Poliklinika Endomedica, zgjidhja e duhur për trajtimin e sëmundjeve endokrine


[ad_1] Sëmundjet që lidhen me gjëndrat kërkojnë një delikatesë dhe profesionalizëm të madh në trajtimin e tyre, andaj orientimi në klinikën e duhur është një gjë që duhet ta ketë parasysh çdo pacient. E vendi i adekuat për të marrë trajtim sa më profesional është pikërisht Poliklinika Endomedica. Mikpritja, profesionalizmi dhe ngrohtësia që ofrojnë janë […]

Sipas hulumtimeve, vaksinat Pfizer dhe Moderna s’ shfaqin rrezik serioz gjatë shtatzënisë


[ad_1] Vaksinat antiCOVID-19 të bëra nga Pfizer / BioNTech dhe Moderna s’ duket se shfaqin ndonjë rrezik serioz gjatë shtatzënisë, sipas të dhënave të reja të botuara të mërkurën në New England Journal of Medicine. Gratë shtatzëna me COVID-19 janë në rrezik në rritje për sëmundje të rënda dhe mund të jenë në rrezik për […]

Mëlçia e dhjamosur te fëmijët, zbulohet roli i një proteine


[ad_1] Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një proteinë, e cila pasi të matet mund të parashikojë shfaqjen e problemit dhe, për këtë arsye, sugjeron strategji edhe më efektive të parandalimit. Kjo […]

Aktiviteti fizik mund të ngadalësojë plakjen e sistemit nervor


[ad_1] Aktiviteti fizik është një mjet i shkëlqyeshëm për të qëndruar i shëndetshëm dhe për ta përmirësuar atë. Ai ndihmon për të mbajtur disponimin të lartë dhe shpesh çon në krijimin e marrëdhënieve të reja njerëzore, andaj është një mjet i vlefshëm për stimulimin e trupit dhe trurit, duke ngadalësuar kështu plakjen fizike dhe mendore. […]

Ramazani dhe diabeti (sëmundja e sheqerit): 11 Këshilla nga Poliklinika Endomedica


[ad_1] Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit është një nga shtyllat e Islamit dhe një detyrë për çdo mysliman. Poliklinika Endomedica synoon që t’i mbështesë sa më shumë që të jetë e mundur në kryerjen e detyrës fetare personat me diabet (sëmundja e sheqerit). ndërsa agjërimi gjatë Ramazanit sjell shumë përfitime për pacientët me diabet (sëmundja […]

Të mësuarit vetërregullues – Roli i prindërve dhe mësimdhënësve në këtë proces


[ad_1] MA. Ariana Isufi- Psikologji Shkollore dhe Këshillim Një nga qëllimet më të rëndësishme të reformës në arsim duhet të jetë promovimi i aftësive të nxënësve për të mësuar si të mësojnë. Në mënyrë që të zhvillojnë aftësinë e nxënësve për të mësuar si të mësojnë, kërkohen strategji të përshtatshme dhe efektive të mësimdhënies, por […]

Plani i Kosovës për vaksinimin kundër Covid-19


[ad_1] Në Kosovë, të dielën më 28 mars, do të arrijë kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, thonë për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë. Kontingjenti i parë i vaksinave, sipas një njoftimi të kryeministrisë së Kosovës, do të arrijë në aeroportin “Adem Jashari” në […]

Mjekët gjinekologë «KUJDES nga infeksionet e plagës cezariane, këto simptoma s’duhen injoruar kurrë»


[ad_1] Numri i lindjeve cezariane në mbarë botën është rritur gjatë dekadave të fundit. Rreth 3-15% e grave që i nënshtrohen një operacioni të tillë priren të zhvillojnë një infeksion rreth zonës kirurgjikale. Infeksioni mund të trajtohet kur diagnostikohet në kohë, duke u bërë më pak shqetësues. Një infeksion i plagës pas operacionit cezarian është […]

Trafiku Urban shembull për punësimin e grave, personave me nevoja të veçanta e komuniteteve


[ad_1] Ndërmarrja “Trafiku Urban” u ka bërë thirrje grave që të jenë pjesë e konkurseve publike për vende të lira të punës. Aktualisht në këtë ndërmarrje janë të punësuara 50 gra, ku 30 prej tyre kanë pozita operative ndërsa 20 prej në punë administrative, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, kryeshefi ekzekutiv i […]

Zbulohen antitrupa në 99% të njerëzve pas dozës së parë të vaksinës


[ad_1] Tre javë pas marrjes së dozës së parë të vaksinës anti-Covid, një përgjigje e antitrupave është e pranishme në 99 për qind të të vaksinuarve. ndërsa brenda 7 ditësh nga marrja e dozës së dytë, 100 për qind e të vaksinuarve zhvillojnë antitrupa kundër koronavirusit të ri. Të dhënat e para inkurajuese për efikasitetin […]

Skema Kombëtare – 1,1 miliardë lekë të disbursuara për 5 495 fermerë përfitues


[ad_1] Skema Kombëtare e mbështetjes në Bujqësi 2020 ka shënuar numrin më të lartë të aplikimeve por dhe të përfituesve fermerë dhe blegtorë, krahasuar me vitet më parë. Frida Krifca, drejtore e Agjencisë për Zhvillim Bujqësor dhe Rural tha për ATSH-në se “ka pasur një interes të shtuar të fermerëve për të aplikuar në Skemën […]

Historia dhe përdorimi i tyre


[ad_1] Teknologjia e dronëve në botë është duke u zhvilluar fuqishëm viteve të fundit. Ndërkohë, shumë pak dihet lidhur me atë se kur u bë fluturimi i parë i një droni apo i një avioni pa pilot.    Sipas Muzeut të Luftës Perandorake Britanike, automjetet ajrore pa pilot (UAV) apo, të njohur ndryshe si dronë, janë […]

Kush, kur dhe si? Programi britanik i vaksinimit kundër COVID-19


[ad_1] Rregullatorët britanikë janë bërë të parët që kanë miratuar vaksinën për koronavirus, të zhvilluar nga kompania amerikane, Pfizer dhe ajo gjermane, BioNTech, për përdorim urgjent. Meqë testimet e vaksinave kanë treguar 95 për qind efikasitet, ekziston interes i madh rreth asaj se si planifikon të realizojë Mbretëria e Bashkuar programin më të madh për […]

Selim Selimi thotë se do ta ndryshojnë Ligjin e Këshillit Prokurorial të Kosovës


[ad_1] Ministri i Drejtësisë Selimi Selimi ka thënë se për ta përmirësuar Këshillin Prokurorial të Kosovës kanë futur në agjendën legjislative ndryshimin e këtij Ligji. “Me inicimin e këtij ndryshimi do të hapet mundësia që t’i marrim të gjitha idetë prej hisedarëve se si ta përmirësojmë Këshillin Prokurorial edhe vlerësimin e performancës në këtë rast”, […]

VIDEO: Fenomen i jashtëzakonshëm në Tokio, banorët shohin drejtpërdrejt shpërthimin e një meteori në qiell, tmerrohen nga zhurma


[ad_1] Në veri të Tokios, ditën e djeshme, disa qytetarë kanë parë me sytë të lirë një fenomen natyror shumë të rrallë, shpërthimin e një meteori të shoqëruar edhe me dritë në rajonin qendror të Kanto. Një dukuri kjo e krijuar për shkak të ndezjes së një meteori pasi kaloi nëpër atmosferë. Tingujt zhurmues që […]

Ajri në Prishtinë, i pashëndetshëm


[ad_1] Ajri mëngjesin e sotëm në Prishtinë është i pashëndetshëm. Kështu tregojnë matjet nga monitorimi i cilësisë së ajrit në kryeqytet nga ana e Ambasadës amerikane. Indeksi i ndotjes është 197 me grimcat e pluhurit PM2.5. Sipas këtij indeksi, me vlerat mes 151 deri 200, çdo qytetar mund të fillojë të përjetojë efekte negative shëndetësore, […]

Ajri në Prishtinë, i pashëndetëshëm


[ad_1] Cilësia e ajrit mëngjesin e sotëm Prishtinë është e pashëndetshme. Kështu tregojnë matjet nga monitorimi i cilësisë së ajrit në kryeqytet nga ana e Ambasadës Amerikane. Indeksi i ndotjes është 197 me grimpca të pluhurit PM2.5. Sipas këtij indeksi ME vlerat mes 151 deri 200, çdo qytetar mund të fillojë të përjetojë efekte negative […]

Kosova në fazën kritike të ndotjes së ajrit


[ad_1] Përveç përballjes me pandeminë, Kosova tani ka hyrë edhe në periudhën kritike të ndotjes së ajrit. Sipas pulmologut në Klinikën e Pulmologjisë në Prishtinë, Besim Morina, kombinimi i ndotjes së ajrit dhe infeksionit me Covid-19, shumëfishon rrezikun tek organizmi i njeriut. “Ky kombinim,kur kemi edhe ndotje të ajrit edhe infeksion me Coronavirus normalisht rreziku […]

Menaxhimi i Risqeve në Bujqësi – 250 Milionë Lekë për Sistemin Agro-Meteorologjik


[ad_1] Sistemi i ri agro-meteorologjik i vjen në ndihmë sektorit të bujqësisë për reduktimin e pasojave nga ndryshimet klimaterike. Qeveria ka parashikuar vitin që vjen të financojë në ngritjen e një sistemi agro-meteorologjik që i vjen në ndihmë sektorit të bujqësisë për menaxhimin e risqeve nga ndryshimet klimaterike. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, bën […]

Avazi i njëjtë, Kuvendit i mungon sërish kuorumi për votim


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum për ta votuar Raportin Vjetor të Komisionit Rregullator të Prokurimit Publik për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se grupi Parlamentar i tyre ka konsideruar se një agjenci e tillë ka rol shumë të rëndësishëm në mbarëvajtjen e procesit të prokurimit publik. Murati tha […]

Stërzgjatja e realizimit të punëve të infrastrukturës në Prishtinë


[ad_1]   Vitin e fundit në komunën e Prishtinës vërehet një volum i shtuar i projekteve të ndryshme të infrastrukturës. Vendosja e një rrjeti të ri të kanalizimit apo shtrimi një rruge me asfalt është gjithmonë lajm i mirë. Kjo tregon përkushtimin e komunës se në përputhje me premtimet, kujdeset që infrastruktura të jetë në […]

Vaksina e Oksfordit nxit imunitet te të moshuarit


[ad_1] Vaksina kundër koronavirusit e Universitetit të Oksfordit ka nxitur imunitet te të moshuarit prej 60 deri 70 vjeç, duke rritur shpresat se mund t’i mbrojë grupmoshat më të rrezikuara nga virusi. Studiuesit thonë se testimet e fazes së dytë, bazuar në 560 vullnetarë, janë “inkurajuese”. Ata po testojnë, gjithashtu, Me kusht që vaksina ndalon […]

Hetuesit policorë dëshmojnë në gjykimin për vrasjen e punëtorit në Deçan


[ad_1] Në Gjykatën e Pejës ka vazhduar gjykimi për vrasjen e Agonis Tetajt, i cili ishte vrarë në vendin e tij të punës, në kompaninë “Gogaj AG” në Deçan. Për këtë vrasje po akuzohet djali i pronarit të kompanisë “Gogaj AG”, Shaban Gogaj. Lidhur me këtë rast edhe kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, […]

Vaksina kundër COVID-19 ofron gati 95% mbrojtje


[ad_1] Kompania amerikane Moderna thotë se të dhënat paraprake tregojnë se vaksina e saj kundër COVID-19 është gati 95% efektive. Rezultatet janë të ngjashme me ato të kompanive Pfizer dhe BioNTech, të cilat ditë më parë njoftuan se testimi i vaksinës së tyre ka rezultuar 90% efektiv në fazën finale, në të cilën janë përfshirë […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


[ad_1] Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm […]

Viti shkollor në pandemi, sa u zbatuan masat anti-COVID në shkollat e Kosovës?


[ad_1] Nxënësit e Kosovës filluan vitin e ri shkollor 2020/21 më 14 shtator, duke u kthyer në bankat  pas një periudhe disa mujore ku kishin zhvilluar vetëm mësim nga distanca. Mësimi filloi sipas tre skenarëve të përgatitur nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Skenari A që është për mësim fizik në shkolla, skenari […]

Një sulm i dyshuar i IS-it lë 11 njerëz të vrarë pranë Bagdadit


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë dhe të sigurisë në Irak thanë se një grup i lidhur me militantët e Shtetit Islamik ka sulmuar një kullë monitorimi pranë Aeroportit të Bagdadit, duke lënë së paku 11 njerëz të vrarë. Zyrtarët thanë se sulmi ka ndodhur të dielën vonë, në një objekt që monitorohet nga një forcë fisnore, me […]

Ndotja e ajrit në Prishtinë, këto grupe të qytetarëve duhet të kenë kujdes ekspozimit


[ad_1] Ndotja e ajrit aktualisht në kryeqytetin e Kosovës – Prishtinë, është në nivelin e 105 të Indeksit të Cilësisë së Ajrit – AQI. Këto shifra janë regjistruar nga matësi i cilësisë së ajrit i cili është i vendosur në Ambasadën e ShBA—së në Prishtinë. Në këto nivele të ndotjes, AQI (Indeksi i Cilësisë së […]

Niveli i ndotjes së ajrit i pashëndetshëm për grupet e ndjeshme me shëndetin


[ad_1] Cilësia e ajrit, krahasuar me muajin e kaluar sot shënon shifra më të larta të ndotjes. Sipas matësit i cili është i vendosur në Ambasadën e ShBA-së në Prishtinë, niveli i ndotjes së ajrit është rritur krahasuar më javën e kaluar. Parametrat e ndotjes sot shënojnë rritje deri në PM2.5 – 109. Bazuar në […]

Ndotja e ajrit, Kosova në zonën e verdhë


[ad_1] Cilësia e ajrit në Kosovë, sipas matësit të vendosur në Ambasadën e SHBA-së, tregon se aktualisht në parametra të lejueshëm. Të dhënat e fundit tregojnë se Kosova gjendet në zonën me ngjyrë të verdhë sa i përket indeksit të cilësisë së ajrit. Momentalisht Indeksi i cilësisë së ajrit në vendin tonë shënon në “PM2.5 […]

Njihuni me shenjat paralajmëruese të diabetit (sëmundja e sheqerit)


[ad_1] Informacion i përgjithshëm diabeti (sëmundja e sheqerit) është një gjendje alarmante, por e zakonshme mjekësore. Po qe se keni diabet (sëmundja e sheqerit), duhet të menaxhoni sheqernat në gjak dhe t’i monitoroni rregullisht për t’u siguruar që janë brenda normave të synuara. Ekzistojnë disa lloje të diabetit (sëmundja e sheqerit), megjithëse dy llojet kryesore […]

Sa aktgjykime u publikuan nga Gjykatat e Kosovës në muajin shtator?


[ad_1] Gjatë muajit shtator të vitit 2020, Gjykatat e Kosovës kanë publikuar gjithsej 1,530  aktgjykime, çka përbën një ngritje të numrit krahasuar me muajin paraprak, kur ishin publikuar 1,440  aktgjykime. Gjykata Themelore e Prishtinës vazhdon të prijë me aktgjykime të publikuara, me gjithsej 287 aktgjykime të publikuara, e kjo përbën rënie krahasuar me muajin paraprak. […]

Si bëhen transfere nga Thesari i Kosovës?


[ad_1] Kosova është trazuar nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk. Lidhur më këtë rast, Policia e Kosvës ka arrestuar punëtorin e Thesarit, derisa […]

Nis seanca ndaj të dyshuarit për “avullimin e mbi 2 milionë eurove të Thesarit të Shtetit


[ad_1] Seanca për caktimin e masës së sigurisë ndaj të dyshuarit për avullimin e dy milion eurove nga Ministria e Financave, është duke u mbajtur me dyer te mbyllura për monitoruesit dhe publikun në gjykatën  e Prishtinës. Gjykatësi i procedurës paraprake, Agim Kuçi, u ka ndaluar gazetarëve dhe monitoruesve që të marrin pamje dhe fotografi […]

Kolegët nga Prizreni e zgjedhin Ariana Shajkovcin anëtare të Këshillit Prokurorial


[ad_1] Ariana Shajkovci prokurore në departamentin e Krimeve të Rënda dhe Musli Gashi prokuror në departamentin e përgjithshëm sot i janë nënshtruar votimit që është mbajtur në objektin e Prokurorisë së Prizrenit. Zyrtari i kësaj Prokurorie Lutfi Morina për KALLXO.com ka bërë me dije se 24 prokurorë kanë marrë pjesë në votim. Prokurorja Ariana Shajkovci […]

17 kandidatë synojnë 7 pozita në Këshillin Prokurorial të Kosovës


[ad_1] Këshilli Prokurorial i Kosovës ka bërë publike listën përfundimtare të kandidatëve që po garojnë për anëtarë të këshillit. 17 prokurorë nga Prokuroritë Themelore të Pejës, Prishtinës, Prizrenit, Mitrovicës, Gjilanit, Gjakovës dhe Ferizajt kanë aplikuar për anëtar të Këshillit Prokurorial të Kosovës. Konkursi është shpallur me datë 8 tetor 2020 dhe kjo është lista përfundimtare […]

Përse Shtohen dhembjet e Kokës Në Vjeshtë?


[ad_1] Njerëzit që vuajnë rregullisht nga dhembjet e kokës apo migrena apo hemicrania, e dinë mjaft mirë rolin e ushqyerjes apo stresit në frekuencën dhe ashpërsinë e tyre. Një faktor tjetër, shpesh i anashkaluar, është ndryshimi i stinës. Shumë njerëz thonë se me ardhjen e vjeshtës, dhembjet e kokës bëhen më të shpeshta dhe më […]

EULEX prezanton raport nga monitorimi i sistemit të drejtësisë


[ad_1] EULEX-i prezantoi raportin e parë publik të Monitorimit Sistematik dhe Tematik të Drejtësisë. Ky raport u publikua në një ambient të hapur dhe me numër të kufizuar pjesëmarrësve për shkak të situatës së krijuar nga virusi COVID-19. Raporti është i përbërë nga gjetje dhe rekomandime për përmirësimin e sundimit të ligjit në Kosovë. Për […]

Kushdo që kapet duke ndikuar në proces, largohet nga puna


[ad_1] Këshilli Prokurorial i Kosovës thotë se e kanë marrë me shqetësim reagimin e Ambasadës Amerikane në Kosovë pas largimit të tyre nga procesi i monitorimit të zgjedhjes së kryeprokurorëve të rijnë. Në lidhje me këtë sot, anëtarët e Këshillit Prokurorial kanë mbajtur takim ku kanë kërkuar nga eproret që të informojnë Këshillin Prokurorial në […]

Ministri i Drejtësisë reagon pas tërheqjes së amerikanëve nga zgjedhjet në KPK


[ad_1] Ambasada Amerikane në Kosovë është tërhequr nga monitorimi në zgjedhjet e anëtarëve në Këshillin Prokurorial të Kosovës, si dhe kryeprokurororët. Tërheqja nga monitorimi siç thotë Ambasada është bërë posaqë këto procese janë “prishur rrënjësisht”. Lidhur me këtë ka reaguar edhe Ministri i Drejtësisë Selim Selimi, i cili ka thënë se SHBA-të duhet të mbeten […]

Lumezi s’ e komenton tërheqjen e amerikanëve nga monitorimi në KPK


[ad_1] Ambasada Amerikane ka treguar sot se është tërhequr nga monitorimi dhe mentorimi i procesit të zgjedhjes së anëtarëve të rinj të Këshillit Prokurorial të Kosovës dhe kryeprokurorëve të rinj. Në lidhje me këtë KALLXO.com, ka kontaktuar me Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi i cili tregoi se nesër do të mbahet mbledhja e Këshillit Prokurorial […]

Hoti reagon pas tërheqjes së amerikanëve nga monitorimi i zgjedhjeve në KPK


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka reaguar pas njoftimit të Ambasadës amerikane se janë tërhequr nga procesi i monitorimit të zgjedhjes së anëtarëve të Këshillit Prokurorial të Kosovës dhe kryeprokurorëve të rinj. “Jam thellë i shqetësuar nga vendimi i Ambasadës së SHBA-ve për tërheqje nga monitorimi i procesit të përzgjedhjes së kryeprokurorëve dhe anëtarëve të Këshillit […]

Ambasada amerikane tërhiqet nga monitorimi në Këshillin Prokurorial, e quan procesin të thyer


[ad_1] Ambasada Amerikane në Kosovë është tërhequr nga monitorimi në zgjedhjet e anëtarëve në Këshillin Prokurorial të Kosovës, si dhe kryeprokurororët. Tërheqja nga monitorimi siç thotë ambasada është bërë meqë këto procese janë “prishur rrënjësisht”. “Për vite, Ambasada Amerikane ka luajtur një rol monitorues dhe mentorues në proceset për të zgjedhur anëtarët e rinj të […]

Kuvendi zgjedh anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës të Shërbimit Civil


[ad_1] Katër nga pesë anëtarët e përzgjedhur të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës të Shërbimit Civil të Kosovës nga ana e Kuvendit të Kosovës kishin marrë dritën e gjelbër edhe nga specialistët britanikë si kandidatë të emërueshëm. Vetëm për njërin nga anëtarët që është zgjedh nga Kuvendi në këtë Këshillë, specialistët britanikë kanë vlerësuar se s’ […]

Kuvendi me mbikëqyrje të dobët ndaj qeverisë


[ad_1] Mbikëqyrja parlamentare ndaj ekzekutivit, veçanërisht ndaj zbatimit të ligjeve mbetet e dobët, theksojnë në Institutin Demokratik të Kosovës. Sipas kësaj organizate, shumë ligje të cilat janë miratuar nga legjislaturat e kaluara, por edhe tash, s’ po arrijnë që të monitorohen dhe siç theksohet, s’ po gjejnë zbatim. Agnesa Haxhiu, hulumtuese e politikave në Institutin […]

Konkurset që s’ monitorohen nga britanikët s’ shkojnë mirë


[ad_1] Udhëheqës i projektit për monitorimin e rekrutimeve dhe redaktori i KALLXO.com, Visar Prebreza ka zbuluar se konkurset publike të cilat s’ monitorohen nga Ambasada Britanike s’ shkojnë mirë njëjtë sikur konkurset ku janë të pranishëm përfaqësuesit e BDO-së. “Ambasada Britanike është tërhequr nga konkursi i ardhshëm për komisionerin për mbrojtje të dhënave dhe fatkeqësisht […]

Si të kontrolloni shpejt Po qe se ka kamera të fshehura në dhomat e zhveshjes


[ad_1] Kamerat e fshehura në dhomat e zhveshjes  janë fatkeqësisht një dukuri e zakonshme, veçanërisht pasi teknologjia e mbikëqyrjes bie në çmim dhe rritet në fuqi dhe funksionalitet në të njëjtën kohë. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ekzistojnë arsye krejtësisht legjitime (ose të paktën ato që ligji i përcakton si “legjitime”) pse një […]

Çka është paneli elektrolit?


[ad_1] Çfarë po tesohet? Elektrolitet janë minerale që gjenden në indet e trupit dhe në gjak në formën e kripërave të tretur. Si grimca të ngarkuara elektrike, elektrolitet ndihmojnë lëvizjen e lëndëve ushqyese brenda dhe mbeturinave jashtë qelizave të trupit, ruajnë një ekuilibër të shëndetshëm të ujit dhe ndihmojnë në stabilizimin e nivelit të acidit […]

Abuzimi emocional – Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?


 Çka është abuzimi emocional?  Çfarë efekte mund të lë abuzimi emocional? Abuzimi emocional, mund të lë efekte afatgjata.  Çfarë dëme tjera mund të kemi nga abuzimi emocional? Nga abuzimi emocional, mund të keni edhe dëme shëndetësore fizike, psikologjike e ndonjëherë të dyjat. Një person që është subjekt i abuzimit emocional, mund të përjetojë këtë abuzim […]