Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar i Kosovës, Basri Sejdiu ka kërkuar nga qeveria të reagojë sa më shpejtë para se të shpërthejnë grevat dhe protestat nga stafi mjekësor. Ky rebelim i mjekëve po vjen pasi Gjykata Kushtetuese anuloi Ligjin për Pagat, me anë të të cilit parashihej rritje e […]

Shkruan: Dr. Arbër Morina Statusi i #Mjekut Cfare eshte nje #Mjek? Nje #Mjek i mire profesionist eshte nje investim i jashtezakonshem  ne vite.  Politikan  e deputet njerezit jane bere brenda nates, jane zgjuar ministra kerperata, pa kendu  gjeli i mengjesit.. #Mjek i mire te duhen vite,vite studimi konstant(20-25 vite), dhe […]

📍Mesazh nga një mjek italian🇮🇹💚🇦🇱 “Nuk më pëlqejnë selfiet. Megjithatë, dje, unë bëra këtë foto. Pas 13 orësh në terapinë intensive, pasi hoqa të gjitha pajisjet mbrojtëse, bëra një selfie. Unë nuk jam hero dhe nuk ndjehem si i tillë . Unë jam një person normal, i cili e do […]

Kush janë heronjët ?! 💪💪💪 Ndërkohë që të gjithë qytetarët garojnë për të blerë maska mbrojtëse, i reduktojnë daljet dhe takimet e tyre, mundohen që t’mos i përshendesin njerezit as për dorë në mënyrë që t’i shmangen cilesdo mundesi per tu infektuar nga korona viruesi. Ndërkohë që u mbyllen shkollat […]

Një doktor gjatë ditës së djeshme është sulmuar fizikisht nga një person tjetër. Policia ka njoftuar se arrestimi ka ndodhur në Klinë ndërsa doktori është sulmuar deri sa ishte në detyrë. Lexo edhe: Sulm ndaj personit zyrtar Në lidhje me rastin është njoftuar edhe prokurori i shtetit. I dyshuari pas […]

Nga Ilir Allkja I gjithë sistemi i kujdesit shëndetësor parësor prej 5 vjetësh është në shërbim të konçensionit Check-Up, në shërbim të parave të Vilma Nushit. Në nenin 1 të kontratës 2019 të mjekut të familjes me drejtoritë rajonale të fondit të sigurimit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor në të […]

Ministri italian i Shëndetësisë Roberto Sperenza deklaroi se virusi u izolua në Romë. Speranza u shpreh se zbulimi u bë në funksion të vaksinës. “Rezultatat janë vendosur në dispozicion për shkencëtarët. Coronavirus u izolua nga mjekët e spitalit Spallanzani.”, tha ministri. Në spitalin italian u trajtuan 23 persona me coronavirus. […]

Ariana Kasapolli – Selani Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, në të cilën funksionojnë gjithsej 37 klinika, institute dhe shërbime, nuk është bërë asnjëherë vlerësimi real mbi rrezikshmërinë në punë, thonë përgjegjësit në sektorin për mbrojtje dhe siguri në punë. Sali Bllaca, shef i sektorit për mbrojtje dhe siguri në […]

Ditën e hënë, institucionit të Avokatit të Popullit, i erdhi një kërkesë me shkrim.Nëpërmjet saj, këtij institucioni, i kërkohej revokimi i vendimit për pezullimin e Ligjit për Paga nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Këtë kërkesë e bën në mënyrë unanime 5 organizata sindikale, në mesin e tyre edhe ajo e […]

Suedia është një vend shumë i zhvilluar ekonomikisht, duke u renditur si vendi i katërt më konkurrues në botë në vitin 2012 në Forumin Ekonomik Botëror.  Suedia gjithashtu është një nga vendet më të mëdha në Evropë. Poashtu ky vend vlerësohet si vend i drejtuar shumë mirë nga qeveria e […]

Mjekët francezë japin dorëheqje Protestat kundër politikave të qeverisë së Francës dhe formimi i lëvizjes protestuese “Jelek Verdhët”, si dhe grevat kundër reformave të sistemit të pensionimit, kanë përfshirë edhe mjekët e këtij vendi. Radio RTL njoftoi se mjekët francezë duke protestuar kundër kushteve të vështira të punës dhe mungesës […]

Shoqata e mjekëve shqiptarë kërkon decentralizimin e furnizimeve publike nga ministria e Shëndetësisë, me qëllim që Spitalet vetë të mund të furnizohen me aparaturat të cilat ju mungojnë dhe shërbime të caktuara të mund t’i kryejnë nëpër qytetet ku ata veprojnë. Konsiderojnë se kjo do të ndërpresë edhe dhënien enorme […]

Gazeta Shëndeti përmes disa burimeve brenda Klinikës Gjermane ka mësuar se në Klinikën Winterberg në Saarbrücken punojnë 7 mjekë shqiptarë të Kosovës.  Kjo Klinikë gjermane po vlerësohet fuqishëm si njëra ndër 10 klinikat më të mira në të gjithë Gjermaninë për trajtimin e infarktit trunor(shih foton e mëposhtme). Gazeta Shëndeti […]

Numri i mjekëve në Zvicër është rritur në krahasim me një vit më parë. Jo vetëm përqindja e femrave, por edhe përqindja e mjekëve të huaj është rritur. Prandaj  bën thirrje Shoqata e Mjekëve FMH se numri i vendeve për studime të mjekësisë duhet të rritet. 34.348 mjekë janë regjistruar […]

Mjekët e Spitalit të Durrësit kanë dalë në protestë për dhunën e ushtruar ndaj kolegut të tyre Dr.Gerald Kola dy ditë më parë. Ata përmes protestës së tyre shprehin mospajtim dhe pakënaqësi me dhunën e ushtruar ndaj kolegut të tyre Dr. Gerald Kola. Kujtojmë se dy ditë më parë Mjeku […]

Punën më të rëndësishme e kanë mjekët, sepse ata shpëtojnë jetë.  Shpesh ata e rrezikojnë edhe vetveten për shëndetin e pacientave të tyre. Të qenurit mjekë, në kohërat e tashme, është një përgjegjësi e madhe mbi vete. Mjekët kalojnë disa vite të studimeve që kushtojnë shtrejtë, dhe praktikë që të […]

Mjekët Shqiptarë po tregohen të suksesshëm në çdo vend të botës. Këtë pohim të Gazetës Shëndeti e konfirmojnë edhe sukseset e vazhdueshme të Dr.Arsim Azemi, specialist,internist i cili punon në bazën ushtarake Amerikane dhe të NATO-së në Kabul-Afganistan. Dr.Arsimi shkruan për Gazetën Shëndeti se është i vetmi Doktor në këtë […]

Punën më të rêndësishme e kanë mjekët, sepse ata shpëtojnë jetë. Shpesh ata e rrezikojnë edhe vetveten për shëndetin e pacientave të tyre. Të qenurit mjekë, në kohërat e tashme, është njê përgjegjësi e madhe mbi vete. Mjekët kalojnë disa vite të studimeve që kushtojnë shtrejtë, dhe praktikë që të […]

Të ardhurat e mjekëve në Zvicër janë dukshëm më të larta sesa parashikimet e mëparshme. Një studim i porositur nga BAG tregon se specialistët mjekësorë të vetëpunësuar kanë të ardhura mesatare prej 257,000 franga. Në disa fusha më të larta të specializimit të ardhurat shkojnë mbi 600,000 franga. Të ardhurat […]

Menjëherë pas incidentit të rëndë në spitalin e Durrësit ku mjeku roje u godit me tullë nga dy pacientë të dehur, drejtoresha e spitalit Durrrës, Nadire Jani sqaron ngjarjen për “Balkanweb”. Në një prononcim për gazetaren Klodi Haxhiaj, Jani  shprehet se sherri mes pacientëve ka nisur në momentin që roja […]

Shkruan:Dr.Apostol Vaso Kush veç  mjekëve, e konsideron anormalitet telefonin e mbyllur naten ? Kush veç mjekëve, e konsideron normale te mbarosh shkollen ne 35 vjec ? Kush veç mjekëve, e konsideron normale te jetosh larg familjes, per tu specializuar ? Kush veç mjekëve, e konsideron normale te jetosh ne spitalet […]

Shkruan:  Prof Tritan Kalo Mbrëmë njëri prej kolegëve tanë të Shërbimit të Sëmundjeve Infektive ndërsa po jepte ndihmesën e tij në Urgjencën e këtij Shërbimi, u godit nga një individ i padenjë për emrin qytetar i Republikës së Shqipërisë. NUKU është hera e parë që bluzat e bardha agresohen në […]

Duket se kriza në specialiste në sektorë si shëndetësia, inxhinieria dhe teknologjia e informacionit e kanë detyruar qeverinë britqnike të lehtësojë dhe vizat dhe kontratat e punësimit për këto profesione nga specialistë nga vendet që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian dhe nga Zvicra. Ministria e Brendshme edhe jo e […]

PSE PO SHTREMBROHEN FAKTET PER SHENDETESI? KU E KANE QELLIMIN E PROPAGANDES. LEXONI FAKTET SE SA JANE PAGAT NE RAJON VENDET QE I CEKIN SI SERBIA,SHQIPERIA,BOSNA,MALI I ZI,MAQEDONI. Dr.Salih Krasniqi përmes një postimi në Facebook ka reaguar rreth disa shkrimeve në portale të ndryshme rreth pagave në shëndetësi. Ai i […]

Shqiptarët të cilët duan të punojnë në mjekësi dhe ende nuk kanë gjetur një punë në Shqipëri ose Kosovë mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë. Duke qenë se tregu gjerman i punës është i etur për profesione të tilla si mjekësia dhe infermieria, shqiptarët të cilët duan të punojnë në profesionin […]

Edhe pse mjaft i ri në moshë, mjeku shqiptar Klodian Goma ka arritur të çajë rrugën e tij drejt suksesit profesional duke filluar punë në Gjermani si mjek.28-vjeçari Goma sëbashku me kolegen e saj Manuela Vetter, 30 vjeçe janë marrë si shembull në mediat gjermane si dy mjek të rinj […]

E quaj një detyrim t’ju shpjegoj miqve dhe dashamirësve të shumtë një problem të rëndë shëndetësor, që sapo kam lënë pas. Pata një krizë të fortë tensioni, që u shoqërua gati nga një gjendje kome për rreth dhjetë orë. Nipi im i dashur, Artioni dhe bashkëshortja ime e bekuar Pranvera […]

Shoqata “Together for Life” publikoi sot një studim mbi largimin e mjekëve nga Shqipëria, sipas të cilës, afro 80% e mjekëve të anketuar janë gati të ikin nga atdheu. Studimi i mbështetur nga Fondacioni Friedrich Ebert, zbuloi se 24% e mjekëve janë gati për t’u larguar menjëherë, ndërsa 54% do […]

Jetojmë në një kohë kur vërtetë pothuajse të gjithë flasin kundër mjekut, shpifin, trillojnë, urrejnë, thurrin akuza nga më të ndryshmet. Por për të gjitha këto ekziston një kundërpërgjigje të shkurtë dhe e qartë. “Të gjithë e kritikojnë mjekun, megjithatë ata duan që fëmijët e tyre të jenë mjek”.

Punonjësit e shëndetësisë janë 16 herë më shumë në rrezik dhune se punëtorët e tjerë” dhe në veçanti “departamentet e emergjencave, dhe kryesisht infermierët, ka gjasa të vuajnë sjellje të dhunshme”. Një raport  i prezantuar në Komitetin Shëndetësor të Senatit italian nga presidenti i Shoqërisë Italiane të Mjekësisë Emergjente Urgjente […]

Portali Insajderi i cili vazhdimisht po shpif ndaj mjekëve me shkrime të tyre të gatuara në kuzhinat e “gënjeshtrave patologjike” ka vazhduar trillimin e tyre edhe me një shkrim që kinse një i moshuar në gjendje të rëndë injorohet nga Emergjenca.  Portali Insajderi si mundeni të shpifni kështu në mënyrë […]

 Shkruan: Gentian Çala Për ti shkruar këto rrjeshta më nxiti një postim i bërë dje ku disa mjekë kinezë kishin operuar për 32 orë me rradhë një pacient që kishte një aneurizëm dhe një tumor në kokë. Në foto ato shfaqen të shtrirë në dysheme të lodhur, por besoj edhe […]

Nga hulumtimet që ka bërë albinfo,ch, shikuar nga shtrirja ordinancave private që janë në pronësi të mjekëve shqiptarë, ky numër nuk del të jetë edhe aq impresionues. Vetëm 16 ordinanca, edhe ato kryesisht të stomatologjisë figurojnë në webfaqen e mjekëve të Zvicrës, në doktor.ch. Albinfo.ch është interesuar po ashtu edhe […]

Përkundër numrit në dukje të lartë të personelit mjekësor të angazhuar në shëndetësinë zvicerane, pjesëmarrja, në raport me numrin e komunitetit shqiptar këtu, duket e ulët. Megjithatë ka, dhe duket vetëm sa për të marrë trajtime mjekësore apo siç ndodh herë pas here të dëgjojmë vizitorë të shumtë që flasin […]

Per ata qe duan te dine te verteten e mjekut profesionist. Cfare eshte nje mjek? Nje mjek i mire profesionist eshte nje investim i jashtezakonshem  ne vite.Politikan  e deputet njerezit jane bere brenda nates,jane gdhire ministra pa kendu  gjeli i mengjesit,  mjek i mire te duhen vite,vite studimi konstant,djerse e […]