Afro 20,000 punëtorë të Amazonit, të infektuar me koronavirus


Kompania më e madhe e shitjeve online, Amazon, tha se mbi 19,800 punëtorë të saj në Shtetet e Bashkuara janë infektuar me koronavirus, si në muajin mars. Numri përbën 1.44 për qind të 1.37 milion punëtorëve në tërë Amazonin dhe degën vartëse të tij Whole Foods. Amazon është përballur me kritika nga punonjësit, sindikatat dhe […]

Donald e Melania Trump infektohen me COVID-19


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ai dhe Zonja e Parë, Melania, kanë dalë pozitivë në testin për koronavirus. “Sonte, unë dhe Zonja e Parë kemi dalë pozitivë me COVID-19 [v.j. sëmundjen që e shkakton koronavirusi]. Do të nisim karantinën dhe procesin e shërimit menjëherë. Do t’ia dalim bashkë”, shkroi Trump në […]

Mediat serbe shkruajnë se një shqiptar sonte është vrarë në Novi Pazar


Mediumi serb Kurir, shkruan se një person i nacionalitetit shqiptar është vrarë sonte në qytetin e Novi Pazarit, në Serbi. Sipas këtij mediumi, personi me inicialet S. J., nga Prishtina është vrarë nga disa persona deri më tash të panjohur. “Rezultatet e para të hetimit tregojnë se para vrasjes, vrasësi ka gjuajtur me armë një […]

Kirurgu i shquar dhe njëri prej kontribuesve më të mëdhenj për zhvillimin e Mjekësisë në Kosovë


  Prof. Dr. Ali Zatriqi   Ali Zatriqi lindi në Novi Pazar, më 11 prill 1929.jë familje zejtare rrobaqepëse me prejardhje nga Gjakova. Aty e kreu shkollën fillore, kurse të mesmen e vazhdoi në Prishtinë. Pjesëmarës i Luftës Nacional Çlirimtare më korrik të vitit 1944. I burgosur nga regjimi i asaj kohe për nacionalizëm. E […]

error: Content is protected !!