100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi të […]

Sa është i shëndetshëm qumështi i bajames


Qumështi i bajames është bërë lloji më i popullarizuar i qumështit vegjetal. Pothuajse 1.5 miliard dollarë janë shpenzuar për të në botë vetëm vitin e kaluar. Sidoqoftë, mund të pyesni se sa i shëndetshëm është në të vërtetë. Prania e proteinave dhe karbohidrateve në qumështin e bajames pa ëmbëlsuar është mjaft e ulët (në një […]

Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të vaksinuar […]

​Covid-19: SHBA 100 milionë dollarë ndihma urgjente për Indinë


SHBA-ja njoftoi dërgimin me urgjencë të më shumë se 100 milionë dollarëve ndihmë mjekësore në kuadër të luftës kundër COVID-19 në Indi, ku pandemia po shkakton probleme të mëdha. Mes këtyre furnizimeve bëjnë pjesë rreth një milionë teste të shpejta depistimi, që mundësojnë zbulimin e një infeksioni me COVID-19 në 15 minuta. “Avioni i parë […]

Itali, vdes në vendin e punës 34 vjeçari nga Kosova


Një kosovar 34-vjeçar ka humbur jetën pasi është rrëzuar nga një lartësi prej gjashtë metrave duke punuar në çmontimin e çatisë në supermarketin Lidl në Udine, raporton “Rainews”. 34-vjeçari N. P., me origjinë nga Kosova, ka ndërruar jetë si rezultat i lëndimeve të marra, ndonëse atij i ishte dhënë ndihma e parë nga kolegët dhe […]

COVID-19 dhe sfidat që sjell për personat me aftësi të kufizuara


Më shumë se një miliard njerëz në botë jetojnë me një formë ose një tjetër të aftësive të kufizuara dhe janë më të rrezikuar nga pandemia e COVID-19. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Veronica Balderas Iglesias njofton. Lidhja e Ellie Carney-it me qenin e saj Olive, e ka bërë pandeminë më të përballueshme. Ellie është […]

Mbi 200 pako ushqimore u ndahen familjeve në nevojë për nder të muajit të Ramazanit


Organizata Qeveritare Turke (TIKA) ka ndarë 230 pako ushqimore për familjet në nevojë në komunë e Prishtinë, për nder të muajit të Ramazanit, raporton Ekonomia Online. Cihan Dinçer nga TIKA, tha se aktivitete të tilla do të ketë edhe ditët në vazhdim dhe se veç përmes bashkëpunimit të ndërsjellë mund të ja dalim edhe në […]

Vdes në QKUK edhe babai i 15-vjeçarit të vrarë në Gradicë të Drenasit


Bekim Muja, babai i 15 vjeçarit A. Muja, i cili u vra në fshatin Gradicë të Drenasit, ka ndërruar jetë pasi s’ ka arritur t’i mbijetojë plumbave që kishte marrë javë më parë. Ai qëndronte që disa ditë i plagosur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, (QKUK). Lajmin e ka bërë të ditur edhe miku […]

Zgjidhja më e mirë gjatë muajit të Ramazanit, si ta keni më të lehtë agjërimin


Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, myslimanët agjërojnë nga agimi deri në muzg dhe kjo do të thotë që s’ hahet asgjë për më shumë se 10 orë, në varësi të sezonit. Ndodh kur muaji i shenjtë i Ramazanit, për shkak të orëve të gjata të urisë, të bëhet edhe më i vështirë, por Po […]

NDËRLIDHJA E VAKSINËS SË ASTRA-ZENECAs ME TROMBOZAT: RAPORTI I EMA-s


Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog Komiteti i Sigurimit (PRAC) i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) ka rekomanduar që “tromboza e pazakonshme të gjakut me numër të ulët të trombociteve” të shënohen ndër efektet e rralla anësore të vaksinës së prodhuar nga Astra-Zeneca ndaj koronavirusit të ri (SARS-CoV-2). Meqenëse trombozat trunore dhe ato në bark janë […]

AAK-ja kërkon nga Qeveria Ligjin e Pagave, i premton mbështetje


Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar nga Qeveria Kurti që të kthejë procedurën në Qeveri për amendamentimin e Ligjit të Pagave, teksa i ka premtuar se do ta mbështesë. “Ligji i Pagave është një ligj me të cilin është punuar mbi 10 vjet. Për me u arrit deri te ky ligj është dashur punë […]

OIK: Pa infermierët lufta me COVID-19 do të ishte e humbur


Oda e Infermierëve të Kosovës ka theksuar se jeta dhe shëndeti i qytetarëve është pika jetike në sfidën globale të shënimit të Ditës Botërore të Shëndetit, e cila shënohet çdo vit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Naser Rrustemaj, kryetari i Odës së Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë, ka thënë se në luftën me pandeminë […]

Dy të lënduar nga përplasja e motoçikletës, në Gjakovë


Një aksident trafiku ka ndodhur sot gjatë mëngjesit në hyrje të qytetit të Gjakovës. Nga pamjet që ka siguruar IndeksOnline, shihet se një motoçikletë është përplasur. Për rastin ka folur edhe policia e Kosovës, ku thotë se dy persona që gjendeshin në motoçikletë janë lënduar. “Motoçiklisti e ka goditur automjetin nga prapa, ku nga mos […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e […]

Çaji Bimor nga Eukalipti Shqiptar – Ndihma e Madhe në Shëndet


Vlerat shëndetësore të Çajit Bimor të Eukaliptit Eukalipti është një pemë që çel lule shumë të bukura me ngjyra të ndezura dhe të bardha. Në vitet 1960-1970 shumë prej këtyre pemëve u mbollën në Shqipëri për të pasuruar fondin e pemëve kryesisht dekorative në vend. Që prej asaj kohe, shqiptarët arritën të përfitonin direkt nga […]

Më shumë se një vit pandemi – Sfidat e specialistëve shëndetësorë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Spitalet e mbushura me pacientë, si shkas i infektimeve të shumta me koronavirus, e vendosnin Kosovën përballë një situatë krejt të re dhe të papërjetuar më parë. Ndihma ndaj të infektuarve me COVID-19 s’duhej të ishte kurrë e munguar dhe për këtë kërkohej veprim konkret dhe vetëmohim nga i gjithë stafi […]

“S’di ku e gjen atë fuqi, durim e përkushtim për pacientët. Je e vecantë”, fjalët falënderuese të vajzës së një pacientje për Dr. Rukije Mehmeti


Aksioma “Puna e palodhshme shpërblehet” ka gjithnjë bazë reale. Kështu del të jetë edhe për ish-drejtoreshën e Klinikës së Pulmologjisë, Dr. Rukije Mehmetin, e cila merr shpesh falënderime për punën dhe përkushtimin që ajo tregon, vecanërisht me pacientët me koronavirus. Vajza e një të infektuare me virus shpreh falënderimet për të gjithë stafin e Klinikës […]

Zemaj falënderon Qeverinë e Shqipërisë për vaksinimin e punëtorëve shendetësorë kosovarë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka falënderuar Qeverinë e Shqipërisë për mundësinë që i ofruan një numri të punëtorëve shëndetësorë të Kosovës që të vaksinohen kundër COVID-19 në Kukës. “Në emër të Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Kosovës falënderojmë Qeverinë e Republikës së Shqipërisë dhe Ministrinë e Shëndetësisë dhe të Mbrojtjes Sociale, […]

Rrëfimi i vajzës së mitur, e cila u trafikua nga “i dashuri”


Flutura [emër i vendosur nga redaksia] në moshën 17-vjeçare ishte keqtrajtuar, rrahur dhe shfrytëzuar seksualisht. Ajo tregon se si ishte detyruar të shkonte në motele të ndryshme në Kosovë, që të kryente marrëdhënie seksuale. E për këtë, e detyronte personi për të cilin fillimisht ajo mendonte se e kishte të dashur dhe besonte se do të […]

6 këshilla nga psikologët për të rritur fëmijë “të mbarë”


Psikologët e Harvardit kanë bërë një hulumtim, se si mund të edukohen fëmijet në mënyrën më të mirë dhe kanë dhënë disa këshilla për prindërit. Këto janë 6 këshillat nga psikologët e këtij universiteti: 1) Merruni me fëmiëjt. Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj, bëjuni pyetje të hapura për veten, […]

Moshat e reja tashmë përbëjnë kontingjentin më të madh të të infektuarve


Drejtori i spitalit “Shefqet Ndroqi”, Perlat Kapisyzi në një intervistë televizive, apeloi sot qytetarët që të mos neglizhojnë shenjat e COVID-19 dhe të trajtohen që me shfaqjen e shenjave të para. Ai shpjegon se si bëhet ndarja e urgjencave në bazë të kodeve mjekësore. “Kodi blu, ndihma jepet menjëherë, në kodin e kuq jepet për […]

Nga veshkat tek eshtrat e thyer: dhimbjet më të padurueshme që mund të përjetohen


Sipas Shërbimit Kombëtar të Shëndetësisë (NHS), ekzistojnë 20 gjendje shëndetësore që konsistojnë me “dhembje aq kufizuese të lëvizjeve” sa që mund të pengojë në kryerjen e punëve të përditshme – dhe aty përfshihen dhimbjet tanimë veçse të njohura, si thyerja e eshtrave dhe gurët në veshkë, e deri tek ato më pak të njohura, por […]

Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës vuan nga leukemia akute, familjarët kërkojnë ndihmë për shërimin e saj


Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës, është diagnostikuar me Leukemi Akute dhe shërimi i saj është i pamundur në Kosovë. Ajo tashmë është dërguar në Turqi për shërim por shuma e kërkuar nga spitali atje prej 200 mijë eurove është e pa përballueshme për familjen. prandaj kërkohet ndihma e secilit që ka mundësi të kontribuojë […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata përballen […]

Sekrete të vogla të profesionistëve të kulinarisë


Mjeshtërit e zanatit janë të gatshëm të ndajnë këshilla të mira me fillestarët e kuzhinës Ja çfarë thonë profesionalistët për llojet e ndryshme të vajrave, prerjen e qepës, zierjen e patave gatimin e peshkut… Cilin vaj duhet përdorur për fërgim, cilin për sallata? Si të mos ngjitet kurrë pasta në restorante? A është e mundshme […]

Organizata “Njëri për Tjetrin” lanson platformën për ndihmë për personat me nevojë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Organizata “Njëri për Tjetrin” tashmë e ka lansuar platformën e saj “Drejt.org” për t’i ndihmuar familjet pa të ardhura financiare. Platforma në fjalë ka gjetur përkrahjen e komunës së Prishtinës, me c’rast ndihma për familjet pa të ardhura financiare bëhet shumë më e lehtë. E pyetur për idenë e inicimit të […]

Vetmia – sëmundja e modernitetit


Vetmia mendohet të jetë universale, e pashmangshme, e mundimshme dhe psikologjike. Jo vetëm Britania e Madhe, por edhe segmente të mëdha të popullsive post-industriale në të tërë Europën, Shtetet e Bashkuara dhe Japoni, raportojnë nivele të larta të vetmisë, me pasoja serioze për shëndetin publik. Gjetjet e një sondazhi të kohëve të fundit të BBC […]

Cistat në vezore: Llojet, shkaktarët, simptomat, diagnostifikimi si dhe tretmani i tyre


Altina Marmullaku Një cistë në vezore ndodh kur lëngu grumbullohet brenda një cipe të hollë brenda vezores. Madhësia mund të jetë nga shumë e vogël sa një bizele në një portokall. Në një intervistë për portalin Familja Jonë, gjinekologe Drita Kabashi na flet për llojet, shkaktarët, simptomat, diagnostifikimin si dhe trajtimin e tyre. Simptomat, diagnostifikimi […]

KE: Shqipëria 3.7% rritje ekonomike këtë vit


Komisioni Europian projekton një rritje prej 3.7% për Shqipërinë gjatë vitit 2021, dhe 4.6% gjatë vitit 2022, në raportin lidhur me zhvillimet ekonomike në vendet kandidate përgjatë tremujorit të katërt të vitit që lamë pas. Në raport, Shqipëria renditet mes vendeve të goditura nga pandemia për shkak të dëmit të shkaktuar në turizëm, ndërsa theksohet […]

Ahmeti sqaron se përse s’ po realizohen pagesat nga komuna, përfshirë edhe ndihma për të prekurit nga COVID-19


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka sqaruar vonesën e disa pagesave përfshirë këtu edhe ndihmën për të prekurit nga COVID-19. Ahmeti përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se pagesat ekzekutohen nga Thesari i Republikës së Kosovës, pas dorëzimit të kërkesës për secilën pagesë nga Komuna. Ahmeti ka shtuar se Thesari është mbyllur në fund […]

Probleme me kujtesën pasi kaloni COVID-in? Ç’thonë specialistët, rasti i dy shqiptarëve


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

Problemet me kujtesë pas tejkalimit të COVID-19, çka thonë specialistët shëndetësorë?


Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, s’ ka pasur asnjë problem me kujtesën. Por, prej kur është shëruar nga sëmundja COVID-19, humbja e kujtesës i është bërë pjesë e përditshmërisë. “Harresën e kam aty për aty, s’ më ka ndodhur më herët që dikush të më dhuroj diçka […]

Dr. Menon konstaton: Këto simptoma tregojnë që në mëlçi është shtresuar dhjamë e tepërt!


Mëlçia e dhjamosur ose steatoza shkaktohet nga depozitimi i dhjamit të tepërt në mëlçi Po qe se s’ tregohet kujdes, kjo sasi dhjami mund të çojë deri te sëmundjet më serioze të mëlçisë, transmeton Telegrafi. Kjo sëmundje më së shumti rrezikon njerëzit të cilët janë obezë, përkatësisht kanë shumë shtresa dhjamore në pjesën e belit […]

Ndihma e parë themelore për djegie të lëkurës


 Hapi i parë për trajtimin e një djegieje është ndalimi i procesit të djegies. Kimikatet duhet të pastrohen dhe nxehtësia në pjesën e djegur të trupit duhet të ftohet me ujë të rrjedhshëm. Pavarësisht se çfarë i ka shkaktuar djegiet apo sa të këqija janë, ndalimi i djegies vjen para se të mjekoni djegien. Ashpërsia […]

Franca sjell donacionin e radhës për Kosovën me materiale për përballje me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë ka pranuar sot një donacion nga ambasada e Francës, të cilin e dorëzoi ambasadorja Marie-Christine Butel. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se ky donacion përmban koncentrator oksigjeni, maska për oksigjen, maska kirurgjikale, maska me filtrim FFP2, dorëza, pulsoksimetër, termometra dhe rroba mbrojtëse, material shumë i domosdoshëm […]

Policia në kërkim të Leutrim Tafilajt nga Klina – kërkon ndihmë nga qytetarët për arrestimin e tij


Policia e Kosovës, ka kërkuar bashkëpunim nga qytetarët në mënyrë që të arrestohet personi i kërkuar Leutrim Tafilaj, nga fshati Siqevë i Klinës. Policia njofton se Tafilaj po kërkohet për veprën penale “Vrasje e rëndë në tentativë”. “Leutrim (Murat) Tafilaj i lindur me 17.03.1989 nё Siqevё-Klinё. I pandehuri është i kërkuar për veprёn penale: Vrasje […]

Gjermania dhe OBSH dhuron Kosovës furnizime mjekësore në vlerë 2.17 milionë euro për të përballuar pandeminë


Falë OBSH dhe Qeverisë Gjermane, shërbimet shëndetësore kosovare pranuan pajisje mjekësore me vlerë 2.17 milionë euro për të përballuar pandeminë. Siç njoftohet, pajisjet mjekësore të financuara nga Gjermania dhe të koordinuara dhe të dërguara nga OBSH-ja u shpërndanë në Spitale dhe në Qendrën Klinike Universitare dhe keto pajisje do t’u mundësojë punonjësve të kujdesit shëndetësor […]

​Gjendet pa shenja jete një grua në Partesh


Një grua është gjetur pa shenja jetë në një veturë në Partesh. Lajmin e ka konfirmuar Ismet Hashani, zëdhënës i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjilanit. Ai ka bërë të ditur se vdekjen e personit të gjinisë femër e ka konstatuar Ndihma e Parë, teksa rrethanat e rastit janë duke u hetuar. “Ju njoftojmë […]

Në Gjermani kërkohen infermierë vullnetarë


Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka qenë […]

IN MEMORIAM- Veli Ahmetaj,ekonomisti që s’ do të shlyhet gjatë nga kujtesa- E përkujton;Liman Asallani, kryetar i Klubit të Afaristëve në Prizren


Që nga viti i parë i studimeve, 1977/78, pata rastin ta njihja Veli Ahmetajn që ishte atëherë në prag të diplomimit në Fakultetin Ekonomik në Prishtinë. Kontaktet tona dekadave të shkuara ishin me shumë profesionale ne asociacionet e Biznesit që vepronin në Kosove dhe në qytet. Përafrimi shoqëror e profesional dukuri  pas luftes kur fillimisht […]

E sulmuan një person, policia arreston tre të dyshuar në Prishtinë


Tre persona janë arrestuar në Prishtinë pasi e kishin sulmuar viktimën mashkull kosovar. Të dyshuarit i kishin shkaktuar lëndime trupore. Nga të dyshuarit janë konfiskuar dy thika si dhe një boks hekuri që mendohet se me të njëjtin e kishin goditur viktimën. Viktimës i është ofruar ndihma mjekësore dhe pas trajtimit është liruar. Pas intervistimit, […]

Askush s’ është vetëm, Bashkia e Tiranës dhurata për fëmijët në nevojë për festat e fundvitit


Bashkia e Tiranës është kujdesur që të jetë pranë fëmijëve që vijnë nga familje me vështirësi ekonomike. Bashkia shpërndau dhurata për fëmijët duke u krijuar edhe atyre mundësi për të buzëqeshur dhe gëzuar në këto ditë festash. “Me Operacionin Kutia, Bashkia e Tiranës, SFI dhe ADRA, organizuan së bashku aktivitete festive për gjithë fëmijët e […]

Mblidhen paratë për trajtimin e të riut Ibrahim Avdija në Turqi


Janë grumbulluar 40 mijë euro të nevojshme për shërimin e të riut Ibrahim Avdija, i cili është diagnostikuar me tumor metastatik dhe ka nevojë për ndihmë që të trajtohet jashtë vendit, përkatësisht në Turqi. Për 24-vjeçarin, deri më tani të gjitha shpenzimet për sëmundjen e tij janë kryer nga familjarët dhe të afërmit e tij […]

Adnan Hyseni kërkon ndihmë për të riun Ibrahim Avdija i diagnostikuar me tumor metastatik


Ibrahim Avdija nga Gjakova është diagnostikuar me tumor metastatik dhe ka nevojë për ndihmë që të trajtohet jashtë vendit, përkatësisht në Turqi. Për 24-vjeçarin, deri më tani të gjitha shpenzimet për sëmundjen e tij janë kryer nga familjarët dhe të afërmit e tij në Kosovë, por tani atij i duhet ndihma edhe e njerëzve bamirës. […]

Aksident trafiku mes shtatë veturave në autostradën Prishtinë – Prizren, lëndohen pesë persona


Pesë persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksident trafiku që ka ndodhur pasditen e sotme në autostradën Prishtinë – Prizren. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Bajram Krasniqi tha për Telegrafin se në aksident janë përfshirë shtatë vetura. “Më, 24.12.2020 rreth orës 17:00, në autostradë (dalja për Suharekë) ka […]

Filmi i parë horror në Kosovë është në përfundime të xhirimeve


Kosova së shpejti do ta ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit të frikshëm (horror), nga qyteti i Pejës. Ky film është i pari i këtij zhanri që do të realizohet në vendin tonë, teksa është në përfundim e sipër. Regjisor i këtij filmi është Liridon Beqiri. Realizimi i këtij filmi ka vonuar thuajse […]

Qytetari publikon faturat, rreth 2 mijë euro shpenzime për shërimin nga COVID-19 në shtëpi (FOTO)


Gazetari i Radio Televizionit të Kosovës, Fisnik Dërguti ka publikuar faturat që ka shpenzuar gjatë shërimit nga COVID-19 në shtëpi. Ai ka thënë se së bashku me nënën e tij për t’u shëruar nga kjo sëmundje, ka shpenzuar 1,890 euro. me anë të një postimi në Facebook, Dërguti ka thënë se 1,444,70 euro ka shpenzuar […]

Përleshje në Prishtinë, arrestohet një person


Një përleshje fizike ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Prishtinë, ku një person ka marrë lëndime trupore nga një person tjetër. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Policia e Kosovës, përmes një njoftimi. Policia ka theksuar se gjatë rrahjes janë përdorur mjete të forta, ashtu që njëri nga ta ka pësuar lëndime trupore. […]

Ndihma e shtetit ndaj bizneseve s’ mund të zgjasë përgjithmonë


Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha të shtunën se ndihma aktuale që shteti po jep ndaj bizneseve që janë prekur nga pandemia e koronavirusit, s’ mund të zgjasë përgjithmonë. Këto komente ajo i bëri teksa Parlamenti gjerman po bëhet gati që të miratojë buxhetin për vitin 2021. “Qeveria federale, shtetet dhe këshillat duhet të punojnë së […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, shpresë për bizneset kosovare


Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e pandemisë, […]

Shpresa e bizneseve te Projektligji për rimëkëmbje ekonomike


Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e pandemisë, […]

Deputetja Kusari Lila dhe deputeti Hamza, përplasen për pakon e rimëkëmbjes


Mimoza Kusari Lila deputete e LVV-së tha se amendamenti për tërheqjen e mjeteve të trustit është amendament me të cilin LDK-ja ka deklaruar se shkel Kushtetutën dhe është antikushtetuese. “Amendamenti që ka të bëjë me përkrahjen e bizneseve për shpenzime operative në vlerë 200 milionë euro. Kjo vlerë s’ është projektuar në projektbuxhetin që ka […]

Si ndërroi jetë 61-vjeçari në një motel ku ishte së bashku me një 21-vjeçare – detaje nga Policia


Nata e mbrëmshme po del të jetë fatale për një 61-vjeçar nga Gjakova. Ndërroi jetë në një motel në hyre të qytetit. Prezente gjatë vdekjes së tij ishte një 21-vjeçare, 61-vjeçari ishte alivanosur në prezenc të saj. Ndonëse ishte tentuar që t’i jepet ndihma e parë mirëpo pa sukses. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, për […]

Përleshje me mjete të mprehta në Podujevë


Një rrahje mes dy personave, njëri prej tyre i mitur, ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Podujevë. Policia ka bërë të ditur se rreth orës 17:00, ka marrë informacionin se në udhën “ Xhemajl Mustafa” në Podujevë,  ka pasur një përleshje në mes të dy personave. “Menjëherë pas marrjes së këtij informacioni policia ka […]

BBC thotë se javën tjetër fillon vaksinimi kundër Covid-19 në Britani të Madhe


Mbretëria e Bashkuar është bërë shteti i parë perëndimor që autorizon një vaksinë Covid-19, një moment historik në pandeminë e koronavirusit që hap udhën për dozat e para që do të shpërndahen në të tërë vendin javën e ardhshme. “Ndihma është në rrugë e sipër”, njoftoi Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock të mërkurën në mëngjes, […]

SHBA ndihmon Spitalin e Përgjithshëm në Gjakovë


Shtetet e Bashkuara të Amerikës me anë të Komandës ushtarake për Evropë i kanë dhuruar sot Spitalit të Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë një Skaner- tomografië të kompjuterike (CT). Në ceremoninë e pranim –dorëzimit e këtij donacioni të kësaj pajisjeje mori pjesë edhe Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, bashkë me Kolonelin Stephen A. Rose dhe […]

Spitali i Gjakovës pranoi një pajisje donacion nga ShBA


Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes Komandës ushtarake për Evropë i kanë dhuruar sot Spitalit të Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë një Skaner- tomografië të kompjuterike (CT). Në ceremoninë e pranim –dorëzimit e këtij donacioni pajisjeje mori pjesë edhe ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, bashkë me Kolonelin […]

Dorëzohet PDK, paralajmëron votimin e Ligjit për rimëkëmbje


Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike. “Sot kemi pas një mbledhje të gjatë të kryesisë kur kemi biseduar per shumë zhvillime politike në vend. Mbi të gjitha kemi fol për pandeminë dhe […]

Biden iu thotë amerikanëve: Ndihma po vjen


Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden u ka premtuar ndihmë të gjithë amerikanëve të shtypur nga kriza ekonomike që Sekretari i tij i ardhshëm i Thesarit, Janet Yellen e quajti një tragjedi amerikane. ndërsa pandemia e COVID-19 në pranverë shkaktoi krizën më të keqe që nga viti 1929 dhe ndërsa rimëkëmbja ngadalësoi një valë […]

specialistët e japin lajmin e mirë: Vaksinat për COVID-19 po vijnë


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Hoti:Priten masa të reja kufizuese para festave të fundvitit


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për media ka thënë se masat që i kanë ndërmarrë për kufizim të lëvizjes dhe të tjera mbesin në fuqi, pasi ato kanë dhënë rezultate. Hoti ka thënë se situata vazhdon të jetë alarmante, ndërsa pritet që gjatë javës së ardhshme të merren masa të reja për tu […]

specialistët: Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma më të rëndësishmet


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për coronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Moti përgjatë gjithë javës


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma përparësore


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Humbje miliardëshe, ndihmë milionëshe


Nga rreth 1 miliard euro humbje sa vlerësohet se shënuan bizneset në Kosovë gjatë pandemisë me COVID-19, Qeveria e Kosovës, deri më tani, i ndihmoi ata me vetëm rreth 150 milionë euro. Në pakon emergjente të Qeverisë së Kosovës në vlerë prej rreth 180 milionë eurosh, bizneset gëzuan një mbështetje financiare prej mbi 60 milionë […]

“Partitë politike në rend të parë kanë interesat klanore e individuale”


Në kohën kur po pritet një tryezë e përbashkët mes partive politike lidhur më çështjen e presidentit, analisti politik Faton Abdullahu , thotë se beson që do të ketë marrëveshje ndërmjet palëve. “Do të arrihet një marrëveshje mes partive politike për presidentin meqenëse përndryshe duhet të shkohet në zgjedhje. Ndërkohë që ma thotë mendja se […]

Edhe 182 milionë euro për biznese


Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, sipas […]

Kriza me pandeminë, edhe 182 milionë euro për bizneset!


Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, sipas […]

Incident në një fshat të Malishevës, pati edhe të shtëna me kallashnikov


Tre persona janë dërguar në ndalim për 48 orë në lidhje me një incident i cili ka ndodhur në fshatin Carrallukë të Malishevës. Në këtë incident ka pasur edhe të shtëna me armë ndërsa një person ka marrë edhe lëndime trupore. Lajmin e ka konfimruar për KALLXO.com, Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Gjakovës, Nysret […]

Skandal në Ferizaj: QMF pa rrymë, pacientët trajtohen me dritë të telefonit


Faqja “Vrojtuesit e lagjes – Ferizaj” ka ka publikuar disa fotografi ku shihet se në QMF numër 4 në Ferizajn s’ ka rrymë. Sipas kësaj faqje me dhjetra pacientë po presin për vizitë tek mjeku, derisa s’ ka rrymë e as ujë, përcjellë Gazeta Blic. Aty thuhet se një pacienti 80 vjeçar iu dha ndihma […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj do […]

Theret me thikë një nxënës në fshatin Gllamnik të Podujevës


Një nxënës i shkollës fillore “Kongresi i Manastirit” është therur me thikë nga një nxënës tjetër në fshatin Gllamnik të Komunës së Podujevës. Deri të ky incident kishte ardhur pas një fjalosje mes dy nxënësve në oborrin e shkollës. Rastin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Agron […]

8 vjet e gjysmë burg kosovares për tentimvrasje të burrit, skena të rënda në gjykatë


Gjykata e shpalli fajtore gruan për tentimvrasje me dashje dhe mashtrim të shërbimit të ndihmave sociale dhe e dënoi atë me tetë vjet e gjysmë burg. Ajo gjithashtu duhet të largohet nga Zvicra për shtatë vjet E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 – 20:09 albinfo.ch Skena dramatike janë parë sot, pas dënimit të shqiptuar nga Gjykata […]

Komuna e Prishtinës merr vendim të ndihmojë të prekurit me Covid-19 me nga 50 euro


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se ka udhëzuar drejtorin e shëndetësisë për fillimin e procedurave të prokurimit rreth barnave që mjekët po pëshkruajnë për Covid-19 po që s’ ofrohen nga sistemi shëndetësor. Ahmeti shkruan se këto barna do mbulojnë rreth 8,000 pacientë me simptoma më pak të theksuara, përcjellë Gazeta Blic. I pari i […]

Pronarët e bizneseve s’ lejuan testimin e puntorëve për COVID-19


Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se gjendja në këtë sektor është e rëndë pas situatës së krijuar nga pandemia COVID-19. me anë të një konference për media, Azemi ka shprehur shqetësimin në lidhje me kushtet më të cilat po ballafaqohet puntorët e sektorit privat. Ai ka thënë se […]

Dhuna ndaj gruas duhet të çrrënjoset


Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se dhuna ndaj gruas është një fenomen që duhet të çrrënjoset. Sipas tij është e rëndësishme që gratë të kenë trajnimin njerëzor human por edhe trajtimin e barabartë në shoqëri. Këtë deklaratë Hoti e bëri në një konferencë me rastin e shënimit të 25 Nëntorit – Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin […]

Prishtina nga dhjetori do t’i subvencionojë edhe dy kategori sociale me nga 80 euro


Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, ka njoftuar dy kategori sociale do të subvencionohen me nga 80 euro. ‘Kategoritë e radhës për ndihma: Me propozim të Drejtorisë së Mirëqenies Sociale, Komuna e Prishtinës do të ndajë nga një subvencion prej 80 Euro për secilin person në asistencë sociale, në dy kategoritë e varfërisë si […]

Komuna e Prishtinës do të ndihmojë me nga 80 euro këto kategori qytetarësh


Komuna e Prishtinës do të ndajë 80 euro subvencion për secilën familje me asistencë sociale dhe për personat me aftësi të veçanta. Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar me anë të Facebook-ut që pagesat do të bëhen në dhjetor. “Kategoritë e radhës për ndihma: Me propozim të Drejtorisë së Mirëqenies Sociale dhe drejtorit Dren […]

Ahmeti vjen me një lajm të mirë për personat me aftësi të kufizuara dhe ato me asistencë sociale


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, Ka bërë të ditur se do të ndajnë nga një subvencion prej 80 eurosh për secilin perosn në asistencë sociale dhe për ato me aftësi të kufizuara, raporton Gaezta Blic. Këto pagesa do të bëhen në muajin dhjetor ka bërë të ditur Ahmeti. Postimi i plotë: Kategoritë e radhës për […]

Shqipëri, pas tërmetit 27 familje në Klos presin dimrin e dytë në çadra


Edhe pse ka 57 shtëpi të dëmtuara nga tërmeti i vitit 2018 dhe ai i nëntorit të vitit 2019 dhe 27 familje që jetojnë në çadra, bashkia e Klosit s’ është përfshirë në planet e rindërtimit të qeverisë dhe banorët po presin me frikë dimrin. Mehmet Kaceli, 75 vjeç, nga fshati Unjatë i Klosit jeton […]

Bulliqi viziton KB Llapi: Mbështetja për ta do të rritet


Paraditen e së hënës Lëvizja Vetëvendosje hapi fushatën zgjedhore në Podujevë me kandidatin për kryetar të kësaj komune Shpejtim Bulliqi. E gjatë mbrëmjes kandidati për të parin e Podujevës bashkë me asamblistët dhe me deputetin e Vetëvendosjes, Hekuran Muratin vizituan KB Llapin. Bulliqi thotë se ky klub ka vazhduar punën e palodhshme me pak ndihma […]

28-vjeçari nga Malisheva u gjet i lidhur e i zhveshur në mal, a ishte rrëmbim apo inskenim?


Kishte dalë nga shtëpia e tij në fshatin Rud të Malishevës, mbrëmjen e së shtunës. I shqetësuar, familjarëve ju kishte thënë se po shkon te lumi, por që nga aty s’ u kthye më. Familjarët kërkuan ndihmën e qytetarëve për ta gjetur 28-vjeçarin Jetmir Rudi. Gjatë së dielës, Policia pati dyshime se Jetmiri është rrëmbyer. […]

“Masat s’ po tregojnë sukses, ka ardhur koha që të vendosen të reja”


Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Muhedin Nushi ka thënë se në kryeqytet është në rritje numri i rasteve aktive me koronavirus. Nushi thotë se pasojë e kësaj janë masat joadekuate që ka vendosur qeveria. “Masat s’ po tregojnë sukses të madh. Ndoshta ka ardhur koha që të vendosen masa të reja. Sidoqoftë lus qytetarët që […]

Ahmeti: Nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion eurosh […]

Ahmeti tregon se nga sot nis zbatimi i 5 milionë eurove për bizneset


Sot do të nis zbatimi i fondit 5 milionësh për bizneset. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se nga ky fond do të përfitoj çdo biznes i cili ka qarkullim deri në 50 mijë euro në vit e që ka pësuar humbje nga pandemia COVID-19. “Fondi i bizneseve prej 5 milion eurosh […]

Edhe pas nëntë muajsh, Kosova s’ ka marrë hapat e parë për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


Që nga marsi kur në Kosovë është lajmëruar rasti i parë me koronavirus, shteti ka bërë shumë pak për t’i riparuar dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia e virusit COVID-19. Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti s’ po arrin kurrësesi t’i sigurojë votat e nevojshme për ta votuar Ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike […]

9 muaj pandemi dhe masa kufizuese, Kosova akoma s’e ka bërë hapin e parë drejt Rimëkëmbjes Ekonomike


Që nga marsi kur në Kosovë është lajmëruar rasti i parë me koronavirus, shteti ka bërë shumë pak për t’i riparuar dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia e virusit COVID-19. Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti s’ po arrin kurrësesi t’i sigurojë votat e nevojshme për ta votuar Ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike […]

OKB paralajmëron se Jemeni mund të përballet me krizën më të rëndë të urisë


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se Jemeni i shkatërruar nga lufta, është “në rrezik të pashmangshëm të përballjes me urinë më të rëndë që bota ka parë në dekada”, ku jeta e miliona njerëzve është në rrezik. Ky paralajmërim i shefit të OKB-së vjen pas raportimeve nga Shtetet e […]

Prishtinë, fondi 5 milionësh për biznese nis zbatimin nga e hëna


Komuna e Prishtinës ka njoftuar se nga e hëna do fillojë zbatimi i fondit prej 5 milionë eurove për biznese. Në njoftim thuhet se çdo biznes me qarkullim deri në 50.000 mijë euro në vit, që ka pësuar humbje gjatë pandemisë do mund të aplikojë për grante. “Fondi i bizneseve prej 5 milion eurosh do […]

”BE-ja do të vazhdojë ta ndihmojë Kosovën në luftën kundër koronavirusit”


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë ditës së sotme është takuar me shefin e Zyrës BE-së, Tomas Szunyog. “Është më se e nevojshme dhe e domosdoshme ndihma e mëtejme e shteteve të BE-së për sistemin shëndetësor por edhe në menaxhimin sa më efikas të pandemisë. Mora konfirmimin nga ambasadori Szunyog se BE-ja do të vazhdojë […]

Nesër gjatë ditës punëtorët e Trepçës pritet të marrin rrogat, greva s’ është ndërprerë akoma


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka njoftuar se janë ekzekutuar 1 milion euro për Ndërmarrjen Publike “Trepça”. ndërsa ditë më parë, pas një takimi me Bordin e Trepçës, Qeveria e Kosovës kishte premtuar se do t’i ndajë 1.1 milion euro. Punëtorët e Trepçës vazhdojnë të jenë akoma pa rroga, ndërkohë që nga dita […]

Ekzekutohen 1 milion euro për Trepçën


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, njofton se sot është ekzekutuar ndihma financiare për Trepçën, në vlerë prej 1 milion eurosh. “duhet të sqarohet që pjesa prej 100,000.00 eurosh, që e kompleton ndihmën prej 1.1 milionë euro, do të ndahet gjatë javës tjetër për shkak se këto alokime nga buxheti i pakos së rimëkëmbjes […]

Transferohen 1 milion euro për ‘Trepçën’, 100 mijë të tjera më vonë


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka njoftuar se janë ekzekutuar 1 milion euro për Ndërmarrjen Publike “Trepça”. Ditë më parë, pas një takimi me Bordin e Trepçës, Qeveria e Kosovës kishte premtuar se do t’i ndajë 1.1 milion euro. Ndërkohë që, që nga dita e djeshme, rreth 100 minatorë në Stan Tërg janë […]

Hungaria i dhuron Kosovës rroba dhe maska mbrojtëse ndaj COVID-19


Ambasada e Hungarisë në Kosovë i ka dhuruar shtetit tonë rroba dhe maska mbrojtëse për t’u mbrojtur ndaj COVID-19. Donacionin e pranoi vetë ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ku u shpreh mirënjohës ndaj ambasadorit hungarez, Jozsef Bencze, për këtë ndihmë të nevojshme në kohë pandemie. “Kosova pranon ndihmat nga shteti mik në luftën kundër COVID-19. […]

Guardia di Finanza s’ heton vjedhjen e dy milionëshit në Thesarin e Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Po qe se do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

‘Guardia di Finanza’ s’ heton vjedhjen e dy milionëshit nga Thesari i Shtetit


Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Vetëm po të do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, […]

Hoti dhe Dumoshi nënshkruajnë 38 kontrata me federatat sportive për mbështetje financiare


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, dhe ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi, kanë nënshkruar 38 kontrata me federatat sportive të Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare nga fondi për mbështetjen e sportit në kohën e pandemisë. Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi ka falënderuar qeverinë për mbështetjen e dhënë për sportin në kohën e pandemisë. “Sot bashkë […]

Pandemia, me pasoja psikologjike e ekonomike


Distancimin fizik, duke shmangur kontaktet me të tjerët, kohën e gjatë të kaluar brenda mureve të shtëpisë si masë parandaluese për përhapjen dhe shpërndarjen e koronavirusit, njerëzit po e përjetojnë në mënyra të ndryshme. Jostabiliteti financiar dhe ndërprerja e kohëpaskohshme apo edhe humbja e punës gjatë kohës së pandemisë, po i prek ata si në […]

Rrëfimi i kosovares që u bë pilote e ushtrisë amerikane


Valdeta Mehanja, një storie suksesi në fushën ushtarake amerikane E Shtunë, 14 Nëntor 2020 – 16:40 albinfo.ch Valdeta Mehanja u ngjit në skenën e Muzeut të Aviacionit të Ushtrisë amerikane për të marrë diplomën e shkollës së fluturimit në shtator, dhe bëri krenarë të gjithë shqiptarët, përcjell albinfo.ch. Ajo ka lindur në Kosovë, ndërsa familja […]