US signals it is open to sending more troops to support NATO’s mission in Iraq


[ad_1] “The US is participating in the force generation process for NATO Mission Iraq and will contribute its fair share to this important expanded mission,” Pentagon spokesperson Cmdr. Jessica L. McNulty told CNN. Secretary of Defense Lloyd Austin spoke about the mission with his NATO counterparts during a meeting with defense ministers on Thursday. Late […]

Këngëtarit James Blunt i kthehet bajoneta e vjedhur e luftës së Kosovës


[ad_1] Këngëtari James Blunt ka rimarrë objektet e çmuara që iu grabitën, përfshirë edhe një bajonetë, të cilën e kishte kujtim nga koha kur shërbente si ushtar në vitin 1999 në Kosovë. Bashkë me bajonetën, grabitësit i kishin marrë edhe një orë që i përkiste gjyshit të tij. Sipas mediave britanike, pasi zbuloi se i kishin […]

Lul Raka ishte mjek i UÇK’së


Mikrobiologu i njohur Shqiptar Lul Raka është ndër figurat apo personat me të famshëm ditëve e muajve të fundit në Kosovë, kjo për shkak të pandemisë COVID-19, dhe kontributit të tij të madh në këtë drejtim Kontributi human i Lul Rakës përmes profesionit të mjekut është i madh si në Kosovë ashtu dhe jashtë saj. […]

Mesazhi i kryeministrit Hoti me rastin e vitit të ri 2021


[ad_1] Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, me rastin e festës ndërrimit të motmotit, ka uruar të gjithë qytetarët e vendit për një vit sa më të mbarë, duke thënë se viti që po lënë pas ishte jashtëzakonisht i rëndë për shkak të pandemisë me koronavirus. Ai në një video-adresim me anë të Facebook-ut […]

Pompeo e quan të papranueshëm nivelin e dhunës në Afganistan


[ad_1] Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo thotë se dhuna në Afganistan është në nivel të lartë dhe të “papranueshëm”, teksa bisedimet e paqes ndërmjet Qeverisë afgane dhe talibanëve po vazhdojnë. Pompeo tha se Uashingtoni ka kërkuar nga palët që të “zmbrapsen” nga dhuna, duke shtuar se shpreson që të dyja palët do të nisin […]

Palmer: SHBA do vazhdojë të mbështes dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta përkrahin dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për mediumin ‘Zëri i Amerikës’, Palmer deklaroi se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për partneritet me vendet e Ballkanit Perëndimor. “Ne e bëjmë këtë vazhdimisht, në […]

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


[ad_1] Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë që ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar që synon të dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit. Kritikët vendas dhe të huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se s’ ka ndonjë komplot, por Me kusht që ai shfaqet ndonjëherë, do të jetë kryesisht për shkak […]

BE-ja kërcënon Turqinë me vendosje të sanksioneve


[ad_1] Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha të premten se Turqia s’ e ka zbutur qëndrimin e saj ndaj Greqisë dhe paralajmëroi se Bashkimin Evropian tani do të konsiderojë vendosjen e sanksioneve. “Unë mendoj se loja e maces dhe miut duhet të mbarojë”, tha Michel, duke iu referuar aktiviteteve të përsëritura të Turqisë në […]

Rrëfimi i pilotit amerikan: Si na sulmuan serbët me raketa, por s’na kapën dot!


[ad_1] Historia se si aeroplani super-modern amerikan “i padukshëm” F-117 u rrëzua mbi qiellin e Serbisë dhe përfundoi në baltën e fshatit Budjanovci është treguar qindra herë, por deri më tani është fakt i panjohur që të paktën një tjetër avion “i padukshëm” u godit gjatë bombardimeve të NATO-s në Serbi. Portali amerikan “Drive” deklaron […]

Shefi i EULEX: Njerëzit në Kosovë besojnë se ne i arrestuam të akuzuarit nga Specialja


[ad_1] Në fillim të muajit nëntor ish-presidenti Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi u dërguan në Hagë pas akuzave të ngritura nga Prokuroria Speciale, ndërsa misioni i BE-së në Kosovë, EULEX ishte pjesë e operacionit të bastisjes së shtëpive të krerëve të UÇK-së. Kjo solli edhe reagimin e një […]

Pompeo criticises Turkey over Russian missiles, alliance reforms at NATO talks


[ad_1] Issued on: 02/12/2020 – 22:25 US Secretary of State Mike Pompeo strongly criticised Turkey at a NATO ministerial meeting, participants told AFP on Wednesday, raising the hopes of some allies pushing for sanctions against Ankara. A US spokesman would not confirm or deny the details of Pompeo‘s participation in Tuesday’s foreign minister’s videoconference, but […]

Afghan government, Taliban reach deal to conduct peace talks


[ad_1] Issued on: 02/12/2020 – 18:33 Afghan government and Taliban representatives said on Wednesday they had reached a preliminary deal to press on with peace talks, their first written agreement in 19 years of war and welcomed by the United States as a chance to halt the violence. The agreement lays out the way forward for discussion but is considered […]

NATO-ja është e gatshme të ndryshojë, thotë Stoltenberg


[ad_1] NATO-ja është e gatshme të ndryshojë, tha Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, pas një takimi të ministrave të vendeve anëtare, në të cilin u shqyrtua një dokument, që përmbante idetë për reformimin e aleancës. Vitin e kaluar, presidenti i Francës, Emmanuel Macron kishte deklaruar se NATO-s i ka “vdekur truri” dhe kishte […]

VMRO-ja në protestë, akuzon kryeministrin Zaev për shitjen e interesave kombëtare


[ad_1] Opozita maqedonase ka bllokuar për rreth dy orë trafikun në Shkup në protestën e organizuar kundër qeverisë, për shkak të siç ka thënë, “shitjes së interesave kombëtare e shtetërore në bisedimet me Bullgarinë”. Me moton “Për shpëtimin e së ardhmes maqedonase dhe për të ardhmen e popullit maqedonas”, protestat janë mbajtur para Ministrisë së […]

Bashkimi Evropian s’ mund të jetë aktor global Nëse s’ i zgjidh problemet në Ballkan


[ad_1] Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse s’ mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. […]

Transatlantic divides after Biden win


[ad_1] After Donald Trump’s “America First” agenda exposed longstanding strains in US-Europe relations, Joe Biden’s victory has prompted a Franco-German row over Emmanuel Macron’s vision of “strategic autonomy” – while transatlantic tensions simmer over tech taxes and extraterritorial US law. The US president excoriated European countries’ failure to pay for its own defence in stark terms: […]

KFOR-i garanton se Kosova s’ rrezikohet nga tanket ruse


[ad_1] Komandanti i ri i KFOR-it, Franco Federici, ka folur për herë të parë për pritjet që i ka në misionin e tij në krye të forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë, ku do jetë shef për një vit. Gjatë një bashkëbisedimi online me disa gazetarë vendorë, gjenerali italian u deklarua për çështjet më aktuale […]

Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit


[ad_1] Qeveria në shkuarje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serbisë person të padëshiruar (non grata) dhe i ka kërkuar që të largohet nga shteti, ka njoftuar Ministria e Jashtme më 28 nëntor. Serbia është përgjigjur disa orë më vonë duke e shpallur ambasadorin e Malit të Zi, po ashtu person të padëshiruar […]

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani u është drejtuar për herë të parë ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), me rastin e Ditës së Forcës. Osmani prezantimin e saj e bëri me anë të një video-mesazhi, meqenëqë vazhdon izolimin pas infektimit me Coronavirus. Me këtë rast Osmani ka thënë se ushtria […]

Ndikimi rus brenda Kosovës – GazetaBlic


[ad_1] Në një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet me anë të serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike. Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit […]

KFOR-i dhuron pajisje mjekësore në qendrën shëndetësore në veri të Kosovës


[ad_1] Ushtarët amerikanë dhe grekë të KFOR-it kanë dhuruar pajisje mjekësore, përfshirë këtu sterilizues, një elektrogram, sisteme të monitorimit të glukozës dhe mjete të tjera diagnostifikuese në qendrën lokale shëndetësore në Zervnicë, në veri të Kosovës. “Donacioni është pjesë e ndihmës së dhënë paanshëm nga dega e Bashkëpunimit Civilo-Ushtarak të operacionit të udhëhequr nga NATO […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


[ad_1] Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe […]

Dështon seanca ndaj ish-policit të akuzuar për vrasje të rëndë


[ad_1] Vllaznim Hamdia, i akuzuar për vrasje të rëndë ka dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë e cila atë e ngarkon me tri vepra penale, vrasje të rëndë, armë mbajtje pa leje dhe përdorim të armës, por që seanca ndaj tij dështoj të mbahet. Shkak për mos mbajtjen e […]

Shuma marramendëse që Serbia shpenzon në ushtrinë e saj brenda një viti


[ad_1] Njohësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi, ka thënë se Serbia tani është superfuqia e rajonit me shpenzimet e fundit që ka bërë derisa ka treguar shumën që e shpenzojnë për cdo vit në ushtri. Ibishi ka thënë se FSK s’ i ka kapacitet për të mbrojtur vendin në përballje direkte me një superfuqi […]

Ramush Haradinaj: Kosovës i duhet stabilitet, kandidimi im për president është i drejtë


[ad_1] Kreu i Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës (AAK), njëherit ish-kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ftuar në Debat të RTK-së, foli për rrugëtimin e kandidaturës së tij për president. “Kam prit që do të zgjasë Qeveria Kurti dhe Aleanca e ka pas të pranuar që të jetë në opozitë. Mirëpo kjo qeveri ra, dhe […]

Turkey protests German search of Libya-bound ship


[ad_1] Issued on: 24/11/2020 – 07:24 Turkey protested to Germany and the EU on Monday after German forces belonging to an EU military mission boarded and tried to search a Turkish cargo ship that they suspected of taking weapons to Libya illegally.  Soldiers from the frigate Hamburg, part of an EU mission enforcing a UN arms […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë […]

FSK-së i bashkohen 3 oficerë që kanë kryer akademinë ushtarake në Gjermani


[ad_1] Kryeministrit i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se Forcës së Sigurisë së Kosovës iu shtuan edhe tre oficerë të rinj. “Falënderime për Bundeswehrin. Nëntoger Albestrim Rexhepin, Nëntoger Nuhi Pronaj dhe Nëntoger Rinor Hamiti, kanë kryer me sukses Akademinë Ushtarake në Qendrën Gjermane të Kadetëve dhe nga data 15 Dhjetori i këtij viti […]

SchoolCoviDD19-Studie: Schulen sind keine „stillen Hotspots“


[ad_1] Die zweite Phase der SchoolCoviDD19-Studie in Sachsen ist abgeschlossen – auch zwischen Mai und Oktober 2020 hat es demnach keine unerkannten SARS-CoV-2-Übertragungen an Schulen gegeben.  Die Medizinische Fakultät der TU Dresden und das Dresdner Universitätsklinikum Carl Gustav Carus haben die zweite Phase der im Mai 2020 gestarteten Studie zur Verbreitung des SARS-CoV-2-Virus an sächsischen […]

Në kohë të fushatës, ministri i LDK-së prezanton projektin për spital në Podujevë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë së bashku me ushtruesin e detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Saudin Maliqin , deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë  prezantuar projektin e finalizuar për ndërtim të spitalit në Podujevë. “Zemaj ka dhënë detaje sesi do të duket ky spital dhe çfarë sipërfaqe do të ketë. […]

Stationäre Behandlung von COVID-19-Patienten: Neue S2k-Leitlinie veröffentlicht


[ad_1] Seit dem 23. November ist eine neue S2k-Leitlinie öffentlich, die Empfehlungen zur stationären Therapie von Patienten mit COVID-19 umfasst. Sie erweitert die bereits seit März 2020 vorliegende intensivmedizinische S1-Leitlinie um den gesamtstationären Bereich und gibt damit Krankenhausärzten erstmals eine ganzheitliche und fächerübergreifende Handlungsanweisung an die Hand. Federführend waren drei Fachgesellschaften an der Erstellung beteiligt […]

Nga varreza në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë


[ad_1] Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën, është lokacioni i pestë në Serbi, në të cilin janë gjetur mbetjet mortore, siç dyshohet, të civilëve shqiptarë të vrarë gatë luftës në Kosovë, në vitin 1999. akoma s’ dihet se sa është numri i trupave që janë gjetur në këtë vend, […]

PDK fillon fushatën në Mitrovicën e Veriut: Këtu fillon e mbaron interesi nacional i Kosovës


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka hapur sot fushatën në veri të Mitrovicës për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune. Ushtruesi i detyrës së kryetarit të kësaj partie Enver Hoxhaj, ka deklaruar se në këtë pjesë të vendit, fillon dhe mbaron interesi shtetëror dhe nacional i Kosovës. Sipas tij, derisa PDK-ja ishte në pushtet […]

20 vite në terr për rastin e vrasjes së Xhemail Mustafës


[ad_1] Janë bërë 20 vite që nga vrasja e zëdhënësit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe gazetarit Xhemail Mustafa. Ky 20 vjetor akoma gjejnë rastin e pazbardhur dhe askënd të dënuar për këtë vrasje. Më 23 nëntor 2000, veprimtari politik ishte qëlluar për vdekje nga dy persona të armatosur në hyrjen e banesës së tij […]

Armend Zemaj dhe Ekrem Hyseni prezantojnë projektin për Spitalin e Podujevës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, së bashku me U.D. Drejtorin e ShSKUK-së, Saudin Maliqin, deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit të Podujevës. Zemaj ka thënë se spitali do të ketë sipërfaqe rreth 7.700 m2. Në këtë spital do të […]

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, Serbia s’ ka synim të anëtarësohet në NATO


[ad_1] Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, deklaroi se Serbia s’ ka aspirata për t’u bërë anëtare e NATO-s dhe se pjesëmarrja në Programin e “Partneritetit për Paqe” është korniza më optimale për bashkëpunim, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Stefanoviq diskutoi për raportet mes Serbisë dhe NATO-s me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në Beograd, […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Malishevë, vidhet arka me para në barnatore


[ad_1] Në udhën ‘Hamdi Berisha’ në Malishevë është vjedhur arka e një barnatoreje. Në raportin e policisë thuhet se personi i cili ka raportuar rastin, ka njoftuar se persona të panjohur kanë depërtuar më forcë në barnatore dhe kanë vjedhur arkën me para të gatshme. Policia njofton se njësitë përkatëse kanë dal në vendin e […]

Bill Gates, the Virus and the Quest to Vaccinate the World


[ad_1] So far, it has pulled in only $3.6 billion in funding for research, manufacturing and subsidies for poor countries. Three companies have promised to deliver vaccines, but it is not yet known whether they will be effective. And it may be difficult to secure the necessary billions of doses in an affordable, timely way […]

​Administrata Biden do të ketë qasje më proaktive ndaj Kosovës


[ad_1] Fitorja e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po konsiderohet të jetë lajm i mirë për Kosovën. Spektri politik dhe shoqëria civile vlerësojnë për KosovaPress se administrata Biden do të ketë qasje më proaktive ndaj Kosovës. Njohësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi pret që presidenti i ri amerikan […]

Nëna e plagosur më lutej t’i japë ujë


[ad_1] Disa orë pasi NATO kishte nisur sulmet ajrore, njësi ushtarake u futën në familjen Gashi në Tërrnje të Suharekës. Në dokumentarin e KALLXO.com thuhet se 46 familjarë tëj familjes Gashi u vranë nga grupi që sulmoi këtë familje. Bekim Gashi nga fshati Tërrnje në Suharekë, ka rrëfyer për KALLXO.com për masakrën në të cilën […]

Ishte 13 vjeç kur humbi familjen dhe i mbijetoi 16 plumbave, kush është Saranda Bogujevci?


[ad_1] Saranda Bogujevci, shpesh në organizime të ndryshme ka shpalosur dhimbjen e saj pasi që një pjesë e familjes ju vra nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Saranda Bogujevci, iu mbijetoi 16 plumbave, dhe humbi 14 anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe dy vëllezërit, gjatë një sulmi brutal të ushtrisë […]

​Drejtësi e specializuar apo diversion dhe mashtrim special


[ad_1] Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, me anë të një deklarate të përbashkët kanë dënuar njëzëri veprimet e fundit të Gjykatës Speciale karshi ish-krerëve të UCK-së. Në deklaratën e përbashkët të këtyre shoqatave ndër të tjera thuhet se “Hapja […]

Hungaria mbështetë institucionet në Kosovë për të reaguar ndaj Covid-19


[ad_1] Hungaria i dhuroi institucioneve në Kosovë një numër të madh të pajisjeve mbrojtëse. KFOR ka bërë të ditur se ushtarët hungarezë të KFOR-it mundësuan transportin e rreth 50 mijë maskave për fytyrën dhe 5 mijë veshje mbrojtëse, i cili u bë me aeroplan të Forcës Ajrore Hungareze dhe u dorëzuan në depon qendrore të […]

“Deklaratat e Vuçiqit, thirrje për fabrikime masive”


[ad_1] Deklaratat e fundit të Serbisë për luftë Me kusht që s’ do të ketë zgjidhje përmes dialogut me Kosovën, si dhe kërcënimet ndaj qytetarëve serbë që po tregojnë për varret masive të shqiptarëve kanë nxitur reagime të shumta në Kosovë. Në mesin atyre që kanë reaguar janë edhe përfaqësues të institucioneve si dhe figura […]

NATO vazhdon misionin afgan, pavarësisht tërheqjes së SHBA-së


[ad_1] NATO mbetet e përkushtuar në misionin e saj në Afganistan, pavarësisht nga njoftimi i SHBA-së për reduktimin e trupave të saj atje në 2 500 anëtarë personeli deri në mes të janarit 2021, sipas një deklarate nga Aleanca. “NATO do të vazhdojë misionin e saj për të trajnuar, këshilluar dhe ndihmuar forcat afgane të […]

E rëndë: 11 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, në mesin e tyre një 31 vjeçar


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka reguar sot pas konferencës së radhës të prokurorisë ndaj ish presidentit Thaçi, kryetarit Veseli, ish-kryeparlamentarit Krasniqi dhe deputetit Selimi. Hoxhaj ka thënë se në ditën kur në Serbi po zhvarrosen eshtrat e shqiptarëve, viktimave të ndërmarrjes së përbashkët kriminale, në Hagë po gjykohen ushtarët e lirisë […]

Ushtarët italianë të KFOR-it përkrahin qendrat e mjekësisë familjare në Kaçanik dhe Han të Elezit


[ad_1] Qendrat e mjekësisë familjare në Kaçanik dhe në Hanin e Elezit kanë pranuar sot nga kontingjenti ushtarak italian i KFOR-it disa pajisje mjekësore, përfshirë elektrokardiografe digjitale, defibrilatorë dhe makina të oksigjenit. KFOR-i ka bërë të ditur se kjo nismë u financua nga Ministria Italiane e Mbrojtjes me synim të rritjes së aftësive të dy […]

Ushtarët italianë të KFORI-it përkrahin qendrat e mjekësisë familjare


[ad_1] Qendrat e mjekësisë familjare në Kacanik dhe Han të Elezit pranuan pajisje mjekësore nga ushtarët italianë të KFOR-it. E gjithë kjo iniciativë u ndërmor nga Ministria e Mbrojtjes së Italisë, me synim të përmirësimit të kushteve dhe rritjes së kapacitetit pranues të pacientëve për këto dy qendra mjekësore familjare. Përvec kësaj, ushtarët italianë të […]

Miliq: Vrasja e vëllezërve Bytyçi duhet të zgjidhet Në qoftë se Serbia dëshiron të hyjë në BE


[ad_1] Drejtoresha e Qendrës serbe pë Studime Euroatlantike (QSEA), Jelena Miliq ka deklaruar se vrasja e vëllezërve Bytyçi, duhet të zgjidhet, në mënyrë që të krijojë një bazë për bashkëpunim të mëtejshëm me Shtetet e Bashkuara, por edhe për procesin e integrimit evropian”. Ajo shtoi se institucionet e drejtësisë tranzicionale, shoqëria e hapur, politika e […]

Vetoja e Bullgarisë, vjen reagimi i Qeverisë maqedonase


[ad_1] Pas vetos së Bullgarisë për çeljen e negociatave me BE-në ka reaguar edhe Qeveria jonë duke e quajtur vendimin e Bullgarisë si një dështim për udhën evropiane dhe ka deklaruar se identiteti maqedonas dhe gjuha maqedonase s’ janë subjekt i negociatave dhe se do vazhdohet për gjetjen e një zgjidhje për të ardhmen e […]

Trump orders troop cuts in Iraq and Afghanistan


[ad_1] Issued on: 17/11/2020 – 21:18 Acting Defense Secretary Christopher Miller on Tuesday announced plans to reduce U.S. troop levels in Iraq and Afghanistan, saying the decision fulfills President Donald Trump’s pledge to bring forces home even as Republicans and U.S. allies warn against a rash withdrawal.   The new plan will accelerate troop withdrawals from […]

Macron: Amerika do ta kuptojë, Europa duhet të jetë e pavarur në mbrojtjen e vet


[ad_1] Presidenti francez Emmanuel Macron ka kritikuar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe u ka bërë thirrje kombeve eropiane që të marrin përgjegjësi sovranisht për mbrojtjen e tyre, ashtu si Shtetet e Bashkuara dhe Kina. “duhet të them se Këshilli i Sigurimit s’ merr më vendime të dobishme”, tha ai në një intervistë […]

“Shko Hashim! Shko në Hagë, Hashim” – Dardan Molliqaj komenton deklaratat e Kurtit


[ad_1] Kryetari i PSD’së Dardan Molliqaj ka komentuar deklaratat e kryetarit të VV’së Albin Kurti, pas ndryshimit të kursit të tij për ish-presidentin Hashim Thaçi. “Vetëm po të analizoni ideologjinë e Kurtit e shihni se këtu s’ka të bëjë me taktizim më shumë se ka të bëjë se beson se e vërteta të cilën ai […]

Sofja konfirmon veton, akuzon Shkupin për nxitje të urrejtjes


[ad_1] Drejtuesit e institucioneve në Maqedoninë e Veriut, kanë zbehur optimizmin për një marrëveshje me Bullgarinë, ndonjë ditë para mbledhjes së ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku do bisedohet mbi kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka deklaruar se po bëhet gjithnjë e […]

Sofja konfirmon veton, akuzon Shkupin për nxitje të urrejtjes dhe vjedhje të historisë bullgare


[ad_1] Drejtuesit e institucioneve në Maqedoninë e Veriut, kanë zbehur optimizmin për një marrëveshje me Bullgarinë, ndonjë ditë para mbledhjes së ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku do bisedohet mbi kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka deklaruar se po bëhet gjithnjë […]

Reagon Instituti i Historisë për akuzat e Speciales: Agresori dhe viktima janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta


[ad_1] Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzave ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në reagim theksohet fakti se agresori dhe viktima me këtë rast janë vënë padrejtësisht në pozita të barabarta viktima dhe agresori. Reagimi i plotë: Me […]

Pro-Europe challenger Maia Sandu poised to become Moldova’s next president


[ad_1] Issued on: 16/11/2020 – 09:11 Pro-European challenger Maia Sandu has won the second round of Moldova’s presidential election and is well ahead of the pro-Russian incumbent with almost all ballots counted, according to the central election commission. The former prime minister was leading Sunday night with 57 percent of the votes over Igor Dodon’s […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

Komanda Rajonale e KFOR-it “Lindje” e udhëhequr nga SHBA bëhet me komandant të ri


[ad_1] Koloneli i Ushtrisë Amerikane, Derek Adams, ka marrë sot drejtimin e Komandës Rajonale të KFOR-it Lindje në kuadër të KFOR-it. Ceremonia e ndërrimit të komandës është mbajtur sot në kampin Bondsteel, duke shënuar rotacionin e 28-të të kontigjentit ushtarak amerikan në Kosovë. Adams është anëtar i Ekipit Luftarak të Brigadës së Dytë të Gardës […]

Nga libraria presidenciale e Clintonit del deklarata e Ibrahim Rugovës në SHBA e vitit 1993, njoftoi amerikanët për terrorin e Serbisë në Kosovë


[ad_1]  Presidenti Rugova kishte deklaruar se atë javë në Amerikë do të njoftonte liderët e Kombeve të Bashkuara dhe liderët e Amerikës për terrorin që po bënte Serbi ndaj shqiptarëve. Për t’u treguar mirë amerikanëve, ai kishte marrë shembuj se si po keqtrajtohen sistamtikisht shqiptarët. Deklarata është e vitit 1993 Rugova kishte shkuar në Amerikë […]

Furnizimi i Serbisë me armë, rrezik për Kosovën dhe rajonin


[ad_1] Furnizimi i shteti serb me arsenal armësh nga Rusia për specialistët e sigurisë në Kosovë po shihet si kërcënim për rajonin, e në veçanti rrezik për agresion ndaj Kosovës. andaj ata kërkojnë që institucionet kosovare të rrisin investimet në infrastrukturën e mbrojtjes. Javë më parë shteti serb ka marr si donacion nga Rusia tanke […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


[ad_1] Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


[ad_1] Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza […]

Pompeo arrives in France at start of awkward Europe and Middle East tour


[ad_1] Issued on: 14/11/2020 – 15:48 US Secretary of State Mike Pompeo arrived in France Saturday at the start of a seven-nation tour of Europe and the Middle East, a trip that is certain to be awkward since all the countries on his schedule have congratulated Joe Biden over his victory in the US presidential […]

“Turqia po armatos Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë


[ad_1] Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me luftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që dukuri në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjerrë pasoja të rënda. Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet […]

Një mik i mirë në kohë të vështira 


[ad_1] Një përgjigjie ndaj shkrimit të Aidan Hehhir lidhur me Presidencën në ardhje të Joe Biden si dhe ndikimin e saj në Kosovë.  Të hënën e lexova shkrimin e Aidan Hehir, “Biden s’ e ka shkopin magjik për ta rregulluar Kosovën,” e cila ofron një pikëpamje të një gote gjysmë të zbrazët lidhur me atë […]

Bekim Jashari flet për rikandidimin për kryetar të Skenderajt, dhe mundësinë e formimit të një partie të re


[ad_1] Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka folur për zhvillimet e fundit pas aktakuzave të para të Gjykatës Speciale, për situatën politike dhe krizën me pandemi e ekonomi në vend. Jashari ka dhënë detaje të pathëna më parë në lidhje me pengesat që po ndodhin në restaurimin dhe konservimin në kompleksin memorial “Adem […]

“Kërcënimi” me konflikt, llogaritë e Vuçiqit në sytë e analistëve kosovarë


[ad_1] Krahasimi i raporteve të Kosovës me Serbinë me konfliktin në Nagorno Karabak nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nxitur reagime në vend. Menjëherë pas kësaj deklarate, pala kosovare kërkoi që bashkësia ndërkombëtare të reagojë, ndërsa sipas analistëve, presidenti serb ka qëllim që të mos arrihet një marrëveshje dhe të krijohet një […]

Ish-komandanti i FSK-së: Deklaratat populiste të Vuçiqit s’ e rrezikojnë Kosovën


[ad_1] Deklaratat e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se me Kosovën mund të shpërthejë një konflikt i ngrirë, si në rajonin mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, sollën shumë reagime nga politikanët në Kosovë, të cilët e konsideruan si “thirrje për luftë”. Ish – komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Kadri Kastrati, këtë deklaratë të presidentit serb, […]

Gjenerali italian Federici merr komandën e KFOR-it


[ad_1] Gjeneralmajori italian Franco Federici ka marrë sot komandën e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë nga gjeneralmajori Michele Risi i cili përfundoi misionin e tij operacional njëvjeçar. Sipas një njoftimi për media, komandanti në largim, Risi përshëndeti pasardhësin e tij dhe falënderoi 3.500 ushtarët dhe të gjithë partnerët e KFOR-it që kontribuuan në arritjet […]

Ne mbajmë paqen, kjo do jetë politika e Serbisë


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, tha se ka qenë shumë i qartë në deklaratat e tij për politikën dhe dialogun me Prishtinën, raporton B92. “Ata kanë problemet e tyre të brendshme, deklarata ime ishte e kujdesshme dhe e qartë, unë po flisja se si duhet të shmangim një politikë me konflikt të ngrirë dhe […]

AAK pas deklaratës së Vuçiqit: Na kërcënoi me luftë njeriu që ia kishte puthur dorën vrastare Millosheviqit – Lista Serbe s’e ka vendin më në Qeveri


[ad_1] Deputeti i Aleancës ëArdhmërinë e Kosovës (AAK), Gazmend Syla, pas deklaratës së presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçic për luftë, ka thënë se serbët, sipas tij, kanë akoma pretendime për Kosovën, shkruan GazetaBlic. Për GazetaBlic, Syla ka potencuar se kërcënimi për luftë ka ardhur nga një njeri, i cili siç ka deklaruar Syla, ia ka […]

Aktakuza ndaj ish-liderëve të UÇK-së është e pasaktë dhe e njëanshme


[ad_1] Aktakuza e prokurorëve të Hagës ndaj Hashim Thaçit dhe te ish-zyrtarëve të tjerë të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës shtrembëron historinë dhe heq në mënyrë selektive fakte duke bërë që çështja të jetë e njëanshme. Midis emocionit të zgjedhjeve presidenciale amerikane dhe lajmeve të frikshme për COVID-19, për pak e humba gjyqin e […]

Lista Serbe mbështet deklaratën e Vuçiqit, reagimet nga Kosova i quan skizofrenike


[ad_1] Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë, nxiti reagime të shumta në Kosovë. E këto reagime të skenës politike kosovare në Serbi i cilësuan si histerike. Madje edhe Lista Serbe, e cila është në Qeverinë e Kosovës […]

Nënkryetari i AAK-së për kërcënimet e Vuçiqit: Ilaç është veç taksa 100%


[ad_1] Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj pas kërcënimeve nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka kërkuar nga qeveria e Kosovës që të shqyrtojë mundësinë e rivendosjes së taksës ndaj të gjitha produkteve me origjinë nga ky vend. “Qeveria e Kosovës duhet me urgjence te shqyrtoje mundësinë e rivendosjes së taksës, […]

Nitaj i reagon Vuçiqit: Qeveria të shqyrtojë mundësinë e rikthimit të taksës 100%


[ad_1] Nënkryetari i AAK-së, Muharrem Nitaj ka reaguar pas kërcënimit të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq i cili deklaroi se mund të ketë luftë në Kosovë. Nitaj për kërcënimet e Vuçiqit thotë se ilaç është veç taksa 100%, përcjellë Gazeta Blic. Ai kërkon nga Qeveria ta shqyrtojë mundësinë e rikthimit të taksës ndaj produkteve serbe Nëse […]

Beogradi i quan “histerike” reagimet në Prishtinë ndaj deklaratës së Vuçiqit


[ad_1] Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë i cilësoi si “histerike” reagimet e autoriteteve të Kosovës ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë. Vuçiq tha se zgjidhja më e mirë e mundshme është me anë të dialogut, në […]

s’ jemi të interesuar për luftë, por mos e harroni skëterrën e Koshares!


[ad_1] Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, ka reaguar pas deklaratës së presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili paralajmëroi një konflikt të mundshëm me Kosovën. Quni me anë të një postimi në Facebook tha se Kosova s’ është e interesuar për luftë dhe se sipas tij, duam të jetojmë në paqe. “aspak s’ jemi të interesuar […]

NATO pas deklaratës së Vuçiqit: Mbështesim dialogun


[ad_1] Zyrtarë të NATO-s s’ pranuan të komentojnë deklaratat e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se në Kosovë mund të ketë konflikt si në Nagorno Karabak, Po qe se përpjekjet për paqe dështojnë. Në pyetjen e Radios Evropa e Lirë se si e sheh NATO paralelen që ka tërhequr Vuçiq midis Kosovës […]

Hoxhaj kërkon reagim nga bashkësia ndërkombëtare ndaj deklaratave të Vuçiqit


[ad_1] Ushtruesi i detyrës i kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili ka paralajmëruar se mund të ndodhë ndonjë konflikt me Kosovën. Hoxhaj me anë të një postimi në Twitter ka thënë se për këtë duhet të ketë reagim të shpejtë nga ana e bashkësisë ndërkombëtare. […]

Hoti reagon ndaj deklaratës së Vuçiqit që përmendi mundësinë për konflikt me Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili ka paralajmëruar se mund të ndodhë ndonjë konflikt me Kosovën. Hoti me anë të një postimi në Facebook ka shkruar se Kosova është e përkushtuar për paqe e stabilitet në rajon. “Deklarimet e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, […]

Hoti i reagon Vuçiqit pasi kërcënoi Kosovën me luftë


[ad_1] Kryeministri, Avdullah Hoti ka reaguar pas kërcënimeve të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq se mund të ketë luftë. Hoti shkruan se Kosova është e përkushtuar për paqe e stabilitet në rajon, përcjellë Gazeta Blic. Deklarimet e Vuçiqit, konsideron se s’ janë në dobi të normalizimit mes dy vendeve. Ato thotë Hoti janë në kundërshtim me […]

Sulm kibernetik ndaj llogarisës së ministres Haradinaj- Stublla në Facebook


[ad_1] Ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, pasditen e sotme i është sulmuar llogaria e saj në Facebook. Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme, ky sulm kibernetik ndaj llogarisë së saj vjen pas reagimit që kishte sot ndaj deklaratave të presidentit serb, Aleksandar Vuçiqit. “Ky sulm kibernetik ndaj llogarisë së saj vjen […]

FSK ndihmon komunat në përballje me pandeminë COVID-19


[ad_1] Në kazermën “Adem Jashari” respektivisht në Qendrën Mjekësore të FSK-së, sot u mbajt ceremonia e pranim-dorëzimit  të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë me materiale mjekësore për përballimin e krizës së pandemisë COVID-19. Në emër të shtetit dhurues, donacionin e dorëzoi drejtori i Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s ( NALT), gjeneral brigade Frank […]

​Haradinaj-Stublla: Aleksandar Vuçiq – ‘këlysh i Rusisë’


[ad_1] Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq “këlysh” të Rusisë, pasi ky i fundit paralajmëroi një luftë të re mundshme sikurse ajo në Nagorno-Karabak ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë. “Pas nxitjes së luftimeve në Nagorno-Karabakh me armë të prodhuara në Serbi, Serbia në krye me Vuçiqin – ministrin […]

Vuçiq kërcënoi të gjitha vendet fqinje të rreshtuara krah NATO-s


[ad_1] Ministrja e Punëve të jashtme dhe diasporës, Meliza Haradinaj, ka reaguar lidhur me deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq se Në qoftë se s’ ka marrëveshje me dialog mund të shkojë deri në një konflikt të mundshëm. Haradinaj me anë të Twitter ka thënë se me këtë Vuçiq po kërcënon të gjitha vendet […]

Kryediplomatja kosovare: Vuçiqi si këlysh i Rusisë po e kërcënon rajonin me luftë të re


[ad_1] Kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur Aleksander Vuçiqin “këlysh të Rusisë”, i cili bashkë me Moskën zyrtare po tentojnë ta minojnë stabilitetin dhe paqen në rajon. Ky reagim i ministres kosovare ka ardhur pasi Vuçiqi ka thënë se Serbia po përgatitet ushtarakisht pasi që një konflikt i ngrirë mund të eskalojë papandehur, njësoj […]

Vjosa Osmani kërkon nga NATO dhe BE të reagojnë ndaj kërcënimit të Vuçiqit


[ad_1] Ushtruesja e Detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar lidhur me deklaratën e Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se zgjidhja me Kosovën do jetë ose me anë të dialogut ose një konflikt i mundshëm si ai i Armenisë dhe Azerbajxhanit. Osmani lidhur më këtë deklaratë i bëri thirrje NATO-s […]

Gjithçka që ndodhi rreth Gjykatës Speciale gjatë dy javëve të fundit


[ad_1] Dy javët e para të nëntorit të 2020-tës dolën të jenë javët e Gjykatës Speciale. Pothuajse gjithçka që ndodhi nga fillimi i këtij muaji ishte e lidhur me Dhomat e Specializuara të Kosovës me seli në Hagë. Mëngjesin e katër nëntorit udhët e Prishtinës dhe të Drenasit u shkelën nga uniformat e policisë së […]

Rexhep Selimi deklarohet i pafajshëm


[ad_1] Ish-bashkëthemeluesi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi është deklaruar i pafajshëm para dhomave të specializuara. “Unë deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat në aktakuzës”, tha shkurtë Selimi. Ai këto deklarata i bëri pasi u pyet nga gjyqtari në lidhje me akuzat. Pak para se të deklarohej ish kreu i UÇK-së e cilësoj […]

Luftën e kam nisur me Adem Jasharin dhe e kemi përfunduar me gjeneralin Clark


[ad_1] Ish themeluesi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, ka dhënë një deklaratë para Dhomave të Specializuara të Kosovës. Ai para gjyqtarit kërkoi që qëllimi i gjykatës të jetë drejtësia dhe e vërteta. “udhët këtu i kemi të ndara, jemi palë të ndryshme por me bëni të besoj që qëllimi i të gjithë neve […]

Aktakuza e Speciales, PDK pezullon punën për këtë javë në Kuvend


[ad_1] Deputeti dhe sekretari organizativ i PDK-së, Abelard Tahiri në një konferencë për media ka njoftuar se Grupi Parlamentar i PDK-së do ta pezullojë aktivitetin e saj këtë javë në Kuvendin e Kosovës. Sipas Tahirit ky vendim që s’ lidhet me punën e drejtësisë por për nevojën e një solidariteti, është marrë pas zhvillimeve të […]

Russia deploys peacekeepers to Nagorno-Karabakh after ceasefire deal


[ad_1] Russian peacekeeping troops deployed to Nagorno-Karabakh on Tuesday under a deal that halted six weeks of fighting between Azeri and ethnic Armenian forces, locking in place territorial gains by Azerbaijan. The agreement was celebrated as a victory in Azerbaijan, while in Armenia it triggered unrest from crowds who stormed government buildings and branded the deal […]

Zëvendësministri i MPJ i reagon Rusisë: s’ po mund ta pranojnë poshtërimin që morën në vitin 1999


[ad_1] Pas deklarimeve të Ministrisë së Jashtme të Rusisë që ish-krerët e UÇK’së që po përballen me drejtësinë ndërkombëtare të marrin “dënimin e merituar”, ka reaguar zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Muhamet Brajoshori. Brajshori ka thënë se përpjekjet e Rusisë kundër Kosovës s’ do marrin fund, pasi që shteti rus dhe Serbia s’ […]

Foreign affairs veteran Biden is ‘Kennedy-era internationalist’ – and ‘an adult’


[ad_1] US foreign policy is poised for a stark change in January, when Donald Trump – who took office in 2017 as an undiplomatic dilettante on world affairs – finally passes the torch to Joe Biden, the former vice president and longtime Senate Foreign Relations Committee chair. Biden brings experience and a steadier pair of […]

​Osmani takohet me Qunin, mbështet avancimin e rolit të FSK-së


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes, Anton Qunin me të cilin ka biseduar mbi gjendjen aktuale të sigurisë dhe menaxhimin e pandemisë COVID-19. Osmani ofroi mbështetjen e saj në avancimin e rolit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në përputhje me legjislacionin […]

A look at Biden’s foreign policy agenda


[ad_1] US President-Elect Joe Biden’s approach to diplomacy is diametrically opposed to that of the outgoing Donald Trump, known as he was to levy undiplomatic salvos at foreign leaders via social media. But one shouldn’t expect a wholesale revamp in substance when the veteran Democrat takes office in January. FRANCE 24 takes a closer look […]

Gjeneral Majori italian Franco Federici merr komandën e KFOR-it më 16 nëntor


[ad_1] Gjeneral Majori italian, Franco Federici do ta marrë komandën e KFOR-it në Kosovë nga 16 nëntori. Ai në këtë detyrë do ta zëvendësojë kolegun italian Michele Risi i cili erdh në këtë pozitë në nëntor të 2019. KFOR, si mision paqeruajtës i NATO-s, operon në Kosovë që nga qershori i vitit 1999. Aktualisht KFOR […]

Biden s’ e ka shkopin magjik për ta rregulluar Kosovën


[ad_1] Zgjedhja e Joe Biden si President i SHBA-ve ka bërë që të bie perdja e një epoke të çmendurisë, por duke pasur parasysh rekordin e tij në të kaluarën dhe fuqinë në rënie të Perëndimit, Kosova s’ mund të pres që problemet e saj në skenën ndërkombëtare të zgjidhen menjëherë.   Humbja e Trump […]