Brenda katër muajve 228 lehona në Malishevë janë përkrahur me nga 100 euro


[ad_1] Në kuadër të zbatimit të vendimit të Kuvendit të Komunës së Malishevës, për përkrahje për çdo fëmijë që lind, në katër muajt e parë të këtij janë përkrahur me mjete 228 lehona, apo si shumë totale, 22 800 euro. Kështu ka bërë të ditur sot, drejtori i Drejtorisë për Buxhet dhe Financa, Valon Mazreku. […]

COVID-19 dhe sfidat që sjell për personat me aftësi të kufizuara


[ad_1] Më shumë se një miliard njerëz në botë jetojnë me një formë ose një tjetër të aftësive të kufizuara dhe janë më të rrezikuar nga pandemia e COVID-19. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Veronica Balderas Iglesias njofton. Lidhja e Ellie Carney-it me qenin e saj Olive, e ka bërë pandeminë më të përballueshme. Ellie […]

Kërkohen ekipe mobile për vaksinim kundër COVID-19


[ad_1] Liridon Hoti e ka të pamundur ta dërgojë nënën në qendrën e imunizimit kundër coronavirusit.  Nëna e tij s’ mund të lëvizë dhe rrjedhimisht s’ mund të shkojë deri te qendra e imunizimit. “Ajo ka një dëmtim të trurit që e ka pasur në vitin 2008 dhe bën pjesë në kategorinë e personave me […]

Çka trashëgojmë nga nëna e çka nga babai


[ad_1] Kur lind bebja, njëra ndër gjërat e para të cilat njerëzit përreth përpiqen ta konstatojnë është ajo që kujt i ngjan vogëlushi apo vogëlushja… Siç konstatojnë specialistët, secili fëmijë është posaçërisht rezultat i vetëm një nga miliarda faktorësh të mundshëm trashëgues, ndërsa kombinimi vjen si rezultat i përzierjes së gjeneve nga të dyja palët. […]

Gjestet e bebes që mund t’ju ndihmojnë t’i kuptoni ndjenjat dhe emocionet e tyre


[ad_1] Shumica e të rriturve beson se fëmijët e vegjël komunikojnë vetëm me anë të të qarit Është e vërtetë se nënat e reja, pas disa javësh të jetës së fëmijës, sipas të qarit e dinë saktësisht se kur fëmija është i uritur, kur e mundojnë ngërçet në stomak, kur e pengojnë pelenat po kur […]

Hematologu Fitim Gashi tregon se cfarë qumështi duhet t’u jepet fëmijëve anemikë


[ad_1] Gjatë emisionit të mbrëmshëm “Takim virtual me Shëndritin”, ku ishte i ftuar hematologu Fitim Gashi, u diskutua edhe për ushqyerjen e fëmijëve anemikë, saktësisht llojet e qumështit që duhet dhënë atyre. Sipas doktorit, qumështi i gjirit të nënës është më i preferueshëm për këta fëmijë, sidomos kur nëna merr preparate të hekurit, për rrjedhojë […]

Gruaja i vdiq nga COVID-19, ia la foshnjën e porsalindur – kolegët në kompaninë gjermane befasojnë me ndihmën për burrin nga Kosova


[ad_1] Ndonjëherë fati është i paepur, godet në mënyrë të tillë që të merr frymën dhe shumë njerëz ngrijnë përballë një tragjedie të tillë. Njëjtë gjë edhe me 150 punonjës në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt, por ata s’ u dorëzuan. Për një koleg të ri që u trondit keq nga fati, ata filluan një përpjekje […]

“Ngelëm jetimë për nënë e për baba…” – Histori Personale |


[ad_1] Ngelëm jetimë për nënë e për baba Mund t’ju them se familja ime ishte shumë e lumtur, ne jemi tre fëmijë që jetonim në harmoni dhe shumë të lumtur derisa na ra një hall shumë i madh në familje. Mamaja filloi të kishte shenjat e para të një tumori në gjoks. Ajo ishte vetëm […]

Ka arsye për shqetësim Po qe se gjatë shtatzënisë vjen deri te kollitja e shpeshtë


[ad_1] Shtatzënia ka një mori simptomash të zakonshme: dhimbje shpine, dëshirë për ushqim, sëmundje në mëngjes, por ndonjëherë keni simptoma që s’ i dini se shkaktohen nga shtatzënia. Kolla kronike është një prej tyre. Po qe se kolliteni gjatë gjithë shtatzënisë, edhe pse s’ jeni të sëmurë, mund të keni një kollë kronike të lidhur […]

tretmani me antitrupa i pacientëve me COVID-19 po tregohet i efektshëm


[ad_1] Në luftën kundër Covid-19, disa qendra mjekësore po ofrojnë terapi me antitrupa si një mënyrë për të shpëtuar pacientët nga zhvillimi i simptomave më të rënda të sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan vizitoi një qendër mjekësore në Merilend për të mësuar më shumë për këtë lloj tretmani. Diana Gumas bëri gjithçka […]

Me vetëm 100 doza, nis vaksinimi i personelit mjekësor në Klinë


[ad_1] Në njësinë e vaksinimit në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Nëna Terezë” në Klinë ka nisur të enjten vaksinimi kundër virusit Covid-19 i punëtorëve shëndetësorë të qendrave mjekësore të shëndetit primar. “Në fillim do të vaksinohen punëtorët shëndetësorë të sektorit publik, pastaj edhe sektorit privat. Në bazë të udhëzimeve dhe furnizimit me vaksina nga […]

Pandemia shënoi rritje të numrit të personave me insomnia


[ad_1] Altina Marmullaku Insomnia është çrregullim i gjumit. Edhe pse shpesh e dëgjojmë insomnin si sëmundje, ky është vetëm një çrregullim i cili i ndodh organizmit tonë për arsye të ndryshme, por e cila mund të trajtohet dhe të përmisohet me kohë. Mirëpo, për trajtimin e këtij çrregullimi duhet të dimë simptomat se si paraqitet […]

Një Simptomë e Shëndetit të Keq të Stomakut – Kujdesi që duhet të Tregoni


[ad_1] Sistemi tretës i njeriut është shtëpia e 100 trilionë mikrobeve të cilat njihen ndryshe si mikrobioma e organizmit. Kjo mikrobiomë është unike për çdo individ dhe është diçka e trashëgueshme nga nëna, bazohet tek ushqyerja, mjedisi dhe stili i jetesës. Në varësi të tij, mikrobioma mund të përmbajë më shumë baktere të mira apo […]

Shtatëzania gjatë pandemisë së koronavirusit


[ad_1] Sipas një studimi të ri global, vdekshmëria e foshnjeve të porsalindura, shtatzanitë ektopike dhe vdekjet e nënave gjatë lindjes u rritën gjatë pandemisë, ndoshta sepse gratë kishin më pak qasje tek shërbimet mjekësore. Duke krahasuar rezultatet për gratë shtatzana në vitin 2020 me vitet e mëparshme, raporti vë në dukje se dëmi i shkaktuar […]

‘Mjaft më pyetët pse s’ kam fëmijë, jam 40 vjeç dhe zgjodha të mos jem me njeriun e gabuar’


[ad_1] Kjo është letra e shkruar nga një beqare, e cila ka jetuar 4 dekada dhe akoma s’ e ka marrë vendimin për t’u martuar apo lindur një fëmijë. “Në përcjelljen e nënës sime për në banesën e fundit, unë isha duke mbajtur nipin tim 11 muajsh kur një mik i familjes pyeti: “Kur do […]

Njihuni me arsyet pse ju bien flokët


[ad_1] Flokët u bien të gjithëve, s’ është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave. Megjithatë, në këtë artikull do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve. Medikamentet Shumë medikamente siç janë holluesit e gjakut, […]

9 mënyra, si ta ndëshkoni fëmijën pa e dëmtuar emocionalisht


[ad_1] Sipas statistikave, pothuajse çdo prind i vetëm është i bindur që ata po bëjnë punën e duhur duke rritur fëmijët e tyre dhe duke i mësuar ata mësime. Por në fakt, s’ është gjithçka kaq e thjeshtë dhe e qetë. Shumica e kohës, të rriturit s’ mund të kontrollojnë emocionet e tyre dhe të […]

5 masat paraprake që duhet të keni parasysh kur ndërroni pelenën e bebit


[ad_1] Fëmija juaj i porsalindur do të ketë aktivitete të kufizuara gjatë muajve të parë, prej të cilave, urinimi dhe defektimi do të jenë kryesoret. per nenat  0 1 Bebi juaj do ta lagë shpesh pelenën dhe ju duhet të bëni gjithçka për t’u siguruar se pelena e tij do të jetë e rehatshme dhe e […]

Vdes foshnja gjashtë muajsh me probleme shëndetësore nga Gjilani


[ad_1] Në mëngjesin e sotëm ka humbur jetën foshnja gjashtë muajsh, Bjord Sherifi, nga Gjilani i cili ka vuajtur nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila në mjekësi njihet si “D-TGA”. Lajmin e bëri të ditur nëna e foshnjës Lisiana Poroshtica Sherifi me anë të rrjetit […]

Tri mite rreth menstruacioneve që në të vërtetë janë plotësisht të gabuara


[ad_1] Për disa arsye, menstruacionet janë akoma një gjë e vështirë për ta diskutuar, edhe pse ato janë një proces i natyrshëm i jetës. Më e keqja është se duke mos folur hapur kanë buruar mite të panumërta që njerëzit besojnë edhe sot. Fatkeqësisht, menstruacionet zakonisht diskutohen vetëm duke pëshpëritur me miqtë tuaj më të […]

Vaksinat anti-COVID efektive tek gratë shtatzëna dhe gjidhënëse


[ad_1] Vaksinat anti-COVID Pfizer/BioNTech dhe Moderna janë efektive tek gratë shtatzëna dhe ato gjidhënëse, të cilat mund t’ua kalojnë antitrupat mbrojtës të vegjëlve të tyre, thuhet në gjetjet e publikuara të enjten nga një hulumtim i kryer nga Gazeta amerikane e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës. Hulumtues të disa spitaleve dhe disa instituteve kanë marrë për bazë […]

Kërkohet ndihmë financiare për foshnjën gjashtë muajshe nga Gjilani


[ad_1] Bjord Sherifi, gjashtë muajsh nga Gjilani vuan nga një sëmundje e cila ndodh në çdo 1 nga 10 foshnje të porsalindura, e cila sëmundje në mjekësi njihet si “D-TGA”. Nëna e Bjordit, Lisiana Poroshtica Sherifi, me anë të rrjetit social në Facebook ka kërkuar ndihmë financiar nga qytetarët për ta dërguar të voglin e […]

Dita Ndërkombëtare e personave me Sindromën Down: Shkaqet, llojet dhe simptomat


Dita Botërore e Sindromës Down, 21 Mars, është herët a vonë globale e ndërgjegjësimit e cila është vëzhguar zyrtarisht nga Kombet e Bashkuara që nga viti 2012. Data për këtë ditë që është dita e 21-të e muajit të 3-të, u zgjodh për të treguar veçantinë e trefishimit – trisomia e kromozomit 21 i cili […]

Skandaloze: Pacientja as nuk pranon të operohet e as të largohet nga Klinika e Kirurgjisë Abdominale


Nëna e Hakan Vulës ndodhet në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale për më shumë se dy muaj. Sheherzade Vula e cila është 60 vjeçare vuan nga një sëmundje malinje dhe ajo më parë ka marrë trajtim mjekësor edhe në Turqi. E njëjta, trajtim kërkoi edhe në institucionet publike shëndetësore të vendit. Tash e dy muaj po […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e […]

“Faleminderit që më shpëtove nënën”, fjalët e një qytetari drejtuar pulmologut Flamur Marku


[ad_1] Dr.Flamur Marku i cili ishte punësuar në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK pak para se pandemia COVID-19 të fillojë, tashmë po bënë një punë të madhe me pacientët e tij. Pa pushim duke punuar në trajtimin e tyre në Prishtinë dhe në Gjakovë, çdo ditë merr falenderime e fjalë vlerësuese për punën e tij. […]

Nëna me fëmijën e saj tetë vjeçar dërgohen në strehimore, shkak i kanosjes nga bashkëshorti


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të dhunës në familje në Prishtinë. Sipas raportit të policisë thuhet se viktima femër kosovare për arsye të sigurisë dhe djalit të saj tetë vjeçar dërgohet në qendrën e strehimit të viktimave të dhunës ngase është kanosur nga i dyshuari mashkull kosovar bashkëshorti i saj. I […]

Lindi në terapi intensive, Manastirliu nxjerr videon kur nëna takon për herë të parë foshnjën e saj


[ad_1] Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka ndarë një video emocionuese të një nëne të re e cila ka sjellë në jetë vajzën e saj teksa ishte në terapi intensive. Nëna e re, Fabiola shprehet se i neglizhoi simptomat e COVID, ndërkohë që arriti në një pikë shumë të rëndë për shkak të kësaj sëmundje […]

Nëna rrah fëmijën në Podujevë, viktima dërgohet në QKUK


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast dhune në familje, ku dyshohet se një grua ka rrahur fëmijën e saj. Rasti ka ndodhur të mërkurën në Podujevë. “Raportohet se e dyshuara femër kosovare ka sulmuar fizikisht fëmijën e saj viktimën kosovar”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës. Viktima është dërguar në QKUK […]

VIDEO: Pamje të rralla, momenti kur Adem Jashari niset për në luftë


[ad_1] Sot në Prekaz shënohet 23-vjetori i rënies së familjes së heroit Adem Jashari. Pamje që pak kush i ka parë deri më tani janë shfaqur këto ditë. Në to shihet komandanti Legjendar Adem Jashari. Kjo video e realizuar në kullën e Jasharjave në Prekaz, dhe e përpunuar nga Milaim Zeka, është bërë në një […]

Vetura godet këmbësoren në Fushë Kosovë


[ad_1] Një këmbësore ka marr lëndime trupore, pas e njëjta është goditur nga një automjet mesditën e sotme në Fushë Kosovë. Rastin e  ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti. “Rreth orës 11:30, në udhën ‘Nëna Terezë’ në Fushë Kosovë, ka ndodhur një aksident trafiku ku është përfshirë një […]

Rrëfimi i nënës “Dashuria me emrin Mjalta”


[ad_1] Shkruar nga nëna Leonora Shabani Bajraktari 17.05.1999  Durrës U zgjova në mëngjes, të shkoj të gjejë spitalin e Gjinekologjisë që kur t’i kem dhembjet e lindjes me e  ditë kah me u drejtu, pasi që ishim refugjatë dhe s’ e njihja mire qytetin e Durrësit. Mezi e prisja ditën që kam me e lind […]

18 mjekë humbën jetën gjatë pandemisë, Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjet e tyre


[ad_1] Oda e Mjekëve të Kosovës ka shpërndarë dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën si pasojë e Covid-19, raporton Ekonomia Online. Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ndau dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe dekoratën për […]

A ndikon ushqyerja me gji dhe përdorimi i pompës tek forma e gjoksit?


[ad_1] Dihet që qumështi i gjirit sjell përfitime të mëdha për fëmijët dhe për trupin e nënës, pavarësisht faktit Me kusht që ajo e ushqen direkt fëmijën me gji apo e pompon qumështin Pavarësisht kësaj, shumë nëna pyesin veten se çfarë do të ndodhë me format e tyre trupore pas ndalimit të ushqyerjes së fëmijës […]

Meshkujt baballarë vërtet s’ dëgjojnë natën të qarët e bebes apo vetëm shtiren?


[ad_1] Femrat e kanë të zhvilluar instinktin për shkak të të cilit reagojnë fuqishëm ndaj të qarit të bebes, madje edhe Po qe se s’ janë nëna! Shumica e nënave të rraskapitura dyshojnë që parterët e tyre shtireshin që po flinin derisa fëmija në gjysmë të natës qan. Mirëpo, një hulumtim më i ri tregon […]

OBSH thirrje për masa për të frenuar infektimet


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehu shqetësime të hënën lidhur me njoftimet se vaksinat kundër koronavirusit mund të mos ofrojnë mbrojtjen e duhur kundër mutacioneve të reja. Të dielën, Afrika e Jugut pezulloi fushatën e saj të vaksinimit kundër COVID-19 pasi një studim gjeti se vaksina nga AstraZeneca ka efekt më të vogël kundër variantit […]

Rreziqet nga ilaçet e epilepsisë në shtatzani


[ad_1] specialistët e shëndetësisë rekomandojnë që gratë shtatzëna të ndalojnë përdorimin e ilaçit kundër epilepsisë, të quajtur valproate. Ky rekomandim vjen me qëllim shmangien e rrezikut të keqformimit të fetusit dhe problemet e zhvillimit. Në fakt, është raportuar se ekspozimi i fetusit ndaj këtij medikamenti përbën rrezik për çrregullime të spektrit të autizmit dhe hiperaktivitetit. Por zvogëlon […]

Temperatura, shenja tipike e COVID-19 te fëmijët


[ad_1] Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht […]

Shenjat blu ne lekure, cfare jane dhe si t’i largoni


[ad_1] Këto shenja shkaktojnë një pigmentim mbi vlerat normale në lëkurën e bebes dhe kanë një ngjyrë kryesisht gri në blu dhe në më të shumtën e rasteve shfaqen në zonën e kofshëve, në zonën fundore të shpinës por mund të shfaqen edhe në zonën e krahëve apo këmbëve. Mund të gjenden në lëkurë që […]

Djemtë kanë nevojë për më shumë mbështetje emocionale sesa vajzat


[ad_1] Nga njëra anë, testosteroni bën që meshkujt fizikisht të jenë më të fuqishëm, ndërsa, nga ana tjetër, më vështirë përballen me emocionet. Që në moshë të vogël, djemtë mësohen se lotët janë për vajzat dhe për shkak të kësaj ata s’ dinë të shprehin ndjenjat dhe rriten në njerëz që s’ dinë si të […]

A duhet të marrin edhe gratë shtatzëna Omega 3? Përgjigjet Diola Dosti


[ad_1] Gjatë mbrëmjes së sontme në “Takim virtual me Shëndritin” ishte e ftuar nutricionistja klinike, Diola Dosti. Për më shumë se gjysmë ore, u diskutua për të ushqyerit shëndetshëm dhe të pajisurit të organizmit tonë me Omega 3, acid yndyror ky shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë. E pyetur se a duhet ta marrin edhe […]

Supë e Prerë me Vezë e Limon – Shije dhe Shëndet Për Organizmin


[ad_1] Është një supë fantastike, që të kujton fëmijërinë, atëherë kur nëna e përgatiste menjëherë kur përfshiheshim nga ethet apo gripi. E shëndetshme, e lehtë dhe plot shije, receta e supës së prerë me vezë e limon vijon të jetë një ndër traditat më fantastike të kuzhinës shqiptare. Kjo supë, krahas vlerave kurative që ka […]

Kur dhe si duhet t’i themi “jo” fëmijës?


[ad_1] Vetëm po të i thoni fëmijës tuaj se ai s’ mund të dalë jashtë dhe të luajë mbasi është shumë ftohtë, ose i thoni jo kur ai kërkon të shkojë në shtëpinë e një shoku para se të ketë mbaruar detyrat e shtëpisë, duke dëgjuar fjalën ‘jo’ një herë në një kohë mund të […]

Cili është ndryshimi kryesor i dietës së 16 vjetëve më parë me dietat e ditëve të sotme?


[ad_1] Çdo nënë e re është entuziaste për t’i filluar fëmijës ushqimet e para, pasi ai ka kaluar tre apo më shumë muaj. Ndërkohë që disa studime sugjerojnë që ushqimet e ngurta të mos i fillohen fëmijës para se të mbushë 6 muajsh, ka plot pediatër të tjerë që sugjerojnë fillimin e lëngjeve apo pureve […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


[ad_1] Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe […]

Mospërfillja e nënave në fëmijëri mbetet në ADN dhe ka një ndikim në pasardhësit e tyre


[ad_1] Nënat të cilat kanë qenë të lëna pas dore apo janë keqtrajtuar në fëmijëri mund t’u transmetojnë fëmijëve të tyre gjurmë neurologjike dhe te ta është vërejtur lidhje më e madhe ndër pjesë të caktuara të trurit, mirëpo ndikimi i kësaj s’ është i njohur Këto gjurmë ndërmjet brezave janë zbuluar se ndikojnë në […]

Si ndikon pozicioni i gjumit në shëndet


[ad_1] Sa herë shtriheni në shtrat për të bërë një sy gjumë me siguri e mendoni se si do të flini, në shpinë, në krah apo në bark? Pavarësisht se shkencërisht s’ ka lidhje të forta të pozicioneve të gjumit me problemet si dhimbja e shpinës, gërhitja, personaliteti apo sa shpesh zgjoheni gjatë natës, megjithatë […]

Shenja tipike e Covid-19 tek fëmijët: temperatura e lartë


[ad_1] Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht […]

Në cilat raste kryhet lindja e asistuar me forceps dhe vakum


[ad_1] Në qoftë se dhembjet e lindjes zgjatin më shumë se ç’duhet ose shfaqen komplikacione, mund të kërkoni ndihmë mjekësore. Për të ndihmuar lindjen, në rastet kur qafa e mitrës është hapur plotësisht dhe fetusi ka zbritur në pozicionin e duhur, por e ka të vështirë të dalë jashtë, mund të përdoren pajisje si forcepsi […]

VIDEO/ ‘Erdogan s’ bën më nëna’, spitali i ri frymëzon fierakët, i bëjnë këngë presidentit turk


[ad_1] Premtimi i dhënë nga Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan për ndërtimin e Spitalit të ri të Fierit dhe mbështetja e tij për Shqipërinë pas tërmet shkatërrues të një viti më parë s’ i ka shpëtuar as vargjeve të mjeshtrit të polifonisë, Guri Rrokaj. Ky i fundit dhe grupi i tij në këngën kushtuar Erdoganit […]

Neonatologjia ia shpëton jetën foshjës e cila lindi me peshë 800 gr, nëna falënderon stafin


[ad_1] Më 8 nëntor 2020 në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK erdhi në jetë një foshnjë para kohe. Nëna Gresa Krasniqi lindi fëmijën e saj me peshë vetëm 800 gram dhe e njëjta u transferua menjëherë në Klinikën e Neonatologjisë, shkruan Gazeta Shneta. Burimi: Gazeta Shneta Djali i vogël u pagëzua me emrin Nil dhe […]

“Lamtumirë ma!”, ish-ministrja humb nënën: Model që s’di a do ta arrijë dot


[ad_1] Ditën e sotme është ndarë nga jeta nëna e ish-ministres së Kultures, Mirela Kumbaro dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë ish-ministrja në rrjetet shoqërore. Ajo i ka dedikuar disa fjalë tepër prekëse, teksa se e ëma, zysh Azbija e matematikës, ka shërbyer si një model, të cilin Kumbaro s’ do ta […]

Flet nëna shqiptare që lindi trenjakët në orët e para të vitit 2021 në Zvicër


[ad_1] Nëna shqiptare, Ardiana Aliaj, është gruaja që lindi trenjakët e parë në Zvicër më 1 janar 2021. Ajo flet për shtatzëninë, lindjen dhe gjithashtu edhe për gëzimin që kanë dy fëmijët e saj më të mëdhenj me tre të posalindurit. Ardiana Alijaj është nëna e cila lindi trinjakë në orët e para të vitit […]

Vjershë për nënën shkruar nga Blerta Aliu


Vjershë për nënën shkruar nga Blerta Aliu Nëna Nëna është çerdhe Me përplot virtyte, Ajo është si pema Që përherë jep fryte ; Me shpirtin e kthjellët Porsi gurrë ujëvare, Me zemër të hapur Gjithnjë si dritare, Pë t’u bërë nënë Së pari vjen si nuse, Që të bëhet nënë Pastaj nënë e mësuesese. Nëna […]

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?


𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia, […]

Kura Energjike Për Tretjen dhe Stomakun – Uthull Molle, Kanellë, Xhenxhefil


[ad_1] Shëndeti i stomakut është i një rëndësie të veçantë në mirëmbajtjen e organizmit. Vetëm po të sistemi tretës është i shëndetshëm, atëherë prej tij do të përfitojë imuniteti, zemra, truri e të tjerë. Shëndeti i sistemit tretës nis pikërisht tek mikrobioma, e cila përbëhet nga triliona baktere, ekuilibrat e të cilave janë thelbësore për […]

Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit


[ad_1] Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit Virsaviya Borun-Goncharova (11) është lindur me një çrregullim të rrallë gjenetik, i cili prek një bebe në një milionë sosh Edhe pse prognozat kanë qenë se s’ do të mbijetojë, ajo sot është një vajzë e lumtur. Virsaviya (11) […]

“E urrej celularin e mamit”, hartimi i një 7-vjeçari që preku zemrat e shumë prindërve


[ad_1] “E urrej telefonin celular të mamit tim”. Tema e një fëmije 7 vjeçar është virale dhe bën të reflektosh, çdo prind duhet ta lexojë atë. Fëmija shkruan një temë për varësinë e nënës së tij nga telefoni. Një mësuese amerikane ka vendosur të publikojë temën e një nxënësi 7-vjeçar në profilin e tij në […]

Ndahet nga jeta nëna e Robert Berishës


[ad_1] Dita e sotme ka nisur me një lajm të kobshëm për familjen e Robert Berishës. me anë të rrjeteve sociale, dy vëllezërit, Roberti dhe Patrisi, kanë bërë të ditur se ka ndërruar jetë nëna e tyre, Teuta. ndërsa Robert Berisha shkroi: “Pusho e qetë mami jem per ty me shkru kom shum, po e […]

Fëmijët, nënat e të cilëve kanë pirë qumësht gjatë ushqimit me gji të foshnjës treguan një tendencë më të ulët të zhvillimit të alergjive


[ad_1] Një studim i ri suedez ka treguar se nënat që pinë qumësht lope gjatë ushqimit me gji të foshnjës kanë një efekt pozitiv te foshnjat duke pakësuar rrezikun e shfaqjes së alergjive nga ushqimi Ky është një hap i parë bindës në përcaktimin e lidhjes së mundshme midis ushqimit të nënës dhe rrezikut të […]

Uthulla e Pafiltruar e Mollës – Çfarë Është ‘Nëna e Uthullës’ Dhe Pse duhet Patjetër


[ad_1] Uthulla e mollës ka shekuj që përdoret për të luftuar kollën, të ftohurat apo problemet me tretjen. Por jo të gjithë llojet e uthullave prodhohen me të njëjtën metodë. Për pastrimin e shtëpisë apo për të hequr njollat nga rrobat mund të përdoret çdo lloj uthulle e filtruar. Është ideale pasi s’ përmban tretësirat […]

19 këshilla si t’i nxisim fëmijët për lexim dhe punë


[ad_1] A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të jenë të vetë motivuar për të lexuar më shumë, për të rregulluar dhomën e tyre vet dhe për të bërë detyrat kur është koha e detyrave? Para disa ditësh, një nënë erdhi në klinikën time […]

FOTO: Kjo është infermierja 41-vjeçare që vdiq dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer


[ad_1] Vetëm dy ditë pasi bëri vaksinën Pfizer kundër COVID, ka humbur jetë një punonjëse e kujdesit shëndetësor në Portugali. Sonia Acevedo, 41 vjeç humbi jetën në ditën e parë të vitit 2021. “Daily Mail (klikoni KËTU)” shkruan se ditën e nesërme pritet që të bëhet autopsia për të parë edhe shkakun e vdekjes. Nëna e […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


[ad_1] Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga […]

Herpesi në shtatzëni; Një problem serioz që duhet trajtuar


[ad_1] Herpesi është një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga virusi simpleks i herpesit. Virusi shfaqet në dy forma: virusi  simpleks i herpesit i tipit 1 (VSH-1) dhe virusi simpleks i herpesit i tipit 2 (VSH2). Tipi 1 shkakton flluska përreth gojës dhe hundës, por edhe në zonën gjenitale, ndërsa tipi 2 shkakton flluska dhe dhimbje […]

Uthulla e ngrohtë e mollës, përdorimet si antibiotik dhe përfitimet për shëndetin


[ad_1] Uthullës i janë thurur lavde nga shumë ekspertë, madje edhe nga vetë Hipokrati i njohur si Ati i Mjekësisë. Në ditët e sotme uthullën e gjejmë në variante të larmishme: të papasterizuar, të filtruar e të holluar. Uthulla e pafiltruar e mollës, ajo që përmban lëndën e trashë që njihet si ‘nëna’, është lëngu […]

Foshnja e parë në vitin 2021 është vajzë, lindi në orën 00:01


[ad_1] Gjatë ndërrimit të motmoteve, saktësisht në orën 00:01, ka lindur një foshnje në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë. Bëhet fjalë për një vajzë, nëna e së cilës është nga komuna e Ferizajt. Lajmin e ka bërë të ditur ushtruesi i detyrës si drejtor i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi. [ad_2]

Uthulla e Ngrohtë e Mollës – Përdorimet si Antibiotik dhe Përfitimet Për Shëndetin


[ad_1] Përdorimet e uthullës së mollës si antibiotik datojnë që në vitin 400 Para Erës sonë. Uthullës i janë thurur lavde nga shumë ekspertë, madje edhe nga vetë Hipokrati i njohur si Ati i Mjekësisë. Në ditët e sotme uthullën e gjejmë në variante të larmishme: të papasterizuar, të filtruar e të holluar. Uthulla e […]

Çfarë ndjen foshnja në bark kur nëna është e mërzitur?


[ad_1] Përderisa mund të kemi përvoja të shumta në jetë, pa dyshim shtatzënia është një prej periudhave më unike që ka të bëjë me një ndryshim shumë të madh fizik. Shumë prej nënave tentojnë të ruajnë gjakftohësinë në këtë periudhë për shkak që të mos ndikojnë tek foshnjet e tyre. Por, çfarë në të vërtetë […]

S’ka kek për fëmijët nën 2 vjeç


[ad_1] Prindërit tani do të kenë një arsye më tepër t’u rezistojnë lutjeve të fëmijëve për embëlsira. Të martën qeveria amerikane nxori udhëzimet e para për dietën e foshnjeve dhe fëmijëve të moshës parashkollore, ku rekomandon ushqimin me gji për gjashtë muajt e parë të jetës, pa shtuar ushqime të tjera dhe shmangien e sheqerit […]

Dyshoni që fëmija ka infeksion në vesh? Këto janë shenjat paralajmëruese që duhet t’i njohin të gjithë prindërit


[ad_1] Mënyra më e lehtë për të kuptuar Me kusht që fëmija ka infeksion veshi është ta vëzhgoni sjelljen e tij. Me kusht që ai duket i acaruar dhe qan më tepër se zakonisht atëherë me siguri ka nje problem. Me kusht që shfaqet temperatura atëherë keni edhe një sinjal tjetër tepër domethënës, shkruan Living. Kur mund […]

Pse gratë shtatzëna s’ duhet konsumuar aspak alkool?


[ad_1] Një studim i bërë nga hulumtuesit e College London, kanë dal në përfundim që industria e alkoolit është duke i rrezikuar gratë shatzëna, kjo për shkak që ata s’ i japin informacionet e duhura lidhur me rrezikun që kanë gratë shtatzëna Nëse konsumojnë alkool. Sipas tyre, kompanitë e alkoolit s’ i përshkruajnë të gjithë […]

Personat e infektuar me COVID-19 të goditur nga aromat e këqija: Pasta e dhëmbëve është si benzinë


[ad_1] Gjithnjë e më shumë raporte po dalin në sipërfaqe se si pacientët COVID-19 vuajnë me simptoma të gjata të COVID-it duke përfshirë humbjen e nuhatjes. Peshku dhe tosti që digjet janë ndër aromat e padurueshme në vend të erërave normale. Një nënë nga Kent përshkruan përvojën e saj me shkencëtarët duke theksuar pse humbja […]

FOTO: Kryqi i zhdukur i Labovës


[ad_1] Me një moshë më shumë se 15 shekullore, Kisha e Labovës së Kryqit vlerësohet si një prej monumenteve më të rralla historike, fetare e kulturore të Shqipërisë. Ajo njihet si një prej 40 kishave të para, të ndërtuara në gjithë botën. Ndodhet në fshatin Labovë e Kryqit, në rrethin e Gjirokastrës, i vendosur në […]

Prishtinë: Djali, në gjendje të dehur, rrah prindërit


[ad_1] Një rast dhune është paraqitur në Policinë e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit. Djali, në gjendje të dehur, ka rrahur dy prindërit e tij, ndërsa nëna e tij ka paraqitur rastin në polici. Pasi rasti u paraqit në polici, këta të fundit reaguan dhe e arrestuan personin në fjalë. Tutje, siç theksohet në […]

Missi që do të shpëtojë botën nga koronavirusi, pjesë e ekipit të Oksfordit për zbulimin e vaksinës


[ad_1]   Fjalia standart e çdo Missi, është se do të shpëtojë botën. Një prej tyre, duket se më në fund do ta bëjë realitet këtë gjë. Bëhet fjalë për Ish-Missin e Britanisë së Madhe në 2014, Carina Tyrrell. E diplomuar për mjekësi, ajo bën pjesë në grupin e ngushtë të Universitetit të Oksfordit, për […]

Përse Trupi Kërkon Më Shumë Ushqim në Dimër?


[ad_1] Trupi i njeriut është në gjendje të flasë e të shprehet qartë për atë që ka nevojë. Po qe se njeriu është i vëmendshëm atëherë do të mësojë të ushqehet më shumë me produkte natyrale të stinës. Produktet e stinës janë burimet më të mira natyrale të vitaminave dhe mineraleve. Ato jo të stinës […]

Dr. Arianit Kallaba: Kur duhet të largohen dhëmbët e pjekurisë?


[ad_1] Shkruar nga: Shëndrit Lumi Dhëmbët e pjekurisë, të njohur gjithashtu si molaret e tretë, janë dhëmbët e fundit që e bëjnë shfaqjen e tyre në harqet dentare. Normalisht molaret e tretë janë të pozicionuar, djathtas dhe majtas, lart dhe poshtë, por gjithmonë në fund. Dhëmbët e pjekurisë zakonisht shfaqen prej 17 vjeç,por jo domosdoshmërisht […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: […]

Theu rregullat e Covid-19, prindërit i japin një mësim Rita Orës


[ad_1] Thyerja të rregullave të izolimit e ka kthyer atë në ndër personazhet më të përfolur javëve të fundit. Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Rita Ora, prej disa kohësh është në qendër të vëmendjes dhe po kritikohet nga fansat, pasi ka thyer dy herë rregullat që ka marrë qeveria britanike për frenimin e Covid-19. […]

Ese per Shkollën – Ese të ndryshme


Ese për Shkollën Shkolla ime, vendi të cilin çdo ditë e vizitoj, dhe vendi i cili çdo gjë mua më mëson. Ajo është vendi më i mirë për mua, aroma që lëshon shkolla ështe ushqim i trurit tim, oborri i saj është si parajsa, muret e saj janë si shtëpia ime, shokët dhe shoqet janë […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për çmimet vjetore për letërsinë


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka sot shpallur konkurs për propozimet për çmimet kombëtare letrare për 2020. me anë të kësaj shpallje, MKRS pret deri më 5 janar 2021, propozimet për çmimet Kombëtare Letrare për Vepër Jetësore “Azem Shkreli”, dhe për Çmimet e tjera për Letërsi për vitin 2020. Propozimet mund të bëhen […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


[ad_1] Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. […]

Vjershë për Dimrin – Dimri me borë


E bukur është natyra E mbuluar me borë, Fëmijët shkojnë në shkollë Me çanta në dorë.   Të gjithë ata fëmijë Lozin nëpër oborre, Gëzimi i tyre është i madh Kur gjuhen me topa bore.   Ti vogëlush i vogël Adhuro këtë dordolec, Në kokë e ka kapelën Hundën e ka si spec.   Fëmijët […]

Fahrije Baftiari propozohet për ekzekutivin e komunës Diessenhofen


[ad_1] Me kusht që Bahrije Baftiari do të konfirmohet në postin për të cilin e kandidon partia e saj, do të jetë shqiptarja e tretë në gjithë Zvicrën që mban një post në ekzekutivin e një komune E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 12:20 albinfo.ch Për të ruajtur vendin e saj në këshillin e qytetit […]

Arrestohet nëna nga Shqipëria, braktisi vajzën e mitur në Kosovë


[ad_1] Një nënë 50 vjeçare është arrestuar disten e sotme në Kukës pasi braktisi vajzën e saj të mitur në Kosovë.Policia arriti që ta gjente vajzën 17-vjeçare, e cila është rikthyer në Shqipëri. “Procedohet penalisht një shtetase, për veprën penale “Braktisja e të miturit”. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm dhe Narkotikëve […]

Pandemia godet rëndë zonat rurale në SHBA


[ad_1] Pandemia e koronavirusit goditi kryesisht zonat urbane në fillim në Shtetet e Bashkuara, por përhapja e saj masive në vjeshtë, po prek rëndë zonat rurale të Amerikës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Mariama Diallo njofton. Shtetet e Bashkuara kanë tani mesatarisht mbi 170,000 raste të reja në ditë. Kjo po prek jo vetëm spitalet […]

“Djaloshi që lante enët dhe donte të ishte si Ronaldo”, Uzuni flet për të përditshmen spanjolle “AS”


[ad_1] Myrto Uzuni mbase po kalon momentet më të mira në karrierën e tij profesionale. Kjo pasi djaloshi nga Berati, mesjavën e shkuar i shënoi gol gjigantit italian Juventus, në ndeshjen që skuadra hungareze ku luan 25 vjeari, Ferencvaros u mposht 2-1, përcjell GazetaBlic. Megjithatë, paraqitja fenomenale ka rënë në sy të të gjithëve. Kësisoj, […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. […]

Flet shqiptari që bëri vaksinën e COVID: Pranova pasi më vdiq nëna e babai!


[ad_1] Imer Shehu është një nga 3 shqiptarët që ka bërë vaksinën e COVID-19. Ai ka komentuar në një lidhje me skype nga Londra në emisionin “Shqipëria Live” se ka pranuar që ta bëjë pasi i ndërroi jetë nëna dhe babai, të cilët u infektuan me COVID-19. Britania e Madhe nisi testimin e vaksinës kundër […]

Rastet me HIV/ AIDS në Kosovë


[ad_1] Sëmundja e HIV/AIDS transmetohet nga një person tek tjetri përmes tre mënyrave, përmes marrëdhënieve seksuale të pambrojtura, kalimi i virusit direkt në gjakë dhe kjo mund të ndodhë përmes shiringut Po qe se përdoret në më shumë se një person, mënyra e tret është kalimi i virusit nga nëna tek fëmija. Kur njeriu infektohet […]

Simptomë e re e gjatë e COVID-19: Mund të bëjë që dhëmbët e të infektuarve të bien


[ad_1] Shumica e njerëzve që preken nga COVID-19, por i mbijetojnë virusit s’ u garantohet gjithmonë një shërim i plotë. “ndërsa shumica e personave me COVID-19 kurohen dhe kthehen në shëndetin normal, disa pacientë mund të kenë simptoma që mund të zgjasin me javë ose edhe muaj pas shërimit nga sëmundja”, shpjegon Qendrat për Kontrollin […]

Sot shënohet dita botërore kundër HIV/AIDS


[ad_1] 1 Dhjetori është Dita Botërore e AIDS-it. Në këtë ditë pjesa më e madhe e botës mëson dhe informon popullatën lidhur më këtë sëmundje. Këtë ditë e ka shënuar edhe Kosova. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë thirrje për ‘aksion’ për të përkrahur masat e parandalimit dhe kontrollit të HIV/AIDS-it. Sëmundja e HIV/AIDS […]

Pandemia, Kuvendi i Malishevës merr vendime për të mbështetur qytetarët, organizatat e institucionet


[ad_1] Kuvendi Komunal i Malishevës në mbledhjen e sotme ka marrë disa vendime për të ndihmuar qytetarët, punonjësit, organizatat dhe institucionet për tejkaluar sa më lehtë pandeminë. Vendimet të cilat janë marrë prekin fusha të ndryshme si shëndetësia, arsimit, sporti e kultura. Kështu bëri të ditur në profilin e tij në Facebook asamblisti i Lëvizjes […]

‘Zemra ime u kyç’, Strakosha ua prezanton të dashurën prindërve


[ad_1] Thomas Strakosha kaloi një periudhë të vështirë, teksa para një muaji rezultoi pozitiv me Koronavirus dhe për këtë arsye ishte i detyruar të qëndronte jashtë fushave të lojës. Megjithatë tashëm gjithçka ka kaluar dhe portieri shqiptar i është kthyer jetës së përditshme. Përveç Lacios, Strakosha i është kthyer edhe familjes së tij, që jeton […]

Nëna shtatzënë kalon COVID-19, çfarë ndodh me foshnjën pas lindjes


[ad_1] Mjekët po studiojnë ndikimin e COVID-19 nga gratë shtatzëna te foshnjat e tyre në Singapor dhe me atë që kanë zbuluar deri tani, të dhënat janë mjaft interesante Një foshnjë e lindur nga një nënë e infektuar në fillim të muajit nëntor, rezulton të ketë pasur antitrupa kundër virusit, por s’ mbartte sëmundjen. Një […]

Malishevë, Komuna u siguron tablete dhe internet nxënësve të familjeve me asistencë sociale


[ad_1] Kuvendi Komunal i Malishevës ka marrë sot vendim që nxënësve të familjeve me asistencë sociale dhe të familjeve me nëna vetushqyese t’u sigurojë tabletë (për të ndjekur mësimin online) si dhe t’ua paguajë internetin deri në përfundim të vitit shkollor. Kështu ka bërë të ditur asamblisti i LVV-së, Alban Krasniqi, me anë të një […]

Britani: 3-vjeçari shqiptar, hit në internet, pozon për markat më të njohura


[ad_1] E Diel, 29 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Së fundmi, mediat britanike kanë shkruar historinë e një voglushi shqiptar që është kthyer në një fenomen në internet për shkak të veshjeve të shtrenjta që ekspozon, transmeton albinfo.ch. 3-vjeçari Elension Sulaj jeton në Waltham Cross në Hertfordshire. Ai ka rreth 26 mijë ndjekës në rrjetet […]

Shërimi nga koronavirusi në shtëpi u kushton shtrenjtë qytetarëve


[ad_1] Qytetarët e infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, të cilët kanë simptoma të lehta dhe kurohen në kushte shtëpie, thonë se sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus, është shumë e kushtueshme, pasi godet rëndë buxhetin familjar, jo vetëm për sigurimin e ilaçeve, por edhe të vitaminave të shumta që ua sugjeron mjeku. Përveç […]

Nga rënia e flokëve tek gulçimi dhe humbja e kujtesës, këto janë pasojat shëndetësore afatgjata të COVID-19


[ad_1] Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s […]