Moderna synon prodhimin e tri miliardë dozave vaksina më 2022


[ad_1] Kompania farmaceutike amerikane Moderna tha se pret të rrisë prodhimin e vaksinave kundër koronavirusit deri në tri miliardë doza, në vitin 2022. Kompania tha se prodhimi do të dyfishohet në objektet e saj në Zvicër dhe Spanjë, ndërsa do të rritet për 50 për qind edhe në fabrikat në SHBA. Moderna po ashtu rriti […]

Sa i rrezikshëm është “mutanti i dyfishtë” i koronavirusit nga India?


[ad_1] me anë të lidhjes mes dy mutantëve, varianti indian i virusit mund ta anashkalojë sistemin imunitar të trupit. Edhe të vaksinuarit si edhe të shëruarit mund të infektohen më lehtë me këtë mutacion të dyfishtë, bazuar në supozimet e deritanishme Varianti indian i virusit korona, i njohur si B.1.617, shfaq dy ndryshime të rëndësishme […]

Shafrani, bima “çudibërëse”


Shafrani frenon një sëmundje të rëndë degjenerative të shikimit. Sipas një studimi të spitalit universitar Gemelli, i publikuar në revistën “Nutrients”, sindroma e Stargardt mund të kurohet me pilula që kanë përmbajtje shafrani, duke qenë kështu një trajtim mjaft i thjeshtë dhe pa efekte anësore. Kjo sindromë është një sëmundje degjenerative e trashëguar që prek dhe dëmton […]