Punëtorët shëndetësorë që u vaksinuan me AstraZeneca tregojnë çfarë efektesh anësore kanë pasur


Efektet e zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca janë paraqitur te një pjesë e punëtorëve shëndetësorë në vend. Temperaturë, lodhje e reaksione tjera janë paraqitur në ditët e para pas vaksinimit te punëtorët shëndetësorë. Ata tregojnë se gjendja e tyre tani është e mirë. Temperaturë, ethe, lodhje e simptoma tjera, iu shfaqën punëtorëve shëndetësorë […]

Endomedica, klinika e cila monitoron gjendjen tuaj pas infektimit me COVID-19


Poliklinika Endomedica, është e njohur si qendër për endrokrinologji, diabet (sëmundja e sheqerit) dhe metabolizëm. Kështu, duke numëruar Endokrinolog, Kardiolog, Reumatolog, Pulmolog, Alergolog, Pediatër dhe Mjek familjar. Kësaj radhe kjo klinikë, përcjell edhe gjendjën tuaj shëndetësore pas infektimit me COVID-19, duke përfshirë vizita specialistike tek mjeku familjar: Test Rapid për Covid-19 D Dimer  CRP Hemogram […]

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit


Me miliona doza të vaksinave AstraZeneca janë grumbulluar në frigoriferët e Gjermanisë dhe s’ përdoren. Shkaku është një përzierje mes mosbesimit ndaj vaksinës britaniko suedeze dhe politikës së ngurtë të vaksinimit. Use it or lose it… kështu titullonte të hënën gazeta britanike “Metro” një artikull për politikën e vaksinimit në Gjermani. Shkak ishte lajmi që […]

Reagon FSShK-ja, pas sulmit ndaj mjekut në QKMF në Istog


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës , ka reaguar ndaj dhunës fizike e cila ka ndodhur më datë 09.02.2021 rreth orës 15:05, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog, ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit mjeku XH.A. “ngjarja ka ndodhur ditën e martë ku mjeku i kësaj qendre Dr.Avdiaj pasi ka […]

Kërkesa të shumta për teste rapide – Metolli: 30% e të testuarve rezultojnë pozitiv


Numër i madh i qytetarëve të kryeqytetit kanë kërkuar që të kryejnë testet rapide në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen “Emshir”, raporton Ekonomia Online. Doktori Nezir Metolli tha se procesi i testimeve të shpejta përkundër kërkesave të mëdha po shkon mirë. “Në përgjithësi procesi i testimit rapid po shkon shumë mirë dhe në rregull. […]

Këto janë ecuritë deri tek bërja e testit PCR


Qytetarët që dëshirojnë të testohen me metodën PCR, në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, për të vërtetuar Me kusht që janë të infektuar me coronavirusin e ri, e që e shkakton sëmundjen e COVID-19, duhet marrin fillimisht një udhëzim nga mjeku familjar. Por, kushti kryesor është temperatura më e lartë se 38.5 si dhe saturimi i oksigjenit […]

Vdes nga coronavirusi një mjek nga Vushtrria


Pandemia e COVID-19 mori jetën e shtatë mantelbardhëve. Mbrëmë coronavirusi qe fatal edhe për mjekun familjar nga Vushtrria, Safet Idrizi. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës. Njoftimi i OMK:Humb betejën me koronavirusin mjeku familjar nga Vushtrria Ndahet nga jeta Dr. Safet Idrizi Dr. Idrizi ka qenë […]

Vdes nga koronavirusi mjeku familjar, Dr. Safet Idrizi


ka humbur jetën mjeku familjar në komunën e Vushtrrisë, Dr. Safet Idrizi, pas një beteje që pati me sëmundjen e koronavirusit. Idrizi ka qenë specialist i mjekësisë familjare dhe i ka shërbyer shëndetësisë primare në QKMF në Vushtrri. Kontributi i Idrizit ka qenë edhe gjatë kohës së luftës, pasi ishte pjesë e UÇK-së në rolin […]

Arben Vitia shpreh ngushëllime për mjekët që vdiqën nga COVID-19


Ish-ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia me anë të një postimi i ka ngushëlluar familjarët dhe profesionistët shëndetësor për vdekjen e mjekut të Reumatologjisë, Sylejman Rexhepi, kirurgut Ali Tolaj dhe mjekut familjar Fadil Zuka. “Humbja e çdo njeriu është humbje për familjen dhe shoqërinë, humbja e një profesionisti shëndetësor është humbje që rëndon në secilin ngase […]

Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh


Drejtori i Klinikës Emergjente të QKUK-së Dr.Basri Lenjani në një prononcim për Gazetën Express tha se shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar.  Dr.Basri Lenjani poashtu foli edhe për udhëzimet me të cilat pacientët kërkojnë ndihmë në Emergjencë duke thënë se mund të çuditeni nga udhëzimet me të […]

Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar


Basri Lenjani në një prononcim për Gazetën Express tha se shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar.  Rreth pyetje se a po lihen anash pacientët në kohë të Covid 19 ai tha: “Jo, nuk është e vërtetë që ka shumë pritje, por që ne normal i trajtojmë më […]

Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)


Faqja në Facebook “Udhëzime pa kritere” ka postuar sot një shkrim të gjatë për një dukuri të çuditshme në të cilën tregohet hollësisht për pacientët me infeksione urinare që po udhëzohen në Emergjencë. Për më shumë lexoni postimin e plotë të faqes “Udhëzime pa kritere”. Postimi i plotë i faqes “Udhëzime pa kritere” Skandaloze: Pacientët […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale


  Shkruan: Leutrim Maxhuni Kohët e fundit është bërë praktikë e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut) dhe kolikën renale (dhimbjes së veshkave ose organeve të traktit urinar) rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu, Kirurgu abdominal apo Urologu.   Në […]