Simptomat e problemeve të rruazave kurrizore – Gazeta Tribuna


Disku ndërrruazor mund të dalë nga vendi për një sërë arsyesh.

Ka shumë raste kur njerëzit zgjohen me dhimbje të mesit dhe anashkalojnë disa simptoma të lehta që tregojnë daljen nga vendi të diskut ndërruazor, shkruan “AgroWeb”.

Një gjë e tillë, shoqërohet me dobësi të gjymtyrëve, dhimbje të këmbës dhe mpirje të duarve.

Disku ndërrruazor mund të dalë nga vendi për një sërë arsyesh.

Me kalimin e moshës, substanca xhelatinoze që gjendet mes disqeve të vertebrës nis të rrjedhë dhe lehtëson daljen nga vendi të tyre.

Cilat janë simptomat e daljes nga vendi të diskut ndërrruazor.dhimbje e krahëve dhe duarve
dhimbja që shkakton rrëshqitja e diskut në fjalë mund të manifestohet edhe në zona të tjera të trupit veç shpinës. Simptomat mund të shtrihen tek pjesa e gjymtyrëve siç janë krahët, duart dhe këmbët.

Ftohja e njërës anë të trupit
Rrëshqitja e diskut ndërrruazor shkakton një acarim të nervave.

Kur kjo ndodh, njeriu përjeton ndjesinë e mpirjes, djegies dhe ftohtësisë në një anë të trupit.

Mpirja e duarve
Dalja nga vendi e diskut ndërrruazor prek edhe nervat në shtyllën kurrizore. Një gjë e tillë ndikon në shumë prej mënyrave se si transmetohen mesazhet në organizëm.

Mpirja e duarve zakonisht tregon se pjesa e qafës është burimii problemit.

dhimbje të këmbëve
Vetëm po të disku i dalë vendit ndodhet në zonën e poshtme të shtyllës kurrizore ju mund të përballeni me problemin e nervit shiatik.

dhimbja përhapet në të gjithë kofshën dhe shkakton dhimbje të gishtave dhe këmbës.

dhimbje gjatë të qeshurës
Kolla, e qeshura dhe tështima shkaktojnë një presion të madh në pjesën e shpinës.

Vetëm po të ju keni dhimbje sa herë që kolliteni, qeshni apo tështini, atëherë bëni një vizitë tek mjeku.

dhimbja përkeqësohet kur trupi pushon
dhimbja që përkeqësohet kur ju qëndroni të ulur apo përkuleni para është një nga simptomat më të forta të daljes nga vendi të diskut ndërrruazor.

Kur duhet të shkoni me urgjencë tek mjeku
shumicën e rasteve s’ kemi të bëjmë me një urgjencë. Megjithatë, ka raste kur rrëshqitja e diskut shkakton kompresim të disa nervave duke ndikuar kështu tek lëvizshmëria.

Vetëm po të vëreni që s’ jeni në gjendje të funksiononi njësoj si më parë, shkoni menjëherë tek mjeku.

Related posts

Në Një Shurup Të Vetëm – Kura Kundër Kolesterolit Dhe dhembjes Së Kyçeve


Të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tregojnë se nivelet e larta të kolesterolit janë shumë problematike kryesisht në vendet evropiane dhe prekin të dyja gjinitë.

Sipas këtyre statistikave, një e treta e rasteve të sëmundjeve ishemike të zemrës shkaktohet nga kolesteroli i lartë.

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, vënë re një numër në rritje të personave që preken nga ky problem.

Kolesteroli dhe dhembjet e kyçeve në pamje të parë duket se s’ kanë asgjë të përbashkët.

Megjithatë ndikimi i tyre në shëndet është shumë i fortë dhe drobitës.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni recetën e një shurupi krejt natyral, përbërësit e të cilit janë të dobishëm për shëndetin e kyçeve dhe atë kardiovaskular.

Shurupi I Shtëpisë Kundër Kolesterolit Dhe Inflamacionit Të Kyçeve

Ky shurup natyral përmban vetëm përbërës të shëndetshëm dhe që gjenden lehtësisht në kuzhinën tuaj.

Përbërësit:

1 filxhan çaji (250 gramë) me mjaltë

12 thelbinj hudhër

Lëngu i dy limonëve.

Përgatitja:

Sterilizoni dhe lani mirë kavanozin ku do të mbani shurupin dhe pasi ta bëni këtë shtoni mjaltin.

Nga ana tjetër, qëroni dhe shtypni hudhrat deri sa të formoni një masë të trashë të cilën më pas duhet ta bashkoni me mjaltin.

Më pas shtoni lëngun e dy limonëve dhe mbylleni kavanozin me kapak.

Lëreni në një vend të errët dhe të freskët për 48 orë.

Si Ta Përdorni Shurupin Kundër Kolesterolit Dhe Inflamacionit

Për mbajtjen nën kontroll të nivelit të kolesterolit, ju duhet të merrni nga një lugë gjelle me këtë shurup përpara çdo vakti.

Kundër dhembjes së kyçeve dhe inflamacionit, këshillohet konsumi i një luge gjelle me shurup përpara ngrënies së mëngjesit.

Më pas mund të konsumoni edhe një para drekës.

Shurupin mund ta përdorni edhe duke e përzier me gjysëm gote me ujë të ngrohtë dhe duke e pirë rregullisht.

Ju s’ duhet ta tejkaloni sasinë e rekomanduar të konsumit të këtij shurupi pasi një gjë e tillë mund të jetë e dëmshme.

Pini këtë shurup deri sa të përfundojë sasia e përgatitur. Mund ta përsërisni një herë në muaj.

Ky shurup është shumë i mirë kundër tensionit të lartë, kolesterolit të lartë, radikaleve të lira dhe inflamacionit.

Vitaminat, mineralet dhe antioksidantët që gjenden tek secili prej këtyre përbërësve rregullojnë pehashin në gjak.

Ato forcojnë sistemin imunitar dhe ju ndihmojnë të trajtoni e parandaloni sëmundjet./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe s’ ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Related posts

Si ndërroi jetë 61-vjeçari në një motel ku ishte së bashku me një 21-vjeçare – detaje nga Policia


Nata e mbrëmshme po del të jetë fatale për një 61-vjeçar nga Gjakova. Ndërroi jetë në një motel në hyre të qytetit.

Prezente gjatë vdekjes së tij ishte një 21-vjeçare, 61-vjeçari ishte alivanosur në prezenc të saj. Ndonëse ishte tentuar që t’i jepet ndihma e parë mirëpo pa sukses.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, për rajonin e Gjakovës, Lumni Graishta ka treguar se edhe mjeku kujdestar e ka konstatuar vdekjen e 61-vjeçarit.

“Ajo çka mundem me konfirmu është se mbrëmë gjatë mbrëmjes një femër dëshmitare 21-vjeç ka raportuar në polici se përderisa sa ka qenë me viktimën ai është alivanosur, kjo ka tentuar me dhënë ndihmën e parë, mirëpo pa sukses,atëherë policia së bashku me ekipin e emergjencës, kanë dal në vend të dukurisë në njërin nga motelet në hyrje të Gjakovës, mjeku kujdestar ka konstatuar vdekjen e viktimës”, ka thënë Graishta.

ndërsa, sipas mjekut kujdestar 61-vjeçari kishte pësuar atak kardiak me ç’rast trupi i tij është dërguar edhe për obduksion.

“Viktima është mashkull shqiptar/kosovar, 61-vjeç sipas mjekut kujdestar viktima ka pësuar atak kardiak, mirëpo po vendim të prokurorit trupi i pa jetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore dhe ne po presim raportin e tyre, për të parë saktësisht rrethanat dhe arsyen e vdekjes, shkaqet e vdekjes”, ka treguar Graishta për Insajderi.

ndërsa zëdhënësi Graishta ka bërë të ditur se “Tre persona janë intervistuar në cilësinë e dëshmitarit për këtë rast, për momentin s’ kemi të dyshuar, por ky rast është duke u përcaktuar se rasti “Hetim i vdekjes”.Related posts

Dy orë protestë të hënën


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Vetëm po të kërkesat e tyre s’ merren parasysh.

Në një konferencë për media, kryetari Jusuf Azemi ka paralajmëruar se protesta do të jetë dy orësh nga e hëna në të gjitha qendrat spitalore dhe mjekësisë familjare, përfshirë edhe ambulancat.

“U mor një vendim i cili s’ është i kënaqshëm, por i cili na është imponuar dhe për shkak të mos stimulimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizikë, në të gjitha qendrat spitalore, mjekësisë familjare dhe ambulanca nga e hëna do të fillohet me protestë nga ora 10:00-12:00 dhe në të gjitha spitalet dhe qendrat e mjekësisë familjare dhe ambulanca s’ do të kryejmë asnjë shërbim”, ka thënë Azemi.

Për më tepër, ai ka paralajmëruar se Vetëm po të s’ përmbushen kërkesat e tyre, atëherë do të hyjnë edhe në grevë.

“Na kanë sjellë në pozicion nga ku s’ kemi kah të shkojmë dhe tani jemi duke matur forcat me drejtësinë. Megjithatë nga java e dytë, Vetëm po të s’ do të ketë përmbushje qind për qind të kërkesave tona, ne do të hyjmë në grevë. Na vjen keq dhe kërkojmë falje nga pacientët, por mbi 30 për qind e punëtorëve të këtyre qendrave të mjekësisë familjare dhe spitaleve janë të prekur me COVID dhe shteti përveç që s’ iu ndihmoi, përkundrazi i sanksionoi dhe s’ e bëri stimulimin”, ka thënë Azemi.

Ai ka kritikuar institucionet qendrore për shkak të përjashtimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimi fizikë nga marrja e pagave shtesë prej 300 euro.

“Ne këtë javë e lamë një javë të diskutimeve ose të një arritje të ndonjë marrëveshje mes sindikatës dhe Ministrisë së Shëndetësisë, por në të kundërtën u mor vendim që nga java tjetër të gjithë punëtorët e sektorit privat që punojnë në institucione shëndetësore publike do të hyjmë në grevë. E gjithë ajo çfarë kemi bërë, e morëm një vendim të kthyeshëm që mos të shkojmë në hapin përfundimtar, futjes në grevë, përndryshe në bazë të diskriminimit që na është bërë si njerëz jemi të obliguar. I qoftë marre gjithë atyre që e morën këtë vendim dhe na diskriminuan. Si është e mundur që një jetë e një njeriu të jetë e vlefshme dhe një jetë e një njeriut tjetër të jetë e pavlefshme? Si mund të stimulohet një jetë e një mjeku e të mos stimulohet një jetë e një punëtori të thjeshtë?”, ka thënë Azemi.

Ndryshe, Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale ka kërkuar që edhe këta punëtorë të përfshihen në shtesat e pagave që kanë marrë mjekët dhe infermierët, por që një gjë e tillë s’ ka ndodhur./21MediaRelated posts

Si të ndaloni gërhitjen – tri ndryshimet që duhet t’i bëni


Gërhitja është e bezdisshme, por normalisht s’ është një problem i madh. Po qe se gërhitja po ndikon në cilësinë e jetës tuaj, ka shumë ndryshime që mund të bëni për të ndaluar gërhitjen. 

Çfarë e shkakton gërhitjen?

Gërhitja është shumë e zakonshme dhe zakonisht shkaktohet nga gjëra që mund të ndryshoni. Gërhitja ndodh kur gjuha, goja, fyti ose udhët e frymëmarrjes në hundë dridhen ndërsa merrni frymë.

Ato dridhen kur fle, ngase këto pjesë të trupit relaksohen dhe ngushtohen. Ju keni më shumë gjasa të gërhini Po qe se jeni mbipeshë, pini duhan, pini shumë alkool ose flini në shpinë.

Ndonjëherë gërhitja juaj shkaktohet nga probleme të tilla si apnea e gjumit, e cila është kur udhët e frymëmarrjes bllokohen përkohësisht ndërsa flini, shkruan Express.co.uk.

Si të ndaloni gërhitjen

Mënyra më e lehtë për të ndaluar gërhitjen është të ndryshoni gjërat që e shkaktojnë atë.

Mjeku i gjumit Ori tha: “Lajmi i mirë është se ka shumë gjëra që mund të bësh për të minimizuar gërhitjen, shumë prej të cilave janë shumë të thjeshta, të shpejta dhe efektive”.

Disa prej tyre i gjeni më poshtë:

Humbni peshë

Po qe se mbipesha shkakton gërhitje, humbja e peshës është një rregullim magjik. Ori tha: “Ushtrimet dhe një dietë më e shëndetshme mund të zvogëlojnë peshën rreth qafës dhe fytit, e cila shtyp poshtë në udhët e frymëmarrjes dhe shkakton gërhitje”.

Ndryshimi i dietës tuaj s’ ka gjasa të ndalojë gërhitjen në vetvete, ushtrimi fizik është ai që do të ndihmojë më shumë. Ju gjithashtu duhet të përpiqeni të hani vakte më të vogla në mbrëmje dhe të pini shumë ujë.

Ndryshoni pozicionet

Ata që flenë mbrapsht kanë më shumë gjasa të gërhijnë, kështu që është e qartë se ndryshimi i pozicionit mund të ndihmojë. Ori sugjeroi: “Ndryshoni pozicionin tuaj të gjumit – Po qe se flini në shpinë atëherë kalimi në anash ose në pjesën e përparme mund të ndihmojë. Kjo ngase kur flini në shpinë, gjuha juaj kthehet prapa dhe mund të bllokojë pjesërisht fytin tuaj. Kjo nga ana tjetër kufizon rrjedhën e ajrit”.

Fjetja në krah do të zvogëlojë shtypjen e udhëve të frymëmarrjes dhe do t’ju ndalojë gërhitjen. Përndryshe, blini një jastëk të veçantë ose pykë shtrati për t’ju ndihmuar të qëndroni në krah.

Largojeni alkoolin

Burrat dhe gratë këshillohen të mos pinë shumë alkool në javë. Kjo do të thotë që ju duhet të shmangni pirjen e më shumë se nëntë gotave të vogla verë në një javë.

Ori përfundon: “Shmangni alkoolin para gjumit – Përderisa alkooli mund t’ju ​​bëjë të ndiheni të përgjumur, ai në të vërtetë pakëson cilësinë tuaj të gjumit, plus relakson muskujt e fytit, gjë që do ta bëjë gërhitjen më keq”. /Telegrafi/

The post Si të ndaloni gërhitjen – tri ndryshimet që duhet t’i bëni appeared first on Telegrafi.

Related posts

​Punëtorët teknikë dhe sigurimi fizik i qendrave spitalore nga e hëna në protestë

​Punëtorët teknikë dhe sigurimi fizik i qendrave spitalore nga e hëna në protestë


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Po qe se kërkesat e tyre s’ merren parasysh.

Në një konferencë për media, kryetari Jusuf Azemi ka paralajmëruar se protesta do të jetë dy orësh nga e hëna në të gjitha qendrat spitalore dhe mjekësisë familjare, përfshirë edhe ambulancat.

“U mor një vendim i cili s’ është i kënaqshëm, por i cili na është imponuar dhe për shkak të mos stimulimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizikë, në të gjitha qendrat spitalore, mjekësisë familjare dhe ambulanca nga e hëna do të fillohet me protestë nga ora 10:00-12:00 dhe në të gjitha spitalet dhe qendrat e mjekësisë familjare dhe ambulanca s’ do të kryejmë asnjë shërbim”, ka thënë Azemi.

Për më tepër, ai ka paralajmëruar se Po qe se s’ përmbushen kërkesat e tyre, atëherë do të hyjnë edhe në grevë.

“Na kanë sjellë në pozicion nga ku s’ kemi kah të shkojmë dhe tani jemi duke matur forcat me drejtësinë. Megjithatë nga java e dytë, Po qe se s’ do të ketë përmbushje qind për qind të kërkesave tona, ne do të hyjmë në grevë. Na vjen keq dhe kërkojmë falje nga pacientët, por mbi 30 për qind e punëtorëve të këtyre qendrave të mjekësisë familjare dhe spitaleve janë të prekur me COVID dhe shteti përveç që s’ iu ndihmoi, përkundrazi i sanksionoi dhe s’ e bëri stimulimin”, ka paralajmëruar ai.

Azemi ka kritikuar institucionet qendrore për shkak të përjashtimit të punëtorëve teknikë dhe sigurimi fizikë nga marrja e pagave shtesë prej 300 euro.

“Ne këtë javë e lamë një javë të diskutimeve ose të një arritje të ndonjë marrëveshje mes sindikatës dhe Ministrisë së Shëndetësisë por në të kundërtën u mor vendim që nga java tjetër të gjithë punëtorët e sektorit privat që punojnë në institucione shëndetësore publike do të hyjmë në grevë. E gjithë ajo çfarë kemi bërë, e morëm një vendim të kthyeshëm që mos të shkojmë në hapin përfundimtar, futjes në grevë, përndryshe në bazë të diskriminimit që na është bërë si njerëz jemi të obliguar. I qoftë marre gjithë atyre që e morën këtë vendim dhe na diskriminuan. Si është e mundur që një jetë e një njeriu të jetë e vlefshme dhe një jetë e një njeriut tjetër të jetë e pavlefshme? Si mund të stimulohet një jetë e një mjeku e të mos stimulohet një jetë e një punëtori të thjeshtë”, ka thënë Azemi.

Ndryshe, Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale ka kërkuar që edhe këta punëtorë të përfshihen në shtesat e pagave që kanë marrë mjekët dhe infermierët, por që një gjë e tillë s’ ka ndodhur. /KP/

Related posts

Personaliteti dhe Shëndeti – Lidhja e Ngushtë Mes Tyre Rregullon Mirëqenien


Personaliteti ynë luan një rol shumë të rëndësishëm në përcaktimin e sjelljes dhe zakoneve të përditshme.

Ky ndikim i ka shtyrë specialistët të zbulojnë Me kusht që personaliteti i njeriut luan rol edhe tek shëndeti i tij.

Sipas tyre, çdo gjë ka lidhje me personalitetin, duke nisur që nga shpeshtësia e vizitave tek mjeku e deri tek përballja me stresin.

Në Greqinë e lashtë, Hipokrati identifikoi katër lloje personaliteti (ndonëse tani ka më shumë).

Ai sugjeronte se secili prej tyre ishte i lidhur fort me prirjen e njeriut për të vuajtur nga një sëmundje fizike apo mendore.

Ky besim konfirmohet së fundmi nga mjekësia moderne.

Sipas kësaj të fundit, personaliteti që shfaqet në fëmijëri ka lidhje me shëndetin e mëvonshëm të njeriut dhe jetëgjatësinë e tij.

Personaliteti A

Njerëzit që kanë një personalitet të llojit A karakterizohen nga:

  • Dëshira për të pasur gjithçka nën kontroll
  • Rendja pas perfeksionit
  • Angazhimi maksimal ndaj objektivave dhe detyrave
  • Fiksimi pas punës dhe konkurencës
  • Padurimi
  • Agresiviteti në raste të caktuara

Disa studime kanë zbuluar një marrëdhënie të fortë mes personalitetit të tipit A dhe hipertensionit, stresit të lartë dhe izolimit social. Ka pretendime që njerëzit me këtë personalitet kanë gjasa të preken edhe nga sëmundjet e zemrës.

Personaliteti B

Njerëzit me personalitetin e tipit B janë më të qetë, e marrin jetën më shtruar ndryshe nga ata me personalitet A.

Ata janë më pak të stresuar dhe s’ nxiten nga konkurenca.

Ata i bëjnë detyrat dhe çdo gjë tjetër në jetë për hir të kënaqësisë se u jep dhe s’ nxiten nga dëshira për të dominuar, arritur apo korrur sukses.

Kjo s’ do të thotë se ata s’ e vlerësojnë arritjen por për ta ka më shumë rëndësi përvoja dhe procesi.

Këta njerëz kërkojnë karriera dhe punë më krijuese se të tjerët.

Këta njerëz janë më pak të rrezikuar nga probleme si ankthi, prejse ata dinë të përballen me stresin e .të shijojnë jetën

Njerëzit Që Jetojnë Për Botën

Ky lloj personaliteti ka shumë avantazhe dhe disavantazhe.

Njerëzit me këtë personalitet plotësojnë më shumë nevojat e të tjerëve se të vetes.

Ata kanë një natyrë pasive dhe janë përgjithësisht njerëz që binden.

Këtu ka një avantazh sa i përket shëndetit, prejse njerëz me këtë personalitet i ndjekin me përpikmëri këshillat e mjekut.

Megjithatë, për shkak të natyrës pasive, kjo kategori ka shumë gjasa të ndihet e pashpresë në rastin e një sëmundje të keqe.

Ata s’ kërkojnë ndihmë se s’ duan t’i bëhen barrë të tjerëve dhe Me kusht që përballen me një lajm të keq shëndetësor besojnë se asgjë që ata kanë në dorë do të bëjë ndonjë ndryshim.

Njerëzit Që Shqetësohen Për Çdo Gjë

Në këtë kategori futen njerëizt që përballen negativisht me humbjen, frustrimin dhe stresin.

Ata përjetojnë reagime ekstreme emocionale dhe rrjedhimisht janë më të prekur nga çrregullimet fizike dhe mendore.

Njerëzit që shqetësohen për çdo gjë janë më të prirur të vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, problemet me stomakun, astmën, depresionin, panikun, madje edhe të përdorin drogë.

Personaliteti D

Ky lloj personaliteti iu prezantua botës në vitin 1996.

Një njeri me këtë personalitet janë të stresuar, negativë, s’ shprehen dot, të zemëruar, të vetmuar e depresivë.

Rreziku i vdekjes së parakohshme është katërfish më i lartë se të gjitha personalitett e tjera, sidomos sa i përket sëmundjeve të zemrës.

Introvertët

Introvertët janë më të fokusuar tek ndenjat dhe përjetimet e brendshme se tek burimet e jashtme stimuluese.

Të jemi të qartë, të qenit introvert s’ do të thotë se keni ankth social apo jeni të turpshëm.

Introvertët janë më të qetë, më të rezervuar dhe në situata të caktuara sociale ndiejnë sikur iu shterojnë energjitë dhe shpesh kanë nevojë të kalojnë kohë me veten.

specialistët e fushës kanë zbuluar se introvertët kanë gjasa më të mëdha që të vuajnë nga depresioni në një pikë të jetës.

Pavarësisht të gjithave, specialistët thonë se rreziqet e sëmundjeve janë në varësi të shumë faktorëve, pra jo vetëm personalitetit ku përfshihen: genet, mjedisi, stili i jetës dhe qasja ndaj saj./AgroWeb.org

 

Related posts

SHBA-ja regjistron numër rekord të viktimave me COVID-19


Shtetet e Bashkuara kanë thyer sërish rekorde sa i përket numrit të të infektuarve me koronavirus, situatë e cila pritet të vështirësohet në javët në vijim.

Më shumë se 100,000 persona të infektuar janë nëpër spitale në SHBA, rekord që është duke shtuar presionin nëpër spitale dhe ndaj punëtorëve për kujdes shëndetësor.

Numri i të vdekurve brenda 24 orëve ka prekur shifrën 2,733, derisa i të infektuarve ka arritur në gati 200,000.

Mjeku, Robert Redfield, udhëheqës i Qendrës për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, ka parashikuar më 2 dhjetor se më e keqja s’ ka ndodhur akoma.

“Realiteti është se dhjetori, janari dhe shkurti do të jenë periudha të vështira. Unë në fakt besoj se ato do të jenë kohërat më të vështira në historinë e shëndetit publik të këtij kombi”, ka thënë Redfield gjatë një bisede me Fondacionin amerikan të Tregtisë.

Ai ka paralajmëruar se numri i të vdekurve në SHBA deri në muajin shkurt mund të arrijë në 450,000, në krahasim me 273,000 viktima sa janë regjistruar deri më tani.

Përkeqësimi i numrit të të infektuarve ka ardhur pas fundjavës që shënoi Festën e Falendërimeve, kur miliona amerikanë kanë anashkaluar paralajmërimet për të shmangur udhëtimet dhe organizimet e mëdha.

Periudha e festave pritet të rëndojë edhe më shumë situatën sipas zyrtarëve shëndetësorë, duke përmendur Festën e Krishtlindjes dhe atë të Vitit të Ri. /REL