Gjermania kufizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën moshën 60 vjeçare


[ad_1] Gjermania po pezullon përdorimin rutinë të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 për njerëzit e moshës nën 60 vjeç për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut, përcjell BBC. Rregullatori gjerman i ilaçeve gjeti 31 raste të një lloji të mpiksjes së rrallë të gjakut midis gati 2.7 milion njerëzve, që kishin marrë vaksinën në […]

11,812 raste aktive me koronavirus në Kosovë, IKSHPK bën thirrje për kujdes të shtuar


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 80,621 raste nga 375,967 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1,744 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 744 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 67,065 raste, ndërsa […]

Rëndësia e lojës në zhvillimin e fëmijës


[ad_1] Shkruar nga Nil Rrustolli, psikologe për fëmijë Loja nga mosha 2 deri në  moshën 5 vjecare është pjesë e pazëvendësueshme për fëmijët Lojërat mund të nxisin zhvillimin e trurit të një fëmije në shumë mënyra, duke përfshirë sigurimin e përvojave thelbësore të jetës për të vendosur bazat për zhvillimin e trurit. Loja i lejon […]

Sa kohë mund të ketë qarkulluar SARS-CoV-2 në Kinë para se të zbulohej?


[ad_1] Studiuesit të cilët po punojnë për ta dëshmuar se kur dhe si u shfaq virusi për herë të parë në Kinë llogarisin që ndoshta s’ e infektoi qenien e parë njerëzore deri në tetor të vitit 2019 në periudhën më të hershme. Modelet e tyre treguan diçka tjetër: “Për pak” ai person s’ e […]

Pse sot është dita më me fat e muajit mars?


[ad_1] Sipas astrologjisë dhe numerologjisë, 3 mars 2021 është vendosur të jetë një nga ditët më me fat të muajit. Numri tre në numerologji ka të bëj me krijimtarinë dhe komunikimin. Është një energji mjaft optimiste që na inkurajon të shijojmë jetën, të lidhemi me botën përreth nesh dhe të mendojmë jashtë kutisë. Më 3 […]

Shenjat dhe simptomat pas traumës së kokës


[ad_1] Në qoftë se dikush sapo ka pësuar një aksident dhe dyshoni se e ka dëmtuar kokën, qafën ose shtyllën kurrizore, është thelbësore që gjithmonë të telefononi menjëherë 911. Për sa kohë që viktima e lëndimit s’ rrezikon menjëherë nga dëmtimi i mëtejshëm, mos tentoni ta lëvizni  derisa mund t’i bëni dëmtime edhe më të […]

“The Simpsons” godasin sërish/ Si e parashikuan veshjen e Kamala Harris, fraza për Trump bëhet virale


[ad_1] A e parashikon seriali i animuar “The Simpsons” të ardhmen? Kjo është pyetja që shtrohet prej vitesh në internet dhe risillet në vëmendje herë pas here, për shkak të përkimeve të ndryshme me ngjarjet që ndodhin në botë. Së fundmi, përdoruesit në mediat sociale, vunë në dukje ngjashmërinë e veshjes së zëvendëspresidentës Kamala Harris […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


[ad_1] Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator […]

Selmanaj: Kurti s’ është në frekuencë me SHBA-në, ndryshimi i tij i shpejtë është i frikshëm


[ad_1] Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, vlerëson se Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, s’ ka guxim për të qeverisur. “Ia kemi dhënë mundësinë, guximin s’ ia jep askush. Qeveria Kurti, ai personalisht e ka vënë në pikëpyetje raportin me SHBA-në. Përmendte, thika në harta, gjak, shampanjë, ndërkohë refuzonte të shkonte në SHBA. I thoshim po shkojmë, […]

Pse s’ na kujtohet çfarë ka ndodhur para moshës 4 vjeçare?


[ad_1] Ky fenomen prek të gjithë njerëzit dhe njihet ndryshe dhe si amnezi fëmijërie. ndërsa rritemi, ne harrojmë njerëzit, ngjarjet, madje edhe vendet që kemi hasur si fëmijë. Çfarë është amnezia e fëmijërisë dhe kur ndodh? Amnezia e fëmijërisë është paaftësia e të rriturve për të kujtuar hollësitë e ngjarjeve apo edhe dukuri të plota […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Serbia emëron aktivistin francez që ndihmon serbët në Kosovë në zyrën qendrore të diasporës


[ad_1] Serbia ka bërë Arnaud Gouillon-një shtetas francez i ekstremit të djathtë, i famshëm në Serbi për ndihmën ndaj serbëve të Kosovës- drejtor të ri për zyrën për bashkëpunim me diasporën dhe serbët në rajon. Arnaud Gouillon është kryetar i organizatës ‘Solidarite Kosovo’- i njohur për pikëpamje ekstreme djathtiste dhe aktivitetin humanitar për minoritetin serb […]

Ndikimi rus brenda Kosovës – GazetaBlic


[ad_1] Në një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet me anë të serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike. Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit […]

dukuritë e datës 24 nëntor 2020


[ad_1]   – Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton të gjeturat e raportit për vendin të Komisionit Evropian për vitin 2020 në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00) – Mbahet mbledhja e katërt e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, […]

Pse s’ mbajmë mend pothuajse asgjë për gjërat që na kanë ndodhur para moshës 4 vjeçare?


[ad_1] Thuhet që personalitetet tona formohen gjatë fëmijërisë por është ironike se si ne s’ mbajmë në mend asgjë nga vitet e para të jetës. Shumica e njerëzve s’ mbajnë mend pothuajse asgjë në katër vitet e para të jetës – e kjo gjë quhet amnezia fëmijërore. Amnezia fëmijërore është paaftësia e të rriturve të […]

Rrëfimi i Fatmires për luftën në Kosovë merr çmimin e parë në Zvicër


[ad_1] Fatmire Sopa-Zenelaj ka fituar vendin e parë në konkursin në nivel zviceran, në kuadër të festivalit të letërsisë “StadtLesen” që mbahet në gjithë hapësirën gjermanishtfolëse E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 17:10 albinfo.ch Fatmire Sopa, punon në Departamentin e Integrimit në komunën Oberriet të kantonit St. Gallen. Në fund të shtatorit ajo ka fituar […]

Këto ndodhi pritet të ndodhin sot në Kosovë


[ad_1] Këto janë ngjarjet që pritet të ndodhin sot në Kosovë. 09:00: Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, dhe rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Naser Sahiti, do të nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi, për mbrojtjen e mjedisit dhe faunës, mbrojtjen e natyrës, ekspertizë dhe kërkim shkencor për projekte mjedisore. (Objekti i MEA-së, kati nr.4, […]

Rekord i ri ditor i të infektuarve nga koronavirusi në ShBA


[ad_1] Shtetet e Bashkuara arritën të mërkurën një rekord të ri të rasteve të infektimit me COVID-19 brenda një dite. Të dhënat e përpiluara nga “Projekti për Gjurmimin e COVID-it” tregojnë se mbi 144 mijë raste të reja u njoftuan në mbarë Shtetet e Bashkuara, duke ia kaluar rekordit prej 136 mijë personash, të regjistruar […]

ngjarjet e ditës së sotme


[ad_1] Kuvendi i Kosovës do të mblidhet në ora 10:00. Në këtë seancë pos tjerash janë paraparë edhe dy interpelanca të kryeministrit Hoti. Hoti me kërkesë të Lëvizjes Vetëvendosje do të ballafaqohet me deputetët për dy tema, për Liqenin e Ujmanit dhe për personat e pagjetur. Në këtë seancë priten të shqyrtohet edhe disa projektligje. […]

Nagavci e VV-së në linjë me Prokurorinë Speciale – kërkon që të akuzuarit të mbajnë përgjegjësi individuale


[ad_1] Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Sipas Nagavcit titujt e mediave ndërkombëtare për zhvillimet e  fundit në Kosovë s’ e shfaqin realitetin pasi siç thotë ajo përgjegjësia është individuale dhe drejtësia duhet të vihet në vend për secilin rast pa përjashtim. Nagavci në […]

Nagavci pas zhvillimeve të Speciales: Kosova në situatë të vështirë, drejtësia duhet të vihet në vend!


[ad_1] Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur në Euronews Albania rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Intervista e Plotë: Zonja Nagavci në fillim të bisedës ndalet në ngjarjet e fundit të cilat po ndodhin në Kosovë dhe jep mendimin e saj lidhur me to. “Të them të drejtën emocionet janë […]

Hungaria vendos orë policore


[ad_1] Qeveria hungareze ka njoftuar për masa më të rrepta kundër pandemisë pasi autoritetet raportuan shtrime rekorde në spitale dhe vdekje të shkaktuara nga COVID-19. Në një video të publikuar në Facebook më 9 nëntor, kryeministri, Viktor Orban tha se do të vendoset orë policore prej orës 8 të mbrëmjes deri në 5 të mëngjesit […]

Përse Sëmuremi Më Lehtë Kur Jemi Të Stresuar?


[ad_1] Stresi afat-gjatë ka një ndikim mjaft negativ në shëndetin mendor por edhe fizik. Kur njeriu përballet me stresin, trupi aktivizon mekanizmin e njohur si ‘lufto ose ik”. Ky mekanizëm ka si qëllim që të ndihmojë organizmin t’i mbijetojë një situate potencialisht të rrezikshme. Ai nxit çlirimin e disa hormoneve, të cilat mund të ngadalësojnë […]

Studim- Harroni shpesh atë se çfarë doni të thoni? Ja pse ju ndodh


[ad_1] Secilit nga ne i ndodh të harrojë atë se çfarë donit të thonit kur dikush ju ka ndërprerë! Studimi ka shpjeguar origjinën e këtij mekanizmi antik. Një studim mbi aktivitetin elektrik të trurit i publikuar në Nature Communications mund të shpjegojë tashmë pse ndodh kjo gjë. Origjina e përbashkët Sipas Adam Aron nga Universiteti […]

Belgjika në prag të katastrofës së infeksioneve me Covid-19


[ad_1] Belgjika është në prag të një katastrofe së infeksioneve me koronavirus, pasi një zyrtar i lartë i shëndetësisë paralajmëroi se vendit mund të mbarojnë shtretërit në kujdesin intensiv brenda nëpër spitale brenda dy javësh, shkruan CNN News. Belgjika me më shumë se 11.5 milion banorë ka raportuar rreth 13.000 raste të reja infeksionesh në […]

“Lufta” AAK-LDK për postin e Presidentit, vjen reagimi nga VV


[ad_1] Çështja e zgjedhjes së presidenti ka “çarë” në masë të madhe koalicionin mes LDK-së dhe AAK-së, të cilat aktualisht qeverisin me vendin, shkruan GazetaBlic. Ishte nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri që ndezi akoma këtë përçarje të koalicionit, derisa ka thënë se për partinë në të cilën është ai, të vetmin emër për president e […]

Nis sot edicioni i tretë i ‘Kosovo Theater Showcase 2020’


[ad_1] Shfaqja serbe “Balava”, hap sot në mbrëmje edicionin e 3-të të “Kosovo Theater Showcase”. Shfaqja “Balava”, prodhim i “Hearteface Fund” jepet në ora 20:00 në Teatrin ODA në Prishtinë. Edicioni i sivjetëm i “Kosovo Theater Showcase” do të mbahet deri më 31 tetor 2020 dhe pritet që të shfaqen dhjetëra shfaqje teatrore, performanca e […]

Shoqëria civile kërkon reagimin e Qeverisë ndaj projektit të historisë së Ballkanit


[ad_1] Organizata të shumta të shoqërisë civile kanë kërkuar nga institucionet shtetërore të reagojnë për keqprezantim të shqiptarëve në përgjithësi, e të Kosovës në veçanti, në projektin “Joint History Project” (Projekti i Historisë së Përbashkët), të OJQ-së “Center for Democracy and Reconciliation in Southeast Europe” (CDRSEE) me seli në Selanik të Greqisë. Në një reagim […]

Super Luis Alberto, driblim dhe finalizim fantastik për epërsinë e Lazios


[ad_1] Rastet COVID-19 vazhdojnë të rriten në Itali, kështu që Kryeministri Giuseppe Conte urdhëroi kufizime të reja në sport, duke luajtur ndeshje prapa dyerve të mbyllura përsëri. Ndeshjet e Serie A ishin lejuar deri në 1,000 mbështetës në tribuna deri më tani këtë sezon, por nga fundjava e ardhshme, ajo do të kthehet në një […]

Rezultatet e studimit/ Ja sa përqind e njerëzve u infektuan me COVID-19 në ambient të hapur


[ad_1] Në një studim të 25.000 rasteve, i cili akoma s’ është shqyrtuar, rreth gjashtë për qind e rasteve kanë të bëjnë me infeksion në hapësirë të hapur, siç janë ngjarjet sportive ose koncertet. Këto janë zona të rrethuara ku distanca fizike s’ respektohej ose ku njerëzit qëndronin për një kohë dhe lëviznin, duke folur […]

Këto gjëra s’ duhet t’ia thoni kurrë partneres ose partnerit tuaj


[ad_1] Sa më shumë kohë të kaloni me partnerin/en tuaj, aq më mirë do ndiheni dhe më e konsoliduar do jetë marrëdhënia juaj. Ju do filloni të mos përdorni grimin apo do të shkoni në tualet pa e mbyllur derën. Do të tradhtoni xhinset pas trupit për pizhamet dhe bërja e pedikyrit do të zhvendoset […]

Përleshje mes protestuesve dhe policisë në Pragë për masat kundër COVID-19 (VIDEO)


[ad_1] Rreth dy mijë tifozë të futbollit dhe hokejit në akull kanë protestuar kundër masave të vendosura nga autoritetet në Pragë për të frenuar koronavirusin. Protestuesit u përleshën dhunshëm me forcat e sigurisë, raporton agjencia Dpa. Protestuesit shkelën ndalesën për tubime të më shumë se 500 personave, tha policia. Organizatorët e përfunduan protestën pas një […]

Përtej aspektit fizik, le të zbulojmë cilat janë 17 gjërat që burrat duan tek gratë


[ad_1] Janë shkruar qindra faqe, mijëra fjalë dhe mbase kurrë s’ do të dimë me siguri se çfarë i lidh vërtet një burrë dhe një grua. Ka 17 gjëra që burrat i duan tek gratë. Diçka që shkon shumë përtej aspektit fizik, si dhe simpatisë apo inteligjencës. Le të zbulojmë cilat jane: Qetësi Një nga […]

Departamenti i Shtetit këshillon amerikanët: Kujdes udhëtimet në Kosovë


[ad_1] Departamenti i Shtetit këshilloi amerikanët të rishikojnë udhëtimet në Kosovë për shkak të koronavirusit dhe të tregojnë kujdes nga rreziku i terrorizmit në disa zona, ku ai është rritur. Në një kujtesë për udhëtimet, Departamenti i Shtetit thotë se Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA ka lëshuar një njoftim ku […]

Kryetari i FC Tetova Basel reagon për ngjarjet e fundit


[ad_1] Fatmir Osmani reagon për ngjarjen e fundit që gjë në Bazel në emër të kryesisë së klubit E Diel, 11 Tetor 2020 – 23:08 albinfo.ch Deklaratë publike: FAQEBARDHË! DREJTËSIA ndoshta VONON, POR s’ HARRON Futbolli përcjell vlera themelore që janë thelbësore për një bashkëjetesë të mirëfilltë, tolerante dhe të drejtë dhe na mëson të […]

Raportet e zbulimit paralajmërojnë për kërcënime të lidhura me zgjedhjet amerikane


[ad_1] Zyrtarët amerikanë të sigurisë kanë paralajmëruar se ekstremistë të dhunshëm vendas përbëjnë kërcënim për zgjedhjet presidenciale të muajit tjetër, kurse një zyrtar paralajmëron madje për ekzistencën e përbashkët të tensioneve në rritje politike, trazirave civile dhe fushatave të huaja të dezinformimit. Dokumenta të FBI-së dhe Departamentit të Sigurisë Kombëtare (DHS) thonë se kërcënimi nga […]

“FC Dardania Linz”, klubi i parë shqiptar në Austrinë e Epërme


[ad_1] “FC Dardania Linz” është formuar në mars të vitit 2017 nga afaristë dhe futbolldashës nga Linzi i Austrisë. “FC Dardania Linz” i mirëpret të gjithë ata që e duan futbollin. E Hënë, 28 Shtator 2020 – 10:20 Granit Tërstena Klubi futbollistik “FC Dardania Linz” u themelua për vetëm një qëllim: Të largohen të rinjtë […]

Gazmend Freitag, mjeshtri i portreteve


[ad_1] Piktori Gazmend Freitag është një mjeshtër profesional i portreteve të cilat në imtësi shumë të vogla përputhen thuajse tërësisht me origjinalin. E Mërkurë, 23 Shtator 2020 – 12:40 Izri Rexha Një të diele pasdite vizitova atelienë e piktorit tonë, Gazmend Freitag në Linz. Aty pashë tërë krijimtarinë artistike, ndërsa më pas u njoha edhe […]

‘Kriza’ në koalicionin qeverisës, LDK komenton kërkesat e AAK-së


[ad_1] Zhvillimet e fundit lidhur me dialogun me Serbinë, si dhe hyrja e pjesëtarëve të xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës kanë shpërfaqur pakënaqësitë dhe kritikat mes partnerëve të koalicionit qeverisës, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. AAK-ja po kërkon rol më të theksuar në qeveri për procesin e dialogut, përderisa […]

15 numra që nevojitet të njihni për shëndetin


[ad_1] BMI Indeksi i masës trupore përllogaritet nga gjatësia dhe pesha juaj trupore. Por lloji i trupit tuaj, përkatësia etnike, masa muskulore mund të ndryshojë të kuptuarit e kësaj shifre. Psh. Po qe se ushtroheni rregullisht, ju mund të shtoni në peshë për shkak të rritjes së masës muskulore. Ndaj, kur përpiqeni të dobësoheni s’ […]

Pse trupit tonë i pëlqen gjumi i pasdites?


[ad_1] Dihet që gjumi kualitativ ka veprim efikas në të tërë organizmin tonë – i kontribuon shëndetit më të mirë të zemrës, mbron nga trashja, dhe Me kusht që flemë mjaftueshëm dhe kemi gjumë kualitativ edhe eshtrat dhe kujtesa do të jenë më të fortë. Ju sjellim gjashtë arsye pse është e dobishme të pushoni […]

A bëhet më i vështirë menaxhimi i stresit me moshën?


[ad_1] kurse stresi s’ është i lehtë për t’u menaxhuar në çdo moshë, ai mund të bëhet më i vështirë për tu përballuar kur rriteni për një numër arsyesh. -Sëpari, trupi juaj s’ mund të trajtojë fizikisht stresin në të njëjtën mënyrë si kur keni qenë më i ri. Zemra dhe mushkëritë mund të mos […]

7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës


1.Veprimet flasin më tepër se fjalët. Mund të kesh vërtet qëllime të mira dhe të mendosh se ato të bëjnë një person të mirë. Mirëpo, ligji i Karmës thotë se mendimet e mira, të cilat nuk i vendos në praktikë, shërbejnë më tepër për ta dëmtuar Karmën tënde personale.  2.Çdo gjë ka vlerë. Nëse zgjedh […]