Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

UNICEF: Edhe një rast i vetëm është tepër, çdo fëmijë duhet të ndihet i sigurt dhe i mbrojtur në çdo kohë


[ad_1] UNICEF-i, ka shprehur shqetësim për rastin e fundit të abuzimit të fëmijës që raportohet të ketë ndodhur në mjediset shkollore në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur përmes një komunikate për media. “Një shpërdorim i tillë ndaj një fëmije është i papranueshëm dhe përbën një shkelje të rëndë të të drejtave themelore të […]

Si mund të trajtohen pikat e bardha rreth syve?


[ad_1] Më siguri keni vënë re të paktën një herë tek vetja apo tek të afërmit disa pika të vogla, të bardha që rrethojnë sytë, shkruan “AgroWeb”. Këto shenja të vogla rrethore s’ janë të rastësishme e as shenja të përjetëshme nga lindja, por simptoma të një sëmundje lëkure, transmeton lajmi.net. Po qe se s’ […]

Pikat e Bardha Rreth Syve – Çfarë Tregojnë Për Shëndetin dhe Trajtimet Natyrale


[ad_1] Më siguri keni vënë re të paktën një herë tek vetja apo tek të afërmit disa pika të vogla, të bardha që rrethojnë sytë. Këto shenja të vogla rrethore s’ janë të rastësishme e as shenja të përjetëshme nga lindja, por simptoma të një sëmundje lëkure. Nëse s’ keni dëgjuar më parë për një […]

Katër mite të shëndetit mendor që janë seriozisht të rrezikshme


[ad_1] Vetëm po të filloni të kërkoni për termat e shëndetit mendor në Google, do të kuptoni se ka shumë informacion konfuzes. Vetëm po të të gjithë mendojnë se jam i lumtur, a s’ jam në depresion? A vdesin adoleshentët vetëm nga vetëvrasja për shkak të ngacmimit? Vetëm po të keni disa pyetje që ndiheni […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Shkaqet më të shpeshta të gjakderdhjes nga hunda


[ad_1] Gjakderdhja e hundës ndodh kur enët e gjakut në mukozën e hundës dëmtohen. Kjo është me të vërtetë e zakonshme te fëmijët e vegjël dhe normalisht asgjë serioze.  Pse rrjedh gjak nga hunda? Hunda është e mbushur me enë të vogla të gjakut që shtrihen pranë sipërfaqes. Brendësia e hundës është shumë delikate dhe […]

Po qe se fëmija shfaq këto shenja, ndërhyni sa më shpejt – Gazeta Tribuna


[ad_1] Fëmijëria është një kohë e vështirë për mësimet dhe puna e prindërve është të sigurohet që fëmijët e tyre të mësojnë gjërat që u nevojiten. Një nga gjërat që merren me shumë fëmijë janë çrregullimet mendore që mund të pengojnë aftësinë e tyre për të përparuar. Ka një numër në rritje të fëmijëve, ndërmjet […]

Konfirmohet aktakuza për sulm seksual ndaj ish-ministrit Baliq


[ad_1] Gjykata e Pejës e ka konfirmuar aktakuzën për sulm seksual ndaj ish-ministrit Numan Baliq. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësja e gjykatës, Tringa Zhuti. Baliq po akuzohet se duke u ushtruar detyrën e mjekut në Spitalin e Pejës ka keqpërdorur gjendjen e të dëmtuarës për qëllime seksuale. Sipas Prokurorisë, i akuzuari e kishte […]

Edhe një çmim i rëndësishëm për filmin “Exil” të Visar Morinës


[ad_1] Juria: “një film tërheqës që merret me kompleksin mjaft aktual të dukurive si racizmi dhe diskriminimi” E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 21:45 albinfo.ch Filmi “Exile” Gjermani, Visar Morina, Drama “Exil” merr Çmimin e Filmit “Günter Rohrbach” të shoqëruar me  vlerë monetare prej 10.000 eurosh. Juria e ka justifikuar përcaktimin e saj për këtë […]

Kina zgjeron flotën detare – GazetaBlic


[ad_1] Kina ka bërë të ditur se aeroplanmbajtësja e saj e dytë, Shandong, tashmë është bërë pjesë e flotës së saj detare. Televizioni shtetëror i Kinës publikoi një video, e cila tregon anijen luftarake, rreth 50 mijë tonë, duke lëshuar raketa. Ky zhvillim në ushtrinë e Kinës vjen në një moment shtimi […]

Tensionet me SHBA e Tajvanin, Kina sapo e mori këtë vendim


[ad_1] Kina ka bërë të ditur se aeroplanmbajtësja e saj e dytë, Shandong, tashmë është bërë pjesë e flotës së saj detare. Televizioni shtetëror i Kinës publikoi një video, e cila tregon anijen luftarake, rreth 50 mijë tonë, duke lëshuar raketa. Ky zhvillim në ushtrinë e Kinës vjen në një moment shtimi tensioni me Shtetet […]

Ngacmimi në rrjetet shoqërore, një trend gjithmonë në rritje


[ad_1] Përvec ngacmimit në ambiente shkollore, që është fenomen shumë i përhapur, edhe ngacmimi në rrjetet shoqërore po ashtu përbën problem serioz në ditët e sotme. Ky lloj ngacmimi zhvillohen në mënyrë elektronike te personi tjetër. Për shembull kërcënimet e ndryshme në biseda, shpërndarje të fotove të personit në rrjete shoqërore pa autorizim, të bërit […]

Seks online para kamerës së Zoom gjatë “mbledhjes”, shkarkohet gazetari dhe shkrimtari i njohur


[ad_1] Një incident i sikletshëm para kompjuterit i ka kushtuar jo pak gazetarit Jeffrey Toobin. I gjendur vetëm në zyrë, duke mos qenë në dijeni se platforma Zoom ishte aktive, Toobin ka vendosur të relaksohet. Nga ana tjetër kanë qenë të shumtë “spektatorët”, kolegë të tij, që kanë parë shkrimtarin e New Yorker dhe analist […]

Pikëpamjet “shkencore” mbi ngacmimin seksual në Kosovë (dhe, pse kjo ka rëndësi)


[ad_1] Marrë parasysh historinë bashkëkohore të sistemit të arsimit të lartë të Kosovës, mbase s’ është për t’u habitur që një punim me bashkëautor një profesor universitar pretendon se një nga shkaqet kryesore të ngacmimit seksual janë veshja provokuese e grave, mirëpo, gjithsesi, ky konstatim mbetet plotësisht i papranueshëm. Fjalia hyrëse e këtij punimi të […]

Komisioni Evropian i pakënaqur me vlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Kosovë


[ad_1] Komisioni Evropian në Raportin për Kosovën 2020 ka ngritur shqetësimin për mënyrën e vlerësimit të performancës së gjyqtarëve dhe prokurorëve ne Kosovë. Në raport thuhet se “vlerësimi i nivelit të profesionalizmit veçanërisht të prokurorëve mbetet një çështje alarmante”. Kjo për faktin se Komisioni Evropian ka gjetur se “disa nga prokurorët janë të trajnuar në […]

Zakonet e Përditshme për Një Lëkurë që Shkëlqen


[ad_1] Thonë se lëkura e mirë është tregues i shëndetit të mirë ndaj vini re çdo sinjal që ajo lëshon për ju. Disa gjeste dhe zakone të vogla të cilat mund t’i bëni pjesë të rutinës tuaj të përditshme janë ato që bëjnë diferencën  për të pasur gjithnjë lëkurë të shëndetshme. AgroWeb.org ju tregon disa […]

Lipjan – Gjykata shpalli dënimin ndaj vjehrrit të akuzuar për ngacmimin e resë


[ad_1] Gjykata e Lipjanit e ka dënuar me gjashtë muaj burgim Q. S., i cili nga akuzohej për veprën penale të ngacmimit. Sipas akuzës, Q. S. akuzohet nga Prokuroria e Prishtinës se nga muaji tetor i vitit 2014 deri në fund të gushtit 2015 pas një mosmarrëveshjeje me axhën e të dëmtuarës – nuses së […]

Kodi Penal i Republikës së Kosovës


[embeddoc url=”https://gazetashendeti.com/wp-content/uploads/2020/06/Kodi-Penal-i-Republikës-së-Kosovës.pdf” download=”none” viewer=”google”]

error: Content is protected !!