Si duhet të përdorni kremin e diellit dhe sa është sasia e duhur që ju duhet çdo ditë


[ad_1] Pavarësisht Në qoftë se bie shi, kemi një mot me re ose me diell apo Në qoftë se jeni brenda apo jashtë, rrezet UV kanë një efekt dëmtues për lëkurën tuaj 365 ditë në vit. Mbani lëkurën të mbrojtur duke përdorur një krem ​​dite me SPF (Faktori i Mbrojtjes së Diellit) të paktën 30 […]

Cka është demenca dhe cilat janë format e saj? Shpjegon neurologu Fatos Morina


[ad_1] Gjatë mbrëmjes së sontme, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar neurologu Fatos Morina, me të cilin u diskutua për vaksinën AstraZeneca dhe ndërlidhjen e saj me trombozën trurore dhe tretmani i kësaj të fundit. Për afro një orë sa zgjati kjo lidhje e drejtpërdrejtë, shikuesit patën mundësi të informohen më shumë […]

Dallimi midis kremit të ditës dhe atij të natës


[ad_1] Me hyrjen në vitet e tridhjeta, çdo femër ka nevojë për kujdes më intensiv të fytyrës, meqenëqë lëkura ngadalë humb elasticitetin e saj, prodhimi i kolagjenit bie dhe rrudhat bëhen më të dukshme Regjimi i duhur i kujdesit përfshin si kremin e ditës ashtu edhe atë të natës. Kremi i ditës Detyra kryesore e […]

Fyti i Tharë – Pse Shkaktohet Dhe Cilat Janë Zgjidhjet Natyrale


[ad_1] Fyti i thatë është një problem i pakëndshëm dhe shpesh i dhimbshëm, që mund të çojë në një shumëllojshmëri sëmundjesh shoqëruese. Ato përfshijnë vështirësinë e gëlltitjes, kollitjen, urthin, dhimbje të trupit, vjellje dhe ethe. Fyti i thatë është shpesh i lidhur me frymëmarrjen dhe nganjëherë është një simptomë e hershme e një ftohjeje apo […]

12 veprime “të vogla”, por shumë të dëmshme


[ad_1] Të gjithë e dinë që zakonet si pirja e duhanit ose ngrënia e shumë ushqimeve të konservuara mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tonë, por ka shumë zakone të dëmshme më pak të njohura që janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme.Ne përpiluam 12 nga veprimet më të zakonshme ditore që ngadalë dhe […]

Bakteri E.coli – Mësoni Si Të Mbroheni Nga Ndotja E Ushqimeve


[ad_1] Paraqitja, aroma dhe shija e një ushqimi të gatuar s’ mund të tregojnë praninë e Escherichia coli (E. coli), mikrobit që ndodhet edhe në sistemin tretës. Përveç infeksioneve, ky bakter shkakton helmime ushqimore, diare dhe dhimbje të forta barku. Deri në 95 përqind e infeksioneve urinare shkaktohen nga ky bakter. Si Mund Të Infektoheni […]

4 Këshilla për Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshme – Çfarë duhet të Zgjidhni


[ad_1] Për t’u ndjerë të shëndetshëm duhet edhe të dukeni të tillë, andaj kujdesi për pamjen e jashtme vitet e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e specialistëve. Lëkura dhe flokët janë një hartë që pasqyrojnë çdo gjë mbi organizmin tuaj dhe po kaq gjithëpërfshirës duhet të jetë edhe kujdesi për to. Në regjimin tuaj […]

OKB Në Alarm: Shpërdorimi i Ushqimeve Në Nivele alarmante


[ad_1] Më shumë se 930 milionë tonë ushqime që janë tregtuar në vitin 2019 kanë përfunduar në mbeturina, sipas një studimi të ri të Programit Mjedisor të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (UNEP). Në partneritet me organizatën bamirëse e ekonomisë qarkore, WRAP, studimi i OKB raporton se 1/5 e ushqimeve që iu ofrohen konsumatorëve, me […]

Ndotja e ajrit shkakton edhe verbërinë


[ad_1] Ndotja e ajrit, mund të turbullojë shikimin tuaj në jetën e mëvonshme. Kjo sipas një studimi të gjerë, që gjeti një lidhje midis ndotjes së ajrit me grimca të imëta dhe degjenerimit makular, një sëmundje e syve e lidhur me moshën, e cila mund të çojë në një verbëri të pakthyeshme. Këto gjetje, japin […]

Ja pse nevojitet të konsumoni çokollatë për mëngjes


[ad_1] Çokollata është përdorur që nga kohërat antike për të trajtuar shumë probleme shëndetësore dhe është provuar se është një aset i pazëvendësueshëm për çdo dietë. Sipas “Bright Side”, çokollata ka disa përfitime Vetëm po të e konsumoni si një vakt në mëngjes. Përmirëson fuqinë tuaj të trurit Njerëzit të cilët konsumojnë çokollatë të zezë […]

Rëndësia e Kremrave Rigjenerues Organik në Largimin e Rrudhave – Si të Zgjidhni të Duhurin


[ad_1] Vetëm po të do të pyesnit një mjek aspak lehtë do ju thoshte se është më e lehtë ta parandalosh një problem sesa ta kurosh atë. E me këtë këshillë duhet të nisë edhe rrugëtimi juaj për kujdesin e lëkurës. Sekreti qëndron tek zgjedhjet e trajtimeve të duhura, filloni duke e mbajtur gjithnjë të […]

Ndikimi i ajrit të ndotur në shëndetin e zemrës


[ad_1] Aterioskleroza quhet sëmundja e cila prek dhe bllokon muret e aterieve duke i holluar apo trashur ato. Zakonisht shfaqet tek moshat e mëdha, por studime të reja hedhin dritë mbi disa faktorë të jashtëm që ndikojnë në zhvillimin e kësaj sëmundje, transmeton lajmi.net. Depozitimi i yndyrnave të tepërta apo kolesterolit që mblidhen brenda arterieve […]

Si ndikon ndotja e ajrit tek të prekurit me COVID-19?


[ad_1] COVID-19 është një virus i cili prek drejtpërdrejtë mushkëritë, e për fatin tonë të keq në një vend me ndotje të lartë si Shqipëria, kjo epidemi ka rrezikshmëri të lartë. Ajri i papastër ndikon në sistemin tonë të frymëmarrjes dhe në një kohë kur dihet që virusi COVID-19 prek mushkëritë, minimalja që mund të […]

Njihuni me shenjat që lajmërojnë probleme të mushkërive


[ad_1] Mushkëritë luajnë një rol kyç në rregullimin e funksioneve të organeve të tjera në trupin e njeriut. Ato janë në punë çdo sekondë të ditës që njeriu merr frymë, ndaj rëndësia e shëndetit të tyre s’ mund të nënvizohet mjaftueshëm. Kur merrni frymë, mushkëritë marrin oksigjenin dhe e transferojnë atë në rrjedhën e gjakut, […]

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive


[ad_1] Mushkëritë luajnë një rol kyç në rregullimin e funksioneve të organeve të tjera në trupin e njeriut. Ato janë në punë çdo sekondë të ditës që njeriu merr frymë, ndaj rëndësia e shëndetit të tyre s’ mund të nënvizohet mjaftueshëm. Kur merrni frymë, mushkëritë marrin oksigjenin dhe e transferojnë atë në rrjedhën e gjakut, […]

Ju shfaqen vazhdimisht puçrra në ballë, mjekër dhe nofull? Zbuloni ç’problem ka lëkura juaj


[ad_1] s’ është sekret që lëkura është pasqyrim i shëndetit, dhe ata që ndjekin një dietë të shëndetshme kanë edhe një lëkurë më të pastër. Por, çfarë zbulon në të vërtetë lëkura për shëndetin? Të gjithë specialistët bien dakord në një pikë: lëkura fsheh më shumë mesazhe lidhur me shqetësimet shëndetësore se thjesht shqetësimi për […]

Roli i mandarinave kundër zbardhjes së flokëve


[ad_1] Mandarinat janë ndër agrumet më të shëndetshme dhe më të pëlqyera. Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe largojnë radikalet e lira në organizëm. Mandarinat janë shumë të pasura me fibra dhe stimulojnë rënien në peshë. Përveç mbipeshës, konsumi i rregullt i mandarinave ndihmon në ekuilibrimin e tensionit të gjakut. Vitamina […]

Më Shumë Mandarina Kundër Thinjave – Arsyet Përse duhet t’i Hani Çdo Ditë


[ad_1] Mandarinat janë ndër agrumet më të shëndetshme dhe më të pëlqyera nga konsumatori shqiptar. Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe largojnë radikalet e lira në organizëm. Mandarinat janë shumë të pasura me fibra dhe stimulojnë rënien në peshë. Përveç mbipeshës, konsumi i rregullt i mandarinave ndihmon në ekuilibrimin e tensionit […]

Nga lëkura te sistemi imunitar: Përfitimet dhe efektet anësore të trëndafilit të egër


[ad_1] Trëndafili i egër është përdorur për shekuj me radhë në mjekësinë tradicionale dhe popullore për vetitë anti-inflamatore dhe lehtësuese të dhembjeve Disa nga përfitimet e tij më të njohura: Sistemi imunitar Krahasuar me frutat dhe perimet, trëndafili i egër ofron një nga nivelet më të larta të vitaminës C. Kjo vitaminë, së bashku me […]

Qumësht Apo Lëng Portokalli, Cili Të duhet Në Mëngjes


[ad_1] Nëse ju pëlqen ta nisni ditën me lëngje se sa me ushqim, gjasat janë që të jeni të dyzuar mes lëngut të portokallit dhe qumështit. Në përgjumje e sipër ndoshta s’ mund të përcaktoni cila është alternative më e shëndetshme, ndaj AgroWeb.org ka këshillat që ju nevojiten. Lëngu i portokallit Avantazhet Një gotë me […]

Ndotja nga përmbytjet/ Si duhet të pastrohen depozitat e ujit


[ad_1] Si shkak i ndotjes së shkaktuar këshillohet që të bëhet kujdes edhe me ujin e depozitave, të cilat në këtë rast duhet të pastrohen. Pastrimi dhe dezinfektimi i depozitës së ujit të pijshëm ka për qëllim heqjen e llumrave dhe mikro-organizmave që janë të dëmshëm për shëndetin dhe është i domosdoshëm dhe në përgjithësi […]

Tetë Kurat Më Të Mira Natyrale Që Zbehin Rrudhat dhe Plakjen e Fytyrës


[ad_1] Rrudhat janë pjesë e paevitueshme e procesit të plakjes. Tek disa njerëz, rrudhat dalin përpara kohe kryesisht tek zona e syve, gojës dhe qafës. Rrudhat shkaktohen jo vetëm nga rënia e prodhimit të kolagjenit, por edhe ndotja, ekspozimi në diell, mungesa e vitaminës D3, përdorimi i tepërt i produkteve kozmetike, ndryshimi i kremërave dhe […]

Gjërat që ju qojnë në pagjumësi


[ad_1] Pa gjumë, shëndeti juaj, edhe fizik edhe mendor, gjithashtu edhe aftësia juaj për tu fokusuar vuan. Dhe le të jemi të sinqertë, pa një sasi adekuate të pushimit, asnjëri prej nesh s’ jemi në disponim të mirë. Ka disa mënyra  të vërteta dhe të provuara për të pushuar më mirë gjatë natës, si p.sh. […]

Osteoporoza – Shtohet Një Tjetër Faktor Rreziku


[ad_1] Osteoporoza të bën të mendosh për një sëmundje të rrallë. Fatkeqësisht s’ është aspak e vërtetë! Në mjekësi, osteoporoza njihet si shkatërruesja e heshtur e kockave në organizmin njerëzor. Kohët e fundit është vënë re një rritje e rasteve të diagnostikuara me osteoporozë, një sëmundje që 10 vjet më parë përmendej rrallë. Shtimi i […]

Neuropsikologja Klinike Elma Miftari: Çrregullimet pervazive trajtohen edhe në Kosovë!


[ad_1] Intervistoi: Shëndrit Lumi Asnjë fëmijë s’ është i njëjtë. E njëjtë s’ është as qasja ndaj situatave të caktuara, e as ndjesitë që i përjetojnë. Në muajt dhe vitet e parë të jetës së fëmijës, prindërit duhet të jenë të vëmendshëm ndaj sjelljeve të fëmijës së tyre. Kjo pasi janë disa çregullime të caktuara […]

Përmirësohet cilësia e ajrit këtë mëngjes në Prishtinë


[ad_1] Cilësia e ajrit mëngjesin e sotëm në orën 9:00 ka qenë e mirë. Kështu tregojnë matjet e Ambasadës amerikane në kryeqytet. Indeksi i cilësisë së ajrit është 30. Cilësia e ajrit  “e mirë” është prej 0 deri 50. Në këto të dhëna, cilësia e ajrit konsiderohet si e kënaqeshme dhe ndotja e ajrit në […]

Ajri në Prishtinë i pashëndetshëm për grupet e ndjeshme


[ad_1] Edhe sot në Prishtinë ajri po vazhdon të jetë i pashëndetshëm. Në bazë të matjeve të bëra nga Ambasada Amerikane në Kosovë, niveli i ndotjes ka arritur shkallën 133 AQI PM 2.5. Kur ajri është në shkallën 133, në bazë të matësve të ambasadës, ajri është i pashëndetshëm për grupe të ndjeshme. Sipas matësve […]

Prishtinë, Trafiku Urban falas nga data 1 dhjetor


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se trafiku urban do jetë falas për një muaj rresht me fillim nga data 1 dhjetor. Ahmeti shtoi se masat për COVID-19 do mbeten në fuqi për të gjithë ata që udhëtojnë më autobusë. “Qarkullimi me autobusët e Trafikut Urban do të jetë falas për të gjithë […]

Niveli i ndotjes në Prishtinë


[ad_1] Në matësin e Ambasadës Amerikane të vendosur në Prishtinë niveli i ndotjes së ajrit është i moderuar. Indeksi i ndotjes së ajrit në stacionin e vendosur në Ambasadën Amerikane është 78 AQI. AQI  “mesatare” është prej 51 deri 100. Cilësia e ajrit është e pranueshme; sidoqoftë, për disa ndotës mund të ketë brenga mesatare shëndetësore […]

Ajri në Prishtinë, i pashëndetshëm


[ad_1] Ajri mëngjesin e sotëm në Prishtinë është i pashëndetshëm. Kështu tregojnë matjet nga monitorimi i cilësisë së ajrit në kryeqytet nga ana e Ambasadës amerikane. Indeksi i ndotjes është 197 me grimcat e pluhurit PM2.5. Sipas këtij indeksi, me vlerat mes 151 deri 200, çdo qytetar mund të fillojë të përjetojë efekte negative shëndetësore, […]

Ajri në Prishtinë, i pashëndetëshëm


[ad_1] Cilësia e ajrit mëngjesin e sotëm Prishtinë është e pashëndetshme. Kështu tregojnë matjet nga monitorimi i cilësisë së ajrit në kryeqytet nga ana e Ambasadës Amerikane. Indeksi i ndotjes është 197 me grimpca të pluhurit PM2.5. Sipas këtij indeksi ME vlerat mes 151 deri 200, çdo qytetar mund të fillojë të përjetojë efekte negative […]

Përtej matjeve në kryeqytet, ndotja e ajrit problem edhe në vendet pranë bjeshkëve


[ad_1] Ndotja e ajrit shkakton qindra vdekje të parakohshme në Kosovë dhe vështirëson jetesën e atyre me sëmundje respiratore, ndërkohë edhe qytetet rrëzë bjeshkëve janë ballafaquar me ndotje të ajrit nga një sërë faktorësh. S. Latifi nga Prishtina vuan nga kanceri. Ajri i ndotur në kryeqytet, ndikon edhe më shumë në gjendjen e saj shëndetësore. […]

Lumenjtë e ndotur po i helmojnë bunarët që shfrytëzohen për ujë të pijshëm


[ad_1] Diana Metushi -Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) e ftuar në debatin për lumenjtë e kontaminuar ka treguar se kanë gjetur që lumenjtë e ndotur po shkaktojnë rritje të numrit të personave që po sëmuren nga diarreja akute. “Këta lumenj kalojnë rreth vendbanimeve tona dhe përveç ndotjes së lumenjve dhe derdhjes në shtetet […]

Kjo është gjendja e ajrit në Prishtinë sot në mëngjes


[ad_1] Cilësia e ajrit në Kosovë gjatë ditës së sotme është shfaqur e mirë sipas matjeve të Ambadsadës Amerikane. Niveli i ndotjes së ajrit sipas këtyre matësve konsiderohet e mirë dhe jo e rrezikshme për shëndetin. Indeksi“e mirë” është prej 0 deri 50. Cilësia e ajrit konsiderohet si e kënaqëshme dhe ndotja e ajrit në […]

Ajri në Prishtinë sonte, i pashëndetshëm


[ad_1] Ndotja e ajrit sot në Prishtinë s’ është e shëndetshme për një numër të konsideruar të qytetarëve. Sipas matjeve të ambasadës amerikane, indeksi i ndotjes aktualisht është 102. AQI “e pashëndetshme” është prej 151 deri 200. Çdokush mund të fillojë të përjetojë efekte negative shëndetësore, dhe anëtarët e grupeve të ndjeshme mund të  përjetojnë […]

Për Shqiptarët Ndotja e Ajrit Barazohet Me Tymin e 7 Cigareve Në Ditë


[ad_1] Shqipëria renditet ndër vendet me nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit në Europë. Ndotja e ajrit arrin në nivele alarmi dhe barazohet me pirjen e 7 cigareve në ditë. Për çdo shqiptar. Çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, […]

Trafiku Urban vazhdon qarkullimin me masat në fuqi, përkundër ftohjes së motit


[ad_1] Autobusët e Trafikut Urban tash e disa muaj janë duke qarkulluar me numër të limituar të udhëtarëve si masë mbrojtëse për përhapjen e pandemisë COVID-19. Por me ftohjen e temperaturave edhe kërkesa për përdorim të trafikut urban është më e madhe. PDK para disa ditësh propozoi që Trafiku Urban për katër muaj të jetë […]

IKSHPK apel qytetarëve: Qëndroni në shtëpi, ajri sot s’ është i shëndetshëm


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka kërkuar nga qytetarët e Komunës së Prishtinës që të qëndrojnë në shtëpi, pasi ajri sot s’ është i shëndetshëm dhe kjo paraqet problem sidomos për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje kronike. Problemet me ajrin e ndotur fillojnë të shfaqen në sezonin e dimrit, ndërsa […]

Rikthehet ajri i ndotur në Prishtinë


[ad_1] Me fillimin e uljes së temperaturave në Prishtinë, ka filluar të vërehet edhe ndotja e ajrit. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë apel tek qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi për shkak të ajrit të ndotur. “Qëndroni në shtëpi.Ajri sot s’ është i shëndetshëm për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje […]

Mbrojtja nga ndotja e ajrit me anë të rritjes së gjobave


[ad_1] Maqedonia e Veriut synon që të ulë ndotjen e ajrit me anë të rritjes së gjobave, por edhe padive penale për të gjithë personat juridikë dhe fizikë, të cilët kapen duke ndotur apo nxitur ndotjen e ambientit jetësor. Kjo parashihet me ndryshimet në Ligjin për kundërvajtje, pasi siç thuhet në tekstin që është duke […]

Cilësia e ajrit në Prishtinë edhe sot e mirë


[ad_1] Cilësia e ajrit në Prishtinë gjatë ditës së sotme është shfaqur e mirë sipas matjeve të Ambasadws Amerikane. Niveli i ndotjes së ajrit sipas këtyre matësve konsiderohet e mirë dhe jo e rrezikshme për shëndetin. Indeksi“e mirë” është prej 0 deri 50. Cilësia e ajrit konsiderohet si e kënaqëshme dhe ndotja e ajrit në […]

Cilësia e ajrit në Prishtinë, e mirë


[ad_1] Cilësia e ajrit në Kosovë gjatë ditës së sotme është shfaqur e mirë sipas matjeve të Ambadsadës Amerikane. Niveli i ndotjes së ajrit sipas këtyre matësve konsiderohet e mirë dhe jo e rrezikshme për shëndetin. Indeksi“e mirë” është prej 0 deri 50. Cilësia e ajrit konsiderohet si e kënaqëshme dhe ndotja e ajrit në […]

Çfarë Është Duhanpirja Tretësore Dhe Pse Është Një Shqetësim Në Rritje


[ad_1] Duhanpirja tretësore ka të bëjë me mbetjet e nikotinës dhe kimikateve të tjera të tymit, në sipërfaqe të ndryshme. Njerëzit ekspozohen ndaj këtyre substancave me anë të prekjes apo thithjes së molekulave të ngelura në këto objekte. Mbetjet e nikotinës dhe kimikatet e duhanit kombinohen me pluhurat e tjerë të shtëpisë, duke krijuar një […]

Kjo është cilësia e ajrit në kryeqytet


[ad_1]   Indeksi i Cilësisë së Ajrit, sipas matësit që është i vendosur në Ambasadën e ShBA-së në Prishtinë , tregon nivele të rritura të ndotjes së ajrit aktualisht. Shifra momentale tregojnë se niveli i regjistruar nga matësi i cilësisë së ajrit i cili është i vendosur në Ambasadën e ShBA—së në Prishtinë shënon 160 […]

Ndotja e ajrit në Prishtinë, këto grupe të qytetarëve duhet të kenë kujdes ekspozimit


[ad_1] Ndotja e ajrit aktualisht në kryeqytetin e Kosovës – Prishtinë, është në nivelin e 105 të Indeksit të Cilësisë së Ajrit – AQI. Këto shifra janë regjistruar nga matësi i cilësisë së ajrit i cili është i vendosur në Ambasadën e ShBA—së në Prishtinë. Në këto nivele të ndotjes, AQI (Indeksi i Cilësisë së […]

Niveli i ndotjes së ajrit i pashëndetshëm për grupet e ndjeshme me shëndetin


[ad_1] Cilësia e ajrit, krahasuar me muajin e kaluar sot shënon shifra më të larta të ndotjes. Sipas matësit i cili është i vendosur në Ambasadën e ShBA-së në Prishtinë, niveli i ndotjes së ajrit është rritur krahasuar më javën e kaluar. Parametrat e ndotjes sot shënojnë rritje deri në PM2.5 – 109. Bazuar në […]

Ndotja e ajrit në Prishtinë, PDK propozon transport publik falas për 4 muaj


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë ka ka propozuar që të ofrohet transport publik falas nga muaji nëntor deri në muajin mars në mënyrë që të ketë më pak vetura në kryeqytet dhe rrjedhimisht edhe ndotje më të vogël të ajrit. Nënkryetari i PDK-së në Prishtinë, Ilirik Musliu, tha se propozimi është që kjo […]

Ndotja e ajrit, Kosova në zonën e verdhë


[ad_1] Cilësia e ajrit në Kosovë, sipas matësit të vendosur në Ambasadën e SHBA-së, tregon se aktualisht në parametra të lejueshëm. Të dhënat e fundit tregojnë se Kosova gjendet në zonën me ngjyrë të verdhë sa i përket indeksit të cilësisë së ajrit. Momentalisht Indeksi i cilësisë së ajrit në vendin tonë shënon në “PM2.5 […]

Dështimi i drejtësisë nxit rritjen e krimeve mjedisore në Shqipëri


[ad_1] Mesditën e 24 dhjetorit 2015 në akuariumin e Portit të Durrësit, dy inspektorë të Kapitenerisë diktuan njolla të mëdha karburanti të shpërndara masivisht mbi sipërfaqen e detit. Gjurmët e karburantit i çuan inspektorët te një traget i ankoruar i linjës Durrës- Bari, F/B Bridge, i cili drejtohej nga kapiteni grek, Efthymios Sokos dhe kryemekaniku […]

Qeverisja Lladrovci mes lavdeve e kritikave 


[ad_1] Me krenarinë e renditjes lart në vlerësimin e performancës në Drenas, Ramiz Lladrovci zbarkoi në debatin “Jeta në Komunë” për t’u përballur me opozitën e pabindur në saktësinë e vlerësimit. Dhënia e tenderëve të shumtë për një kohë të shkurtër ndaj dy kompanive, mungesa e ujit të pijes, mbyllja e shkollave në tri fshatra, […]

Në shtratin e Lumbardhit mblidhen 108 thasë mbeturina


[ad_1] Shoqata e Bjeshkatarëve “Sharri” dhe “Bunarfest”, sot kanë ndërmarrë një aksion për pastrimin e lumit Lumbardh, ku janë grumbulluar 108 thasë mbeturina. Mbeturinat thuhet se ishin grumbulluar në kaskadat e Marashit tek Andrra. “Niveli i papastërtisë në Lumbardh vazhdon të jetë një shqetësim serioz, andaj bëjmë thirrje edhe njëherë tek të gjithë qytetarët, e […]

Kanapeja është vendi më i ndotur në shtëpi, madje 12 herë më e ndotur se guaca e WC-së


[ad_1] Një studim i vitit 2013 të cilin e kanë bërë UNICEF dhe brendi Domestos, ka zbuluar që garnitura familjare mesatarisht ka pasur 12 herë sasi më të madhe bakteresh se guaca tipike e WC-së “Varësisht nga ajo se si e përdorim kanapenë, mund të mbledhë shumë ndyrësira. Nga ngrënia e darkës para televizorit deri […]

Pamje të tmerrshme nga Brezovica


[ad_1] Pamje si kjo pak prej nesh mund të presim se do i shohim në vendin me natyrnë më të bukur, në bjeshkët e Sharrit në Brezovicë. Këto pamje të tmerrshme, ku hapësira është stërmbushur me mbeturina e materiale inerte janë fotografuar në Brezovicë. Për më shumë shihni fotografitë e dërguara nga një kallxues në […]

Intervista në DITA me psikiatrin Neli Demi: Kujdes! Mos neglizhoni sot shëndetin mendor të fëmijëve që mos të “shpërthejnë” nesër kur të rriten


[ad_1] Entela Resuli   Askush s’ është imun ndaj problemeve të shëndetit mendor. Siç kujdesemi për trupin, me të njëjtin kujdes duhet të trajtojmë edhe mendjen. Shpesh problemet me shëndetin mendor i kalojmë në plan të dytë. Kjo edhe për faktin që s’ duam ta pranojmë përball të tjerëve, duke dashur të dukemi “normal”. 10 […]

Hulumtimi i “Ec ma ndryshe”:  Gurthyesit


[ad_1] Pasoja të pariparueshme në ambient po shkaktohen nga kompanitë gurthyese sipas hulumtimit të fundit të bërë nga Organizata Jo Qeveritare “Ec ma ndryshe” Sipas këtij hulumtimi, gurthyesit në Kosovë janë shndërruar në industri shkatërruese për ambientin. “Gurthyesit në Kosovë janë shndërruar në veprimtari destruktivo-ambientale të cilat gjatë operimit janë duke shkaktuar pasoja të mëdha […]

5 Ushqimet e Duhura Për Pastrimin Rrënjësor të Gjakut


[ad_1] Gjaku i njeriut grumbullon çdo ditë shumë toksina që vijnë nga ushqimet, ndotja por edhe stresi. Ai ka nevojë të pastrohet meqenëqë toksinat e tepërta ndikojnë tek imuniteti, paraqitja e lëkurës dhe shëndetin në përgjithësi. Gjaku mund të pastrohet natyralisht nga mushkëritë, veshkat dhe mëlçia, Po qe se këto të fundit s’ janë të […]

Lëngu i Kockave Për Rininë Afatgjatë Të Lëkurës


[ad_1] Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës. Kolagjeni gjendet në çdo organ të trupit, përfshirë kocka, lëkurë, ligamente dhe kërce. Kolagjeni bashkëpunon me proteinën elastinë për të ruajtur elasticitetin e indeve. Dielli, ndotja, radikalet e lira dhe duhanpirja, janë gjithashtu […]

MAPL e vlerëson Obiliqin si Komunën e 20 për nga performanca


[ad_1] Ministria e Pushtetit Lokal e ka prezantuar raportin e performancës së komunave të Kosovës, në të cilën Komuna e Obiliqit është renditur si komuna e 20 për nga performanca. Në këtë raport janë kryer matjet për 19 fusha të ndryshme për 36 komuna të Kosovës. Ky raport i performancës është bërë për periudhën janar-dhjetor […]

Si Të Shmangni Thinjat e Parakohshme Të Flokut


[ad_1] Flokët thinjen kur trupi resht së prodhuari pigmentin melaninë që është përgjegjëse për ngjyrën e flokut. Bëhet fjalë për një proces natyral që shkon krah për krah me moshën. Tradita shqiptare i quan flokët e bardhë si shenjë fisnikërie. Por ata që i mbajnë Thinjat, sidomos në moshë të re, duan disa përgjigje se […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

Shkencëtarët zbulojnë ku gjendet ajri më i pastër në botë, i pa ndotur nga njerëzit


[ad_1] Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar ajrin më të pastër në botë, i pa ndotur nga aktiviteti njerëzor. Ai është e vendosur në Oqeanin Jugor që rrethon Antarktidën. Ky është studimi i parë i këtij lloji që shqyrton përbërjen e bioerozoleve në Oqeanin Jugor, të kryer nga shkencëtarët në Universitetin e Kolorados. Kështu ata ishin […]

Rini e Përhershme me Ushqimet e Pasura me Kolagjen


[ad_1] Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës. Përbërësi kolagjen gjendet në çdo organ të trupit, përfshirë kocka, lëkurë, ligamente dhe kërce. Kolagjeni bashkëpunon me proteinën elastinë për të ruajtur elasticitetin e indeve. Ai ka nevojë për shumë aminoacide, ndërkohë që […]

Rrudhat s’ Shkaktohen Vetëm Prej Moshës – Cilët Janë Faktorët e Tjerë


[ad_1] Qeskat e syve dhe rrudhat perceptohen gjithmonë si probleme që kanë të bëjnë me moshën. Në fund të fundit, me kalimin e moshës, lëkura humbet elasticitetin dhe më pas shfaqen rrudhat e mimikës dhe më pas ato të thella. Megjithatë, ka raste kur shenjat e lartpërmendura s’ kanë të bëjnë aspak me moshën. Ato […]

BBC: Ndotja e lartë e ajrit po rrit shkallën e vdekjeve nga coronavirusi


Nivele të larta të ndotjes së ajrit mund të rrisin rrezikun e vdekjes nga COVID-19, sipas BBC, që citon për këtë dy studime Dr. Maria Neira, e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), tha se shtetet me nivele të larta ndotjeje, kryesisht në Amerikën Latine, Afrikë dhe Azi, duhet t`i forcojnë përgatitjet e tyre. Personat me […]

Mbi 2 milionë njerëz të infektuar nga coronavirusi në mbarë botën


Një qytetar ka dërguar në KALLXO.com pamje të ndotjes së rëndë të lumit që kalon pranë fshatit Budrigë të Parteshit. Në pamje shihet se si një pjesë e lumit është mbuluar tërësisht nga mbeturina të ndryshme, kryesisht shishe plastike. Nuk dihet kush i ka hedhur këto mbeturina në lumë. Ndotja e ambientit është e dënueshme […]

error: Content is protected !!