Aksident në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, lëndohen katër persona


Katër persona kanë marrë lëndime trupore si pasojë e në aksidenti në trafik, i cili ka ndodhur sot rreth orës 14:00 në udhën nacionale Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Nadakovc. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti. Sipas tij, në aksident ishin të përfshira dy vetura. […]

SHSKUK: 25 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë, 225 në okisgjenoterapi


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka treguar se në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 317 pacientë me Sars CoV-2, ku 219 kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 25 prej tyre janë në gjende më të rënduar shëndetësore dhe 225 janë në asistim të oksigjeno-terapisë. Vetëm […]

426 pacientë me koronavirus po trajtohen në ShSKUK


Pacientët e sëmurë nga Sars-Cov-2, po vazhdojnë të marrin trajtim mjekësor në kuadër të klinikave COVID dhe spitaleve të përgjithshme të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës. Nga raportet e datës 11 maj 2021 nga klinikat COVID të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, janë duke u trajtuar 426 pacientë. 309 janë të konfirmuar me […]

410 pacientë në trajtim në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme


Shërbimi Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se nga raportimet prej klinikave COVID të QKUK-së dhe spitaleve të përgjithshme, të shtrirë për trajtim nga Sars- Cov-2, në nivel të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë 410 pacientë, 295 pacientë janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 27 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore […]

Në ShSKUK po trajtohen 409 pacientë me koronavirus


Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në repartet e spitaleve e përgjithshme, vazhdojnë të trajtohen pacientë nga Sars-Cov-2. Nga raportimet e datës 9 maj 2021 nga të gjitha njësitë që trajtojnë pacientë në COVID në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim janë 409 pacientë, 318 pacientë […]

439 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno terapi


Bazuar në raportet e datës 30 prill 2021nga klinikat COVID të QKUK-së, edhe spitalet e përgjithshme, janë duke u trajtuar 571 pacientë nga Sars-Cov-2, 461 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 35 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 439 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë. Në QKUK janë të shtrirë 230 pacientë 13 prej […]

Bie numri i rasteve të spitalizuara me COVID-19


Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme ka vazhduar të ulet numri i rasteve të spitalizuara me Sars-Cov-2. “Nga raportimet e datës 29 prill 2021, numri i përgjithshëm i pacientëve që janë në trajtim është 589, ku prej tyre, 471 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 37 pacientë janë […]

713 pacientë po trajtohen në klinikat Covid të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se në klinikat Covid të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme, janë duke u trajtuar 713 pacientë, prej të cilëve: 598 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 36 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore he 563 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë. […]

606 pacientë me Covid-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës


Në klinikat COVID të QKUK-së, dhe spitalet e përgjithshme, sipas raporteve të datës 22 prill 2021, janë duke u trajtuar 736 pacientë. 606 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 34 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 572 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Ky është njoftimi i SHSKUK-së: në QKUK janë të shtrirë 312 pacientë, […]

770 pacientë të shtrirë në klinikat e QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se aktualisht, nëpër klinikat COVID të  QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, janë të shtrirë 770 pacientë. Sipas njoftimit të tyre, 630 persona janë të konfirmuar me koronavirus, ku 33 pacientë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. “Në QKUK janë të shtrirë 321 pacientë: 250 […]

Në spitalet e Kosovës 662 pacientë të shtrirë me COVID-19, prej tyre 43 në gjendje të rëndë


Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovë dhe në spitalet e përgjithshme rajonale janë duke u trajtuar 762 pacientë me COVID, prej tyre 662 të konfirmuar me këtë virus, ndërsa 43 janë në gjendje të rëndë. Sipas Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK) nga 762 pacientë që po trajtohen, 662 raste janë të konfirmuar me […]

Prokuroria: I dyshuari për vrasjen e 27-vjeçarit në Mitrovicë ishte me një polic jashtë detyrës


Prokuroria Themelore e Mitrovicës ka dhënë detaje lidhur me vrasjen e rëndë në Tregun e Gjelbër në Mitrovicë. Prokuroria ka bërë të ditur se i dyshuari ishte me një zyrtar policor jashtë detyrës, i cili s’ është kryerësi i vrasjes. “Prokuroria Themelore e Mitrovicës njofton opinionin se sot rreth orës 11.30 si pasojë e një […]

Në Spitalin e Mitrovicës tregojnë për gjendjen e të plagosurve në tregun e gjelbër


Një person ka ndërruar jetë dhe dy të tjerë kanë marrë lëndime trupore (njëri në regjionin e veshkës ndërsa tjetri në këmbë), pas të shtënave me armë zjarri nga një person sot rreth orës 11:00 në tregun e gjelbër në Mitrovicë. Të plagosurit po trajtohen në Spitalin e Mitrovicës, ku edhe kanë treguar për gjendjen […]

Një i vrarë e dy persona të plagosur në tregun e Mitrovicës


Një person ka humbur jetën dhe dy të tjerë janë plagosur si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në tregun e Mitrovicës Burime brenda spitalit në Mitrovicë tregojnë së njeri nga personat e përfshirë në gjuajtjen me armë ka humbur jetën, ndërsa dy të tjerë, njëri kalimtar rasti, janë plagosur. Personi i cili […]

818 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 43 në gjendje të rëndë


Në klinikat COVID-19 të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme rajonale janë duke u trajtuar 818 pacientë, bazuar në raportin e punës  të datës 16 prill 2021. Sipas njoftimit të ShSKUK-së, 675 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 43 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 644 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Në QKUK janë […]

ShSKUK-ja: 684 pacient me Covid-19 po trajtohen, 41 në gjendje të rëndë


Duke u bazuar në raportin e punës për ditën e sotme, 15 prill 2021, në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjitshme po trajtohen 829 pacientë. 684 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Në QKUK […]

829 pacientë po trajtohen për COVID-19, 41 pacientë në gjendje të rëndë në ShSKUK


Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 829 pacientë. Sipas ShSKUK, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. “684raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2. 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore.  656 janë nën asistim […]

844 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, 38 nga ta në gjendje më të rëndë


Bazuar në raportin e datës 14 prill 2021 për rastet e dyshuara dhe të konfirmuara me COVID-19, në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 844 pacientë. Në njoftimin për media thuhet se 700 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 38 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 674 janë nën […]

Mbi 300 të vaksinuar në Mitrovicë deri tash, në dispozicion edhe 400 vaksina të tjera


Drejtoresha e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj-Berani, ka thënë se në këtë komuna janë furnizuar me mbi 700 vaksina për COVID-19 dhe se janë vaksinuar deri tash mbi 170 punonjës shëndetësorë. “Personeli shëndetësorë ka filluar të vaksinohet si nga informatat e para nga MSH-ja, me instruksionet e tyre deri sot janë vaksinuar 177 […]

Studentët mitrovicas, me aksion simbolik për nder të muajit të Ramazanit


Për çdo mysliman, muaji i Ramazanit paraqet muajin e sakrificës dhe solidaritetit. Që ky muaj i vecantë të kalohet në mënyrën sa më mirë të mundshme, kanë menduar disa studentë mitrovicas, duke e realizuar një aksion simbolik për nder të ardhjes së muajit të agjërimit. Si shenjë e ardhjes dhe mikpritjes së këtij muaji, këta […]

902 pacientë në klinikat e QKUK-së dhe në spitale, 37 në gjendje të rëndë


Në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 902 pacientë, ndërsa në gjendje të rënduar janë 37 pacientë. Në raportin e punës për datën 13 prill 2021 bëhet e ditur se 735 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 37 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 720 janë nën asistim të […]

937 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 45 në gjendje të rëndë


Numri i pacientëve të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, të cilët po trajtohen në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, vazhdon të jetë i lartë. Sipas raportit të punës për datën 12 prill 2021, janë duke u trajtuar 937 pacientë, 765 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 45 pacientë janë në gjendje […]

ShSKUK-ja: 750 pacientë me Covid-19 po trajtohen, 38 ne gjendje të rëndë


Sipas raportit të punës, në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 911 pacientë. Nga kjo shifër, 750 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 67 pacientë janë të dyshuar – në pritje të rezultateve, 38 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 707 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë. Në QKUK janë […]

Blindimi i spitaleve me forca të Policisë, ky është personi që dyshohet se kërcënoi


Mëngjesin e 6 prillit, Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ishte duke siguruar rreptë oborrin e QKUK-së, pas një kërcënimi për sulm që ishte paralajmëruar. Përpos Prishtinës, masa të rrepta u zbatuan edhe në spitalet e tjera të vendit. Por cili është kërcënimi që shqetësoi Policinë e Kosovës? Gazeta Sinjali mëson se Ajan Kongjeli është […]

917 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 734 prej tyre në oksigjeno-terapi


Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme sipas raportit të punës për datën 7 prill 2021, janë duke u trajtuar 917 pacientë. Në njoftim thuhet se 757 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 61 pacientë janë të dyshuar, në pritje të rezultateve, 36 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 734 janë […]

Vdiq nga COVID-i profesori dhe inspektori i Arsimit në Mitrovicë, Gani Osmani


Mbrëmë ka humbur jetën profesori Gani Osmani, i cili punoi shumë vite në në arsimimin e gjeneratave të tëra në Mitrovicë. Profesori ishte prekur nga COVID-19, së cilit s’ mundi t’i bëj ballë dhe vdiq në spital në moshën 70 vjeçare. Varrimi i të ndjerit do bëhet në fshatin Prekaz.Ai në mesin e kolegëve njihej […]

Spitali i Mitrovicës në Bair po ruhet nga Policia, pati kërcënime për sulm


Që nga mëngjesi i sotëm, pjesëtarët e Policisë së Kosovës janë duke bërë kontrolle të rrepta për automjetet që hyjnë në zonën e Spitalit të Mitrovicës në Bair. Ndërkohë, kontrolla të njëjta po bëhen edhe në spitalin e veriut. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për Rajonin e Veriut, Besim Hoti, ka thënë se një aksion […]

Kërcënim për sulm në QKUK, klinikat rrethohen nga Policia e Kosovës


Janë shtuar pjesëtarët e Njësisë Speciale të Kosovës, të cilët po qëndrojnë me armë të gjata thuajse në çdo cep të QKUK-së. Ata po e sigurojnë këtë zonë për shkak të një kërcënimi me sulme në siptalet e Kosovës. “Policia e Kosovës është institucion i zbatimit të ligjit dhe trajton ç’do informacion apo rast të […]

QKUK dhe spitalet rajonale të mbushura më pacientë me COVID-19


Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, të cilat trajtojnë pacientë me COVID, sipas raportit të punës për datën 3 prill 2021, janë të hospitalizuar 912 persona. “747 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë. 78 pacientë janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. 34 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 736 […]

727 pacientë me koronavirus po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës


Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njofton se në klinikat dhe spitalet rajonale të Kosovës, po trajtohen 856 pacientë, prej tyre  727 janë të konfirmuar me sëmundjen COVID-19, ndërsa 129 persona janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. Sipas SHSKUK, me gjendje të rënduar shëndetësore janë 33 pacientë, ndërsa 682 pacientë po trajtohen […]

Në QKUK dhe spitalet e përgjithshme po trajtohen 856 pacientë nga Covid-19


Sipas një raporti lëshuar nga ShSKUK në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 856 pacientë, shifër kjo që shënon rënie krahasuar me ditët paraprake. Postimi i plotë: Bazuar në raportimet nga klinikat Covid në QKUK, por edhe spitalet e përgjithshme të cilat trajtojnë pacientë me COVID, vërehet një rënie e numri të pacientëve, […]

901 pacientë të hospitalizuar në QKUK, 731 të konfirmuar me COVID-19


Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës- klinikat COVID dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 901 pacientë, në bazë të raportit të punës për rastet e dyshuara dhe të konfirmuara me SARS-CoV- 2, i datës 31 mars 2021. 731 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2 81 pacientë janë të dyshuar, në pritje të rezultateve 32 […]

Plagoset me armë zjarri një 22-vjeçar në Vushtrri


Një 22-vjeçar është plagosur mbrëmë rreth orës 21:30 në Vushtrri, pasi në drejtim të tij ka shtënë me armë zjarri një person tjetër, i cili është arrestuar nga policia. Rastin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i Policisë për rajonin e Mitrovicës Avni Zahiti. “Sonte rreth orës 21:30 në udhën ‘Ukshin Kovaqica’ në Vushtrri, është […]

Spitalet dhe QKUK të mbushura me pacientë, shifra e atyre me Covid-19


Nga raportimet e ditës së diele, të klinikave Covid dhe spitaleve të përgjithshme, në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë duke u trajtuar 880 pacientë nga Sars- Cov-2. Nga kjo shifër, SHKSUK njofton se: 729 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë. 151 pacientë janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. 33 […]

Në spitalet e ShSKUK po trajtohen 837 pacientë me COVID-19, 30 në gjendje të rëndë


Në Shërbimin Spitalor të Klinikës Universitare të Kosovës (SHSKUK) janë duke u trajtuar 837 pacientë nga coronavirusi. Sipas një njoftimi me anë të rrjetit social në Facebook thuhet se bazuar në raportin e datës 27 mars 2021, 700 raste janë të konfirmuara më Sars Cov 2 pozitivë. në këto fjalë e sipër, në Qendrën Klinike […]

Në ShSKUK po trajtohen 868 pacientë nga COVID-19


Bazuar në raportin e 26 marsit 2021, në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë duke u trajtuar  868 pacientë. 720 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë. 148 pacientë janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. 32 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 670 janë nën asistim të okisgjenoterapisë Në QKUK janë të […]

Rrëfimi i Liridon Kurtit, njërit nga të infektuarit me COVID-19


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Fjalia “Virusi mund ta prekë cdokënd”, e thënë shumë shpesh, qoftë në biseda private, ashtu edhe në diskutime publike, besohet edhe më shumë kur njerëzit rrëfejnë përvojat dhe vuajtet e tyre me koronavirusin. Një ndër të infektuarit ishte edhe aktivisti nga komuna e Mitrovicës, Liridon Kurti, i cili tregon se si […]

Katër vdekje të dyshimta gjatë 24 orëve në Kosovë


Policia e Kosovës ka raportuar për katër vdekje të dyshimta që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Tri raste raportohet të kenë ndodhur në rajonin e Prishtinës (2 në Prishtinë dhe 1 në Lipjan) dhe një rast tjetër në  minierën Cërnac, në Mitrovicën e Veriut. Detaje nga raporti i policisë: VDEKJE  E  […]

Mjekët në Spitalin e Mitrovicës i heqin një pacientit tumorin me peshë 15 kilogramë


Në Repartin e Kirurgjisë të Spitalit të Përgjithshëm të Mitrovicës, një ekip mjekësh, i përbërë nga kirurgë dhe gjinekologë, kanë kryer me sukses një operacion të rrallë. Pacientit të moshës 65 vjeçare, mjekët ia kanë larguar një masë tumorale me peshë rreth 15 kilogramë në vendin e ngjitjes se zorrëve për muri të barkut. “Gjendja […]

Vritet një 23-vjeçar në Mitrovicë dhe plagosen dy të tjerë


Një 23-vjeçar ka ndërruar jetë si pasojë e plagëve të marra nga arma e zjarrit, gjatë të shtënave që ndodhën rreth orës 22:00 në Mitrovicë. Edhe dy persona të tjerë të plagosur janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Lajmin për Telegrafin e konfirmoi zëdhënësi i Policisë së Kosovës, për rajonin e […]

Reshjet e shiut dhe borës – Vazhdojnë reduktimet e energjisë elektrike dhe ujit të pijes


Reshjet e vazhdueshme të shiut dhe borës kanë ndikuar që në disa rajone në vend të ketë ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe ujë të pijes. Lidhur me këtë, Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS) ka njoftuar se reshjet e vazhdueshme të shiut dhe borës janë duke bërë që në disa zona […]

Vdes një person në Spitalin e Mitrovicës, u lëndua në një aksident trafiku


Një person ka ndërruar jetë në Spitalin e Mitrovicës, vend në të cilin ishte duke u trajtuar pas një aksidenti trafiku që pësoi. Personi në fjalë ishte duke u trajtuar në këtë spital që nga 25 dhjetori, ndërsa vdiq gjatë ditës së djeshme. Në konsultim me prokurorin kujdestar, trupi i pajetë u është lëshuar familjarëve […]

Hoti: Vetëm po të vaksinat serbe kanë hyrë me anë të udhëve ilegale, do të ndërmarrin masat e nevojshme


Kryeminisri i Kosovës në detyrë, Avdullah Hoti, ka reaguar në lidhje me vaksinimin e qytetarëve në Mitrovicën Veriore nga shteti i Serbisë. Ai, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, u shpreh se Vetëm po të ato vaksina kanë hyrë ilegalisht në Kosovë, do të merren masat e nevojshme. Hoti ndër të tjera […]

Serbia fillon vaksinimin e serbëve të Kosovës kundër COVID-19


Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se Serbia ka nisur vaksinimin e qytetarëve të veriut të Kosovës, të premten. Ai ka thënë se vaksinimi filloi në Qendrën Shëndetësore në Leposaviq dhe se gjatë ditës do të vazhdojë edhe në veri të Mitrovicës, shkruan Kossev. Sidoqoftë, s’ është specifikuar se kush dhe sa njerëz do të […]

I mituri kosovar rrahet keq në Mitrovicën e Veriut, dërgohet me urgjencë për shërim në Serbi


Persona të panjohur e kanë sulmuar fizikisht një të mitur kosovar në Mitrovicën e Veriut. Sipas policisë viktima ka pësuar lëndime të rënda trupore dhe është transportuar me urgjencë për shërim në spitalin e Kragujevcit në Serbi. “Mitrovicë Veri 24.12.2020-20:00 . Raportohet se të dyshuar të pa njohur kanë sulmuar fizikisht viktimen mashkull kosovar të […]

Bie numri i pacientëve të shtrirë në spitalet rajonale


Numri i pacientëve të shtrirë në institucionet publike shëndetësore në vend ka rënë së fundmi. Me rënien e numrit të rasteve të reja me këtë virus, ka rënë edhe numri i pacientëve të hospitalizuar. 649 pacientë janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet rajonale. 436 nga këta pacientë janë […]

Fillon shpërndarja e ndihmave nga mini-maratona “Vrapo Babadimër” për 350 familje në nevojë


Edicioni i 5-të i mini-maratonës humanitare “VRAPO BABADIMËR” është përmbyllur me sukses. Kësaj maratone i janë bashkuar shumë njerëz të vullnetit të mirë, duke i blerë kostumet e babadimrit. 350 familje do të ndihmohen këtë fundvit dhe ndihmat do të shpërndahen duke filluar nga sot (21 dhjetor) në qytete të ndryshme të Kosovës, duke përfshirë […]

Gjenden mbetje mortore të një personi në Rahovec, vazhdojnë gërmimet në Prizren


Janë gjetur mbetjet mortore të një personi në varrezat e komunës së Rahovecit, nga gërmimet që kanë filluar mëngjesin e sotëm nga ekipet e Mjekësisë Ligjore. Këtë për KosovaPress e ka konfirmuar Valon Hyseni, doktor në IML, i cili është në terren aktualisht, shkruan Telegrafi. Ekipet tashmë kanë vazhduar për në lagjen Tusuz të Prizrenit, […]

Spitalet të ngarkuara, mbi 900 pacientë të hospitalizuar


Numri i pacientëve të hospitalizuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet rajonale në vend po vazhdon të jetë i lartë, raporton Gazeta Express. Gjatë ditës së sotme në këto institucione janë të shtrirë 917 pacientë, nga të cilët 658 janë të konfirmuar pozitiv me COVID-19. 11 pacientë janë në respiratorë, 31 në […]

Konfiskohen rreth dy gramë kokainë në Mitrovicë – arrestohen dy persona


Policia e Kosovës, pas një hetimi disamujor, ka bastisur një shtëpi në Mitrovicën e Jugut, me c’rast kanë gjetur një sasi afro dygramëshe të kokainës dhe armë. Gjatë këtij aksioni janë arrestuar katër persona, ku tre prej tyre janë dërguar në mbajtje dhe një është liruar me procedurë të rregullt. Policia njofton se gjatë aksionit […]

Viktimat nga COVID-19 në Kosovë edhe pa sëmundje shoqëruese


diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë, por ka pasur raste me koronavirus, që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. Kështu thotë, Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë. Hoti tregon se këto të […]

Mbi 24 mijë familje presin ndihmën e shtetit çdo muaj, prinë komuna e kryetarit Bahtiri


  Deri në muajin shtator të këtij viti, numri i familjeve që marrin ndihmë sociale kalon 24 mijë me rreth 99 mijë anëtarë. Më së shumti familje janë nga komuna e Mitrovicës. Janë mbi 24 mijë familje në Kosovë që marrin ndihmë sociale, ndërsa numri më i madh i tyre është nga komuna e Mitrovicës. […]

Policia gjen një veturë të vjedhur në Vushtrri


Policia e Kosovës ka gjetur sot një veturë që ishte raportuar e vjedhur në qytetin e Vushtrrisë. Këtë e ka bërë të ditur për KALLXO.com Avni Zahiti, zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës. “Që nga raportimi i rastit, në kërkim të veturës ishin vënë njësitet e ndryshme policore,  ndërsa sot në orët […]

Raportohet e zhdukur një grua në jug të Mitrovicës


Një grua është raportuar e zhdukur nga burri i saj. Policia e Kosovës njofton se rasti ka ndodhur në udhën “Mbretëresha Teutë” në Mitrovicë të Jugut, dje rreth orës 10:30. Ankuesi ka raportuar se bashkëshortja e tij është larguar nga shtëpia dhe s’ dihet asgjë për vend ndodhjen e saj.

Zhduket një grua në Mitrovicë


Një grua është raportuar e zhdukur në qytetin e Mitrovicës. Sipas raportit policor, ngjarja ka ndodhur të premten në orën 10:30 në udhën “Mbretëresha Teutë”. Rastin në polici e ka raportuar burri i gruas së humbur, transmeton Telegrafi. “Ankuesi mashkull  kosovar ka raportuar se bashkëshortja e tij, viktima femër  kosovar e është larguar nga shtëpia […]

Të hënën, Shpejtim Bulliqi merr detyrën e Kryetarit të Podujevës


Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të 29 nëntor që u mbajtën për kryetar të komunave të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në një njoftim të KQZ-së thuhet se ndaj rezultateve s’ kishte asnjë ankesë. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Podujevës […]

Kaplohet nga zjarri një banesë në Vushtrri


Një pjesë e një objekti banesor është kapluar nga zjarri në qytetin e Vushtrrisë, përkatësisht në udhën “Wesley Clark”. Rasti ka ndodhur rreth një orë më parë. Zjarrfikësit kanë intervenuar në shuarjen e zjarrit dhe po qëndrojnë akoma në vendin e dukurisë. Rastin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për rajonin e Mitrovicës, […]

Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit


Sot, duke filluar nga ora 09:30, në Gjykatën Themelore në Prishtinë, do të mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviq. Avokati mbrojtës do të deklarohet për medie pas përfundimit të seancës. Të akuzuar janë Marko Roshiq, Silvana Arsoviq, Zarko Jovanoviq, Nedeljko Spasojeviq, Rade Basara dhe Dragisha Markoviq. ndërsa si udhëheqës […]

Sot mbahet seanca fillestare për vrasjen e Oliver Ivanoviq


Sot, duke filluar nga ora 09:30, në Gjykatën Themelore në Prishtinë, do të mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviq. Avokati mbrojtës do të deklarohet për medie pas përfundimit të seancës. Të akuzuar janë Marko Roshiq, Silvana Arsoviq, Zarko Jovanoviq, Nedeljko Spasojeviq, Rade Basara dhe Dragisha Markoviq. ndërsa si udhëheqës […]

Kandidati i Listës Serbe fiton në Mitrovicë të Veriut me rreth 90%


Në zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut të mbajtura më 29 nëntor, kandidati partisë Lista Serbe, Milan Radojeviq, ka fituar bindshëm me 7 mijë e 916 vota, apo 89.5%. I dyti në këtë garë doli kandidati për kryetar komune nga Lëvizja Vetëvendosje, Erden Atiq. Atiq në garën e 29 nëntorit […]

Gjenden tri vetura të vjedhura në Mitrovicë


Në tri ditët e fundit, në komunën eMitrovicës, janë gjetur tri vetura që më parë ishin raportuar sit ë vjedhura në qytetet tjera. Një bashkëpunim i mirë në mes policisë në Mitrovicë dhe statcioneve policore në Pejë, Podujevë dhe Rahovec ka rezultuar me gjetjen e veturave në fjalë,në zona të ndryshme të Mitrovicës. Veturat janë […]

Policia në Mitrovicë gjen tri vetura të vjedhura


Gjatë tre ditëve të fundit, Policia në Mitrovicën e Jugut ka gjetur tre vetura të vjedhura në qytete të ndryshme të Kosovës. Sipas Policisë, kjo është bërë në bashkëpunim me stacionet policore në Podujevë, Pejë dhe Rahovec. Të gjitha hetimet e ndërmarra përfshirë ekzaminimin e veturave dhe lokacioneve ku janë gjetur, janë bërë në bashkëveprim […]

KQZ-ja nesër publikon rezultatet përfundimtare për Podujevën dhe Mitrovicë të Veriut


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nesër do t’i publikojë rezultatet përfundimtare për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi. Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi, sipas rezultateve preliminare ka fituar zgjedhjet në këtë komunë në […]

Në tenderin për dhurata të Zveçanit edhe libri ku Kosovës i referohet ‘Kosova i Metohije’


Duke u thirrur në Ligjin për Prokurimin Publik, Komuna e Zveçanit njoftoi për tenderin për dhurata për të cilën parashikoi kontratë deri në 15 mijë euro. Por, në mesin e tyre është edhe libri në të cilin Kosovës i referohet si “Kosova i Metohije”. Javën e kaluar, Komuna e Zveçanit publikoi thirrjen për kontratë me […]

Agim Bahtiri infektohet me COVID-19


Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri është infektuar me COVID-19. “Ju njoftoj se pas disa simptomave kam bërë testin për COVID-19, ku kam dalë pozitiv” ka shkruar Bahtiri në Facebook. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar me coronavirus 521 qytetarë e 10 kanë ndërruar jetë.

Situatë e rëndë në spitale, rreth 1 mijë pacientë të shtrirë


974 pacientë janë të hospitalizuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet rajonale në vend. Nga ta 66 janë të konfirmuar pozitiv me virusin Covid-19, 12 në respiratorë, 41 me ventilim mekanik joinvaziv (CRAP) dhe 706 me oksigjen. Në raportin e siguruar nga Shërbimi Klinik Universitar i Kosovës, thuhet se 706 pacient janë […]

“Edhe në Shqipëri ka ardhur koha për rrotacion, sikurse ndodhi në Podujevë”


Ish-drejtuesja e dialogut Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ishte e ftuar në Ditarin e mesditës, në A2, ku solli një këndvështrim ndryshe të zhvillimeve të fundit politike në Prishtinë. ndërsa komentoi zgjedhjet e fundit lokale që u mbajtën në Podujevë dhe Mitrovicën e Veriut, Tahiri përmendi se tashmë ka ardhur koha për rrotacion të pushtetit dhe në […]

LVV është dashur të menaxhojë më mirë festimin e fitores në Podujevë për shkak të pandemisë


Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka dalë me një vlerësim të procesit zgjedhor që u mbajt të dielën në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Sipas KMDLNj-së, procesi zgjedhor ka shkuar mirë e që s’ e vë nën dyshim integritetin e zgjedhjeve, por theksojnë se është një lëshim për faktin […]

Universiteti i Mitrovicës lejon studentët pa maska (FOTO)


Në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”, studentët po lejohen të lëvizin edhe pa maska mbrojtëse nëpër hapësirat e brendshme. Të premten, ekipi i KALLXO.com ka vizituar hapësirat e universitetit ku ka hasur në studentë të cilët s’ kanë qenë duke bartur maska ose s’ i kanë mbajtur ato në formën e duhur. KALLXO.com ka kërkuar […]

Liburn Aliu: Deklaratat e Rakiqit në kundërshtim me Kushtetutën e vendit, Hoti s’ reagoi


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu ka folur për deklarimet e djeshme të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Goran Rakiq i cili derisa u ka bërë thirrje qytetarëve në veri të Mitrovicës të votojnë kandidatin e Listës Serbe, ka thënë se presidenti i Serbisë e përkrah këtë subjekt. Aliu në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës […]

Vjosa Osmani vlerëson zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


Ushtruesja e detyrës së presidentes dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani pas zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut ka thënë se realizmi i të drejtës në votë është bazament i demokracisë. “ Republika e Kosovës dëshmoi se është e aftë të organizojë zgjedhje të lira, fer e demokratike, përmes të cilave qytetarët […]

Për zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut s’ u dorëzua asnjë ankesë në PZAP


Të dielën janë mbajtur zgjedhjet lokale në Komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kandidatë për kryetar të komunës në Podujevë ishin Naim Fetahu i PDK-së, Nexhmi Rudari i LDK-së dhe Shpejtim Bulliqi i LVV-së. Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje e ka fituar Podujevën me 51.64 për qind. ndërsa në Komunën […]

Osmani me mesazh për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


U.d. Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, me anë të një mesazhi ka vlerësuar lartë organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Osmani ka thënë se realizimi i të drejtës në votë, është bazament i demokracisë. “Republika e Kosovës dëshmoi se është e aftë të organizojë zgjedhje të lira, fer e […]

Dy të lënduar si pasojë e rrokullisjes së traktorit në Skoqne të Vushtrrisë


Një traktor me dru është rrokullisur gjatë ditës së djeshme në fshatin Skoqne të Vushtrrisë. Rasti sipas policisë ka ndodhur dje rreth orës 16:00, derisa i dyshuari ishte duke ngasur traktorin me tru, dhe i njëjti është rrokullisur. Si pasojë, dy persona kanë pësuar lëndime trupore, dhe të njëjtit janë dërguar për trajtim mjekësor. Njëri […]

Petkoviq i lumtur për fitoren e Radojeviqit në Mitrovicë të Veriut: Me këtë fitoi politika e Serbisë në Kosovë


Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq ka uruar Millan Radojeviqin për rezultatet e djeshme në garën për Kryetar të Komunës së Mitrovicës dhe Listës Serbe për siç tha “një fitore tjetër bindëse të harmonisë dhe unitetit serb”. “Jam i lumtur mbasi me këtë fitoi politika e Republikës së Serbisë në Kosovë […]

Pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut edhe zyra e BE-së në Kosovë ka disa fjalë


Shefi i Zyres së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka shkruar pas përfundimit të zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Szunyog thotë se i vlerëson votuesit që morën pjesë në zgjedhje, pavarësisht kufizimeve nga Covid-19, përcjellë Gazeta Blic. Ai vlerësoi punën e bërë nga KQZ dhe thotë se përfshirja e qytetarëve ka rëndësi në […]

Humbi zgjedhjet por Atiq se do të përfaqësojë interesat e shqiptarëve në Mitrovicë të Veriut


KQZ në orën 21:00 ka mbajtur një konferencë për media, ku edhe ka publikuar rezultatet preliminare në këto Mitrovice te veriut dhe Besianë. Në Mitrovicën e Veriut me 89.86 përqind, ka fituar Milan Radojeviq. 3.68 % të votova, apo e dyta në këtë komunë, doli Lëvizja Vetëvendosje me kandidat Erden Atiq. Ky i fundit, në […]

Erden Atiq: Do të përfaqësoj interesat e shqiptarëve


Sot janë mbajtur zgjedhjet lokale në dy komuna, në Mitrovicë të Veriut dhe në Podujevë. KQZ në orën 21:00 ka mbajtur një konferencë për media, ku edhe ka publikuar rezultatet preliminare në këto dy komuna. Në Mitrovicën e Veriut me 89.86 përqind, ka fituar Milan Radojeviq. 3.68 % të votova, apo e dyja në këtë […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi nga […]

Rezultatet preliminare për zgjedhjet në Mitrovicë të Veriut


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare të zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut. Këto rezultate e nxjerrin fitues kandidatin e Listës Serbe, Milan Radojeviq me 89.96% të votave. Sipas të dhënave të KQZ-së, Sipas të dhënave të KQZ-së, në komunën e Mitrovicës së Veriut, kanë votuar 39.14% e qytetarëve. Në […]

Në Mitrovicë të Veriut votuan 39.14% e qytetarëve


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotëm zgjedhor është zhvilluar pa probleme. Sipas të dhënave të KQZ-së, në komunën e Mitrovicës së […]

Atmosfera e LVV në Mitrovicën e Veriut


Dhjetra qytetarë në Mitrovicën e Veriut janë mbledhur tek selia e Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë të Veriut duke brohoritur UCK, Shqipëri Etnike. KALLXO.com sot ka qëndruar që nga orët e hershme të mëngjesit në këto dy qytete për të parë për së afërmi zgjedhjet si dhe atmosferën pas orës 19:00, kur edhe u mbyllën qendrat […]

KQZ tregon kur do të dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në dy komunat


Kryetarja e Komisionit KQZ-së, Valdete Daka ka deklaruar se konferenca e radhës e tyre do të mbahet sapo të pranojnë rezultatet preliminare pas zgjedhjeve në komunën e Podujevës dhe asaj të Mitrovicës së Veriut. E pytur për kohën se kur pritet të dalin rezultatet preliminare, Daka tha se presin që ato të publikohen më së […]

Agim Bahtiri: Urime fitorja kryetarit Shpejtim Bulliqi


Kryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri, ia ka uruar fitoren kandidatit nga radhët e VV-së për kryetar të Komunës në Podujevë, Shpejtim Bulliqit, akoma pa dalë rezultatet e zgjedhjeve. me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ai i ka uruar edhe llapjanët për qeverisjen e re komunale. “Urime fitorja […]

Në Podujevë votuan 40.51% e qytetarëve


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka bërë të ditur pjesëmarrjen në votime të qytetarëve në Komunën e Podujevës dhe të Mitrovicës së Veriut, pas përfundimit të procesit zgjedhor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka bëri të ditur se procesi i sotmën zgjedhor është zhvilluar pa probleme. “Këtë e tregon më së miri edhe numri i vogël […]

PZAP s’ mori asnjë ankesë për procesin zgjedhor në Mitrovicën e veriut dhe Podujevë


  Asnjë ankesë s’ është dërguar në Panelin Zgjedhor të Ankesave dhe Parashtresave gjatë ditës së sotme edhe pas mbylljes së vendvotimeve në komuat Mitrovicë e Veriut dhe Podujevë. Kështu ka thënë për KALLXO.com kryetari i Sekretariatit të PZAP-së, Mulë Desku. “Jo asnjë ankesë s’ kemi pranuar”, tha shkurt Desku për KALLXO.com. Në anën tjetër […]

Albin Kurti shkon në selinë e Vetëvendosjes në Podujevë


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është parë duke arritur në selinë e Vetëvendosjes në komunën e Podujevës. Kurti ka arritur aty pasi janë mbyllur qendrat e votimit në ora 19:00 dhe pritet të fillojë numërimi i votave aty. Në anën tjetër, Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka njoftuars se deri në ora 15:00 […]

Mitrovicë e Veriut, përjashtohet komisionerja e VV-së pasi promovoi fletëvotimin në rrjete shoqërore


Një komisionere e Lëvizjes Vetëvendosje në Qendrën e Votimit ‘Sveti Sava’ në Mitrovicën e Veriut është larguar nga vendvotimi, pasi ka promovuar në rrjetet shoqërore fletëvotimin ku shihet vetëm kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje. ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:00. Këtë rast e ka lajmëruar menaxheri i Qendrës së Votimit dhe kryesuesi i KKZ-së, Slobodan Dimitrijevic. […]

Prishtina sërish me më së shumti raste ditore me COVID-19


Prishtina sërish prinë për nga numri i rasteve ditore me COVID-19 ndaj komunave të tjera të Kosovë. Kryeqyteti prinë me 237 raste, pas saj vjen Komuna e Mitrovicës 52 raste, Ferizaj 33 raste, Gjilan 32 raste, Prizren 29 raste, Podujevë 28 raste, Vushtrri 27 raste, Lipjan 25 raste, Fushë-Kosovë 24 raste, Suharekë 19 raste, Skenderaj […]

Përplasje mes LDK-së e VV-së në zyrat e KQZ-së


Anëtarët e KQZ-së nga radhët e LDK-së dhe Vetëvendosjes janë përplasur verbalisht në konferencën për media në lidhje me zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Podujevës. Shkas për këtë ishte procesi i votimit në zgjedhjet e sotme për të parin e kësaj komune në të cilën garë e ngushtë pritet të zhvillohet ndërmjet […]

Dyshime se në një vendvotim në Mitrovicën Veriore një person votoi katër herë


Në njërën nga vendvotimet në Mitrovicën e Veriut, më saktësisht në shkollën “Sveti Sava” po dyshohet se një grua ka votuar tri herë, ndërsa ka lëvizur në një vendvotim tjetër për te votuar sërish. ngjarja ka ndodhur në vendvotimin me numër 3805B/08R. Anëtarët e komisionit, Ritvan Retkaliu – LVV dhe Mentor Boja-PDK, të cilët po […]

Agim Bahtiri merr vendim të zbukurohet qyteti, thotë se qytetarët kërkuan


Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri me anë të një postimi ka treguar se ka marrë vendim që ta zbukuroj qytetin pas kërkesave të qytetarëve. Bahtiri javë më parë kishte thënë se s’ do ta zbukuroj, por duket se presioni i qytetarëve ja ndryshoj mendjen kryetarit. Ndryshe, para një jave, nënkryetari i Mitrovicës, Faruk Mujka, ka […]

Fotografimi i votës në Podujevë


KALLXO.com ka siguruar një foto ku shihet fotografimi i votës nga një votues në Podujevë. Votuesi ka zgjedhur ta votojë Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), me kandidatin e tyre për kryetar të komunës, Nexhmi Rudari. akoma s’ dihet Po qe se personi në fjalë është ndaluar nga Policia apo Prokuroria.   Në anën tjetër, kryetarja […]

Në PZAP deri më tani s’ është bërë asnjë ankesë për procesin zgjedhor


Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), deri më tani s’ ka pranuar asnjë ankesë për asnjë parti politike apo ndonjërin nga kandidatët të cilët po garojnë për keyetarw të Komunës së Mitrovicës së Veriut dhe Komunës së Podujevës. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com kryesuesi i Sekretariatit të PZAP-it, Mulë Desku. Desku shtoi se […]

Kështu duken anëtarët e ekipeve lëvizëse që mundësojnë votimin e personave me COVID-19


Aktualisht është duke vazhduar procesi i zgjedhjeve për kryetar të Podujevës dhe Mitrovicës, shkruan Gazeta Blic. deri më tani ky proces zgjedhor, është duke u mbajtur pa ndonjë parregullësi të madhe. E për personat e prekur me COVID-19, është duke u mbajtur një procedurë më ndryshe. Atyre u është dhënë mundësia e shfrytëzimit të së […]

PZAP mohon se ka pranuar ankesë nga Vetëvendosje për Rakiqin


Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Mitrovicën e Veriut, Erden Atiq, ka bërë të ditur se LVV-ja ka dorëzuar në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ankesën për shkelje të heshtjes zgjedhore nga zëvendëskryeministri Goran Rakiq. Kjo gjë është mohuar nga PZAP. Kryesuesi i sekretariati të PZAP-së, Mul Desku, për klankosova.tv tha se s’ kanë […]

Demantohet Vetëvendosje: Veturat zyrtare janë në përdorim të KQZ-së


Akuza e bërë nga Lëvizja Vetëvendosje, se ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, po i përdor veturat zyrtare për të bërë fushatë, është hedhur poshtë. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka konfirmuar se veturat zyrtare janë duke u përdorur nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Ajo thotë se për shkak që KQZ s’ ka vetura të […]

Mësohet se kur do të bëhet i ditur rezultati në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valmir Elezi ka treguar se të drejtën për të votuar po e shfrytëzojnë edhe qytetarët që aktualisht janë të infektuar me COVID-19. Ai po ashtu ka treguar se rezultatet e vendvotimeve do të dihen si sonte. “Rezultati i vendvotimeve dihet si sonte, mbasi numërimi i fletëvotimeve, pas përfundimit […]

Shtetasi i Serbisë godet këmbësorin pranë Mitrovicës dhe s’ ndalet, arrestohet në Leposaviq


Policia e Kosovës e ka arrestuar një shtetas të Serbisë, i cili me një automjet transportues e kishte goditur një këmbësor në udhën nacionale Prishtinë-Mitrovicë, saktësisht në fshatin Shupkovc, dhe s’ ishte ndalë në vendin e ngjarjes. Aksidenti ka ndodhur dje rreth orës 17:00. Sipas Policisë, këmbësori ka pësuar lëndime trupore i cili pas ndihmës […]