FDA pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës Pfizer për fëmijët e moshës 12-15 vjeç


WASHINGTON (AP) – Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës COVID-19 të Pfizer-it për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç deri javën e ardhshme. Kjo sipas një zyrtari federal dhe një personi që ka njohuri për procesin, të cilët folën në kushtet e anonimitetit. Veprimi i agjencisë […]

Ankthi dhe jo vaksinat kanë shkaktuar efekte


NJU JORK (AP) – Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë arritën në përfundimin se ankthi dhe jo vaksinat ishin faktori që u shkaktoi gjendje të fikti, marrje mendsh dhe simptoma të tjera afatshkurtra dhjetëra njerëzve në klinikat e vaksinimeve për koronavirusin në pesë shtete. specialistët thonë se përfundimet e detajuara të premten nga Qendrat për Kontrollin dhe […]

Sipas studimeve, vaksinat Moderna dhe Pfizer janë efektive kundër variantit të Nju Jorkut


Një studim i kryer së fundi për vaksinat Pfizer dhe Moderna shton sigurinë se të dyja këto vaksina janë efektive edhe ndaj variantit të koronavirusit të shfaqur në Nju Jork. Për javë të tëra, banorët e Nju Jorkut kanë qenë dëshmitarë të rritjes alarmante të numrit të rasteve me këtë variant, ashtu që gjërat filluan […]

Pesë shenja delikate që paralajmërojnë problemet e zemrës


Sëmundjet kardiovaskulare (CVD) janë shkaku kryesor i vdekjes dhe paaftësisë në botë, me mbi 17.5 milionë të vdekur çdo vit. Vdekshmëria më e lartë është nga sëmundja ishemike e zemrës (sulmi në zemër) dhe sëmundja cerebrovaskulare (goditja në tru). Lajmi i mirë është se shumica e sëmundjeve kardiovaskulare mund të parandalohen duke shmangur faktorët e […]

Ndikimi i pandemisë tek shëndeti mendor


Një specialiste e terapisë fizike dhe punës sociale thotë se duhet bërë më shumë për të ndrequr ndikimin e pandemisë te shëndeti mendor. Ajo thekson në veçanti nevojën për vëmendje ndaj mirëqënies së punonjësve të kujdesit shëndetësor. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Mariama Diallo njofton: Amina Woods është specialiste e punës sociale dhe terapiste fizike […]

Mjekët, reflektime mbi luftën ndaj Covid-19 në 2020


Në fillim të pandemisë, korrespondentja e Zërit të Amerikës, Nina Vishneva u takua me mjekë dhe infermierë në qytetin e Nju Jorkut për të folur në lidhje me përvojën e tyre në luftën ndaj COVID-19. Një vit më vonë, ajo foli përsëri me disa prej tyre për të mësuar më shumë mbi përvojën e tyre. […]

OBSH, thirrje për dhurim vaksinash për vendet e varfëra


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja. “COVAX është gati të shpërndajë, por ne s’ mund të shpërndajmë […]

Rastet kur s’ duhet të përdorni vaj kokosi


Edhe pse i shkëlqyeshëm, vaji i kokosit s’ është gjithmonë i përshtatshëm për përdorim. Vaji i kokosit është rreth 90 për qind yndyrë e ngopur, e cila është një përqindje më e lartë se gjalpi (rreth 64 për qind yndyrë e ngopur) dhe yndyra e viçit (40 për qind). Shumë yndyrë e ngopur në dietë […]

Ilaçi me antitrupa ofron mbrojtje ndaj koronavirusit


Një studim i ri që ka përfshirë një numër të madh njerëzish ofron prova të reja sipas të cilave përdorimi sa më shpejt i një ilaçi me antitrupa që lufton COVID-19-n, mund të ndihmojë në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes. Kompania e bioteknologjisë me seli në Nju Jork “Regeneron Pharmaceuticals” thotë se nga […]

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli


Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë punëtoret kërkonin kushte më të mira pune dhe me 8 mars pronari i fabrikës bllokoi të gjitha daljet e stabilimentit, në të […]

Ndotja e ajrit shkakton edhe verbërinë


Ndotja e ajrit, mund të turbullojë shikimin tuaj në jetën e mëvonshme. Kjo sipas një studimi të gjerë, që gjeti një lidhje midis ndotjes së ajrit me grimca të imëta dhe degjenerimit makular, një sëmundje e syve e lidhur me moshën, e cila mund të çojë në një verbëri të pakthyeshme. Këto gjetje, japin alarmin […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata përballen […]

SHBA mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit


NJU JORK – Pavarësisht sistemit mjekësor të klasit botëror mjekësor dhe Qendrave të saj të shquara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, (CDC) Shtetet e Bashkuara mbeten prapa në garën për të zbuluar mutacionet e rrezikshme të koronavirusit. Dhe vetëm tani kanë filluar të arrijnë nivelin e duhur. Problemi s’ ka qenë mungesa e teknologjisë […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u mbajt […]

Arterioskleroza dhe diabeti (sëmundja e sheqerit) – Si Ju Vjen në Ndihmë Kolesteroli i Mirë


diabeti (sëmundja e sheqerit), si një nga sëmundjet më të përhapura të globit, është shkaktar edhe për një sërë pasojash anësore që prekin çdo ditë njerëzit. Lidhur me pasojat që kjo sëmundje lë pas, shumë raste kanë treguar se diabeti (sëmundja e sheqerit) ka një lidhje të fortë me shfaqjen e sëmundjes së arteriosklerozës. Studime […]

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në rritje në 30 shtete


Numri i vdekjeve nga nga koronavirusi po rritet në pothuajse dy të tretat e shteteve në SHBA ndërsa një valë infeksionesh të stinës së dimrit e çon numrin e përgjithshëm në afro 400,000 mes paralajmërimeve për përhapjen e një variant të ri, shumë ngjitës. ndërsa amerikanët shënonin ditën e Martin Luther Kingut të hënën, guvernatori […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në të […]

COVID-19 shkakton çrregullime në shëndetin mendor, shtohen tentimet për vetëvrasje


Ndryshimet drastike në jetë si pasojë e COVID-19, tek shumë njerëz po mabifestohen me çrregullime të shëndetit mendor. Dy specialiste në këtë fushë të mjekësisë që jetojnë dhe punojnë në qytetin e Nju Jorkut thonë se fëmijët dhe adoleshentët janë kategoritë që paguajnë çmimin më të shtrenjtë emocional në këtë pandemi. Me psikiatren e fëmijëve […]

Situatat në të cilat s’ duhet të përdorni vaj kokosi


Edhe pse i shkëlqyeshëm, vaji i kokosit s’ është gjithmonë i përshtatshëm për përdorim Këtu janë situatat në të cilat s’ duhet ta përdorni: Në qoftë se jeni duke u përpjekur të humbni peshë “Vaji i kokosit është shumë kalorik”, pohon autori i Dietës së Ndryshimit të Vogël, Carrie Gans, për womenshealthmag.com. Me 117 kalori për […]

Fillon vaksinimi për mbrojtjen nga koronavirusi


Të hënën në Nju Jork u bë vaksina e parë kundër koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, një zhvillim që shënon një kthesë kritike në përpjekjet për të kontrolluar virusin vdekjeprurës. Vaksinën e parë të kompanisë Pfizer në bashkëpunim me BioNTech e mori Sandra Lindsey, punonjëse e kujdesit shëndetësor në vijën e parë të frontit në […]

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën


Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planifikon të prodhojë më shumë se dyfishin e sasisë së lëndëve të dëmshme djegëse deri më 2030, në krahasim me normat që janë në përputhje me frenimin e ngrohjes globale. Sipas Marrëveshjes së Parisit për Klimën, të vitit 2015, shtetet janë zotuar për një […]

Djersitni shumë? Shtatë arsye pse është e mirë për shëndetin!


Pavarësisht Po qe se djersiteni në palestër ose thjesht përderisa po ecni, kjo mund të nënkuptojë t’i jepni trupit tuaj një hov për shëndetin Këtu janë shtatë arsye që specialistët i konsiderojnë përfitimet e djersitjes për shëndetin tuaj mendor, fizik dhe emocional: Lehtëson dhimbjen “Ushtrimet stimulojnë udhët neurokimike në tru, duke rezultuar në prodhimin e […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, kanë […]

Shkencëtarët ‘të shtangur’ nga reagimi negativ gjatë pandemisë


Pandemia COVID-19 ka qenë veçanërisht sfiduese për shkencëtarët që përpiqen të ndalojnë pandeminë globale duke u ndeshur në të njëjtën kohë me dyshimet e njerëzve në lidhje me shkencën dhe pikëpyetjet rreth synimeve të shkencëtarëve. “Është shumë dëshpëruese, shumë e mërzitëshme dhe zhgënjyese… kolegët tanë, po poshtërohen”, thotë Dr. Barun Mathema, ndihmës profesor i epidemiologjisë […]

Dhëndri dinamik i presidentit Erdogan bie nga froni


Mes një krize të thelluar ekonomike, dështimit të politikave fiskale dhe përpjekjeve ambicioze për të zgjeruar ndikimin e tij, dhëndri i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan Berat Albayrak është detyruar të japë dorëheqjen si ministër i financave të Turqisë. Të hënën vonë, pas ndonjë ditë heshtjeje duke i lënë në mëdyshje mediat lidhur me atë se […]

Përzgjidhet Ngjyra Vitit 2020 – Simbolika Qetësi dhe Paqe


Ka nisur si një traditë të paktën 20 vite më parë dhe vazhdon edhe ne ditët e sotëme. Përzgjedhja e ngjyrës së vitit është një ndodhi e shumëpritur për të gjithë ata që duan të ideojnë shtëpinë ata që ndjekin trendet e fundit të modës apo të apasionuarit pas ngjyrave. Kompania Pantone, një autoritet global […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën e […]

Shtetet kyçe vazhdojnë numërimin; Biden më pranë fitores


Kandidati demokrat, Joe Biden, mori hov të madh në zgjedhjet presidenciale në SHBA pas parashikimeve për fitoren e tij në Miçigen dhe Uiskonsin. Megjithatë, numërimi i votave vazhdon në disa shtete kyçe, duke e lënë të paqartë rezultatin edhe dy ditë pas zgjedhjeve. Me 16 votat elektorale të Miçigenit dhe 10 të Uiskonsinit, Biden ka […]

Shtetet kryesore vazhdojnë numërimin, Biden i afrohet fitores


Kandidati demokrat, Joe Biden, mori hov të madh në zgjedhjet presidenciale në SHBA pas parashikimeve për fitoren e tij në Miçigen dhe Uiskonsin. Megjithatë, numërimi i votave vazhdon në disa shtete kyçe, duke e lënë të paqartë rezultatin edhe dy ditë pas zgjedhjeve. Me 16 votat elektorale të Miçigenit dhe 10 të Uiskonsinit, Biden ka […]

Ja ku ndodhet numri më i madh i votave elektorale në SHBA, Biden ka fituar në 2 prej tyre


Trump dhe Biden duket se po bëjnë llogaritë në bazë të votave elektorale teksa numërimi vijon. Jo të gjitha shtetet kanë vota elektorale të barabarta, dhe disa prej tyre, kryesisht ato me më shumë popullsi kanë dhe më shumë vota. Kalifornia është shteti kryesor në SHBA në bazë të votave elektorale me 55 të tilla, […]

Kur gruaja në Amerikë s’ kishte të drejtë votimi


E ashtuquajtura ‘veprimtare për të drejtën e votimit’, Susan B. Anthony, para 148 vjetësh, konkretisht më 3 nëntor 1872, u përpoq të votonte në zgjedhjet presidenciale, por u arrestua për shkak të kësaj orvatjeje. Ajo kishte provokuar qëllimisht arrestimin e saj në Nju Jork për të fituar publicitet për kauzën e të drejtave të grave […]

Intensifikohet fushata presidenciale në prag të votimeve


Dy ditë para zgjedhjeve, presidenti Donald Trump dhe ish-nënpresidenti Joe Biden janë përqendruar tek shtetet fushëbetejë, të nevojshme për fituar garën presidenciale. Dy kundërshtarët, po ashtu po mbështeten në fushatat e tyre nga figura të profilit të lartë, në përpjekjet për të ofruar argumentet përmbyllëse të fushatës dhe për të nxitur amerikanët të votojnë. Presidenti […]

Si do të votojnë shqiptarët e Amerikës?


Tani që kanë mbetur vetëm dy javë deri në zgjedhjet presidenciale, shqiptaro-amerikanët e shohin veten si një kategori votuesish që në shtete të caktuara mund të ndikojnë tek rezultati i votimeve. Por, ashtu si në zgjedhjet e mëparshme, ata s’ paraqiten si një bllok i vetëm në favor të një kandidati të caktuar. Kolegu ynë […]

Mësoni Se Cilat Janë Simptomat e Reja të Covid 19 tek të Rriturit


Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA ka paralajmëruar se sindroma inflamatore multisisteme (MIS-A), e cila më parë ishte e lidhur me COVID-19 te fëmijët, mund të ketë efekte të ngjashme edhe te të rriturit. CDC ka lëshuar një raport që sugjeron që MIS-A është një sëmundje e rëndë që synon shumë […]

10 lagjet më ‘trendy’ në botë në vitin 2020, sipas revistës Time Out |Revista Monitor


Revista e njohur angleze, e specializuar në udhëtime, publikoi klasifikimin e saj të përvitshëm. Ashtu si çdo vit, revista angleze Time Out, ka bërë klasifikimin e 40 lagjeve më trendy të momentit, duke u kërkuar specialistëve lokalë, trendsetter dhe influencer se cilat vende përfaqësojnë më së miri stilin dhe shpirtin e qyteteve të mëdha në […]

Nju-Jorku do të mbyllë shkollat në zonat me raste të shumta të coronavirusit


Guvernatori i shtetit të Nju-Jorkut, Andrew Cuomo, ka urdhëruar sot mbylljen e shkollave në disa zona që janë të ekspozuara shumë ndaj coronavirusit. Sipas Reuters, bëhet fjalë sidomos për lagjent Brooklyn e Queens, e madje edhe në vetë Nju-Jorkun. Masa do të hyjë në fuqi të martën. Vendimi vjen pas rekomandimeve të prefektit të Nju-Jorkut, […]

Dy amerikanë dhe një britanik fitues të çmimit Nobel në mjekësi


Çmimi Nobel për Mjekësi i vitit 2020 iu dha shkencëtarëve Harvey J. Alter dhe Charles M. Rice nga Shtetet e Bashkuara dhe Michael Houghton të Britanisë për “zbulimet e tyre thelbësore” në identifikimin e virusit të Hepatitit C. Të tre shkencëtarët “kanë dhënë një kontribut themelor në luftën kundër hepatitit të transmetuar nga gjaku, një […]

Raportet e zbulimit paralajmërojnë për kërcënime të lidhura me zgjedhjet amerikane


Zyrtarët amerikanë të sigurisë kanë paralajmëruar se ekstremistë të dhunshëm vendas përbëjnë kërcënim për zgjedhjet presidenciale të muajit tjetër, kurse një zyrtar paralajmëron madje për ekzistencën e përbashkët të tensioneve në rritje politike, trazirave civile dhe fushatave të huaja të dezinformimit. Dokumenta të FBI-së dhe Departamentit të Sigurisë Kombëtare (DHS) thonë se kërcënimi nga ekstremistë […]

Gazetarja turke e luftës në Bosnje e Kosovë flet për përvojat e saj nga raportimi nga fronti


Serif Turgut, një nga reporteret e pakta turke që mbuloi luftën në Bosnje dhe Hercegovinë, thotë se të qenit dëshmitare e konfliktit dhe tragjedive të tij i ndryshoi përgjithmonë jetën dhe karrierën.   “Pas një farë kohe, kuptova se nga qyteti i rrethuar i Sarajevës mund të largohesha vetëm e vdekur ose kur të mbaronte […]

Raportimi i luftës në Bosnjë më ndryshoi jetën, thotë reporterja turke


Serif Turgut, një nga reporteret e pakta turke që mbuloi luftën në Bosnje dhe Hercegovinë, thotë se të qenit dëshmitare e konfliktit dhe tragjedive të tij i ndryshoi përgjithmonë jetën dhe karrierën.   “Pas një farë kohe, kuptova se nga qyteti i rrethuar i Sarajevës mund të largohesha vetëm e vdekur ose kur të mbaronte […]

Netanyahu thotë se armatimi i Hezbollahut ndodhet afër një depoje të gazit në Bejrut


Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi të martën grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve afër një “stacioni karburanti” në Bejrut, duke paralajmëruar për “një tjetër tragjedi” Po qe se ndodh ndonjë shpërthim. Izraeli ka akuzuar vazhdimisht lëvizjen shiite Hezbollah, të mbështetur nga armiku i Izraelit, Irani, për ndërtimin e raketave për të […]

Etilometri që premton të diktojë COVID-in


Një etilometër i shpikur për të zbuluar marihuanën në frymëmarrjen e shoferëve mund të jetë në gjendje të diktojë COVID-19n në frymën e atyre që e përhapin më shumë koronavirusin, të ashtuquajturit “super-përhapës”. Kompania prodhuese e pajisjes, Hound Labs me qendër në Kaliforni, ka në plan ta nxjerrë pajisjen në treg nga fundi i këtij […]

Dosja FinCen hedh dritë mbi rrjedhjen e parave të fshehura në Rusinë e Putinit


Në verën e vitit 2015, dega e britanike e Barclays në Nju Jork lajmëroi si të dyshimtë një transferim prej 1 milion dollarësh te ish-nënkryetari i Bashkisë së Moskës, Iosif Ordzhonikidze për “shërbime këshillimi”. Transferimi u bë nga një kompani e quajtur BEM Global Corp., e cila kontrollohet nga biznesmeni që merret me pasuri të […]

Prodhues të makinave padisin Qeverinë e SHBA-së për taksat ndaj Kinës


Prodhues të mëdhenj makinash janë duke paditur Qeverinë e Shteteve të Bashkuara për taksat e importit që ka vendosur mbi pjesët kineze. Tesla është bërë firma e fundit e automjeteve që i kundërshton detyrimet doganore, të paraqitura nga administrata e presidentit Donald Trump, dhe kërkon rimbursime. SHBA-ja dhe Kina kanë vendosur taksa kufitare mbi mallrat […]

Festë në një lagje të Nju Jorkut në këtë kohë pandemie


Masat kufizuese, anulimi i pushimeve dhe mbyllja e pjessshme e shkollave s’ kanë ndalur shpirtin ngazëllyes të qytetit të Nju Jorkut. Mes pandemisë së vazhdueshme, e vetmja festë e bllokut,”Covid-Release”, që respekton distancimin fizik vazhdon të mbahet në Nju Jork dhe vazhdon të fitojë zemrat e banorëve të tij. udhët e Nju Jorkut janë bosh. […]

Shtetasit turq dënohen me 56 vjet burgim, Kosova ‘hesht’ për rastin


  Gjashtë shtetasit turq të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim në total. Gjykatat në Turqi, shumicës prej tyre iu shqiptuan nga 8 vjet burgim, ndërsa njërit, Mustafa Erdem, drejtori i përgjithshëm i institucionit “Gulistan” në Kosovë, më 5 […]

error: Content is protected !!