Disa ide për ditëlindjen e fëmijës suaj


[ad_1] Ditëlindja e fëmijës është nje eveniment shumë i rëndësishëm për familjen, sidomos e para. Bebushi ka fituar aftësi të ndryshme, tashmë është më i rritur dhe është në gjendje të shijojë muzikën, lojërat apo të zbavitet nën praninë e fëmijëve të tjerë. Idealja do të ishte organizmi i festës me anën e një agjensie, […]

Muzika pikëlluese mund të ofrojë kënaqësi, rehati, si edhe dhimbje


[ad_1] Një studim në Britaninë e Madhe, kanë hedhur mendimin se muzika pikëlluese mund të përdoret për terapi medituese dhe qetësi shpirtërore. Ata kanë sugjeruar së dëgjimi i baladave mund të përmirësojë gjendjen duke larguar kujtimet e hidhura me anë të kësaj muzike. Megjithatë, studiuesit kanë shtuar se disa pjesëmarrës të studimit, janë tensionuar pasi […]

Vetitë Terapeutike të Muzikës – Si Ndikon Ajo Tek Gjendja Emocionale


[ad_1] Muzika është një formë arti dhe kulture e përhapur ndër shekuj në mënyra të ndryshme në të gjithë botën. Format e para të muzikës janë gjetur që rreth 40.000 vite më parë. Në këto shekuj e deri në ditët e sotëme meloditë kanë lënë shenja të rëndësishme për të gjithë njerëzimin. Që nga flauti […]

Ndryshimet që solli pandemia COVID-19, tek estrada muzikore


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka sjell mjaft vështirësi edhe për estradën e muzikës. Periudha e pandemisë, ashtu si për të gjithë të tjerët edhe për këtë pjesë të shoqerisë sonë solli karantinën, kufizimin e orarit të lëvizjes dhe masat parandaluese, të cilat ndikuan në shumë nga sferat jetësore përfshirë këtu edhe industrinë e muzikës dhe artin […]

Pandemia COVID-19, mjaft e vështirë edhe për estradën e muzikës


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka sjell mjaft vështirësi edhe për estradën e muzikës. Periudha e pandemisë, ashtu si për të gjithë të tjerët edhe për këtë pjesë të shoqerisë sonë solli karantinën, kufizimin e orarit të lëvizjes dhe masat parandaluese, të cilat ndikuan në shumë nga sferat jetësore përfshirë këtu edhe industrinë e muzikës dhe artin […]

Plot 55 mijë kristale të vendosura me dorë për 1500 orë pune! Fustani mahnitës i këngëtares shqiptare Dua Lipa, Versace zbulon sekretet


[ad_1] Këngëtarja shqiptare Dua Lipa, pak ditë më parë,  fitoi çmimin Grammy për albumin më të mirë vokal në pop, mahniti publikun me veshjen e saj, e cila tërhoqi vëmendjen e qindra mijëra njerëzve. Ajo u shfaq me një fustan në formë fluture, e cila ishte e mbuluar plot me gurë që shkëlqenin. Ndërkohë së […]

Fituesit e çmimeve ‘Grammy’/ Beyonce dhe Taylor Swift bëjnë historinë, rrëmben trofe dhe Dua Lipa


[ad_1] Beyoncé dhe Taylor Swift, janë femrat që kanë shkruar historinë e ceremonisë së Grammy Awards. Diva Beyoncé është gruaja që ka fituar më shumë çmime në historinë e Grammy-t, për të 28-tën herë, duke kaluar këngëtaren Alison Krauss. “Jam shumë e nderuar, jam shumë e ngazëllyer”, tha ajo ndërsa pranoi trofeun e saj vlerësuar […]

Mbajeni trurin më të ri duke dëgjuar muzikë


[ad_1] Po qe se doni të mbani trupin tuaj në formë, shkoni në palestër. ndërsa Po qe se doni të ushtroni trurin tuaj, dëgjoni muzikë. Shumë pak gjëra e stimulojnë trurin ashtu si muzika. Studimet tregojnë se dëgjimi i muzikëss mund të reduktojë ankthin dhe dhimbjen dhe të përmirësojë tensionin e gjakut, kualitetin e gjumit, humorin, shkathtësinë mendore dhe memorjen. […]

FOTO: I maskuar si transgjinor, do habiteni kur të lexoni cili është artisti shqiptar në këtë foto të nxehtë me Janet Jackson (emri)


[ad_1] Janet Damita Jo Jackson, e njohur si Xhenet Xhekson (datëlindja 16 maj 1966), vajza e fundit e dinastisë muzikore Xhekson është një nga artistet që ka dominuar historinë e muzikës së 30 viteve të fundit. Stili provokativ, klipet inovatore, rolet në TV dhe kinema e kanë ndihmuar të shesë rreth 180 milionë disqe, një […]

Pritet të zhvarroset trupi i Whitney Houston për autopsi, ja dyshimet


[ad_1] Whitney Houston, diva e muzikës, ndërroi jetë në moshën 48-vjeçare 9 vite më parë. Mirëpo, vitin e kaluar u njoftua se rezultateve të autopsisë i erdhi fundi, por tani hetimi po rihapet sërish për të zbardhur shkakun e vdekjes. Trupi i Whitney do të duhet të zhvarroset pasi ajo dyshohet se është e vrarë […]

Revista “Time” zgjedh këngëtaren shqiptare si një nga 100 personazhet më me influencë të 2021


[ad_1] Një tjetër sukses për ikonën e muzikës pop Dua Lipa. Këngëtarja me origjinë shqiptare është përzgjedhur nga revista prestigjoze “Time” si një nga personat më me influencë të vitit 2021. E emocionuar, 25 vjeçarja e ka cilësuar shfaqjen në vetë kopertinën e “Time” dhë këtë vlerësim, një nder të vërtetë. “s’ e mendoja në […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


[ad_1] Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të […]

Kështu do e festojnë sot Sabriu dhe Nera Ditën e të Dashuruarve!


[ad_1] Këngëtari i njohur Sabri Fejzullahu, bashkë me bashkëshorten e tij Nerën, e kanë kryer obligimin e tyre qytetar për të votuar. Ai, në një prononcim për Klan Kosova, ka vlerësuar bashkëatdhetarët nga diaspora të cilët kanë ardhur në Kosovë enkas për të votuar. “Unë e dua shumë diasporën dhe i përshëndes nga zemra që […]

Riola Susuri, ylli në ngritje në piano


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tash e sa vite prej që jemi shtet i pavarur, ambasadorët më të mirë nga vendi ynë në botë kanë qenë kultura dhe sporti. Sukseset e njerëzve që vijnë nga këto sfera padyshim se na gëzojnë të gjithë neve dhe na bëjnë krenarë. Një tjetër talente nga Kosova, që duket […]

Pasaportat COVID-19: Rrugë drejt normalitetit apo krijimit të problemeve të reja?


[ad_1] Qeveritë dhe zhvilluesit e teknologjive në mbarë botën po eksplorojnë mënyra të mundshme të përdorimit të “pasaportave të vaksinave”, si një mënyrë për të rihapur ekonominë, duke identifikuar personat që janë të mbrojtur ndaj coronavirusit. Megjithatë, ata që zhvillojnë teknologjitë, thonë se mjete të tilla vijnë me pasoja, të tilla si përjashtimi potencial i […]

Arsyet e Çuditshme të Zhurmës në Vesh – Problemet me Organizmin


[ad_1] Tringëllimat, fishkëllimat apo kumbimi në vesh shkaktohen nga një sëmundje e njohur si Tinitus. Kjo sëmundje prek rreth 10 përqind të popullsisë në botë. Zhurma krijohet në vesh dhe në kokë por dëgjohet vetëm nga personi i prekur. Ekspozimi ndaj zhurmës është i vazhdueshëm dhe shkakton ankth, nervozizëm, probleme serioze me gjumin, madje edhe depresion […]

Këngëtarja e njohur: Gjuha shqipe është trendi i momentit në muzikën gjermane


[ad_1] Këngëtarja e njohur shqiptare, Alida prej vitesh jeton në Gjermani, ku edhe po zhvillon karrierën e saj muzikore. Në një lidhje për ABC e Mëngjesit, ajo deklaroi se trendi më i fundit i momentit në tregun e muzikës atje është gjuha shqipe. Madje, Alida tregoi se ka marrë shumë oferta nga rrepista gjermanë për […]

Tiparet dhe karakteristikat unike të Ujorit, ja 21 sekretet e personalitetit të kësaj shenje


[ad_1] Sot futemi zyrtarisht në sezonin e Ujorit, për të qëndruar deri në 18 shkurt.  Për të kuptuar këtë shenjë, ju thjesht duhet të shikoni nga pranë tiparet dhe karakteristikat unike që përbëjnë personalitetin e Ujorit, dhe sot do të bëjmë pikërisht këtë. Këtu janë 21 nga tiparet dhe karakteristikat më të zakonshme të shenjës […]

VIDEO: “Të mos flas?! Po pse dreqin të duroj kur shpirti po më plas”. 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


[ad_1]   Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar […]

VIDEO: 21 janari dhe kënga për Ramën dhe Metën që e zhdukën 24 orë pas lançimit në internet


[ad_1]   Edi Rama dhe Florjan Kondi (ose Dr.Flori siç njihet në botën e muzikës) patën bashkëpunim prej një dekade. Ai dhe dy djemtë e tjerë të grupit “West Side Family” kanë kënduar “himnet” e fushatave të Ramës si kryebashkiak në vitin 2003 dhe si kryesocialist për garën parlamentare të vitit 2009. Ata kanë realizuar […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u […]

“Lamtumirë ma!”, ish-ministrja humb nënën: Model që s’di a do ta arrijë dot


[ad_1] Ditën e sotme është ndarë nga jeta nëna e ish-ministres së Kultures, Mirela Kumbaro dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë ish-ministrja në rrjetet shoqërore. Ajo i ka dedikuar disa fjalë tepër prekëse, teksa se e ëma, zysh Azbija e matematikës, ka shërbyer si një model, të cilin Kumbaro s’ do ta […]

Më mirë mësohet dhe punohet me muzikë; jo secila melodi është zgjidhja më e mirë


[ad_1] Njohja me muzikën begaton jetën emocionale duke e zhvilluar të menduarit dhe aftësitë punuese Muzika, shpesh ka forcë më të madhe se fjala. Ajo është një kënaqësi, një “fajtore” për një gjendje shpirtërore më të mirë, një balsam për plagët, një mikeshë më e mirë kur jemi të lumtur dhe të trishtuar. Por muzika […]

Sot Festa e Krishtlindjes


[ad_1] Ipeshkvia e Kosovës sonte organizon programin për Festën e Krishtlindjes në katedralën e Shën Nënë Terezës në Prishtinë, më fillim nga ora 23:30. Në ora 23:30 mbahet Koncerti i Krishtlindjes nga një grup studentësh të Akademisë së Muzikës dhe fëmijët e Famullisë së Prishtinës në Katedralen Shën Nënë Tereza. ndërsa në orën 24:00 Mesha […]

Mundësitë muzikore janë të pafundme me këtë lodër (FOTO)


[ad_1] Tingujt luajnë rol të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijëve. andaj, ata duhet të jenë të ekspozuar ndaj instrumentëve. Për këtë arsye kjo lodër, është e duhura për të vegjëlit tuaj. Kjo lodër prej druri vendos muzikën në majë të gishtave të foshnjës… pa kërkuar asnjë buton ose çelës! Mundësitë muzikore janë të pafundme në […]

Saimir Pirgu do të këndojë para publikut vjenez për Krishtlindje


[ad_1] “Vjena është krejtësisht e mbyllur dhe televizioni austriak këtë vit mendoi që për të gjithë teleshikuesit e Austrisë, por edhe më gjerë të krijonte një koncert televiziv, jo të ashtu-njohurin që bëhet çdo vit” E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 18:30 albinfo.ch Tenori i famshëm shqiptar Saimir Pirgu në një intervistë për Euronews Albania […]

Amy Winehouse – ylli që u shua në moshë të re


[ad_1] Ikona e muzikës, fama e së cilës preku qiellin pikërisht si rezultat i suksesit të arritur me albumin që mori edhe çmime Grammy, “Back to Black”, sot vjen si ‘Artisja e Ditës’, në Radio KFOR. Në vitet e para të jetës së saj Winehouse, tregoi interesim të madh për artin, ishte e shkëlqyer në […]

LIVE – Dosja e Karaçevës


[ad_1] Sheshi i Ferizajt është ndriçuar për festat e fundvitit. Kryetari i komunës, Agim Aliu, përmes një njoftimi bëri të ditur se mijëra drita u ndezën nga duart e femijëve, e gjitha kjo nën tingujt e muzikës festive. “Mijëra drita u ndezën sonte nga duart e fëmijëve, nën tingujt e muzikës festive, për ta ndriçuar […]

Ferizaj ndez dritat, gati për festat e fundvitit


[ad_1] Sheshi i Ferizajt është ndriçuar për festat e fundvitit. Kryetari i komunës, Agim Aliu, përmes një njoftimi bëri të ditur se mijëra drita u ndezën nga duart e femijëve, e gjitha kjo nën tingujt e muzikës festive. “Mijëra drita u ndezën sonte nga duart e fëmijëve, nën tingujt e muzikës festive, për ta ndriçuar […]

E kuruar në çdo detaj, fansat u “çmenden” pas pozave të fundit të Xhensilës


[ad_1] Këngëtarja e njohur, Xhensila Myrtezaj, është një nga emrat më të komentuar të showbiz-it shqiptar. Përveç muzikës që bën, publiku ka interes edhe për jetën e saj private. Në profilin e saj në “Instagram” ajo numëron 1.6 milionë ndjekës, me të cilët ndan herë pas here fotografi ku shfaqet e kuruar në çdo detaj, […]

Arrestohet në Athinë ylli i muzikës greke, Notis Sfakianakis. Këngëtari i hitit kundër drogës, kapet me kokainë në makinë. Me vete, edhe një armë pistoletë


[ad_1] Arrestohet me kokainë dhe armë zjarri pistoletë me vete, këngëtari i njohur grek, Nikos Skafakaniakis. Këngëtari u ndalua në periferi të Athinës, pasi iu gjet me vete 2 gramë kokainë dhe 1 pistoletë. Policia e ndaloi automjetin luksoz ku po lëvizte këngëtari, pa e ditur se kush ndodhej brenda, në kuadër të planit të […]

Deri sot, COVID-19 u mori jetën rreth 1.5 milion njerëzve


[ad_1] Numri i infeksioneve me koronavirus është më shumë se 62 milion në shkallë globale, sipas Universitetit Johns Hopkins. Shetet e Bashkuara kanë më shumë se 13 milion infeksione me COVID-19 – më shumë se në çdo vend tjetër, pasuar nga India me më shumë se 9 milion raste dhe Brazili me 6 milion. Pothuajse […]

Protesta të dhunshme në Ugandë, raportohen 45 viktima


[ad_1] Të paktën 45 persona kanë humbur jetën gjatë protestave të dhunshme që shpërthyen në Kampala dhe më tej në Ugandë javën që po lamë pas. Protestat u aktivizuan pas arrestimit të këngëtari të muzikës popullore, njëkohësisht edhe kandidatit për zgjedhjet presidenciale, Bobi Wine nën akuzën se ka shkelur masat e Covid-19 gjatë një tubimi […]

Kryetari i Deçanit s’ respekton masat për mbrojtje nga COVID-19, merr pjesë në një aheng me çifteli e pije alkoolike


[ad_1] Bjeshka e Strellcit i ka bashkuar mbi 10 persona në një shtëpi. Në mesin e tyre ishte edhe kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj. Në disa foto të publikuar nga një qytetar shihet se Ramosaj është pjesë e kësaj ndeje, ku u këndua nën tingujt e çiftelisë, dhe u konsumuan ushqim e pije alkoolike. Në […]

Këtë vit s’do të ketë “Verë në dimër” në Prishtinë


[ad_1] Festivali “Verë në dimër” që për gjashtë vite i japi një atmosferë ngohtësie në të ftohtin e dimrit Prishtinës, këtë vit s’ do të mbahet. Vera e nxehtë e qokolladat e nxehta që prishtinasit i shijonin në sheshet e kryeqytetit pranë shtëpizave të drurit do të mungojnë këtë dimër. Zëdhënësja e komunës së Prishtinës, […]

AAK në Pejë kërkon nga Inspektorati dhe Policia të marrin masa ndaj Gazmend Muhaxherit


[ad_1] Komuna e Pejës është në mesin e 18 komunave që konsiderohen me rrezik të lartë të infektimit nga COVID-19 dhe ku kufizohet lëvizja pas orës 19:00, por kjo s’ vlejti të shtunën për kryetarin e Pejës, Gazmend Muhaxheri. Ai së bashku me shoqëri dhe drejtoreshën e Kulturës, Xhenet Syka- Kelmendi dhe në shoqëri me […]

Më kanë thirrë me pi kafe


[ad_1] Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ditë më parë ishte parë në një ndejë private në Rugovë, në kohën kur në Pejë dhe në shumë qytete të Kosovës ishte koha e orës policore. Nën tingujt e muzikës live, alkoolit e shoqërisë, i pari i Pejës s’ respektoi masat që i vendosi bashkëpartiaku i […]

Shqipton Rexhaj, këngë në gjuhën gjermane, me motive (edhe) shqiptare


[ad_1] Kënga “intro of my life” është një biografi e autorit. “Këtu kam përfshirë në mënyrë retrospektive kohën nga vitit 1986 kur me familjen kemi ardhur në Zvicër” E Martë, 24 Nëntor 2020 – 18:40 albinfo.ch Shqipton Rexhaj ose siç njihet me emrin e tij artistik Rexeye, pas një pauze të gjatë, paraqitet sërish me […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

“T`u dëgjoftë zani përherë!” – Dedikimi prekës i Vjosa Osmanit për Ismet Pejën


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka shprehur ngushëllime pas vdekjes së ikonës së këngës shqipe, Ismet Peja, përcjell Gazeta Blic. Në një shkrim të saj në Facebook, Osmani ka ngritur lartë figurën dhe kontributin që Ismet Peja i dha këngës qytetare shqipe.“Lamtumirë mjeshtër i këngës. T`u dëgjoftë zani përherë!”, ka përfunduar shkrimin, […]

Ndërron jetë këngëtari Ismet Peja


[ad_1] ka ndërruar jetë ikona e muzikës së mirëfilltë shqiptare, Ismet Peja. Lajmin e e trishtë për vdekjen e këngëtarit e bëri të ditur djali i tij, Visar Peja, në një postim në rrjetin social Facebook. “s’ dija ndryshe, as s’ munda ndryshe ta lajmëroj largimin tënd nga kjo jetë. Pusho i qetë posaqë ke ngelë […]

Vdes Ismet Peja, reagon Haradinaj: U rritëm me këngët tuaja!


[ad_1] Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka reaguar pas ndarjes nga jeta të doajenit të muzikës qytetare shqipe, Ismet Peja. me anë të një postimi në Facebook, Haradinaj ka thënë se zëri i Ismet Pejës do të mbetet i pavdekshëm ndër shekuj. “U rritëm me këngët tuaja, e zëri yt […]

Vlora Dumoshi për vdekjen Ismet Pejës: Kemi humbur një njeri e një artist të papërsëritshëm


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Vlora Dumoshi ka shkruar telegram ngushëllimi për vdekjen e ikonës së muzikës shqipe Ismet Peja. Dumoshi shkruan se me dhimbje ka pranuar lajmin për vdekjen e Ismet Pejës. “Me dhimbje të madhe mora lajmin për ndarjen nga jeta të familjarit tuaj, doajenit të muzikës, këngëtarit me muzikën […]

“O moj bukuroshe” – Kryetari i Pejës në ndejë me muzikë live kur qyteti që ai drejton është në karantinë


[ad_1] Kryetari i Pejës Gazmend Muhaxheri, pavarësisht se komuna që ai drejton është në zonën e kuqe dhe ka orë policore pas orë 19:00, mbrëmë u pa në një ndejë me muzikë live nën shoqërimin e disa personave, shkruan Insajderi. Emisioni i INDOKS: Nën tingujt e muzikës live, alkoolit e shoqërisë, i pari i Pejës […]

Vdes në moshën 83 vjeçare, ikona e muzikës Ismet Peja


[ad_1] ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare, ikona e muzikës popullore, Ismet Peja. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij, Visari. “JARAN s’ dijta ndryshe as s’ mujta ndryshe me lajmru largimin tend nga kjo jete…pusho i qete se per ne ke ngel i perjetshem…tfala i bon Mames Jaran 👑👑”, ka shkruar Visar […]

Gazmend Muhaxheri në ndejë me muzikë live në kohën kur Peja është në karantinë


[ad_1] Të premten pasdite, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 18 komuna të vendit kanë hyrë në zonën e kuqe apo rajone që konsiderohen me rrezik të lartë të infektimit me COVID-19. Në mes të këtyre komunave, që dy javë, vazhdon të jetë edhe ajo e Pejës. Por, herët a vonë pasi MSh-ja shqetësoi për kujdes […]

Vigjilenca Abazi fitoi çmimin “Early Career Award 2020”


[ad_1] E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 18:40 albinfo.ch Pa dyshim që të rinjtë shqiptarë janë duke arritur suksese të mëdha në botë, jo vetëm në fushën e muzikës dhe të sportit, por edhe në atë akademike. E patjetër njëra nga këto është edhe e reja shqiptare nga Shkupi, Vigjilenca Abazi, shkruan albinfo.ch. Vigjilenca Abazi, […]

Këngëtarja Elina Duni performon sot në Kajro të Egjiptit


[ad_1] Elina Duni, këngëtare shqiptare që jeton në Zvicër, do të performojë sot në Festivalin e Muzikës Jazz në Kajro E Enjte, 19 Nëntor 2020 – 14:20 albinfo.ch   Është bërë e ditur se këngëtarja e njohur shqiptare, Elina Duni, do të performojë në Festivalin e Muzikës Jazz në Kajro të Egjiptit, transmeton albinfo.ch. Elina, […]

Performancë e veçantë në Rave me artistin Baloski nga Shkupi


[ad_1] Kësaj rradhe kemi knaqësinë të kemi të ftuar producentin nga Shkupi, Dj Baloski. Baloski e ndoqi karrierën e tij në prodhimin e muzikës elektronike në vitin 2010 në ESRA – Universiteti për Audiovisual Arts. Paraqitja e tij e parë si DJ dukuri në klubin Kapan An,i njohur si një nga klubet që ndiqnin skenën […]

Rekomandimi i specialistëve shëndetësorë: Ushtrimi më i mirë kundër ankthit


[ad_1] Po qe se vuani nga ankthi, me siguri keni menduar apo tashmë keni filluar terapinë te psikoterapeuti. Pos bisedës klasike dhe zbulimit të shkaktarit të problemit, ekzistojnë teknika të ndryshme me të cilat mund të qetësoni shpirtin e shqetësuar, të ngadalësoni rrjedhën e mendimeve, të përmirësoni gjendjen tuaj shpirtërore dhe të liroheni nga frika. […]

Lipjan, punohet murali që promovon të drejtat e njeriut


[ad_1] Në bibliotekën e qytetit të Lipjanit sot është punuar një mural i cili përçon mesazhin për luftimin e stereotipeve dhe paragjykimeve ndaj komuniteteve Romë, Ashkali dhe Egjiptianë. Ky mural i punuar nga artistja Mimoza Rraci është punuar në kuadër të Festivalit Multikulturor, dukuri e cila ka qëllim promovimin e të drejtave të njeriut duke […]

Pandemia ka pamundësuar punën normale të Ansamblit ‘Shota’


[ad_1] Pandemia e Coronavirusit ka pamundësuar zhvillimin normal të  funksionimit të Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, “Shota”. Infektimet brenda stafit dhe kufizimet e vëna nga institucionet për parandalimin e pandemisë kanë pamundësuar realizmin e repertorit sipas planifikimeve të bëra në fillim të vitit. deri më tani, “Shota” është  detyruar të anulojë koncertin tradicional të […]

Ministria e Kulturës hap thirrje për shpërndarjen e Fondit emergjent


[ad_1] Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit ka hapur thirrje për mbështetje financiare publike për projektet kulturore artistike për individë nga Fondi emergjent i rimëkëmbjes ekonomike. Sipas kësaj thirrje, MKRS-ja  do të mbështeten projektet me karakter profesional, promovues, stimulues, tradicional, inovativ, kreativ, kritik, dhe projektet të diversitetit kulturor. Projektet që mund të përfitojnë nga ky […]

Çmimi vjetor për Kulturë i Komunës Emmen, në duar të Bujar Berishës


[ad_1] Ai është vlerësuar si muzikant në grupin “Die Diebe”, si shkrimtar, skenarist, producent muzikor, reporter, fotograf, artist grafik, stilist dhe krijues filmash E Mërkurë, 11 Nëntor 2020 – 19:27 albinfo.ch Çmimi i Kulturës për vitin 2020, i Komunës Emmen në Kantonin e Lucernit për 2020 shkon për artistin e gjithanshëm, Bujar Berisha. Ai merr […]

Fiksimi i Cardi B me çantat 1 milion dollarëshe


[ad_1] Nga balerinë e klubeve të natës në gruan e parë repere në kopertinën e Vogue America. Cardi B është vetëm 28 vjeç por ka një kurrikulum të pasur. E lindur në 1992, në The Bronx, nga prindër me origjinë nga Trinida and Tobago dhe Republika Domenikane, ka punuar në një supermarket deri në moshën […]

Pianistja Adea Badivuku, asistente në Universitetin Qendror të Michigan-it


[ad_1] E Diel, 8 Nëntor 2020 – 13:20 albinfo.ch Pianistja shqiptare, Adea Badivuku, ka studiuar në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës, ndërsa studimet pasuniversitare i ka vazhduar në Universitetin Qendror të Michigan-it në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përcjell albinfo.ch. Ajo ka publikuar albumin e saj të parë ‘ADE Duo’, i cili vjen […]

Virusi ka hyrë në kabinetin qeveritar. Pas ministres Balluku, edhe ministri Klosi njofton se është infektuar (s’ e ka marrë nga valët e muzikës)


[ad_1] Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Këtë lajm e ka bërë me dije vetë ministri Klosi përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, teksa shkruan se ai ka rezultuar pozitiv dhe ka nisur trajtimin e karantinimin sipas protokolleve ndaj virusit. Ministri u vu në qendër të […]

Të premten mbahet ‘Vihuela Guitar fest 2020’


[ad_1] Edicioni sivjetëm i festivalit, “Vihuela Guitar Fest 2020” do të mbahet të premten e ardhshme. Për shkak të situatës me COVID-19, festivali është zvogëluar vetëm në një mbrëmje, ndërsa ndonjë ditë më pas do të mbahet një masterklas për kitarë. Festivali organizohet nga shkolla e muzikës “Vihuela” në Prishtinë. Organizatorët e këtij festivali kanë […]

Gjendja me pandeminë në shkollat e Prizrenit


[ad_1] Që nga fillimi i vitit të ri shkollor në shkollat fillore dhe të mesme në Komunën e Prizrenit 44 mësimdhënës, 3 punëtorë ndihmës dhe 5 nxënës kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtoresha e Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi. deri më tani asnjë nga shkollat në këtë komunë s’ ka […]

Arta Ramadani, një storie e suksesshme shqiptare në Gjermani


[ad_1] E Hënë, 2 Nëntor 2020 – 11:20 albinfo.ch Një numër i konsiderueshëm i mërgimtarëve në botë po depërtojnë në shumë fusha të ndryshme, duke treguar suksese të mëdha. Pjesë  e këtij numri pa dyshim është edhe Arta Ramadani që, përveç gazetarisë, shquhet edhe si autore librash. Arta Ramadani, gazetarja dhe reporterja e parë shqiptare […]

Qeveria i hap rrugë shpërblimit të punës krijuese artistike nga transmetimet audiovizive


[ad_1] VAPIK, shoqata që merret me menaxhimin e të drejtave të autorit në fushën e krijimtarisë audiovizuele ka përshëndetur vendimin e Qeverisë së Kosovës, për caktimin e tarifave për shfrytëzimin e këtyre të drejtave në rast transmetimi. Sipas VAPIK-ut, me vendimin e saj të datës 16.10.2020, Qeveria e Kosovës ka rregulluar një çështje e cila […]

Situata me COVID-19, mbyllet për dy javë Shkolla ‘Faik Konica’ në Prishtinë


[ad_1] Gjatë ditës së sotme IKSHPK njoftoi se kanë rezultuar pozitiv me coronavirus 418 persona. Me anë të një njoftimi Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Faik Konica” ka marrë vendim pas rekomandimeve të IKSHPK që nxënësit dhe mësimdhënësit të futen në izolim për dy javë ditë. “Si rezultat i ngritjes së numrit të personave […]

Artisti me famë botërore përgëzon Dua Lipën: “Ke bërë albumin më të mirë të vitit”


[ad_1] “Future Nostalgia” ishte padyshim një sukses për Dua Lipën dhe një gjë të tillë e ka vënë në pah edhe legjenda e muzikës Elton John. Gjatë një videoje live me artisten shqiptare, Johni e konsideroi albumin si një ndër më të mirët e këtij viti dhe ndër të tjera zbuloi dhe këngën e tij […]

Biden llogarit në histori si ndihmë për t’i fituar votat e shqiptaro-amerikanëve


[ad_1] Për një kohë të gjatë kauzat shqiptare e kanë gëzuar mbështetjen e dy partive në Shtetet e Bashkuara. Por, a mundet Biden të llogarisë në më shumë vota shqiptare sesa Trump falë historisë së demokratëve për Kosovën?   Kur Dua Lipa e bëri paraqitjen e saj si mysafire këtë muaj në një tubim online […]

Kriza e COVID-19 mbyllet gjimnazi në Prishtinë


[ad_1] Numri i shkollave që po kalojnë në skenarin C (online) po vjen duke u rritur që nga fillimi i këtij viti të ri shkollor. Drejtoresha e arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala për Kallxo.com ka treguar se gjimnazi “Ahmet Gashi” kalon në skenarin C pasi këtu rezultuan me virus 17 nxënës dhe 5 […]

83 nxënës në Prishtinë të prekur nga Covid-19


[ad_1] Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala, ka thënë se që nga fillimi i vitit shkollor në komunë janë infektuar 40 mësimdhënës me koronavirus, duke përfshirë këtu edhe drejtorët e shkollave e stafin teknik dhe 83 nxënës. Shala ka treguar se katër shkolla në komunën e Prishtinës kanë kaluar në skenarin C, […]

Më 21 dhe 22 nëntor mbahet Festivali ‘Lyra Fest 2020’


[ad_1] Edicioni i 14-të i festivalit “Lyra Fest’ do të mbahet në javën e dytë të nëntorit në Gjakovë. Organizatorët e festivalit kanë bërë të ditur se këtë vit ky festival do mbahet me 21 dhe 22 nëntor në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë dhe do të transmetohet në Radio Televizionin Dukagjini. Në […]

16-vjeçarja nga Gjermania publikon këngën e parë (VIDEO)


[ad_1] Shqiptarja që impresionoi me zërin e saj jurinë e “The Voice” në Gjermani E Shtunë, 24 Tetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Rrezarta Bojaxhiu Vajza shqiptare e quajtur Rrezarta Bojaxhiu muaj më parë ishte pjesë e garës “The Voice Kids” në Gjermani. Ajo është me origjinë shqiptare nga Kosova, nga Pllava, Opoja e Dragashit, shkruan […]

Të shtënat në Kolumbi që ndriçuan lidhjet e drogës me Ballkanin


[ad_1] BIRN i përafron orët e fundit të një serbi në shtëpinë një trafikanti të dyshuar të drogës në Kolumbi, duke ofruar një pasqyrë të shkurtër në thellimin e lidhjeve midis bandave ballkanike të drogës dhe shtetit të Amerikës së Jugut.   Shtatëdhjetë e në të ardhmen pasi Dejan Stanimiroviç u gjet në një rrugë […]

Shkolla e cila është themeluar nga Valbona Pula-Petrovci që nga viti 2002 (VIDEO)


[ad_1] Në emisionin “Familja jonë” përveç atyre të cilat u diskutuan në shtëpinë e familjes Petrovci lidhur me jetën private të tyre, u prezentua edhe shkolla “Amadeus” e cila është themeluar nga Valbona Pula-Petrovci. “Shkolla është themeluar në vitin 2002, këtë vitë e feston 18 vjetorin e lindjes, është shkolla e parë private këtu tek […]

“Javët e Kulturës Shqiptare në Austri” fillojnë me turneun e shahut


[ad_1] Pjesë e këtij turneu ishte edhe mjeshtri i madh i shahut, Rainer Buhman. E Diel, 18 Tetor 2020 – 19:20 albinfo.at Dita e diel ishte edhe dita e hapjes së „Javës së Kulturës Shqiptare në Austri“. Hapja e „Javëve të Kulturës“ filloi me turneun e shahut, të organizuar nga klubi shqiptar i shahut „Arbëria“. […]

“Javët e Kulturës Shqiptare” në Austri, s’i ndal as pandemia


[ad_1] Këtë vit “Javët e Kulturës Shqiptare” në Austri do të fillojnë nga muaji tetor dhe do të përfundojnë në muajin shkurt të vitit 2021. E Diel, 18 Tetor 2020 – 10:20 Arben Gjinaj “Javët e Kulturës Shqiptare” janë dukuritë më të rëndësishme kulturore, artistike dhe sportive të komunitetit shqiptarë në Austri. Ato tashmë kanë […]

Dua Lipa, Ava Max dhe DJ Regard, të nominuar për çmime nga Music Awards 2020


[ad_1] E Shtunë, 17 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Suksesi i artistëve me origjinë shqiptare, Dua Lipa, Ava Max dhe DJ Regard, vijon me nominimet në çmime të rëndësishme në LOS40 Music Awards, përcjell albinfo.ch. Është bërë e ditur se tre artistë shqiptarë të nominuar në eventin më të madh të ndarjes së çmimeve në […]

Jepet premiera e shfaqjes ‘Kthimi i Karl Majit’


[ad_1] Teatri Kombëtar i Kosovës ka shfaqur të premten (16.10.2020) në mbrëmje premierën e shfaqjes “Kthimi i Karl Majit” me regji të Blerat Nezirajt. Më një publik të zgjedhur, i cili në disa raste respektonte dhe në disa jo masat anti- COVID-19, aktorët e shfaqjes për më se një orë e gjysmë, me anë të […]

Projekti i ri i Elina Dunit me Rob Luft & Fred Thomas, koncert live (VIDEO)


[ad_1] E Shtunë, 17 Tetor 2020 – 12:30 albinfo.ch Elina ka lindur në Tiranë, derisa në vitin 1992 ishte zhvendosur në Cyrih, ku ka studiuar për piano klasike në Gjenevë, duke u zbuluar si një këngëtare mjaft e talentuar, shkruan albinfo.ch. duhet theksuar se Elina Duni u specializua në rrymën “Jazz” pranë Universitetit të Arteve […]

Të dëgjuarit muzikë na bën më komunikativ dhe të fortë emocionalisht


[ad_1] Muzika dhe mënyra se si ajo ndikon në trurin tonë ka qenë ndër objektet më të shpeshta të studimit nga psikologët dhe neurologët. Dy prej tyre, Kiminobu Sugaya dhe Ayako Yonetani, kanë qenë ndër të shumtit studiues që janë përpjekur ta shpjegojnë këtë lidhje. Përfundimet që kanë dalë nga ky kërkim kanë qenë pozitive. […]

Sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho, renditet e para në Gramaphone


[ad_1] E Mërkurë, 14 Tetor 2020 – 9:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, renditet e para në listën zyrtare të Muzikës Klasike të Gramaphone, me albumin e saj “Anima Rara”, shkruan albinfo.ch. Lista bazohet në shitjet e CD-ve dhe formateve të tjerë gjatë një periudhe shtatëditore, shkruan albinfo.ch. […]

Vendim Thaqi, kitaristi shqiptar në Zvicër


[ad_1] E Premte, 9 Tetor 2020 – 10:30 albinfo.ch Vendim Thaqi, kitaristi shqiptar, i cili jeton dhe punon në Zvicër, në një intervistë rrëfen për rrugëtimin e tij dhe arritjet në fushën e muzikës. Ai flet edhe për projektet dhe planet për të ardhmen, përcjell abinfo.ch. Vendimi ka përfunduar studimet në Koln/Aechen për kitarë klasike […]

Çfarë i Bën Stresi Zemrës – Si Ta Shmangni Dhe Trajtoni


[ad_1] Stresi, depresioni, ankthi dhe probleme të tjera mendore, mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, thotë një studim i ri, të cilit i referohet AgroWeb.org. Studimi 4-vjeçar analizoi intensitetin e shqetësimeve mendore mes 200 mijë individëve të shëndetshëm mbi moshën 45 vjeçare. Historiku familjar i këtyre individëve s’ përfshinte raste të sëmundjeve të […]

Kaloni shumë kohë bashkë dhe s’ e dini çfarë mendojnë kolegët për ty, ja këshillat për të kuptuar gjuhën e trupit


[ad_1] Kaloni shumë kohë bashkë, por ata vazhdojnë të jenë një mister për ju? Duke filluar nga sot do mësoni t’i deshifroni edhe kur s’ flasin. Ky mini-udhëzues ju shpjegon si të interpretoni mendimet dhe sjelljen e personave që punojnë përkrah jush çdo ditë. Disa herë, për shkak të situatave apo respektit që ekziston në […]

Përse Gjon s’ shkruhet John?


[ad_1] Intervistë për albinfo.ch me Gjon’s Tears [Gjon Muharremaj] mbi identitetin, Eurovizionin, pyetjet pa përgjigje dhe jetën në Mars E Shtunë, 3 Tetor 2020 – 16:40 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Gjonin e “takova” për herë të parë në Bibliotekën Kantonale dhe Universitare të Fribourg-ut. Ishte aty me një grumbull pyetjesh, përgjigjet e të cilave […]

Pasi rezultoi pozitiv me Covid 19, Donald Trump i shkruan Blendi Klosit… vazhdon humori me deklaratën e ministrit


[ad_1] Vazhdon humori ne rrjet me Ministrin Blendi Klosi. Sot vetë Donald Trump i ka kërkuar falje që s’ ia vuri veshin kur deklaroi se valët e muzikës përhapnin koronavirusin. “Dje rezultova pozitiv me Covid pasi dëgjova muzikë. Më fal Blendi Klosi që s’ e mora seriozisht këshillën tënde”, deklaron Trump, sipas një prej memeve […]

Vetëm tre ditë pas publikimit të albumit të saj “Anima Rara”, sopranoja shqiptare Ermonela Jaho ndodhet e para në listën e “Warner Classic” “Operat që nevojitet t’i dëgjosh” në disa nga platformat digjitale si: Spotify, iTunes & Deezer. Sopranoja jonë me famë botërore Ermonela Jaho e ka rregjistruar këtë album që përmban 70 minuta muzikë, nëntorin e vitit të kaluar në Palau de les Arts Reina Sofia de Valencia (Spanjë)Për këtë album debutues ylli i skenës lirike Jaho bashkëpunoi me “Orquestra de la Comunitat Valenciana” nën drejtimin e dirigjentit Andrea Battistoni. Albumi “Homazh Rosina Storchio-s. Anima Rara” sjell bashkë në një përmbledhje të vetme muzikën që ka kënduar sopranoja italiane Rosina Storchio, e njohur edhe për krijimin e rolit të Cio-Cio San në kryeveprën e Pucinit “Madama Batërflai” kur ajo u interpretua premierë në vitin 1904 në La Scala të Milanos. Në këtë përmbledhje Ermonela interpreton ariet e Puçinit (“Un bel dì vedremo”, “Con onor muore… Tu? Tu? Piccolo Iddio” de Madama Butterfly), Leonkavalos (“Musette svaria sulla bocca viva”, “Mimì Pinson, la biondetta” de La bohème), Maskanjit (“Un dì (ero piccina)” de Iris; “Ah! Il suo nome!… Flammen, perdonami” de Lodoletta; “Son pochi fiori” de L’amico Fritz), Massenet (“Pendant un an je fus ta femme”; Prélude Acte V y “Demain je partirai” de Sapho; “Allons! Il le faut… Adieu, notre petite table” nga Manon), Giordano (“Nel suo amore rianimata” de Siberia), Verdi (“Teneste la promessa… Addio del passato” de La traviata) dhe Catalani (“Ebben? Ne andrò lontana” de La Wally).Albumi doli në 25 shtator dhe u lancua fillimisht në orën 18.00 të kësaj date në faqen e FB të Opera Raras. Ndërkohë “Sopranoja më e famshme në botë” sipas “The Economist”, apo “Madama Batërflai më e mirë që Londra ka parë në shumë vite” sipas “Independent”, e “ Paraqitjes triumfuese në Madama Batërflai” sipas the “Guardian” ndodhet në Greqi.Shfaqja do të mbahet në datën 10 tetor në Sallën Stavros Niarchos të Operës Kombëtare të Greqisë. Ja si e përshkruante vetë Teatri i Operës së Greqisë pjesëmarrjen e divës shqiptare: “E vetmja Ermonela Jaho, një nga sopranot më të rëndësishme të planetit është tashmë në Athinë për provat Madama Butterfly me Teatrin Kombëtar të Greqisë”. Të dielën sopranoja shqiptare ishte në kopertinën e revistës “ΒΗΜagazino” e cila i kushtoi një vend të veçantë në faqet e saj me rastin e intervistës së parë të Ermonelës për një media greke. Shitja e biletave ka nisur tashmë si për këtë shfaqje po ashtu edhe për shfaqjet e sezonit tetor – dhjetorit, te cilat ende rrezikojnë të mos mbahen për shkak të numrit në rritje te rasteve me COVID, cka mund të sjellë një karantinë të dytë për Athinën./ KultPlus.com


Filloi mësimi i gjuhës shqipe në Parma të Italisë


[ad_1] Dita e parë e shkollës në Parma, viti XII shkollor 2020-2021 E Hënë, 28 Shtator 2020 – 9:20 albinfo.ch Ashtu siç ishte paralajmëruar nga parapërgatitjet mujore, sot në Parma filloi viti i ri shkollor 2020-2021. E veçanta e këtij fillimi ishte mënyra e organizimit për shkak të koronavirusit, shkruan albinfo.ch. Në pamundësi për të […]

Ndahen çmimet e EtnoFest


[ad_1] Pas tri ditësh aktivitete, mbrëmë janë ndarë çmimet e edicionit të dhjetë jubilar të Festivalit të Arteve dhe Kulturës tradicionale ‘Etno Fest’, i mbajtur në fshatin Kukaj të Prishtinës. Çmimet për shfaqjen dhe performancën më të mirë u ndanë për shfaqjen “Gjuetaret e Artemides” e realizuar nga Art Polis. Çmimi për regjinë më të […]

Ilira Gashi, ylli zviceran me mbi 50 milionë klikime në YouTube


[ad_1] E Hënë, 28 Shtator 2020 – 11:00 albinfo.ch page Ilire Gashi Facebook Gazeta e njohur Blick ka shkruar një artikull për këngëtaren me prejardhje shqiptare, Ilira Gashi. Artikulli fillon se vështirë të ketë ndonjë këngëtar në Zvicër më të suksesshëm ndërkombëtarisht sesa Ilira Gashi (25), shkruan të dielën gazeta Blick, teksa ka përgatitur një […]

Ëndrrat e Agim Bahtirit për Mitrovicën e zhvilluar


[ad_1] Nga diaspora Agim Bahtiri erdhi me premtimin që Mitrovicën do ta bënte një komunë ku do lulëzonte ekonomia dhe do të ulej papunësia. Njeriu që pakkush e besonte që do kishte sukses arriti që në zgjedhjet e vitit 2013 të mundte pushtetin e PDK-së dhe të vinte në krye me një frymë tjetër të […]

‘Etno Fest’, vlerëson gratë dhe diellin në edicionin e tij të 10-të


[ad_1] Edicioni i dhjetë jubilar i Festivalit të Arteve dhe Kulturës tradicionale ‘Etno Fest’ mirëpret mysafirët në fshatin Kukaj gjatë këtij vikendi.   Pasi ishte shtyrë në muajin maj, edicioni i sivjetëm i ‘Etno Fest’ i dedikohet grave dhe diellit, dhe ofron një program të gjallë të ekspozitave, muzikës live, shfaqjeve teatrore, diskutimeve në panel dhe […]

BBC flet për këngëtaren shqiptare në SHBA, Ava Max


[ad_1] E Enjte, 24 Shtator 2020 – 10:40 albinfo.ch Është bërë e ditur se BBC i kushtoi një artikull këngëtares shqiptare në SHBA, Ava Max (Amanda Ava Koci), e cila sapo ka nxjerrë në treg albumin e saj debutues “Heaven and Hell”, transmeton albinfo.ch. Në një intervistë për median britanike, Ava ka përshkruar përjetimet e […]

COVID-19 shuan ikonën e muzikës


[ad_1] Tommy DeVito, një nga anëtarët e grupit të famshëm “The Four Seasons”,ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 92-vjeçare, pas luftës së ashpër me COVID-19. Lajmin e hidhur e ka dhënë  miku i tij, aktori Alfred Nittoli  me anë të një postimi në Facebook. “Shoku im i dashur Tommy ka ndërruar jetë mbrëmjen […]

Nën tingujt e muzikës, Grenell impresionohet me pritjen në Beograd


[ad_1] I emëruari  i SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, përmes rrjetit Twitter ka shpërndarë një video ku shihen Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, Kryeministrja Bërnabiq dhe delegacioni amerikan në një darkë të përcjellë me tinguj muzikorë në një nga restorantet e Beogradit. Grenell në Twitter këtë natë duke kënduar së bashku e ka quajtur të […]

A keni ndëgjuar për Artritin e të miturve, i cili shfaqet para moshës 16 vjeçare


[ad_1] Shkruar nga Dr Besim Demolli – Reumatolog  MUAJI KORRIK ËSHTË MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR ARTRIT TË TË MITURVE APO THËNË MË DREJTË PËR ARTRITIN I CILI SHFAQET PARA MOSHËS 16 VJEÇARE!  Çfarë është artriti idiopatik i të miturve?  Artriti Idiopatik i të miturver (artriti juvenile idiopatik) është një emër i përgjithshëm për disa lloje […]

Kirurgu i shquar dhe njëri prej kontribuesve më të mëdhenj për zhvillimin e Mjekësisë në Kosovë


  Prof. Dr. Ali Zatriqi   Ali Zatriqi lindi në Novi Pazar, më 11 prill 1929.jë familje zejtare rrobaqepëse me prejardhje nga Gjakova. Aty e kreu shkollën fillore, kurse të mesmen e vazhdoi në Prishtinë. Pjesëmarës i Luftës Nacional Çlirimtare më korrik të vitit 1944. I burgosur nga regjimi i asaj kohe për nacionalizëm. E […]

Dr. Osman JONUZI, babai i Kirurgjisë dhe Gjinekologjisë Shqiptare, themeluesi i spitalit të Tiranës 1920


Prof. Dr. Flamur TARTARI Duke marrë shkas nga përurimi i spitalit të ri kirurgjikal, në Tiranë, nga ana e kryeministrit të Shqipërisë, zotit Edi Rama, unë si kirurg i vjetër prej 52-vitesh, e kam të drejtën morale të them disa fjalë, për historikun e spitalit të Tiranës, të cilët i kam shkruar në disa libra […]