Problemet me tiroiden te të rinjtë – sinjalet që jep trupi


[ad_1] Problemet me tiroiden s’ vërehen vetëm te njerëzit në moshë madhore por edhe tek të rinjtë. Në rastin e tyre, simptomat e problemeve me tiroiden, shpesh nënvlerësohen, neglizhohen, madje i atribuohen edhe stresit ose ushqyerjes. specialistët thonë se problemet me tiroiden mund të shfaqen në çdo moshë, por njerëzit ndërgjegjësohen për to në moshën […]

Study based on data from 300,000 tests for COVID-19 — ScienceDaily


[ad_1] A new study at Tel Aviv University found that the British variant (termed: B.1.1.7) of Covid-19 is 45% more contagious than the original virus. The researchers relied on data from about 300,000 PCR tests for Covid-19 obtained from the COVID-19 testing lab, which was established in collaboration with the Electra Group. The new study […]

Tani Është Koha E Duhur Që Të Mbillni Kungulleshkat Në Shtëpi


[ad_1] Kungulleshkat janë të mbushura me fibra, minerale dhe vitamina. Ato njihen si ndër zarzavatet më të rëndësishme për trupin e njeriut. Kungulleshkat janë të përshtatshme edhe për bebet dhe përbëjnë bazën e supës së parë që ato provojnë në jetë. Vlerat Ushqyese Të Kungulleshkave  Vlerat e këtyre zarzavateve të rëndësishme janë të larmishme. Ushqyesit […]

Fasule me Suxhuk – Receta e Traditës Me Një Shije Të Re Fantastike


[ad_1] Fasulet janë zgjidhja perfekte kur moti bëhet tekanjoz dhe temperaturat ulen. Një pjatë tradite që s’ mungon kurrë në tryezat tona, dhe sidomos në fillim jave. Një recetë plot aromë dhe shije. AgroWeb.org sjell recetën klasike të fasuleve por me një përbërës më shumë, i cili ju premton një shije perfekte. Përgatitja e Fasuleve […]

Pranvera Vjen Me Lule Por Edhe Me Depresion


[ad_1] Secila prej stinëve ka një bazë të fortë dashamirësish, por pranvera është padyshim më e bukura. Njerëzit i thonë ‘lamtumirë’ dimrit dhe i dorëzohen temperaturave më të ngrohta të pranverës. Pranvera është përgjithësisht një stinë që nxit lumturi dhe shpresë por për disa njerëz ajo shkakton alergji dhe probleme shëndetësore. Stina e polenit mund […]

Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti?


Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti? Ashtu siç ndryshon natyra, lulëzojnë pemët dhe zgjatet dita , ashtu ndryshon edhe metabolizmi i trupit tonë. Gjatë dimrit metabolizmi ishte më i ngadaltë dhe në pranverë edhe metabolizmi “gjallërohet”. Dihet se stresi dhe sëmundjet ndikojnë në luhatjet e vlerës së sheqerit në gjak, por a e […]

A ftoheni me të vërtetë, Me kusht që dilni pasi jeni larë?


[ad_1] Ideja se ftoheni Me kusht që dilni menjëherë pas larjes është ngulitur thellë në mendjet e shumë njerëzve. Paralajmërimet janë dhënë që në fëmijëri nga nënat ose gjyshet, sa herë që keni dalë duke nxituar nga shtëpia me flokë të lagura. Këto paralajmërime, sipas mjekëve janë të paqena. Sipas tyre, Me kusht që dalim […]

Moti i ndryshueshëm ju prish humorin dhe gjumin. Çfarë mund të bësh?


[ad_1] Është rrënjosur një mendim që ditët e zymta na bëjnë të ndihemi në humor të keq, por ka edhe shpjegime shkencore pse moti i keq dhe shiu ndikojnë negativisht te ne Sipas hulumtimit të psikologut klinik nga San Francisco, Tecsia Evans, pothuajse 9% e të anketuarve bëjnë pjesë në kategorinë e “njerëzve që s’ […]

Kurat Ideale Kundër Të Ftohurës Kronike


[ad_1] Moti është ngrohur dhe ditët me diell janë shumë të bukura, por e ftohura kronike mbetet sërish e pranishme. E ftohura kronike shkaktohet nga disa viruse që shumëfishohen me kalimin e çdo ore. Simptomat e të ftohurës kronike përfshijnë: fytin e thatë, kollën, tështimat dhe lodhjen fizike. Këto simptoma mund të shërohen lehtë në […]

Disa zakone që shkatërrojnë flokët tuaj në dimër


[ad_1] Moti i ftohtë dhe i thatë i dimrit është në thelb armiku më i keq i lëkurës suaj. Çuditërisht, s’ është aq miqësore me flokët tuaj. Ashtu si temperaturat në rënie mund të çojnë në tharjen dhe acarimin e lëkurës, ata mund të thithin lagështi nga fijet tuaja, duke i bërë ata më të […]

DW: Fillimi i pranverës jep shpresa për uljen e virulencës


[ad_1] Në kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll. Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në  Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të […]

Pranvera Vjen Me Alergji E Sëmundje – Çfarë i Ndodh Trupit


[ad_1] Ndryshimi i stinëve shkakton luhatje të shëndetit. Kjo është pranuar shkencërisht kohë më parë kur stinët s’ përplaseshin me njëra tjetrën. Vitet e fundit moti ka pësuar luhatje të thella. Vera është shumë e nxehtë, dimri shumë i ftohtë por i shkurtër. Pranvera zgjat shumë pak. Një mot i tillë shkakton shumë pakënaqësi dhe […]

Ndryshimi i stinëve e bën më të vështirë zgjimin në mëngjes


[ad_1] Ka njerëz që zgjohen me zilen e parë të alarmit e ka të tjerë që rrotullohen pa fund në shtrat duke injoruar edhe zilen e shtatë. Nëse zgjimi në mëngjes është një mision i vështirë për ju, atëherë fajësoni ndryshimin e stinëve. specialistët mjekësorë shpjegojnë se me ardhjen e pranverës, moti dhe humori ndryshojnë […]

Inteligjenca artificiale për reduktimin e mbetjeve ushqimore


[ad_1] Tokio, 3 shkurt – Kompanitë japoneze janë duke e zgjeruar përdorimin e inteligjencës artificiale dhe teknologjive të tjera të përparuara për t’i zvogëluar kostot e ushqimit të mbetur gjatë pandemisë dhe për të kërkuar një mënyrë për qëndrueshmëri. Shkatërrimi i më shumë se 6 milionë tonë mbetjeve të ushqimit në Japoni, i ka kushtuar […]

Shpresa te vaksinat, rëndim i situatës së pandemisë në Shqipëri


[ad_1] Në kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll.Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në  Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të marrëveshjes […]

Rreth 20 pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive kanë marr plazmën konvalescente, infektologët në pritje të efekteve


[ad_1] Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vaksinës kundër coronavirusit, por tashmë pacientët e shtrirë në Klinikën Infektive kanë nisur të marrin si terapi mbështetëse, trajtimin me plazmën konvalescente. Rreth 20 pacientë kanë marr këtë përbërës të gjakut, por infektologët thonë se akoma është herët të flitet për efektet e këtij tretmani. ndërsa, […]

Vaksina me një dozë e J&J parandalon COVID-in; së shpejti vendimi përfundimtar


[ad_1] Vaksina e kompanisë Johnson & Johnson e cila merret me një dozë të vetme mbron nga COVID-19. Kjo thuhet në një analizë të enteve rregullatore amerikanë të bërë publike të mërkurën, e cila hedh bazat për një vendim përfundimtar për miratimin e një vaksine të re edhe më të lehtë për t’u përdorur, e […]

Gjermania po hyn në valën e tretë të COVID-19, paralajmëron specialisti i shëndetit


[ad_1] specialisti i shëndetit Karl Lauterbach, nga Social Demokratët e Gjermanisë, thotë se Gjermania është në fillim të valës së tretë për shkak të përhapjes së mutacioneve të coronavirusit. Pas një faze të rënies së rasteve, shkalla e infeksionit me coronavirus është rritur në Gjermani. Sipas mediave, përcjell Telegrafi, të martën numri i rasteve për […]

Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshme edhe në Dimër – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] I ftohti, lagështira dhe ngricat ndikojnë të parën lëkurën dhe flokët. Në fakt si çdo ekstrem tjetër atmosferik dhe s’ janë të paktë njerëzit që në periudha të caktuara të vitit kanë probleme me lëkurën dhe flokët. Në vjeshtë flokët bien, në verë digjën më shpejt, në dimër hollohen e dëmtohen nga i ftohti […]

A po vjen pranvera? Meteorologu tregon si do të jetë moti në ditët në vijim


[ad_1] Hakil Osmani, meteorolog pranë Meteoalb tha në Euronews Albania se moti pritet i qendrueshëm dhe vranësirat që mund të shfaqen herë pas here s’ do të jenë problematike. “Kjo situatë do të vijojë deri në fundjavë,” – tha Osmani. Ndërkohë që sa i takon vlerave termike, minimumet kanë shënuar -3 gradë Celcius në zonat […]

Disa ilaçe që mund të shkaktojnë psoriazën


[ad_1] Psoriaza është një sëmundje autoimune e lëkurës e karakterizuar nga shfaqja spontane e simptomave (skuqje të  lëkurës). Ajo po ashtu ndikon që të kemi kruarje të mëdha në ato pjesë ku vecse është manifestuar sëmundja Përveç ilaçeve, shumë gjëra të ndryshme mund të shkaktojnë kruarje dhe përhapje më të shpejtë të sëmundjes, duke përfshirë […]

Situata e udhëve nga moti i keq – Ja akset ku qarkullohet me zinxhirë


[ad_1] Autoriteti Rrugor Shqiptar informoi sot mbi gjendjen e akseve kombëtare, ndërkohë që në rajonin verior dhe qendror reshjet kanë pushuar por në rajonin jugor kanë vijuar deri në orët e para të mëngjesit. Sipas ARRSH-së, në rajonin verior qarkullohet me zinxhirë në akset: Kukës-Bushtricë, Bicaj-Bushtricë, Domaj-Daj Reç, Trebisht –Doganë, Ura e Cerenecit–Klenjë. Në rajonin qendror qarkullohet me […]

Këshilla të specialistëve: Si t’ia dalësh me ndryshimet e papritura të motit


[ad_1] Kur ndryshon moti jemi të lodhur, por s’ mund as të flemë, kur bie shi na dhemb koka, por kur fryn era jemi të shqetësuar dhe nervoz Po qe se natën e kaluar keni ndier dhimbje të nyjave, nervozë dhe shqetësim, në këto e sipër në mëngjes jeni zgjuar të lodhur dhe mezi prisni […]

Gabime lehtësisht të evitueshme që njerëzit bëjnë kur vrapojnë në dimër


[ad_1] Pavarësisht se sa i përkushtuar jeni në rutinën tuaj të vrapimit në dimër, zgjimi ditë pas dite nga moti i errët, i zymtë dhe i ftohtë mund të jetë problemi juaj. Një studim i Universitetit të Arizonës Veriore zbuloi se ngrirja e madhe mund të rrisë shpejtësinë tuaj me 29 për qind, dhe kjo […]

Antibiotikët Bio Që s’ Skadojnë


[ad_1] Pranvera ka shtrirë këmbët edhe dielli në këto ditë të bën të mendosh se moti i ftohtë u largua, por njerëzit që kolliten, tështijnë dhe që s’ duken në punë se janë sëmurë, tregojnë se stina e ftohtë është akoma prezente. Madje edhe më të fiksuarit ndaj higjienës dhe dizinfektantëve të duarve s’ i […]

Koronavirusi/ OBSH paralajmëron: Maskat janë më pak efektive në shi


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se maskat janë më pak efektive në shi, për të penguar infeksionin me koronavirus. Sipas tyre, maska duhet ndërruar Nëse laget. “Është shumë e rëndësishme që njerëzit t’i ndjekin udhëzimet, për të siguruar një mbrojtje më efektive ndaj koronavirusit. Maskat duhet të ndryshohen rregullisht dhe kjo është […]

Disa mënyra se si ta bëni fëmijën tuaj të lumtur


[ad_1] Fëmijëria e lumtur është njëri ndër hapat e parë që do t’i ndihmojë personit që të jetë i suksesshëm në jetë. Por  ka shumë prindër që s’ e kanë të qartë se cilat janë mënyrat më të përshtatshme për ta bërë fëmijën e tyre të lumtur. Lumturia e fëmijës s’ përkon me dhënien e […]

Disa udhëzime se si të veproni kur gripi bëhet agresiv


[ad_1] Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura […]

Kur dhe si duhet t’i themi “jo” fëmijës?


[ad_1] Vetëm po të i thoni fëmijës tuaj se ai s’ mund të dalë jashtë dhe të luajë mbasi është shumë ftohtë, ose i thoni jo kur ai kërkon të shkojë në shtëpinë e një shoku para se të ketë mbaruar detyrat e shtëpisë, duke dëgjuar fjalën ‘jo’ një herë në një kohë mund të […]

Periudha Kur Gripi Bëhet Agresiv- Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura […]

Eurostat: Ndryshimet Klimatike Po Ndikojnë Keq Bujqësinë Edhe Në Shqipëri


[ad_1] Ndryshimet klimatike vitet e fundit e kanë bërë dimrin më të thatë dhe i kanë zgjatur temperaturat e ftohta në të tërë sezonin e pranverës deri në maj në Kontinentin Europian. Këto ndryshime e kanë ndikuar negativisht prodhimin bujqësor kudo në Europë, duke përfshirë edhe Shqipërinë, raporton Eurostat. Dimri i butë, i cili favorizoi […]

Dita e sotme konsiderohet si më depresivja e vitit, çka është “e hëna blu”


[ad_1] Për disa vite rresht, e hëna e tretë në janar është quajtur e hëna blu. Kjo posa konsiderohet të jetë dita më melankolike e vitit, dita kur njerëzit mbingarkohen nga emocione të pakëndshme më shumë se çdo ditë tjetër e vitit, të paktën sipas ithtarëve të teorisë. Gjithçka filloi në 2005, kur akademiku Cliff […]

Veliaj ironizon Bashën: Për të gjithë ka qenë herët a vonë e mbarë me diell, por për Lulin akoma ka shi, vranësira, përmbytje


[ad_1] Me përmirësimin e motit dhe ndalimin e reshjeve të shiut, situata e krijuar nga përmbytjet në vend është përmirësuar. Madje, moti i kthjellët i kësaj të premte ka bërë që të mos ndihen temperaturat e ulëta që kanë përfshirë vendin tonë. Ndonëse këto përmirësime janë të dukshme, kreu i opozitës Lulzim Basha vijon të […]

Hulumtimi i ri: Vetëm 11 minuta aktivitet fizik në ditë mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë


[ad_1] Pavarësisht Po qe se është moti i ftohtë apo fakti që palestrat janë të mbyllura arsye pse keni probleme ta motivoni veten për të arritur qëllimet tuaja, sigurisht që s’ jeni të vetmit.  Por lajmi i mirë është se një studim i ri tregon se një ushtrim i vogël vërtet vlen shumë. Më pak […]

Skuqja e Veshit – Shkaqet dhe tretmani me Metoda Natyrale


[ad_1] Skuqja e veshit është një fenomen i shpeshtë tek të gjithë njerëzit. Në terma popullore thuhet se kur njëri nga veshët të skuqet atëherë dikush është duke folur për ju. Por në të vërtetë, ky fenomen lidhet drejtpërdrejtë me të tjera shkaqe. Në shumë raste, personat përjetojnë jo vetëm skuqje të veshit por edhe […]

Lajm i mirë nga moti/ Bie intensiteti i reshjeve dhe ulen ndjeshëm temperaturat


[ad_1] Sot moti do të jetë e alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot të paqëndrueshëm i shoqëruar me reshje në të tërë territorin. Në krahasim me ditët e mëparshme reshjet do të kenë intensitet më të ulët. Ndërkohë në zonat e thella malore reshje do jenë në formën e dëborës. Sipas Meteoalb, sot […]

Metoda natyrale për të shëruar tharjen e buzëve


[ad_1] Më poshtë keni disa metoda krejt natyrale për të zbutur dhe lehtësuar ashpërsimin e buzëve krejt lehtë në shtëpi. Tharja e buzëve është një problem që prek të gjithë njerëzit në të gjitha moshat. Një problem, i cili mund të jetë i dhimbshëm si dhe i sikletshëm për pamjen gjithashtu. Simptomat e përgjithshme këtij […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


[ad_1] Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. […]

Vetaksident në Prizren, vdes një person


[ad_1] Si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut, orët e para të mëngjesit të sotëm ka ndodhur një vetaksident në aksin rrugor Prizren-Suharekë me c’rast një person ka humbur jetën. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani. Sipas tij, në veturë ishin katër persona ku tre prej tyre […]

Vetaksident në orët e para të së premtes, rrotullohet vetura


[ad_1] Si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut, orët e para të mëngjesit të sotëm ka ndodhur një vetaksident në aksin rrugor Prizren-Suharekë. Sipas informacioneve të deritanishme, një person ka pësuar dëmtime të lehta trupore. Policia ka bërë apel për kujdes të shtuar në rrugë, vecanërisht këtyre ditëvve kur moti është i ligë. [ad_2]

Moti në dy ditët në vijim, reshje shiu dhe bore


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të lagështa të ajrit të cilat do ta mbajnë ketë situatë meteorologjike. IHK njofton se këto vranësira të përqendruara mbi territorin tonë do të sjellin sërish reshje shiu dhe bore në viset e larta, por […]

Arsyet Përse Njeriu Plaket Më Shpejt Në Dimër – Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Plakja dhe moti i ftohtë janë një kombinim jo dhe aq i mirë. Temperaturat e ulëta lënë gjurmë në shëndet dhe zmadhojnë shenjat fillestare të plakjes. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për 8 arsyet përse njeriu plaket më shpejt në dimër. Mungesa E Lagështisë Në Ajër I ftohti dhe thatësia e […]

A është vera shkaku i dhembjeve të kokës?


[ad_1] Gjatë muajve të dimrit, dhe veçanërisht gjatë pushimeve, shumë preferojnë verën e kuqe. Sidoqoftë, disa njerëz e shmangin për shkak të dhembjes rraskapitëse së kokës Vera e kuqe ka qenë prej kohësh fajtori për dhembjet e kokës, posaçërisht migrenën apo hemicraninë, dhe pyetja që lind është Po qe se ajo me të drejtë ka […]

Sa i Rëndësishëm Është Dimri Për Gjumin, Infeksionet Dhe Lëkurën


[ad_1] Moti i ftohtë mund të duket si ndëshkimi më i madh për dikë që preferon pranverën a verën, megjithatë, ai ofron përfitime shumë të rëndësishme për organizmin. I Ftohti E Bën Trurin Më Të Mprehtë Temperaturat e ulëta e bëjnë njeriun të mendojë më qartë. Studimet thonë se njeriu e ka më të lehtë […]

Dimri i Madh – specialistët kanë paralajmëruar se janari do të jetë muaji më i vështirë


[ad_1] Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke paralajmëruar për muaj “të acartë”, deri sa dielli të fillojë të ngrohë sërish, për shqiptaret të mbyllur brenda kufijve e të izoluar si kurrë […]

Bujqësia Urbane – Një Mundësi e Re Për Prodhimet Organike


[ad_1] Në ditët e sotme bujqësia urbane, ose kopshtaria urbane, që është praktika e kultivimit, përpunimit të ushqimit në zonat urbane, shihet si një mundësi e mirë për realizimin e prodhimeve organike. specialistët në Ministrinë e Bujqësisë shprehen se, bujqësia urbane i detyron qytetarët të rritin bimët në një mënyrë edhe më të kontrolluar dhe […]

​Reshjet e borës vështirësojnë lëvizjen në rrugë, 86 aksidente për 24 orë


[ad_1] Reshjet e borës me një intensitet më të lartë kanë rënë mbrëmë në Kosovë. Ndërkohë, edhe pse udhët janë të kalueshme, është vështirësuar qarkullimi i automjeteve për shkak të ngricave dhe mundësisë më të madhe të rrëshqitjes. Sipas policisë, gjatë 24 orëve të fundit ka ndodhur një aksident trafiku me fatalitet, 28 aksidente me […]

Spektakël Në Qiell – Jupiteri Dhe Saturni Do Të Formojnë “Yllin e Krishtlindjes”


[ad_1] Jupiteri dhe Saturni do të bashkohen në qiellin e 21 dhjetorit, duke formuar atë që do të duket si një yll i vetëm i ndritshëm në horizont.  Fenomeni, i njohur si “Lidhja e Madhe”, pritet të ndodhë në natën më të gjatë të vitit, dhe është një mundësi unike për ta parë. “Lidhja e […]

Përkujdesja dhe Ujitja e Bimëve Të Shtëpisë Në Dimër


Ndryshimi i temperaturave dhe klima përgjithësisht e ftohtë shkakton shumë mëdyshje mes dashamirësve të kopshtarisë. Ata që rrisin bimët vetë në shtëpi ose në kopësht, duhet të tregojnë më shumë kujdes për bimët e tyre në dimër. Përkujdesja nis pikërisht me ujitjen. A Duhen Ujitur Bimët Në Dimër?  Po qe se ju s’ jetoni në vende […]

Moti për 5 ditë, nga sonte fillojnë reshjet e shiut


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon se java e ardhshme parashihet të jetë mjaft dinamike sa u përket elementeve dhe dukurive meteorologjike. “Reshjet e shiut parashihen të fillojnë sonte për të vazhduar edhe gjatë ditës së hënë, meqë jemi nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ulët atmosferik. Vranësirat të dendura të stadit […]

Moti sot në Shqipëri


[ad_1] Një gjë përqethëse u shënua në Lezhë të Shqipërisë, ku pas mesnate, në zonën e njohur si Gajush u gjet i vrarë brenda makinës së tij, një polic 26-vjeçar. Sallës operative të policisë në këtë qytet i mbërriti një telefonatë se në aksion rrugor Milot-Lezhë, një automjet kishte humbur kontrollin e kishte dalë nga […]

Moti në fundjavë – GazetaBlic


[ad_1] Prishtina Weather ka njoftuar se në fundjavë do të jetë mot i butë, me më shumë diell të shtunën. Të dielën sërish me erë. Orëve të mëngjesit mundësi për mjegull. Javën e ardhshme mot me shi, viseve malore borë. Ditëve të fundjavës rryma të ngrohta ajrore nga Mesdheu do depërtojnë mbi rajon të cilat […]

Dita kur mund të tërhiqen paratë e Trustit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë që 212 milionë euro mund të tërhiqen nga qytetarët. Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike u përmend si moti. Por hapa konkretë për jetësimin e tij, u morën këtë të premte kur edhe u votua në Kuvendin e Kosovës. E menjëherë pas kësaj në një konferencë për media, kryeministri […]

Moti sot


[ad_1] Diana Metushi – Krasniqi nga organizata KDI në debatin me zëvendësministrin e Financave ka thënë se në buxhetin për vitin 2021 janë ndarë 30 milionë euro më pak për sektorin e shëndetësisë. “I kemi 30 milionë euro më pak pikërisht për shëndetësi, prej 82 milionë eurove, janë zbritë  në 57 milionë. Vetëm sa janë […]

Moti të premten e të shtunën, i vranët dhe me reshje shiu


[ad_1] Të premten dhe të shtunën moti do të jetë kryesisht i vranët e vende-vende do të ketë reshje shiu të intensitetit të dobët deri mesatar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, të premten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3-4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 9-11 gradë Celsius. “Do të […]

Moti në dy ditët e ardhshme në Kosovë


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se  në dy ditët e ardhshme në vend do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -7 deri -1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 3-7 gradë Celsius. Sipas njoftimit, gjatë kësaj kohe do të […]

Vazhdon rënia e temperaturave, ky do të jetë moti dy ditët e ardhshme


[ad_1] Sipas parashikimeve të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, dy ditët në vijim s’ pritet të ketë reshje të shiut apo të borës, por temperaturat minimale pritet të bien deri në -7 gratë, shkruan Gazeta Blic. Temperatura më e lartë e ditës pritet të shkojë deri në 7 gradë Celcius. “Do të mbajë mot i vranët […]

Pas raportimit të KALLXO.com, Arton Demhasaj heq dorë nga Këshilli Drejtues i UP-së


[ad_1] KALLXO.com më 24 korrik të këtij viti kishte raportuar se njëra nga pozitat e Këshillit Drejtues të UP-së mund të jetë në konflikt të interesit, më konkretisht tek anëtari i këtij këshilli, Arton Demhasaj. Kjo pasi që Demhasaj është drejtor ekzekutiv i organizatës “Çohu” dhe sipas vendimeve të kaluara të Agjencisë Kundër Korrupsion për […]

“Befasohem që Avdullah Hoti s’ ka dhënë dorëheqje, duhet që shpejt të shkojmë në zgjedhje”


[ad_1] Analistja politike, Luljeta Aliu, e ka kritikuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Washingtonit duke thënë se jo që s’ është diçka historike, por është humoristike. “s’ ka ndonjë risi dhe s’ mund të ketë risi pa një ndryshim rrënjësor në sistemin tonë politik dhe konstalacionin politik. Ndryshim rrënjësor është qasja e politkbërësve tanë ndaj çështjeve […]

Moti për sot


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. “Nga dita e martë sërish parashihet të ketë stabilizim të motit deri ditën e premte, kur parashihen riga të shiut të cilat mund të vazhdojnë edhe ditën e dytë të […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


[ad_1] (Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, […]

Moti përgjatë gjithë javës


[ad_1] Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri […]

Qeveria i reagon SBASHK-ut S’ka pushim, nesër mbahet mësimi në gjithë Kosovën


[ad_1] Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës, kanë bërë të ditur se në të gjitha institucionet arsimore në vend, ditën e nesërme do të punohet me orar të rregullt. Përkundër që nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë, është thënë se të hënën do të pushohet për shkak […]

Moti sot në Kosovë, në mbrëmje riga shiu e reshje bore


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e diel (sot) do të karakterizohet me mot kryesisht të vranët. Sipas njoftimit, vranësirat gjatë orëve të vona parashihen të sjellin riga shiu të shoqëruara me fjolla bore, derisa, në viset malore parashihen reshje bore të intensitetit të dobët deri mesatar. “Në fushat barike pritet të […]

Ky është moti për sot, pritet edhe borë


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se dita e diele do të karakterizohet me mot kryesisht të vranët. Sipas institutit, vranësirat gjatë orëve të vona parashihen të sjellin riga shiu të shoqëruara me fjolla bore, derisa, në viset malore parashihen reshje bore të intensitetit të dobët deri mesatar. “Në fushat barike pritet të ketë […]

SBAShK kundër vendimit të Qeverisë: Të hënën ditë pushimi


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka sqaruar për opinionin publik se e hëna do të jetë ditë pushimi në të gjitha shkollat e Kosovës, për nder të festave të 28 Nëntorit. Kjo sindikatë i ka njoftuar të gjitha institucionet arsimore në vend që këtë të hënë të mos punohet. Sipas tyre, […]

SBAShK kundër Hotit, kërkon pushim te hënën për shkollat


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për të gjithë punonjësit  e këtij sektori. “Të premten punëtorët arsimor në fillimet e  orëve  të  para të mësimit kanë bashkëbiseduar me nxënësit për 28 Nëntorin e flamurit kombëtar dhe të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pastaj kanë treguar […]

Ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari


[ad_1] Komandanti legjendar Adem Jashari sot po të ishte gjallë do t’i bënte 65 vjet. Ai ka lindur më 28 nëntor të vitit 1955 në Prekaz të Skenderajt. Ishte djali i tretë i Shaban dhe Zahide Jasharit. Ka mbaruar shkollën e mesme teknike në Skenderaj. Pas shuarjes së të gjitha institucioneve të Kosovës më 1990, […]

Ndryshon moti, borë e shi në fundjavë


[ad_1] Nga dita e diel, më ftohtë dhe rënie e temperaturave. Mundësi për reshje të dobëta shiu e bore. Në vise malore borë. Emisioni Dhoma e Rrëfimit: Situatës të motit të pandryshuar që po mbanë për disa ditës, në fundjavë pritet t’i vije fundit, kur nga Mesdheu afrimi i një cikloni sjell vranësira, e ndërkohë […]

Përtej matjeve në kryeqytet, ndotja e ajrit problem edhe në vendet pranë bjeshkëve


[ad_1] Ndotja e ajrit shkakton qindra vdekje të parakohshme në Kosovë dhe vështirëson jetesën e atyre me sëmundje respiratore, ndërkohë edhe qytetet rrëzë bjeshkëve janë ballafaquar me ndotje të ajrit nga një sërë faktorësh. S. Latifi nga Prishtina vuan nga kanceri. Ajri i ndotur në kryeqytet, ndikon edhe më shumë në gjendjen e saj shëndetësore. […]

Moti sot në Kosovë, nga -5 në 10


[ad_1] Kuvendi i Kosovës mban vazhdimin e seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) mban konferencë për media me temën “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 10:00) Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime (SIT) mban edicionin e parë të Festivalit […]

Çka i premtuan Llapit tre kandidatët për kryetarë?


[ad_1] Disa ditë para se qytetarët e Podujevës do të dalin në votime në zgjedhjet e parakohshme për kryetarë, tre kandidatë nga tre partitë më të mëdha në vend shpalosën premtimet me të cilat synojnë ta fitojnë Llapin. Në garën e ashpër për të fituar pranë një vit në krye të Podujevës, kandidatët nga PDK, […]

Temperaturat në dy ditët e ardhshme bien deri në minus 5 gradë Celsius


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se edhe në dy ditët e ardhshme do kemi mot të ngjashëm. Sipas njoftimit, në mëngjes priten mjegulla, ku temperaturat do lëvizin nga -3 minimalja deri në 10 maksimalja. “Moti për dy ditë 27-28.11.2020. Do të mbajë mot i ngjashëm. Në mëngjes parashihet mjegull e radiacionit, kjo si […]

Kur pritet të bie borë në Kosovë – moti për 5 ditët e ardhshme


[ad_1] Deri në fundjavë “Prishtina Weather” parashikon mot stabil, pa ndryshime. Orëve të mëngjesit ngrica dhe kushte për mjegull në ultësira. Të hënën më ftohtë, mundësi edhe për reshje shiu e bore. Në fundjavë parashihet afrimi i një cikloni nga Atlantiku përgjatë Italisë, që sjell shtim të vransirave, e më pas nga dita e hënë […]

Përplasje ndërmjet AAK dhe LDK në komision


[ad_1] Kërkesa e ish-presidentit të gjyqtarëve të EULEX-it, Malcom Simmons për formimin e një Komisioni Hetimor Parlamentar, nxiti përplasje në mbledhjen e Komisionit për Legjislacion në mes kryetarit të këtij komisioni nga radhët e LDK-së, Shkëmb Manaj dhe deputetes së AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi.Manaj fillimisht bëri të ditur se këtë shkresë e kishin pranuar në fund […]

Ky është moti për nesër


[ad_1] Fusha anticiklonike të fuqishme nga Europa Qendrore do të shtrihen mbi rajonin tonë, duke kushtëzuar mot të qëndrueshëm, kryesisht të kthjellët dhe me diell. Orëve të mëngjesit me ngrica, e përgjatë ultësirave me kushte për mjegull ose vranësira të ulëta. Sipas Prishtina Weather moti i qëndrueshëm, pa qarkullim të mjaftueshëm ajror, do të mbajë […]

China beat the coronavirus with science and strong public health measures, not just with authoritarianism


[ad_1] One of the Wuhan train stations in fall 2020. The city reopened in April 2020 after a total shutdown. Credit: Liu Yan, CC BY-SA I live in a democracy. But as Thanksgiving approaches, I find myself longing for the type of freedom I am seeing in China. People in China are able to move […]

Thiem, Medvedev draw closer to tennis’s ‘Big Three’ with season-ending match


[ad_1] Issued on: 23/11/2020 – 18:16 Novak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal have been absent from the title match at the ATP Finals for the past two years, replaced by younger rivals seeking to smash their monopoly. Instead of the “Big Three” it was Dominic Thiem and Daniil Medvedev who took centre stage at […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


[ad_1] Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, […]

Being Thankful and Hopeful in This Weird and Terrible Year


[ad_1] My own decision — if there was any decision — was made less complicated by the fact that I’m working in Italy, so I will be 3,000 miles from all the people I usually see on Thanksgiving. My kids definitely aren’t going to be coming. Some families have complex issues to resolve around college […]

Artmotion sjell ofertën e ‘Black Friday’!


[ad_1] Artmotion, platforma unike me kanale ekskluzive si filma, seriale, dokumentarë dhe sportet ekskluzive si Superliga Kosovare në Basketboll, Superliga e Futbollit Kosovar, NBA, Bundesliga, Formula 1, Moto GP, Judo, e nga viti 2021-2024  me ekskluzivitetin e tri ligave më të forta Europiane të UEFA-s, Champions League, Europa League dhe garës më të re Conference […]

Aplikimi për Kartonin e Gjelbër, vetëm pas shtatorit 2021


[ad_1] Numri i madh i veturave të paregjistruara është vetëm një nga problemet që Kosova duhet të zgjidhë para se të bëhet aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Byrosë Evropiane që siguron Kartonin e Gjelbër, thotë Sami Mazreku ushtrues i detyrës së drejtorit ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimit. Për të pakësuar numrin e veturave […]

Snapshots of Daily Life in a Remote Region of Portugal


[ad_1] At the onset of the coronavirus pandemic, with travel restrictions in place worldwide, we launched a new series — The World Through a Lens — in which photojournalists help transport you, virtually, to some of our planet’s most beautiful and intriguing places. This week, André Vieira shares a collection of images from Portugal. The […]

Oberarzt soll zwei Corona-Patienten todbringende Medikamente verabreicht haben


[ad_1] Ein Oberarzt der Essener Uniklinik soll zwei todkranken Männern in deren letzter Lebensphase Medikamente verabreicht haben, die zu deren sofortigem Tod führten. Die Polizei wirft dem 44-Jährigen Totschlag vor. Er kam in Haft. Eine Mordkommission ermittelt. Der Beschuldigte habe nur zu einem Fall Angaben gemacht, teilte die Polizei Essen am Freitag mit. Er habe […]

Dy të vdekur nga një sulm me thikë në Kaliforni


[ad_1] Dy persona kanë ndërruar jetë si pasojë e një sulmi me thikë në një kishë në San Jose të Kalifornisë, ka thënë policia lokale. Departamenti i Policisë në San Jose ka thënë me anë të një postimi në rrjetin social, Twitter se zyrtarët i janë përgjigjur sulmit në orët e vona të 22 nëntorit […]

Pat Quinn, Who Promoted A.L.S. Ice Bucket Challenge, Dies at 37


[ad_1] Pat Quinn, who helped raise $220 million to fight amyotrophic lateral sclerosis, or A.L.S., by promoting the Ice Bucket Challenge in 2014, died on Sunday, seven years after he learned he had the disease. He was 37. His death, at St. John’s Riverside Hospital in Yonkers, N.Y., was confirmed by the A.L.S. Association and […]

Moti në Kosovë në javën e fundit të nëntorit


[ad_1] Java e fundit e muajit nëntor parashihet të jetë kryesisht e qetë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, në pesë ditët e ardhshme mëngjeset do të jenë me ngrica të dobëta, ndërsa gjatë ditës do të ketë mot me diell dhe vranësira të pjesshme. “Mjegull parashihet nëpër ultësira dhe rrëzë maleve, ndërsa sa i përket […]

​Përfundon turneu i boksit “Adem Jashari”, këta ishin fituesit e çmimeve


[ad_1] Pas dueleve gjysmëfinale të zhvilluara dje dhe shtatë meçeve finaliste të luajtura sot, ka përfunduar me sukses turneu i 22-të me radhë ndërkombëtar i boksit “Adem Jashari”. Në fund të turneut u ndanë edhe çmimet e më të mirëve: Boksieri më i mirë vendos -Besart Pireva (Kosovë) Boksieri më i mirë i huaj – […]

Moti sot, temperatura më e lartë 5 gradë celsius


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka parashikuar se moti sot do të jetë i vranët dhe me intervale me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri -1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius. Sipas Institutit, do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes me shpejtësi 1-4 […]

Njeriu i PDK-së fillon të ndërtoj objekt pa leje në Skenderaj


[ad_1] Kompania “Grande Sh.p.k” ka nisur tash e dy muaj, punimet për një objekt banesor në qytetin e Skenderajt, përkatësisht në udhën “17 Shkurti”, pa leje një ndërtimore. Inspektorët komunal shkuan t’i ndalin punimet, vetëm pasi rasti u lajmërua në stacionin policor nga një asamblist i Komunës së Skenderaj nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje. Të […]

Borë dhe ulje e ndjeshme temperaturash – ky është moti në Shqipëri


[ad_1] Në Shqipëri sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të kthjellët por që në zonat malore do të kemi edhe reshje bore. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -2°C në 07°C, në zonat e ulëta nga […]

Moti për dy ditët e vikendit


[ad_1] Qeveria e Maqedonisë së Veriut të premten në mbrëmje shpalli gjendjen e krizës në gjithë territorin e vendit, për përballje më efikase me pandeminë, që e ka shkaktuar koronavirusi i ri. Vendimi nënkupton përfshirjen edhe të Armatës në aktivitetet e rendit, si dhe në ndihmë të institucioneve shëndetësore. Shpallja e gjendjes së krizës i […]

Java e filmit të grave, në kujtim të regjisores shqiptare, Xhanfise Keko


[ad_1] Edicioni i parë i festivalit, “Prishtina International Women’s Film Week” (Java Ndërkombëtare e Filmit të Grave) do të nisë të hënën e ardhshme, më 23 nëntor 2020.  Festivali do të mbledhë filma të cilët për autore kanë gratë dhe temë tretmani kanë po gratë.  Regjisorja More Raça, drejtoreshë e festivalit, në një bisedë për Kallxo.com ka thënë se kjo javë e filmit që u kushtohet grave, […]

Moti të premten e të shtunën edhe me reshje bore


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka njoftuar se në dy ditët e ardhshme në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, i vranët dhe me intervale me diell, shkruan GazetaBlic. Sipas IHMK-së, vranësirat ditën e premte vende-vende do të shoqërohen me riga të dobëta shiu, ndërkohë që në vise malore parashihet të bie edhe […]

Moti të premten e të shtunën, reshje shiu e bore


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se në dy ditët e ardhshme në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit, vranësirat ditën e premte vende-vende do të shoqërohen me riga të dobëta shiu. “Në veriperëndim të vendit priten edhe reshje bore ndërsa në viset malore […]

Hoti mohon se tema e të pagjeturve është kushtëzuar me personat e zhvendosur në zotimet në Uashington


[ad_1] Kuvendi i Kosovës po mbanë punimet me pikën e tretë rendit të ditës që është interpelanca e kryeministri Avdullah Hoti për çështjen “tretmani i dëmshëm i temës së të pagjeturve në zotimet e 4 shtatorit, duke e kushtëzuar me personat e zhvendosur”. Kryeministri Hoti në fjalimin e tij ka mohuar në këto zotime përdoret […]

Katër astronautë ngriten në hapësirë


[ad_1] Anija kozmike ‘SpaceX’ me katër astronautë është ngritur mbrëmë në hapësirë. Astronautët e NASA-s Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker dhe Soichi Noguchi, astronaut me agjencinë hapësinore të Japonisë, janë tani në orbitë, duke hipur në një kapsulë ‘SpaceX Crew Dragon’ që pritet të ankorohet me International Space Station (ISS)  të hënën në orën […]

Parashikimi i motit për pesë ditë (16 – 20 nëntor 2020)


[ad_1] Kosova pësoi humbje me rezultat 2-1, ndaj Sllovenisë, ndeshje e vlefshme për Ligën e Kombeve. Sllovenët golin e fitores e shënuan pas një penalltie të dyshimtë të cilën e shkaktoi Fidan Aliti. Pas ndeshjes, kapiteni i Kosovës, Amir Rrahmani e ka komentuar çështjen e penalltisë duke thënë se s’ ishte penallti. “Është një vendim […]

Moti gjatë javës, megull, shi e reshje bore në viset malore


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka dhënë parashikimin për motin për pesë ditët e ardhshme. “Do të mbajë mot i ndryshueshëm. Në mëngjes dhe gjatë natës pritet të ketë mjegull. E hëna do të filloj me diell dhe pak vranësira, por nga e marta pritet të kemi kushte tjera meteorologjike, vranësira të dendura të përcjellura […]

Moti sot, në mëngjes dhe mbrëmje mjegull


[ad_1] Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot do të mbajë situatë e ngjashme meteorologjike sikur të shtunën. Kjo si pasojë e masave anticiklonike të stacionuara mbi kontinentin evropian, konkretisht mbi gadishullin e Ballkanit, të cilat do ta mbajnë këtë gjendje stabile. “Prezenca e pak orëve me diell gjatë ditës do të krijoj kushte që […]