Ministrja Bajrami shërohet nga COVID-19


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka njoftuar se është shëruar nga COVID-19 dhe se do të marrë pjesë në seancën ku pritet të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike.

“Sot do të vazhdoj aktivitetin politik. Do të jem në seancën ku do të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Ligjet me rëndësi për jetën e gjithë qytetarëve duhet të na bashkojnë të gjithëve. E falënderoj secilën deputete dhe secilin deputet për votën që do ta japin sot”, tha ajo.

Bajrami me anë të një postimi në facebook, tha se ka pasur disa probleme shëndetësore dhe është trajtuar nga mjekët e Klinikës Infektive.

“I falënderoj gjithë mjekët që janë kujdesur për mua dhe që kujdesen për çdo ditë për qytetarët e Republikës”, u shpreh ajo.

Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike pritet të votohet sotRelated posts

Hykmete Bajrami shërohet nga COVID-19


Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, është shëruar nga COVID-19, shkruan Gazeta Blic.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë ajo, me anë të një njoftimi në rrjete shoqërore.

Bajrami i ka falenderuar të gjithë mjekët që janë kujdesur për të.

Gjithashtu, ajo ka shprehur falenderim për secilin deputet dhe deputete që do ta votojnë sot Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike.

Jam shëruar nga COVID-19. Kam pasur disa probleme shëndetësore dhe jam trajtuar nga mjekët e jashtëzakonshëm të Klinikës Infektive. I falënderoj gjithë mjekët që janë kujdesur për mua dhe që kujdesen për çdo ditë për qytetarët e Republikës.
Sot do të vazhdoj aktivitetin politik. Do të jem në seancën ku do të votohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike. Ligjet me rëndësi për jetën e gjithë qytetarëve duhet të na bashkojnë të gjithëve. E falënderoj secilën deputete dhe secilin deputet për votën që do ta japin sot”, ka shkruar Bajrami.Related posts

Për të Humbur në Peshë Gjatë Dimrit ju duhet Kjo Vitaminë


Mes Vitaminave, disa janë më të rëndësishmet në kohë të caktuara të vitit.

Gjatë stinës së dimrit sidomos, vitaminat janë veçanërisht të rëndësishme pasi virozat e ndryshme dhe mirëmbajtja e organizmit kërkojnë një kujdes të shtuar.

Studime të reja tregojnë se konsumimi i ushqimeve dhe vitaminave të duhura në të gjithë stinët e ftohta, përveç shëndetit të mirë ju ndihmon edhe të humbisni në peshë.

Po flasim për vitaminën A e cila konsiderohet si një factor kyç në mbrojtjen e organizmit dhe rënien në peshë.

Në këtë artikull ju tregojmë çdo gje që duhet të dini mbi këtë temë si dhe ushqimet ku ta merrni me shumicë këtë vitaminë.

Si të humbisni në peshë

Vitamina A njihet si një superhero mes ushqyesve të tjerë, ajo përmban retinol dhe luan një rol kundra plakjes gjithashtu forcon sistemin imunitar.

Ndër të tjera për vlerat e kësaj vitamine, një studim i kohëve të fundit publikuar në gazetën shkencore Molecular Metabolism, tregoi se vitamina A stimulon djegien e dhjamit të tepërt në trup.

Ky proces i djegies së dhjamit të keq duke e kthyer atë në një burim energjie për trupin është i njohur për mjekët.

Kështu vitamina A, e kthen dhjamin që mbërthen barkun, kofshët apo krahët tuaj në burim energjie dhe force për të përballuar aktivitetet tuaja të përditëshme.

Vitamina A dhe i ftohti

Drejtuesi shkencor i këtij studimi Dr, Florian Kiefernga Universiteti i Mjeksisë në Vienë, tregoi se ka një lidhje mes ekspozimit ndaj të ftohtit dhe veprimit të shtuar të kësaj vitamine.

Mungesa e vitaminës A në përgjithësi lidhet me shtim në peshë ndërsa në këtë rast fokusi është tek efikasiteti i shtuar i saj kur është ftohtë.

Gjetjet e këtij studimit pritet të jenë pikënisja ndaj terapive dhe kurave të reja në luftën kundër obezitetit, një sëmundje që prek 395 të të rriturve në të gjithë botën.

Në këtë pikë specialistët rekomandojnë që këtë vitaminë ta konsumoni shumë gjatë dimrit, si për të humbur në peshë ashtu edhe për shëndet më të mirë e organizmën më rezistent.

Ushqimet e pasura me vitaminë A

Ndër burimet më të pasura me këtë vitamin është mëlçija e viçit, pureja e kungullit, patatet e ëmbla, karotat, spinaqi, qumështi, brokoli apo pjepri gjatë verës.

Mundohuni që këto ushqime t’i përfshini sa më shumë në dietën tuaj të përditëshme për të parë rezulate të jashtëme dhe të brendëshme në trupin tuaj./AgroWeb.org

Related posts

Në javën e 38 të shtatzanisë u prek nga Covid/ Rrëfimi i infermieres shqiptare në Itali: Ishte ferr, në intubim dëgjoja gjithçka


Silvana Rudaj, infermiere shqiptare që jeton në Milano, s’ është një nga ata njerëzit që e kaluan lehtë infektimin me koronavirus. 29 vjeçarja ishte në javën e 38 të shtatzanisë kur u prek nga sëmundja. Gjendja e saj u përkeqësua ndjeshëm, aq sa i detyroi mjekët ta vendosnin në intubim.

Ishte një makth të cilin kishte vendosur ta hidhte pas krahëve, dhe ta harronte përballë gëzimit që i solli ardhja në jetë e vajzës. Por me valën e dytë të epidemisë që ka okupuar vendin, Silvana, thotë Corriere della Sera, vendosi t’i bashkohej të mbijetuarve që po rrëfejnë në rrjetet shoqërore eksperiencat e tyre me sëmundjen.

29 vjeçarja kujton se u infektua në fundin e muajit mars, kur ishte akoma shtatzënë. U shtrua në spital ndërsa rezultoi edhe si anemike me mungesë hekuri. “Në fillim, edhe pse e shtruar, isha mirë. Por situata u përkeqësua shpejt me temperaturë shumë të lartë. Në 29 mars lindi vajza, por e larguan menjëherë prej saj në atë moment.

Përpara intubimit, kërkoi vetëm t’i dërgonte një mesazh partnerit, ku t’i shpjegonte se duhet të flinte pak. “E vështirë të shpjegohet me fjalë frika nga vdekja, ankthi që s’ kisha parë akoma vajzën time dhe duhet të flija me rrezikun që të mos zgjohesha më, “ thotë ajo. Qëndroi e intubuar për dy javë. “ Për fat të keq, kujtoj shumë mirë gjithçka; dhembjet, zërat, ndjesitë.

Përpiqesh të komunikoja me çdo mënyrë, por askush s’ më dëgjonte. Ishte një ferr i vërtetë, ngaqë isha bllokuar brenda trupit tim, përpiqesh të flisja e të lëvizja, por s’ ia dilja dot”, tregon ajo. Fatmirësisht, tashmë makthi ka përfunduar, dhe Silvana po shijon momentet më të bukura pranë së bijës.
Top ChannelRelated posts

Pse dhembjet Kronike Përkeqësohen Gjatë Ditës – Si T’i Parandaloni


dhembjet e kokës, gjymtyrëve apo të gjithë trupit janë familjare për këdo.

Ato mund të shfaqen papandehur apo pas traumave të ndryshme të trupit.

Pavarsisht origjinës së tyre, një e vërtetë tjetër është shtimi i dhembjes në orë të caktuara të ditës.

Megjithëse duket si diçka që ndodh vetëm në mendje, sipas specialistëve kjo është një gjendje e vërtetë që zhvillon trupi.

Në këtë artikull AgroWeb.org ju tregon se përse dhembjet kronike përkeqësohen në orë të caktuara të ditës.

Përse shtohen dhembjet gjatë ditës

dhembjet s’ përjetohen vetëm në momentin kur dëmtoheni, ato mund të kthehen në dhimbje kronike dhe shumë të bezdisshme për këdo.

Shumë studime mbi këtë temë kanë treguar se intentisteti i dhembjeve shtohet dhe pakësohet gjatë 24 orëshit.

Kjo përse trupi ndjek një cikël i cili gjatë ditës dhe natës ka tendencën t’i përkeqësojë dhembjet.

Kryesisht kjo ndodh përse fibrat dhe neuronet arrijnë të kenë një orë të brendëshme që vendos se kur receptorët e dhembjes janë më aktivë.

Sipas mjekëve orë të caktuara karakterizohen nga dhimbje dhe sëmundje të ndryshme.

Të gjithë këto japin sinjale dhe tregojnë shumë për shëndetin e organizmit.

dhembjet në mëngjes

Me kusht që sapo zgjoheni në mëngjes përjetoni dhimbje koke, gjymtyrësh, apo të gjithë trupit ju mund të vuani nga disa sëmundje.

Këtu renditen sëmundjet inflamatore ku përfshihet migrena apo hemicrania, artriti remautoid apo ndonjë problem me dhëmbët.

dhembjet në darkë

Njerzit që përjetojnë dhimbje në darkë me shumë mundësi vuajnë nga sëmundje që fillojnë që nga problemet neuropatike, diabeti (sëmundja e sheqerit) apo probleme me nervat tek gjymtyrët.

Si mund t’i parandaloni dhembjet kronike

Me kusht që përjetoni dhimbje të vazhdueshme ajo që mjekët këshillojnë është t’i trajtoni ato me kompresa.

Qofshin këto të ftohta apo të ngrohta, mjafton t’i vendosni tek zona ku po përjetoni dhimbjen dhe do të ndjeni në pak minuta çlirim.

Një mënyrë tjetër është të shypni pak parakrahun Me kusht që ndjeni se keni tension të lartë apo turbullim të shikimit./AgroWeb.org

Related posts

Ndikimi i shegës tek diabeti (sëmundja e sheqerit) dhe sëmundjet e zemrës

Ndikimi i shegës tek diabeti dhe sëmundjet e zemrës


Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të konsiderohen një nga frutat më të shëndetshëm.

Kokrrizat e vogla me ngjyrën karakteristike të kuqe, mblidhen në mënyrë perfekte brenda këtij fruti me vlera të jashtëzakonshme shëndetësore. Shega është pa dyshim një ndër frutat më përfaqësuese të stinës së vjeshtës.

E mbushur me vlera dhe shije, shegët prej kohës njihen si një ilaç natyral që promovon shëndetin e mirë. Shumë studime dhe ekspertë e konfirmojnë këtë prej vitesh.

Ndaj në këtë artikull  ju tregojmë ndikimin e shegës kundër diabetit (sëmundja e sheqerit) dhe për shëndetin e mirë të zemrës.

Si ndikon shega tek diabetikët
Pavarësisht se vetë shega është një frut që përmban sheqer dhe mund të duket si zgjedhje e gabuar, specialistët thonë të kundërtën. Në studimin ku morën pjesë vetëm 85 veta të cilët konsumuan sasi të caktuara lëngu shege, u vu re se vetëm pas tre orësh këta persona pësuan ulje të nivelit të sheqerit në gjak. Megjithëse mjekët s’ japin akoma të dhëna se si ky frut e ndikon dhe e heq glukozën e tepërt nga trupi, ka disa shifra se si duhet ta konsumoni.

Këshillohet një sasi e caktuar për konsumin e këtij fruti në ditë në mënyrë që të përfitoni vlera të shumta. specialistët këshillojnë 1.5 ml për çdo kilogramë, pra rreth 105 ml për një person me peshë 70 kg. Konsumimi i kokrrave të shegës apo lëngut të saj ndihmon në uljen ndjeshëm të glukozës në gjak.

Si ndikon tek shëndeti i zemrës
Lëngu i shegës mund të ndikojë edhe në shëndetin e mirë të zemrës tek të sëmurët me diabet (sëmundja e sheqerit). Ky frut ndihmon në uljen e rrezikut të prekjes nga arterioskleroza. Gjithashtu dhe një sërë sëmundjesh të tjera kardiovaskulare, të cilat mund të shkaktohen nga diabeti (sëmundja e sheqerit).

Duke qenë një antioksidant shumë i fuqishëm e plot vlera e ndihmon organizmin në shumë mënyra. Ku përfshihet ulja e sheqerit në gjak, kolesterolit të keq gjithashtu edhe në frendimin e përhapjes së qelizave të këqija në trup. andaj përfitoni ta konsumoni këtë frut të mrekullueshëm përsa kohë e gjeni të freskët gjatë muajve të vjeshtës./Agroweb/

Related posts

Dy orë protestë të hënën


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Vetëm po të kërkesat e tyre s’ merren parasysh.

Në një konferencë për media, kryetari Jusuf Azemi ka paralajmëruar se protesta do të jetë dy orësh nga e hëna në të gjitha qendrat spitalore dhe mjekësisë familjare, përfshirë edhe ambulancat.

“U mor një vendim i cili s’ është i kënaqshëm, por i cili na është imponuar dhe për shkak të mos stimulimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizikë, në të gjitha qendrat spitalore, mjekësisë familjare dhe ambulanca nga e hëna do të fillohet me protestë nga ora 10:00-12:00 dhe në të gjitha spitalet dhe qendrat e mjekësisë familjare dhe ambulanca s’ do të kryejmë asnjë shërbim”, ka thënë Azemi.

Për më tepër, ai ka paralajmëruar se Vetëm po të s’ përmbushen kërkesat e tyre, atëherë do të hyjnë edhe në grevë.

“Na kanë sjellë në pozicion nga ku s’ kemi kah të shkojmë dhe tani jemi duke matur forcat me drejtësinë. Megjithatë nga java e dytë, Vetëm po të s’ do të ketë përmbushje qind për qind të kërkesave tona, ne do të hyjmë në grevë. Na vjen keq dhe kërkojmë falje nga pacientët, por mbi 30 për qind e punëtorëve të këtyre qendrave të mjekësisë familjare dhe spitaleve janë të prekur me COVID dhe shteti përveç që s’ iu ndihmoi, përkundrazi i sanksionoi dhe s’ e bëri stimulimin”, ka thënë Azemi.

Ai ka kritikuar institucionet qendrore për shkak të përjashtimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimi fizikë nga marrja e pagave shtesë prej 300 euro.

“Ne këtë javë e lamë një javë të diskutimeve ose të një arritje të ndonjë marrëveshje mes sindikatës dhe Ministrisë së Shëndetësisë, por në të kundërtën u mor vendim që nga java tjetër të gjithë punëtorët e sektorit privat që punojnë në institucione shëndetësore publike do të hyjmë në grevë. E gjithë ajo çfarë kemi bërë, e morëm një vendim të kthyeshëm që mos të shkojmë në hapin përfundimtar, futjes në grevë, përndryshe në bazë të diskriminimit që na është bërë si njerëz jemi të obliguar. I qoftë marre gjithë atyre që e morën këtë vendim dhe na diskriminuan. Si është e mundur që një jetë e një njeriu të jetë e vlefshme dhe një jetë e një njeriut tjetër të jetë e pavlefshme? Si mund të stimulohet një jetë e një mjeku e të mos stimulohet një jetë e një punëtori të thjeshtë?”, ka thënë Azemi.

Ndryshe, Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale ka kërkuar që edhe këta punëtorë të përfshihen në shtesat e pagave që kanë marrë mjekët dhe infermierët, por që një gjë e tillë s’ ka ndodhur./21MediaRelated posts

Shega dhe diabeti (sëmundja e sheqerit) – Ndikimi në Shëndetin e Zemrës


Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të quhen eliksiri i vërtetë i jetës.

Kokrrizat e vogla të panumërta me ngjyrën karakteristike të kuqe, mblidhen në mënyrë perfekte brenda këtij fruti me vlera të jashtëzakonshme shëndetësore.

Shega është pa dyshim një ndër frutat më përfaqësuese të stinës së vjeshtës.

E mbushur me vlera dhe shije, shegët prej kohës njihen si një ilaç natyral që promovon shëndetin e mirë.

Shumë studime dhe ekspertë e konfirmojnë këtë prej vitesh.

Ndaj në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë ndikimin e shegës kundër diabetit (sëmundja e sheqerit) dhe për shëndetin e mirë të zemrës.

Si Ndikon Shega Tek Diabetikët

Në një studim të publikuar në vitin 2014 të cilit i referohet AgroWeb.org, tregohen vlerat e shegës tek të sëmurët me diabeti (sëmundja e sheqerit) të tipit 2.

Pavarësisht se vetë shega është një frut që përmban sheqer dhe mund të duket si zgjedhje e gabuar, specialistët thonë të kundërtën.

Në studimin ku morën pjesë vetëm 85 veta të cilët konsumuan sasi të caktuara lëngu shege, u vu re se vetëm pas tre orësh këta persona pësuan ulje të nivelit të sheqerit në gjak.

Megjithëse mjekët s’ japin akoma të dhëna se si ky frut e ndikon dhe e heq glukozën e tepërt nga trupi, ka disa shifra se si duhet ta konsumoni.

Këshillohet një sasi e caktuar për konsumin e këtij fruti në ditë në mënyrë që të përfitoni vlera të shumta.

specialistët rekomandojnë 1.5 ml për çdo kilogramë, pra rreth 105 ml për një person me peshë 70 kg.

Konsumimi i kokrrave të shegës apo lëngut të saj ndihmon në uljen ndjeshëm të glukozës në gjak.

Duke ulur kështu rrezikun e prekjes nga diabeti (sëmundja e sheqerit).

Këto shifra janë të njëjta si për femra ashtu edhe për meshkujt.

Si Ndikon Tek Shëndeti i Zemrës

Lëngu i shegës mund të ndikojë edhe në shëndetin e mirë të zemrës tek të sëmurët me diabet (sëmundja e sheqerit).

Ky frut ndihmon në uljen e rrezikut të prekjes nga arterioskleroza.

Gjithashtu dhe një sërë sëmundjesh të tjera kardiovaskulare, të cilat mund të shkaktohen nga diabeti (sëmundja e sheqerit).

Duke qenë një antioksidant shumë i fuqishëm e plot vlera e ndihmon organizmin në shumë mënyra.

Ku përfshihet ulja e sheqerit në gjak, kolesterolit të keq gjithashtu edhe në frendimin e përhapjes së qelizave të këqija në trup.

andaj përfitoni ta konsumoni këtë frut të mrekullueshëm përsa kohë e gjeni të freskët gjatë muajve të vjeshtës./AgroWeb.org

Related posts

​Punëtorët teknikë dhe sigurimi fizik i qendrave spitalore nga e hëna në protestë

​Punëtorët teknikë dhe sigurimi fizik i qendrave spitalore nga e hëna në protestë


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Po qe se kërkesat e tyre s’ merren parasysh.

Në një konferencë për media, kryetari Jusuf Azemi ka paralajmëruar se protesta do të jetë dy orësh nga e hëna në të gjitha qendrat spitalore dhe mjekësisë familjare, përfshirë edhe ambulancat.

“U mor një vendim i cili s’ është i kënaqshëm, por i cili na është imponuar dhe për shkak të mos stimulimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizikë, në të gjitha qendrat spitalore, mjekësisë familjare dhe ambulanca nga e hëna do të fillohet me protestë nga ora 10:00-12:00 dhe në të gjitha spitalet dhe qendrat e mjekësisë familjare dhe ambulanca s’ do të kryejmë asnjë shërbim”, ka thënë Azemi.

Për më tepër, ai ka paralajmëruar se Po qe se s’ përmbushen kërkesat e tyre, atëherë do të hyjnë edhe në grevë.

“Na kanë sjellë në pozicion nga ku s’ kemi kah të shkojmë dhe tani jemi duke matur forcat me drejtësinë. Megjithatë nga java e dytë, Po qe se s’ do të ketë përmbushje qind për qind të kërkesave tona, ne do të hyjmë në grevë. Na vjen keq dhe kërkojmë falje nga pacientët, por mbi 30 për qind e punëtorëve të këtyre qendrave të mjekësisë familjare dhe spitaleve janë të prekur me COVID dhe shteti përveç që s’ iu ndihmoi, përkundrazi i sanksionoi dhe s’ e bëri stimulimin”, ka paralajmëruar ai.

Azemi ka kritikuar institucionet qendrore për shkak të përjashtimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimi fizikë nga marrja e pagave shtesë prej 300 euro.

“Ne këtë javë e lamë një javë të diskutimeve ose të një arritje të ndonjë marrëveshje mes sindikatës dhe Ministrisë së Shëndetësisë por në të kundërtën u mor vendim që nga java tjetër të gjithë punëtorët e sektorit privat që punojnë në institucione shëndetësore publike do të hyjmë në grevë. E gjithë ajo çfarë kemi bërë, e morëm një vendim të kthyeshëm që mos të shkojmë në hapin përfundimtar, futjes në grevë, përndryshe në bazë të diskriminimit që na është bërë si njerëz jemi të obliguar. I qoftë marre gjithë atyre që e morën këtë vendim dhe na diskriminuan. Si është e mundur që një jetë e një njeriu të jetë e vlefshme dhe një jetë e një njeriut tjetër të jetë e pavlefshme? Si mund të stimulohet një jetë e një mjeku e të mos stimulohet një jetë e një punëtori të thjeshtë”, ka thënë Azemi.

Ndryshe, Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale ka kërkuar që edhe këta punëtorë të përfshihen në shtesat e pagave që kanë marrë mjekët dhe infermierët, por që një gjë e tillë s’ ka ndodhur. /KP/