“Kur je larg dhe vjen e gjen prindin kështu…” Aktori i njohur, në gjendje të rëndë nga COVID


Artisti i Merituar, Gulielm Radoja, ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore si pasojë e Covid-19. Familjarët dhe miqtë e tij kanë bërë apel për ndihmë që kurimi i tij të bëhet i mundur jashtë vendit. Gulielmi ndodhet prej dy javësh në gjendje të rëndë në spitalin e Durrësit. Për të folur për situatën shëndetësore të […]

Mbi 300 të vaksinuar në Mitrovicë deri tash, në dispozicion edhe 400 vaksina të tjera


Drejtoresha e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj-Berani, ka thënë se në këtë komuna janë furnizuar me mbi 700 vaksina për COVID-19 dhe se janë vaksinuar deri tash mbi 170 punonjës shëndetësorë. “Personeli shëndetësorë ka filluar të vaksinohet si nga informatat e para nga MSH-ja, me instruksionet e tyre deri sot janë vaksinuar 177 […]

Problemet me kocka dhe ndikimi i vajit të ullirit me kripë


dhembjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe përse njerëzit s’ kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë. Në përgjithësi, njerëzit […]

Melasa – 7 Përdorime Që duhet Të Dini Për Shëndetin e Trupit


Melasa është një nënprodukt që nxirret gjatë përpunimit të kallam sheqerit dhe panxhar sheqerit. Ajo përmban sasi të konsiderueshme mineralesh dhe vitaminash, përfshirë kalciumin, magnezin dhe kaliumin, duke u shndërruar kështu në një përbërje mjaft të shëndetshme. Melasa shpesh përdoret si zëvendësues i sheqerit në tryezë, por ajo ka gjithashtu një numër më të gjerë […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e Qeverisë: […]

Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti?


Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti? Ashtu siç ndryshon natyra, lulëzojnë pemët dhe zgjatet dita , ashtu ndryshon edhe metabolizmi i trupit tonë. Gjatë dimrit metabolizmi ishte më i ngadaltë dhe në pranverë edhe metabolizmi “gjallërohet”. Dihet se stresi dhe sëmundjet ndikojnë në luhatjet e vlerës së sheqerit në gjak, por a e […]

Si t’i largoni largoni tetë kilogramë nga trupi juaj për vetëm shtatë ditë?


Qoftë Po qe se dëshironi të keni trup të përsosur meqë do të shkoni në plazh së shpejti, apo thjesht keni nevojë të humbni peshë për arsyeje shëndetësore, ju mund të provoni planin e dietës General Motors. Kjo kompani gjigante e ka themeluar këtë dietë për çdo njeri dhe shumë raportime tregojnë se njerëzit po i […]

Luksi s’ njeh krizë. COVID s’ rëndon mbi të mëdhenjtë, ata po dalin të fituar


Krizat s’ rëndojnë mbi të mëdhenjtë, madje prej tyre ata dalin të fituar. Edhe pse natyra e krizës që shkaktoi pandemia është tjetër nga ajo e recesionit dhe vështirë mund të mendosh se do të ishte fitimprurëse për një prodhues të makinave luksoze, në fakt ka rezultuar e kundërta. Për Lamborghini-n, vitit 2020 ka qenë […]

Për Lëkurën e Shëndetshme të Fëmijëve Tuaj – Çfarë të Përdorni


Një nga proceset më të rëndësishme e të shpeshta në ditën e një fëmije të vogël, padyshim që është mbajtja e higjienës së plotë dhe kujdesi për lëkurën. Këtu me siguri ju vijnë ndër mend banjot me ujë të ngrohtë, shampot delikate dhe kremrat e veçantë të bebeve. Themi të veçantë pasi të gjithë këto […]

Cilat janë ditët fertile te gratë ?


Shumica e femrave nuk e dijnë se çka është ovulacioni gjegjësisht cilat janë ditët fertile kur ato mund të ngelin shtatzënë. E kjo ka rëndësi të jashtëzakonshme për planifikimin e familjes, meqë, duke qenë gruaja e njoftuar për kohën brenda muajit kur ka mundësi që të ngelë shtatzënë, ajo e planifikon shtatzëninë atëherë kur dëshiron, […]

Meteoropatët: Si ndikon ndryshimi tek ata dhe çfarë mund të bëjnë?


Pacientët kronikë mund të përjetojnë dhimbje dhe lodhje të nyjave, dhe të gjithë meteoropatët e tjerë mund të përjetojnë pagjumësi, nervozizëm dhe dobësi Është e rëndësishme të rritni konsumimin e agrumeve, ujit dhe çajit dhe të dilni në shëtitje. Edhe pse në mot me diell dhe të pastër një person ndihet më mirë sesa kur […]

Arnika e Alpeve të Shqipërisë – Vlerat Befasuese të Një Bime të Rrallë


Arnika e Malit është një nga bimët më të vlefshme që na ka dhuruar natyra. Ajo ka fuqinë të shërojë dhe kurojë shumë dhembje trupore, lëndime dhe plagë të organizmit. Përdorimet kryesore të arnikës së malit vërehen kundër të nxirave, enjtjeve, dhembjeve, artritit dhe plagëve Arnika e Malit, që ndryshe njihet si Duhani i Malit, […]

Harmonia me natyrën një aleate për kapërcimin e stresit pandemik


Botëkuptimi në harmoni me natyrën shoqërohet me përmirësimin e shëndetit psikologjik duke ndihmuar në menaxhimin e situatave stresuese, veçanërisht gjatë pandemisë COVID-19. Ky është edhe një nga përfundimet kryesore të një studimi të ri, i botuar në revistën shkencore “Personality and Individual Differences” i një grup ekspertësh në psikologji, psikiatri dhe shkenca të edukimit. Studimi […]

Rëndësia e Kremrave Rigjenerues Organik në Largimin e Rrudhave – Si të Zgjidhni të Duhurin


Vetëm po të do të pyesnit një mjek aspak lehtë do ju thoshte se është më e lehtë ta parandalosh një problem sesa ta kurosh atë. E me këtë këshillë duhet të nisë edhe rrugëtimi juaj për kujdesin e lëkurës. Sekreti qëndron tek zgjedhjet e trajtimeve të duhura, filloni duke e mbajtur gjithnjë të hidratuar […]

Vaj Ulliri Me Kripë – Si Ta Përdorni Kundër Problemeve me Kockat


dhembjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe përderisa njerëzit s’ kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë. Në përgjithësi, njerëzit […]

Kujdesi Organik për Lëkurën dhe Flokët – Çfarë Është dhe Përse duhet Përdorur


Diferenca mes një produkti që punon në favorin tuaj dhe të tjerëve të cilët mund t’ju ekspozojnë ndaj kimikateve të panjohura në jetën reale mund të jetë aspak e padukshme. Megjithatë sipas specialistëve për shëndetin tuaj kjo diferencë është vërtetë domethënëse. Jo pak herë mund të keni eksperimentuar me lloje të ndryshme trajtimesh dhe kremrash […]

Çfarë Qëndron Pas Logos Bio dhe Organike


Bujqësia organike shpesh konsiderohet si mënyra më e mirë për të ushqyer konsumatorët pa shkatërruar mjedisin. Thënë thjesht, kjo bujqësi qëndron në harmoni me natyrën, i sjell konsumatorit ushqim të freskët, të shijshëm dhe të shëndetshëm. Parimi bazë është që natyra duhet të bëjë atë që e bën më së miri. Bujqësia organike funksionon në […]

Flokë dhe Lëkurë Plot Shëndet – Përse duhet të Zgjidhni Produktet Organike


Flokët thuhet se janë gjysma e bukurisë e ndërsa portreti një nga hartat e dukshme që koha lë tek njeriu. Të dyja shpesh janë edhe tregues të shëndetit të të gjithë organizmit, çdo gjë që ndikon organizmin brenda pa dyshim që lë gjurmët e saj dhe jashtë. Kështu prej shekujsh kujdesi estetik, por dhe ai […]

Deshifrimi i kodit të jetës a duhet të mbetet “punë e zotit”?


Nga Et’hem Ruka Trupi i njeriut përmban rreth 100 000 miliard qeliza, ku çdo qelizë përmban pasurinë tonë gjenetike të përbërë nga 23 çifte kromozomesh. Çdo kromozom përmban ADN, një molekulë fijëzore me gjatsi rreth 2m. Kjo lëndë magjike, përbën librin e jetës të shkruar me katër shkronjat e famshme (nukleotidet) ATGC. Deshifrimi i kodit […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma dhe […]

Vështirësitë apo vonesat në fushën e komunikimit te fëmijët


Shkruar nga Naile Rrustolli, psikologe Fëmijët për të zhvilluar aftësitë gjuhësore duhet të jenë në gjendje të: marrin informacione kuptojnë informacionin të mbajnë informacionin Vonesat në të folur: Fëmija juaj mund të ketë një vonesë në gjuhë Po qe se s’ plotëson pikat e zhvillimit të gjuhës për moshën e tij. Aftësitë gjuhësore mund të […]

Kush në të vërtetë vdes nga Covidi?!


Instituti i Shëndetit në Itali (ISS) ka nxjerrë disa statistika vërtet interesante mbi COVID-in në Itali. Siç dihet Italia ka qenë një ndër vendet më të prekura nga pandemia. Sipas shifrave rezulton: – Mosha mesatare e vdekjes nga Covid 81 vjeç! – Vetëm 1,1% e të vdekurve janë poshtë 50 vjeç. – 66% e të vdekurve […]

As mos e provoni! Shenjat e horoskopit që s’ mund të jetojnë bashkë


Shenjat e horoskopit që vijojnë më poshtë, e kanë të pamundur të jetojnë bashkë. Luani dhe Akrepi Të dy këto shenja janë të apasionuara nga natyra, janë të dyja personalitete shumë të forta. Luani është pak egoist nga natyra dhe Akrepi kupton se me dashurinë e vet s’ e ndryshon dot. Të dy konfrontohen me […]

Mëllaga Shqiptare – Si Ta Përdorni Për Pastrimin Rrënjësor Të Organizmit


Gjuetia për barishtet, perimet dhe frutat e egra duket se është kthyer në një trend në qytetet urbane të Shqipërisë, por në zonat rurale, kjo traditë ka zanafillën prej qindra vitesh. Banorët e këtyre zonave kanë zbuluar me kohë çdo gjë të ushqyeshme që ofron natyra bujare e Shqipërisë. Një nga këto produkte të mrekullueshme […]

Deklarata shokuese e aktores 86-vjeçare: COVID është diçka e mirë, jemi shumë njerëz në tokë


Menduat se i dëgjuat të gjitha në këto muaj të gjatë rrethuar nga pandemia? Aktorja Brigitte Bardot ka shokuar opinionin publik me deklaratën e saj të fundit ndaj pandemisë. E ftuar në ‘Oggi’ , aktorja ikonë ka thënë: “kam dro se Covid dhe pandemitë e tjera janë duke u përpjekur me dhimbje të vendosin në […]

Të lutem, mos më godit në sy të fëmijëve!


Nga Gentiana Gashi dhimbje sa s’thuhet më. Duron gruaja e shkretë që nga pla-gët e marra rrënkon fatin e saj të trishtë. Fat i cili ia mori rininë e bukurinë, s’i shijoi dot. Heshtë se lotët s’i rrjedhin më ngaqë i janë tharë nga vuajtjet dhe tor-turat e njëpasnjëshme nga bashkëshorti i saj. Rënkimi nga […]

Kosi mund të ndihmojë shërimin e frakturave të kockave


Implantet e veshura me baktere si ato të kosit mund të përdoren gjatë operacioneve të thyerjes së kockave për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar infeksionet post-operative. Kjo tezë është studiuar në Kinë, në Universitetin Hubei të Wuhan, me një hulumtim të botuar në revistën Science Advances. Një ndihmë për shërimin e frakturave Një […]

Çfarë duhet të bëni të paktën një herë në javë për të larguar stresin?


Stresi s’ është gjithmonë i keq, përderisa ndonjëherë ju inkurajon për të ndryshuar mënyrën e jetesës apo të rutinës tuaj Përpara se të ngarkoheni më shumë në këtë periudhë të vështirë, duhet të mbani parasysh këtë këshill të specialistëve. Shëtitjet e rregullta në hapësira të gjelbra dhe pyje ndihmojnë në luftimin e stresit, sipas studiuesve […]

Probleme me pagjumësinë? Një listë me aplikacione që ju vijnë në ndihmë!


Pagjumësia ose një gjumë i çrregullt mund të ndikojnë në shëndetin tuaj fizik dhe mendor si dhe produktivitetin tuaj gjatë ditës Të mësuarit për modelet tuaja të gjumit mund të jetë çelësi i një fillimi të mbarë. Healthline ka përzgjedhur një listë me disa prej aplikacioneve më të mira për Android dhe iPhone. Sleep Cycle […]

Pandemia shtyn familjet në kërkim të ajrit të pastër


COVID-19 zhvilloi një sjellje të re konsumatore, e shfaqur në sektorë të ndryshëm. Një tendencë e ngjashme s’ mungoi edhe te turizmi. Strukturat akomoduese të vendosura në zonat malore vunë re një rritje të menjëhershme të frekuentimit në periudhën post-karantinë. Tendenca vinte në kushtet kur grumbullimet masive që ndodhin në bregdet s’ janë të tilla […]

Njihuni me shenjat e zodiakut që përjetojnë më shumë ankth


Më poshtë keni shenjat e zodiakut që përjetojnë më shumë ankth. Binjakët Binjakët marrin përsipër detyra dhe pastaj mendojnë se s’ janë mjaft të mirë për t’i bërë. Pavarësisht Vetëm po të janë të drejtë apo të gabuar, është e vërtetë që ata ndonjëherë nënvlerësojnë potencialin e tyre. Kjo për shkak të dëshirës për të […]

s’ ka ilaç për belbëzimin dhe askush s’ e di shkakun e vërtetë


Shkencëtarët thonë që në 50 deri 80 për qind të rasteve të belbëzimit pushojnë para moshës pesëvjeçare, mirëpo s’ ka ilaç – Po qe se vazhdohet edhe më vonë Fondacioni Ndërkombëtar i Belbëzimit vlerëson që atë çrregullim e kanë rreth 50 milionë njerëz në botë. s’ ka ilaç për belbëzimin dhe askush s’ e di […]

Më shumë se 60% e njerëzve e gjejnë çlirimin nga stresi i COVID në natyrë


Kërkimet e bëra nga Fondacioni i Shëndetit Mendor kanë zbuluar se 62% e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar gjetën çlirim nga stresi i COVID-19 vetëm duke bërë një shëtitje. Pothuajse gjysma e të anketuarve menduan gjithashtu se kalimi i kohës në hapësira të gjelbra i ka ndihmuar ata të përballen me rritjen e ankthit […]

Si Të Mësosh Veten Që Të Zgjohesh Herët në Mëngjes


Për disa njerëz, zgjimi herët mbetet një veprim i vështirë dhe sfidues, madje ngjan si ndëshkim. Megjithatë, specialistët  thonë se njerëzit që zgjohen herët kanë shumë avantazhe. Ata rekomandojnë disa mënyra shumë të veçanta të cilat do t’ju ndihmojnë të zgjoheni herët çdo mëngjes e të shijoni ditët tuaja të plota. Njerëzit që zgjohen herët […]

Lloji i gjakut tregon shumë për personalitetin, zbuloni çfarë thotë grupi juaj për ju


Në shumë kultura të botës, veçanërisht në Japoni, mendohet se lloji i gjakut i një personi mund të ndikojë në personalitetin e tij. A jeni kurioz të dini se çfarë thotë për ju, lloji juaj i gjakut? Sipas studimeve të ndryshme, grupi i gjakut ndikon në besimet, zakonet dhe mënyrën e të qenit. Atëherë, në […]

Trajtimet që Ndihmojnë të Keni Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshëm


Ne jemi çfarë hamë, ndaj jini gjithnjë të kujdesshëm çfarë i servirni trupit tuaj çdo ditë. Përdoreni si një kurë natyrale për probleme të përditëshme që  trupi juaj ju sinjalizon duke e konsumuar ose si trajtim. Po qe se doni flokë më të trrashë, më pak celulit, lëkurë të pastër apo më shumë gjallëri në […]

Pse vaksinat e Covid duhet të ruhen në temperatura ekstremisht të ftohta


Arsyeja ka të bëjë me një përbërës shumë të rëndësishëm Vaksina e kompanisë Moderna duhet të ruhet në temperatura midis -25 dhe -15 gradë Celcius. Vaksina e kompanive Pfizer/BioNTech duhet të ruhet në kushtet e temperaturës -80 dhe -60 gradë Celcius. Vaksina e prodhuar nga universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca mund të qëndrojë në temperatura […]

Diarreja mund të jetë një simptomë e hershme e COVID-19


Pavarësisht fushatës së saj të vazhdueshme të vaksinave, lufta e Mbretërisë së Bashkuar kundër coronavirusit është e vështirë. Varianti i ri i coronavirusit i zbuluar në Kent mendohet të jetë prapa këtij vërshimi. Aktualisht s’ ka asnjë provë që sugjeron që lloji i ri është më virulent se versionet e mëparshme, por transmetueshmëria e tij […]

s’ mund të bëjnë asgjë pa u lodhur, 5 shenjat më dembele të horoskopit


A jeni ndër ata që lodheni në përpjekjen më të vogël? Ndoshta u përkisni atyre shenjave që s’ mund të bëjnë asgjë pa u lodhur, ju jeni një dembel dhe për këtë arsye, sot ne duam t’ju flasim për shenjat që sillen në këtë mënyrë. Po qe se jeni kurioz të zbuloni a i përkisni […]

A ka mbërritur në Shqipëri mutacioni anglez i COVID-19? Brataj: s’ kemi laboratorë ta vërtetojmë


Dy variantet e reja të koronavirusit, të zbuluar në Angli dhe në Afrikë, kanë sjellë jo pak shqetësim dhe frikë. Kreu i Urgjencës, Skënder Brataj, tha në “Open” se mutacioni i viruseve është një gjë e zakonshme që ndodh, duke theksuar se e rëndësishme është që variantet e reja s’ sjellin një formë më të […]

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës nis hetime ndaj KEDS-it dhe KESCO-s


Autoriteti Kosovar i Konkurrencës sot zyrtarisht ka filluar procedurën hetimore ndaj ndërmarrjeve KEDS dhe KESCO, të cilat operojnë në tregun e energjisë elektrike. Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi tha se pas shqyrtimit paraprak kanë vërejtur që këto ndërmarrje kanë shkelur nenet  4 dhe 11 të Ligjit për Mbrojtjen e Konkurrencës duke bërë […]

Asamblistja e PDK-së denoncon Haskukën: I dha para biznesit të babës


Asamblistja e Komunës së Prizrenit nga radhët e PDK’së, Sherife Balaj, ka publikuar një listë në të cilën konfirmohet dërgesë parash të kryetarit të kësaj komune, Mytaher Haskuka, ndaj biznesit të babait të tij, Daver Haskukës. Shuma e parave s’ tregohet në listën në fjalë, mirëpo tregon për konfirmim bankar nga komuna në konton e […]

Vjershë për Dimrin – Dimri me borë


E bukur është natyra E mbuluar me borë, Fëmijët shkojnë në shkollë Me çanta në dorë.   Të gjithë ata fëmijë Lozin nëpër oborre, Gëzimi i tyre është i madh Kur gjuhen me topa bore.   Ti vogëlush i vogël Adhuro këtë dordolec, Në kokë e ka kapelën Hundën e ka si spec.   Fëmijët […]

Frutat dhe Perimet Që Ngjajnë Me Organet të Cilave u Bëjnë Mirë


Po t’i hedhim një sy formës sonë trupore dhe formës së frutave dhe perimeve do të shohim një ngjashmëri befasuese që provon më së miri shprehjen e mësipërme. Për të mësuar më tepër mbi frutat dhe perimet që ngjasojnë me organet të cilave u bëjnë mirë, AgroWeb.org ju fton të shikoni shumë shkurt videon në […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane që […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar ato […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

8% e Familjeve në Shqipëri Ranë në Varfëri nga Shpenzimet e Larta për Shëndetin


Një analizë e re e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Shqipërinë zbulon se pagesat nga xhepi për shëndetin janë një burim kryesor i vështirësive financiare për njerëzit në Shqipëri. Rreth 8% e familjeve janë futur në varfëri ose varfërohen më tej, pasi paguajnë nga xhepi për shërbime shëndetësore dhe 12% e familjeve përjetojnë shpenzime katastrofike […]

Si Ta Dalloni Nëse Vaji i Ullirit Është Cilësor – Këshillat Si Ta Ruani


Të gjendur mes dhjetra alternativash dhe markash në markete, shqiptarët që duan një vaj cilësor, ose zgjedhin më të shtrenjtin ose më së shumti e blejnë direkt nga prodhuesi i besuar. Po ç’thonë vetë prodhuesit? Për AgroWeb.org pyetëm Kryetaren e Shoqatës së Vajit të Ullirit AOA, Silvana Pinari dhe një prej prodhuesve të mirënjohur të […]

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic |Revista Monitor


Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, s’ na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i udhëtimit tonë të ardhshëm. Në ndihmë na vjen National Geographic që edhe këtë vit ka publikuar listën Best of World 2021, 25 vende në botë […]

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë… |Revista Monitor


Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila do t’ju dhurojë emocione të forta. Po flasim për Urën Bastei, një strukturë përrallore që qëndron pezull mes shkëmbinjve, prej së cilës mund të shikoni një panoramë të pabesueshme. Ndodhemi në Zvicrën Saksone, […]

Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale


Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit e […]

Përse duhet të Përdorni Çajin e Ngrohtë të Rigonit Për Tretjen


Kërkesat për eksport janë në rritje dhe fermerët nga Shqipëria dhe nga Kosova janë tejet të përkushtuar për të rritur rigonin. Rigoni është një barishte aromatike plot shije që përdoret në kulinarinë Mesdhetare, i cili është i famshëm për aftësitë e mrekullueshme. Rigonin e alpeve shqiptare e gjeni në tregjet e fshatarëve ose në pikat […]

Toniku i Mëngjesit Për Humbjen në Peshë


s’ ka rëndësi në cilën pjesë të vitit ndodhemi apo si doni të dukeni, ndjesia e fryrjes së organizmit s’ është kurrë e këndshme. Për të ulur këtë ndjesi e bashkë me të edhe peshën e tepërt ju mund të zgjidhni një sërë mënyrash, por është e rëndësishme që të mund të zgjidhni atë të […]

Efektet Shëndetësore të Muçmollave Shqiptare


Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ngjyrë ndryshku. Këto fruta janë të ngjashme me ato të trëndafilit të egër, por më të mëdha në përmasë. Ato përbëhen nga bërthama të forta. Muçmolla është një frut me reputacion prej kohësh në […]

Muri i Demës – Dema Wall – VIDEO


Muri i Demës ndodhet prane Manastirit te Shengjergjit, ne rrugen Sarande-Ksamil. Muri i Demes ka  gjeresi 9.60 metra dhe  gjatesi 850 meter dhe  mendohet se është ndërtuar  në shekullin V p.e.sonë. Muri i Demës ka shërbyer si  fortifikatë e qytetit antik të Butrintit ndaj sulmeve të ushtrive armike. Muri i Demës, nje mburoje antike e rrallë […]

Si Të Ulni Stresin Dhe të Rrisni Humorin Në Mënyrë Natyrale


Serotonina është përgjegjëse për ndjenjën e lumturisë dhe mirëqenies, ndaj edhe shpesh njihet si hormoni apo transmetuesi i lumturisë. Ajo transmeton sinjalet nervore të trurit dhe ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore, kujtesës, gjumit dhe tretjes. Nivelet e ulëta të serotoninës në trup, nxisin depresionin, vetëvlerësimin e dobët, acarimin nervor dhe ankthin. Për më tepër […]

Kurat Natyrale Dhe Ushqimet Që Ngadalësojnë Plakjen


Industria farmaceutike ofron një sërë solucionesh në dukje magjike që pretendojnë të ngadalësojnë plakjen. Megjithatë, kurat më të mira kundër plakjes i ofron natyra. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për trajtimet më të mira që ruajnë paraqitjen tuaj rinore. Uji Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, thonë se hidratimi përmirëson tretjen dhe […]

Gara për vaksinën, vendet në zhvillim në disavantazh


Një vaksinë për koronavirusin ka rezultuar 90% efikase pas testimeve fillestare, njoftuan dy kompanitë që po e prodhojnë atë – Pfizer dhe BioNTech. Kjo ka rritur shpresën se pandemia globale e koronavirusit mund të vendoset nën kontroll në muajt e ardhshëm. Por siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, natyra e vaksinës do […]

Agron Kuçi përballet me punën e tij në Junik


Qyteza, simbol i të cilave janë kullat e natyra me potencial për turizëm po rrezikon betonizimin e Bjeshëve. Juniku si komunë u krijua në procesin e decentralizimit në vitin 2007 ndërsa kompetencat e plota  iu dhanë më 2010. Për tre mandate rresht Juniku është qeverisur nga Agron Kuçi i Alenacës për Ardhmërinë e Kosovës. Qyteti […]

Fyti i Acaruar – Lehtësimi me Kurat Natyrale në Shtëpi


dhembjet në fyt, acarimi i tij dhe ngacmimet e kollës janë simptomat më të shpeshta që prekin shëndetin. Është koha kur virozat, gripi dhe i ftohti kërcënon hapur organizmin tonë. Problemet nisin me problemet në kapërcimin e ushqimit dhe sidomos kollën dhe teshtimat e njëpasnjëshme që shkaktohen pa pushim për shkak të acarimit të fytit. […]

Amanet Rugovën, mrekullinë e trojeve shqiptare në Kosovë


Natyra është treguar shumë bujare në Kosovën Perëndimore. Në mesin e Alpeve Dardane siç i quajnë banorët, gjendet një fshat turistik që quhet Bogë në rajonin e Rugovës e cila ka nxjerrë jo pak njerëz të shquar nga politika, arti dhe letërsia. Ajo që takon këtu veç madhështisë së natyrës është edhe ndjenja e fortë […]

20 Minuta Ecje Në Natyrë, Kaq Të Duhen Për Të Zhdukur Stresin


Një studim i pak muajve më parë, të cilit i referohet AgroWeb.org ka arritur në konkluzionin se mjaftojnë 20 minuta në ajër të pastër për të zhdukur stresin. Studimi është publikuar në revistën Frontiers in Psychology. Ky studim është i pari në llojin e vet që përcakton saktë minutazhin e duhur që i duhet njeriut […]

Ngrohtësi familjare e atmosferë festive me dekorimet e fundvitit nga JYSK


Për festa të fundvitit, JYSK ka prezantuar dy trende të reja për ju: njëri trend që quhet Tradita Komode dhe tjetri trend që inspirohet nga natyra dhe peizazhet e fuqishme veriore të quajtura Glacial Escape. Tradita Komode ka të bëjë me ruajtjen e ritualeve dhe memorieve nga e kaluara, ku ju mundëson që çorapet festive […]

Reagon ish kryeministri i Shqipërisë pasi Kukësi përmendet në aktakuzat e Gjykatës Speciale


Pas arrestimit të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, gjykata e Hagës ka publikuar edhe akuzat. Në akuzë thuhet se midis marsit 1998 dhe shtatorit 1999 janë kryer krimet e luftës të arrestimit dhe ndalimit të paligjshëm ose arbitrar, trajtimit mizor, torturës dhe vrasjes së paligjshme dhe krimet kundër njerëzimit. Sipas akuzës […]

Rufki Suma përballë Jeta Xharrës


I ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës është kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma. Në debatin e sontëm Suma do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën e zgjedhjeve lokale të vitit 2013 dhe 2017. kur kishte garuar si kandidat i pavarur,  punët e […]

Të gjithë ikin prej tyre, femrat më të zorshme lindin në këto tre shenja


Gratë në këto tri shenja të zodiakut e kanë shumë të vështirë të krijojnë lidhje dashurie. Ato thjesht kanë një karakter të tillë që ua bën të vështirë mbijetesën në komunitet. Nëse doni dashuri për një jetë të tërë, do të jetë më e vështira, pothuajse e pamundur me to! Dashi Gratë në këtë shenjë […]

6 vende të braktisura, por spektakolare në botë |Revista Monitor


Jo domosdoshmërisht vendet e braktisura duhet të fshehin sekrete të tmerrshme, ose në to “jetojnë familje të tëra fantazmash”… Ekzistojnë fshatra të mbuluar nga bimësia, varreza hekurudhore dhe burgje nënujore, të cilat duhet të rrëfejmë se disa nga këto vende, ku koha ka ndalur papandehur, janë spektakolare…     Ish-fshati ipeshkatarëve, ku natyra është protagoniste […]

Si përhapet coronavirusi në tri situatat e tona të përditshme?


Rreziku i infeksionit me coronavirus është më i madh në ambiente të mbyllura, por mund të zvogëlohet duke aplikuar të gjitha masat në dispozicion për të kontrolluar infeksionin. El Pais publikoi një përmbledhje interesante të gjasave të infektimit në tre skenarë të përditshëm bazuar në zbatimin e masave të sigurisë dhe gjatësinë e ekspozimit ndaj […]

Këto janë pesë shenjat e zodiakut që duan më intensivisht se të gjithë


Disa shenja të zodiakut janë interpretues të një dashurie të pakushtëzuar dhe pasionante dhe e demonstrojnë atë në çdo mënyrë, me gjeste dhe fjalë që shprehin atë që ndiejnë thellë në zemrën e tyre, në fakt ata e duan intensivisht partnerin e tyre më shumë se aktorët e tjerë të Zodiakut. Kështu ata bëhen protagonistë […]

“As mish, as peshk” këto shenjat janë aq konfuze sa ngatërrohen me këmbët e tyre


Ekzistojnë disa njerëz që pavarësisht qëllimeve të mira gjithmonë japin mesazhe të gabuara dhe i ngatërrojnë ata që i rrethojnë. Sipas shenjës së horoskopit këto 5 shenja janë më konfuzet: 1.Peshorja Shumica e peshoreve janë të pavendosura. andaj, kur bëhet fjalë për sinjale të ngatërruara, ata plotësisht e sundojnë atë territor. Shumica e Peshoreve janë […]

Rritën Çmimet për Maskat dhe Dezifektantët


Autoriteti i Konkurrencës gjobiti në total me 34 milionë lekë 24 depo farmacish të tregtimit me shumicë dhe pakicë të materialeve paramjekësore (maska, alkool, xhel dezifektant) për rritje në mënyrë të pajustifikuar të çmimeve, duke mos zbatuar masat e përkohshme të Autoritetit në muajin mars 2020. 10 prej depove farmaceutike u gjobitën njëkohësisht edhe për […]

Probleme teknike në pompë, disa lagje të Prishtinës pa ujë


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton se për shkak të disa problemeve teknike disa lagje në kryeqytet do të kenë probleme me furnizim me ujë të pijshëm. “Për shkak të disa  problemeve teknike në njërën pompë në stacionin e pompave në Park, pikat e larta të lagjeve :lagjja e Muhaxhirëve, një pjesë e lagjes Ulpiana […]

Nga mjetet për investime kapitale, komuna e Pejës pagoi ‘marimangën’


Për t’i realizuar pagesat për ‘marimangën’ e automjeteve, pagesat përmes vendimeve gjyqësore që së bashku kalonin vlerën e gjysmë milioni euro, komuna e Pejës i mori mjetet ku i kishte të lira në buxhetin e vet. Komuna e Pejës, gjatë viti 2019, kishte bërë keq klasifikim të shpenzimeve. Raporti i ZKA-së tregon se përmes vendimeve […]

FOTO / Natyra e mahnitshme: Shikoni çfarë rrjete! Në “kurthin” e kësaj merimange mund të bjerë edhe njeriu


Natyra është e mahnitshme dhe na bën përshtypje pa pushim. Një nga rastet më të fundit është një rrjetë e madhe merimange në një pyll në Misuri, SHBA. Fotoja e rrjetës gjigande të një merimange është realizuar nga një punonjës i Ministrisë së Mbrojtjes së Mjedisit dhe shumë shpejt u bë virale, shkruan RTK. “Francis […]

Trendi natyror, harmonia e JYSK


Çdo sezon, ne bëjmë një hap prapa ku rinovojmë dhe rregullojmë asortimentin tonë për të pasqyruar disa nga tendencat më të mëdha që rrjedhin në shoqërinë tonë. Jetojmë në një shoqëri me ritme të larta, përdorimi i pajisjeve dixhitale në çdo moment të ditës, bën që shumë prej nesh të kërkojmë më shumë ekuilibër, stabilitet […]

Çfarë ndodh Po qe se s’ ka fitues të qartë të zgjedhjeve presidenciale në SHBA?


Dy javë nga zgjedhjet presidenciale amerikane të këtij viti, specialistët politikë po analizojnë një sërë skenarësh me të cilat vendi mund të përballet në ditën e zgjedhjeve dhe në javët në vijim. Mundësitë ndryshojnë midis një fitoreje të qartë nga Presidenti Donald Trump ose ish-nënpresidenti Joe Biden, dhe një beteje të pazgjidhur ligjore që e […]

Pesë gjërat që duhet t’i bëni që ta parandaloni rënien e flokëve


Tashme te gjithe ne jemi te familjarizuar me problemet me te shpeshta qe hasim vazhdimisht ne lidhje me floket. Krahas faktoreve te ndryshem si mosha, stresi dhe shumë gjëra të tjera qe ballafaqohemi cdo dite, flokët kanë rendesine e tyre dhe nevojen per kujdes te vecante.Ditet e para te vjeshtes pervec risive qe sjellin na […]

A mund të shërohet vetë natyra: Çfarë na ka treguar pandemia COVID-19?


Në ditët e para të errëta të pandemisë së coronavirusit, kur numri i të vdekurve prej 1 milion ishte i paimagjinueshëm, ekzistonte një vend i ndritshëm: natyra dukej se po shërohej. Ideja e rikthimit të natyrës ofroi lehtësime nga shqetësimet për vuajtjet njerëzore të pandemisë dhe shpresën për planetin: A ishte natyra akoma e aftë […]

Agroturizmi, si u kthye një histori suksesi në luftë me pandeminë


Natyra ishte kura e shqiptarëve këtë verë, pas muajve të izolimit dhe rrjetet shoqërore u mbushën me “bloger” që postonin foto nga çdo cep i Shqipërisë. s’ munguan destinacionet popullore e ato më pak të njohura. Mund të gjeje gjithçka, mal, det, fushë, ujëvarë, pyje e bukuri natyrore pafund, që fatmirësisht Shqipërisë s’ i mungojnë. […]

Dëmtohet gypi i ujësjellësit, ‘Bregu i Diellit’ mbetet pa ujë


Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” njofton se në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë, në afërsi të Ambulantës, është dëmtuar gypi i ujësjellësit me diametër fi 200 mm. Sipas njoftimit, ky dëmtim ka ndodhur nga palë të treta, konkretisht nga kontraktorë të KEDS-it. Tutje kompania njofton se pa furnizim me ujë të pijshëm nga ora […]

Vjeshta në malet e Budakovës dhe Jezercit


Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si dhe […]

Kaloni shumë kohë bashkë dhe s’ e dini çfarë mendojnë kolegët për ty, ja këshillat për të kuptuar gjuhën e trupit


Kaloni shumë kohë bashkë, por ata vazhdojnë të jenë një mister për ju? Duke filluar nga sot do mësoni t’i deshifroni edhe kur s’ flasin. Ky mini-udhëzues ju shpjegon si të interpretoni mendimet dhe sjelljen e personave që punojnë përkrah jush çdo ditë. Disa herë, për shkak të situatave apo respektit që ekziston në një […]

Njerëzit Që Ecin Shpejt Janë Më Pak Të Lumtur


A e ke vënë re mënyrën se si ecën? Po qe se je nga ata njerëz që ecën shpejt dhe përgjithësisht nxiton, atëherë duhet të jesh më e/i vëmendshëm ndaj lumturisë së brendshme. Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org, ka arritur në përfundimin se njerëzit që ecin shpejt janë më pak të lumtur se […]

Si përfitoi Radovan Karaxhiqi nga kryengritja e trupave serbe të Bosnjës


Dokumentet në arkivat e Tribunalit të Hagës zbulojnë se si një rebelim i vitit 1993 nga ushtarët serbë të Bosnjës, që u pretendua se ishte kundër padrejtësisë shoqërore dhe përfituesve të luftës, në të vërtetë rriti mbështetjen për liderin politik serb të Bosnjës, Radovan Karaxhiq.   Rreth mesnatës së 9 shtatorit 1993, ushtarët e Brigadës […]

Stina kur keni lindur tregon diçka të bukur për shpirtin tuaj, zbulojeni


Shikoni stinën në të cilën keni lindur dhe zbuloni aspektet e bukura të shpirtit tuaj. Ata që kanë lindur në pranverë: I dëgjoni gjithmonë me dashuri të dashurit tuaj. Ju kënaqeni duke ndihmuar të tjerët. Ju jeni të vendosur ta bëni botën një vend më të mirë. Personaliteti juaj i hapur i kënaq të gjithë […]

Vulin i del në mbrojtje përdorimit të termit ‘shiptar’


Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka hedhur poshtë ankesat nga ministrja e jashtme e Kosovës për përdorimin e termit ‘shiptar’ nga ana e tij, term ky që cilësua si gjuhë urrejtjeje nga njw gjykatë e Beogradit në vitin 2018.   Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin deklaroi të hënën se ai do të vazhdojë […]

Fshatrat dhe qytetet që nesër s’ do të kenë rrymë deri në 8 orë


Kompania e distribuimit të energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve të domosdoshme për sigurinë e sistemit dhe në projekte investuese nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në disa lokalitete të vendit. Ndërprerjet do të zgjasin ndërmjet 1 dhe 8 orë. Ky është njoftimi i KEDS-it: Punime të domosdoshme […]

Shpend Ahmeti flet sërish për përplasjen me asambleistin e Vetëvendosjes


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka komentuar sërish përplasjen e tij verbale të një dite më parë me asamblistin e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal, Egzon Azemi. Ahmeti ka thënë se për të udha prej emocionit deri te përleshja fizike është shumë e gjatë dhe se sipas tij s’ e ka arritur ndonjëherë. […]

Nisin punimet për parkingun nëntokësor në Prishtinë, Shpend Ahmeti flet për projektin


Kryetari i Komunës së Prishtinës, në një postim të gjatë në Facebook ka renditur disa lajme rreth projekteve, ndodhive dhe qeverisjen e tij në kryeqytet. Ahmeti mes tjerash ka bërë të ditur se kanë filluar punimet te parkingu nëntokësor te Fakulteti i Filologjisë. “Sigurisht shumë prej jush i keni vërejtur punimet që kanë filluar në […]

Në luftimet për Nagorno-Karabakun, raketa të prodhuara nga Serbia dhe lidhje me tregtarë në listën e zezë


Në shpërthimin e fundit të luftimeve rreth Nago-Karabakut, forcat armene kanë qëlluar me raketa të prodhuara në Serbi , një lloj armatimi ky i blerë më parë nga një kompani e ndërlidhur me Slobodan Tesic, një tregtar armësh i cili figuron në listën e zezë të SHBA. Armë të prodhuara në Serbi, një lloj armësh […]

Ky është NJERIU!


Një qenie, që nga natyra e tij, është i ngutshëm! Një qenie, që nga pakujdesia e tij doli nga parajsa, nga një vend “i lartë” në një vend të ulët, “në botë”. prandaj, është e vetëkuptueshme që njeriu piret të kërkojë problemet dhe pastaj, për pasojë, të lutet për rrugëdalje. Ai në tersin e tij, […]

Cili është sekreti i nënave franceze që rrisin fëmijë të qetë, elegantë dhe të disipilinuar?!


Bebet flenë gjithë natën Po qe se ato lejohen të rikthehen sërish vetë në gjumë. Netët pa vënë gjumë në sy janë të pashmangshme për prindërit, apo jo? Epo, në fakt, s’është e thënë! Vogëlushët francez fillojnë të flenë gjumë gjithë natën duke filluar që në javët e para të jetës. Cili është pra sekreti […]

Quhet Tulipa Albanica – Tulipani i Kuq Më i Rrallë Në Botë Gjendet Në Shqipëri


Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme që s’ gjenden askund në botë. I tillë rasti i “Tulipa Albanica”, i cili sipas  të dhënave të AgroWeb.org prej qindra  e qindra vitesh rritet vetëm në Shqipëri, e së fundmi është zbuluar […]

Si Të Mbillni Mëllagën Në Kushtet e Shtëpisë


Lulja e mëllagës është një nga dhuratat më të mrekullueshme që natyra i Shqipërisë. Në Shqipëri, mëllaga njihet si bimë medicinale e egër, por kohët e fundit ka filluar të kultivohet dhe të rritet edhe nëpër shtëpi. Mëllaga s’ ka kërkesa të veçanta ndaj mund ta mbillni edhe në vazo dhe periudha e rekomanduar e mbjelljes është […]

Maska prej kërpi në mbrojtje të shëndetit dhe mjedisit


Koronavirusi ka krijuar një numër sfidash për autoritetet e shoqëritë në mbarë botën. Në fillim u shfaq problemi i mungesës së mjeteve mbrojtëse për personelin mjekësor dhe popullatën në përgjithësi. Por me kalimin e muajve, këto mjete mbrojtëse janë shndërruar në ndotje për mjedisin, pasi njerëzit hedhin pa kujdes maskat dhe dorezat me një përdorim. […]

Më Shumë Oksigjen në Organizëm? Zgjidhjet Natyrale


Një nga aspektet më të rëndësishme të një organizmi të shëndetshëm është Oksigjeni. Truri ka nevojë për oksigjen. Gjaku po ashtu. Në fakt, i gjithë organizmi, i ka shpresat te oksigjeni, prejse falë tij, qelizat marrin ‘bukën e përditshme.’ Natyra ofron plot oksigjen, njeriu shkakton shumë pluhur.  Në fakt, të dhënat shkencore tregojnë se ajri […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në Klinë, […]

Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor


Ekziston një ishull në veri të detit Adriatik, në Kroaci, ku mund të gjeni gjallërinë e humbur. Mjaft të arrini në këtë rrip të tokës për të ndier, në pak kohë, ripërtëritjen e trupit dhe shpirtit. E gjithë kjo falë ajrit të këtij mikrokozmosi të magjepsur, i shndërruar në një stacion shëndetësor prej më shumë […]

Vjershë për Pranverën shkruar nga Erza Morina


  Vjershë për Pranverën shkruar nga Erza Morina   Erdhi Pranvera në vendin tonë. Kjo stinë e bukur me plotë aromë. Çelin lulet e pemët…si përherë. n’këtë stinë të bukur në pranverë.   E gjithë natyra shkëlqen,ngjyra-ngjyra, Secila nga lulet, Më është më e mira.   Këndojnë Bilbilat me zë, Gjithnjë pa pushu, Gu, gu, gu bëjnë shpendët […]