ligës së Kampionëve


[ad_1] Ambasada e Austrisë, në Shkup ua ka refuzuar vizat lojtareve të ekipit të KFF Mitrovicës. Klubi kosovar para pak çastesh ka njoftuar se Ambasada e Austrisë në Shkup s’ ka pajisur me viza stafin e klubit të tyre, pa marrë parasysh që ndeshja e Ligës së Kampionëve për femra mes KFF Mitrovicës dhe St […]

Qytetarët e komunave në veri të vendit, që nga përfundimi i luftës, s’ i paguajnë asnjë takim Kosovës


[ad_1] Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. […]

Borxhet e veriut të Kosovës


[ad_1] Qytetarët që jetojnë në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe (Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq), që nga përfundimi i luftës më 1999, vazhdojnë të mos paguajnë faturat e energjisë elektrike, ujit të shpenzuar, por në raste të shumta as obligimet tatimore ndaj shtetit të Kosovës. Rreth 12 milionë […]

337 të infektuar dhe 91 të shëruar gjatë 24 orëve


[ad_1] Gjatë 24 orëve në Kosovë janë shënuar 337 persona të infektuar dhe 91 të shëruar. Këto rezultate dalin pas testimit të 1318 mostra me metodën RT-PCR. Prishtina prinë sa i përket të infektuarve me 185, Gjakova 41, Fushë Kosova 26, Lipjani 16, Podujeva 16, Drenasi dhe Skenderaji 7, Obiliqi 6, Mitrovica 5, Malisheva, Prizreni […]

Shteti i papërgatitur për trajtimin e të kthyerve nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme


[ad_1] Kosovarët të cilët janë kthyer nga zonat e luftërave në Lindjen e Mesme, s’ u është dhënë trajtimin i duhur për ri-integrim në shoqëri. Institucionet kompetente s’ janë më marrë sa duhet me këta burra, gra e fëmijë, pasi s’ ishin mjaftueshëm të përgatitura për kthimin e tyre dhe deredikalizim. Kështu po konsiderojnë ekspertë […]

Rekord testimesh dhe infektimesh nga COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Kosova po vazhdon të regjistrojë numra të lartë të infektimeve me koronavirus. Gjatë 24 orëve, në vendin tonë janë shënuar 514 persona të infektuar dhe 86 të tjerë të shëruar. Këto rezultate vijnë pas testimit të 1 mijë e 750 mostrave, shifër kjo që shënon numrin më të lartë të testimeve që prej fillimit […]

Partitë serbe në Veri frikësohen t’i bëjnë konkurrencë në zgjedhje “Srpskas” së Vuçiqit


[ad_1] Dushan Millunoviq, kandidat i pavarur nga Mitrovica e Veriut është i vetmi politikan serb nga kjo komunë që ka vendosur ta sfidojë kandidatin nga Lista Serbe, Milan Radojeviq në zgjedhjet për kryetar komune. Millunoviq është ish-anëtar i Iniciativës Qytetare SDP-Oliver Ivanoviq. ndërsa Radojeviq është ish-zëvendësministër i Punëve të Brendshme të Kosovës. Në garë janë […]