Çorapet zbathen vazhdimisht: Pse është mirë që fëmija të ecë zbathur?


[ad_1] Fëmijët e vegjël shumë shpesh s’ i pëlqejnë çorapet, i heqin dhe s’ i duan. Nëse situata e lejon, mos i pengoni Ecja zbathur ka shumë përfitime për shëndetin e fëmijës suaj. – Fëmija do të rrëzohet më pak, ndërsa mëson të ecë. Është e rëndësishme që ata ta ndiejnë dyshemenë sa më mirë, […]

Çfarë i ndodh trupit pas ekzekutimit të këtij ushtrimi të thjeshtë?


[ad_1] Ky është ushtrimi i cili kursen kohë, mund të ekzekutohet kudo qoftë, por që jep rezultate të shkëlqyeshme Fjala është për ushtrimet plank, apo ushtrimet e përballimit. specialistët konsiderojnë që pesë minuta plank në ditë janë ideale, mirëpo natyrisht që nga fillestari s’ pritet që të mbajë tempin e tillë, transmeton Telegrafi. Filloni me […]

Ka arsye për shqetësim Po qe se gjatë shtatzënisë vjen deri te kollitja e shpeshtë


[ad_1] Shtatzënia ka një mori simptomash të zakonshme: dhimbje shpine, dëshirë për ushqim, sëmundje në mëngjes, por ndonjëherë keni simptoma që s’ i dini se shkaktohen nga shtatzënia. Kolla kronike është një prej tyre. Po qe se kolliteni gjatë gjithë shtatzënisë, edhe pse s’ jeni të sëmurë, mund të keni një kollë kronike të lidhur […]

Këshillat e Virologut Gjerman: Vaksinimi Dhe Dyshimet Rreth Vaksinave


[ad_1] Varianti B.1.1.7 e bën virusin Corona më të rrezikshëm dhe më infektues, paralajmëron virologu i njohur gjerman, Christian Drosten. Ai thekson se vaksinimet nevojiten shumë këto kohë. Christian Drosten, virologu i njohur gjerman nga Klinika Universitare në Berlin, Charité ka shprehur keqardhje për zhvillimet e fundit që sollën pezullimin e vaksinimit me vaksinën AstraZeneca. […]

Deklarohet Vitia pas lajmit se mund të ketë sulm në një nga spitalet e Kosovës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është deklaruar pas vizites me presidenten Vjosa Osmani në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Ai foli edhe për sigurinë e pacientëve, pas informacioneve të Policisë së Kosovës që mund të ketë një sulm në një nga spitalet e vendit. Ministri Vitia u shpreh se pacientët […]

Ministria e Shëndetësisë sqaron pse refuzoi t’i marrë vaksinat kineze nga Shqipëria


[ad_1] Ditë më parë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kishte bërë të ditur se pas vaksinimit të mjekësve nga Kosova, shteti shqiptar do të ndihmojë edhe në vaksinimin e mësuesve kosovarë. Por dje, Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se ka refuzuar ndihmën e ofruar nga Shqipëria për vaksinimin e mësuesve. Një gjë e […]

Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti?


Si duhet ta menaxhoni diabetin kur ngrohet moti? Ashtu siç ndryshon natyra, lulëzojnë pemët dhe zgjatet dita , ashtu ndryshon edhe metabolizmi i trupit tonë. Gjatë dimrit metabolizmi ishte më i ngadaltë dhe në pranverë edhe metabolizmi “gjallërohet”. Dihet se stresi dhe sëmundjet ndikojnë në luhatjet e vlerës së sheqerit në gjak, por a e […]

Vaksina anti-Covid në Kosovë – 1 mijë e 300 farmacistë presin të futen në listën e vaksinimit


[ad_1] Kryetari i Odës së Farmacistëve të Kosovës, Arianit Jakupi ka thënë në një intervistë se kanë kërkuar nga ministria e Shëndetësisë që farmacistët e licencuar të futen në listë për vaksinim. “Barnatoret si institucione shëndetësore japin një nga segmentet e caktuara të shëndetësisë ku pacientët furnizohen me produkte mediciale dhe në mënyrë që mos […]

Vaksinimi në Ballkan, mijëra qytetarë të rajonit shkojnë në Beograd pas thirrjes për vaksinim falas


[ad_1] Mijëra qytetarë nga rajoni u dyndën në Beograd pasi autoritetet Serbe gjatë fundjavës ofruan vaksina falas për të huajt. Radhët e gjata të boshnjakëve, malazezëve, maqedonasve, shpesh familje të tëra, u formuan përpara qendrës kryesore të vaksinimit në kryeqytetin serb. Kritikët e Presidentit populist serb Aleksandar Vuçiç thonë se, ai po përpiqet të përhapë […]

Ja çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj Vetëm po të vishni sytjena çdo ditë


[ad_1] Sytjenat në ditët e sotme janë në format nga më uniket dhe varietetet e dizajnit të bëra për të kënaqur çdo grua që i vesh ato. Përveçse e bëjnë çdo veshje tuajën të duket mirë, përdorimi i sytjenave ka edhe disa përfitime të tjera, sipas “Bright Side”. Do të ndjeni më pak dhimbje në […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


[ad_1] Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte vështirësi […]

Dr.Flamur Marku i gatshëm të pranojë pacientë, edhe pas kujdestarisë 24 orëshe


[ad_1] Ky është Dr.Flamur Marku, i cili, pas përfundimit të kujdestarisë 24-orëshe në Kliniken e Pulmologjisë në QKUK, ka vazhduar punën pranë pacientëve të tij, pa pushuar. Për portalin Familja Jonë, Dr Flamuri tha: “Ishte rast urgjent, familjarët më telefonuan deri sa po shkoja në shtëpi pas kujdestarisë dhe natyrisht që i pranova. Zonja kishte […]

Disa zakone që shkatërrojnë flokët tuaj në dimër


[ad_1] Moti i ftohtë dhe i thatë i dimrit është në thelb armiku më i keq i lëkurës suaj. Çuditërisht, s’ është aq miqësore me flokët tuaj. Ashtu si temperaturat në rënie mund të çojnë në tharjen dhe acarimin e lëkurës, ata mund të thithin lagështi nga fijet tuaja, duke i bërë ata më të […]

Për shtatzëni më të shëndetshme pini lëng karote


[ad_1] Pirja e lëngut të karotës është shumë e dobishme gjatë dhe pas shtatëzënisë. Kjo prejse ky lëng është plot me kalcium, folate, kalium, magnez, dhe natyrisht vitaminë A. Kalciumi ndihmon fetusin tuaj të zhvillojë kocka dhe kërc të fortë, ndërsa folati parandalon defektet e lindjes. Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetrikës dhe Gjinekologëve (ACOG), gratë […]

Mënyra Perfekte e Përgatitjes së Preshit Për Byrekun Më Të Shijshëm


[ad_1] Byreku me presh është padyshim një ndër recetat më të shijshme dhe natyrisht ndër kombinimet më perfekte në përgatitjen e byrekut. Sidomos tani kur është edhe stina e preshit dhe përgatitjet e recetave të ndryshme gjellë, supa por edhe gatime të tjera. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një mënyrë të veçantë të përgatitjes së […]

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s


[ad_1] Shkurti është zakonisht muaji që shënon kulmin e sezonit të gripit, periudhë kur qendrat shëndetësore dhe spitalet mbushen plot me pacientë. Por jo këtë vit. Praktikisht në Shtetet e Bashkuara gripi është zhdukur. Të dhënat që vijnë janë në nivele shumë më të ulëta se gjithçka që është shënuar ndër dekada. specialistët thonë se […]

Manikyri me ngjyra pastel do të jetë një nga trendet mbizotëruese të këtij viti


[ad_1] Thonjtë pastel mund të sjellin në mendje shumë veprime rutinore, por s’ duhet të jenë aq të parashikueshme. Roza e zbehtë do të jetë gjithmonë një klasike, natyrisht, por ka edhe shumë kthesa të papritura për të provuar tani: Mendoni vjollcën e butë dhe të kaltrën e qiellit. Dhe të shoqëruar me artin e […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


[ad_1] Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të […]

Pandemia ka rënduar shëndetin mendor të fëmijëve me nevoja të veçanta


[ad_1] Pandemia ka ndikuar drejtpërsëdrejti në shëndetin mendor të fëmijëve me aftësi të kufizuara, fëmijëve me Sindromën Down, dhe atyre pa kujdes prindëror. ndërsa organizatat që merren me përkujdesjen e këtyre fëmijëve janë përballur me mungesë të fondeve, si pasojë e krizës pandemike, raporton Ekonomia Online. Nga Forumi Kosovar i Personave me Nevoja të veçanta, […]

Ngjyra e dashurisë: Shkëlqe në këto pjesë rrobash të kuqe


[ad_1] E kuqja është ngjyra e dashurisë, dhe Dita e Shën Valentinit është dita kur festohet dashuria dhe vishet e kuqja s’ ka gjasa ta teprosh, madje edhe Nëse vishesh në këtë ngjyrë nga “koka deri te thembrat”. Ndoshta s’ është aq keq që, për shkak të pandemisë, dhe që ju jeni të “dënuar” me […]

Disa alternativ pa medikamente për të sëmurët me migrenë apo hemicrani


[ad_1]  Ata që vuajnë nga dhimbje koke të shpeshta e dinë se sa ndihohet cilësia e jetës së tyre. dhimbja që është e vështirë të durohet në fakt mund t’ju mundojë për ditë e net të tëra. Gjetja e metodave jo invazive që s’ përdorin përdorimin e ilaçeve për trajtimin e dhembjeve të kokës s’ […]

Çfarë I Ndodh Trupit Tuaj Kur Konsumoni Salmon?


[ad_1] Salmoni gjithmonë është konsideruar si një ushqim shumë shëndetshm dhe një zgjedhje e mirë kur jeni në një restorant. Por a është ai vërtet aq i shëndetshëm sa pretendohet? Çfarë ndodh me trupin tuaj kur konsumoni salmon dhe a keni vërtetë përfitime shëndetësore prej tij? AgroWeb.org ka studiuar të gjitha informaconet në lidhje me […]

Serbët e Kosovës vaksinohen në Kurshumli të Serbisë


[ad_1] Para qendrës së vogël shëndetësore në Kurshumli, vetëm tridhjetë kilometra larg kufirit me Kosovën, është mbledhur nga orët e para të mëngjesit një grup i madh njerëzish. Nga porta e oborrit deri në hyrje në ndërtesë janë vetëm pesëmbëdhjetë shkallë. Shkallët janë bllokuar tërësisht nga njerëzit. Kanë ardhur banorët e enklavave serbe nga Kosova, […]

Këshilla e mjekëve: Mënyra efikase si ta largoni temperaturën e lartë te fëmijët


[ad_1] Antipiretikët janë ilaçe të cilat ulin në mënyrë efikase temperaturën e ngritur te bebet Ibuprofemi dhe paracetamoli janë dy preparate më shpesh të përdorura. Ibuprufeni merret në mënyrë orale, në këto e sipër paracetamoli mund të merret edhe si supozitor, transmeton Telegrafi. Intervali i zakonshëm i dozimit– distanca kohore midis dy dozave të të […]

Jill i tha 5 herë ‘Jo’ propozimit për martesë të Biden. Historia e veçantë e dashurisë së Çiftit të Parë të Amerikës


[ad_1] Joe dhe Jill Biden kanë qenë gjithmonë krenarë për marrëdhënien e tyre të ngushtë. Kanë përjetuar bashkë sfida, si kjo fushatë, fitore, si zgjedhja president dhe humbje të mëdha, si ajo e djalit të tyre. Të gjitha këto i kanë afruar edhe më shumë bashkë. Ndaj pak minuta para se të betohej si President […]

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj coronavirusit dhe cilat jo?


[ad_1] Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucione tërhoqën vëmendjen në luftën kundër coronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik Disa fakte lidhur me disa prej tyre: Çfarë ka efekt: Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht […]

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?


[ad_1] Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucione tërhoqën vëmendjen në luftën kundër koronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik Disa fakte lidhur me disa prej tyre: Çfarë ka efekt: Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht në […]

Ushqimet E Pasura Me Zink Për Shëndet Gjatë Dimrit.


[ad_1] Është përsëri dimër, koha kur fillojmë të kërkojmë forcues të imunitetit për të shmangur simptomat e ftohjes. Shmangia e ftohjes së zakonshme (ose rinovirusi,në terma shkencorë) është në mendjen tonë edhe më shumë këtë vit me pandeminë e vazhdueshme. Por para së gjithash,pse zinku është kaq i dobishëm kur bëhet fjalë për shëndetin tonë? […]

Ulni Kolesterolin Dhe Përmirësoni Shëndetin Tuaj Me Anë të Bamjeve


[ad_1] Bamja është një nga ato ushqime që vërtet i pëlqeni ose s’ i duroni dot. Për adhuruesit e frutave të gjelbërta (po, është një frut!), ajo jo vetëm është shumë e shijshme por ka një sërë ndikimesh pozitive në shëndetin tonë. Bamjet janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për shëndetin e zemrës. Një studim i […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

Këto janë gjashtë komunat që mbesin me orë policore


[ad_1] Vetëm gjashtë komuna kanë mbetur në zonën e kuqe, aty ku ka akoma orë policore. Që nga dje, komunat që gjenden jashtë kësaj liste s’ do të kenë orë policore, por që natyrisht do të kenë kufizime të tjera, shkruan lajmi.net. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dje me anë të një postimi në Facebook […]

Personat e dhunshëm, më të prirur të festojnë me armë gjatë festave


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Kur jemi në prag të Vitit të Ri, padyshim se kudo mbizotëron atmosferë festive. Festimet që bëhen për nder të cdo fundviti janë të ndryshme, por te një pjesë e njerëzve, festimi me armë dhe me mjete piroteknike po del të jetë një sjellje e përseritshme. Sigurisht, festat me “zhurma” […]

Bujqësia Urbane – Një Mundësi e Re Për Prodhimet Organike


[ad_1] Në ditët e sotme bujqësia urbane, ose kopshtaria urbane, që është praktika e kultivimit, përpunimit të ushqimit në zonat urbane, shihet si një mundësi e mirë për realizimin e prodhimeve organike. specialistët në Ministrinë e Bujqësisë shprehen se, bujqësia urbane i detyron qytetarët të rritin bimët në një mënyrë edhe më të kontrolluar dhe […]

Pa aktivitete fizike, fëmijët do të bëhen nervozë: Organizoni për ta trening brenda shtëpisë


[ad_1] Sipas natyrës së tyre, fëmijët kanë nevojë që të jenë në lëvizje, fizikisht aktivë dhe energjinë ta zbrazin përmes angazhimit fizik Edhe pse virusi dhe izolimi aktualisht kanë çrregulluar jetët tona, por edhe ditët e ftohta të stinës, s’ do të thotë që s’ kemi hapësirë dhe mundës për t’u marrë me gjëra të […]

Kalifornia do të marrë rreth 2.5 milion doza vaksine këtë vit


[ad_1] Kalifornia pret të marrë këtë muaj pak më shumë se dy milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, të mjaftueshme për të vaksinuar gjysmën e punonjësve të kujdesit shëndetësor në atë shtet. Çdo gjë që ka lidhje me këtë sezon festash është ndryshe: maska fytyre në vend të zbukurimeve, letër higjenike në vend të një […]

Kombinimi i emocioneve, katër këshilla që takimi i parë të jetë i suksesshëm


[ad_1] Përgatitja për takimin e parë zakonisht është e mbushur me kombinimin e emocioneve, frikës dhe intrigave. Kemi disa këshilla që t’ju shkojë sa më mirë. 1. Vishuni bukur Përshtypja e parë zgjat, kështu që përgatituni që të dukeni sa më pastër dhe sa më bukur që është e mundur. Mos e teproni me përdorimin […]

Juventus – Torino, formacionet zyrtare – Ky është vendimi i trajnerit për Mergim Vojvodën


[ad_1] Juventus e zhvillon sonte ndeshjen e radhës në Serie A. Skuadra e Andrea Pirlos ka para vetës skuadrën e Torinos, në derbin e rivalëve lokal që pritet të jetë shumë interesant sot, shkruan GazetaBlic. Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen që fillon në ora 18:00. Mergim Vojvoda do të jetë në bankën rezervë natyrisht […]

Pejë, burri rrahë gruan e tij


[ad_1] Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit […]

A është koha ta rishikojmë sistemin qeverisës në Kosovë?


[ad_1] Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit […]

Makolli nga Kizhevaku: Dyshohet se në Serbi ka disa varreza masive të civilëve të vrarë


[ad_1] Tash e pesë vjet, në Kizhevak të Serbisë janë kërkuar mbetjet mortore të atyre personave që u vranë e u zhdukën gjatë luftës. Nga aty delegacioni i Kosovës, të premten ka bërë thirrje për mos-politizim, duke shtuar se ekzistojnë dyshime se ka edhe shumë varreza masive në territorin e Serbisë. Komisioni për Persona të […]

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur


[ad_1] Tash e pesë vjet, në Kizhevak të Serbisë janë kërkuar mbetjet mortore të atyre personave që u vranë e u zhdukën gjatë luftës. Një muaj më parë, prej kur është zbuluar kjo varrezë masive, me ndihmën e fotografimeve të Kryqit të Kuq, atje po qëndrojnë ekspertë nga Kosova të cilat kanë marrë pjesë gjatë […]

Tri parimet e Kosovës për arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse janë të panegociueshme


[ad_1] Pasditën e sotme ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla ka pritur në takim ministrin në detyrë për Evropë dhe Punë të Jashtme, Gent Cakaj. Temë diskutimi në këtë takim ishte edhe procesi i dialogut Kosovë-Serbi. Që të dy homologët shprehën pajtimin e Kosovës karshi Serbisë për marrëveshje gjithëpërfshirëse janë të panegociueshme. […]

Rrëfimi special i shqiptarit: Si u futa në suitën e Maradonës, vinte në Tiranë për 100 mijë euro!


[ad_1] Një tifoz që është rritur duke parë Maradonën nga TV se si bënte magji me topin në fushë, natyrisht që ka ëndërruar ta ndjekë minimalisht legjendën në një ndeshje “live” nga stadiumi, e aq më tepër ta takojë për të bërë një foto ose marrë një autograf. Me shumë fat mund të quhet shqiptari […]

akoma s’ janë regjistruar studentët e Mjekësisë për të cilët mori vendim Likaj


[ad_1] Edhe pse ministri i Arsimit, Ramë Likaj ditë më parë mori vendim që të rritet numri i studentëve të Fakultetit të Mjekësisë për 50 studentë, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, s’ është duke e zbatuar këtë vendim. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Naser Sahiti ka bërë të ditur për KALLXO.com se i kanë njoftuar […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


[ad_1] Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


[ad_1] Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së […]

Numër i madh i qytetarëve të interesuar për vaksinën kundër gripit sezonal, ndërhyn Policia në Prishtinë


[ad_1] Shkaku i interesimit të madhë të qytetarëve për marrjen e vaksinës sezonale në Prishtinë, është shkaktuar grumbullimi i një numri të madhë të njerëzve. Gjatë kësaj procedure është dashur të intervenoj Policia e Kosovës. ndërsa, vaksinimi i qytetarëve është ndërprerë për sot. Këtë e ka bërë të ditur edhe kryeshefi i QKMF-së, Sami Uka […]

Fitorja e VV-së në Podujevë – Kusari – Lila: Ju dërgua një mesazh i fortë LDK-së


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, konsideron se fitorja e LVV-së në Podujevë, ka përcjellur një mesazh të fort te LDK-ja, për të cilin thotë se është një frymë e cila më shumë se kurrë e tregon gatishmërinë e qytetarëve për të qenë pjesëmarrës në vendimmarrje […]

Castropignano, një tjetër fshat italian që shet shtëpi me 1 euro |Revista Monitor


[ad_1] Bruno Sardella Ju prisni pak kohë për një shtëpi që thuajse ju jepet falas, dhe pastaj, ja tek ju shfaqen tre menjëherë. Po, rikthehen shtëpitë italiane që kushtojnë 1 euro – dhe këtë herë bëhet fjalë për një numër të madh shtëpish në rajonin jugor të Molise. Castropignano, një fshat, me një kështjellë të […]

SBASHK: 90 për qind e shkollave po respektojnë kërkesën për pushim


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkences ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për nder të Ditës së Flamurit. Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj, tha se kjo kërkesë ka ardhur në bazë të kalendarit që ka publikuar Ministria e Arsimit dhe Shkencës me datë 14 shtator. Jasharaj tha se në […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Tre shqiptarë ministra të Jashtëm bëhen bashkë për ta uruar 28 Nëntorin


[ad_1] Në këtë 108-vjetor të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë i veçantë është fakti se drejtues të Ministrive të Jashtme të tre vendeve në Ballkan janë shqiptarë. Ditën e sotme, ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, bashkë me Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani dhe Ministren e […]

Kështu do të votohet të dielën me masat anti-COVID-19! (VIDEO)


[ad_1] Në Kosovë, të dielën, do të mbahen për herë të parë zgjedhje në kohë pandemie. Qytetarët e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut, më 29 nëntor, do të votojnë për kryetarin e komunës së tyre. Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, ka treguar se KQZ-ja do të ua mundësojë edhe qytetarëve të prekur […]

“Në seancën e parë projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike do të gjejë dritën e miratimit nga të gjithë deputetët”


[ad_1] Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica, ka thënë se me Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike po bëhet politikë. Në Edicionin Special në Klan Kosova, ai ka thënë se si pasojë e pandemisë, është dyfishuar numri i të papunëve. “Ligji për Rimëkëmbje është një mekanizëm që i mundëson Qeverisë që të jetë sa më […]

India prodhon miliona doza të vaksinës për COVID-19


[ad_1] Në Indi ekziston një optimizëm në rritje pasi kompania farmaceutike AstraZeneca me bazë në Britani njoftoi se provat klinike të vaksinës së saj eksperimentale tregojnë se ajo parandalon infeksionet. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Anjana Pasricha nga Nju Delhi, një kompani indiane tashmë po e prodhon këtë vaksinë, edhe pse miratimi përfundimtar […]

Klinika Infektive mbushet me pacientë të COVID-19


[ad_1] Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është e ngarkuar nga pacientët të cilët po kërkojnë trajtim mjekësor, dhomat janë të mbushura me pacientët e infektuar me coronavirus dhe klinika s’ ka më shtretër për pacientë të tjerë. Infektologu Salih Ahmeti, në një intervistë për KALLXO.com tregoi se Infektiva s’ ka më vend […]

Edhe pas 21 vjetësh familjaret i presin të gjallë personat e zhdukur në luftë


[ad_1] Disa familje në Kosovë që kanë të zhdukur familjar nga lufta e fundit, po refuzojnë të japin mostrat e gjakut për disa mbetje mortore që presin në Morgun e Prishtinës për t’u identifikuar me shpresën se ata mund të jenë gjallë diku. Kryesuesi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Ramë Manaj ka thënë […]

​PDK e gatshme të votojë Ligjin për Rimëkëmbje, LDK premton se do të merren parasysh kërkesat e tyre


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në vendimmarrje në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike kanë mbetur për një mbledhje tjetër. Megjithatë është parë një gatishmëri e Partisë Demokratike të Kosovës që të ulet me partitë në […]

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Zafir Berishës


[ad_1] Këshilltari politik i ushtrueses së detyrës të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, Faton Peci, i ëshë kundërpërgjigjur deklarateve të Koordinatorit Nacional për Siguri Kibernetike në Qeverinë e Kosovës, Zafir Berisha. Berisha kishte thënë se është ofendim për Kosovën që Vjosa Osmani ta ushtrojë pozitën e presidentit. Peci me anë të një postimi ka thënë […]

Krahu i djathtë i Vjosa Osmanit i reagon Zafir Berishës: Diplomacia s’ është odë


[ad_1] Këshilltari i ud., të presidentes së Kosovës, Paton Peci i ka reaguar zyrtarit të Nismës Socialdemokrate, Zafir Berisha, pasi ky i fundit e ka konsideruar si “ofendim” të shtetit të Kosovës, faktin që Vjosa Osmani është ushtruese e detyrës së presidentit, shkruan GazetaBlic. Peci, në një postim në Facebook ka thënë se ky reagim […]

Austria planifikon të nisë vaksinimin kundër COVID-19 në janar


[ad_1] Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rudolf Anschober. Sipas tij, më të moshuarit, grupet e rrezikuara dhe profesionistët shëndetësorë, do të vaksinohen të parët, transmeton AFP. Ky shtet do të sigurojë më shumë se 16 milionë doza të vaksinës me […]

​Hapet fushata “T’i japim vendin ngjyra”, Majlinda Kelmendi shpallet ambasadore e kësaj nisme


[ad_1] Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me organizatën jo qeveritare “Ta Pastrojmë Kosovën”, kanë lansuar sot fushatën “T’i japim vendit ngjyra”, fushatë kjo e cila parasheh që brenda 10 viteve në të tërë Kosovën të mbillen 1.8 milion drunj. Në lansimin e fushatës, krahas drejtuesve të lartë të KOK-ut dhe ‘Ta pastrojmë Kosovën’ morën […]

Enver Robelli kritikon Albin Kurtin: S’e tha asnjë fjalë për vrasjen e Xhemail Mustafës


[ad_1] Gazetari kosovar, Enver Robelli, ka drejtuar kritika në adresë të kreut të LV’së, Albin Kurti, Enver Hoxhajt të PDK’së dhe ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, pasi që asnjëri s’ e kanë bërë asnjë reagim me rastin e 20 vjetorit të vrasjes së Xhemail Mustafës. Robelli në një reagim në profilin e tij zyrtar ka akuzuar të […]

Enver Robelli kritikon Albin Kurti: S’e tha asnjë fjalë për vrasjen e Xhemail Mustafës


[ad_1] Gazetari kosovar, Enver Robelli, ka drejtuar kritika në adresë të kreut të LV-së, Albin Kurti, Enver Hoxhajt të PDK’së dhe ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, pasi që asnjëri s’ e kanë bërë asnjë reagim me rastin e 20 vjetorit të vrasjes së Xhemail Mustafës. Robelli në një reagim në profilin e tij zyrtar […]

Këshilli i mësimit shqip për Diasporën video edukative për Ditën e Alfabetit


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Këshilli i mësimit shqip për Diasporën për nder të 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit, Kongresit të Manastirit përgatiti një video, ngaqë amaneti i delegatëve të Kongresit të Manastirit ishte dhe është ta ruajmë gjuhën shqipe, ngaqë ajo iu duhet fëmijëve tanë. A mund t`i lëmë fëmijët […]

Mourinho merr një lajm të keq pas fitores ndaj Cityt, i dëmtohet super futbollisti


[ad_1] Tottenham mund të jetë pa mbrojtësin Toby Alderweireld për të ardhmen e parashikueshme, por Mourinho këmbënguli se askush s’ ishte fajtor për dëmtimin e qendërmbrojtësit në fitoren 2-0 ndaj Manchester City. Belgu luajti në fitoren e së shtunës që çoi Spurs në krye të Premier League falë golave nga Son Heung-min dhe zëvendësuesi Giovani […]

Rukiqi: Mbyllja totale është rrezik i madh për humbjen e vendeve të punës


[ad_1] Mbyllja totale eventuale po konsiderohet e rrezikshme për humbjen e vendeve të punës dhe falimentimin e bizneseve, duke e dërguar në këtë mënyrë vendin drejt kolapsit. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) Berat Rukiqi ka thënë se Vetëm po të vihen në zbatim masat e mbylljes totale rrezikohet stabiliteti financiar i vendit në […]

Odat ekonomike kundër mbylljes totale: Rrezikohet humbja e vendeve të punës dhe mbyllja e bizneseve


[ad_1] Mbyllja totale eventuale po konsiderohet e rrezikshme për humbjen e vendeve të punës dhe falimentimin e bizneseve, duke e dërguar në këtë mënyrë vendin drejt kolapsit. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi ka thënë se Po qe se vihen në zbatim masat e mbylljes totale rrezikohet stabiliteti financiar i vendit në […]

Deputetja zvicerane viziton shkollën shqipe në Uster (ZH)


[ad_1] “Organizimin e mësimit në gjuhën amtare unë e vlerësoj lart, është një punë shumë e mirë”- tha në mes tjerash deputetja e Parlamentit zviceran znj. Priska Seiler – Graf E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 19:24 albinfo.ch Të enjten, më 19 nëntor 2020, Shkolla Shqipe në Uster kishte dy mysafirë të nderuar: deputeten e […]

Qytetarët gjermanë, me peticion, kërkojnë kthimin e mamisë kosovare


[ad_1] “Lajmi na ka tronditur. Mamia e jonë u arrestua dhe deportua nga policia në një aksion të shpejtë nate, në banesën e saj. Kështu, ajo është shkëputur nga një mjedis ku ishte integruar mirë, nga puna, miqtë dhe familja” E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Gjermania po vuan prej kohësh krizën e […]

Merkel tregon kur do të nisë vaksinimi kundër Covid-19 në Europë


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel pret që një vaksinë e koronavirusit të aprovohet në Europë në dhjetor ose “shumë shpejt pas ndërrimit të vitit”. Pas një takimi virtual me udhëheqësit e Bashkimit Evropian të enjten vonë, Merkel deklaroi se Komisioni iu kërkoi të gjithë anëtarëve të vinin në dispozicion planet e tyre të vaksinimit. “duhet […]

Lajçak flet për bashkëpunimin BE-SHBA në dialogun mes Kosovës e Serbisë


[ad_1] I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë shpreson në një bashkërendim më të mirë mes Brukselit dhe Uashingtonit lidhur me Ballkanin, me ardhjen në fuqi të administratës së re amerikane. “Me zgjedhjen e një presidenti të ri dhe administratës, ne presim që të kthehemi në pozicionin shumë të […]

Marrëveshja të jetë e bazuar në parimet e vlerat evropiane


[ad_1] I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë shpreson në një bashkërendim më të mirë mes Brukselit dhe Uashingtonit lidhur me Ballkanin, me ardhjen në fuqi të administratës së re amerikane. “Me zgjedhjen e një presidenti të ri dhe administratës, ne presim që të kthehemi në pozicionin shumë të […]

Dialogu me Serbinë ka ngecur, ka qenë në binarë të gabuar


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka thënë se dialogu me Serbinë ka ngecur. Ish-kryeministri ka theksuar se procesi i negociatave Kosovë-Serbi për disa vjet ka qenë në binarë të gabuar. Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar të ndërpritet dialogu për një kohë […]

Drita synon kreun e tabelës, Ardian Nuhiu flet para ndeshjës me Besën


[ad_1] Superliga e Kosovës në futboll i rikthehet aktivitetit të saj në këtë fundjavë. Java e 13-të është planifikuar të luhet në këtë fundjavë, atje ku priten shumë ndeshje interesante, përcjell GazetaBlic. Skuadra e Dritës në këtë jave udhëton drejt Pejës për tu përballur me skuadrën e Besës. “Intelektualët” vijnë në këtë ndeshje pas 4 […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

Rreth dy milionë vizita më pak nga diaspora, ndikimi në ekonomi rreth 300 milionë euro


[ad_1] E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 20:50 albinfo.ch Foto: MDIS Masat anti-COVID kufizuan ndjeshëm lëvizjen mes qytetarëve ndërmjet shteteve të ndryshme. Kjo është reflektuar edhe në vizitat e diasporës në Kosovë ku vihet re një rënie e ndjeshme. Instituti GAP solli një analizë të sajën duke u bazuar në të dhënat e Aeroportit Ndërkombëtar […]

Shkencëtarët ‘të shtangur’ nga reagimi negativ gjatë pandemisë


[ad_1] Pandemia COVID-19 ka qenë veçanërisht sfiduese për shkencëtarët që përpiqen të ndalojnë pandeminë globale duke u ndeshur në të njëjtën kohë me dyshimet e njerëzve në lidhje me shkencën dhe pikëpyetjet rreth synimeve të shkencëtarëve. “Është shumë dëshpëruese, shumë e mërzitëshme dhe zhgënjyese… kolegët tanë, po poshtërohen”, thotë Dr. Barun Mathema, ndihmës profesor i […]

Rekomandimi i specialistëve shëndetësorë: Ushtrimi më i mirë kundër ankthit


[ad_1] Po qe se vuani nga ankthi, me siguri keni menduar apo tashmë keni filluar terapinë te psikoterapeuti. Pos bisedës klasike dhe zbulimit të shkaktarit të problemit, ekzistojnë teknika të ndryshme me të cilat mund të qetësoni shpirtin e shqetësuar, të ngadalësoni rrjedhën e mendimeve, të përmirësoni gjendjen tuaj shpirtërore dhe të liroheni nga frika. […]

​Ismaili-deputetëve: duhet të reflektoni, fati i ushtarëve të UÇK-së s’është individual


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Uran Ismaili i ka kërkuar deputetëve të Kuvendit të reflektojnë dhe të kuptojnë se fati i ushtarëve të UÇK-së s’ është fati i tyre individual, por përthama e përpjekjeve për liri dhe pavarësi të Kosovës. Ai në foltoren e Kuvendit të Kosovës tha se në peshoren e drejtësie s’ […]

Mimoza Kusari – Lila: I kemi votat për rrëzimin e Qeverisë Hoti


[ad_1] Deputetja e Vetëvendosjes Mimoza Kusari-Lila thotë se kanë votat për të rrëzuar qeverinë e udhëhequr nga Avdullah Hoti. Ajo ka kritikuar edhe një herë qeverisjen aktuale, derisa thotë se shkarkimi i ekzekutivit është domosdoshmëri. “Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka 31 deputetë ndërsa për të thirrur seancën për votën e mosbesimit të qeverisë nevojiten […]

Deputetja e VV-së thotë se kanë votat për të rrëzuar Qeverinë Hoti, llogarisin edhe deputetë e LDK-së


[ad_1] Deputetja e Vetëvendosjes Mimoza Kusari-Lila thotë se kanë votat për të rrëzuar qeverinë e udhëhequr nga Avdullah Hoti. Ajo ka kritikuar edhe një herë qeverisjen aktuale, derisa thotë se shkarkimi i ekzekutivit është domosdoshmëri. “Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka 31 deputetë ndërsa për të thirrur seancën për votën e mosbesimit të qeverisë nevojiten […]

Bërthamat janë një burim i vërtetë i shëndetit: Mjafton të hani pesë në ditë


[ad_1] Konsiderohet që kajsitë forcojnë mekanizmin mbrojtës të organizmit tonë dhe se ato forcojnë dhëmbët dhe kockat. Kajsitë e thata janë të pasura me karbonat kaliumi, i cili është shërues për njerëzit që vuajnë nga aritmia. Përveç magnezit, kajsitë janë gjithashtu të pasura me fosfor, i cili përmirëson funksionimin e trurit, kombinimi i këtyre dy […]

Haziri i LDK-së: Po vazhdojmë të gjejmë zgjidhje për presidentin – Opozita s’ i ka votat ta rrëzojë Qeverinë Hoti


[ad_1] Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka konfirmuar se janë duke u zhvilluar negociatat për zgjedhjen e presidentit të ri. Në një bisedë për Gazeta Blic, Haziri thekson se s’ beson që do të rrëzohet Qeveria Hoti. Por, shton se Po qe se s’ arrihet të zgjidhet presidenti i ri, atëherë vendi […]

Kjo është Jill Biden, gruaja e presidentit të ri amerikan


[ad_1] Jill Biden së shpejti do të hyjë në histori si Zonja e Parë që s’ do të braktisë punën e saj gjatë qëndrimit në Shtëpinë e Bardhë. Por kush është zonja e parë e parë e Amerikës?! Nga edukatore te mbrojtëse e bashkëshortit të saj dhe më tepër, BBC sjell një raport të plotë […]

Pandemia ka pamundësuar punën normale të Ansamblit ‘Shota’


[ad_1] Pandemia e Coronavirusit ka pamundësuar zhvillimin normal të  funksionimit të Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, “Shota”. Infektimet brenda stafit dhe kufizimet e vëna nga institucionet për parandalimin e pandemisë kanë pamundësuar realizmin e repertorit sipas planifikimeve të bëra në fillim të vitit. deri më tani, “Shota” është  detyruar të anulojë koncertin tradicional të […]

Deputetja e VV-së paralajmëron rrëzimin e qeverisë Hoti


[ad_1] Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila paralajmëroi rrëzimin e Qeverisë Hoti. Ajo thotë se në javët në vijim do të riaktivizojnë mocionin e mosbesimit ndaj ekzekutivit. Madje shprehet e sigurt se aktualisht ka deputetë të mjaftueshëm për të ftuar seancën, e më pas votuar pro shkarkimit të […]

Kusari-Lila paralajmëron rrëzim të Qeverisë: Kur të votohet mocioni mund të mbesin vetëm disa deputetë të LDK-së që s’ do votojnë për


[ad_1] Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila paralajmëroi rrëzimin e Qeverisë Hoti. Ajo thotë se në javët në vijim do të riaktivizojnë mocionin e mosbesimit ndaj ekzekutivit. Madje shprehet e sigurt se aktualisht ka deputetë të mjaftueshëm për të ftuar seancën, e më pas votuar pro shkarkimit të […]

Mit apo e vërtetë: A e pakëson çokollata stresin?


[ad_1] “Çokollata pakëson stresin duket pak si një nga ato gjërat që i thoni vetes për ngushëllim kur thjesht s’ ndaloni dot së ngrëni Ama, në këtë rast, keni plotësisht të drejtë! Në një episod të “Well + Good” në You Tube, seritë: “You Versus Food”, dietologia e certifikuar, Tracy Lockwood Beckerman, tregon se çfarë […]

Deputetja e LDK-së s’ i do zgjedhjet, kërkon nga liderët partiak ta gjejnë një president të pranueshëm


[ad_1] Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Besa Gaxherri ka deklaruar se zgjedhjet në kohë pandemie s’ janë zgjidhje. Ajo ka kërkuar nga subjektet politike përgjegjësi që temat e tilla nacionale të ulën dhe t’i diskutojnë së bashku. “Gjithmonë duhet të jetë, çdo subjekt politik i gatshëm për zgjedhje edhe Lidhja Demokratike […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


[ad_1] Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. […]

Ish-prokurori i EULEX-it për akuzat e Ramës ndaj Bashës: Të pavërteta, s’kanë lidhje me raportin


[ad_1] Kryetari i PD, Lulzim Basha është përfshirë nga një valë akuzash nga kryeministri Edi Rama dhe mazhoranca që ai drejton lidhur me akuzat e Gjykatës Speciale mbi ish-krerët e UÇK-së dhe rolit të tij si përkthyes pranë UNMIK asokohe. Por sipas ish-kryeprokurorit të EULEX, John Clint Ëilliamson, gjatë një interviste ekskluzive për RTV Ora […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


[ad_1] Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza […]

Partitë pa konsensus për presidentin, a po shkon Kosova drejt zgjedhjeve të reja


[ad_1] Zgjedhja e një kandidati për president të vendit duket të jetë vështirë e arritshme për koalicionin aktual qeverisës. Megjithëse LDK pret diskutim përtej partive në pushtet për të gjetur një zgjidhje, në Lëvizjen Vetëvendosje mohojnë kategorikisht përfshirjen, në atë që ata i quajnë, pazare për postin e kreut të shtetit. ndërsa në PDK thonë […]

Kamberi: Lufta kundër Millosheviqit ishte e drejtë dhe antifashiste


[ad_1] Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se lufta kundër regjimit të Millosheviqit ishte luftë e drejtë dhe antifashiste. Kamberi shkruan se vrasja e mbi 10 mijë civilëve shqiptarë nga forcat policore, ushtarake e paramilitare të Serbisë s’ ishin të drejta, përcjellë Gazeta Blic. Luftën e UÇK-së e quan të drejtë e […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


[ad_1] Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të […]

Katër drejtimet që Trump mund të ndjekë pas largimit nga Shtëpia e Bardhë


[ad_1] Donald Trump do t’i dorëzojë stafetën presidenciale Biden-it me 20 janar, ku zyrtarisht do të bashkohet me klubin ekskluziv të ish presidentëve të Shteteve të Bashkuara. Pyetja që shtrohet është, po pastaj? Çfarë do të bëhet me politikanin dhe manjatin e biznesit? Jimmy Carter për shembull, filloi të merrej me kauza humanitare, por Trump […]

Prishtina duhet të ulë nga 300 në 40 numrin e infektimeve ditore për të shmangur karantinën


[ad_1] Me masat e reja të propozuara sot nga kryeministri Avdullah Hoti dhe që pritet të votohen në Qeveri gjatë ditës, Prishtina do të jetë një prej disa komunave që do të futet në karantinë. Pra do të ndalohen hyrje-daljet si masë për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Qeveria ka vendosur që të gjitha komunat […]

Ahmeti reagon pas propozimit të Qeverisë që në Prishtinë të ketë orë policore


[ad_1] Pas propozimit të masave të reja AntiCovid që pritet të votohen sot në mbledhjen e Qeverisë, ku sipas këtyre masave në kryeqytet do të ketë orë policore ka reaguar Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti. Ai ka thënë se s’ duhet të ketë mbyllje pa ndihmë ekonomike për bizneset dhe qytetarët. “Sistemi i […]