Mjekja lëshon paralajmërim shëndetësor në lidhje me tharjen me peshqir pas dushit


Dushi ofron përfitime të shumta shëndetësore, më të dukshmet janë ato që ndikojnë në lëkurë. Dushi mund të pastrojë dhe hidratojë lëkurën tuaj dhe ta shpëtojë nga bakteret e padëshiruara. Sidoqoftë, ajo që bëni më pas pasi të fikni dushin rrezikon të zhbëjë një pjesë të asaj pune të mirë. Sipas mjekës kozmetike Rekha Tailor, […]

Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare!


Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare! E përgëzoi ekipin mjeksor për dhënien e vaksinave pranë,”QMFK ” ” Dr.Hafir Shala” Drenas, të udhëhequr nga mjekja dr.Afërdita Podrimqaku dhe motra medicionale Feride Heta. Një organizim me rregull e qetësi i paparë që ta bënë zemrën mal për kujdesin,respektin e afersinë, punën profesionale […]

Shtatëzania gjatë pandemisë së koronavirusit


Sipas një studimi të ri global, vdekshmëria e foshnjeve të porsalindura, shtatzanitë ektopike dhe vdekjet e nënave gjatë lindjes u rritën gjatë pandemisë, ndoshta sepse gratë kishin më pak qasje tek shërbimet mjekësore. Duke krahasuar rezultatet për gratë shtatzana në vitin 2020 me vitet e mëparshme, raporti vë në dukje se dëmi i shkaktuar nga […]

Çfarë të bëni Vetëm po të mbajtja e maskës acaron lëkurën dhe shkakton aknet?


Acarimi i lëkurës nga mbajtja e maskave është kthyer në shqetësim për shumë njerëz Për aknet e shkaktuara nga maska ka një zgjidhje shumë më të lehtë nga ç’mendoni. Lajmi i mirë është se rutina për ta mbrojtur fytyrën është shumë, po shumë e thjeshtë. Një hile e lehtë dhe 30-sekondëshe: Lani fytyrën direkt sapo […]

Higjiena dhe Ushqimi – Këshillat e Mjekëve Për Ditë Sa Më të Sigurta


Distancimi social dhe higjena janë kryefjala e ditëve të fundit si e vetmja mënyrë për të mbajtur larg COVID-19. Kjo do të thotë qëndrim në shtëpi që në të shumtën e kohës po aplikohet  nga qytetarët, megjithëse në raste të caktuara duhet të dilni për pazar apo detyrime të ndryshme e të domosdoshme. specialistët thonë […]

Pediatrja Shahinaj: Fëmijët e infektuar me COVID-19 në Shqipëri janë më shumë sesa raportohen


ndonjë ditë më parë, Komiteti Teknik i specialistëve në Shqipëri njoftoi se po qarkullon varianti britanik i SarsCov2. Situata është delikate, u shprehën specialistët, pasi numri si i infektimeve dhe i humbjeve të jetës vazhdon të jetë i lartë, ndërkohë që shqetësues mbetet fakti se ka një rritje të ndjeshme edhe të numrit të fëmijëve […]

Dy mënyra për të vërejtur Me kusht që po përjetoni COVID-19 apo ftohje, sipas specialistëve


Gjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje. Për fat të mirë, është e lehtë të thuash Me kusht që ke të bësh vetëm me një ftohje, thotë mjekja e kujdesit parësor Julia Auerbach, drejtoreshë mjekësore e Nuvance Primary Care and Pediatrics […]

Mjekja Mira Xhixha: Sa të rrezikuar janë të sëmurët me astmë dhe alergji nga COVID-19


Me përhapjen e COVID-19 shqetësimi më i madh tek komuniteti i mjekëve dhe i shkencëtarëve ishin ata që konsideroheshin edhe si grupi i riskut. Një ndër kategoritë ishin edhe të sëmurët me astmë apo pacientët që vuanin nga alergji të ndryshme. Për t’i dhënë një përgjigje këtij shqetësimi, ATSH bashkëbisedoi me mjeken Mira Xhixha, alergologe […]

Mënyra Më e Mirë Për Të Nisur Ditën – Proteinat s’ nevojitet Të Mungojnë


Mëngjesi është një prej vakteve më të rëndësishme të ditës, por në pjesën më të madhe të kohës nis me vrull, me nxitim teksa njerëzit kërkojnë të bëhen gati sa më shpejt për të mbërritur në punë.Mjekja psikiatre Arjana Rreli ka folur në “Wake Up” për disa prej problemeve që bëjnë njerëzit në mëngjes, duke […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata përballen […]

Mjekja Dervishi: Arsyeja Kryesore e Rritjes së Infektimeve


Marjet Dervishi, epidemiologe pranë Institutit të Shëndetit Publik, tha në një intervistë për Euronews Albania se mosrespektimi i masave anti-COVID është faktori kryesor që ndikon në rritjen e numrit të të infektuarve. Ajo përjashtoi ndikimin e mutacioneve të reja në shtimin e numrit të rasteve COVID pozitiv duke theksuar edhe njëherë rëndësinë e respektimit të […]

Me një teknikë të mirë të masazhit të fytyrës mund të përmirësoni strukturën e lëkurës


Masazhi i mirë i vjetër i cili nxit qarkullimin e gjakut është një ndër tretmanët më të rëndësishëm jo vetëm për trupin, por edhe për fytyrën, ndërsa veç kësaj në treg ka pajisje të ndryshme për përdorim shtëpiak. Masazhi i fytyrës vërtet mund të përmirësojë cilësinë e lëkurës dhe të nxisë drenazhin limfatik dhe të […]

Video e komikut Mamaqi revolton mjeken e njohur, në shtrat nga Covid


Mjekja e njohur Lida Shosha e cila ka qënë në vijën e parë duke ndihmuar pacientët, tashmë së bashku me familjen janë të gjithë të infektuar me Covid. me anë të një statusi të gjatë në ‘Facebook’ ajo bën të ditur se ndodhet me vigone në duar e me oksigjen në hundë, me sy të […]

A bën të pijë fëmija ujin në të cilin lahet? Përgjigjet pediatri në këtë pyetje të prindërve të brengosur


humica e vogëlushëve e adhurojnë mbrëmjen, posaçërisht kohën kur duhet të lahen. Në vaskë shtiren sikur janë sirena, adhurojnë të spërkaten, të lozin dhe të kënaqen Aksesorë të ndryshëm siç janë enët dhe gotat e plastikës dhe lodrat i marrin me vete dhe i mbushin me ujë dhe jo rrallë ndodh që edhe të pinë […]

Dëshironi ereksion më të fortë dhe më të qëndrueshëm? Këtë ushqim eliminojeni nga menyja


Disa ushqime janë sabotues të seksit të shkëlqyeshëm, pos që ulin nivelin e testosteroneve, janë të pasura me yndyra andaj pengojnë qarkullimin e gjakut apo krijojnë fryrje Zbuloni se çfarë do të duhej të eliminoni nga menyja për të pasur net më pasiononte, transmeton Telegrafi. Meqenëse aroma mbyt romantikën, s’ rekomandohet që para seksit ta […]

Vdes mjekja shqiptare, Eni Doko


Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka humbur jetë në moshë të re. Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Aurora Dollenberg ka dhënë lajmin e hidhur me anë të një postimi në rrjete shoqërore, por s’ jep detaje për arsyen e vdekjes. “Me hidhërim të thellë ndajmë lajmin e largimit […]

Jo antibiotikë fëmijëve me COVID-19, mjekët pediatër: Shmangni trajtimin me ilaçe pa rekomandim


Përdorimi i antibiotikëve tek fëmijët me COVID-19 pa rekomandimin e mjekëve mbetet një problem shqetësues. Mjekja pediatre, Besjana Hoxha, bën apel për të shmangur përdorimin e tyre, pasi mund të shkaktojë efekte anësore tek të vegjlit. “Prindërit shpesh i trajtojnë fëmijët e tyre në shtëpi, edhe me antibiotikë. Është e gabuar përse ato mund të […]

Vlerat Sekrete Ushqyese të Brokolit – Si Ta Konsumoni Për Më Shumë Shëndet


Sipas studimeve ku AgroWeb.org bazohet, kjo perime përmban një substancë e cila është në gjendje të ndihmojë në parandalimin e krijimit të qelizave të dëmshme. Mes perimeve, më i shëndetshmi është brokoli, i pasur plot me antioksidantë aktiv dhe shumë i shëndetshëm. Në saj të të dhënave të gjetura, u kuptua që brokoli përmban disa […]

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, shtohen tentimet për vetëvrasje


Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e fëmijëve […]

Si ndikon të ftohtit në trup: A keni dëgjuar për vagjinën dimërore?


Nga një incidencë më e lartë e sulmit në zemër, shtimi më i lehtë i peshës në një fenomen të quajtur “vagjina e dimrit” trupi ynë reagon ndaj kushteve më të ftohta të dimrit Mjekja Ishani Kar-Purkaystha, këshilltare për shëndetësi publike, thotë se temperatura në shtëpitë tona do të duhej të jetë së paku 18 […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Bllokimi në Francë vjen me kosto për shëndetin mendor


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Mjekja shqiptare: Ilaçet anti Covid që përdoren në Shqipëri s’ rekomandohen në Itali


Farmacistja shqiptare në Itali, Imelda Harisi tregoi për “Euronews Albania” se klorokina s’ përdoret tek pacientët, të cilat s’ janë të hospitalizuar.Ajo theksoi se në Shqipëri për të infektuarit me COVID-19 përdoren disa preparate, të cilat s’ rekomandohen nga mjekët në Itali. “Klorokina s’ përdoret tek pacientët që janë të paktën jo të hospitalizuar. Përdoret […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Nga rënia e flokëve tek gulçimi dhe humbja e kujtesës, këto janë pasojat shëndetësore afatgjata të COVID-19


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19-s


Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

A e keni ditur cila është pauza ideale midis dy racioneve dhe treningut?


Po qe se filloni shumë shpejt të ushtroni pas racionit, do të ndieni fryrje, ngërçe dhe të përziera në stomak. Por, Po qe se prisni shumë gjatë, s’ do të keni energji e cila ju është e nevojshme për ushtrim efikas Sipas mendimit të Laura Harrell Raffals, mjeke e klinikës “Mayo”, rregull të përgjithshëm është […]

Në SHBA ka pasur rritje prej 28 për qind të rasteve kur fëmijët janë prekur me COVID-19


Në Shtetet e Bashkuara është vërejtur një rritje prej 28 për qind të rasteve të fëmijëve me COVID-19 gjatë dy javëve të fundit, rritje kjo ma e madhja që nga fillimi i pandemisë. Sipas një raporti të publikuar gjatë të hënës nga Akademia amerikane e Pediatrisë, 256.091 raste të reja me COVID-19 janë raportuar tek […]

Shqiptarët shpenzojnë miliona në Turqi për shërim nga COVID-19


Nga fillimi i pandemisë së COVID-19, nga aeroporti i Rinasit kanë fluturuar 565 chartera ambulancë drejt Turqisë dhe më pak drejt Italisë, duke u kushtuar pacientëve shqiptarë mbi 6.7 milionë euro për udhëtime dhe 12 milionë euro të tjera për kurimin në spitalet private.   Bilal A*, 54 vjeç, zbuloi se kishte COVID-19 pas një […]

Mjekja e Spitalit dhe kandidatja e një konkursi, ballafaqohen me kolegen e tyre si dëshmitare


Vera Lleshi, mjeke në Spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe falsifikim të dokumentit, ndërsa Jehona Arapi po akuzohet për deklarim të rrejshëm. Sot, dëshmitarja Afërdita Spasi, infermiere në Spitalin e Gjakovës tregoi se kishte zëvendësuar një motër kryesore si anëtare e komisionit, ditën kur […]

Publikohet studimi i fundit nga mjekja shqiptare në Gjermani, për pacientët me Covid


Mjekja shqiptare Aurora Dollenberg publikon studimin e saj per faktorët e rrezikut ndaj COVID-19, moshat dhe gjinia që preken më shumë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin e […]

Covid 19 – Simptomat që s’ Duhen Neglizhuar te Fëmijët


Mjekja pediatre Valbona Shahini sqaron disa detaje rreth infektimeve me COVID-19 te fëmijët që sipas saj në muajt e fundit janë shtuar në masë. Mjekia sqaroi se numri i fëmijëve të prekur nga virusi është shtuar ashtu siç ka ndodhur me gjithë popullatën në tërësi edhe pse tek fëijët pasojat s’ kanë qenë aq të […]

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër


Ka ardhur nga Kosova në Zvicër me fakultet të mbaruar të mjekësisë por këtu ka punuar edhe si pjatalarëse. Sot, dr. Fatime Imeri Berisha është bashkëpronare dhe CEO e disa laboratorëve dhe klinikave mjekësore në Zvicër E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 16:28 Blerim Shabani Në laboratorin LG1, ku ajo është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore, […]

Kërkesa e re për maskë në Zvicër, ja çfarë duhet të dini


Pak më shumë se dy javë pasi Zvicra zgjeroi rregullat e maskave në të gjitha zonat e brendshme të arritshme nga publiku, të Mërkurën, 28 Tetor, qeveria federale zgjeroi rregullat edhe një herë. Cilat janë rregullat e reja? Nga mesnata e së premtes, më 29 tetor, maskat duhet të mbahen jashtë në zona të caktuara, […]

Mjekja shqiptare në Gjermani: Deri 25 mijë euro gjobë Vetëm po të del pa maskë!


Mjekja Aurora Dollenberg Meta nga Gjermania ka deklaruar se situata atje sa i përket Covid është përkeqësuar dhe se vendi rrezikon të shkojë drejt një mbylljeje. Ajo ka deklaruar se gjoba Vetëm po të njerëzit dalin pa maska është deri në 25 mijë euro. “Deri 25 mijë euro gjobë në Gjermani Vetëm po të del […]

Ndërgjegjësimi për kancerin e gjirit


Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, por këtë vit shumica e institucioneve të kujdesit shëndetësor janë të përqendruara tek pandemia e koronavirusit. Zëri i Amerikës bisedoi me një të mbijetuar të kancerit të gjirit në Afrikën e Jugut, e cila po përpiqet të mbrohet nga prekja me COVID-19 dhe një përsëritje e […]

Sfidat e kancerit të gjirit në një kohë pandemie


Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, por këtë vit shumica e institucioneve të kujdesit shëndetësor janë të përqendruara tek pandemia e koronavirusit. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Anita Powell bisedoi me një të mbijetuar të kancerit të gjirit në Afrikën e Jugut, e cila po përpiqet të mbrohet nga prekja me COVID-19 […]

Mjekja bën thirrje qytetarëve që të tregojnë kujdes: Neglizhenca më e vogël ju kushton jetën! (Video)


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka publikuar mesazhin e prof. Silva Bala nga spitali COVID2, e cila thekson se shëndeti është gjeja më e çmuar që ka secili prej nesh ndaj dhe në këtë kohë pandemie kujdesi për të duhet të jetë i shtuar. Pr. Silva Bala i është drejtuar me një […]

Aurora Dollenberg: Kosova, Nëse e mban nën kontroll pandeminë, s’ do të ketë valë të tretë


Intervistë për albinfo.ch e mjekes shqiptare, Aurora Meta- Dollenberg, e specializuar në Gjermani, e cila flet për situatën aktuale në Gjermani, Shqipëri dhe Kosovë. E Shtunë, 24 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Aurora Meta – Dollenberg Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, […]

Programi më i ri i Klinikës Digjitale – “EDHE PSE LARG, UNË JAM pranë JUSH”


Tani Klinika Digjitale i mundëson të gjithë mjekëve specialistë shqiptar kudo në botë të shërbejnë pacientët në vendlindje dhe plotësojnë mungesën e krijuar pas largimit të tyre nga atdheu. Softueri unik i Klinikës Digjitale, ofron shërbime më të shpejta, më të afërta dhe më të lira për pacientët, pavarësisht distancës me mjekun ose spitalin e […]

Humb jetën nga koronavirusi mjekja 28-vjeçare, reagon e motra: Përdori të njëjtën maskë për javë të tëra


Vdekja nga koronavirusi e mjekes amerikane, Adeline Fagan ka mbushur faqet e para të mediave më prestigjioze. Fagan rezultoi pozitive me virusin COVID-19 në fillim të korrikut dhe prej dy muajsh qëndroi e shtruar në spital. Ajo punonte në repartin e emergjencës në Houston të Teksasit, ndërsa motra e saj pretendon se për shkak të […]

Me kusht që kjo është gjëja e parë të cilën e bëni çdo mëngjes, do të duhej të shkoni te mjeku


Me kusht që vononi alarmin në mëngjes, specialistët mjekësorë sugjerojnë që diçka tjetër ndoshta s’ është në rregull me ju Raporti thekson që s’ janë të gjitha fjetjet njësoj dhe që mënyra në të cilën përfundon gjumi i natës mund të jetë indikator i mirëqenies së përgjithshme. Hulumtimi sugjeron që vonimi i alarmit çrregullon fazën […]

Shqiptarja shpallet mjekja më e mirë në Slloveni, dekorohet nga presidenti


Mjekja gjinekologe shqiptare Hatije Ismaili, është dekoruar nga presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, me çmimin “Mjeku më i mirë në gjithë Slloveninë”. Këtë dekoratë mjekja e ka marrë falë suksesit të saj në punë gjatë pandemisë, raportojnë mediat vendase. Ismaili ka lindur në Gostivar ku edhe kreu shkollën fillore, në shkollën “Ismail Qemali”, ku bëri […]

Trondit virologia kineze: OBSH bashkëpunon me Kinën, COVID u krijua në laborator


“s’ kemi të bëjmë me një virus natyror, por me një patogjen artificial të lëshuar nga një laborator”. Është kjo deklarata e fortë e bërë nga virologia kineze, Li-Meng Yan, e cila e drejton gishtin nga Kina për këtë pandemi globale. Sipas saj, qeveria e Pekinit ka gënjyer për entitetin real të Sars-Cov-2. “Askush s’ […]

Mjekja e Shëndetit Publik Për AgroWeb: Muajt Kur duhet të Bëni Vaksinën e Gripit Sezonal


Me nisjen e stinës së vjeshtës një nga problemet e tjera alarmante në lidhje me shëndetin është gripi sezonal. Këtë vit situata mund të jetë pak më e vështirë duke marrë parasysh se gjendemi akoma në rrjedhën e pandemisë së COVID-19. Gripi, edhe pse shumë e konsiderojnë diçka kalimtare, në të vërtetë është shumë infektues. […]

Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19


E Premte, 26 Qershor 2020 – 12:25 albinfo.ch Prej disa javësh vëmendja e shkencës është përqendruar te krijimi i vaksinës për COVID-19. Por çfarë specifikash ka krijimi i një vaksine? Për këtë dhe problematika të tjera mjekja Brunilda Alushi e specializuar në mjekësi të brëndshme dhe kardiologji në klinikën universitare Charite´ në Berlin, Gjermani ka […]

Mjekja shqiptare në Berlin tregon për situaten në Gjermani si model suksesi


E Shtunë, 20 Qershor 2020 – 12:40 albinfo.ch Mjekja shqiptare, Xheni Voloti, specializante në Kardiologji në kampusin “Benjamin Franklin-Charité” në Berlin, në një intervistë për gazetën “Dielli”, tregon për situatën e Covid-19 në Gjermani dhe masat parandaluese që e bënë këtë shtet model suksesi në betejën ndaj koronavirusit, përcjell albinfo.ch. Kanë kaluar tashmë rreth 5 […]

Ndryshimi mes simptomave të alergjisë dhe COVID-19, Mjekja: Temperatura dhe dhembja e trupit, dallimet kryesore


Periudha prill-qershor njihet dhe si periudha e alergjive ku teshtimat, kollitja dhe bllokimi i frymëmarrjes janë prezente. Të ndodhur në kohë pandemie të covid-19, shenjat e të cilave ngatërrohen dhe me alergjitë, shkaktojnë dhe një paqartësi dhe tension tek njerëzit duke iu drejtuar gjithmonë e më shpesh bluzave të bardha. Mjekja e alergjisë, Merita Hita […]

Mjekja nga Spitali i Pejës pozitive me COVID-19


e- Mësimi Klasa : 7 Lënda: Kimi Mësimi: Përbërja, burimet dhe riciklimi i mbeturinave The post e-Mësimi – Klasa 2 – Lënda: Njeriu dhe natyra – Mësimi: Toka, si burim natyror appeared first on Raporto Korrupsionin! KALLXO.com.

Mjekja italiane: Le t’ju shërojë Ronaldo se e paguani 1 milion euro në muaj


Mjekët ‘në luftë’ me koronavirusin Valey Cambiaghi, ka shpërthyer përmes rrjeteve sociale, duke kërkuar vëmendje e vlerësim ndaj mantelbardhëve në Itali. Duke bërë një paralelizëm tejet domethënës mes pagës së mjekëve dhe futbollistëve, Valery shkruan: “Thuajse iu jepni një milion euro në muaj futbollistëve dhe 1mijë e 300 euro mjekëve e studiuesve shkencorë. Tani le […]

Situata në Itali, flet mjekja: Rastet kanë filluar të shërohen


Koronavirusi ka infektuar më shumë se 80 mijë persona në të gjithë botën, teksa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur emergjencën globale. Specialistë dhe shkencëtarë në të gjithë botën janë duke u përpjekur për të krijuar një vaksinë për këtë virus të rrezikshëm. Tashmë gjendja e alarmit po ndihet shumë edhe në Europë. Italia fqinje […]

Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve


Shtatzënia është një proces që ka rregullat e veta që duhen zbatuar në mënyrë shumë strikte. Por kohët e fundit vihet re një shtim i numrit të femrave, që kanë një lloj papërgjegjshmërie në lidhje më krijesën që rritin brenda vetes.“Vitet e fundit, kemi vënë re në punën tonë të përditshme, një rritje të numrit […]

Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit Ushtarak


Nga Rudina Kela Një natë përfundova te Urgjenca e Spitalit Ushtarak. Hymë brenda, normal të shqetësuar duke kërkuar me sy karrigen me rrota dhe mjekun gjithashtu, aty tmerr. Një sallë që më shumë i ngjante një beteje lufte. Makina policie jashtë, të rinj të irrituar, duket që vinin nga lokalet e natës, meso burra duke […]

Mjekja shqiptare e cila jeton dhe punon në Finlandë


  Dr.Shpresa Maxhuni Veseli, është mjekja shqiptare e cila jeton dhe punon në Finlandë.  Shpresa Maxhuni Veseli përfundoi fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme në vitin 2016.  Dr.Shpresa Maxhuni u zhvendos në Finlandë në gusht të vitit 2017, vend në të cilin jeton dhe punon edhe burri i saj. Ajo ka dëshirë të bëhet Gjinekologe të […]

Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur


27 vjeçari nga Mitrovica, R.M, ishte duke qëndruar në një biznes të familjes kur disa persona ishin futur me armë dhe kishin shkrepur 3 herë. Një plumb e kishte marrë 27 vjeçarin në shpinë dhe i kishte dalë nga përpara, duke i shkaktuar plagë të rënda, shkruan gazetametro.net. R.M ishte dërguar me ambulancë në Emergjencën […]

Dr.Albesa Shabani mahnit mjekët gjerman, kryen në afat rekord provimin e licencës


  Albesa Shabani nga Gjilani në afat rekord e ka përfunduar vlerësimin për provimin e licencës gjermane. Puna dhe angazhimi i Albesës i ka habitur edhe profesorët dhe komisionin vlerësues. Albesa pas këtij hapi të madh fillon specializimin e saj në degën e internos. Albesa Shabani nga Gjilani pas një angazhimi e përkushtimi maksimal prej […]

Të punosh si Mjek në Kosovë!


Të punosh si mjek në Kosovë do të thotë të jesh i nënçmuar, i nëperkëmbur dhe i përbuzur. Të jesh mjek do të thotë te kryesh 6 vjet Mjekësi e përgjithshme, 6 specializim , +/-3 doktoraturë dhe tërë jetën e mbetur studim. Do të thotë të kalosh jetën në stres, të kalosh kohë më shumë në spital se […]