Tag: Mjeku

Ndodh në Greqi, mjeku i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një mjek, ka kryer vetëvrasje duke i vënë flakën veten në oborrin e shtëpisë së tij raporton Shëndeti. Mësohet se mjeku…

Ese për mjekët shkruar nga Albina Azemi

Mjekët janë një nga profesionet më të rëndësishme në botë. Ata janë përgjegjës për shëndetin dhe mirëqenien e njerëzve në shoqërinë tonë dhe luajnë një rol kritik në shërimin e…

Çka është Mjeku ?

Çka është Mjeku ? Mjekë, profesion, mision per te shpetuar e ndihmuar ata qe vuajne nga patologji te ndryshme. Hipokrati konsiderohet si babai i mjekesise, ka themeluar edhe betimin qe…

Aborti – lajm i hidhur!

Aborti – lajm i hidhur! Sapo ta merrni lajmin e mrekullueshëm se jeni shtatzënë ju do të filloni të bëni plane dhe të krijoni ëndërra pa fund. Por, për fat…

Si funksionojnë antidepresivët ?

Si funksionojnë antidepresivët ? Shumica e ilaçeve të depresionit funksionojnë duke ndryshuar ekuilibrin e kimikateve të trurit të quajtur neurotransmetues, të cilët ndikojnë në gjëndjën e humorit. Neurotransmetuesë janë Serotonina,…

Ja pse dallon mjeku prej mjekut!

Doktoresh..pot pys diqka.. * PSE DALLON MJEKU PREJ MJEKUT..? * Pse secili e ke mendimin e ndryshem per nje semundje te njejte..?.PSE..? -Piksepari.. kjo eshte nje pytje e padrejte..per arsye…

Halli i mjekëve

Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin…

Si ta mbroni zemrën nga kolesteroli?

[ad_1] Kolesteroli i keq rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ku përfshihen semundjet e zemrës dhe ataku në zemër. Kolesteroli ndahet në tre kategori: lipoproteinë e një dendësie të ulët, tepër të ulët dhe…

Simptomat e kancerit të buzëve

[ad_1] Kanceri i buzëve është një lloj i kancerit oral që ndodh kur qelizat malinje zhvillohen në buzë. Dentistët shpesh kapin shenjat e kësaj sëmundjeje, simptomat e së cilës mund…

Vetmia – sëmundja e modernitetit

[ad_1] Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet…

Rreziqet nga ilaçet e epilepsisë në shtatzani

[ad_1] specialistët e shëndetësisë rekomandojnë që gratë shtatzëna të ndalojnë përdorimin e ilaçit kundër epilepsisë, të quajtur valproate. Ky rekomandim vjen me qëllim shmangien e rrezikut të keqformimit të fetusit dhe problemet…

Çfarë i Bën Kripa e Tepërt Trurit

[ad_1] deri më tani, specialistët kanë pranuar se kripa e tepërt rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe tensionit të lartë të gjakut. Një studim i publikuar në revistën Nature Neuroscience,…

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.